Benoeming-en, enz. minister zondert het geval van ziekte uit, dan wordt de behandeling uitgesteld, bijna zoude men bravoroepen. Niet te vroeg echter: „dan wordt hij op last van den voorzitter aan een geneeskundig onderzoek onderworpen! 't Staat er letterlijk zooIn 't burgerlijk leven is slechts eeno categorie van personen aanof neen laat ons liever de vergelijking, die de minister (art. 13) ons opdringen wil, terughouden. De wet zegt nu verder zeer duidelijk wat de taak is van den raad, de aangeduide handeling te onderzoeken, (art. 34) dan te beslissen: of de aangeklaagde schuldig is aan hetgeen hem te laste wordt gelegd, en zoo ja!, moet hij uit de dienst worden ontslagen? (art. 35.) H De leden stemmen met ja en neen, met gesloten briefjes, en van de stemming wordt proces—verbaal opgemaakt en opgezonden aan den minister van Oorlog, terwijl de be schuldigde eene copie ontvangt. Laat ons nu zien wat de minister daarvan maaktde raad heeft niet alleen te onderzoeken de aangeduide han deling. Is hij daaraan onschuldig, hij kan toch nog wel wat anders gedaan hebben (art. 18). De raad moet een onderzoek instellen naar de handelingen van den beklaagde, afgescheiden van de klagte! ja, elk lid heeft het regt, „alle gedragingen, handelingen, wijze van zijn in 't algemeen tot de meest mogelijke klaarheid te brengen! (art. 21.) Zoo kan iemand vrij worden gesproken op alle punten, maar worden gestraft, omdat zijne „algemeeno wijze van zijn, nbniet bevalt Zoo iemand getroffen wordt door een fout, twintig jaren geleden begaan, door een lang eervol leven reeds meer dan uitgewischt! Waarlijk, mijnheer de minister, gij hebt daar een stuk werk gedaan, dat niemand u zal benijden!" - Maar wij zijn niet aan het einde. In plaats dat de Raad van eer uitmake, zooals de wet eischt, „moot de betrokkene uit de dienst worden ontslagen" vraagt de minister dat de raad zal verklaren „dat de be trokkene onwaardig is officier te zijn." Een gewigtig verschil, want een militair kan bijv. gecompromitteerd zijn buiten zijne schuld; stil, een zijner naauwe bloedverwanten begaat eene gruwelijke misdaad, zijne genegenheid voor die persoon doet hem openlijk partij kiezen, of iets dergelijks, dan zou volgens de wet de raad kunnen zeggenontslaat dien officier, eervol met pensioen, hij is een eerlijk man, maar zoo gecompromitteerd, dat zijne tegenwoordigheid het prestige bij den troep vermindert, of iets dergelijks. Nu moet, of de raad hem onwaardig verklaren, wat hij niet is, of hem uit medelijden houden, die in 't belang van de dienst beter verwijderd ware. Ligtelijk vindt men meer voor beelden van dien aard. Maar het eind zot de kroon op het werk. Volgens de wet zijn de leden van den raad wel bepaaldelijk regters. Zij stemmen met ja en neen en de Koning wijkt van hun oordeel niet af, dan krachtens zijn regt van gratie in 't belang van den officier. De minister ontneemt dan dat regt en die verantwoordelijkheid. Hij zal dat alles zelf doen. „De instelling van den raad heeft niet ten doel, „dat er eene veroordeeling of vrijspraak worde uitgesproken, „de indruk die het geheel op hem (den raad) maakt, moet „bij wijze van onpartijdig advies aan den minister bekend" (worden gemaakt). Dus, de minister oordeeltde raad behoeft niet eens te zeggen, of de beschuldigde de ten laste gelegde daad heeft gepleegd of niet, och neen! zoo'n algemeen advies over de gehoele wijze van zijn van het individu, dat vóór is geweest, en dan zal de minister den man wel vinden! Ergerlijkja dat is het in hooge mate. Ergerlijk, dat zoo een minister leeft met eeno wet, die hij geroepen is uit te voeren, ergerlijk, dat zoo eene geheele klasse van burgers buiten de wet werd gesteld, ergerlijk dat niet reeds lang de circulaire van 6 Julij 1865 onder de algemeene verontwaardiging bezweken is! b s nTëT i'xYiïT HELDER en NIEUWEDIEP, 26 October. Blijkens achterstaande annonce zal de winterdienst op den IIoll. spoortrein, die voor deze gemeente gelijk is aan de zomerdienst., Woensdag den 1 Nov. aanvangen. Ten voordeele van de nagelatene betrekkingen der beide sloeperlieden, die dezer dagen op noodlottige wijze om het leven kwamen, zal door dc onderofficieren van het garni zoen alhier eene tooneclvoorstelling worden gegeven. De inteekenlijst is reeds van verscheidene liandteekeningen voorzien. De rederijkerskamer Olympia alhier gaf gisteren avond hare eerste buitengewone vergadering in dit saizoen. Er werd opgevoerd1Dc. gunst der fortuin, blijspel in twee bedrijven; en 2. Dc schildwacht zonder knevels, of de slecht verdedigde post, kluchtspel in één bedrijf. Van de opvoering van beide stukken valt te zeggen, dat het werkend perso neel zich op flinke wijze kweet van zijne taak. Vrij talrijk waren de kunstlievende leden met hunne dames opgekomen tot deze vergadering, die met een bal werd besloten. Den 22 dezer overleed in ruim 30jarigen ouderdom de heer A. Daarnhouwer, hoofdonderwijzer aan eene der gemeente-scholen alhier. Slechts 21 jaar bekleedde hij dio betrekking; inmiddels maakte een langzaam doodende krankto zich van hem meester. In den voormiddag van gisteren vergezelden de gezamenlijke onderwijzers in deze gemeente het lijk van hunnen ambtsbroeder grafwaarts. Aan de geopende groeve sprak de lieer F. Uurbanus, voorzitter van het onderwijzers-gezelschap Helder, een toepasselijk woord, wijzende op de vele raadselen des levens, waartoe hij ook rekende te behooreh het heengaan van den overledene, ontrukt aan een zoo nuttigen werkkring, op nog zoo jeugdigen leeftijd. De hulponderwijzer D. van Neck heeft een voldoend examen in de wiskunde afgelegd. Het stoomschip Prins Hendrik vertrok jl. Dingsdag van Glasgow, zal Donderdag een proeftogt doen, en dus, naar met grond kan verwacht worden, nog deze week naar het Nieuwediep stoomen. H. M. de Koningin heeft, naar men uit Napels meldt, den 16 Oct. den Vesuvius beklommen. Na zich met een rijtuig tot aan het meteorologische observatorium te hebben laten brengen, is II. M. van daar in een draagstoel naar den krater gegaan. Zij is vervolgens naar het observatorium teruggekeerd, waar zij, onder de leiding van den directeur prof. Pahnieri, de werktuigen en het mineralogisch museum heeft bezigtigd. H. M. is den 24 dezer te Rome aangekomen. Bij eenige korpsen van het leger zullen proeven worden genomen met zoogenaamde erwtenworst, om in de voeding van den soldaat in tijd van oorlog te voorzien. De Hooge Raad (strafkamer) behandelde jl. Dingsdag het beroep in cassatie ingesteld tegen een arrest van het Hof van Noordholland van 22 Aug. jlwaarbij Johann Egly of Egii, alias baron von Liebenstein, is schuldig verklaard aan de misdrijven van bedriegelijke opligting, valschlieid in onderliandsehe geschriften; en het des bewust gebruik maken maken van valsche onderliandsehe geschriften; en te dier zake veroordeeld tot 5 jaren tuchthuisstraf, twee geldboeten van 25 en negen geldboeten van 50. De advocaat van den rcq. inr. Cort van der Linden droeg onderscheidene middelen van cassatie voor, die, volgens pleiter, aanleiding gaven tot vernietiging van het arrest. Den 30 dezer zal adv.-gen. mi'. Smits conclusie nemen. - Bedankt voor het beroep naar Joure door ds. F. D. J. Moorrees, pred. te Vianen. Sedert de laatste opgave is te Texel één poklijder bijgekomen. Men schijft ons van Texel dd. 23 dezer: ,,'t Aloude schumen (schuimen) is hier nog niet geheel uit de mode. Jl. Zondag avond had dit hatelijk, onge oorloofd gebruik tot ernstige gevolgen kunnen aanleiding geven. Twee niet ongewapende schumers kregen het met een persoon te kwaad, die tegen hen in drift ontstak. Gelukkig werden partijen spoedig gescheiden, door iemand die het gevaar wilde afwenden, 't Ware te wenschen, dat aan dergelijke baldadigheden voor goed een einde werd gemaakt. De aardappelteelt op dit eiland is niet ongunstig te noemen. Enkele bouwers klagen evenwel over de niet onaanzienlijke hoeveelheid zieke aardappelen onder hunne teelt," Het stationsgebouw te Noordscharwoude zal eerlang worden vergroot. Er zal o. a. een tweede wachtkamer, voor de reizigers van de 1 ste en 2de klasse bestemd, worden aangebouwd. Het kanaal, dat van dit station naar den Langendijk wordt gegraven, nadert zijn voltooijing. -Te Alkmaar overleed dezer dagen in 73jarigen ouder dom de heer H. G. Koentze, in leven emeritus predikant. In de vorige week had te Twisk eene verkooping plaats van ruim 14 bunders land met daarbij belioorende boerenwoning, die 65,000 opbragten, terwijl voor de geheele bezitting, uit ruim 32 bunders land en twee boeren woningen bestaande, 122,000 werd besteed. Ten behoeve van den ongeveer 3000 hectaren grooten Noordhollandschen polder de Zeevang, waarin o. a. de stad Edam gelegen is, zal een stoomgemaal gesticht worden. Dezer dagen werd door de arrondissements-regtbank te Amsterdam een voor den handel belangrijk geding gevoerd. Eene partij tabak, op monster verkocht, werd, na aankomst van het schip, door den verkooper aldaar, door tusschen- lcomst van een veem, aan den kooper afgeleverd, in balen toegewogen en door dezen in zijn pakhuis opgeslagen. Des andere daags bleek, bij vergelijking van het monster, dat de tabak daaraan niet voldeed. De kooper wil nu andere tabak, hetgeen de verkooper weigert, omdat de tabak zonder protest ontvangen en opgeslagen is; hij eischt daarentegen betaling. De regtbank gelastte een onderzoek naar de hoedanigheid van de tabak en magtigde den kooper vooralsnog om betaling te weigeren. Jl. Maandag avond was het op verschillende plaatsen te 's Hage weder onrustig. Een groot aantal menschen trokken joelende en zingende door verschillende wijken der stad. Hier en daar werden baldadigheden gepleegd en men had het weder op de ruiten van menige woning voorzien. De politie trad nabij de Beestenmarkt tusschenbeide, joeg de rustverstoorders uiteen en tegen middernacht was het overal rustig. De burgemeester van Puttershoek, de heer A. van Driel, heeft jl. Vrijdag twee vette koeijen doen slagten, om bij gelegenheid van zijn SOjarig burgemeesterschap onder de behoeftigen uit te deelen. Te Zoelmond overleed jl. Zatui'dag S. J. van Butiren, die den leeftijd van 101 jaren bereikt had. In de provincie Utrecht werden gedurende de laatste 14 dagen ruim 300 één en tweejarige paarden aangekocht voor het buitenland. Het meereudeel tegen den prijs vanƒ300. Omtrent het ongeluk, aan twee kinderen onder Voorst overkomen, door een ongelukkig schot van een jager, meldt de Zutph. Crt. nadere bijzonderheden. Het waren twee zoontjes van den heer Stapelbroek. Een jager die op een patrijs schoot, trof het jongste, 8 jaar oud, met 9 hagelkorrels, eenige in de slapen en andere in de nabijheid van liet oog. Dit kind verkeert in zorgelijken toe stand. De jager schijnt liet door hem aangerigt ongeluk niet bemerkt te hebben, hij zet de vervolging der patrijs voort, schiet nog eens en treft den oudsten der beiden knapen, 10 jaar oud, treft hem doodelijk! Drie uren na het vallen van het schot, sterft do veelbelovende zoon van een vader, die kort geleden reeds een zijner zoons door den dood verloor, wiens echtgenoot, naar het berigt der Arnli. Crt. zoo nabij den dood is, dat men haar niet eens mededeeling van de ramp durfde doen. De justitie onderzoekt of hier ook roekeloosheid in 't spel is geweest. Te Barneveld was men bezig de fundamenten te graven voor een weeshuis, waarvoor door een rijken land bouwer eeno som van 150,000 was vermaakt. Bij dien arbeid stiette de gravers op een pot met goudgeld, meest Spaansche matten, ter waarde van ongeveer 14,000. De eene helft is voor het weeshuis, de andere voor de zeven gravers, meest arme stakkers, die niet wisten, hoe ze den winter zouden doorkomen. Als een bijzonderheid deelt men mede, dat op boerderij van den heer Alberts, te Twello, is verbouwd een knolraap van 13 kilogr. zwaar en circa 1 meter in omvang. Rapen van 7 tot 10 kilogr. zijn er in menigte geteeld. - Te Groningen is iemand gearresteerd, die Maandag nacht een dertiental schapen uit de weide had ontvreemd, Hij had zich, om nasporing te ontduiken, een grooten bult van hooi gemaakt, zoodat het moeijelijk zou zijn geweest den regien persoon later te ontdekken. De politie was hem te slim af. Op Groenland zijn door een Zweedsche expeditie eene menigte groote meteoorsteenen gevonden. Stukken van 25,000, 10,000 en 5000 kilo gewigt zijn geene kleinigheid en daarenboven waren er 22 steenen van circa 750 kilo gewigt. De Japansche regering heeft bekend gemaakt, dat zij een nieuw muntstelsel zal invoeren, hetwelk met liet Amerikaansche overeenkomen zal. Uit naauwkeurige mededeelingen van den Nederl consul te Washington blijkt, dat een aftreksel van bast der plant Cundurango genaamd, inderdaad een uit stekend geneesmiddel is tegen kanker. Men dacht eerst dat het „humbug" zou zijn; de verklaringen van onder scheidene doctoren die het met succes hebben aangewend, doei echter vermoeden, dat men eindelijk een middel heeft gevondet tegen de ziekte, waarbij het mes van den chirurg geeni afdoende hulp aanbiedt. In Ecuador is deze geneeskundig plant inheemsch. Hare vrucht is vergiftig en het gebruil der pit werkt als strychnine. -„Majoor, waarom drinkt u twee borrels voor het eta en anders maar één?" „Ik zou u kunnen antwoorden, zeide de majoor, „dat u dat niet aangaat, maar ik zal zoo onbeleefd niet zijn en u eenvoudig zeggen, dat ik mij, al ik één borrel gedronken heb, een geheel ander menscli voe en de beleefdheid eischt alsdan natuurlijk, dat ik die anderen mensch op een borrel onthaal. De off van ge/.. 1ste kl. W. Ruisch, en de off. van gez. 2clel J. van Litli Harreboméo, J. 13. Coomans de Ruiter, P. J. Feltkan en J. J. Dekkers, de eerste twee respectivelijk dienende op I» wachtschip te Willemsoord en het ramschip Schorpioen, en de laats! drie gedetacheerd bij het hospitaal der Marine te Willemsoord worden met den laatsten dezer op non-activiteit gesteld; terwi met den 1 Nov. a. s. de off. van gez. 1 ste kl. A. Peters, W. Litt en die der 2de kl. G. A. M. van Ewijk worden geplaatst respa tivelijk op het wachtschip te Willemsoord en de ramschepen Schoi pioen en Buffel. Tot surnumerair bij de posterijen, is na afgelegd examen, benoem de heer G. Moerland, te Hoorn. Voor Oost-Indië zijn benoodigd negen onderwijzers, bij voorkei ongehuwd, die in het bezit zijn eener acte van bekwaamheid a hoofd- of als hulponderwijzer. Men vindt de voorwaarden in Staatscourant van gisteren. h« M lo< af dn (lr dii rlv nn de zei Off (lui ZOI me eet zijr VT( Zij tee \va kin mo Lo sch Ko sch te naa wet naa ten arm zijn het ook Jon naa: mei mal Dit ter voo STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Het Voorloopig Verslag omtrent het onderzoek in de afdeeling da{ nopens de begrooting van Marine is thans openbaar gemaal Daarin wordt 's ministers raming van 't minimum voor 't materie onvoldoende genoemd. De minister acht 5 rampschepen en 1 monitors voldoende. Naar veler oordeel wordt te langzaam aai gebouwd. De vraag werd gedaan of het ramtorcnschip thans c stapel stond en of de twee vaartuigen type Staunch thans wan gust aanbesteed en tot welken prijs. Vele leden verklaarden zich bezorgd over de uitputting d magazijnen en wezen op de belangrijkheid van een goeden voorraa materieel. Enkele leden drongen aan op bezuiniging en vroegen waarti het noodig was, dat onze kleine marine 1 luitenant-admiraal, vioe-admiraals, 4 schouten bij nacht en 60 kapiteins en kapitein luitenants telt. In ééne afdeeling werd op wettelijke regeling aangedrongei even als bij het departement van Oorlog. Ook werd gevraagd naar de formaliteiten, die thans nog gi vorderd worden van een marine-officier die huwen wil. De vraag werd gedaan, waarom de adspiranten voor scheepskiel opgaven moeten doen tot welke godsdienstige gezindheid i beliooren. Ook werd gevraagd naar de reden, waarom den minister, d niet meer in werkelijke dienst is, een adjudant moet ter zijde staal Met genoegen werd opgemerkt de zorg, door den minister aa het Loodswezen besteed. De toekenning van een hoogeren rang boven den bestaanden ai de machinisten, vond bij eenige leden geen bijval. Zij vreesdei dat in 't vervolg nieuwe aandrang tot verhooging zou ontsta» Opheldering werd gevraagd omtrent de vroegere verzekering, d de toestand van het wachtschip te Willemsoord onvoldoende wa terwijl nu wordt gezegd, dat het zeer geschikt is tot huiivestui roor zeemiliciens. In ccne afdeeling vroeg men of de minister ongenegen blijft eene - wettelijke regeling van het onderwijs der adelborsten aan h Koninklijk Instituut voor de Marine in te dienen. BUITENLAND. België. Men zegt, dat uit de nalatenschap van den te Brussi onlangs in en met zijn bed verbrand gevonden keer Bois de Bianco 200,000 francs aan papieren van waart ontbreken, en dat naar alle waarschijnlijkheid genoemi heer vergiftigd en opzettelijk verbrand is om de spore van dien moord te doen verdwijnen. F r a n k r ij k. Jl. Zaturdag trok door de Rue de Clicliy te Pan een lijkwagen van de armen, gevolgd door twee klein kinderen en een jonge vrouw, die weenden. De kist wa overdekt door een stuk rood laken, waarop een wapen wi geborduurd. Uit nieuwsgierigheid volgden wij, zegt Liberté, den stoet tot op liet kerkhof en vernamen daal dat de overledene niemand anders was dan een pair va Engeland, de burggraaf van Afhol, in de diepste ellend overleden in eene armoedige woning van de Rue dujSentiel Lord Athol leefde sedert tien jaar in onmin met zijn familie, die tot de aanzienlijkste Engelsche aristocratie b( had de oud hoe Die kin< inri; een mai also van geg zwa den gee; zijn den gen Dat van als oloc evai utoj gevi nedi war zdd waa ome sch< wet, een moj eem stik naa: brei mer vou een' zijn in er zich den zom ove dat

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1871 | | pagina 2