1871. N°. 131. Woensdag 1 November. 29 Jaargang. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 103. BINNENLAND. HELDERSCHE EN NIEUWEDIEPER COURANT. „Wij huldigen het goed Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels CO cent, elke regel meer 15 cent. Groot# letters of vignetten worden naar plaatsruirati berekend. VERTREKDAGEN DER BRIEVENMALEN Naar Oost-Indievia Triest Dingsdag 14 Nov. 's av. 6 u. 30 m. Brindisi, Vrijdag 3 Nor. 's av. 6 u. 30 m. West-lndie: viaSt.Nazaire, Zondag 5 Nov. 'sav. 6 u. 30m. So«t/iamp(ojiWoensd.l5Nov.'sm.6u.25m. de Kust van Guinea: Vrijdag 3 Nov. 'sm. 6 u. 25 m. Kaap de Goede Hoop: Dingsdag7Nov. 's m. 6 u. 25 m. over Frankrijk en Woensdag 8 Nov. 's m. 6 u. 25 m. HELDER en NIEUWEDIEP, 31 October. „Weg met den vooruitgang! leve bet behoud!" zoo klinkt het in Mecklenburg in 't rond, gehecht als men er is aan de bestaande toestanden. Van tijd tot tijd komen we wel eens bijzonderheden te weten van do staatkundige inrigting daar te lande. Uit die bijzonderheden blijkt overvloedig, hoe weinig vrijheid daar 't deel is des volks, dat nog altijd, als in slaafsche boeijen geklonken, in de diepste afhankelijkheid zich buigt voor zijn opperheer, den Groothertog. Toch begint daar te lande het licht der vrijheid te dagen. Een niet onbelangrijk deel der natie vraagt dringend om eene liberale constitutie, om in het bezit te worden gesteld van de staatkundige voorregten, elders in ons werelddeel sinds tientallen van jaren reeds aan 't volk geschonken, of op vorstelijken willekeur ver overd. Er valt niet aan te twijfelen, of de Mecklenburgsche liberalen zullen, met de noodige volharding, de zege behalen over hen, die niets vuriger wenschen dan de aloude en verouderde staats-instellingen te behouden. Nog altijd doet Oostenrijk's inwendige toestand druk van zich spreken. De pogingen om de onderscheidene partijen te bevredigen zijn mislukt. Men verdiept zich in gissingen omtrent de aanstaande gebeurtenissen. Sommigen verzekeren, dat het ministerie voor de Hongaarsche landen eene belangrijke wijziging of eene algeheele ontbinding te gemoet gaat. Ofschoon Frankrijk in de laatste dagen weinig stof tot bespreking geeft, verdienen de pogingen van de Bonapar- tistische en Orleanistische partijen tot herovering van 't gezag toch niet geheel met stilzwijgen te worden voorbij gegaan. Van wege laatstgenoemde partij zal eerstdaags een brochure in het licht worden gegeven, onder den titel Louis Philippe, en er zullen niet minder dan 600,000 exemplaren van verspreid worden. Men ziet het, die partij zit niet stil en als de regering van den heer Thiers niet i krachtiger zich betoont als in de jongste dagen tegenover de Corsicaansche beweging, dan heeft de partij van Orleans alle kans om in hare pogingen wel te slagen. Immers tegenover het streven van Prins Napoleon, om zich invloed te verwerven op het eiland waar zijn grooten voorzaat werd geboren, en waar zijne familie nog altijd tal van vrienden en aanhangers telt, tegenover dat streven betoonde de heer Thiers zich vreesachtig zwak. Niet gunstiger zal het Fransche bewind zich doen kennen als zij, na de nederlaag die de Bonapartisten hebben geleden, geregtelijke vervolging zal instellen tegenover de dagblad- pers, die zich óf in 't belang der Bonapartes, óf oneer- biedig jegens de regering hebben doen kennen. Die houding der bewindslieden tegenover de aanhangers van 't keizerrijk bezorgt den heer Rochefort in zijne cel verschrikkelijke visioenen. In zijne verbeelding ziet hij het tegenwoordig bewind, dat hem deed veroordeelen, gevallen en vervangen door de keizerlijke regering van Napoleon III; hij ziet Napoleon ten troon gezeten amnestie verleenen aan hen, die te midden der gebeurtenissen van dit en het vorig jaar zich eene veroordeeling hebben op den hals gehaald; en ieder oogenblik ziet hij zich bedreigd door de vreeselijkste ramp, die hem als volbloed republikein ooit zou kunnen treffenbegenadigd te worden door het keizerrijk In Zweden is het oude ministerie aan 't bewind gebleven; 't zal, wat de leger-organisatie betreft, wat water in den wijn mengen. De Spaansclie Cortes handelen druk over de Internationale; Castelar, de bekende republikein, wijst in een zijner redevoeringen op de eerste Christen-gemeente als navolgenswaardig voorbeeld voor de gemeenschap van i goederen, door de Internationale gepredikt. De Italiaan- sche wetgevers zien zich geplaatst voor eene begrooting, die met een tekort van ruim 100 millioen sluit. Leve de staatsschuld H. M. de Koningin heeft den 25 dezer te Rome den avond doorgebragt hij Prinses Bonaparte. Dien dag had zij een rijtoer door de stad gemaakt en o. a. de via Appia bezocht. Den vorigen dag had H. M. in de St. Pieterskerk den geheelen ochtend doorgebragt en zich des namiddags naar het Kapitool begeven. H. M. heeft haar intrek genomen I in het Hotel de Rome. (D.) Aangenomen het beroep naar de Christ. Geref. ge meente te Middelharnis door ds. W. Visser, pred. te Medemblik. Beroepen te Leiden ds. J. W. Felix, pred. te Utrecht. De begrooting voor 1872 voor de gemeente Alkmaar is den 27 dezer door den gemeenteraad vastgesteld op een bedrag aan ontvangsten en uitgaven van 150,728.261. Als eene bijzonderheid wordt uit Egmond aan Zee gemeld, dat een kip van den landbouwer A. Wijker, geboren den 9 April, na 16 weken eijeren gelegd en reeds den 9 Oct. 8 jonge kuikens uitgebroeid heeft. De heer A. Francis te Nieuwe-Niedorp mogt jl. Donderdag den dag beleven, waarop hij sinds een 25tal jaren onafgebroken als lid van den gemeenteraad en daarvan ongeveer 17 jaren als wethouder is werkzaam geweest. Verbood de diepe rouw, waarin hij sedert de laatste maanden gedompeld is door het verlies van zijn eenigen zoon, eene openbare feestviering en hadden ook de inwoners dier gemeente om die reden, zich van alle uiterlijke vreugde- betooning, als b. v. het uitsteken van vlaggen, onthouden, dit verhinderde den gemeenteraad niet hun geacht medelid een keurig bewerkten zilveren inktkoker met toepasselijke inscriptie, benevens een album met portretten, te vereeren, welk een en ander door den burgemeester met gepaste toespraak en heilwenschen aan den jubilaris werd over handigd. Des avonds was de heer Francis met de leden van den gemeenteraad en enkele vrienden in een der lokalen van het raadhuis bijeen, waar menige toast getuigde van de sympathie, waarin hij zich mag verheugen. Aan den heer H. de Vries, ambtenaar ter secretarie te Zaandam, werd dezer dagen, ter gelegenheid van zijn 25jarige ambtsbediening, door het gemeentebestuur eene prachtige pendule geschonken. Jl. Zaturdag werd in het lokaal Diligentia te Am sterdam onder voorzitterschap van jhr. mr. F1. H. van Bevma thoe Ivingina, uit Heerenveen de algemeene ver gadering gehouden der vereeniging tot bevordering van het volksonderwijs in Nederland. Uit de gedane mede- deelingen bleek, dat de vereeniging 15 afdeelingen en ruim 1000 leden telt. Het 8ste der te behandelen punten gaf aanleiding tot veel discussie; het hield in: een voorstel om zich tot de hooge regering te wenden met verzoek de jaarwedden der onder wijzers van openbare volksscholen door rijkssubsidiën te verhoogen. Daartegen deden zich vele bezwaren voor; het resultaat was echter dat de vergadering tot geen besluit kwam. Omtrent de niet afgedane punten zal het hoofdbestuur op de volgende algemeene vergadering rapporten en voor stellen indienen. Tot leden van het hoofdbestuur zijn definitief gekozen de heeren: jh. mr. F. H. Beyma thoe Kingma, uit Heeren veen; jhr. mr. J. F. van Ilumalda van Eysinga, uit Leeuwarden; A. Moens, uit's Gravenhage; mr. II. Hartogh Heys van Zouteveen, uit Delft; dr. J. van Vloten, uit Bloemendaal; mr. E. van Lier, uit Amsterdam; J. van der Veen Az., uit Hoogenveen; mr. C. J. Pické, uit Middel burg en W. Viersen, uit Nijmegen. Jl. Zaturdag avond is te Amsterdam op feestelijke wijze het twintigjarig bestaan gevierd van de zang-ver- eeniging Amstels Mannenkoor. Een 14tal liedertafels uit onderscheidene gemeenten namen aan die feestviering deel zij begaven zich in optogt van de Beurs naar het Paleis voor Volksvlijt, alwaar zij werden ontvangen door Amstels Mannenkoor, die haar eene herinnerings-medaille en den eerewijn aanbood. Daarna had een concert plaats, dat door een talrijk publiek werd bijgewoond. Er werden twee afzonderlijke voordragten gebonden door 8 vereenigingen. Den volgenden dag zijn de ensemblestukken voorgedragen en het feest is met een bal besloten. Een uitgever te Amsterdam heeft plan tegen Januarij een Weekblad voor den Tuinbouw uit te geven. Naar de Amst. Crt. verneemt, is gisteren te Amster dam een huwelijk gesloten tusschen een jongman van 27 en een jongedocliter van 70 jaren. Die een tweede voorbeeld van dien aard weet, wordt verzocht het mede te deelen! Er bestaat geen treffender bewijs, zegt het D. v. Zh. en 's Gr., voor de verandering van opinie in Duitschland, dan de stilzwijgendheid waarmee de bladen, die anders de oorlogs-politiek der regering zoo prachtig wisten op te hemelen, het voorstel van Prins Bismarck voorbijgaan om, voor een mogelijk geval van nood, een potje van 40 mil lioen thaler in de oorlogskas te bewaren, waarover de Keizer alleen en op eigen verantwoordelijkheid zou kunnen beschikken. Kladderadatsch heeft op dat voorstel eeu parodie in een plaat geleverd. De schatkist wordt voorgesteld als het lijk van een mooije jongejufvrouw, in een doodkist met glazen overdekking gelegd, die men zal begraven. Prins von Bismarck staat aan het hoofd, generaal von lioon aan de voetenzij laten de kist in de groeve zakken. Onder de plaat leest men de laatste woorden van de „overledene": „Beween mij niet. Hoelang toch zal 't nog maar duren, eer Mars mij in 't leven zal terugroepen?" Twee vonnissen, gisteren door de Arrondissements- Regtbank te 's Hage gewezen, betroffen heiden een drietal jongens, die zich hadden schuldig gemaakt aan diefstal van perziken, onder verzwarende omstandigheden. Beide clubjes hadden in de nabijheid van Delft hunne operatiën bewerk stelligd. Hun zijn 6 en 3 maanden gevangenisstraf opge legd, met dien verstande, dat van iedere club de beide eersten als hoofddaders met 6 maanden zijn gestraft en de derden als helpers of helers 3 maanden zijn opgelegd. Dezer dagen geraakten te Utrecht de kleederen van eene oude vrouw door het vuur van haar stoof in brand, waardoor zij zoo ernstige brandwonden bekwam, dat zij daaraan overleed. In de woning van den heer H. Vossonaar te Utrecht, heeft dezer dagen een gasontploffing plaats gehad, die belangrijke schade veroorzaakte; de bewoners bekwamen niet onbelangrijke brandwonden. Jl. Zondag morgen ten 11 ure werd te Utrecht de algemeene vergadering van het Nederlandsch Nationaal werkliedenverbond gehouden. De heer J. F. Spliethoff, bestuurslid van het Rotterdamsche werkliedenverbond, opende haar met eene toespraak, waarin het doel der ver eeniging blootgelegd werd, die door onderlinge zamenwerking den toestand van den werkman wil verbeteren, doch dit langs een anderen weg dan de Internationale voorgeeft te doen. Er waren 31 leden tegenwoordig, die 21 in ons land gevestigde vak- en arbeidersverenigingen vertegenwoor digden. Tot leden van het definitieve hoofdbestuur werden gekozen: A. Post, van de schildersvereeniging te Amsterdam, J. Th. Scheepers, van de algemeenne arbeidersvereniging Hoop op geregtigheid, te Arnhem, J. B. Held, van de meubel- makersvereeniging te Amsterdam, en Th. de Rot, van het werkliedenverbond te Rotterdam, waarvan de eerste tot president gekozen werd. In de namiddagzitting werd beraadslaagd over de vraag of arbeid pligt dan wel straf is, en daai'na over de bepaling in het ontwerp-reglement: dat de vereeniging zou mede werken tot uitbreiding en bevordering van het staatsonderwijs. Een voorstel om die bepaling te doen vervallen, werd na heftige debatten verworpen. De bijeenkomst is in eene avondzitting, die van 6 tot 9 ure duurde, waarin over de vaststelling der statuten werd beraadslaagd, voortgezet. Te Hontenisse is een kindje van een half jaar oud, in een stoel bij het vuur geplaatst, terwijl de moeder zich even buiten de woning verwijderd had, voorover in het vuur gevallen. Toen de vrouw terugkeerde, had het kind reeds zulke hevige brandwonden bekomen, dat het aan de gevolgen daarvan des avonds is overleden. Er heeft zich te Deventer eene velocipède-club gevormd, onder den naam van: „Immer Weiter." In Friesland heerschen tegenwoordig mazelen en kinkhoest in vrij erge mate. Op sommige scholen is meer dan een derde der leerlingen afwezig. Als eene bijzonderheid deelt men mede, dat op Curaijao eene dame tot boekhouderes der spaar- en beleen bank is benoemd. Naar aanleiding van het berigt van een correspondent, dat de rustverstoringen in den Haag aan de Internationale geweten worden, schrijft de Etoile Beige„Evenals men vroeger eene vereeniging niet de aandacht waard keurde, die het door haar karakter en doel wel verdiende, is men na de bloedige manifestatie der Commune geneigd haar invloed te overdrijven en haar verborgen magt boven alle waarschijnlijkheid te vergrooten. Hare hoofden doen hun best dien schrik te vermeerderen; hare zendalingen trachten overal ongeregeldheden te verwekkenom repressieve maatregelen uit to lokken. De Internationale heeft marte laars noodig en het schijnt, dat vele regeringen slecht genoeg beraden zijn, om hare wenschen te voorkomen. Het is thans zeker, dat er te Gastein tusschen von Bismarck en von Beust sprake van geweest is, om, ten koste der algemeene vrijheid, in geheel Europa de uitbreiding der Internationale tegen te gaan. Men schrijft uit Berlijn, dat von Bismarck zich met dit plan bezig houdt. Men weet, dat in Frankrijk hij de Nationale Vergadering een wetsontwerp aanhangig is, waarbij ieder lid der Internationale of van eene dergelijke vereeniging met eene straf bedreigd wordt van twee maanden tot twee jaar gevangenis, eene boete van 50 tot 1000 frs. verlies van burgerregten, enz. In Spanje, waar de Internationale gebruik en misbruik maakt van de constitutionele vrijheden, houden de Cortes zich met dezelfde kwestie bezig. De minister van Binnenl. Zaken aangespoord om een wetsontwerp tegen de Interna tionale in te dienen, zeide, dat hij niets liever verlangde

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1871 | | pagina 1