Benoeming-en, enz. BI 5 T E L A D. in beslag genomen. Hij schijnt op de aankomst van dien koffer gewacht te hebben om zicli naar Engeland te ver wijderen. De persoon is 36 jaar oud, en woonde even buiten Berlijn. De Effeclen-Societeit te Amsterdam zal op Zon- en Feestdagen geen handel meer drijven. Te Haarlem is jl. Donderdag herbesteed do jagerij in het Groot Noord hollandsch Kanaal. Minste inschrijvers de lieeren Kruijer en de Graaf, te Zijpe, voor 1 per paard en per uur. Het Prov. Geregtshof in Zuidholland heeft eergisteren J. H. Th. Moerke, matroos, schuldig verklaard aan den hem ten laste gelegden moord op zijne vrouw gepleegd, en hem, onder aanneming van verzachtende omstandigheden, veroordeeld tot een correctionele gevangenisstraf van vijf jaren. De Ilaagsche afdeeling der Internationale telt thans, naar het Vaderland verneemt, nog 9 leden. Deze leden, hebben in hun jongste vergadering met hun negenen hun president C. P. Michon, als zoodanig afgezet. (Vad.) Te 's Gravenhagc is jl. Donderdag aanbesteed de doorgraving van den zeedijk bij de buitenhaven te Vlissingen, de opruiming van den dam voor de dubbele schutsluis, benevens verdere werken. Minste inschrijver do heer Schram de Jong, te Sliedrecht, voor f 793,700. Gisteren werd voor het Hof van Zuidholland op nieuw behandeld de zaak van den 24jarigen Zeeuwschen landman Iman Dorst, die bij arrest van het Provinciaal Geregtshof van Zeeland van 2 Junij jl. schuldig werd verklaard aan moord en deswegens veroordeeld tot levens lange tuchthuisstraf? Een niet berusten in dit maximum—vonnis bragt de zaak ter kennis van den Iloogen liaad, die, als regter in cassatie, het arrest van liet Zeeuwsche Hof vernietigde en de zaak verwees naar voormeld Hof, om op nieuw te beregten en af te doen. Omtrent liet getuigenverhoor ontleenen wij o. a. de volgende regelen aan liet D. van 's Gr. en Zh. „Wat wij van de 12 getuigen, uit Tholen en St. Anna- land herwaarts geroepen, vernamen, is in de volgende regelen lcortelijk weergegeven. De beschuldigde was bouwknecht van beroep en als zoodanig van 1 Maart tot 3 Dec. 1870 in dienst geweest van den bouwman L. Boudeling, wonende op een hofstede, gelegen aan den weg tusschen St. Annaland en Tholen, onder laatstgenoemde gemeente. Tijdens die dienstbaarheid had hij een al te gemecnzamen omgang gehad met de daar mede wonende -dienstmeid Appolonia Ligtendag; de gevolgen bleven niet uit: zij stond moeder te worden. Nu zou men denken, dat Dorst als man ferm de ge volgen zijner verkeerdheid zou onder de oogen zien en alzoo zijn naam geven aan haar, die hem een kind zou geven en dus een naam ook aan dat kind zelf? Neen. Hij beminde 't meisje niet en bragt ditmaal zeker verkeerd de anders gezonde leer in toepassing, dat, daar trouwen liouên is, men niet moet huwen tegen zijn zin. Hij verliet eerlang de hoeve van Boudeling, doch scheidde van dezen als goed vriend, want diens afscheidsgroet hield de verzekering in, dat zijn huis immer voor hem openstond en dat hij nu en dan eens moest komen „opsteken." Sinds ten huize zijner ouders te St. Annaland verblij vende, maakte hij o. a. den 17 Febr. dezes jaars van het gulle aanbod zijns vorigen meesters gebruik en ging er heen, met het voornemen om er een paar dagen te blijven. Wat was natuurlijker, dan dat 's avonds, toen men onder een pijp tabak aan de schouw gezellig koutte, in afwach ting dat Appolonia de pap en het avondstuk zou opdragen, Boudeling van haar zwangeren toestand gewaagde en bij hem er op aandrong ze te trouwen? Maar zijn antwoord was: „ik trek 't mij niet aan;" en hierbij bleef het voor dezen avond en ook voor altijd; want nog was het pas gevallen avonddonker niet voor het eerst volgend morgenlicht geheel gewekenof zij was een ver- stagene en hijeen moordenaar! Vrees dat praatjes aan zijn gcwenscht huwelijk met een zekere boerendeerne, Adelinc Pape, met wie hij intussclien betrekkingen had aangeknoopt, mogten schaden, bragt hem, na het gesprek met Boudeling, op het vroeselijk denkbeeld „om haar uit den weg te ruimen." 's Nachts maakten die booze gedachten zich op nieuw geheel van hem meester en in hot vroege morgenuur van den 18 Feb. stond hij op, ging tot haar in de keet waar ze bezig was en greep haar bij do keel, met het doel om haar-te vermoorden; doch een angstkreet der belaagde verhinderde hem in de vol voering van zijn opzet. Hij trok af doch om slechts een geschikter oogenblik af te wachten. Zij zelve had het toch gezegd, daareven in de keet: zij zou zijn huwelijk onmogelijk maken zooveel zij slechts vermogt! Hij wachtte dus een gunstiger oogenblik af, tot 't herhalen van zijn opzet. 't Duurde niet lang of Appolonia ging naar den paarden pot om water te scheppen. Iman zag dit, trok een paar buitenstaande klompen aan en ging tot haar. Hij greep ze aan en dompelde ze met het hoofd vier minuten lang onder het bevrozen water. De put hield dit bleek o. a. bij 't spoedig ingesteld onderzoek in loco vier decimeter water in en had een harden, moddervrijen grond." Door geneeskundigen wordt als oorzaak des doods opge geven, verstikking door onderdompeling. Zoo was dan do vrees voor praatjes geweken Het Hof zal Vrijdag a. s. uitspraak doen. Men verneemt, dat de vrouw uit Breukelen, die be schuldigd werd haar man vermoord te hebben, dezer dagen bekend heeft zich aan deze daad te hebben schuldig gemaakt. Jl. Dingsdag avond, omstreeks 6 ure, werd van de bewaarderswoning van den Domtoren te Utrecht een wasch- mand afgeheschen. Toen die afgehaakt was en het touw naar boven werd geheschen, hield een schoolknaap zich aan dat touw vast, zonder daarvan het gevolg te voorzienwant nog vóór dat hij zich kon loslaten, was het touw al in beweging. Krampachtig klemde hij zich met beide handen i daaraan vast, terwijl inmiddels een der verbaasde toeschou- wers den Domtoren opvloog, om de bewoners te waarschuwen 1 en tot omzigtigheid aan te sporen. Met behoedzaamheid mogt het gelukken den waaghals door het raam van de bewaarderswoning op den tweeden omgang van den Dom toren behouden binnen te halen. Zekere v. d. F., te Utrecht, die gedurende eenigen tijd binnen die gemeente straatpredikatiën hield en dit in i verschillende kerken vervolgde, o. a. in de Willebrordus- i kerk in de Heerestraat, dat niet weinig sensatie maakte, 1 is thans ter verpleging in het krankzinnigengesticht opgenomen. - De Arnh. Crt. meent, dat de Internationale niets anders is dan eene vereeniging, die het op de verwoesting der maatschappij toelegt. Zij is geene arbeiders-vereeni- ging, maar eene zamenzwering tegen de bestaande orde van zaken, die alleen den schijn aanneemt dat zij zich het lot der arbeiders aantrekt. Door werkstaking wil zij tot armoede en door armoede tot misdaad brengen. De Arnh. Crt. geeft den inhoud van een wetboek der Internationale 1 voor de revolutionaire partij in Rusland, ten bewijze, dat zij een verdelgingskrijg tegen de maatschappij predikt. Jl. Woensdag middag wandelden een lieer en dame j langs den Ned. Rijnspoorweg achter het landgoed Den Brink buiten Arnhem, en maakte eene vrouw, welke daar j woonde, opmerkzaam op een pakje, dat welligt uit den trein die ten 2 ure vertrokken was, verloren kon zijn. De j vrouw, die den post van seinster aan dien weg bekleedt, bij het pakje komende, bemerkt tot niet geringe ontsteltenis I dat het haar kind van twee jaren is, doch.... levenloos vermoedelijk was het door een trede der treinwagens aan j het hoofd gekwetst. De familie Wolff te Kampen vordert van het Israë litisch kerkbestuur aldaar een wetsrol met zilveren sieraden 1 terug. Deze rol is door wijlen Jacob Wolff indertijd aan die gemeente gegeven de familie zegt in gebruik..en hetkerkbestuur zegt ten geschenke. Uit het opschrift dat op de rol prijkt zou gemakkelijk kunnen blijken wie gelijk heeft, maar het Hebreeuwsch is ongelukkigerwijze niet heel duidelijk. ,.l( De arrondisseinents-regtbank te Zwolle heeft nu de heeren prof. P. J. Vetli, W. Boutelje, Israëlitisch gods dienstonderwijzer te Groningen, en J. J. Coppenhagen, Israëlitisch godsdienstonderwijzer te Amsterdam, uitgenoodigd en reeds beëedigd om ten dien aanzien advies uit te brengen. De in de gemeente Ooststellingwerf gevestigde ver eeniging St. Hubertus heeft deze week in het logement van den heer J. Schuur, te Makldnga, eene vergadering ge houden, waarin o. a. is besloten op nieuw premiën uit te reiken voor gedood schadelijk gedierte. Namons de ver eeniging zijn over 't afgeloopen jaar premiën uitgereikt voor het dooden van: 1 moervos, 2 dragtige moervossen, 2 rekelvossen, 25 bunsings, 14 wezels, 35 valken, 69 kraaijen, 106 bonte eksters en 42 houteksters. Aan premiën is uit betaald to zamen 65. Eene menigte jagers woonde dit Ilubertusfeest bij. Tusschen Zaturdag en Zondag nacht is te Workum de zadelmaker J., zich naar boven begevende om te gaan slapen, achterover van den trap gevallen en heeft hij zich daarbij zóó ernstig aan het hoofd gewond, dat hij is over leden. Des morgens vond men zijn lijk beneden aan den trap. Dezer dagen is te Ferwerd in een moddersloot gestikt een 70jarig man, die zijn geheele leven als visseher opliet water had doorgeU'agt. Te Groningen zijn, van wege het gemeentebestuur, in de laatste weken 1245 woningen gereinigd, 2025 slaap plaatsen van versch stroo voorzien en aan 1175 woningen kalk en stroo vérstrektBravo! Bij den gemeente-ontvanger te Veendam is jl. Maandag nacht ingebroken door dieven, die de ijzeren geldkist niet hebben kunnen openkrijgen. „In Londen alleen," schrijft de correspondent van de N. R. Crt. o. a. „treft men verscheidene honderdduizende bedelkinderen aan." Statistieke berekeningen leeren dat de opvoeding van 300 kleine bedelaars slechts 150,000 francs kost, terwijl het onderhoud van 300 gevangenen in een gelijk tijdperk (omstreeks zes jaren) den staat op 2,500,000 francs to staan komt. Do uitdeeling van spijs en drank is gebleken het beste middel te zijn om de kinderen naar de havelooze school te lokken. De Kroonprins van Pruissen heeft den 18 dezer zijn 40sten verjaardag gevierd. Pater Hyacinthe wordt eerstdaags te Rome verwacht. In Amerika verkoopt men thans als kinderspeelgoed kleine stoombootjes, die na eenigen tijd op het water gedreven te hebben, in de lucht springen en houten poppetjes passagiers en bemanning voorstellende, op verren afstand werpen. Dit speelgoed moet strekken om de jeugdige burgers vertrouwd te maken met de gevaren die hen op lateren leeftijd wachten kunnen. Een Noordhollandsche boer had een gunst to vragen aan het bestuur zijner gemeente. Hij begaf zich achtereen volgens bij alle leden van dit achtbaar collegie aan huis en werd door allen met groote vriendelijkheid ontvangen. De eerste bood hem wijn, de tweede jenever, de derde citroen, de vierde brandewijn, de vijfde een kop cliocolaad, de zesde een glas punch en No. 7 de burgemeester, die juist zijn avondbrood nuttigde gebakken paling met een glas Amsterdamsch Beijcrsc/i. Vol hoop wachtte hij nu 's raads beslissing den volgen den dag af, doch.... zijn verzoek werd met algemeene stemmen, als niet voor inwilliging vatbaar, afgewezen. De Westfriesche vetweijer kon zijn spijt en woede niet verkroppen en gaf daaraan in de dorpsherberg lucht door de verzekering, dat hij de „heeren" niet beter kon verge lijken dan bij 'tgeen zij hem gisteren voorgezet hadden: „Elk afzonderlijk is uitmuntend, maar te zamen is 't een poespas, die de duivel niet lusten zou!" Pe lieer J. II. I'erguson, gezaghebber van Bonaire, thans met verlof hier te lande, is tijdelijk belast met de waarneming van het ambt van gouverneur der Nederlandsche bezittingen ter Kuste van Guinea. De luit. ter zee 2de kl. S. H. Binkes, laatst gediend hebbende op het sehroefstoomscliip de Amstel, gestationeerd te Curaqao en van daar den 9 dezer in Nederland teruggekomen, wordt met dat tijdstip op non-activiteit gesteld. Aan den telegrafist 3de kl. K. P. J. Stakman Bosse is eervol ontslag uit zijne betrekking verleend Aan den lieer D. Kaan Az. is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Wieringerwaard, onder dankbetuiging voor de in die betrekking bewezen diensten en tot burgemeester dier gemrente is benoemd jhr. mr. P. van Poreest. Aan den heer G. II. Bast is, onder daukbetuiging voor de door hem bewezen langdurige diensten, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als auditeur bij den schuttersraad der dd. schutterij tr Hoorn. Voorts is eervol omslag verleend aan mr. G. van Kossem, als kapt. bij de dd. schutterij te Hoorn, onder gehoudenheid tot het volbrengen van de op hem nog rustende schutterlijke verpligting als gewoon lid der schutterij bij de reserve, met al de gevolgen, daaraan bij de wet gehecht. Tot auditeur bij den schuttersraad dei dd. schutterij te Hoorn is benoemd mr. G. van llossem, tot dusver kapt. bij die schutterij. E Nev is besc vols van geri scha hetf M 't li; unn iet aai log len lorg jeko rail M van F r n k r ij k. Tc Parijs heeft voor eenige dagen de gewone plegtig- heid plaats gehad, namelijk het uitroepen van den Koning der meloenen van 1871; meer dan 50 zeer groote schoone meloenen waren aangebragt. De bekroonde woog 135,23 kilo bij 1,82 meter omtrek. De vrucht kreeg dei naam Combronne, en werd in optogt rondgedragen. Een der voornaamste wijnhandelaars van Reims schrijft dat de Duitschers binnen een jaar 2,500,000 flesschei champagne uit Reims en omstreken. Aï en Edernay, hebbet gedronken. Aan den Messager du midi wordt dd. 14 dezer ui Marseille geschreven: „Onder de hier vertoevende Griekei jja| wordt veel gesproken over een zonderling proces, dat dei heer Benedetti, oud-gezant van ETankrijk in Pruissen, tl wachten staat. Het proces heeft echter niet te makei met de politiek, maar is daarom niet minder curieus Benedetti heeft, toen hij nog consul van Frankrijk in Egypti^j was, een jeugdige Griekin gehuwd, mejufvroHw Anastasis dochter van een rijken Helleenschen handelaar van deze: sike naam, te Alexandrië gevestigd. Nu weet daar ter plaats rerv iedereen, dat mejufvrouw Anastasis, de echtgenoot van de heer Benedetti, geene andere was dan een Grieksche slavin n, op zeer jeugdigen leeftijd na den oorlog in More naar Egypte weggevoerd. De heer Anastasis, die geer le(p, kinderen had, kocht de jeugdige slavin, die zeer schoo was; hij gaf haar een goede opvoeding en nam haar al.n zijne dochter aan. Zij huwde Benedetti, en erfde bij helarci overlijden van Anastasis het gansche vermogen van hare |;t pleegvader, dat eenigen millioenen beliep. De verwante] ffaal van Anastasis protesteerden daartegenzij hadden he J( zien aankomen en daarom altijd een kwaad oog op d jufter gehad, doch moesten zich onderwerpen. Onder he ejcB keizerrijk beproefden zij wel Benedetti in regten te betrekken iaa]t maar door zijnen invloed werden zij van doortastende maat regelen teruggehouden. Zij hopen thans gelukkiger te kunne: !00v zijn, en een der belanghebbenden, de heer G. Anastasis hoeft de zaak in handen gegeven van twee bekwame Parijsch advocaten, die zeker niet zullen nalaten de zaak te doei weerklinken." Engeland. De Koningin gaf jl. Maandag avond een bal aan dien pachters en bedienden op haar landgoed Balmoral. H. II jurg was een oogenblik tegenwoordig hoewel ze in eei't g< ziekestoel in de zaal moest gedragen worden. In het jaar 1870 hebben op of nabij de kusten vaile Groot-Brittannië en Ierland en in de omringende zeeën reêi dat wil zeggen: in wateren binnen 10 Eng. mijlen van dirriei kust, 1502 scheepsrampen, 612 minder dan in 1869, plaat gehad. Dit cijfer is lager dan eenig cijfer sedert 1864, eiyew is 360 lager dan het gemiddelde cijfer der laatste 5 jaren Bij die 1502 rampen zijn 1865 schepen, metende te zamel |em, 404,000 ton, en aan boord hebbende 16,348 man, verlor® Lefj gegaan of beschadigd. Van deze belmoren, voor zoover mei ,e, weet, 1552 schepen aan Groot-Brittannië en zijne aan hoorigheden; de nationaliteit van 42 schepen was onbekend Het getal aanvaringen heeft 361 bedragen, en van d< overige 1141 schipbreuken, strandingen, enz. hebben e 411 tot geheel verlies van het schip geleid. De zeerampei in de Engelsche wateren hebben in 1870 aan 774 menschen 159 minder dan in 1869, het leven gekost, en 4654 schip breukelingen zijn in het eerstgenoemde jaar gered. Di Nationale Reddingboot-Maatschappij heeft thans eene vloo van 230 reddingbooten onder haar beheer. Eene daad van zelfopoffering, zoo als ze er weinij gevonden worden, zelfs in het trotsche Engeland, dat zoi luide spreekt van de zelfverloochening zijner burgers, ii voorgevallen bij een brand in Londen. In een apotheel brak een hevige brand uit. In een paar minuten kwac reeds een brandspuitgast Ford met een reddingstoestel, da\y0i hij tegen het brandende gebouw plaatste, waarna hij me Fl behulp van een politie-agent er in slaagde, vijf menschel te redden. Nog meer hulpgeschrei hoorende, liep Fon weêr den touwladder op en was juist bezig eene vroiw naar beneden te brengen, toen de vlammen hen beidei rijzo omringden en den ladder in brand staken. De man moes Bi de vrouw loslaten, die echter bijna geheel ongedeerd benedc-l Flai: kwam. De redder verwarde echter in het netwerk en ii Flu- de pogingen om zich te bevrijden viel hij midden in didive vlammen, met het hoofd op de steenen, zoodat zijn brand- helm barstte. De man werd naar het hospitaal gebragt, waar hij kort daarna stierf; het afgebroken deel van den artp helm was in den schedel gedrongen. De politie-agent li^ dewi zich bij een der touwen neêrglijden en ontkwam zoo het ge- dat da; me gCk ijze wa; dat gel wei me< de ver Hei ged run bij was hur ze VI 'an berv

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1871 | | pagina 2