ADVERTENTIÊftl. Marine-Haven Nieuwediep. ALK MA A RSC HE MARKT VAN GISTEREN. ALKMAARSCHE MARKT VAN HEDEN. lonia staatsonderwijs en van al do wetenschappelijke inrigtingen »eni in Frankrijk van dien achteruitgang en van deszelfs ver- inilei derfelijken invloed op 's lands lot bij die plegtige gelegenheid openlijk uitsprak, maakte den indruk eener nationale schuld belijdenis. Op hst plateau van Champigny te Parijs, alwaar op 1 en 2 Dec. 1870 zoo hevig werd gevochten, viel dezer dagen een ernstig ongeluk voor. Bij het omploegen van een akker stootte het ploegijzer op een bom, die niet was gesprongen.. Terstond had eene ontploffing plaats. Het lirehaam van den landbouwer werd letterlijk in stukken gescheurd, die naar alle rigtingcn uiteenvlogen. De paarden werden gedood en de ploeg in spaanders geslagen. In hot noorden des lands vermindert de runderpest nog geenszins. Ook in het midden des rijks rigt zij groote verwoestingen aan. In Normandië woedt zij hevig. De zeekapitein Jaurès, die gedurende den oorlog met een aantal andere zee-officieren bij de landmagt dienst heeft gedaan en wegens zijne dappere verrigtingen bij het Loire-lcger tot divisie-generaal benoemd was, is, op voor stel van de commissie voor de herziening der bevorderingen bij het leger, tot schout-bij-nacht benoemd, daar bij de landmagt niet langer van zijne diensten kon worden gebruik gemaakt. Door den Mont—Cenis—tunnel reist men thans in 23 aren van Parijs naar Rome. Engeland. De tongblaar en het klaauwzeer hebben zich vertoond onder eenige zeer fraaije Schotsche ossen op de koninklijke hoeve te Windsor. Aan een bij de Times ontvangen verslag van een gesprek tusschen den ex-Keizer en een persoon, die ge- magtigd werd daaraan ruchtbaarheid te geven, ontleent men het volgende met betrekking tot de openbaarmaking der door zekeren heer Lessinnes aan den Keizer gerigte brieven „Die brieven zijn, voor zoover ik mij herinner, echt; maar ik kan onmogelijk verantwoordelijk gesteld worden voor de buitensporigheden waarmede men zich tot mij id'i" te wenden, en nooit heb ik op de mededeelingen van den heer Lessinnes veel acht geslagen. Ik hield den man zeiven voor een soort van onscliadelijken krankzinnige zooals gij hooren zult. Drié of vier jaren geleden zag ik iem voor het eerst; hij liep toen haastig het plein der Tuileriën op en neder. Ik liet hem vragen wat hij ver langde en kreeg ten antwoord- De Keizer heeft mijn Ojlot in zijne hand. „Hoe zoo?" Omdat hij alleen mij de gunst bewijzen kan, welke ik Traag. „Namelijk?" Eene loge in de opera voor heden avond. Alle plaatsen ie d zijn genomen. De dame, die ik wil trouwen, zal er zijn en okeiik moet haar zien. Om den man, dien ik voor een 'ette onschuldigen monomaan hield, genoegen te geven (vervolgde Z1ijde Keizer hartelijk lagchende) gaf ik bevel, dat hem eene plaats in de opera zou gegeven worden, en hij ging verheugd zijnen weg. Het eerste dat ik daarna van hem hoorde, was een voorstel om België bij Frankrijk aan te hechten dj een plan, waaraan ik zeker niet zooveel gewigt gehecht heb als mijne lasteraars voorgeven te gelooven." De eigenaars van de Daily News hebben aan den el heer Henri Labouchère, den ingesloten correspondent tijdens het beleg van Parijs, een 70 duim hoog model in zilver an den Mont-Vatérien ten geschenke gegeven, als een hulde voor de geestige en ware tafereelen, die hij in zijn brieven aan het blad van den toestand en het leven in de belegerde stad heeft geschetst. Jl. Donderdag nacht heeft een verschrikkelijke gas ontploffing in de steenkolenmijn van Seaham plaats gehad, terwijl 33 personen zich in de mijn bevonden; 30 hunner zijn verbrand. Een Britsche postpakketboot is van de Kaap de Goede Hoop te Southampton aangekomen met berigten uit de ^Kaapstad van 20 Sept. jl en met eene lading, waarvan prui tiscl n a mul icbei h a: rage rd- •f aa sarm ter n di en i ;ravi lakgi keyi 1 ra uirdi raari El deui elkoi >oil. ekse aidei r au leks endi leks jl hi oud taai rmai tivi liool ongi aaro as d iQtin ovi oncft;: eckl isati om de V; lsch aren .vare den zijdi atie tect ield 5 1 iaat van alië che eer ing eer ing lert het te diamanten ter gezamenlijke waarde van 17,120 p. st. deel uitmaakten. Aan die berigten is het volgende ontleend: „De gouverneur der Kaapkolonie, sir Henry Barkly, iterhad, volgens de Kaapsclie dagbladen van 20 Sept., den ■ma presi(lent van den Oranje-Vrijstaat doen weten, dat, dewijl alle de Vrijstaat ongezind scheen om het geschil over het stofj eigendomsregt op de diamantrijke landstreek door de uit- ver'spraak van een naar billijkheid zamengesteld scheidsgeregt 15te laten beslechten, er ten aanzien van het bedoelde grond- d< gebied maatregelen van de zijde der Britsche regering mei zonden worden genomen, zonder verder te rade te gaan aar-met de Vrijstaatsclie regering. De president Brand, het hoofd der regering van den !ou- Oranje-Vrijstaat, had de diamantvelden bezocht en was er te door de van alle zijden zamengevloeide bevolking, die er 'j edelgesteenten zoekt, goed ontvangen. De Vriend van den Vrijstaat, een in dat gemeenebest verschijnend dagblad, geeft den heer Brand den raad, om het door sir Barkly idel voorgeslagen scheidsgeregt alsnog aan te nemen en hiermede niet te dralen tot dat het te laat zou zijn. In de diamantrijke landstreek werd de vlijt der geluk zoekers bij voortduring, ja in toenemende mate, door goede vondsten beloond; doch diamanten van grooteren omvang worden er nog maar zelden gevonden. Op den 9 Sept. waren er in de Kaapstad twee veilingen van diamanten gehouden; op de eerste hadden 242 diamanten, te zamen 294t karaten wegende, 1762 p. st. opgebragt, en op de tweede 241 diamanten, van 326| karaten, eene som van 1282 p. st. 10 shilling. Naar eene door den Standard and Mail, een dagblad van He Kaapstad, in zijn nommer van 19 Sept. medegedeelde raming van deskundigen, zouden de dagelijksclie vondsten van edelgesteenten in de diamantrijke landstreek eene waarde van 5000 p. st. uitmaken, of minstens 1,500,000 p. st. in het jaar. Er waren ook in de Kaapkolonie, namelijk bij Victoria West, diamanten gevonden; naar de meening van deskundigen zouden er bij zorgvuldiger zoeken meer ge vonden worden; en de regering der kolonie had een met de geologie bekenden persoon, den heer Dusnn, in dienst genomen om den bodem der kolonie te onderzoeken, be ginnende aan don kant van Namaqualand." D u i t.s c h 1 a n d. De Hamburgsche politie heeft dezer dagen een drijf- jagt gehouden in de Goncerthalle, Walhalla, Bazarhalle, Tonhalle, enz. etablissementen die bekend staan onder den naam van „Tingel-tangel" en waar dames „en grande toilettc" des avonds hare gaven des gezangs doen hooren. Het aantal dezer dames bedraagt thans niet minder dan 1500. Aangezien die café's-chantants steeds gevaarlijker worden voor de goede zeden, heeft de politie getracht een spaak in de wielen te steken van de ondernemers dier Tingel-tangel, wier karretjes maar al te zeer op een zandweg reden. Op één avond werden een honderdtal dames, be nevens ettelijke eigenaars en eigenaressen gearresteerd en naar de gevangenis overgebragt, aangezien haar gedrag strijdig met de goede zeden werd geoordeeld. De schade, door den brand van het theater te Darmstadt veroorzaakt, wordt op 600,000 begroot. Den 3 Nov. 1821 werd er de eerste voorstelling in gegeven. Groote toebereidselen worden gemaakt om aan de wereldtentoonstelling te Weenen in 1873 luister bij te zetten. Reeds zijn 3000 soldaten bezig op de ontzaggelijke uitge strektheid, waar de expositie gehouden zal worden, aarden werken te maken. Het terrein zal in pracht en uitgebreidheid dat van Parijs en Londen verre achter zich laten. Het gebouw zal bestaan uit een hoofdgaanderij van 2300 el lang, waarbij de zijgaanderijen zich aansluiten. In het middenvak en tusschen de vleugels worden pleinen en tuinen aangelegd. Tevens zullen drie paleizen worden opgetrokken een voor den Keizer, een voor de hedendaagsche en een voor de oude schoone kunsten. Vooral aan de collectie in dit derde gebouw te verzamelen zal groote zorg worden besteed. Op ieder stuk zal daar de naam des vervaar digers worden gehecht. Het geheel zal onder leiding van baron Schwartz, vroeger te Parijs gewoond hebbende, worden tot stand gebragt. De kosten worden op 15 millioen florijnen geraamd. - Te Griitz overleed dezer dagen in 65jarigen ouder dom de Oostenrijksche generaal Lodewijk von Benedek. Zwitserland. Den 22 dezer heeft de Internationale te Genève een groote manifestatie georganiseerd, in den geest van die, wel ke onlangs te New-York werd gehouden. De bijeenkomst werd ten 1 uur geopend in den Engelschen tuin. Het Genèver bondgenootschap begaf er zich heen met muziek en het vaandel van de vereeniging aan het hoofd. Men heeft een groote meeting gehouden, waarna het feest eindigde met een pic nic, gezang, voordragten en redevoeringen. De lucht daverde van schitterende fanfares. Tusschen de reeds ontbladerde boomen bespeurde men een menigte vaandels van allerlei roode kleur, van het bleeke, vuilachtig rood tot scharlaken. Razona, Protot, Coeurderoy, Gaillard Sr., de burgeres Paula Minck, versierd met karmozijnroode linten en hoofd deksels, waren de hoofdfiguren van het feest. Op de treden van de trap van het spreekgestoelte stond het centrale comité geschaard. Aan weerszijden waren de redenaars geposteerd, die de weldaden van de vereeniging zouden verklaren. Na de uitvoering van de Afarseillaise nam een zekere Grosslein, afgevaardigde bij den grooten raad van Genève, het woord: hij sprak over het schandelijke kapitaal en voorspelde de vestiging van het definitieve rijk der Sociale. Tromgeroffel: de burger Lefrancais staat op. Hij slaat de armen uit en neemt den Hemel tot getuige, dat de voor nemens en bedoelingen der Commune altijd zuiver zijn geweest. Hij heett het vooral gemunt op de reactionaire pers. Nieuw tromgeroffel, waarna do burger Beek in gelijken geest een prophetische redevoering houdt. Voor de derde maal rrrande burgeres Minck, met een vervaarlijke roode muts op het hoofd, zet haar op het Lausanner-congres afgebroken rede voort. Een roerende periode wordt met uitbundig gelach begroet: de citoyenne valt in de armen van Gaillard Sr., die haar wegvoert en met zijn dierbaren last verdwijnt. Sensatie en langdurig gejuich. Een Rus verklaarde vervolgens „dat de petroleum ten vlam geeft, die de geheels wereld verlicht en den nevel van de barkaarschhcid uiteendrijft." Men blijft koel. Na een laatste geroffel, proclameerde de president de aanstaande zege van de roode vaan te Berlijn, Romeen Versailles. Daarna begaf men zich naar den Tcmple Unique, om het feest met een groot gastmaal te besluiten. Aan tafel werden alleen toegelaten de personen, die de roset van de Internationale droegen. De Zwitsersche bevolking blijft de verkondiging van dat nieuw evangelie zeer onverschillig aanzien. Italië. Het dagblad Roma del Popoio, het dagblad van Mazzini's aanhang te Rome, behelst eene verklaring van den heer Fantini, door hem namens een aantal andere republikeinsch- gezinde ingezetenen van Ferrara afgelegd, waaruit blijkt, dat de Internationale eene misrekening maakte, toen zij Mazzini's aanhang onder hare bondgenooten rekende. In dat stuk wordt onder meer gezegd „In plaats van het lot des arbeiders te verbeteren, ver oorzaakt de Internationale door hare leeringen eene vertraging der omwenteling, welke trapsgewijze en van lieverlede moet worden bewerkstelligd, ten einde te geraken tot vrijmaking des arbeids van het kapitaal, door middel der vereenigingen ter onderlinge verdeeling en gezamenlijke besteding der door handenarbeid verdiende gelden. De strijd tegen kapitaal, dien de Internationale onderneemt, is een strijd tegen den vooruitgang. Afschaffing van het regt van uiterste-wilsbeschikking zou schonding van het eigendomsregt zijn, een stap die ons tot de kindsche jaren des menschdoms terugbragt. Afschaffing van het huwelijk zou slooping deg huisgezins, terugkeer tot de barbaarschhcid zijn. Daarom achten wij de leeringen der Internationaleonaanneemlijk,en houden wij ons aan Mazzini's beginselen, wier hoofdinhoud isregt voor allen en vrijheid voor een iegelijk." Amerika. De president Grant heeft eene petitie ontvangen, door 2500 vrouwen uit Utah onderteekond, waarbij zij aandrin gen op het behoud der veelwijverij. De grootvorst Alexis van Rusland wordt eerlang te New-York verwacht. Er is, namens de New-Yorksche burgerij, eene civile regtsvordering ingesteld door Ocotter tegen Tweed, ter zake der knoeijerijen van het gemeentebestuur. - Een berigt uit Rio-Janeiro, ad. 8 dezer meldt: De Senaat heeft de wet tot vrijverklaring der slaven in Brazilië met 33 tegen 4 stemmen aangenomen. Bij een circulaire der regering is den overheden aanbevolen, de wet onverwijld uit te voeren. De monnikorde der Benedictijnen heeft al hare slaven, ten getale van 16000, vrijgelaten. In Mexico is een opstand uitgebroken. Vier honderd soldaten veroverden bij verrassing de citadel, stelden 800 gevangenen in vrijheid en verschansten zich. Het garnizoen bleef echter der regering getrouw en nam de citadel stormenderhand in, onder het bevel van den generaal Rocha. De aanleggers van den opstand namen de vlugt. Ongeveer 250 der insurgenten zijn gefusilleerd. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 10 Oct. Hoseah Bieb. II. W. Pierce. Batavia. 28 Aug. Noord-Brabant.* J. H. Rovers. *Heeft ledig gelost en geladen. Binnengekomen Schepen bostomd hunne lading in de Schip. Cato. Attaliah. Maleolm. Bilboa. Binnenhaven te lossen. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. B. Fembelv. J. Storm. W. Storey. S. Clarck. Sunderland. Steenk. ii II Newcastle. Seakam. Cargadoor. C. Berghuijs. Duink.&Goedk. Aangevoerd 427 stapels Kaas, wegende 90523 kilogrammen. Prijzen: Kleine f 38,75. Commissie f 43, Middelbare f 44, Laagste prijs f 19,50. Ter graanmarkt bedroeg de aanvoer slechts 1720 hectoliters, waaronder 250 hectol. Tarwe, 180 hecloi. Rogge, 440 hectol. Gerst en 600 hectol. Haver. De Haver was spoedig tegen verhoogde prijs opgeruimd, Gerst was moeijelijk te verkoopen. Tarwe f 14, zaai goed f 14,50, ltogge f 9,25, Gerst 63 kilo f 6,60, 67 kilo f 7, Chev. 70 kilo f 7,50, Haver 40 kilo f 4, 45 kilo f 4,60, 50 kilo f 4,80, 54 kilo f5,40, Mosterdzaad f 13, Erwten: Graauwe f 18,50, Groene f 18, Vale f 15,50, Paardenboonen f 8,50. 8 Paardenbov.'tjaar f 40a 70 Veulens - a lOKoeijen - 75a210 Vette Kalveren - a 4 Nuchtere dito - 14a 18 108 Schapen - 12a 36 Lammeren - a VetteVarkens.pK.G.f a 40 Magere dito - 8a 16 260 Biggen beu. 10 w.- 2a 7 8 Bokken en Geiten - 3a 5 Kleine dito c a Ezel f a Boter, per 0.630 K.G. clOOalOS roooo CO CO CO 0000-00005' COCO'CO COGO CO'COQOQO Vijf-en-Twintigjarige Echtvereeniging VAN G. V A N D A M M. M A- NHEI M. Helder, 29 October 1871. B Uit naam hunner dankbare Kinderen. SasüK'TiOoo co co co co aoaooc-oco co ooco poot o~ Getrouwd G. M. G E L IJ S T E E N EN M. L. C. MóLLER. CAFÉ AMUSANTE „BE LEEUWERIK." Helder, 26 Octobcr 1871. Eenige kennisgeving. Voorspoedig bevallen van een Zoon P. KUIJPER, geliefde Eclitgenoote van J. KUIJPER Pz. Waal op Texel, 21 October 1871. Eenigt en algemeene kennisgeving. Heden overleed, na een langdurig en geduldig lijden, mijn eenige geliefde Zuster CORNELIA VERDOUW', in den ouderdom van 22 jaren en .2 maanden. Anna Paulowna-Polder, 27 October 1871. J. F. II AR RIJ VAN. g Den 7 October ontvingen wij het treurig berigt, dat onze Zoon GERRIKT BOONACKER in den ouderdom van circa 23 jaren den 1 April is overleden, aan boord van het Belgische schip Schaldus, Kapt. J. B. KuiPEIt. Helder, 28 October 1871. C. BOONACKER, E. BOONACKER—ROODT. Om bijzondere redenen wordt deze annonce, dienende zoowel tot algemeene als bijzondere kennisgeving, zoo luiten als binnen deze gemeente, eerst heden geplaatst.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1871 | | pagina 3