STATEX-GEXERAAL. BUITENLAND. opgebragt. De huursom da- laatste vijf jaren beeft jaarlijks j 4(149 bedragen, zoodat de meerdere opbrengst voor liet kerkefonds weder 1070 jaarlijks bedraagt. Behalve deze bezitting heeft het fonds nog g in een onverdeeld stuk land, dat jaarlijks 105 opbrengt en 14,000 inschrijving in liet 2| pCt. Grootboek der Nationale Werkelijke Schuld, welke jaarlijks 348.40 rendeert. Behalve de Groenvelds-na- latenschap, bezit de kerk nog ruim 22 bunders land, die jaarlijks ongeveer 3200 aan huur opbrengen. In Noord holland zal dus de Hervormde gemeente van Oudkarspel wel een bijzondere genoemd mogen worden, wegens de groote bezittingen die zij heeft." In de eerste winter-vergadering van de te Enkhuizen gevestigde afdeeling der Maatschappij tot Nut van 't Alge meen werd aan Arie Waars, voorwerker in 's Rijks betonning-magazijn, in tegenwoordigheid van 28 werklieden van dat magazijn, een zilveren medaille uitgereikt. A. W., die sinds kort zijn pensioen bekwam, telde 48 jaren van eerlijke en trouwe dienst. Door de Ilollandsclie maatschappij van Landbouw, afdeeling Medemblik en omstreken, is, op bare vergadering van 23 Oct. jl., besloten tot de oprigting eener landbouw kundige school in de nabij gelegen gemeente Twisk, onder directie van den heer W. Leenderts Pz., boomkweekcr en bloemist te Medemblik. Te Amsterdam is reeds veertien duizend gulden ont vangen voor Chicago. Met 15 tegen 14 stemmen is in den gemeenteraad van Amsterdam besloten de jaarwedde der wethouders van 2000 op 5000 te brengen. Men zal zich ongetwijfeld herinneren, dat ecnigen tijd geleden een aantal leveranciers te Haarlem als 't ware eene bestorming ondernamen van eene der talrijke villa's in de nabijheid dier gemeente. Zij, en verschillende win keliers te Amsterdam en te Leiden met hen, hadden aan zienlijke bestellingen uitgevoerd voor den bewoner der villa Carolina-IIeuvel, doch toen de betaling ook na geruimen tijd uitbleef, haalden zij zeiven het geleverde, voor zoover het nog voorhanden was, terug. Tegen den bewoner dor villa en zijn broeder, die een deel der geleverde goederen in zijne woning aan den Zeilweg had verborgen, werd bovendien eene vervolging ingesteld. Dientengevolge stonden jl. Donderdag voor de Arron- dissements-Regtbank te Haarlem teregt Adolf en Arie Gerardus Rexwinkel en Gerardina Cornelia Scliröder, do eerste beklaagd zich door bedriegelijkc middelen zonder betaling te hebben doen afleveren een overgroote hoeveel heid van allerhande goederen, te zaïnen ter waarde van ruim f 4400, en voornamelijk tot stoffering eener woning en tot inrigting eener huishouding dienstig en die voor werpen ten nadeele dier leveranciers te hebben verduisterd. De tweede beklaagde, A. G. R., oud 49 jaren, en de voornoemde G. C. S., oud 28 jaren, stonden teregt ter zake van medepligtigheid aan de den eersten beklaagde te laste gelegde opligtingen, als hebbende een groot deel der aan dien beklaagde geleverde goederen, met bewustheid dat zij door misdrijf verkregen waren, uit de voornoemde villa vervoerd naar en verborgen in hunne woning. Vanwege het O. M. waren 85 deels te Haarlem, deels elders wonende personen als getuigen gedagvaard, waarvan bezat en wij voorlann liooge huren zouden moeten betalen aan de Coustels. Kort daarna schreef Nadasi, dat hij zes weken te laat was gekomen; de eigen broeder Yan Jeannette had hem papieren laten zien, waaruit bleek, dat de vijvers sedert meer dan dertig jaar zijn eigendom waren geweest, en dat, zoodra iemand meer dan dertig jaar genot van een andermans goed had gehad, hij geacht werd, het levenslang bezeten te hebben. Daaruit volgde, dat Jean Pierre Coustcl en zijn vrouw, omdat de bloedverwanten te Nantes meer dan dertig jaren eigenaars waren geweest, niets meer te vorderen hadden. De arme oudjes, die gedacht hadden rijk te zullen worden en in dat vooruitzigt door het geheele dorp in de hoogte gestoken en gefeliciteerd waren, gevoelden hunne armoede nog veel dieper dan te voren, nu zij begrepen, niets te zullen krijgen. Weinig tijds later stierven zij, eerst Jeannette, toen Coustel, beiden als goede Christenen, Gods vergiffenis vragende voor hunne misstappen en vol vertrouwen op de eeuwigheid. Nadasi verkocht onderhands zijn patent als deurwaarder en men zag hem in het dorp niet terug. Blijkbaar had hij eldefs iets gevonden, dat hem beier aanstond dan het beteekenen van exploilen. liet eene jaar na het andere snelde voorbij. Louis Philippe had het land verlaten en ook de republiek was weder verdwenen. 11e Coustels, man en vrouw, sliepen op den heuvel, in hun bed van aarde en zelfs van hunne beenderen, stel ik mij voor, was niets meer overig dan wat stof. Ik voor mij was mijn grootvader als aannemer der paardenposterij opgevolgd cn ook oom Eustache had, zooals hij het noemde, zijn paspoort al genomen, toen mij op zekeren morgen, in een van de maanden dat linden en Homburg de meeste badgasten lokten, iets wedervoer, dat mij nog tegen woordig vaak stof tot nadenken geeft. Er waren in den voormiddag verscheidene reiswagens doorgekomen, toen legen elf unr of daar omtrent een koerier in liverei mij kwam waarschuwen, dat de baron de lloselière, zijn meester, in uautogt was. Ik zat aan tafel, doch stond dadelijk op om voor het wissclspan te zorgen. Het rijtuig komt aangereden en onder het verspannen vertoont zich een hoofd huilen het portierglas: een oud, uitgedroogd, gerimpeld gelaat, met holle wangen en een gouden bril op den neus Het was het gelaat van Nadasi, maar verweerd, versleten, vermoeid. Over zijn schouder vertoonde zich het profiel van een jong meisje. Ik was louter verbazing. „Hoe heet dit dorp?" vroeg mij de oude man al geeuwend. „Lanenville, mijnheer." Hij herkende mij niet en ging weer zitten. Toen ontdekte ik aan zijne zijde, op de achterbank van het rijtuig, eene vrouw van leeftijd. Ile staljongens waren gereed en hit rijtuig vertrok. Welk eene verrassing en hoeveel gedachti n gingen mij door het hoofd 1 De Heer vergeve het mij, maar ik geloof stijf en sterk, dat Nadasi de papieren der arme Jeannette verkocht, vervolgens evenals zooveel andere schurken zich in ee.i nieuwe huid gestoken en een anderen naam aangenomen heeft, ten einde de nieuwsgierigen van het spoor te brengen. Wie kon het hem beletten? Had bij niet al de titels, de akten, de volmaglen? En is hij nu niet volle dertig jaren in het bezit geweest' Arme oude Madame Jeannette!... Ach, hoe vol ellende is de wereld! En dan te bedenken, dat een regtvuardig God dat alles toelaat! 25 gehoord werden. Hunne verklaringen betroffen hoofd zakelijk misleidingen en benadeelingen, door de beklaagden in 1868 en 18G9 jegens winkeliers te Amsterdam en te Leiden gepleegd, terwijl zij aan den Overtoom en in laatst genoemde stad verblijf hielden, - de naauwe en gemeen zame betrekking, waarin zij sedert vele jaren tot elkander staan, bet buren van woningen door don tweeden be klaagde op eens anders naam, en zijn belioeftigen toestand gedurende de laatste jaren. Gisteren is bet getuigenverhoor voortgezet. Levenslange tuchthuisstraf, als schuldig aan moord, is gisteren door bet Provinciaal Geregtsbof in Zuidholland opgelegd aan Iman Dorst, die „uit vrees voor praatjes" een boerendeerne doodde. De vernietiging van bet arrest van het Zeeuwsche Hof (dd. 2 Junij jl.) door den Iloogen Raad der Nederlanden bij diens arrest van 29 Augustus d. a. v., waarbij de zaak herwaarts werd gerenvoyeerd, heeft Iman Dorst alzoo niet gebaat, daar ook de vierschaar op het Binnenhof voor bedachten rade als overtuigend bewezen heeft aangenomen. (D.) Jl. Donderdag avond is bet te 's Hage rustig geweest. Er was les aan de teekenakademie, alwaar zich een zestal huzaren bad geposteerd, terwijl een gelijk getal op de Groote Markt stond, waar de burgemeester en de hoofdcommissaris van politie tegenwoordig waren. Er was bier en daar in den omtrek der academie, van de Markt, enz. wel tamelijk veel volk, maar zonder blijken van ongeregeldheid. (R.Il.C.) Te 's Hage is een beschonken artillerist op een stoep gevallen, waarbij bij aan het achterhoofd een wond bekwam, die hem bet leven koste. Het Nederlandsche stoomschip Seine beeft zijn lading monsterkanonnen te Rotterdam ingenomen en is naar Rusland vertrokken. Toen bet laatste groote stuk, dat met raam en affuit de ontzaggelijke zwaarte van 80,000 kilo bad, zonder eenig ongeval in bet schip was geheschen, werden hijschblok en masten met vlaggen getooid en de werkieden onthaald. Nu in de maand November a. s. de aanhechting van Dordrecht aan bet vaste land van ons vaderland een feit wordt, door de voltooijing der kolossale spoorwegbrug aan den Moerdijk, is bet wel waard te berinneren, dat, op den 19 dier maand, bet juist 41 eeuw geleden zal zijn, dat de afscheuring plaats bad, die thans weder geheeld wordt. Op genoemden datum toch ontstond de geweldige door braak en overstrooming, de tweede St. Elizabethsvloed ge naamd, waardoor meer dan 100,000personen omkwamen en 72 dorpen of gehuchten overstroomd werden. Meer dan 20 dorpen bleven voor altijd onder het water bedolven, terwijl Dubbeldam, mede verdronken, eerst in de 17de eeuw her bouwd werd. Mede opmerkenswaardig is, dat de toen ontstane groote waterplas, de Biesbosch, langzamerhand weder in schorren, grinden en poldertjes is veranderd, die gedeeltelijk reeds weder ingedijkt zijn, en waarvan men de geheele omdijking reeds te gemoet ziet. (Arnli. Crt.) Op de paardenmarkt te Monlfoort, op den 21 dezer, waren 420 paarden aan de lijn en op die te Woerden, den 23 daaraanvolgende, nagenoeg 600 stuks. Op beide markten levendige handel in de goede en jongere soorten, hoofd zakelijk voor buitenlandsclie rekening. Den 24 dezer waren te Montfoort aangevoerd 980 stuks rundvee en te Woerden den 25 dezer ruim 1600 stuks, met veel handel. (N. R. Crt.) Te Vlissingen overleed dezer dagen, in 75jarigen ouderdom, de beer A. Ruysch, op letterkundig gebied bekend als schrijver van onderscheidene tooneelstukken. Een paar lieeren en een dame uit Wamel zijn jl. Zaturdag avond aan do pont in de Waal, die hen naar Tiel zou brengen, blijven hangen, toen bet schuitje, waarmee zij op den pont gebragt werden, met den stroom wegdreef; de schipper slaagde er in de pont om te zwemmen, er in te klimmen en zijn gezelschap uit bun gevaarlijke positie te helpen. Volgens de Gron. Crt. zal, bij gelegenheid van de onthulling van bet gedenkteeken te Ideiligerlee, op 23 Mei 1872, de feestrede gehouden worden door prof. P. Hofstede de Groot. Van mevr. Elise van Calcar, van wie in jaren op romantisch gebied niets is verschenen, zal nog dezen winter een groote roman het licht zien, onder den titel van „Kinderen der eeuw." De hongersnood heerscht door geheel Perzië. Alleen te Meschid, eene stad met 120,000 inwoners, zijn ongeveer 80,000 personen, deels van gebrek, deels tengevolge der daarbij ontstane ziekten, omgekomen. Tot overmaat van ramp is de oogst nog schraler uitgevallen dan ten vorigen jare cn wordt de uitgehongerde bevolking door rondzwer vende benden uitgeplunderd. De regering doet niets om deze rampen te lenigen. Integendeel, de koninklijke stad houders in de provinciën hebben overal de nog aanwezige voorraden graan opgekocht, om ze met woekerwinst aan het publiek te verkoopen. De Schnch zelf maakt zich aan zulke handelingen wel niet schuldig, maar bemoeit zich ook met niets. Terwijl bij zich gewoonlijk tien maanden in bet jaar in de omstreken van Teheran ophoudt, om alleen aan zijne groote jagtpartijen te denken, gaat de zorg voor het landsbestuur hem weinig ter harte. Geen wonder dus dat de bevolking overal in opstand komt, zoodat te Scheras, Jesd, Kirman, Tebris en andere plaatsen oproeren zijn uitgebroken. Allerwege vormen zich politieke partijen, waarvan de eene de Russen, de andere de Engelsohen tegen den vorst te hulp roept, terwijl de magtige nationale- partij den broeder van den Schach dat wil zeggen Abbas Muza, die te Bagdad van Engel- sclie subsidiën leeft tot vorst des lands wil uitroepen. De Schach beeft onlangs beproefd bet volk tevreden te stellen, door een paar hooge staatsambtenaren in ketenen geboeid aan den staart van een ezel door de hoofdstad te doen rondleiden, maar dit heeft hem niet veel geholpen. Men ziet eene algemeene revolutionaire beweging te gemoet. Een diné met antieke ceremoniën. Geen land ter werell waar men zieli zoozeer hecht aan aloude gebruiken en ceremonii als in Engeland. Als een staaltje daarvan leveren wij het volgenj verhaal van een officieel diné van den lord-mayor van Lonilei den heeren Lcon Say en Vautrain dezer dagen aangeboden. De lord-mayor Dakin was in het fluweel met een groote prui op. Hij ontving zijn gasten in het groote salon vóór de Egyptiscl zaal. Aan zijn zijde ging mevrouw Dakin. Regts van hem za men den zwaarddrager der city in het bont met eene bonte mul in zijn hand den prachtigen degen dragende, waarvan de schei met edelgesteenten is versierd en die door Koningin Elisabeth de city geschonken werd. Aan zijne linkerzijde den knodsdraga ook in plegtgewaad met de gouden knoils in de hand. De stoet trok de eetzaal binnen, voorgegaan door de zwaard- knodsdragers, waarop de lord-mayor volgde, die den arm gaf a de gravin de Beauchamps. Daarna ging de heer Léon Say gearm met de laily-mayoress, toen de heer Vautrain met hare dochten achter hen de tachtig genoodigden. De lord-mayor en zijne gade plaatsten zich in het midden di tafel op twee vergulde stoelen. Naast de lady-mayoress waren d heeren Say en Vautrain gezetennaast den lord-mayor de gravi de Beauchamps, lord Lyons, en de heer Gavard, Fransch zaakgi lastigde. Volgens aloud gebruik stonden een koetsier en een jockey de antieke liverei der city onbewegelijk achter den armstoel va den lord-mayor gedurende den geheelcn tijd dat de maaltijd duurdi bij Toen deze zou aanvangen, circuleerde eene groote kom, waari men uit eene prachtige watervaas rozenwater had geschonken, van de genoodigden dompelde daarin de vingers, waarop de deui wachter van den lord-mayor luide alle gasten noemde, hen welkoi heette en hun den beker der vriendschap (cup of lom) aanbood. De beker der vriendschap is eene groote gouden vaas met dekse gevuld met een mengsel van champagne, rooilen wijn en kruide De lady-mayoress keerde zich naar dc linkerzijde, den beker ini be'.de handen vasthoudende; de heer Léou Say ligtte het deks op, terwijl zij dronk. Hij nam daarop den beker over en wendt zich op zijne beurt links, waarop de heer Vautrain het deks ophield. Op deze wijze maakte de beker de ronde, terwijl hi 8ci overreiken er van met ernstige buigingen gepaard ging. Het oui gebruik brengt mede, dat er steeds drie personen overeind staaa hij die drinkt, hij die het deksel opligt en diens linker buurma De taak van den laatste schijnt te zijn, te waken dat de twi anderen onder het drinken geen slag met de knods op hun hooi krijgen. Nadat de beker was rondgegaan werd een danklied gezongi door zangers, die bij het orkest op de tribune stonden. Daan begonnen de toasten, die door den deurwachter werden aangekondig 8 Ten zes ure zette men zich aan tafel en ten half elf was 4 maaltijd met al zijne toasten geëindigd. Aan tafel heerschte ei zeer aangename toon. Lo ste lan gei uit ma me dei bri- I ma Y0( Tweede Eiaincr. jjn Aan 't voorloopig verslag over de begrooting voor Oorlog om leenen wij de navolgende bijzonderheden: de De groote meerderheid meende geen oordeel over deze begrootin Ee te kunnen uitspreken, omdat deze rust op eene organisatie, die ilzijl kamer niet kan beoordeelrn. Elk oordeel, daarover uitgesprokei ik moet voorbarig worden geacht, zoolang de vestingwet en de wette jm op de militie en de schutterij niet ingediend en vastgesteld ziji je In éêae afdeeling zelfs aarzelde men om tot het onderzoek ovi te gaan, omdat men de handelingen der regering ineonstitutioneJ" achtte. Het onderzoek in drie der afdeelingeu had dan ook slechl2^1 plaats onder nadrukkelijk protest tegen de handelwijze der regering die o. a. bij hare ramingen is afgeweken van de bepalingen deeeI militiewet. Men vroeg of de regering geneigd is tot eene legerorganisati bij de wet over te gaan, en naar de homogeneïteit van het kabinet he< Eenige leden wenschten 's ministers zienswijze te vernemen om trent de bepalingen voor bet huwelijk der officieren. In twee de afdeelingen kwam het kerkgaan der troepen ter sprake. Het departement van Oorlog verhoogt, dat van Binnenlandse! Zaken vermindert de tractementen der burgerlijke ambtenaren Men vroeg of ten deze niet een gelijke gedragslijn wenschelijk ware be België. Een ingenieur te Luik heeft een nieuw liuismiddeltjiH uitgevonden om schraal voorziene schatkisten te hulp ti komen. De uitvinder is onlangs bij den heer Thiers tei di: gelioore toegelaten, om zijne uitvinding mede te deelen De zaak is deze. Hij wil smalle reepjes, aan de eene zijd sterk gegomd, papier vervaardigd hebben, verdeeld in meter L en centimeters, met andere woordende bekende kleêrma pr kers-ellemaatlinten in papier. De wet verpligt nu alli fl, manufacturiers die reepjes te plakken op alle stukken stof, eij linnen, katoen, laken, zijde, enz., binnen Frankrijk te ver handelen. De uitvinder berekent, dat zij den staat op 15 te centimes de 100 meter te staan komen. Verkocht aan di manufacturiers voor 1 franc, zou de staat 85 centime: winnen, hetgeen over de millioenen ellemaat stoften, jaar lijks in Frankrijk verkocht, een niet onaardig sommetji zou uitmaken. De voordeelen der nieuwe uitvinding zou den dus zijn, eerstens: dat de koopers de volkomensted( zekerheid hadden van de goede maat te krijgen, terwijl tevens het tijdroovend uitmeten verviel; men had maar al te snijden. Ten anderen zou de schatkist op de gemakke lijkste wijze van een nieuw en productief belastingmiddel profiteren. F r a n k r ij k. De krijgsraad heeft de tweede voorziening in cassatie van Rossel verworpen. Thiers is met veel gevolg, waaronder „zijn" architect plegtstatig een bezoek wezen brengen aan zijn vernield huis te Parijs; de herbouw is onherroepelijk bepaald op November; de architect heeft aangenomen 1 Februarij klaar te zijn, wanneer de vorst niet tusschenbeide komt, Prins Napoleon heeft zijn ontslag genomen als lid van den Algemeenen Raad van Corsica en zich naar Italië begeTen. Jl. Woensdag is hij het Instituut de jaarlijksche openbare zitting der vijf academiën gehouden. De heer Simon, minister van openbaar onderwijs, opende de zitting met eene redevoering; andere ministers benevens de heer Thiers waren tegenwoordig. Treffend was in die redevoering de schets van Frankrijks zedelijken achteruitgang sedert twintig of vijf en twintig jaren. Wat het hoofd van het

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1871 | | pagina 2