u 31871. N". 125. Woensdag 18 October. 29 Jaargang. dfEOVIBCIiLE WATERSTAAT VAN NOOPDHOLUND. AANBESTEDING. VEESCHOUWINC. Uitgever A. A. BAKKER Cz. 1de BINNENLAND. idst erkii jsriii G. MAS! 1. HËLDËRSCHË EN NIËIIWËDIËPËR («ERWT. „Wij huldigen het goede.' Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. VERTREKDAGEN DER BRIEVENMALEN [aar Oost-Indiëvia Triest Dingsdag 31 Oct. 's av. 6 u. 30 m. Brindisi, Vrijdag 20 Oct. 's av. 6 u. 30 m. West-lndie: via.St.Naza.ire, Zondag 5 Nov. 'sav. 6 u. 30m, SoM</iamp(onMaandag30Oct.'sm.6u.25m. de Kust van Guinea: Zaturdag 21 Oct. 'sm. 6 u. 25 m. Kaap de Goede Hoop: Zondag 22 Oct. 's m. 6 u. 25 m. over Frankrijk en Maandag 23 Oct. 's m. 6 u. 25 m. E.| Op Donderdag den 2den November 1871, des namiddags ten half njdrie ure, zal aan het lokaal van het Provinciaal Bestuur van Noord selolland te Haarlem, bij enkele inschrijving worden aanbesteed ere»- Het driejarig onderhouden van de provinciale Pettemer zeewering. 1 Hot driejarig onderhouden van de Heldersche zeewering. De bestekken zijn, tegen betaling van 20 cents per exemplaar, verkrijgbaar aan het lokaal van het Provinciaal Bestuur voornoemd, m het bureau voor buitenlandsche paspoorten op het Stadhuis te rif {mterdam en, voor zooveel betreft het bestek van het werk sub b «meld, bij den Opzigter van den Provincialen Waterstaat W. Pu. DE KltUYFF te Helder. Nadere inlichtingen kunnen worden verkregen bij den Iloofd- delijl igenieur van den Waterstaat te Haarlem en bij den Ingenieur '8.1 M. F. WELLAN te Alkmaar. ir n 3, i Hal 10- iai 221. :Ol.( 3, ams, f 10 we ots, De BURGEMEESTER der gemeente HELDER brengt ter ennis van de belanghebbenden, dat door de bevoegde keurmeesters tne schouwing zal plaats hebben over Runderen, Paaiden en m tehapen en wel Op MAANDAG den 23 OCTOBER e. k. het Koegras, langs den Zanddijk en de Vliet. Op DINGSDAG den 24 OCTOBER e. k. u het Koegras, langs het Noordhollandsch Kanaal. Op VRIJDAG den 27 OCTOBER e. k. e Huisduinen, des voormiddags van 9 tot 11 ure, en in het edeelte van den Helderschen Polder, aan de Westzijde van den ipoorweg, des namiddags van 12 tot 1 ure; en in het gedeelte van den Helderschen Polder, aan de Oostzijde fan den Spoorweg, en in het Brakkeveld, des namiddags van 2 i lot 4 ure. De Veehouders worden bij dezen herinnerd aan de bepalingen ran art. 459, 460 en 461 van het Wetboek van Strafregt, en langemaand hun Vee behoorlijk gehokt te hebben gedurende den voor het onderzoek bepaald. Helder, De Burgemeester voornoemd, len 16 October 1871. STAKMAN BOSSE. 0, g Vlaa: u Fla it nuini vaal e 16 a 6, lalvi eek de ir aan llymi i prij el ijk le 3 e v was en ,gei irk delil Cliicago. Aan de Schetsen uit Amerika"door S. M. N. Calisch in het 3,8( ftrechtsch Dagblad geplaatst, ontleeneu wij, betreffende de stad die lezer dagen door zoo'n vreeselijke ramp werd getroffen, de volgende lijzonderheden 115 „Waar het hart vol van is, zoo lezen wij dan, daar loopt de n lond van over," is een oud en zeer waar spreekwoord, dat op JD os van toepassing kan worden gebragt. Ons vast voornemen was, en lezer over onze landgenooten, of liever onze eilandgenooten in [oord-Amerika enkele bijzonderheden mede te deeleu, maar de N.erpletterendc tijding „Chicago staat in brand" maakt het ons Mogelijk over iets anders te schrijven, dat op Amerika betrekking I kilo eeft, dan over die alleronzedeljjkste, maar tegelijkertijd aller- leizierigste, allergevaarlijkste, maar tevens ook uiterst welvarende, I kilo loeijende, rijke stad, die teregt met den naam van lightning city 'ordt bestempeld. Als een bliksemstraal schoot zij te voorschijn. K leze veil gchamelijking van den westerschcn vooruitgang, en als den londer rolde de faam van haren handel en hare ontembare voort- nrcndheid door de geheele wereld. Chicago, voor nog geen veertig t iren geleden niets, Chicago, dat aan het lang voor haar bestane 'iaciunatie, den naam van 1'orcopolis heeft ontfutseld, Chicago, at meer hout en meer granen uitvoert, dan iedere andere stad in e Unie, Chicago, dat zijn bevolking dagelijks met duizenden ziet 1 trmeerderen, dat trotsch is op zijn Wabash Avenue, op zijne sti poorwegstations, op zijne waterleiding, op zijne grain-elevators, lp zijn bevolking en op zijn bloei, dat Chicagoverbrand, het haast ongeloofelijk. Onwillekeurig komen iemand, die in de ij jktning city, niet alleen bekend, maar maanden acluereeu metter- hi 'oon gevestigd is geweest, de tranen in de oogen, wanneer hij v Sest, dat zooveel prachtige huizen zijn verwoest, dat de vruchten an zooveel welvaart zijn vernietigd en verguisd, en dat een ramp, 't ogenschijnlijk onherstelbaar, ten minste voor eenigen tijd het erkeer zal doen stilstaan. Wij zeggen oogen schijn lijk onherstelbaar, 1 'ant al mogt het onheil nog zoo groot zijn, al moge menigeen bi »j het zien der puinhoopen uitroepen: Chicago is verloren, zooveel llende kan niet worden goedgemaakt!toch voorspellen wij dat té Ihicago, bloeijend, welvarend, voorspoedig en gelukkig als voor aan, als een Pheniks uit zijn asch zal verrijzen, en vóór dat het olgend tiental jaren zal verloopen zijn, zal de liyhtning city haren i wai «iden roem hebben gehandhaafd en met bliksemsnelheid zullen op ïgen. Ie puinhoopen stevige steenen gebouwen worden opgetrokken, die, HELDER en NIEUWEDIEP, 17 October. Zonder de berigten omtrent den uitslag der departe mentale verkiezingen in Frankrijk zou het nieuws uiterst schaars zijn. De gedane keuze heeft blijkbaar 't bewijs opgeleverd, dat bet volk wars is van iedere poging, die zou kunnen aangewend worden, om de gevallen dynastie weder op den troon te brengen. De optreding van den heer Périer, als minister van Binnenlandsclie Zaken wordt mede druk besproken, maar overigens is de staatkundige geschiedenis van den dag arm aan gewigtige feiten. Het berigt van den brand te Chicago heeft in de verloopene dagen eenigen invloed op de geldmarkt uitgeoefend, andere staatkundige gebeurtenissen, die daarop zouden kunnen influenceren, waren er niet. De heeren dr. W. Krol en dr. F. J. van Leent zijn o. a. benoemd tot gewone leden van het Genootschap ter bevordering der Natuur- Genees- en Heelkunde. De commissie belast met liet afnemen der examens voor het lager onderwijs in Noordholland heeft gisteren de acte van hulponderwijzer toegekend aan de heeren J. Spaans en D. van Neck, de eerste kweckeling aan de Normaalschool alhier; laatstgenoemde ontving zijne opleiding aan de kweekschool voor onderwijzers te Haarlem. Volgens gisteren ontvangen berigt bij de stoomvaart maatschappij Nederland, dato Batavia 15 dezer, is het stoom schip Prins van Oranje op dien datum naar Holland vertrokken met een volle lading en een aantal passagiers. In 1870 werden 14 nieuwe Rijks telegraafkantoren geopend. In dat jaar zijn door de Rijks telegraafkantoren overgebragt 1,837,762 telegrammen ii 610,046.16, tegen 1,632,052 h 573,369.73 in 1869. De uitgaven beliepen 963,500, tegen 954,231.50 in liet vorige jaar. In 1870 werden per Rijkstelegraaf van hier verzonden 40,484 telegrammen. De ontvangsten beliepen 11,599. H. M. de Koningin heeft, naar liet Weekblad voor Israël. Huisgezinnen meldt, liet zevenjarig zoontje van den heer B. Strelitsky, dat te jong is om naar een der door Z. M. den Koning gestichte beurzen voor jeugdige artisten, enz. te dingen en getoond heeft, veel voor de toekomst als violoncellist te beloven, in de gelegenheid gesteld om op hare kosten te Leipzig zijne studiën voort te zetten. Zestal te Leiden: D. Rijnders, te Alkmaar; P. van Son, te Nijmegen; II. V. Hogerzeil, te Driebergen; H. M. M. Rappard, te Sexbierum; J. W. Felix, te Utrecht en J. J. Dermout, te Vlissingen. meer dan de vroegere woningen, grootendecls uit hout zamen- gesteld, aan het woedende element weerstand kunnen bieden. Want hoewel ons alle nadere berigten ontbreken en wij tot nog toe (12 Oct.) alleen uit de Times weten, dat de wind als een orkaan zweepte, en dat de brand in het zuidelijk gedeelte ran de stad is uitgebarsten, kunnen wij met zekerheid en op gezag van plaats kennis verklaren, dat het grootste gedeelte der daar gebouwde woningen niet alleen uit hout, maar enkelen zelfs ligt en digt uit dunne planken zijn zaïnengesteld, zoodat de kracht van hel vuur op het laatst zoo hevig moet geworden zijn, dat de brand weer niet in staat was hulp te verleencu. Want de brandweer te Chicago is bij uitstek goed ingerigt en het moet al ver gekomen zijn, wanneer de wakkere firemen de hoop opgeven. Chicago is een wonderstad. Toen de plaats ongeveer dertig jaar bestond, dus ongeveer tien jaar geleden, bemerkte men, dat de stad alle mogelijke kans liep op een schoonen zomermorgen onder water te loopen. Het meer Michigan lag hooger dan het peil, waarop de huizen waren gebouwd, en overstrooraing, bij bijzonder hooge yloedeu of springtijen, kon het verdrinken van de geheele stad na zich slepen. Goede raad was duur, maar spoedig gevonden. De stad werd eenvoudig een voet of zes opgeligt. Met de houten huizen ging dat gemakkelijk, met de steenen iets moeijelijker, maar het geschiedde. Geheel Chicago kreeg, oin een triviale uitdrukking te bezigen, een opstootje en alles ging de hoogte in. Tevens maakte men van de gelegenheid gebruik om de straten een beetje te arrangeren, daar vooral in het zuidelijk gedeelte de huizen hier en daar wat raar over den weg waren verspreid, zoodat op de eene plaats twee woningen vis d vis en vlak daarnaast twee anderen dos a dos stonden. Deze weinig aesthetische inrigting werd verholpen, en menigeen maakte zich die regeling en juistere plaatsing ten nutte, om van het eene gedeelte der stad naar het andere te verhuizen. Wandelende woningen waren geene zeldzaam heid, en het is nog geen twee jaar geleden, dat wij Trenton House en Brigg's House, twee van steen gebouwde logementen, zagen oprigten en van tijd tot tijd eens een ambulant huis met dito gezin ontmoetten, waar man, vrouw en kinderen genoegelijk zaten te ontbijten, terwijl hun eigendom op rolletjes en door paarden getrokken naar een andere wijk rolde. Ja, lezer, men ziet rare dingen in Amerika, maar al dat raars is het gevolg van de energie, de zucht naar vooruitgang en den wil tot slagen van een volk, dat, geholpen door vreemde krachten, door de natuur en door de ligging van het land, eens geheel Europa zal beschaamd maken door de magt van zijn handel en industrie. Aangenomen het beroep naar Ballum en Hollum op Ameland door den heer A. Janssonius, candidaat. Ondanks herhaalde vermaningen aan den stads-horo- logiemaker, is de groote klok te Alkmaar doorgaans meer dan 20 minuten achter bij den spoorweg-klok. Dezer dagen zijn te Monnikendam door Marker vis- schers de eerste (35 stuks) Zuiderzee—haringen aangevoerd. Jl. Woensdag werd in den stads-schouwburg te Amsterdam in plaats van de familie Benoiton, dat aan gekondigd was, opgevoerd de vrouw uit de City. In liet laatste bedrijf, waarin de, door het plotseling vertrek zijner vrouw diep getroffen lord, hare voedster dwingen wil aan de lady een brief te overhandigen, zegt deze ongeveer Mylord! Voor u is de lady niet meer te spreken, en zij verbood mij uitdrukkelijk, zelfs een brief van u aan to nemen. Maar bid dan haar, roept de lord vertwijfeld uit, bid haar dan nog slechts twee dagen te toeven. Geen enkelen,mylord! Na dit hartverscheurend antwoord, kon een, voorzeker diep geroerd toeschouwer op bet „Schellingje" zijne verontwaardiging niet langer bedwingen Das vervl.... gemeen, riep hij luid, geef dien armen vent ten minste nog twee dagen. Men stelle zich 't algemeen gelach der overige toeschouwers voor. (U. D.) Dezer dagen zijn te Amsterdam twee paarden voor een rijtuig over de leuning van een brug gesprongen en zoo blijven hangen, tot men den disselboom doorzaagde en de strengen lossneed; toen vielen zij in het water, waaruit zij behouden weer aan wal kwamen. Naar het Dagblad verneemt, zal eerstdaags in het gebouw der teeken-academie te 's Hage, ter bczigtiging worden gesteld een ontwerp in gips voor liet te Ginneken op te rigten grafmonument, dat door het Nederlandsclio volk aan de nagedachtenis der Citadel-helden zal worden gewijd. Een gewonde leeuw ligt uitgestrekt op een catafalk aan welks voorzijde een treurende maagd immortellen kransen op de graven strooit, terwijl tegen de achterzijde een militaire trofee rust. Jl. Zondag middag is te 's Hage aangekomen en in de hotels Bellevue en Paulez afgestapt, een gezelschap Japanneezen bestaande uit negen personen. Men verneemt dat het door het Japanschc gouvernement is uitgezonden met het doel wetenschappelijke nasporingen in Europa te doen. (V.) De barbier te Scheveningen, die voedsel en ligging aan de bij hem nalatig belastingschuldige ingelegerden krijgsman niet verstrekte, is vrijgesproken. De Haagsche regtbank was bij haar vonnis gisteren van oordeel, dat de wet alleen het weigeren in deze strafbaar stelt, maar niet het niet verstrekken uit onvermogen. De leer: «waar niet Er worden meer varkens geslagt dan in eenige andere plaats ter wereld en het vleesch wordt zoowel in versehen als in gezouten toestand door geheel Amerika vervoerd. Het geschreeuw en het gehuil in de buurt der varkensslagterijen is niet zoo erg als men zou verwachten. Elk varkentje (om beleefd te zijn) ontvangt bij zijn binnentreden in het huis, waar hij spoedig zal worden gezouten, een slagje op zijn voorhoofdje, waardoor hij dadelijk bewusteloos neerzijgt. Even zoo praktisch als met de varkens wordt omgesprongen, gaat rnen met de verscheping, in- of uitlading, het opslaan en het scheppen van graan te werk. Alles met machines. Een waterleiding was noodzakelijk en een waterleiding kwam. Daarvoor moest een tunnel wezen onder het meer Michigan en de tunnel, waarin de buizen liggen, die het water in de stad voeren, werd ontworpen en onder water gemetseld. En zoo zijn er honderden zaken, die, naauwelijks gedacht, reeds tot uitvoering zijn gekomen. De wat architectuur en oruamentage betreft fraaiste winkel der Vereenigde Staten, grootscher en indrukwekkender dan het beroemde Camptou- House te Liverpool, bevindt zieli in State-Street in Chicago, en behoort aan den gouverneur van den staat Illinois, Palmez, die dit gebouw aan de manufacturiers Field, Leiter Co. voor 52,000 dollars per jaar (zegge f 116,000, de papieren dollar ii f 2.25 gerekend) heeft verhuurd. In een stad, die naauwelijks veertig jaar bestaat, een firma die aan huur f 116,000 betaalt, naar even redigheid salarissen uitkeert en dan nog na aftrek van alle andere inkomst schatten kan verdienen.... in dit feit alleen ligt Ohicago's grootheid, Chicago's verleden, Chicago's toekomst. Wij kennen iemand in de „Koningin van het Westen", die thans eigenaar is van drie geheele straten, verscheidene fabrieken en likeurstokerijen bezit, millioencu heeft bespaard en voortdurend rijker wordt en die veertig jaar geleden voor het eenigsle regiment, dat op de plaats aanwezig was, schoenen poetste. Er zijn er, die nog minder hadden dan niets, geen eten, geen drinken, geen kleederen, die half stervend in het dorpje aankwamen, Wiiarheen zij zich, omdat men zeide, dat de ruilhandel met de Indianen zooveel kon opleve ren, op goed geluk begeven hadden, en nu in hunne prachtige koetsen langs Wabash Avenue rijden, waar zij zich fraaije huizen hebben laten bouwen en echt van niets, iets geworden, den grooten heer uithangen. Doch al zijn zij parvenus, en al heeft dat woord in Europa een zeker miscrediet verkregen, toch moet men hen bewonderen, hoogachten, vereeren, hen die de premiers waren van den westerschen vooruitgang en van de westersche beschaving (altijd van Amerika gesproken).

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1871 | | pagina 1