1871. N°. 134. Woensdag 8 November. 29 Jaargang. KENNISGEVING. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN, N". 163. VERKOOP VAN ERVEN TER BEBOUWING. Yoor mensclien die speculeren, 111 E L A V HELDERSCÏIE EN NIEUWEDIEPEÏI COURANT. „Wij huldigen het goede." iMBfin r rrmiWiTrrTigiraeaara sHDnacrcssroosssai Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent. Groots letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. VERTREKDAGEN DER BRIEVENMALEN j Naar Oost-Indië: via Triest Dingsdag 14 Nov. 's av. 6 u. 30 m. S. I Brindisi, Vrijdag 10 Nov. 's av. 6 u. 30 m. West-lndie: via.St.Nazaire,Dmgsdag5 Dec. 'sav.G u.30m. SoufAampfonVVoensd.l5Nov.'sm.6u.25m. de Kust van Guinea: Donderdag 9 Nov. 'sm. 6 u. 25 m. Kaap de Goede Hoojt?/YVoensdag22Nov. 's m. 6 u. 25 m. over Frankrijk en Woensdag 8 Nov. 's m. 6 u. 25 m. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HELDER brengen ter openbare kennis, dat, overeenkomstig de verordening op het bouwen, ter verkrijging van rooijing, aan hunne goedkeuring j lijn onderworpen: a. Een plan tot verdeeling van 46 erven in de Nieuwstad, waarvan de openbare verkooping is aangekondigd op den 13 November a. s., ten overstaan van den Notaris J. W. HATTINGA RAVEN. Een pian tot verdeeling van ruim 100 Erven in de nabijheid van bet Station van den Staatsspoorweg alhier, waarvan de openbare verkooping is aangekondigd op den 21 November a. s., ten overstaan van den Notaris B. WERENDLIJN SMIT. Dat beide plannen, voor zooveel de verdeeling der gronden voor het aanleggen van straten betreft, zijn goedgekeurd, met deze wijzi ging: dat geene brandstegen zullen worden aangelegd, omdat zoo danige stegen later door de gemeente niet worden aanvaard en voor de publieke passage moeten zijn afgesloten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester, den 6 November 1871. L. VERHEY, Secretaris. Artikel Een. Menschcn die speculeren worden nooit wijs. Artikel Twee. De lust om spoedig en zonder moeite rijk te worden is magtiger dan de beste argumenten. Met deze twee artikelen uit liet wetboek van den beurs- speler zouden wij kunnen eindigen, hoewel wij ter naauwer- nood een begin hebben gemaakt. Want wat helpt strijden tegen eene kwaal die ongeneeslijk is? Niet veel, maar het mag worden betwijfeld, of in die woorden: „'t helpt toch niet," eene verontschuldiging ligt voor „niets doen." Mijnheer Isenthal, mijnbeer du Mosch, en boe dergelijke iearsspeculanten ('t is geen woordspeling!) meer heeten mogen, zouden u kunnen vertellen, hoe boog in Nederland de ziekte is gestegen. Hoe 't publiek bereidvaardig hooge sommen betaalt voor stukjes papier met den naam van loten of aandeelen versierd, die geene andere waarde hebben, dan die welke zij ontleenen aan de handteekening der genoemde heeren. Misschien zijn deze en dergelijke firma's onbegrijpelijk solide, hunne winsten zijn althans groot genoeg, maar wij voor ons hadden, indien we nu eenmaal mede moesten doen aan 't spel, liever een schuld bewijs van Oostenrijk, Hamburg of welken staat ook, dan eene vordering op een van die kantoren, die in 't laatste jaar uit den grond zijn gekomen als paddestoelen, niemand weet van waar. Vooral, omdat die verwisseling van eene staats-schuldbekentenis in eene schuldvordering op eene onbekende grootheid, alles behalve gratis geschiedt. Wederom, indien wij medespeelden, wat wij gelukkig niet doen, gaven wij liever een makelaar last een oorspronkelijk lot of aan deel te koopen of te buren aan de beurs, dan de dubbele som, en meer, te betalen voor een bewijsje van een der bedoelde-achtige kantoren. Vooral, omdat men behalve geld, er ook nog gevaar mede uitspaart. Want op het origineele lot betaalt de betrokkene staat de gevallene prijs, maar op het zoogenaamde lot, dat mijnheer Lcvyson, of Benjaminson, of Israelson en Cie., of mijnbeer Taschen inspector und Cie uit Hamburg wel zoo vriendelijk zijn te verkoopen voor den dubbelen prijs, betaalt niemand als de heeren son's; en 't geval is altijd mogelijk, dat een van de heeren son in tijdelijke verlegenheid geraakt. De booze wereld zegt, dat dat wel eens voorkomt. Het schijnt nl., dat er ergens, in Perzië bijv., of in China, wel eens son's gevonden worden, wier opvoeding eenigzins ge negligeerd is ten opzigte van de allereerste beginselen der rekenkunde. In Perzië schijnt het wel eens te zijn voor gekomen, dat sommige son's het geheel lieten bestaan uit vijf kwarten, waardoor zij aan vijf verschillende personen een vierde verkochten in hetzelfde lot. Die vergissing kwam niet altijd uit. Want als er op het verkochte lot een niet viel, wat met negen-en-negentig van de honderd welopgevoede loten het geval is, dan bleef er bij denson in Perzië een te veel in kas, dat juist gelijk was aan den prijs van een kwart lot, en dat te veel werd, dankbaar voor den lioogeren zegen van Ormudz, opgestreken. Maar een enkele keer viel er een hooge prijs op. Soms trok zulk een lot zelfs den hoogsten prijs: bijv. 100,000 francs, gulden, thalers of marken. Dan werd de fout ontdekt, want het wisselkantoor had f van 100,000 francs enz. te betalen. Zegge 25,000 alweer francs of thalers meer dan het ontvangen bad. In China staakte zulk een kantoor dan zijne betalingen, in Perzië is het wel eens voorgekomen, dat de directie met de 100,000 verdween. Vermoedelijk per luchtbol. Maar zoo iets is in Nederland niet voorgekomen? Neen, dat niet; maar kan bet niet voorkomen, daar 't publiek zijn geld ligtzinnig geeft op brommende advertentiën en lawaaimakende reclames, zonder eenigen waarborg van soliditeit te eiscben, zelfs zonder eenig onderzoek? Is dat niet eene dagelijksche verzoeking voor minder naauwgezette gewetens, die dan toch ook wel in Nederland gevonden worden? Een paar honderd gulden om de eerste advertentiekosten te betalen en crediet genoeg om ergens in Amsterdam of Rotterdam een kamertje als kantoor te huren, ziedaar alles, wat men noodig heeft, 't publiek doet in zijne hebzuchtige domheid de rest. En zoo kan bet gebeuren, en zoo is het gebeurd, dat naast kantoren, die in staat zijn aan hunne verpligtingen te voldoen, er anderen verrijzen, wier soliditeit en eerlijkheid ver onder nul is. 't Ergste is, dat daar de beschaafdere klassen der maat schappij niet gediend believen te zijn van de tusschenkomst dier kantoren, maar als zij willen spelen, spelen aan de beurs, waar men althans niet meer dan de waarde voor zijn lot of aandeel betaalt, alleen de werkman en de min dere burger, die zijne besparingen nog veel minder missen kan, van de altijd dure, en soms gevaarlijke tusschenkomst familie.... soms gebruik maakt. Want deze weten niet, wat zij doen in den letterlijken zin des woords. Zij gelooven de brommende advertentiën, en zij verbeelden zich, dat die waarheid spreken, ook al doen ze dat niet. Hier behoeven wij niet naar China of naar Perzië le gaan om voorbeelden. Ook de Nederlandsche „heeren" adverteeren op eene wijze, die het publiek moet brengen in de gedachte, dat zij loten koopen, terwijl zij slechts ontvangen een bewijs van deelgeregtigheid in een voor eene trekking gehuurd lot. -En zoo wordt de wereld bedrogen, maar reeds de oude Romeinen zeiden immers: dat de wereld bedrogen wil zijn, en sommigen maken helaas! een onwaardig gebruik van het: decipiatur ergo! Deze vorm van speculatie is thans eene der meest gelief koosde. Maar niet de eenige. Hoeveel Nederlandsche huisvaders fronsen niet het voorhoofd bij bet be'rigt, dat de Spaansche minister van Finantiën zich voorstelt eene belasting te heffen op de buitenlandsclie schuld, hoevolen niet, die zuchten om Oostenrijk, Turkije om van Grieken land en dergelijke finantiëele goochelaars niet te spreken! Wij bedoelen natuurlijk niet ben, die hun overgelegde spaarpenningen hebben belegd in publieke fondsen. Hun kan men hoogstens eenige onvoorzigtigheid verwijten, daar zij hun geld zoo geheel buiten hun toezigt en bereik hebben geplaatst, maar dat verwijt verliest veel van zijne kracht, bij de overweging, hoe treurig bet lot was van vele Neder landsche ondernemingen binnen bun bereik. Deze steunen de kapitaalmarkt, voor dezen is de beurs geen speelbal, maar eene marktplaats, waar zij bun artikel „kapitaal" zoo voordeelig mogelijk trachten te plaatsen. Zij vermijden de slechtste kansen van het spel, dat hun dan ook niet kan rijk maken. Maar wij bedoelen die anderen, in onzen tijd telkens meerderen, die speculeren met geld, dat het hunne niet is, die beleening op beleening stapelen, die met duizend gulden geld, vijf duizend gulden effecten koopen, die han delen om hun voordeel te doen met eene mogelijke rijzing, die zicli zelve zoo vast zetten, dat zij bij elke daling der beurskoersen moeten verkoopen met verlies. Deden dezen alleen zich zeiven kwaad, wij mogten niet klagen. Maar zij benadeelen de maatschappij, aan bun is, al geven zij er geen rekenschap van, een goed deel van de sociale kwestie te wijten. Het beursspel belooft hooge renten; met behulp van beleeningen en dergelijken maakt men 10 a 20 pCt. van zijn geld. Als 't niet goed gaat maakt men niets, maar daar denkt men niet aan. Dat verhoogt den rente-standaard, de belooning die gevorderd wordt voor beschikbaar kapitaal. De solide nijverheid, die kapitaal noodig heeft, moet het duurder betalen, of gaat gebukt onder „gebrek aan geld." Om aan 't kapitaal meer te geven, beknibbelt de nijver heid, en zij kan niet anders, de loonen. En als bij die loon trekt, dan nog bovendien zoo onverstandig is om een deel af te zonderen voor mijnheer „....son en Cie," dan komt een goed deel maatschappelijk kapitaal in verkeerde handen, wordt winst genoten, door die niet verdiend hebben, wordt met geld gespeeld in plaats van gewerkt, enz. En bovendien.... En bovendien, geachte lezer! zijn wij vol komen overtuigd, dat onze preek niet zal helpen, maar wij hebben 't toch willen zeggen, misschien denkt gij er eens over, als gij eens een slapeloozen nacht hebt. „Zij zij dan bedrogen!" HELDER en NIEUWEDIEP, 7 November. De keuze van nieuwe ministers is in Oostenrijk thans een zaak, waarover druk wordt gesproken. Naar allen schijn zal persoonlijke invloed niet weinig invloed hebben uitgeoefend op de keuze der nieuwe regeringspersonen. In de hoogere kringen toch gelden in den regel personen boven zaken, en de grondwettige crisis ontaardt meer en meer in eene ministeriële. Duitschers en Czecben staan inmiddels tegen- i over elkander met eiscben, die met elkaar in lijnregten strijd zijn. Bij het heftiger worden van den strijd beginnen ook de overige niet-Duitsche volksstammen zich tegen den Duitschen invloed te verzetten. Men spreekt van de wen- schelijkheid om algemeene verkiezingen tc doen plaats hebben, dewijl thans eene onzekerheid haersebt, die aan de nieuwe ministers bet regoren lastig, zoo niet onmogelijk zou kunnen maken. De Spaansche minister van Financiën beeft eene belasting op de rente der staatsschuld voorgesteld, die in 't buitenland een grooten tegenstand verwekt. Van onderscheidene kanten worden bezwaren tegen die nieuwe belasting in het midden gebragt. Er wordt gewezen op gebrek aan goede trouw, waarvan dit plan 't uitvloeisel is. Spanje wordt van ver schillende zijden gewaarschuwd voor dit middel der wanhoop, omdat liet daardoor zijne reputatie op de geldmarkt ten eencnmale zou verliezen. Reeds staan de Spaansche financiën in geen zeer gunstig blaadje, door den beraamden maatregel zou het crediet nog meer dalen dan dat des Prinsen van Lippe-Detmold. Te Dublin heerseht eene opmerkenswaardige gisting ter zake van 't proces van Kelly, den moordenaar van den hoofdcommissaris van politie in Ierland's hoofdstad, 't Volk jouwt de politie uit en juicht den moordenaar toe. Die toestand is niet benijdbaarrust, vrede en welvaart kunnen onmogelijk bestendig daar wonen, waar bij 't publiek meer sympathie wordt gekoesterd voor de verstoorders dan voor de handhavers der goede orde. Blijkens ontvangen telegram uit Falmoutli, is het stoom schip Admiraal van Wassenaer, kommkaptter zee de Ilaas, op zijne reis van Batavia naar Nederland, na don 16 Sept. St. Helena verlaten te hebben, den 3 dezer te Falmouth aangekomen De uitslag der verkiezing van 10 gemagtigden in het kiescollegie, gisteren gehouden, is geweest als volgt: Uit- gebragt 690 geldige stemmen, welke verdeeld waren als volgt: 1.A. BOOMSMA 354, 11. P. KOEVER 338, 2. II.DAARNHOUWER356,12. J. JUCH 336, 3.J. DRIJVER 349, 13. J.C.DEBUISONJÉ341, 4. L. JELGERSMA 354, 14. A. GOVERS 337, 5. A. J. LEIJER 354, 15. L. J. KASSIES 333, 6. W. J. MAALSTEED 353,16. K. VAN VLIET 333, 7. C. MEIJERS 352, 17. J. DAMMAN 336, 8. G. SCHOLTEN 349, 18. K. PRONK 332, 9. II. SMIDS 352, 19.A. P. MEIJNEKE 329, 10. J. VENSTER 351, 20. W. C. HENKES 327. Alzoo zijn gekozen de tien eerstgenoemde candidaten. Bij de op jl. Zondag gehouden verkiezing van vier notabelen der Hervormde gemeente alhier zijn de aftredenden, de heeren S. Braaksma, W. J. Maalsteed, II. Daarnhouwer en J. Venster herkozen. Aan de stemming werd door 104 gemeenteleden deelgenomen. Te Rotterdam is met goed gevolg als derde stuurman geëxamineerd de heer M. List, van Vlieland, leerling van den beer A. J. Leijer alhier. Omtrent bet verblijf van H. M. de Koningin tc Rome verneemt men, dat II. M. een bezoek heeft gebragt aan den Paus en verschillende personen bij zich ten gehoore beeft ontvangen, o. a. den minister van buitenlandsclie zaken en eene deputatie uit het gemeentebestuur van Rome, die H. M. namens Rome's burgerij heeft gecomplimenteerd. H. M. bezoekt dagelijks eenige der merkwaardigheden van Rome en zou, zegt men, jl. Zondag over Florence de terug reis aanvaarden. De minister van Oorlog heeft een wetsontwerp inge diend tot wijziging der wet op de bevordering, het ontslag en het pensioneren van officieren. In dit ontwerp wordt de strafbepaling op bet aangaan van een huwelijk door een officier buiten toestemming des Konings ingetrokken. De rangen van officier van gezondheid 3do klasse en van apotheker 3de klasse vervallen. Tot hulponderwijzer te Vogelenzang is benoemd, de heer J. Spaans, kweekeling van de Normaalschool te Helder. Ter teregtzitting van bet Prov. Geregsthof in Noord holland van Vrijdag en Zaturdag werd behandeld bet appél in zake van K. d. W., A. d. V., G. d. V. en W., door de regtbank te Hoorn veroordeeld, de eerste ter zake van als magazijnmeester in de gevangenis aldaar, daaruit onder- onderscheidene goederen te hebben ontvreemd, tot 2 jaren cellulaire gevangenisstraf, de tweede en derde ter zake van

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1871 | | pagina 1