B D I T E X L A X D. SCHAGER MARKT van HEDEN. jzen XX), 5-) and aar- athe echt [and hec- nog men en. leest sen, dan luct hec- arde ader 8 jl. eene rek- r dc lijke -aan, loet. met kinj op, gen. arte reg- em- de der )ben aan de verp enkt haai af.., chti 'on- den :hap dei tien elkf van mis cidi- 5O0I ldig men i di tol ordl ren, ;kei volg eens looi ige- het oor dar ;rei loei gei itei :eec iD, seoj iem telil) lint sch dra >uv i I België. Volgens een Belgisch blad gaat de toestand van de ex-Keizerin Charlotte meer en meer achteruit, niettegen- itaande hare gezondheid niets te wenschen overlaat. Zij heeft thans een manie voor de gekste en meest overdreven toiletten, die zij op stoelen en groote poppen hangt; waar mede zij zich dan onderhoudt en antwoord geeft op de vragen die zij zelve doet. Onlangs reed zij door het dorp Tervuren, en liet voor een spekslagerswinkel stilhouden, waar zij een pas geslagt biggetje kocht en dat zij zeer voor- zigtig in haar arm mede in het rijtuig nam. De Koningin der Belgen wordt thans geregtelijk vervolgd wegens de weigering om de rekening harer modiste, ten bedrage van 67,000 fr., te betalen. H. M. wil het op een regterlijke uitspraak laten aankomen. F r ti n k r ij k. In het laatste jaar heeft Frankrijk een reeks van be roemde mannen verloren. Behalve de generaals Randon, Abel Douai, Renault, Decaen, Margueritte, die op het slag veld vielen, zijn de generaals Clement Thomas en Lecom- te vermoord door het geweer. Op letterkundig gebied verloor het Alexandre Dumas en Ponson du Terrail, de twee vruchtbaarste romanschrijvers; voorts ProsperMerimée, Paul de Koek, Auguste Villemot en Pierre Leroux. Wij ders betreurt het den componist Auber en de schilders Regnault, die te Buzenval sneuvelde en Victor Geraud, die aan de tering bezweek. De acteurs Samson en Seveste zijn ook niet meerde laatste viel door een Pruissischen kogel. Eindelijk mist men drie finantiemannen van grooten naam Mirès, beroemd door zijne tegenspoeden; diens vriendSolar en Jecker, die zich door de Mexicaansche speculatiën bekend heeft gemaakt en als zoogenaamd gijzelaar met den aarts bisschop van Parijs en den President Bonjean werd gefu silleerd in la Roquette. De minister van Oorlog heeft den generaal Bellemare tot straf dertig dagen arrest opgelegd, omdat hij, zonder nitgenoodigd te zijn, in generaals uniform de onthulling heeft bijgewoond van het standbeeld ter eere van de ge sneuvelden bij Bourges, en voorts, omdat hij bij die gele genheid het woord gevoerd en in de dagbladen daarover een brief geschreven heeft. Rochefort is gisteren nacht naar het fort Boyard, bij la Rochelle overgebragt. Jl. Zondag is te Parijs door den minister van Oorlog en den gouverneur van Parijs, de generaals de Cissey en Ladmirault, eene wapenschouwing over de onlangs aanzienlijk uitgebreide republikcinsche garde (de voormalige Parijsche garde) en eenige andere troepen gehouden. Volgens le Soir hebben zoowel de nieuwe uniformen als de houding, bewe gingen en handgrepen der garde, op welke in het vervolg de handhaving der rust in de Fransche hoofdstad voornamelijk zal nederkomen, de algemeene goedkeuring weggedragen. Bij deze revue is de infanterie voor het eerst onder de wapenen geweest, voorzien van „bergkanonnen," die getrok ken worden door één paard, dat door een infanterist bij den teugel wordt geleid. Zes man bedienen het stuk, en over elke zes stukken kommandeert een officier der artillerie. Voor eenige dagen zijn te Parijs in het openbaar tal van handschriften van merkwaardige personen verkocht. Een brief van Bossuet heeft 71 fr. opgebragt; een dito van Buffon 43 fr.; een van den grooten Condé 40 fr.een van Hendrik IV 61 fr.; een van Rousseau en van Voltaire 50 en 45 fr.een van madame de Maintenon 37 fr.een van mevrouw de Sévigné, een bijzonder fraai exemplaar, is opgedreven tot 540 fr. Al de loges van de opera te Parijs zijn verhuurd, behalve eene, die van den Keizer. De Prinsen van Orleans hebben geweigerd die te huren, uit welvoegelijkheid, de familie van den voorzitter der republiek, uit spaarzaamheid, en het publiek weigert er te zitten. Een van de sterkste biljardspelers van de wereld, Joseph Diom, is van New-York te Parijs aangekomen. De billard-celebriteit wordt overal in zijn land genoemd „de kampioen van het billard. Verwonderlijke staaltjes van zijn bedrevenheid worden verhaaldzoo speelde hij eens te New-York 527 carambols achtereen. Joseph Diom caramboleert met al zijn ligchaamsdeelen, van zijn vingers tot zijn hals en zelfs doet zijn neus soms aan 't spel meê. Naar het schijnt stelt hij zich niet tevreden met den eeretitel van „kampioen der Vereenigde Staten," want hij komt te Parijs om geheel Europa op 't billard uit te dagen. Hij zal er een speciale billardzaal doen bouwen, waar hij tegen iedere liefhebber, die zich mogt aanbieden, zal spelen. Zijn inzet is echter nooit minder dan 2500 francs. Joseph Diom is iemand van hoogst beschaafde manieren, ongeveer 40 jaar oud en bezitter van een millioen, dat hij met het billardspel heeft gewonnen. Het eerste nommer van het orgaan des heeren Gam- betta, la République Fran^aise, is jl. Dingsdag te Parijs uitgekomen. In het hoofdartikel wordt gezegd, dat Frankrijk in de laatste tien maanden meer staatkundig gezond verstand, meer omzichtigheid en goeden wil aan den dag heeft gelegd dah op eenig ander tijdperk zijner historie, en dit moet tot eene duurzame les strekken aan hen, wien het zijn leiding heeft toevertrouwd. Verder geeft de schrijver te kennen, dat men alles moet vermijden, wat de verdeeld heid der partijen aan 't licht zou brengen; want deze bestaat maar al te zeer onder „de republiek van den heer Thiers.' Hét republikeinsche Frankrijk heeft eigenlijk geen gouvernement. De Nouvelliste de Rouen geeft den text van het testament van den onlangs te Brussel overleden Commune man Tridon, die zijn gansche vermogen heett nagelaten aan den „doorluchtigen" generaal Eudes. „Brussel, 15 Junij. „De ondergeteekende G. Tridon, lid der Commune van Parijs, de zaak van de vrijheid voor 't oogenblik verloren ziende en het uur van mijn dood voelende naderen, legateer mijn vermogen aan mijn vriend en medeburger Eudes, onder de uitdrukkelijke voorwaarde, dat hij het gebruiken zal om het uur van weerwraak voor te bereiden. Het is mijn formele wensch, dat mijn familie niet het minste aandeel heeft in mijn erfenis. „Get.G. Tridon, lid van de Commune van Parijs." Het vermogen van G. Tridon, geraamd op ongeveer 15,000 frs. rente, is bij een notaris te Parijs gedeponeerd, waar Eudes het nog niet is komen halen. Te Charleville is de vrouw van een notaris, lid van den Algemeenen Raad, departement Ardennes, met een geweer naast haar in haar kamer dood gevonden, en op eenigen afstand van het huis in dezelfde positie een jong man van 24 jaren; eenige dagen te voren was een ex-notaris verdwenen, nalatende een deficit in zijn kas van 600,000 francs; de rampen treffen te meer, zegt de Figaro, omdat Charleville nog altijd lijdt onder de Pruissische bezetting. Engeland. De Prins van M allis viert heden zijn 30sten verjaardag. De berigten uit de diamantrijke landstreek in Zuid Afrika's binnenland luidden bij voortduring over 't geheel gunstig; er werden steeds diamanten in grooten getale gevondendoch er deden zich vele ziekten vooren de fortuin was geenszins voor al de diamantzoekers gunstig. Eene jl. Maandag uit Engeland vertrokken postpakket boot brengt mede 122,000 p. st. in goud naar de Kaap om tot betaling van diamanten te dienen. Een bij de Londensche Times ontvangen telegram uit Philadelphia van 6 Nov. bevat de volgende bijzonderheden betreffende eene onlangs vermelde ramp„De Amerikaansche vloot van walvischvangers is door eene zware ramp ge troffen geworden. In den vorigen zomer kwamen negen en dertig vaartuigen van die vloot, de walvisschen vervolgende, door de Behringsstraat in den Noordpool-oceaanzij slaagden goed in de visscherij, maar kregen overlast van het ijs; en in Sept. kwamen er ijsbanken uit het noordwesten aan drijven, die de schepen naar zandbanken medesleepten, vier vaartuigen verbrijzelden en negen en twintig andere vast klemden. Op den 13 Sept. besloten de kapiteins om de in het ijs beklemde schepen te verlaten, ten einde de bemanning te redden. Twaalf honderd zeelieden, voor de helft Kanaks en overigens ingezetenen der Vereenigde Staten, vonden eene wijkplaats aan boord van zes schepen, die nu twee weken geleden Honolulu, een van de Sandwiclis-eilanden, bereikt hebben. Bij die ramp zijn, alles te zamen genomen, drie en dertig vaartuigen verbrijzeld of in het ijs achtergelaten. Het hier door veroorzaakte verlies wordt op ander half millioen dollars begroot. Hier te lande heerscht groote beweging in den kring der lieden welke regtstreeks of zijdelings belang bij de walvischvangst hebben." Te Calcutta is den 4 dezer de doodstraf voltrokken aan den inlander die den heer Norman, eenen van de hoogste ambtenaren der regtelijke magt, vermoord had. Zijn lijk is van de galg genomen en verbrand door lieden van de allerlaagste caste der Hindo's; iets hetgeen zijn uit einde in het oog der inlanders nog moer onteerend moest maken. Dat zijne misdaad het gevolg van eene zamen- zwering was is niet gebleken. De bijzonderheden, die zoo gaandeweg omtrent de Megaera uitlekken, zijn niet geschikt om de algemeene verontwaar diging tegen de schuldige autoriteiten te doen bekoelen. De bemanning schijnt, vóór 't vertrek, den ellendigen toe stand van den bodem gekend te hebben; doch, nadat het schip te Queenstown formeel was onderzocht en goedgekeurd, stond het niet aan haar te protesteeren. Een wonder mag het heeten dat de Megaêra niet met man en muis verdwenen is, lang vóór ze St. Paulus bereikte. Om dit te beseffen, zelfs zonder deskundige te zijn, behoett men slechts één feit te vernemen. Verscheidene der ijzeren ribben, die de romp te zamen moesten houden, waren geheel doorgevreten zóó zelfs, dat de groote mast, die op vier dier ribben steunen moest, op niets anders rustte dan de dunne en verroeste huid!De dappere kapitein Thrupp en zijne officieren zullen voor den krijgsraad teregtstaan, en natuurlijk met alle eer worden vrijgesproken. Doch vragen de bladen zal het daarbij blijven? Zullen ook nu weder de hooggeplaatste schuldigen hunne regfmatige straf ontloopen? De ongerustheid over den gezondheidstoestand der Koningin neemt meer en meer toe, hetgeen ook blijkt uit de berigten der dagbladen, waaraan echter, vooral buiten Engeland, geen onvoorwaardelijk geloof kan worden gehecht. Zoo bevatte voor een paar dagen de Parijsche Liberté, het volgende berigt uit Londen: „In de Hall of Science heeft dezer dagen een groote meeting plaats gehad. De zaal was stampvol en buiten verdrong zich de menigte nog. De heer Bradlaugh heeft eene rede uitgesproken, die twee uren duurde, waarin hij het gedrag van de Engelsche regering scherp afkeurde, wijl zij „de waanzinnigheid der Koningin geheim houdt." Die waanzinnigheid, zeide hij, is zóó hevig geworden, dat er in den laatsten Cabinet-council sprake van is geweest het regentschap op te dragen aan den Prins van Wallis, met een dotatie van 750,000 francs per jaar. Als het regentschap noodig is, vervolgde de heer Bradlaugh, dan zou de Prins van Wallis de laatste man van het koningrijk zijn aan wien men het moest toevertrouwen. Het eenig mogelijk regentschap was, volgens hem, dat der „lords- chief-justice"van al de liooge geregtshoven van Engeland." Men voegt hierbij de mededeeling, dat de advocaat- generaal voornemens is den heer Bradlaugh strafregterlijk te vervolgen. Dnltschland. Vrijdag den 10 dezer, de verjaardag van Schillers ge boorte, zal te Berlijn het voor hem opgerigte gedenkteeken onthuld worden. Twee vrouwelijke artsen uit de Vereenigde Staten zijn voornemens zich te Berlijn als geneeskundigen te vestigen. Volgens het Medical Journal is er tegenwoordig aan het hospitaal te Weenen een man te zien, dien het zeker niet aan ornament op zijn ligchaam ontbreekt. Hij was vroeger een Grieksch zeeroover, die ook als de gelegenheid het toeliet op het land plunderde en stroopte. Eindelijk viel hij met vijf van zijn medgezellen in banden van wilde Aziatische volkstammen, die drie roovers ter dood bragten, doch hem met twee zijner kameraden van boven tot onder tatoneerden. Dat was een zware straf, zes man waren gedurende twee maanden voortdurend op zijn ligchaam aan liet prikken en veroorzaakten hem bijna onlijdelijke smarten. Als men zijn huid voelt en ziet, schijnt het alsof men met fluweel te doen heeft, en geen plaatsje van zijn ligchaam is er te vinden, dat niet met karakters en afbeeldingen van menschen en dieren bedekt is. De plaatskommandant te Weenen heeft het noodig geoordeeld eeii strenge vermaning te rigten tot de officieren van het Weener garnizoen, bij wie de zucht tot navolging van de heerschende mode op eene wijze merkbaar is, die volkomen in strijd is met den ernst en de waardigheid van den militairen stand. Hiertoe behoort speciaal, volgens het officiëele bevel schrift, het inklemmen van stukjes glas in een der oogen, de scheiding van het haar van het midden van het voor hoofd over den schedel tot in den nek, de overdreven wijde mouwen van de uniformrokken, de lage, naauwelijks het hoofd bedekkende petjes, enz. Wijders worden aan de officieren de militaire reglementen op de kleeding in herinnering gebragt en tegen overtre dingen in 't vervolg niet slechts strenge straffen gesteld, maar ook met den maatregel van onmiddellijk ontslag uit de dienst gedreigd. De troepenkommandant verwacht, dat de bij dit bevel schrift veroordeelde ongepastheden voortaan zonder eenige uitzondering nagelaten zullen worden; ten slotte maakt hij er de officieren opmerkzaam op, dat de naauwgezette be trachting van alle hooge orders bij een militair korps de eenige waarborg is van een goede discipline en van een doeltreffende leiding van het kommando, terwijl het voort bestaan van wanorde ten allen tijde gebrek aan energie en consequente gestrengheid verraadt. Italië. De tegenwoordigheid van de Koningin der Nederlanden te Rome wekt zoowel den naijver tusschen de Italiaansche en Pauselijke dagbladpers als tusschen het Kapitool en het Vaticaan zeiven op. Wat de laatsten betreft, is de Vorstin, als vreemde Souvereine, die Rome na de gewigtigc verandering van zaken bezoekt, het voorwerp van oplettendheden, die al den indruk van eenen wedstrijd verwekken. Naauwelijks had de Paus H. M. in den persoon van baron Visconti, zijnen commissaris voor de oudheden, van een kundigen leidsman bij het bezoeken der Romeinsche oudheden voor zien, of de syndicus van Rome meldde zich aan het „Hótel de Rome" aan, om H. M. tot een bezoek van het Kapitool uit te noodigen. Den 31 Oct. is der Koningin bij een bezoek van de mozaïkfabriek in het Vaticaan uit naam van den Paus eene tafel ten geschenke aangeboden, die door den uitstekendsten kunstenaar in dat vak, prof. Campanili, beschilderd is. De organen der clericale partij roemen den tact en de historische kennis, waarvan II. M. bij het be- oordeelen der kunstwerken en oudheden blijk geeft, en ver zekeren met voldoening, dat de Vorstin, die vroeger reeds Rome bezocht heeft, volkomen regt laat wedervaren aan de prachtige restauratiën, welke op last van den Paus in de laatste jaren, voornamelijk in het Vaticaan, hebben plaats gehad. Amerika. Uit New-York is de tijding ontvangen, dat de Groot vorst Alexis aldaar voet aan wal heeft gezet en met geestdrift ontvangen is. Een smaldeel der Noord—Amerikaansche vloot is Z. K. II. tot Sandy-IIook tegemoet gestevend en heeft hem naar de New—Yorksclie reede begeleid. Des avonds na zijne aankomst is in de Muziek—Academie een schitterend bal gegeven en heeft een optogt met fakellicht plaats gehad. Spoedig zou de Prins zich naar Washington begeven om bij den President der Unie zijne opwachting te maken. Hij zou aldaar eene groote wapenschouwing bijwonen en vervolgens met den president een uitstap naar Westpoint doen om de militaire school aldaar in oogenschouw te nemen. De burgemeester van Cliicago heeft zijne stadge- nooten uitgenoodigd, om Zondag den 29 Oct, tot gods- di nstige overpeinzing der ondergane ramp af te zonderen en als een boete- en bededag te vieren, en om alsdan tevens den Hemel te danken voor het sparen van een aanmerkelijk gedeelte der stad, alsmede voor de weergalooze blijken van deelneming en hulp, die uit elk oord des lands en zelfs van de overzijde der Oceanen ons toegevloeid zijn, gelijk de betrekkelijke bekendmaking des burgemeesters zegt. De berigten uit Chicago van 23 Oct. luiden gunstig. De gezondheidsstaat was er goed; het aantal personen die de stad verlieten nam grootelijks af. De werkzaamheden tot herstel der schade en tot wederopbouwing van het verwoeste werden op een zoo groote schaal ondernomen, dat er gebrek aan arbeidende handen was. In de eerste dagen na den brand beliep het aantal onderstand vragende personen da gelijks wel vijftig duizend; dat aantal was sedert grootelijks afgenomen en nu laatstelijk waren er nog maar omstreeks vijfentwintig duizend onderstand vragenden, die evenwel enkel met dagelijksche huisvesting ondersteund moesten worden. De toevoer van benoodigdheden waren ruimschoots toereikend voor de behoefte van allen. Paarden f Ossen - Stieren 350 Qelde-Koeijen - Kalf-Koeijen Vaarzen - Hokkelingen Nucht.Kalveren- Vetteltammen - 750 Schapen 32 a 50 90 allO 70 a240 a 80 allO 40 a 55 6 a 14 18 a 44 14 a 23 Lammeren f Bokk.enGeiten - Magere Varkens - Biggen Eenden c, Kippen Boter per kop -120 Kaas perK.G. - 35 Kip-Eijeren per 100 -475 a500 Eend-Eijeren a a a 24 a 12 a 44 a 80 30 a!35 a a 45 1 9 3 45 LAATSTE BKRIGTEA'. Heden middag is alhier binnengekomen Zr. Ms. fregat Admiraal van Wassenaer, kommandant kapt. ter zee R. L. de Haes, komende van Batavia, laatst van Falmouth.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1871 | | pagina 3