871. N°. 121. Zondag 8 October. 29 Jaargang. BINNENLAND. 5 ft ummeri ct. f 191 09, 21| f 19S f 19! f 187 betaali 11, 21 in ili Olie 3de ki r kilos HELDERSCHE 5N NIEUWËDIEPER COURANT. „W ij huldigen hot goed e." 1 f 22, Erwt f 14. Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaterdag namiddag. Ibonncmeutsprijs per hwartaalf 1.30. franco per post - 1.65. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 103. Prijs der AdvertentiënYau 14 regels 00 cent, elke regel meer 15 ceiit. Groot* letters of vignetten worden naar plaatsruimt* berekend. a f- in prijf 58 vet ere (li: VERTREKDAGEN DER BRIEVENMALEN I lar Oost-Indië: via Triest Dingsdag 17 Oct. 's av. 6 u. 30 m. Brindisi, Vrijdag 13 Oct. 's av. 6 u. 30 m. West-lndü: wiaSt.Nazaire, Zondag 8 Nov. 'sav. 6 u. 30m. .S'out/am/)(o«ZondaglSOct. 'sm.6 u. 25 m. de Kust van GtiineaMaandag 9 Oct 's m. 6 u. 25 m. Kaap de Goede Hoop: Zondag 22 Oct. 's m. 6 u. 25 m. over Frankrijk en Zondag 8 Oct. 's m. 6 u. 25 m. stuq 5 Ri 11 prij; a 70 kw. e„ 2, lograi HELDER en NIEUWEDIEP, 7 October. 'egelijk met Zweden, geeft ook Spanje eene ministeriële lis te aanschouwen. 't Kabinet heeft de nederlaag leden bij de presidents-keuze in de Cortes en ofschoon ilagen, ontbreekt het niet aan blijken van verknochtheid ;ens het bewind, dat voor een ander moet plaats maken, maarschalk Espartero heeft zich geëxcuseerd voor het en van een nieuw kabinet. Zijn hooge ouderdom geeft daar ook wel reden toe. De heer Malcampo, com- idant-generaal van Havanna, is nu met de zamenstelling een ministerie belast. Gelukkig is de orde bewaard ileven. adere berigten uit Madrid deelen mede, dat de heer ilcampo geslaagd is in zijn pogen. De zamensteller van ieuwe kabinet is als president-minister opgetreden. Reeds iben de nieuwe titularissen, allen behoorende tot de igressistische partij, den ambtseed afgelegd, een regerings- pgramma vastgesteld, en het voornemen geopenbaard om N- va aangevangen bezuinigingen in het staatsbeheer met acht voort te zetten. 1 Dfschoon in den laatsten tijd het Fenianisme in Ierland meer zoo op den voorgrond treedt als voor eenige en geleden, is er toch bestendig eene woeling en wrijving j Kjfrkbaar, die op den duur aan Engeland eene ernstige baren zal. Meer en meer dringt men aan op sehei- g van Engeland, op een eigen zelfstandig bestuur. Bij ere gelegenheid, en vooral hij verkiezingen voor hoogere lagere ambten in de volksvertegenwoordiging, komt dat even naar onafhankelijkheid op in 't oog vallende wijze 't Valt ook niet te ontkennen, dat de kosten der 100( "sc'le wetgeving enorm hoog zijn, daar wetten van onder- 442 schikt belang voor de Iersche graafschappen en steden kosten de noodige bekrachtiging te Zoo werden dezer dagen door een pd. st. betaald voor een wet van 278 !t .645 1955 Oct, 3f 4 ii 8} 6è II 5f dan met groote estminster erlangen, rsch stadje 20,000 latselijk belang. 40( Als een der Engelsche bladen, de Telegraph, waarheid rtelt, dan zal het Fransche gouvernement er toe over- an om met Febr. e. k. het handelstractaat met Engeland te zeggen. Bevestigt zich deze tijding, dan zal daardoor belangrijke wijziging in het handelsverkeer tusschen ide volken ontstaan. Wat het openbaar onderwijs betreft, komen uit Rusland ;enwoordig zeer gunstige berigten. Er wordt verzekerd, de toestand van dit deel der staatsdienst zeer bevre- ;end is. Zelfs wordt er ernstig geklaagd over gebrek n plaatsruimte op de scholen en aan onderwijzers. Het schijnt de Russen over het algemeen weinig neiging hebben or het onderwijzers-vak. De moeijelijkheid der Russische is een ernstig bezwaar voor vreemdelingen om zich in t land als docenten te vestigen. 'A De commissie, belast met het afnemen der examens lor 't lager onderwijs in Noordholland, heeft gisteren de Ite van hoofdonderwijzer toegekend aan den heer P. (reidanus, hulponderwijzer alhier. Prins Frederik heeft 500 gegeven voor het monu- fcnt, hetwelk wordt opgerigt ter eere van de gesneuvelden f de citadel van Antwerpen, in December 1832. Z. K. H. Prins Alexander heeft zich jl. Woensdag r Leiden begeven, ten einde zijne studiën aan de hooge- ool aldaar voort te zetten. Door het Provinciaal bestuur van Noordholland zou Donderdag worden aanbesteed: het jagen van schepen, lotten, enz. door het Noordhollandsch Kanaal, van 1 Jan. f 872 tot 31 December 1876. Daarvoor waren echter geene Ischrijvingen ingekomen. In een onzer vorige nommers hebben we vermeld de pigting der Yereeniging tot ontwikkeling van den land ouw in Hollands noorder-kwartier. Thans zijn we in staat isteld daaromtrent nadere mededeelingen te doen. Aan ït reglement dier Yereeniging, dat in eene te Benninghroek, (houden vergadering, op den 25sten der vorige maand, ird vastgesteld, ontleenen wij de volgende bepalingen. De Vereeniging stelt zich ten doel benoorden het Y ivorderlijk te zijn aan den bloei en de vooruitgang van landbouw. De vereeniging tracht, overeenkomstig re krachten, dat doel te bereiken door: 4. beproevingen ivoering van de nieuwe en verbeterde werktuigen, veer assen, zaaizaden en mestspeciën, ter jaarlijksche algemeene tentoonstelling der Holl. Maatsch. van Landbouw inge zonden, of van elders bekend; 2. uitloving van premiën voor de inzending op die tentoonstelling van voorwerpen, die geschikt zijn nieuwgevoelde behoeften te bevredigen; 3. aanmoediging en ondersteuning, zoo noodig, van proef nemingen door hare leden; 4. het doen houden van land bouwkundige voordragten door bekwame en deskundige sprekers in de vergaderingen. Jaarlijks zal een verslag der verrigtingen worden openbaar gemaakt. De jaarlijksche con tributie bedraagt 10. Minstens twee vergaderingen zullen ieder jaar gehouden worden en wel in Maart en November, op welke bijeenkomsten de afdeelingen zich door een harer leden doen vertegenwoordigen. Wij gelooven, dat het tot stand komen eener vereeniging met een voor den landbouw zóó nuttig doel door allen, die met dien tak van bestaan in eenige betrekking staan, met toejuiching zal worden begroet. Onze herhaalde ver melding van hare oprigting, van doel en werking, drage er in ruime mate toe bij, om haar meer hekend te maken en om tot deelneming aan te sporen. Een zeer treurig ongeluk viel dezer dagen te Texel voor. Een moeder plaatste haar lieveling van een jaar in den kinder stoel en zette, daar het guur weder was, een test met vuur daaronder. De moeder verwijderde zich voor een oogen- blik, en juist in dat oogenblik vatten de kleertjes der kleine vlam, met het allertreurigst govolg dat het kind binnen weinig tijds aan zware brandwonden overleed. Tengevolge der niet toelating van den heer G. C. Hulst, alt lid van den raad der gemeente Zijpe, zal eene nieuwe verkiezing aldaar plaats hebben den 17 dezer. De niet-toelating was gegrond op art. 17 der gemeente wet, en wel op de bepaling [aldaar voorkomende, volgens welke door den gekozene behoort te worden voorgelegd eene verklaring dat hij het laatste aan zijne verkiezing voorafgaande jaar zijne woonplaats binnen de gemeente heeft gehad. Daar de heer Ilultt eerst in Augustus 1870 in de ge meente was komen wonen, en de verkiezing in Julij jl. heeft plaats gehad, kon die verklaring door hem niet worden overgelegd. Om als lid van den raad zitting te kunnen nemen, zal de heer Hulst, dus op nieuw den 17 Oct. a. s. gekozen moeten worden. De boerenhofstede Noorwegenonder Callantsoog is heden nacht totaal afgebrand. Er was geen gelegenheid iets te redden. De oorzaak is onbekend. Het blijkt, dat men te St. Maartensbrug geen kat in de ton heeft gehad om, zoo als we in ons vorig nummer vermeldden, te katknuppelen. In de meeste gevallen ge bruikt men daarvoor een bal of slof en dit heeft ook daar plaats gehad. Naar aanleiding van deze mededeeling zegt de KL Crt. o. a. „Evenwel men zegt ons ook, dat er in ons land wel plaatsen zijn, waar de levende kat nog altijd haar treurige rol speelt en verder dat daar, waar de beschaving haar invloed heeft doen gelden, het moderne katknuppelen zonder kat altijd gevolgd wordt van het pansslaan. In de meeste gevallen wordt die gans wel vooraf doodgemaakt, maar ze wordt dan toch doodgemaakt om dienst te doen bij een volksvermaak. Dat is wel niet erg, maar 't kon toch heter." De rijks hoogere burgerschool te Alkmaar met vijf jarigen cursus ontving dezer dagen van het bestuur der Nederlandsclie Handelmaatschappij een kostbaar geschenk, bestaande in een zeer sclioone en rijke verzameling monsters van koloniale waren ten gebruike bij het onderwijs in dé warenkennis. Te Bovencarspel overleed jl. Maandag op 35jarigen ouderdom, de heer M. Sandwijk, hoofdonderwijzer aldaar. In de jl Dingsdag te Amsterdam gehouden vergadering van den Internationalen Vredebond, afdeeling Amsterdam, is bij acclamatie besloten het hoofdbestuur te verzoeken het denkbeeld van het oprigten van een internationaal geregtshof, ten einde hij volksregterlijke geschillen als scheidsregter uitspraak te doen, krachtig bij de Engelsche regering te ondersteunen, indien, zoo als het plan is, een daartoe strekkend voorstel in het parlement wordt gedaan. Gedurende de maand September zijn te Amsterdam aan pokken overleden 103 personen, tegen 196 gedurende de maand Augustus. Mevrouw StoetzMajofski herdacht jl. Donderdag hare vijftigjarige verbinding aan het Amsterdamsche tooneel. I Op de jl. Woensdag te Weesp gehouden najaars- j paardenmarkt waren 289 paarden aan de lijn gebragt, waaronder 13 veulens. Ondanks het onstuimige weder, was de handel echter nog al vrij levendig en werden goede prijzen besteed. Te 's Hage overleed dezer dagen Geziena Sieburg, in lOOjarigen ouderdom. Naar het Vaderland verneemt, zijn door de Amst. Kanaal-Vereeniging-Maatscliappij bij de Hooge Regering stappen gedaan, ten einde meerder kapitaal te verkrijgen voor de voltooijing der Kanaalwerken. Te Rotterdam stond deze week een uit de cellulaire gevangenis ontslagene voor de regtbank teregt. De arme man had eene bleek bestolen en zich dadelijk met het ontvreemde tot de politie begeven, ten einde onder dak en aan brood te komen, aangezien hij vruchteloos werk ge zocht had, daar niemand met hem te doen wilde hebben. Het O. M. eischte straf wegens diefstcd. De regtbank was echter van gevoelen, dat hier geen diefstal gepleegd was, aangezien het booze opzet, de arglist, ontbrak, volgens de wet voor diefstal benoodigd. Zij sprak den man vrij. liet O. M. heeft echter hooger beroep aangeteekend. De lozing van dit regtsgeding deed ons pijnlijk aan. Wat moet toch een ontslagen gevangene beginnen, als er niemand in de maatschappij gevonden wordt, die hem in staat wil stellen op eerlijke wijze zijn brood te verdienen Het gebeurt zoo dikwijls, dat dergelijke ongelukkigen wei nige dagen na hun ontslag op nieuw zich aan diefstal schuldig maken. En niets is algemeener, dan op het berigt hiervan de handen van verbazing ineen te slaan en van onverbeterlijke gaauwdieven te spreken. Maar heeft men wel onderzocht wat tot deze hernieuwde misdaad dreef? Zou 't enkel zijn uit liefhebberij in 't stelen? Of misschien uit honger; dewijl niemand een dief in zijn werk nemen wil? En waar dit laatste de oorzaak is, wie draagt daar de zedelijke verantwoording van het misdrijf: de „on verbeterlijke" dief, die slechts de keus had tusschen honger lijden en stelen, of de onbarmhartige maatschappij, die den eenmaal gevallene de helpende hand ter opbeuring weigerde? Waarlijk, een weinig meer barmhartige, reddende liefde zou onze maatschappij geen kwaad doen. Men beschouwe toch den ontslagen misdadiger allereerst als een zedelijk- kranke. Men trachte hem te genezen door hem vertrouwen te schenken. Maar dat is gevaarlijk, zegt men alligt, hij zal mij misschien bestelen, zoodra hem de kans gunstig staat, en dan heb ik de schade. Volkomen waar. Maar als hij nu bij de gunstigste kans eens niet weder steelt, dan hebt gij een menscli gered, misschien wel voor twee levens. Is dat niet waard er iets voor te wagen? Gij zult misschien uw leven wagen om een drenkeling te redden, en 't is edel. Maar een medemensch te redden uit den poel der misdaad, daarvoor waagt gij niet eens een mogelijk gering tijdelijk nadeel? Dat is niet edel, maar heeft een gansch anderen naam. (De Werkmansvriend.) Men meldt uit Wolvega aan de N. Rott. Crt.: Jl. Donderdag kwam hier de justitie uit Heerënveen met twee doctors voor den tweeden keer, om onderzoek te doen naar den dood eener vrouw, die aan de gevolgen der haring bezweken was, zooals beweerd werd, veroorzaakt door verregaande nalatigheid van den geneesheer S. D. B., die haar bijgestaan heeft. Te Haastrecht heeft zekere Benschop een notarise en schuldbekentenis uit de handen gerukt, met den notaris, die het stuk terug wilde krijgen, een worsteling begonnen, en heeft, eerst toen de liuisgenooten den notaris hielpen, het stuk weer uit zijn mouw te voorschijn gebragt. De Rotterdamsche sjouwer, die een slepers paardentuig bij nacht uit een stal te Rotterdam wegnam, is wegens dien diefstal bij nacht in een bewoond huis tot 3 jaar correctionele gevangenisstraf veroordeeld. Gelijke straf is door het Hof opgelegd aan den boeren zoon uit Delft, die een koe uit de weide onder die gemeente stal en dit beestje te Rotterdam verkocht. Dezer dagen hield zekere S. in de Boterstraat te Utrecht een predicatie voor een tal publieke vrouwen, waarin hij haar op het ongelukkige van haar levenswandel wees; deze dames echter, niet gesticht door zijn woorden, bejegenden hem zeer ruw, zoodat hij genoodzaakt was zich te verwijderen. (U. D.) De heer C. C. Y. Dommelen Wz. vond dezer dagen te Utrecht een papiertje, waarop stond geschrevenVader is dronke!" en schrijft naar aanleiding van deze droevige vondst o. a. het volgende in het Utrechtsch Dagblad: ,,'t Is een treurig gezigt, wanneer men Zaturdags avonds den werkman naar huis ziet waggelen, nadat hij een groot gedeelte van zijn weekgeld met drinken verteerd heeft. Nog treuriger is 't zijne kinderen te zien, die vlug ter heen en met geopende armpjes uitgeloopen zijn om hem te gemoet te snellen, en nu langzaam huiswaarts keeren en met een beschaamd gezigt het nieuws mededee'en, „dat vader dronken is" aan eene vrouw, die, door haar geduld en ijver, een rustigen Zondag verdiend hadMen kan zich de ellende voorstellen, die het gelaat dier arme vrouw bewolkt, terwijl ze op de kleêren ziet, die ze zorgzaam gcwasschen en versteld heeft; en hoort haar wanhopend fluisteren: ,,'t helpt toch niet, 't helpt toch niet!" En zoo denkt de huismoeder inderdaad; doch wanneer de verschrikte

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1871 | | pagina 1