1871. N°. 126. Vrijdag 20 October. 29 Jaargang. f 16 a ;rK.G, Uitgever A. A. BAKKER Cz. B 11\ X E X L A i\ 0. w ft nauwer Maart e f 410 nieuwe r. dito t. vóór f 221 30 last. a 300,] chapen 9, 74 1 f 24, f 15, 15,50, les per Peren a f 17 2 a 21, 2e u gen ,50.- Eijeren HELDERSCIIE MEUWEDIEPER COURANT. „Wij huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per hwartaal1.30. franco per post - 1.65. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels CO cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. VERTREKDAGEN DER BRIEVENMALEN [aar Oost-Indiëvia Triest Dingsdag 31 Oct. 's av. 6 u. 30 m. Brindisi, Vrijdag 20 Oct. 's av. 6 u. 30 m. West-lndie: viaSt.Nazaire, Zondag 5 Nov. 'sav.-6 u. 30m. SoMt/iara/)tonMaandag30Oct.'sm.6u.25m. de Kust van Ghiinea: Zaturdag21 Oct. 'sm. 6 u. 25 m. Kaap de Goede Hoop: Zondag 22 Oct. 's m. 6 u. 25 m. over Frankrijk en Maandag 23 Oct. 's m. 6 u. 25 m. HELDER en NIEUWEDIEP, 19 October. De hulponderwijzers S. Baert, D. van Neck en J. Ipaans hebben met goed gevolg examen in de gymnastiek fgelegd en de acte verkregen. De synode der Ned. Herv. kerk heeft een schrijven erigt aan de kerkoraden om hunne aandacht te vestigen op de bijzondere behoefte aan godsdienstige verzorging, ie er bestaat onder den arbeidenden stand." Algemeene gelen doet de synode niet aan de hand, doch geeft in rerweging: zamenkomsten tot bespreking yan maatschap- slijke vraagstukken uit een godsdienstig oogpunt; bezoek de arbeiders door belangstellende gemeenteleden, ver- weiding van goede volkslectuur. Het zijn voornamelijk sociale woelingen, welke de synode tot dezen stap hebben itvogen, in de overtuiging, dat „al is de sociale kwestie dezen tijd niet opgekomen door eenigen zedelijken ihteruitgang in het volksleven," toch „de uitkomst, waar zij zal leiden, mede afhankelijk zal zijn van den idelijk-godsdienstigen zin onder het volk." a ~J De leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal jn ter vergadering bijeengeroepen tegen Woensdag den 5 dezer, des avonds ten half acht ure. Voor de op den 17 dezer gehoudene verkiezing voor in lid van den raad der gemeente Zijpe zijn ingeleverd 72 stembriefjes, waarvan 2 van onwaarde; zijnde den in anco en een geen persoon duidelijk aanwijzende. Van de zoo 170 geldige stemmen zijn uitgebragt op den heer C. Hulst 97 en op den heer F. H. Leis 73 stemmen, lodat eerstgenoemde is verkozen. Aan bet D. v. Zh. en 's Gr. meldt men uit Haarlem, dat kk. en ns. en 13,25, ïieuwe 25 a f210. i 7.60, 72); paaldt oogere joden, werd pnma e linaire jan: vorige f. vat. :n tot uimde Kal- ■Oct H 'A ift 'A i* i •T 'i ,4 West-Friesche Correspondentie. I. Men verhaalt van een groot veldheer, dat hij, op een morgen Mn hij juist voornemens was een kapitale manoeuvre te maken en .isarin door een hevigen plasregen verhinderd werd, verwoed zijn 'lam openschoof en zijn degen dreigend naar de wolken opstak, raktiesch was dat zeker niet, en van een groot veldheer, die loos meester over zijne hartstochten zijn moet, zou men zoo iets et verwachten. Toch kan het weder zich somtijds zóó onbeschaamd onze ondernemingen mengen en de best ondernomen feestvie- agen zoo totaal en medoogenloos bederven, dat een gewoon enschenkind er boos van zou worden en de meest flegmatieke bilander er van aan 't pruttelen raakt. Zoo iets hebben we binnen kort in Hoorn, West-Frieslands ide hoofdstad, moeten beleven. Zoo als gij zeker weten zult, hebben we hier in het laatst van vorige maand de algemeene tentoonstelling der Ilollandsche aatschappij van Landbouw gehaddie eer had Hoorn in zestien Br niet gehad. Men vertelde hier en daar, dat Hoorn in geen al best blaadje stond bij het hoofdbestuur, dat men toen, vóór stien jaar, de boter wat over den visch bad laten loopen en wat goede sier had gemaakt voor rekening der Maatschappij.... i, dat was voorbij, zestien jaren waren verloopen, de Maatschappij onde, dat zij vergeten kon en Hoorn zou toonen, de eer waardig zijn, eene groote tentoonstelling te mogen hebben 1 Ik geloof niet, dat ooit in eenige stad zóó veel toebereidselen maakt zijn, om eene tentoonstelling van landbouw luisterrijk te eren, als dit jaar in Hoorn. 13e vereeniging voor volksvermaken, jna vier honderd leden sterk, was door het gemeentebestuur belast de organisatie van tallooze volksvermaken, optochten, hard- raverijeu, vuurwerk, etc. etc. en had daarvoor een ruim krediet den gemeente-ontvanger gekregen. In iedere straat, in ieder eegje had zich eene commissie voor illuminatie gevormd en reeds mige dagen vóór de opening der tentoonstelling was Hoorn, door iheepsladingen groen, vau heinde en ver aangevoerd, als in een ikelen tuin herschapen. Slingers, dwars over de breede straten ten, of in sierlijke bogen er langs, eerepoorten, tempels, pyra- ieden, men weet niet wat al verrees als bij tooverslag uit den fond en herschiep de oude veste in een lustoord. Hoorn geleek, om de woorden van den president der verèeniging Jor volksvermaken te bezigen, „op een jeugdige bruid, die met Jortsige spanning, maar vol zoet verlangen, haren bruigom ver acht en zich vast de bloemen tot kransen vlecht, waarmee ze ck ten hoogtij tooien wil!" Maar nu het weêr! Vier weken lang had de zon onafgebroken met het vriendelijkst ïzicht ter wereld onze goede stad bekeken en met een liefelijken j limlach de nijvere burgers en de tallooze feestcommissarissen aan- i tmoedigd. Vier weken lang was er geen druppel water gevallen geen wolkjen aan de lucht te zien geweest. „Hé," hoorde men j teral, „hé, in de andere week zulk weer! Als 't zulk weer blijft i de bekende vaderhïndsche zanger W. P. de C. Vrngt met vrouw en kinderen op Veelzigt aan de Brouwersvaart aldaar wonende, op den 23 dezer zijn 73ste levensjaar herdenkt. Men drukt do hoop uit, dat menig blijk van belangstelling den zanger, die boven alles wensclit zijne kinderen een beschaafde opvoeding te verzekeren, op dien dag moge geworden. Te Enkhuizen is het plan gevormd om in het volgend jaar feestelijk te herdenken de groote gebeurtenissen van voor drie eeuwen. Men herinnert zich dat op den 21sten Mei 1572 Enkhuizen de Spaansche zijde verliet en zich vóór den Prins van Oranje verklaarde. Mevrouw Merkus, geb. Schuurman, te 's Hage, en nog een zevental andere dames, hebben van Z. M. den Keizer van Duitschland het Kruis van Verdiensten en Eer ontvangen, wegens de verdiensten door haar tijdens den jongsten oorlog aan de gekwetsten bewezen. 's Gravenliage is sedert eenige dagen des avonds weder het tooneel van wanordelijkheden. Met het oog op vroegere ongeregeldheden, uitgaande van de leerlingen der teekenschool, willen sommigen deze leerlingen in de tegen woordige oploopen betrokken zien, doch dit is het geval niet. Een aantal jongens uit de geringe klassen, waarbij zich later onderscheidene belhamels aansluiten, loopen schreeuwende en joelende de stad door en verzetten zich tegen de politie, zoo deze eenigen hunner wil arresteren. Jl. Maandag avond veroorzaakte zulk eene arrestatie een grooten oploop vóór het bureau van politie, en terwijl de politie daar de handen vol had, grepen in een ander gedeelte der stad, het Willemspark, ergerlijke wanordelijk heden plaats. Een bende jongens, die zich daar gevormd had, ontzag zich niet om hier en daar, o. a. bij den minister van Bosse en den heer Boddaert, glasruiten in te werpen. Wat het eigenlijke doel dezer beweging is, ligt nog in het duister; waarschijnlijk is het doel louter rustverstoring. De burgemeester heeft thans bij publicatie herinnerd aan de verordeningen, waarbij een gevangenisstraf van drie dagen bedreigd wordt tegen het houden van verboden optogten of zamenscholingen op de openbare straat. De avond van Dingsdag is rustig afgeloopen. Wel waren met de 'toonstelling," zeiden de boeren, „den 's Hoorn te klein 13e andere week kwam, Woensdag zou de tentoonstelling geopend worden en liet hoofdbestuur benevens autoriteiten met een prachtigen optocht, georganiseerd door de vereeniging voor volksvermaken, naar liet terrein geleid worden. Maandag, goed weer, maar een weinig betrokken lucht, wind N. W. t. W. (ieder Hoornscli burger scheen in die week les genomen te hebben in de navigatie) 's avonds regen. Dingsdag morgen wind W. Z. W. met een halve streek W. er nog bij, maar een hcele streek door de rekening der lloornsche burgerij, 's avonds regen! Met een beklemd gemoed ging Hoorn naar bed, met angstige zorg bespiedden de ouders de weerglazen en de kindertjes sloten de oogen met de bede op de lippen: „Ons lieve Heertje, Geef mooi weertje!" Woensdag morgen betrokken lucht, maar... droog weer! De optocht kon doorgaan. Dien optoeht moet ik u eens beschrijven, want die was de moeite wel waard te zien. Stel u voor een prachtige feestivagen, waarop een troon is ge bouwd ter hoogte van vier meters boven den beganen grond en gelrokken door vier schimmels uit liet zadel gereden door twee engclsclie pikeurs in fraai kostuum. Op den troon zetelt een aller liefst jong meisje in het kostuum van Ceres, de godin van den landbouw, omringd van twaalf kleinere meisjes in liet traditioneele herderinnen-kostuum, ieder voorzien van een korfje waarin voort brengselen van land- en tuinbouw of een wapenschild van één der zes West-b'riesche steden. De kostumes uit het beroemde atelier an de wed. Samson en de wagen gedrapeerd door den heer Eggers, decorateur te Amsterdam. Rondom den wagen wandelen twaalf jongeheeren in toepasselijk kostuum, ieder gewapend met eenig miniatuur landbouiv-werktuig. Men zegt, dat de wagen alleen vijfhonderd gulden van decoreeren gekost heeft. Vóór dien feestivagen gingen in open rijtuigen het bestuur der meergenoemde vereeniging voor volksvermaken, het gemeente bestuur, het hoofdbestuur der Maatschappij van Landbouw en dat der gewestelijke afdeeling en er achter volgden de liedertafel Sapplio, de rederijkerskamer West-Erisia, het teekengeuootschap Debutade, de jeugdige rederijkerskamer Unie, de afdeeling Hoorn van liet Metalen en Zilveren Kruis, de tuiubouw-vereeniging, de lloornsche Scherpschutters en het Kader der dd. Schutterij, allen met vanen en banieren, terwijl tusschen de rijtuigen en vóór en achter den trein zich eene kavalkade voegde van ruim honderd ruiters. Het geheel werd geleid door twee korpsen muziek en geëscorteerd door een legio commissarissen van orde. Zoo'n optocht hadden onze Hoorusche burgers en de duizende toegestroomde buitenlieden nog nimmer gezien! Elf uur ging de trein af, droog weer maar koud; de kindertjes op den feestivagen, met hare bloote armpjes en alleen door een kransje gedekt hoofd, hadden al haar feestvuur uoodig om niet te bibberen van de koude, maar gelukkig geen regen. In een oogen- blik was Hoorn in feestgewaad, vlaggen, wimpels, eerebogen, dui- hier en daar opeenhoopingen van liet volk, doch door de goede maatregelen van de politie werd de rust geen oogen- blik verstoord. Het N. en Adv. B. van Gorinchem meldt, dat met de aanstaande kermis te Gorinchem verwacht wordt de wed. Blanus, die overgrootmoeder is en weldra haar 104de geboortefeest hoopt te vieren. Geen mensch ter wereld zegt het blad kan zich beroemen zóóveel gereden te hebben als zij. In haar geheele leven zou zij slechts zes maanden in een woning zonder wielen gelogeerd hebben. Omtrent de te Utrecht jl. Zaturdag gehoudon ver gadering tot oprigting eener vereeniging voor Emigratie naar Californië, schrijft men aan het Vaderland nog het volgende „Er bestaat bij eenige lieeren, voor het mecrendeel land bouwers of landbouwkundigen, kooplieden en officieren (waaronder eenigen, die Amerika uit persoonlijk bezoek kennen) het plan om eene vereeniging op te rigten ter landontginning in Californië. Die streek der Nieuwe Wereld levert de schoonste vooruitzigten voor den landbouw; het klimaat is er aangenaam en gezond, de grond uiterst vruchtbaar en goedkoop. Men is voornemens een kapitaal bijeen te brengen en afgevaardigden uit te zenden tot het aankoopen van grond en de voorloopige regeling der nederzetting. Daarna hoopt men dat Emigratie op groote schaal zal plaats hebben. Sommigen der ter vergadering aanwezigen verklaarden zich bereid met hun famiiiën zich in de aan te wijzen landen te vestigen, anderen de onderneming met hun geld te steunen. Of het tot uitvoering zal komen hangt uit sluitend af van de deelneming, die deze zaak in ons vader land vinden zal. Wij meenen er de aandacht op te moeten vestigen zoowel van landbouwer» als der particulieren en industriëelen, die over eenig kapitaal kunnen beschikken en wie het niet aan energie ontbreekt om zich hij een derge lijke onderneming aan te sluiten. Dat zij bij genoegzame deelneming hoogst gunstige resultaten zal opleveren, mag met zekerheid worden aangenomen. De lieeren B. v. d. Veen, te Renkum, mr. H. Hartogh Heijs van Zouteveen, te Delft, en J. A. Obreen, te Breda, zende veelkleurige lampions, die 's avond» voor de illuminatie moesten dienen, gaven de straten zulk een pitoresk en feestelijk aanzien, dat men zich werkelijk verbeeldde in een tooverwereld te zijn. Toch kon die nijdige regen zijn fatsoen niet houden en besproeide zoo wat half weg eventjes den feesttrein, en bij gevolg ook de kindertjes op den feestwagen, zoo wat op dezelfde manier als een tuinman, die 's zomers zoo eens luchtig met den gieter over een bloembed heengaat. Zou je daar nu niet nijdig om worden, en, als je nu een sabel op zij had, zou je dien niet onwillekeurig naar de wolken steken? Toch moet de optocht als gelukt beschouwd worden en zoo is ook de harddraverij, Vrijdags, gelukt, daar het weêr zich toen nog al knap hield. Vooral voor de organisatie van de harddraverij komt der veree niging voor volksvermaken allen lof toe. Dertig paarden namen aan den wedstrijd deel en toch was alles in ruim vier uur afge loopen. Maar er heerschte dan ook een orde en er was zulk een geest van zamenwerking tusschen commissarissen en publiek, die wij nimmer bij dergelijke feestvieringen gezien hebben. Overigens zijn de meeste feestvieringen in het water gevallen, of liever het water is midden in de feestvieringen gevallen. Donderdag waren er verscheidene volksvermaken georganiseerd, waaronder van geheel nieuwe vinding, doch De regen viel met stroomen van de lucht, Elk bleef in huis of bergde zich ter vlucht. Toch zijn ze doorgegaan, maar voor een zeer klein publiek. De tentoonstelling was allerprachtigstop het Doelenplein was een overgroot aantal van de nieuwste landbouw-werktuigen geëx poseerd, waarvan verscheidene met stoom in beweging werden gebracht, maar de regen belette het ze te devellappeeren. Zaturdag had de tentoonstelling van vee plaats toen regende het letterlijk zóó, dat men de kat van zijn bittersten vijand niet zonder parapluie de deur uit zou gezonden hebben. Aardig niet waar? Zondag avond zou er algemeene illuminatie en schitterend vuur werk plaats vinden. Den geheelen dag droevig regenachtig weêr, inaar 's avonds om zeven uur klaarde de lucht wat op. Het was of het menschen regende in Hoorn; men schat het aantal buiten lieden, dat tusschen zes en acht ure binnen de stad gekomen is, op acht duizend. In een oogenblik waren alle illuminatie-commis- sieën in de weer en duizenden bij duizenden lampions ontstoken, zoodat Hoorn er werkelijk betooverend sehoon uitzag. Het wemelde menschen langs de straten en algemeen hoorde men den kreet: „Einde goed al goed!" Ja wel, wacht maar even. Tot acht uur ging alles goed, maar toen viel er op eens zulk een geweldige plasregen, dat in tien minuten tijds de geheele illuminatie letterlijk op straat lag. De jongens gooide» malkaar met kaarsen om de ooren Natuurlijk kon bij zoo'n weer liet vuurwerk niet doorgaan. En nu zou je nog niet boos mogen worden op zulk weer? Ik kan de woede van den grooten veldheer best voorstellen. Nu, lezer, vaarwel, misschien ben ik den volgenden keer in wat opgeruimder stemming. GÉBARD.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1871 | | pagina 1