1871. N°. 127. Zondag 22 October. 29 Jaargang. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 103. R 1 X E L A N D. A de, ij di agr: 221 diti lagt 209 219 •i;3 ïlogi e k» 23,Bi i-wtei 15,- HELDERSCHE EN NIEUWEDIEPER COURANT. „W ij huldigen het goed e." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. M franco per post - 1.65. Vao regels 60 cent, Prijs der Advertentisn: elke regel meer 15 cent. Groots letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. BStwaBaw»— VERTREKDAGEN DER BRIEVENMALEN Naar Oost-Indiëvia Triest Dingsdag 31 Oct. 's av. 6 u. 30 m. Brindisi, Vrijdag 27 Oct. 's av. fi u. 30 m. West-lndie: v'mSt.Nazaire, Zondag 5 Nov. 'sav. 6 u. 30m. SoufAampfonMaandag30Oct.'sm.6u.25m. de Kust van Guinea: Vrijdag 27 Oct. 'sm. 6 u. 25 m. Kaap de Goede Hoop: Zondag 22 Oct. 's m. 6 u. 25 m. over Frankrijk en Maandag 23 Oct. 's m. 6 u. 25 m. lerei inge pe andt adel pe De VOORZITTER van den RAAD der gemeente HELDER brengt ter openbare kennis, dat DE RAAD ZAL VERGADEREN op DINGSDAG den 24 OCTOBER 1871, des AVONDS ten ZEVEN ure. Helder, De Voorzitter voornoemd, den 20 October 1871. STA KM AN ROSSE. PUNTEN TER BEHANDELING: 1. Aanbieding Begrooting der gemeente 1872. Burgerlijk Armbestuur. Algemeen Weeshuis. Schutterij. 2. Mededeeling van ingekomen stukken. 4. ectol HELDER en NIEUWEDIEP, 21 October. In den laatsten tijd levert Oostenrijk de meest belangrijke berigten, wat betreft binnenlandscli staatkundig gewoel. Het is haast onbegrijpelijk hoe het in een anders magtigen staat zóó onrustig kan toegaan, enkel tengevolge van naijver der verschillende nationaliteiten. De Keizer en zijne raadslieden bevinden zich in eene netelige positie, t Is moeijelijk, hoogst moeijelijk een middel te vinden om de verschillende volksstammen, waaruit men het Oosten- rijksche keizerrijk lieeft zamengelapt, alles te bevredigen. De ondervinding heeft geleerd, dat, als de een tevreden is, de ander weêr met nieuwe eischen optreedt. De bijzonderheden van deze hinnenlandsche verdeeldheid zijn ;ram echter niet hoeijend genoeg om ze onzen lezers als lec tuur aan te bieden. Engeland heeft dezer dagen een monsterverbond zien te niet gaan, waarvan de bijzonderheden welligt te vroeg ituki Rut 631 rijze c r. 91 2d val logl imei alud rd er geen ziet 0 85j Oct. tt i EEN SCHILDERIJ VAN EEN NIJVERHEIDSMAN. I. Een bezoek bij mijn ongelukkig»» vriend is altoos voordeelig; geen half uur zit ge met hem te praten, of hij geeft u het een en ander present van zijn schatten; waarmee ge uw kapitaal, ik bedoel het meest bruikbaarste, het eerst noodige, kunt vermeerderen. Wanneer ik van schatten en kapitaal spreek, dan versta ik daar onder niet: zakken guldens en rijksdaalders, pakjes bankbriefjes en muntbiljetten, enz. enz. een groote hoeveelheid daarvan bij elkaar. De tijd, die het bezit van veel zulke dingen Rijkdom heette, gaat voorbij; in den gelukkigen tijd die wij beleven is Rijkdom het bezit van voldoende kennis, om van die zaken zoo danig gebruik te maken, dat men er voor zichzelf en anderen winsten van verkrijgt. 't Is er aldus mee gelegen„Neem een stuk schrijfpapier en koop een goedloopend gouden ankerhorloge; schrijf de prijs, die ge er voor betaald hebt, in duidelijke cijfers op het papier en leg nn het papier zoolang ter zijdei Neem vervolgens het horloge geheel uit elkander ,,'t is een duur recept!" ge hebt gelijk. Smelt de stukken goud tot een klomp, de stukken en stukjes koper evenzoo; de stukken en brokjes staal zijn moeilijker te smelten breek die daarom maar klein en schud ze bij elkander. Weeg die drie metalen, ieder afzonderlijk, uauwkeurig af, bereken de waarde naar de marktprijzen van onbewerkt goud, koper en staal, tel de verkregen uitkomsten bij elkander en schrijf deze som in duidelijke cijfers op het nog ter zijde liggend papier onder het getal, dat de prijs, die ge voor het horloge betaald hebt, uitdrukt. Een eenvou dige aftrekking toont u een belangrijk verschil. Dit cijfer, meer dan driemaal zoo groot dan dat hetwelk de waarde van uw afbraak uitdrukt, geeft u eentg denkbeeld van de waarde der kennis aan de vereeuigde metalen toegevoegd, zoolang zij een goedloopend gouden ankerhorloge mochten heeten, en die ge er nu aan hebt ontnomen. „Maar ge vergeet den arbeid, die er noodig is geweest, om de kennis in die metalen uit te drukken, ik wil zeggenden arbeid, die men heeft aangewend, om het een en ander tot een horloge te maken." Verg«ef mij ik heb d*ar wel aan gedacht, maar die arbeid is zoo met kennis doorweven en het laatste heeft nog zooveel van het eerste aan het horloge onttrokken, dat de zuivere werkkracht bijna niet in aanmerking komt. De algemeene grondslag waarop uwe bedenking steunt, hoop ik later eens met u te bespreken bet koopen en vernielen van het horloge moest slechts dienen, als een voorbeeld voor dit oogenblik, ter verduidelijking van hetgeen ik meende, toen ik sprak van de schatten die mijn vriend present doet. 't Is een bevallige, stevige, luchtige, logeable woning, die mijn ongelukkige vriend zich heelt doen bouwen. De kamer waar hij bezoek ontvangt is smaakvol en prettig. Men heeft er uitzicht in zijn tuin met keur van bloemen en planten en, onder het weemlend loof der boomen door, ontwaart men zijn stoom- en windfabrieken de eerste altoos met donkere vaandels van rook, de andere met draaiende wieken, als er wind is. Men kan bovendien er de vrachtschepen die af en aan varen en iets van de menigte werk- bekend gemaakt zijn en hetgeen dan ook op de vernietiging van dit bedrijf van zeer grooten invloed geweest is. De conservatieve lords zouden een overeenkomst hebben getroffen met de Britsche werklieden, maar de publiciteit bragt dit te sluiten contract al te spoedig voor de regtbank der publieke opinie, die het veroordeelend vonnis over zulk een toe leg velde. De hoofden der Tory-partij verzekeren thans niets van de zaak te hebben geweten, maar het zou niet vre emd zijn, als op die wijze getracht werd Gladstone uit het zadel te ligten. De ministeriële crisis in Zweden is nog geenszins ge ëindigd. Men verzekert dat de Koning, ondanks het besluit van den Rijksdag die de legerorganisatie zoo als die door de regering werd aangeboden afstemde, gehecht blijft aan de beraamde plannen tot reorganisatie des legers, 't Schijnt evenwel, dat er in Zweden geene mannen gevonden worden, gezind en bekwaam om een ontwerp in dien zin aan het oordeel van den Rijksdag op nieuw te onderwerpen. Volgens berigten uit Rome, zal het Italiaansche Parlement aldaar in de tweede helft van November met eene troonrede worden geopend. Door het kiescollegie der Hervormde gemeente alhier is, in zijne vergadering van gisteren avond, uit het vroeger zamengestelde zestal, liet navolgend alpliabetisch gestelde drietal geformeerd: ds. Calkoen, te Nieuwe-Niedorp; ds. Geerts, te de Rijp; en ds. Pool, te Oostzaan. Bij de eergiiteren gehoudene aanbesteding van vleesch en vet, ten behoeve van het 3de bat. 7de reg. infanterie, was minste inschrijver de heer P.Boll, voor/0.49 5 per kilogram. Gisteren zijn twee sloeperlieden van bier in de uit oefening van bun gevaarlijk bedrijf verdronken. Gisteren is alhier op den Zuidergrond gestrand het schip Time is Money, kapt. Smith, van Plymouth met pijpaarde naar Stettin. Het vaartuig, dat, wegens de gunstige weersgesteldheid, tot lieden weinig geleden heeft, zit zóó lioog, dat aan afbrengen niet tc denken valt. Behalve een gedeelte der lading, zijn heden morgen alhier kisten en kooijen der equipage aangebragt. volk ontdekken, indien zijn cchtgenoote of zijne drie dochters, die, want de kamer is het huishoudvertrek, u gemeenlijk ontvangen, u niet den tuin, de fabrieken en al het andere doen vergetendaarbij is liet vertrek zelve, met zijn smaakvol ameublement en keurige schilderijen, wel een blik waard. Ik weet van de dagen dat van huis, hof, fabrieken en pakhuizen niets was toen mijn vriend met een windmolen en een kleine som gelds begon te werken. Sedert beeft hij bet bier een heel ander aanzien gegeven, alles het gevolg cr van, dat de ongelukkige verbazend rijk was in boven bedoelden zin. Mevrouw en dochters zijn welvarendzij zeggen het zelf op mijn vraag, tevens dat de drie zoons, die elders bun studie vol tooien, gezond en frisch zijn gelukkig dat ik zoo ver ben gekomen, want nu valt mij een nieuwe schilderij in 'toog: „Ver bazend, dat is een schoone conceptie en goed geschilderd!" onder breek ik wel wat onbeleefd de beleefde inlichtingen, „een Prometeus aan de rots geketend, de Gier die hem de borst dreigt op te scheuren en Herkules den pijl op den roofvogel richtende." „Mijn man beeft deze schilderij op de laatste tentoonstelling gekocht", zegt mevrouw, „liet stelt geloof ik voor de straf van iemand die het vuur aan de goden ontstal om er de menscheu mede te beweldadigendie man met den leeuwenhuid komt hem verlossen; is het zoo niet, Ernestiene?" Ernesticne krijgt een kleur of het om mama's miskenning mijner wetenschap, of om de erkenning harer alwetendheid, of om nog iets anders is, ik kan het niet beslissen. Behalve dat, daar komt mijn vriend binnen blozend van gezondheid, schitterend van goeden luim; een lmrtelijken groet en daar zitten we op de canapé terwijl vrouw en dochters koffie schenken en ons be dienen in drok gesprek. „Nieuws? nieuws? wel neen, als altoos: drok, schrikkelijk drok", zegt hij glimlachend de ongelukkige! „'k Moet overal bij zijn. 'k Heb goed werkvolk, patente opzichters, een uitmuntenden boek houder en toch geen halven dag kan mijn tegenwoordigheid worden ontbeerd of er hapert iets in den gang der zaken. Ik zit er aan vastgeklonken als een gevangene in zijn kerker", eindigt hij, lachende van genoegen zich achterover werpende. Ik sloeg onwillekeurig het oog naar de nieuwe schilderij Prometeus lag even zoo tegen de steenrots. „Men zegt van mij", hervat hij, „dat ik een zegen voor een massa mensehen ben, daar ik hun werk verschaf, maar ik zelf ben er de dupe van: van 's morgens tot 's avonds heb ik mijn hoofd over houderde dingen te breken.... tot 's avonds? ja omdat ik er mij dan aan ontscheur eeu mensch moet toch slapen ook ik werp dan de zorgen met geweld van mij en slaap inmaar als ik ontwaak, daar komt het heirleger weer voor den dag, om mij van alle kanten aan te grijpen." Mijn aandacht was tevens op den geketenden Prometeus geves tigd gebleven en ik vroeg nu schoorvoetend, hoe hij er over dacht een uitstapje buitenslands meê te maken. „Er is geen denken aan", antwoordt de ongelukkige, op aller- prettigsten toon, „verheeld je een week absent! waar zou dat heen? bedorven fabrikaat, ontijdige verzendingen, voordeelige aan biedingen onbeantwoord, goede kaazen voorbij gezien. Goede H. K. H. Prinses Marianne is weder van 's Hage naar Duitscliland vertrokken. Bij het ministerie van Koloniën is een telegram ontvangen, houdende het berigt, dat de telegrafische ver binding tusschen Java en Sumatra op den 12 dezer is tot stand gekomen. Luitenant L. Schoenmaeckers van het 2de regiment infanterie, die den veldtogt in Noord-Afrika bijwoont, is volgens den Courier de la Meuse in zijn rang geplaatst bij een compagnie Turco's, belioorende tot de leger-afdeeling van generaal de Cerez, die met de generaals la Croix en Saussier in het zuiden van de provincie Constantine het veld houdt. Aan den heer L. Langeveld, te Burg op Texel, is de acte van hulponderwijzer toegekend. Het regtsonderzoek tegen schipper J. Boon, wegens het overlijden van zijn passagier P. Koning Jr. op Texels kust, schijnt geëindigd. Men heeft althans geen reden ge vonden om J. Boon in voorarrest te houden. Te Hoorn hoort men weinig van ziekte in de winter aardappelen. De oogst valt meê. De kwaliteit is goed, maar de prijs hoog. Dingsdag middag ontstond er brand in een paarden stal, achter de vest te Hoorn, die zóó in hevigheid toenam, dat hij met den geheelen voorraad hooi een prooi der vlammen is geworden. Dezer dagen is te Amsterdam gearresteerd een Duitscher die beschuldigd is van diefstal met geweldpleging. De Amst. Crt. bevat hieromtrent de volgende bijzonderheden„Men zegt dat de gearresteerde reeds tot bekentenis zou zijn gekomen, dat hij te Berlijn een moord had gepleegd op een bankier, van Fransche afkomst, diens vrouw, zoon en dienstmaagd, en daarna zich meester gemaakt van een hoogst aanzienlijk bedrag aan geldswaardig papier en edelgesteenten. Bij zijne arrestatie heeft hij zich ernstig pogen te verzetten, doch de politie was op hare lioedo en met genoegzame magt aanwezig. Men zegt ook, dat hij nog veel waarde bij zich droeg. Er moet een koffer, mede eene belangrijke waarde inhoudende, aan het adres van eene slaapstede in de Pieter- Jacobstraat voor hem zijn ontvangen, en door de politie hemelik mag er niet aan denken. Ik herhaal, ik ben een ge vangen, gekluisterd man ik mag hier geen dag vandaan." De arme Prometeus! „Maar wat doet ge ook zooveel zaken u in 't hoofd te halen?" vraag ik. De ongelukkige zegt terstond met van genoegen schitterende oogen: „Ja zie je dat is liet juist, of eigenlijk onjuist: ik haal ze niet in mijn hoofd, maar ze komen er uitik kan cr niets, niets aan doen. Bijvoorbeeld de laatste dagen zie ik in mijn her senen weer iets woelen en werken: er kan zus en zoo gemaakt worden'dit en dat; hier en elders kunnen die dingen van noodig gebruik worden geacht, door deze en gene, die ze mij gaarne zullen afkoope* in groote hoeveelheden. Ziet ge, daar heb je nu het lieve leven weer: Ik reken dagelijks bladen vol, teeken werk tuigen en werkplaatsenik doe proeven, overdenk, overpeins en heb al een plek grouds aangewezen waar de nieuwe fabriek zal worden gebouwd. Is zij gereed en in werking, dan vinden aan vankelijk weer een twintigtal mannen er eeu hestaantje hij. De gelukkigenMaar voor mij is het alweer een hand te meer ik zal mij eindelijk geen oogenblik meer vrij kunnen bewegen." „Maar het werpt toch weêr vruchten af", breng ik in 't midden. „Vruchten?" vraagt de ongelukkige met zijn onverstoorbaren glimlach. „Vruchten? winsten? bedoelt gij dat. is niet altoos zeker, en zoo het dat doet, wat dan met dat geld gedaan? Het kan toch niet stil blijven liggen. Het moet weer dienst doen, zegt mijn hoofd dan, er zijn nog een aantal menschen, die wat verdienen willen. E11 dan komt een denkbeeld hij mij op, dat mij vervolgt en voortzweept, tot het zich eindelijk oplost in een zaak die.... alweer ecu kluister (e meer is. Mijn vrouw en dochters, zij kunnen genieten zooveel zij willen, indien het hun niet verdriet, dat ik mij er aan onttrek, de menschen in mijn dienst zijn mijn gelukkige onderdanen en ik.... ik ben hun aller dienstknecht, hun slaaf, hun gevangene, hun aan handen en voeten geketenden slaaf", besluit hij, terwijl zijn schrandere oogen van genoegen stralen, als of de man zich in zijn grootste heerlijkheid verheugt. „Arme Prometeus!" „Dat zegt gij jui»t!" valt hij in, „nu begrijp ik waarom mij die schilderij aantrok en ik haar hebben moest. De man die het menschdom een geriefelijkheid in het leven verschafte, door on vriendelijke geestelijke machten gestraft geketend aan de steen rots: juist mijn noodlot in een stout beeld vertoond. Maar de Gier en de verlossende Hercules, wat zullen die beteekenen?" vraagt hij vroolijk. „Gelukkig niet hier, maar elders zou de Gier een werkstaking kuuuen zijn en de Hercules de toekomstige oplossing van het vraagstuk: der strijd tusschen kapitaal en arbeid. „liet eene beeld is te wreed en het andere te geweldig van karakter, anders, 't is heel mooi. Maar mijn zaken roepen mij; ik houd nadere verklaring te goed. Geleid mij een eind weegs." Na afscheid van de dames voldeed ik aan 't verzoek, tot ik den vriend te midden zijner bezigheden liet. „Denk er om, wat gij mij van den Gier en den Hercules zijt schuldig gebleveu, ik hen er benieuwd naar!" riep hij mij na. Is het met den lezer dezer schets hetzelfde geval, dan geldt 00R hem het „tot weerziens" aan den vriend gericht.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1871 | | pagina 1