1871. N°. 122. Woensdag 11 October. 29 Jaargang. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 103. VASTSTELLING DER 277STE STAATSLOTERIJ. B I E X L A i\ D. HELDERSCHE EN \IEHWEÜIEFER COURANT. „Wij huldigen het goede." Verschijnt Dingsdaq-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. VERTREKDAGEN DER BRIEVENMALEN Naar Oost-Indiëvia Triest Dingsdag 17 Oct. 's av. 6 u. 30 m Brindisi, Vrijdag 13 Oct. 's av. 6 u. 30 m. West-lndie: viaSt.Nazaire, Zondag 5 Nov. 'sav. 6 u. 30m. Zondag 150ct. 'sm.6u.25m. de Kust van Guinea: Zondag 15 Oct 's m. 6 u. 25 m, Kaap de Goede HoopZondag 22 Oct. 's m. 6 u. 25 m. over Frankrijk en Maandag 23 Oct. 's m. 6 u. 25 m. Het GEMEENTEBESTUUR van den HELDER brengt ter openbare kennis, dat bij resolutie van Z. Exc. den Minister van Financiën, van den 21 September 11., No. 62, krachtens de daartoe loor den Koning verleende magtiging, is vastgesteld de 277ste itaats-Loterij, bestaande uit -20,000 loten, 10,000 prijzen en 2 premiën, overeenkomstig het plan aan de resolutie gehecht. Beide stukken, geplaatst in de Staatscourant, zijn voor belang- 'Ojitbbenden aan de Secretarie der gemeente ter lezing nedergelegd. Het Gemeentebestuur voornoemd, Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester. 9 October 1871. L. VERHEY, Secretaris. HELDER en NIEUWEDIEP, 10 October. De jongste staatkundige gebeurtenissen in Spanje doen ,og steeds in groote mate de aandacht op zich vestigen. Is zeker, dat de nieuwe ministers een zware taak zullen vervullen hebben, want de openbare meening spreekt erk voor het afgetreden kabinet, dat bij herhaling, niet eclits in de hoofdstad, maar ook door schriftelijke betui- ingen van uit de provinciën, blijken ontvangt van meer an gewone ingenomenheid. Een groot deel der leden van e Cortes zullen eene bijeenkomst houden, ter bespreking an de vraag of men het nieuw opgetreden bewind zal itojteunen. De onderwijzers in Frankrijk hebben eene aanschrijving !r" ntvangen om zich te onthouden van inmenging ter zake an de verkiezingen voor de provinciale raden. De regering D Frankrijk wil daardoor medewerken om de verkiezingen ooveel mogelijk zuiver te houden van vreemde invloeden. )ie maatregel wekt echter allerwege bevreemding. Het is oriekend, dat de hh. onderwijzers in den regel lofwaardig eiferkzaam waren om den burgers het begrip in te prenten sk an hnnne regten en verpligtingen en nu de regering aan ie mannen ontneemt wat aan elk burger van den staat rijelijk is toegestaan, is het alsof zij liever wil dat de iezere aan den leiband loopen van den een of ander, die en als onmondigen behandelt en als schapen zoekt te leiden aar de stembus. De verhouding tusschen Duitschers en Franschen vordert het ophouden van den krijg steeds grootere zorg aan het juvernement van Versailles. Niet onverklaarbaar is het gr it de eerstgenoemden, nu zij zich weer in Frankrijk ves- p, of er doorreizen, geen prettig onthaal vinden. Gedurig '7° aakt de Duitsche gezant daarop attent en de veront- huldigingen, die daarop volgen, zullen als 't niet verbetert, n laatste door meer afdoende maatregelen moeten gevolgd orden, in 't belang der onwelkome vreemdelingen. to iet is Onlangs hebben we herigt, dat door het Heldersche tpartement der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen oe commissie is benoemd, belast met het organiseren van lal lordragten voor het volk. Dezer dagen heeft zich deze i/8 mmissio geconstitueerd. Zij heeft de eerste voordragt, e toegankelijk voor mannen en vrouwen zal zijn, bepaald Vrijdag den 3 November a. s., in het lokaal Tivoli j' lier. Zoo mogelijk, dan zal deze opening der voordragten or muziek-uitvoering opgeluisterd worden. Als sprekers j|v die bijeenkomst zullen achtereenvolgens optreden de w8 eren dr. Krol en D. Dekker. Toegangkaarten zullen jer 1 een beperkt getal worden uitgegeven a 10 cents en nti rkrijghaar zijn bij de I1I1. Lastdrager en Tinkelenberg, (ter, Snel, Jelgersma, Rinner, S. Giltjes en Stadermami. door personen heneden den ouderdom van 16 jaren zijn 'aalze voordragten niet bestemd, en die zullen dus ook niet 1 irden toegelaten. Tegen den tijd, dat de bedoelde eerste '^ordragt zal plaats hebben, zal van wege de commissie inüae openbare aankondiging geschieden; wij meenen 0Ij iosschen wél te doen met daarop voorloopig reeds de he üdacht van het publiek te vestigen. Zeer zeker zal van jan i gelegenheid om genotrijk en nuttig een avond in Tivoli cal. or te brengen wel geprofiteerd worden. "VVij twijfelen wain den goeden uitslag niet van deze poging, in 't belang ïe" r volksklasse ondernomen. I— De aflevering van het stoomschip Prins Hendrik, dat ter dagen alhier werd verwacht 0111 voor Java te laden, rit eenige vertraging ondergaan door werkstaking in hotland. De directie van de Stoomvaart-Maatschappij Nederland heeft het dientengevolge raadzaam geoordeeld 0111 het ver trek van dit stoomschip van hier alsnu te bepalen op 10 ii 15 November, den juisten dag nader vast te stellen, zoodra het stoomschip hier zal aangekomen zijn. Tegen de aanneming van het artikel in het wets ontwerp tot beteugeling van epidemische ziekten, dat verpligte vaccinatie op de scholen voorschrijft, is door de Synodale commissie der Christelijk Geref. kerk aan de Tweede Kamer een adres gerigt, waarin zoowel op alge- meene gronden de kracht der vaccinatie in twijfel getrokken wordt, als voornamelijk vrijheid gevraagd wordt voor hen, die wegens gewetensbezwaar hunne kinderen ongevaccineerd wenschen te bewaren. De Prins en Prinses von Wied zijn voornemens eerlang eenigen tijd te 's Hage te vertoeven, om daarna een bezoek te brengen aan het hof te Berlijn. Het vervoer van rundvee en varkens naar Engeland en Frankrijk is zoo belangrijk, dat de Centraal-spoorweg, waarmede het grootste deel vervoerd wordt, dagelijks extra- treinen laat loopen voor vee, terwijl aan alle aanvraag tot vervoer met moeite kon voldaan worden. Het grootste deel wordt in het noorden des Rijks tegen zeer hooge prijzen aangekocht. De bisschop van Haarlem heeft den heer Bongaerts, kapellaan te Hoorn, verplaatst naar de St. Nicolaas-kerk buiten de Veste te Amsterdam, en in diens plaats benoemd J. L. Schakers. Men schrijft ons uit Callantsoog, dd. 7 October: „In den nacht tusschen Vrijdag en Zaturdag jl. is in deze gemeente de boerenhofstede, bewoond door den eige naar Pieter Strooper, eene prooi der vlammen geworden. (Reeds met een enkel woord in het vorig nummer gemeld). De geheele inboedel is mede verbrand, doch deze was, even als de woning, tegen brandschade verzekerd. Gelukkig hadden de bewoners, door den brand gewekt, nog juist den tijd hun leven te redden. Van de dienstbode van den heer Strooper is mede de geheele eigendom in de vlammen gebleven, en omdat het dienstmeisje hulpbehoevend is, heeft de heer burgemeester dezer gemeente vergunning verleend ten haren behoeve met eene inteekeningslijst te loopen. Moge haar de gele- dene schade ruimschoots worden vergoed!' „Door onderlinge zamenwerking is in deze gemeente eene rederijkerskamer opgerigt, dio voorloopig 9 werkende leden telt, waaronder ééne dame, terwijl nog twee dames hare medewerking hebben toegezegd." Te Barsingerhorn zijn dezer dagen verkocht ruim 25 bunders, nagenoeg alles grasland, die te zamen opbragten de kapitale som van ruim 77,000. Te Winkel zal worden georganiseerd een korps vrijwilligers, om tegen betaling, onder toezigt van eene commissie uit den gemeenteraad, als brandspuitgasten dienst te doen. Hierdoor vervalt de bepaling, dat hij brand alle burgers gratis hulp behoeven te verleenen. In de laatst te 's Hage gehoudene bijeenkomst der provinciale inspecteurs van het lager onderwijs is het vol gende besloten: Wat betreft de opleiding van hulp- tot hoofdonderwijzers, aan de regering in overweging te geven om, voor zoover dit niet reeds geschied is, ten behoeve van elke provincie eene som beschikbaar te stellen, waardoor de behoorlijke opleiding der genoemde personen mogelijk wordt gemaakt, en die som te doen strekken: a. ter tegemoetkoming aan de onderwijzers, die met de opleiding zullen worden belast; b. tot aanschaffing van de onontbeerlijke hulpmiddelen. Aan de regering den wensch te kennen te geven, dat het getal der normaallessen worde vermeerderd, en dat ten behoeve der reeds bestaande, zoo mogelijk, eene ruimere toelage uit 's Rijks kas worde verleend. Aan den minister de wenschelijkheid te kennen te geven, dat daar, waar het mogelijk is, de opleidingslessen aan meer dan één onderwijzer worden opgedragen. Der regering in overweging te geven, in elke provincie, voor zoover dit niet heeft plaats gehad, de gelegenheid open te stellen tot het opleiden van meisjes tot onderwijze ressen, in den zin van art. 12 alin. 2 der wet op het lager onderwijs. De Hollandsche tooneelvoorstelling in den schouwburg te 's Hage zal heden avond worden opgeluisterd met een muzikale uitvoering, waarbij een 6jarige pianiste, een 7jarig violoncellist en een 9jarig violist trio's zullen doen hooren. De regtbank te Rotterdam heeft jl. Zaturdag eene moeder en dochter die waschgoederen van eene bleek hadden ontvreemd, veroordeeld: de eerste tot eene gevangenisstraf van een jaar en de andere tot eene cellulaire gevangenisstraf van zes maanden. Dezelfde regtbank veroordeelde een pijpmaker te Gouda tot eene gevangenisstraf van drie maanden en eene boete van 8, omdat hij zijne 81jarige schoonmoeder mishandeld en verwond heeft, waarna hij haar de deur heeft uitgeworpen. Een en ander viel voor, bij eene der vele gelegenheden, dat bekl. in beschonken toestand twist had met zijne vrouw. Mede werd voor de regtbank to Rotterdam jl. Zaturdag de zaak behandeld van een scharenslijper te Ilillegersberg, beklaagd van mishandeling zijner vrouw en kinderen. Uit de verklaringen van vijf huren bleek dat de beklaagde zich gewoonlijk aan misbruik van sterken drank overgeeft en onder den invloed daarvan met zijne vrouw twist en haar en hunne vier kinderen alsdan mishandelt. In den nacht van 16 op 17 Sept. jl. liep dit zoo hoog, dat de buren op het geroep van „moord" ter hulp snelden en zagen hoe de man met een scheermes in de hand zijne vrouw ten bloede sloeg, zijne dochter door het raam wierp en zijn lOjarig dochtertje bij de haren door het vertrek sleurde, welke voorvallen zich den volgenden dag herhaalden, waarom de vrouw bij den burgemeester de inhechtenis neming van haar man ging verzoeken. De bekl. beweert zijne vrouw alleen een klap te hebben gegeven, doch zich overigens aan geenc geweldplegingen te hebben schuldig gemaakt. De eisch luidt: een cellulaire gevangenisstraf van drie maanden en eene boete van 8. Heden uitspraak. Men verzekert, dat dr. G. H. L. V., van Rotterdam, onlangs veroordeeld tot 4 maanden cellulaire gevangenis straf wegens verkeerde behandeling eener kraamvrouw, met de stoomboot Martinus en Henriette naar Londen vertrokken is. Nabij Zeist wandelden jl. Donderdag een 12tal kal koenen van Wulperhorst over den spoorweg. De alles- vernielende trein doodde er een 9tal van. Heinrich Maijer en Bernard Strauss uit Londen, thans in hechtenis, die jl. Donderdag voor het Provinciaal Geregtshof van Noordbrabant teregtstonden wegens in Nederland gepleegde zware diefstallen, zijn veroordeeld tot tuchthuisstraf, Maijer voor 12 en Strauss voor 10 jaren. Het zestal te Zierikzee voor de Herv. gemeente gevormd, hij het ophanden zijnde vertrek van ds. Gras- winckel naar Amersfoort, bestaat uit: E. Snellen te Driel, J. H. Remmv te Renswoude, dr. A. G. Boon to den Ham, M. Buijs te Noordscharwoude, J. II. Mühring te Philipsland, en F. D. J. Moorrees te Vianen. Het drietal zal 20 dezer worden zamengesteld. Kapitein P. A. Janssen, dezer dagen uit de dienst ontslagen, berigt in de Arnh. Crt., dat het schrijven van zijn protest tegen gedwongen kerkgaan van militairen de eenige reden is, waarom hem ontslag zou zijn verleend; geeft eene voorstelling van den loop dien zijn zaak zou hebben geliad; verklaart geen cent fortuin te hebben en alzoo door zijn ontslag (met een onderstand tot levens onderhoud van 274 's jaars) met vrouw en kinderen broodeloos te zijn geworden; zegt een gezond hoofd, een ijzeren wil en wel lust tot werken te hebben, al moet het ook zijn aan gene zijde van den oceaan; doet een beroep op de welwillendheid zijner landgenooten, om hem spoedig een fatsoenlijke betrekking te bezorgen, en verzoekt de redacteuren der onderscheidene couranten zijn stuk in hunne bladen over te nemen. Voor de regtbank te Nijmegen is aanhangig een geding, tegen een agent van de levensverzekering-maatschappij te A., beschuldigd van op bedriegelijke wijze zich gelden te hebben toegeëigend van personen, die hij zonder hunne voorkennis niet alleen had ingeschreven, maar voor wie hij ook, na overlijden, de gelden incasseerde en kwiteerde, in een en ander bijgestaan door een geneesheer, die in deze ver klaring afgaf niet strookende met de waarheid. De agent is reeds in verzekerde bewaring. Op de hoogere burgerschool te Wageningen zijn thans zeven vrouwelijke leerlingen toegelaten. De Kamper Crt. zou bij de inkomsten-belasting de belastbaarheid willen doen aanvangen hij een inkomen van 800, en alleen op deze en de twee volgende klassen korting toestaan. In de hoogere klassen zijn de sprongen veel te groot. Zoo valt van een inkomen van 62,000 niet minder dan 12,000 vrij. Overigens vindt de Kamp. Crt. 2 pCt. te hoog. Zijn geen andere belastingen mogelijk? Moet het kadaster dan niet herzien worden? Konden niet de regten op den overgang van eigendom verhoogd wor den? Waarom geene belasting op den tabak en de thee? En vooral hindert het haar, dat de 2 pCt. niet alleen moet dienen als equivalent voor belastingen, maar ook, en vooral, om de bres te stoppen, die de minister van Oorlog in de staats-financiën schiet. Zij protesteert uit alle magt te gen de eischen van hen, die eene defensie willen, welke in vollen vredestijd de natie onder oorlogskosten neerdrukt. Waarom bij een gezond ligcliaam, maar uit vrees voor den dood, zich ruïneren aan medicijnen en doctors-visites Een veehandelaar heeft van J. Lassche, te Ambt Vollenhoven, dezer dagen een kalfkoe gekocht voor de aanzienlijke som van 285.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1871 | | pagina 1