Benoeming'en, enz. B U I T E X L A M l). voldoen, daar hij meende dat de kleederen te duur waren genoemden koopman, die zich, ter bekoming van het hem verschuldigde, had gewend tot den consul van Groot- Brittannië op de Heerengracht bij de Hartenstraat te Amsterdam, voor het huis van den consul heett opgewacht en gepoogd heeft hem te verdrinken en alzoo het leven te benemen, door hem moedwillig en gewelddadig aan te grijpen, in het water aldaar te werpen en hem, na zelf te water te zijn gegaan, met hot hoofd onder water te houden, welke poging alleen hare uitwerking heeft gemist, dewijl de zich aldaar bevindende J. F. van Emmerik in het water is gesprongen en A. J. Groen, die reeds in bewusteloozen toestand verkeerde, aan de handen van den besch. onturkt en hem gered heett. Uit in de instructie gehoorde getuigen blijkt verder, dat de besch., reeds eenigen tijd vóór het plegen van bovenstaande feiten, het voornemen had opgevat meergemelden A. J. Groen van het leven te berooven. Het Prov. geregtshof in Noordholland deedjl. Zatur- dag in hooger beroep uitspraak in de zaak van W., magazijnmeester in het huis van correctie te Hoorn, en diens medebeschuldigden. De eerste beschuldigde werd tot 2 jaren, de tweede tot 18 maanden en de derde tot 1 jaar cellulaire gevangenisstraf veroordeeld. De vierde beschul digde werd, even als door de Iloornsche regtbank, vrij gesproken. Willemina Hartman is jl. Zaturdag door het Prov. geregtshof in Zuidholland wegens bigamie veroordeeld tot vijf jaren tuchthuisstraf. De twee personen, die zich den 12 en 13 Oct. jl. te 's Hage tegen de politie hebben verzet, bij gelegenheid van de toen plaats gehad hebbende volksoploopen, zijn door de regtbank aldaar, overeenkomstig de conclusie van het O. M., veroordeeld tot eeno maand en zes dagen gevangenisstraf. Dezer dagen zijn weder twee der wegens het Rotter- damsche oproer gevonnisden, Rueb en de Heer, uit het tuchthuis te Leeuwarden ontslagen. In de Nieuwe Rott. Crt. geeft de heer Quack een artikel over de politiek van von Beust, sedert 30 Oct. 1866 in Oostenrijk bezig met het werk der reorganisatie van dien staat en thans afgetreden van het tooneel. Welke was zijne groote fout? Dat hij, toen hij Hongarije een zelfstandig bestuur gaf, niet begreep, dat ook de regten der slaven moesten erkend worden. Hij wilde Oostenrijk in twee deelen splitsen, Cis-Leithanie en Hongarije. Door die splitsing zouden zij des te vaster vereenigd zijn. Dit was niet verkeerd gezien. Maar hij behandelde Cis—Leithanie te veel alsof daarin geeno verschillende elementen bestonden. Zijne grondwet zeer liberaal en niet ongelukkig bewerkt overigens was wat veel geknipt naar het model van alle bekende vrijheids-constitutiën, en niet genoeg wor telende in de historie van hot volk; goed voor de verlichte Duitschers, maar miskennende den aard der Slaven. En het 1 Jan. 1868 gevormde Cis-Leithaansclie ministerie hand haafde die politiek ten strengste en kwetste al de natio- liteiten. Zij namen het zelfs von Beust kwalijk, dat hij, bij de opening van de Moldau-brug te Praag, de hoofden der Czecliische oppositie, Palacky en Rieger, aanhoorde en hunne grieven trachtte weg te nemen. Dat ministerie viel ineen en Hohenwart trad op. Nu had von Beust diens pogingen moeten ondersteunen en binnen do goede perken houden. Maar hij liet zich door de Duitschc partij dringen en dwingen. In het verspreiden van den laster, alsof het ministerie-IIohenwart een ultramontaansch en feodaal minis terie was, hielpen ook de bladen van von Beust ijverig mede. De Slaven heetten weldra ultramontanen, omdat hun streven naar zelfstandigheid ondersteund werd door de clericale partij. Hohenwart beging ook fouten. De verwarring steeg ten top. Voor een groot deel ligt de schuld bij von Beust, die niet heeft willen inzien dat hij een tweeden stap doen moest: het vergelijk met de Czechen. Zijne buitenlandsche politiek is vrij onbeteekenend geweest, al hebben zijne nota's naar allo kanten gevlogen. Een fijn diplomaat moge hij zijn. Als staatsman, die de pretensie had eene evenknie van von Bismarck te wezen, acht de heer Quack hem eeno geüsurpeerde reputatie. (II. Crt.) De aanvoer van vee van het Noorden naar Utrecht is zoo groot, dat de spoorweg geene wagens genoeg bezit voor dat vervoer over de Centraal, zoodat liijn— en Staats spoor met wagens ter hulpe moeten komen; vooral is dit in de laatste weken het geval met varkens en schapen; deze zijn meestal voor Frankrijk bestemdin de laatste veertien dagen begroot men het aantal, langs genoemde lijn vervoerd, op p. m. 12,000 stuks; het vette vee en vooral melkkoeijen zijn meer direct voor Duitschland bestemd, ofschoon ook daarvan de Fransche handelaren veel aankoopen. (U. D De Provinciale Staten van Noordbrabant hebben besloten de heffing van tolgelden in te trekken en jaar- lijkscli aan het rijk de som van 28,000 uit te koeren, als vergoeding van den afkoop der rijkstollen, zoolang in andere provinciën de rijkstollen blijven bestaan of gelden voor den afkoop zullen worden betaald. Tot toelichting van het onlangs uit Middelburg aan de N. Rott. Crt. medegedeeld gerucht, als zou de minister van Binnenl. Zaken voornemens zijn de spoorweg-verbinding in het aanstaande voorjaar onmiddelijk tot Missingen open te stellen, kan strekken, dat de gemeenteraad van Vlissingen in zijne laatst gehouden zitting, op voorstel van den hoer Kleijnhens, besloten heeft een adres aan den minister te rigten, houdende verzoek: 1. dat de spoorweg gelijktijdig tot Middelburg en tot Vlissingen worde geopend, en 2. dat zoo spoedig mogelijk het marine—dok met den spoorweg in verbinding worde gebragt. Vooral aan het laatste hechtte de voorsteller groot gewigt. Uit een en ander blijkt, dat omtrent de eventuele opening nog niets naders bekend is. Niet onwaarschijnlijk dankt het bedoelde gerucht zijn ont staan aan het voornemen, dat reeds bij het dagelijksch bestuur bestond, om zich te dezer zake tot den minister te wenden. Door het kantongeregt te Deventer zijn dezer dagen J. V. te Olst en J. W. T. te Raalte veroordeeld tot eene geldboete van 10 en een dag gevangenisstraf, subsidiair, en in de kosten, wegens het weggeven van aan eene ziekte bezweken en afgemaakte varkens, zonder toostemming van den burgemeester; zoomede G. J. II. te Olst, ter zake van het ten geschenke aannein n van een gestorven varken, zonder toestemming van den burgemeester, tot eene geldboete van 10, een dag gevangenisstraf en in de kosten van het geding. De heer dr. J. D. Boeke, leeraar te Alkmaar, staat nummer één op de voordragt voor de betrekking van leeraar in de scheikunde aan de Hoogere Burgerschool en Burger avondschool te Deventer. Te Eist verkocht dezer dagen do heer II. Costermans aan een Franschman een bruin merriepaard voor den prijs van 700. Men schrijft uit Zevenwolden: ,,'t Is nacht met de jagt," zeggen de jagers, want de hazen verbazen hun hoop en geloop. Soms eenmaal per dag dat een jager iets zag van het wild, dat anders zoo mild deze streken wel weken aaneen kan bezoeken, maar dan ook in legio geen ouwejaarskoeken kan smullen om 't maagje te vullen en 't nieuwe jaar met malkaar, na bange tijden in te wijden. Patrijzen, zij prijzen zoo zelden de velden voor stille verklikkers en nachtlijke strikkers, zoodat met pleizier menig polier 5 a 6 kwartjes (berekend naar Bartjes) voor één zulk een vogel met weinig gegoochel en zonder 't hem deert in de beurs balanceert. En korliennen bij 't span? Nou kom ereis an! Daarom dient het gezeid en verspreid, dat de jagt zoo vervelend moet wezenP als dit te lezen. Als eene bijzonderheid wordt uit Kuinre gemeld, dat men aldaar dezer dagen met een zegen in één trek 68 snoeken en 200 Ned. pond baars en blei gevangen heeft. Aan de Noordstar wordt het gerucht meegedeeld, dat een rijk industrieel in Zuidholland den gewezen kapitein Janssen tot opzigter—directeur zal aanstellen. De regtbank te Appingadam heeft J. M. D. c. s. te Middelstum, veroordeeld wegens zamenspanning van werk lieden, om den arbeid te staken en te beletten, opgevolgd door een begin van uitvoering. De beschuldigden zijn allen veroordeeld tot 15 dagen cellulaire gevangenisstraf. Te Veendijk, gemeente Havelte, heeft een veehouder bij de ontvangst eener door hem verkochte koe aan een Noordhollandsch veehandelaar, een bankbillet van 40 in betaling gekregen; 't welk eenige dagen later bij de uit gifte een veertigvoudigen zegenwcnsch in den welbekenden nagemaakten vorm bleek Ie zijn. Een ieder wachte zich voor schade. In de Vcend. Crt. wordt gezegd, dat men tegenwoordig slechte zandaardappelen begint te vervalsclien mctFriesche klei, om ze dan als Friesche kleiaardappels te verkoopen, zoodat men wel onderscheid moet maken tusschen Friesche kleiaardappels en aardappels met Friesche klei. In de Sittardsclie Crt. van 6 Nov. staat de volgende advertentie Aan de hecren kiezers van het. kiesdistrict Sittard. Mijne Ileeren! Ben zeer dankbaar over uwe keuze op 30 October, waarbij gij mij met het lidmaatschap der Provinciale Staten beëerd hebt. Steeds zal ik trachten het mij toevertrouwde mandaat waardig te maken. Sc/iinncn, Uwen dienstw. dienaar, 2 November 1871. Caree Jus. Piji.s. Particuliere berigten uit Nederl.-Indië bevatten o. a. de mededeeling, dat do heer Sayens, een bekwame chemi cus, administrateur van ren landgoed nabij Samarang, een nieuwe wijze van bereiding van de indigo heeft ontdekt, die een zeer verhoogde waarde aan die grondstof kan geven. Men voegt er bij, dat den uitvinder voor zijn ge heim reeds 60,000 is geboden. De cholera is te Constantinopel op nieuw sterk toegenomen. Het Leather Record geeft een overzigt der thans te Nortlx-Bridgewater, in Massachusetts, in werking zijnde schoen- laarzen-fabrieken, met uitvoerige beschrijving harer producten. Do vijf grootste fabrieken leveren producten ter waarde van ongeveer 1,125,000 dollars (een dollar is 2,50) jaarlijks; vier andere zijn nagenoeg van gelijke grootte en 8 of 10 vervaardigen jaarlijks voor 150,000 thaler (een thaler is 1,75) aan schoenen en laarzen. Onder de vijf grootste fabrieken neemt die van E. II. Ford de eerste plaats in; zij werkt met eene stoommachine van 8 paardenkracht, welke de Cable-naaimachine, Withle- more's en New-Era—nagelmachine en 30 andere naaimachines drijft, en vervaardigt in de drukste maanden, van Januarij tot Julij, dagelijks 1000 paar mans-schoenen en laarzen. Over Condurango wordt, zegt het Vaderland, van bevoegde zijde het volgende medegedeeld: „In een der laatste nummers van liet „British Medical Journal" leest men omtrent dit veelbesproken geneesmiddel het navolgende „Alles wat wij vernemen omtrent de proefnemingen met den Condurango-bast, die door onze regering aan de hospi talen Middlesex and St. Bartholomew verstrekt is, bevestigt de vrees, dat wij alle hoop moeten opgeven als zou deze bast een geneesmiddel zijn tegen kanker. In physiologisch opzigt is de bast werkeloos en zijne therapeutische werking tegen kanker is gebleken te zijn gelijk nul. Ilij levert een extract dat flaauw bitter is en overigens niets bijzonders bezit. Een uitvoerig therapeutisch rapport zal door den heer Ilulke gegeven worden, terwijl dr. Brunton een naauwkeurig onderzoek van zijne phsiologische werking zal doen, doch alleenlijk uit beleefdheid jegens do officiöele bron waaruit de kleine voorraad verstrekt is, alsmede om de opgewondenheid te doen bedaren, die door de opgevijzelde aankondigingen van dit geneesmiddel ontstaan is." De wonderen van het meer van Zicknitz. Het meer van Zicknitz in Carniolië is ongeveer 2 uren lang en 1 uur breed. Omstreeks het midden van den zomer daalt zijn waterspiegel schielijk, en in weinige weken is het meer volkomen droog. Men bemerkt dan duidelijk de openingen, waardoor het water onder den grond is weg gezakt; nu eens loopen zij in verticale, dan weder in een meer zijwaartsche rigting naar de grotten, die men in grooten getale in de omringende bergen vindt. Onmiddel lijk nadat het water is weggevloeid wordt de geheele oppervlakte, die daar vroeger door bedekt was, bebouwd, en na verloop van een paar maanden wordt er door de boeren hooi, gierst of rogge verzameld, op plaatsen waar zij eenigen tijd vroeger zeelten en snoeken vischten. Tegen het einde van den herfst, na de regens die in dit jaarge tijde heerschen, komt het water terug door dezelfde natuur lijke kanalen, die het ten tijde van zijne verdwijning den doortogt hadden verleend. Men heeft tusschen de onderscheidene openingen van den bodem opmerkelijke verschillen waargenomen; eenige hunner leveren niet anders dan water; door andere komen bovendien visschen van verschillende grootte tevoorschijn; door een derde soort van openingen komen in de eerste plaats eenige eenden uit het onderaardsche meer naar boven. De eenden kunnen zeer goed zwemmen op 't oogenblik, dat de stroom hen als 't ware uit den grond opwerpt. Zij zijn volkomen blind en bijna geheel naakt; na korten tijd zijn zij in staat gesteld om hunne gezigtszintuigen te ge bruiken; maar eerst na verloop van twee ot drie weken zijn hunne veeren, die oorspronkelijk geheel en al zwart zijn, genoeg gegroeid om hun het vliegen te veroorloven. Valvasor die het meer van Zicknitz bezocht, ving daar eigenhandig een groot aantal van die eenden en zag, dat de boeren daar palingen van 1 a 2 kilogr., zeelten van 3 a 4 kilogr. en snoeken van 10, 15, ja zelfs van 20 kilogr. vingen. Aan jkr. C. A. von Geusau is, op zijn verzoek, met ingang van 26 Nov. e. k. eervol ontslag verleend als plaatsvervangend kanton- regter alhier. Met ingang van 1 Dec. a. s. is tot Commissaris des Konings in de provincie Zuidholland benoemd mr. C. Fock. De luit. ter zee 2de kl. E. Bakker, laatst behoord hebbende tot liet eskader in Oost-Indië en van daar den 6 dezer in Nederland teruggekeerd, wordt met dat tijdstip op non-activiteit gesteld. De 1ste luit. W. A. Roel is van het 7de regiment infanterie bij het instructie-bataillon overgeplaatst. België, Het plan om van Brussel een zeehaven te maken, reeds in de 17de eeuw opgevat, in 1824 door Willem I weder op touw gezet en sedert dikwijls aanbevolen, wordt op dezen oogenblik van zeer hooggeplaatste en doorluchtige zijde weder ter sprake gebragt. Het voorloopig onderzoek is reeds gedaan, en de ingenieurs hebben aangetoond, dat Brussel in gemeenschap met de zee zou kunnen gebragt worden. De Antwerpenaars geven er nu reeds niet onduidelijk hunnen angst en wrevel over te kennen. Men schrijft uit Brussel aan het Hbl. van Antw. „Er zitten niet weinig dienstmeiden in de gevangenis der Karmelieten. Bij een oud wijf, dat op eene kamer woonde, vereenigden zich dikwijls de dames-dienstmeiden en teerden en smeerden er dapper. De politie, die niets toelaat, die alles verhindert, stoorde ook het geluk dezer pleiziermaak- sters. Men had bevonden dat de proviand, waarmee men teerde, voortkwam uit de kelders van de meesters. Of do dienstmeiden nu de marmit van het gevangenhuis lekker vinden, is sterk te betwijfelen. Prins Pierre Bonaparte heeft ten tweeden male met eene en dezelfde vrouw eene huwelijksverbindtenis gesloten. Geruimen tijd geleden, trad liii in Belgisch-Luxemburg met mej. Rifflon in den echt. Keizer Napoleon keurde dit huwelijk af en verklaarde het, krachtens zijne wettige bevoegdheid, zonder waarde. De op die wijze gescheiden echtgenooten bleven niettemin bij elkander; twee kinderen aanschouwden het levenslicht. De val van het Fransche Keizerrijk onttrok den prins aan het toezigt van Napoleon III, hetgeen tot het besluit leidde om een tweede huwelijk met zijne eerste vrouw aan te gaan, waardoor dan hare positie en die der kinderen voor goed zou zijn gewettigd. De echtverbintenis heeft jl. Zaturdag in het hotel der Fransche ambassade te Brussel plaats gehad door een der ambtenaren van den burgelijken stand. Het Hof van Brussel heeft gelast, dat de redevoering van den procureur-generaal Simons, onlangs bij de her vatting der regterlijke werkzaamheden gehouden, gedrukt zou worden. De proc.-gen. ontwikkelt daarin de stelling, dat de Staat repressive maatregelen moet nemen tegen het proletariaat, dat het regt van eigendom aanvalt. Tot nog toe heeft men er mede kunnen volstaan, dat de eigendom beschermd werdmaar de laatste besluiten, door de Inter nationale op het congres te Bazel genomen, dringen de regeringen om ook het regt van eigendom in bescherming te nemen. De Internationale kan altijd volgens proc.- gen. Simons op twee wijzen te werk gaan om den eigendom af te schaffen. Zij kan zich met geweld van de bezitting van particulieren meester maken. Daarin voorziet de strafwet. Maar zij kan ook door woord en schrift het regt van eigendom aanvallen. Onze wetten, zoo gaat de proc.-gen. voort, waarborgen het individuëel bezit. De bewering, dat die wetten niet deugen, is een misdadige aanranding op de verbindende kracht der wet, waarin art. 2 van de wet op de pers voorziet, dat aldus luidt: „Ieder, die met boos opzet en openlijk de verbindende kracht der wet bestrijdt, of tot ongehoorzaamheid aanspoort, wordt gestraft met eene gevangenisstraf van zes maanden tot drie jaar." De heer Simons betoogt nu dat dit artikel niet alleen op politiek, maar ook op sociaal gebied geldt; hij wil zelfs nog verder gaan en ook een ieder straffen, die den eerbied voor de wet aantast, gelijk dit in Frankrijk geschiedt. Naast die repressive wetten verlangt de procu reur-generaal, dat er in alle landen een voortdurend onder zoek naar alle revolutionaire bewegingen en naar de aan hangers van niet officiëel goedgekeurde leerstellingen inge steld wordt. De resultaten zou men elkander mededeelen

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1871 | | pagina 2