weinigen zijner vrienden genoodigd, waaronder Prins Doria, de prefect Gadda en de abt Liszt, welke laatste een stuk op de piano heeft uitgevoerd. II. M. heeft met veel be langstelling de talrijke merkwaardigheden bezigtigd, die in het paleis van den hertog van Caserta bewaard worden. De Koningin is thans te Florence. De Prins van Oranje is jl. Woensdag namiddag van een jagtpartij in Noordbrabant in do residentie teruggekeerd. De Pius-loterij, waarvoor 200,000 loten a 25 cents waren verkocht, heeft een netto bedrag van ƒ48,139 opge leverd, welke som aan den Pauselijken internuntius te 's Hage is overgemaakt, ter verzending aan den Paus. De tabaksteelt, die in 1870 alleen in Gelderland, Utrecht en Zuidholland, Noordbrabant en Limburg en wel voornamelijk in de beide eerstgenoemde provinciën (over een uitgestrektheid van 1,526 hectaren) plaats vond, bedroeg in 't geheel 1,530 hectaren. De opbrengst van dat product word geschat op 3,101,048 kilogr. (2,020 kilogr. per hectare) en de waarde daarvan op ƒ1,144,287. Niet onbelangrijk schijnt het alsnog mede te deelen een geschil, dezer dagen behandeld bij den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur, waarbij het betrof de vraag, in hoever bij het verkiezen van leden van een gemeenteraad, vrouwennamen op een stembriefje moeten geacht worden ongeldig te zijn en daardoor zoodanig stembriefje van onwaarde verklaard. Aan de eischen van galanterie moge daardoor minder voldaan worden, de wet, door mannen gemaakt, toen de begrippen van emancipatie nog niet de vlugt van heden ten dage hadden genomen, bekommert zich daar niet overen, overeenkomstig de wet, oordeelde dan ook het stembureau te Wisch, dat het stem briefje van onwaarde zijn moest. De gemeenteraad aldaar stelde het stembureau in 't gelijk. Maar Gedep. Staten van Gelderland dachten er anders over, en daargelaten of zij door teedere drijfveeren gedreven waren, zij vatten art. 61 der kieswet anders op en begrepen in de eerste plaats, dat een stembriefje, bevattende drie vrouwennamen, niet valt in eene der rubrieken van het aangehaalde artikel en derhalve in den vorm wettig isten anderen, dat het stembureau niet bevoegd is om te onderzoeken of de personen, op wie stemmen zijn uitgebragt, de vereischten bezitten om gekozen te worden en in geene termen van uitsluiting vallen, gelijk herhaaldelijk door de regering is beslist. Zeker heer Duitshof was alzoo het kind van de rekening, want tengevolge der beslissing van Gedep. Staten kon hij niet als lid van den raad worden toegelaten. Die heer en de raad hebben huune grieven bij Z. M. daar tegen kenbaar gemaakt; en met belangstelling wordt 's Konings beslissing op deze administratieve regtsvraag ingewacht. (N. Rott. Crt.) Beroepen te Schiedam ds.M. A. Gooszen, pred. teVecndam. De heer Freeman, aannemer van de werken van het Noordzeekanaal, is dezer dagen plotseling op zijn buiten verblijf te Heemstede overleden. Te Zaandam is dezer dagen op de markt gebragt een varken van 1 jaar oud, wegende 502 halve kilogr., terwijl door R. de Vries Kz. mede een varken ter markt is ge bragt, dat 5 kilogr. zwaarder was, doch dat den ouderdom van 3 jaren had bereikt; door laatstgenoemde is de uitge loofde prijs behaald. De directie der Amsterdamsche Kanaalmaatschappij heeft de medewerking van den Staat ingeroepen tot het sluiten cener leening van 10 millioen op de droog te maken Lake-View." „Wilt ge naar Baby, naar Willie, naar Jolinny kijken?» vroeg uien en ik zag een man den naam opschrijven, ofschoon hij bezig was hovenmensehelijke pogingen aan te wenden om zijn kostbaarst huisraad uit zijn brandend huis te redden. Ken vriend ik hoorde eerst dagen later wie het was nam mij zacht de pape gaai uit de handen en gaf mij in plaats eeu flesch thee eu een paar beschuiten; en ik had juist genoeg besef om die aan een vriendin te geven, die ik in de straat vond, bijna flaauw van hitte en vermoeidheid. Eindelijk bevond ik mij zelf voor onze geliefde kerk. Mijn lieve Unity kerk, waar wij voor de armen werkten; ik weende en sloeg de handen ineen, doch ik jammerde toen ik iets verder Collyer's kerk, onze eer en trots en vreugde, door de vlammen verteren zag, het fiere, heerlijke gebouw, om hetwelk te bouwen wij twee jaren geleden zoo gespaard en gewerkt hadden. De hemel weet dat ik genoeg treurde om mijn eigen aangelegen heden; doch ik ontwaakte tot nieuwe smart, toen ik het groote hart van onzen predikant, die zoo veleu vertroost en opgebeurd had, als het ware breken zag en hij in tranen uitbarstte en wee klaagde, toen hij zijn kostbaren boekenschat, de vrucht van twintig jaren harden arbeid en groote spaarzaamheid door de vlammen verteren zag. Ik keerde mij vol onuitsprekelijke smart om en begon mijn wan hopend zoeken naar mijne geliefden weder, die ik meer en meer begreep dat ik nooit op aarde weer zou zien. Iets ongewoons trof mijn oog. Wat is dat voor een donkere, purperen, angstwekkenden kogel daar omhoog, telkens van aanblik veranderende, als het gezigt van een satan, die om onze ellende schaterlacht? Ik keek en keek nog eens en wendde mij af, om nog eens te kijken. Moge ik de zon, de vriendelijke vrolijke zon nooit weder dus aanschouwen! Ik kneep mij zelf om te ontdekken of ik mijn zinnen verloor. Het scheen mij nog slechts tien minuten geleden, dat ik den zilveren sikkel der maan had zien uitkijken van tusschen de jagende rookwolken. Twee lieve kinderen, die ik nog verleden Vrijdag had les ge geven, snelden snikkende naar mij loc. O! hebt ge moeder gezien? vroegen zij al snikkende. Ik begreep, dat ik iets anders te doen had dan te treuren en rond te dwalen, en ik bragt mijn twee verdwaalde lammeren naar een vriend in Lasalle-street, waar ik zeker was hulp en troost te vinden. Een verwonderlijk iets was, dat niemand dacht dat zijn eigen huis verbranden zou, voor hij de vlammen zag uitbarsten, en dat ieder zeker was dat de brand nu niet verder zou gaan, en dus zijn goed niet ver genoeg in veilig heid bragt. Het huis, waaraan ik dacht, was echter gelukkig gered, üeheel uitgeput, bijna flaauw vallende van angst en vermoeidheid, kwam ik aan. Toen de deur werd opengedaan, zag ik E., die kalm en bijna onverschillig uit de kamer trad. „Hoe, leeft zij nog? Zjt gij gebrand?» O neen, hij was volmaakt wel. Dacht ik ook bijgeval, dat hij zoo gek zou zijn om zich stilletjes te laten verbranden? Daar in de zijkamer vond ik mijn zuster ook. Was ik dankbaar, iunig, eerbiedig dankbaar? Oordeel zelf!» gronden en de toegezegde bijdrage van Amsterdam. Maar de minister van Binncnl. Zaken vvenscht zich, alvorens daartoe een voorstel te doen, nader te overtuigen of er geen ander middel is om de bestaande moeijelijkheid te boven te komen. De gemeenteraad van Amsterdam heeft zijn besluit, om eene jaarwedde van 5000 aan de wethouders te ver- leenen, gehandhaafd tegenover het besluit van Gedeputeerde Staten, om die jaarwedde van 2000 op 3000 te brengen. Ook dit besluit is slechts met meerderheid van één stem genomen. In de Landb. Crt. is een ontwerp-adres tegen de inkomstenbelasting opgenomen, opgesteld door den heer C. J. Geertsema, te Zuidbroek, die in de genoemde belasting een gevaar ziet, dat den landbouw bedreigt en daarom in overweging geeft, adressen in den geest als het door hem ontworpene aan de beide Kamers tier Staten- Generaal op te zenden. De KI. Crt. klaagt over de late distributie van brieven ten platten lande. Het is daarmede treurig gesteld, niet het minst in Noordholland. De een ontvangt berigt van de ziekte van een lid zijner familie op het oogenblik dat de persoon reeds dood is. Een tweeden wordt gemeld, dat een vriend hem over een paar dagen zal bezoeken, maar voor dat de brief komt, is de bezoeker reeds gearri veerd. Een derde wordt uitgenoodigd tot bijwoning eener vergadering, die reeds heeft plaats gehad. Zulke dingen zijn niet aangenaam. Het eenige middel om daarin te voorzien, is de aanstelling van een voldoend aantal loopers, die verpligt moeten worden, de brieven, pakketten en cou ranten in persoon te bezorgen. Ook het afzenden is vaak uiterst moeijelijk. Menigeen moet meer dan een uur gaans afleggen voor dat hij zijns brieven aan het naaste kantoor kan deponeren. Er moesten bussen worden aangebragt, die op bepaalde uren door de postloopers of brievenbestellers geligt werden. Maar vermeerdering van personeel was dan noodig. Het blijft de vraag, of het billijk is, dat de Staat van de posterijen eene bron van inkomsten maakt; of de baten, door dien tak van administratie afgeworpen, niet behooren aangewend te worden tot verbetering van de gebreken in het verkeer. Jl. Donderdag werd voor het Prov. Hof in Zuid holland eene zaak van bigamie behandeld. Willemina Hartman, in 1842 met den harpemnaker Giel Huisman, te Yianen, gehuwd, was door dezen, wegens haar oneerbaar gedrag, twee jaren daarna verlaten. Sedert dien tijd zwierf zij tot 1861 op verschillende plaatsen rond, en dat haar levenswandel in die jaren ook uiet vlekkeloos was, blijkt daaruit dat zij viermalen wegens diefstal veroordeeld werd. In 1861 echter, wenschende, zooals zij zeide, tot het deugd zaam leven terug te keeren, trad zij in het huwelijk met den spoorwegwerker J. A. Wilke, te 's Hage, doch onder den naam en met de papieren van haar 10 jaren jongere zuster Cornelia. Zeven jaar later verliet ook deze echtgenoot haar, evenals de eerste man hopende dat zij elkander nimmer zouden weerzien. Dat geschiedde echter dien dag toen zij beiden de hoofd getuigen waren in het geding, dat wegens bigamie tegen haar ingesteld was. Het Openbaar Ministerie eischte tegen de beschuldigde eene tuchthuisstraf van vijf tot vijftien jaren benevens eene geldboete van f 50. De verdediger der beschuldigde betoogde het niet-strafbare harer daad daar de vereischten voor bigamie, door de naainsvervalsching, niet aanwezig waren. Te 's Hage is jl.. Donderdag aanbesteed bet maken van een dubbele draaibrug over het Kanaal door de Oude Arne, ter aansluiting van de havens Middelburg en Arne- rnuiden, benevens verdere werken. Minste inschrijver de heer van der Griendt, te 's Hertogenbosch, voor 133,500. De kantonregter te 's Hage heeft jl. Donderdag uit spraak gedaan in de zaak van drie jongens of jonge mannen, tegen wie wegens deelneming aan de straatongeregeldheden van voor eenige dagen proces-verbaal was opgemaakt. Hunne namen zijn L. T. Ploeg, P. J. Ilerwijer en L. Striep. Zij zijn wegens nachtelijke ongeregeldheden onder omstandigheden, die de toepassing der zwaardere straf daarop noodig maakten, ieder tot 5 dagen gevangenisstraf veroordeeld. De vereeniging Licht, Liefde, Leven, te 's Hage, hervatte jl. Donderdag avond hare winteravond-lezingen. De heer Jolis. Dyserinck, van den Helder, trad voor een zeer aandachtig gehoor als spreker op en mogt de voldoe ning smaken, blijkbaar aan allen groot genoegen te hebben gedaan. (Het Vaderland). Zekeren J. Colijn, machinist te Hedel, is dezer dagen door een zijner vrienden, nadat hij met hem een herberg verliet, na een onbeduidende woordenwisseling, een messteek toegebragt, waaraan hij den volgenden dag overleed. Te Capelle (Langstraat) is de handel in hooi bijzonder levendig. Dagelijks worden aanzienlijke partijen tot 34 a 35 per 1000 kilogram ingescheept. Door Fransche en Duitsche kooplieden worden tegen woordig aldaar de beste vette paarden tegen zeer hooge prijzen druk opgekocht. Men verzekert, dat de spoorweg GoesVlissingen in het begin van 1872 zal geopend worden, dank zij de voortvarendheid, waarmede de werken worden tot stand gebragt. De belangrijke havens, dokken en kanalen, met hunne kolossale bruggen en sluizen, in verband met den spoorweg op Walcheren in aanleg, zijn, even als de spoor dijk door het diepe vaarwater tusschen Walcheren en Zuid- Beveland der bezigtiging overwaardig en dragen bet ken- o ET O o merk van de bekwaamheid en de goede zorg van den ingenieur, met de leiding en uitvoering belast. De inschrijvingen voor den spoorweg van Zutphen naar Westfalen bedragen reeds 350,000. De veldwachter van Giethoorn, wien de raad een vroeger hem jaarlijks gegeven gratificatie van 20 had ingetrokken, is door eenige ingezetenen schadeloos gesteld, die hem verrasten met op zekeren avond gelijk bedrag in een zakje onverwachts bij hem het huis in te werpen. Als eene zeldzaamheid wordt medegedeeld, dat de bekende pikeur W. de Boer, te Leeuwarden, tot hedet reeds 170 prijzen en 47 premiën met harddraven lieeS gewonnen. -- In de „Grand Opera» te Parijs dirigeerde de uit stekende componist Gounod verleden week zijn meesterstul Faust. Mej. Fidès do Vries, dochter van onze land genoote de prima donna llosa de Vriesvan Os, zong d Marguérite. Na de opvoering sprak iemand den componii en verzocht hem mede te deelen of hij met de uitvoerin tevreden was, daar zijn oordeel, qua componist, veel waarde hee Het antwoord van den maestro wasVous pouvez dire tout Ie monde gue moi Gounod j'en suis enchantc. (Ge kun iedereen vertellen dat ik, Gounod, er over verrukt ben. Grooter compliment zegt de Amst. Crt. is zekei zelden aan eene zangeres uit den mond van den componis zeiven te beurt gevallen. Een andere dochter, mej. Jeanne de Vries, heeft bij haai eerste optreden in Covent Garden, te Londen, een uiterst gunstigen indruk teweeggebragt. Engelsche kunst-critici roemen zeer haar schoone stem en vrije voordragt, zoodal haar debut als welgeslaagd te beschouwen is. Twintig jaar geleden was Duitscldand uitsluitend ii het bezit van griffelfabrieken. Sedert eenige jaren hee{ men ook in Britland (Vereenigde Staten van Noord-Amerika een leilaag ontdekt, waar thans eene fabriek is gebouwd een en ander vertegenwoordigt eene waarde van 750,000 Men maakt er 50,000 a 100,000 griffels daags, terwijl 10( personen in de groeven en in de fabriek werkzaam zijn. Te San Francisco wordt het gegoede publiek in aan plakbilletten en advertentiën de gelegenheid aangeboden to het ondernemen van eene reis rondom de wereld, die twee-en-tachtig dagen moet worden volbragt en waarop di volgende punten zullen worden aangedaan: Yokohami Hongkong, Calcutta, Boinbav, Suez, Alexandrië, Brindisi Londen en New-York. Het punt van vertrek en terug komst is San Francisco. Daar zoowel, als te New-Yorl en te Londen, kan men voor den prijs van 1145 doll. (goud plaatsbilletten voor deze reis bekomen. STATEX-GEXERAAL. Tweede Kamer. Zitting van Donderdag 9 November. I)e Voorzitter doi mededeeling van eenige ingekomen stukken. Er geschiedt kennis geving, dat door de afdeelingen tot rapporteurs zijn benoemd ovt het wetsontwerp tot invoering cener algemeene iukomsten-belastin; de hoeren van Akerlaken, Kappeyne van de Coppello, Luyben Kuyk en van Delden. De eindverslagen over onderscheiden Hoofdstukken der Staatsbegrooting Toor 1872 zijn gereed, weshab op voorstel des Voorzitters besloten wordt, oin op a. s. Maandaj met de beraadslagingen over die begrooting aan te vangen. Sll «J vr ilc Ai be ge de vei op In Aan de Memorie van Beantwoording op het Voorloopig Versla; aangaande Hoofdstuk VI (Marine) ontleenen wij de navolgend bijzonderhedenMen beweert ten onregte, dat de minister va; oordeel zou zijn dat 24 gepantserde schepen voor de vei dediging onzer kusten en zeegaten voldoende zouden zijn, even min als de opvatting juist is dat, naar 's ministers oordeel, onze kust- en rivierverdediging voldoende zou zijn voorzien, wanneei in 't najaar van 1872, 5 ramschepen, 10 monitors, 1 riviervaartui en 2 stoomkanonneerbooten, gereed zullen zijn. In 's ministei stelsel moet de sterkte worden aangenomen, voorgedragen in d memorie van toelichting der vroeger aangenomen vestingwet, (li zonder het oude gepantserd materieel 5 ramschepen, 11 monitol en 24 stoomkanonneerbooten bedraagt. Aan de laatsten geeft minister boven meerdere monitors de voorkeur. De minister za nimmer toegeven aan de bestemming van 2 monitors voordeEmi gelijkstaande met een zekere prijsgeving. De genoemde inagt oordeelt de minister, in verband met om finaucieële krachten, voldoende. Aan het gepantserd materiëel onl breekt 1 monitor, "tenzij de stoomkanonneerbooten onvoldoend blijken; dan zouden er eenige monitors meer moeten worde gebouwd. In de gewone diensten van het auxiliair eskader Indië kan gevoegelijk door 3 gepantserde schepen worden voorzien De minister ontwikkelt de vroeger opgesomde overwegeudi bezwaren tegen den spoedigen aanbouw van het ontbrekend materiëel Eeu bedaarder gang acht hij raadzamer. Men is ijverig bezig lil! de voorbereiding van het op stapel zetten, nog in deze maand van het nieuw te bouwen ramtorenschip. De beide atoomkanon neerbooten, type Staunch, zijn voor f 27,620 aanbesteed. In den voorraad der magazijnen is vooruitgang in plaats va uitputting, maar de voorraad materiëel moet, met het oog op vei andering van aard en prijzen, niet grooter zijn dan het noodigf om in oorlogstijd de noodige herstellingen te doen. Het aantal vlag- en hoofdofficieren kan niet meer worden inge krompen. Ken reserve van slechts 2 hoofdofficieren is geen overdaai bij een incompleet van schepen en terwijl torpedo's noch versper ringen bemoeijenis geven. Na het nemen eener beslissing nopens de wijziging der wet va: 1851, omtrent de landmagt, zal de minister in overleg treden me den minister van Oorlog, omtrent de kwestie der huwelijken. De minister deelt den loop der zaak van het schip Orion mede dat zonder aan de quarantaine maatregelen onderworpen te zijl geweest, te Amsterdam is binnengesleept. Of hier misleiding heel plaats gehad, is nog niet bekend, de vraag is, of de stuurmal bij zijn aankomst kennis droeg van de quarantaine-maatregelei voor schepen van Koniugsbcrgen komende. Tot een wettelijke regeling der quarantaine kan de minister verzekering niet geven. Van een wettelijke regeling van he materieel der zcemagt verwacht de minister geen nut. In beginse is hij echter niet daartegen gestemd, mits niet elk schip daaronde behoort te worden begrepen, dus in ruime trekken aangegeven Als de minister nog geen applicatieschool heeft opgerigt, dan ii het omdat z. i. daaraan geen behoefte bestaat en hij daarvan geel nut verwacht Na de in hun lot gebragte verbetering, begint de neiging bi de officieren van gezondheid t. z., om de dienst te verlaten, te ver minderen. Er ontbreken nu nog maar 21 geneeskundigen of eel vierde gedeelte. Tot de wettelijke regeling van het onderwijs voor de adelborsten zal de minister volkomen bereid worden gevonden, zoodra hij rli overtuiging zal deelen, dat dit in het belang zou zijn van he onderwijs en eener betere opleiding. Eenige artikelen der begrooting zijn gewijzigd; het eindcijfer i: met f 88,367 verhoogd en thans op f 9,087,491.52 gebragt. vai lm de onl sch lan kor zal opg de den vai Pai na ■wo H Isn sch liet o. lan gel blil har lan RROUXCIALE STATEY VAX NOORRSIOLLAXI). Zitting van Donderdag 9 November. Door de heeren van Stralen, van Eik, Philips, Six, Prins en Stant zijn achtereenvolgen! rapporten uitgebragt, namens de commissiën in de vorige zitting benoemd en belast met het onderzoek van de ingekomen stukken. rep dat son ove vivt laai lev de bes last bet wo: be\ pla is. de stat kle var Re; boe bet een de voi Hu gel hij bro trei s laag hij een lst( te Ma aftc 1 aan mei 1

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1871 | | pagina 2