Afloop der Openbare Verkooping' Marine-Haven Nieuwediep. ff ff Het is merkwaardig, dat do redevoering van Engeland, Bij het onderzoek, ingesteld naar de oorzaken, die het zinken van de Megaera tengevolge hadden, is gebleken, Jat het lek ontstaan was door grove fouten bij den bouw. Dezer dagen is ten tweeden male voor het Hof van politie te Londen een jongeling verschenen, Anthony genaamd, beschuldigd van brand te hebben gesticht in den tijd van 18 maanden in 109 huizen, magazijnen, winkels, pakhuizen, enz., alleen om de premie te winnen voor do eerste waar schuwing aan de brandweer. Na het liooren van verschillende getuigen, is de verdere behandeling der zaak acht dagen uitgesteld. De Times berigt dat de ontvangsten der Suez-kanaal- maatschappij van 1 Jan. jl. tot Oct. 7,736,000 francs hebben bedragen, tegenover 4,446,000 francs in de eerste negen maanden van het jaar 1870; doch het blad voegt daarbij, dat het bedrag dier ontvangsten twee malen zoo groot moet worden, zoo de maatschappij in staat zal zijn om de kosten van onderhoud en exploitatie des kanaals alsmede den interest der door de maatschappij opgenomen gelden te betalen. D u i t s c li 1 a 11 d. Keizer Wilhelm is weêr aan het jagen en is daartoe naar Letzlingen vertrokken. Het Schiller-monument, hetwelk te Berlijn op plegtige wijze is onthuld, bestaat in een marmeren standbeeld, het welk den beroemden dichter voorstelt, in de linkerhand eene rol houdende. Aan de vier hoeken van het voetstuk prijken de beelden der geschiedenis, philosophie lyrische en dramatische dichtkunst. Op de voorzijde van het voetstuk staat Schillers' naamaan de achterzijde leest men „Dern Dicht erfürsten die Stadt Berlin 1869." Reeds sedert jaren heeft Vorst von Bismarck getoond groot belang te stellen in de carricaturen die in de humo- ristisch-satyrische bladen der Oude zoowel als der Nieuwe wereld van hem gegeven worden. Ieder nieuw product van dien aard' wordt zorgvuldig verzameld, op karton en in een daarvoor bestemd album geplakt, en zoodra dit album vol is, wordt het in eene afzonderlijk daarvoor inge- rigte boekenkast geplaatst, die in verschillende afdeelingen, als Duitsclie, Engelsche, Amerikaansche, Fransche, enz. verdeeld is. Het moet voor den verzamelaar een zonder ling genoegen zijn, van tijd tot tijd deze albums eens door te bladeren. In den zoölogischen tuin te Keulen is in de afdeeling roofdieren een besmettelijke ziekte uitgebroken. Reeds zijn een koningstijger en twee jonge leeuwen daaraan overleden. Ook de leeuwin is door de ziekte aangetast. Het lokaal is onmiddelijk ontruimd, ten einde de besmetting zoo mogelijk te stuiten. Met betrekking tot geldzendingen voor Chicago deelt de Neue Stett. Ztg. het volgende mede, uit een brief van iemand, die eerst onlangs uit Chicago teruggekomen is. De diefstallen, door het gemeentebestuur van New-York gepleegd, zult gij uit de dagbladen gezien hebben in Chicago is het precies hetzelfde. Alle leden van het bestuur worden door het volk verkozen, maar de verkiezingen herinneren aan die van het oude Rome, dat wil zeggen die aan het gepeupel de meeste feesten, den meesten bran - dewijn geeft, die wordt verkozen. Daar nu alle gelden in handen dezer door het Iersche gepeupel gekozen lieden komen, zoo doet men beter het bijeengebragte geld niet aan het bestuur der stad te zenden, daar hoogstens het Iersche stemvee (voting cattle) er dan een deel van zou bekomen. De eenige zekere weg is de gelden aan den Duitschen consul te zenden." De heer Hans Blum, Hessisch lid van den Duitscheji Rijksraad, is jl. Zondag te Darmstadt tot een geldboete van 200 thaler veroordeeld, ter zake van beleediging van de gewezen ministers Dahvigh en Frank. De officiële Wiener Zeitung van 10 Nov. maakt het volgende eigenhandige schrijven des Keizers aan den graaf von Beust bekend: „Waarde graaf Beust! Terwijl ik u tengevolge van het mij voorgedragene, op redenen van gezondheid berustende, verzoek van het ambt van rijkskanselier, minister van het Keizerlijke Huis en van Buitenl. Zaken, in genade onthef, betuig ik u voor do volhardende en belanglooze toewijding waarmede gij uwe pligten hebt waargenomen, mijnen opregten dank, en ik zal nooit de diensten vergeten, welke gij in het vijfjarige aan gewigtige gebeurtenissen zoo rijke tijdvak uwer werkzaamheid aan mij, mijn Huis en den Staat be wezen hebt. „Weenen, 8 November 1871. Frans Joseph." „Bij een tweede schrijven van gelijke dagteekening heeft de Keizer, met toepassing van art. 5 der grondwet betreffende de rijksvertegenwoordiging van 21 Dec. 1867, aan den graaf Beust het levenslange lidmaatschap van het Heeren huis des rijksraads opgedragen." Volgens een telegram uit Weenen heeft de Keizer onverwacht een bezoek aan den graaf von Beust gebragt en zich een half uur met hem onderhouden. Rusland. Geen land doet voor de opvoeding der vrouw zooveel als Rusland. Men doet er bijna evenveel voor het middel baar onderwijs van meisjes als voor dat van jongens. Men heeft voor haar gymnasiën, welker getal voortdurend toe neemt, niet alleen in de hoofdsteden, maar ook in de provinciesteden. Deze zijn verdeeld in zeven klassen en de cursus verschilt weinig van dien der jongens, met uit zondering dat er geen doode talen worden onderwezen. Men geeft er onderrigt in de mathesis, de natuurlijke geschiedenis, natuurkunde, geschiedenis, aardrijkskunde. Van de moedertaal wordt vooral veel werk gemaakt, het Fransch en Duitsch laten wel ietstewenschen over, wat vooral daaraan moet worden toegeschreven, dat de meeste leer lingen belmoren tot de burgerklasse en zelfs tot de arme, en zij te huis zich dus niet oefenen kunnen. De leerlingen, die den cursus volbragt hebben, ontvangen een diploma dat haar het regt geeft om te onderwijzen, en zonder dit diploma kunnen zij zelfs niet als gouvernante bij particu lieren geplaatst worden. Voorts heeft men kostscholen, waar slechts de dochters van den adel worden toegelaten en die eveneens het regt verleenen om onderwijs te geven. Die instellingen oefenen een lieilzamen invloed uit op de afgelegen provinciën, waar zij het brandpunt zijn der beschaving en deze verspreiden in de kleine steden en streken, die geheel van de wereld zijn afgezonderd. Al die instellingen worden door de kroon onderhouden, staan onder beschermheerschap van de Keizerin of de grootvorstinnen en maken eene afzonderlijke administratie uit. De bestuurderessen en de leeraressen zijn in dienst van don Staat, krijgen zekeren rang, eervolle belooningen en later pensioen. Die betrekkingen zijn dus zeer gezocht, en voor het meerendeel zijn het weduwen van generaals of van personen die ten hove bekend zijn, welke eene aanstelling daarbij ontvangen. Hare betrekking wordt ruim bezoldigd; dikwijls krijgen zij bezoek van den Keizer of van de Keizerin, en kunnen op de bescherming van deze rekenen. De directrices van gymnasiën belmoren tot een lagere maatschappelijke klasse, evenals de leerlingen, die nogtans uit alle standen afkomstig zijn. De Russische dames zouden, naar het schijnt, tevreden kunnen zijn met hetgeen de Staat voor hare opvoeding doet, maar zij vragen nog meer. Zij zijn niet tevreden met het middelbaar onderwijs; zij willen ook hooger onder wijs genieten, en haar wensch is eene eigene universiteit te hebben. Er was een tijd dat zij tot de academische lessen werden toegelaten, en haar getal was toen vrij aan zienlijk ongelukkigerwijze braken er ongeregeldheden onder de studenten uit, waaraan zij een al te ijverig deel namen (eén van die dames besteeg een hoop takkebossen en hield tot de jongelieden een zeer heftige rede tegen de autori teiten), tengevolge waarvan voor vrouwen do academie gesloten werd. Zij slaagden er niet in haar weder voor zich te doen openen; het eenige wat zij könden verkrijgen, was dat eenige hoogleeraren een cursus voor haar hielden. Daartoe werd echter geen verlof verleend dan onder voor waarde, dat het eene openbare cursus wezen zou en de beide seksen zouden worden toegelaten. Door eene zonder linge tegenstrijdigheid heeft men besloten, dat de vrouwen niet op do universiteit konden worden toegelaten, ten einde de studenten niet te hinderen, maar dat het noodzakelijk was den toegang vrij te laten voor de heeren daar, waar de vrouwen bijeen waren om onderrigt te ontvangen. Het aantal studenten, hetwelk daar verschijnt, is echter zeer gering. Men bestudeert er de regten, de geschiedenis, maar vooral de natuurwetenschappen, de anatomie, en de physiologie. Sedert de eerste vrouwelijke geneesheer, mevrouw Sousloff, een even schitterend als welverdiend succes heeft behaald, wordt de faculteit der medicijnen zeer gezocht. Mogten do dames, die haar navolgen, dezelfde kennis en dezelfde eigenschap bezitten, die haar onderscheiden, dan zou dit eene weldaad voor het land zijnmaar dit vak is zeer moeijelijk en er zijn weinig vrouwen, in staat die moeijelijkheden te overwinnen. Des te grooter is de eer voor haar die er in slagen. Behalve de geneeskunde, staan der Russische vrouw meer betrekkingen open dan die van andere landen, be halve Amerika, en zoo zij zich dus beklaagt is dit ten onregte. Er is ongetwijfeld eenige veranderlijkheid in het gedrag van den Staat tegenover de vrouw, en deze schijnt niet altijd juist te weten wat hij wil, maar over het alge meen is men toch vrijzinniger voor haar dan elders, en de burgerlijke regten, die zij geniet, maken haar zeer onaf hankelijk. Die voorregten der Russische vrouwen zijn over het algemeen weinig bekend in Europa. Amerika. De diefstallen te New-York worden door de tegen standers der Tammany—ring op allerhande wijzen warm gehouden tegen de verkiezingen. Judge Barum zei o. a. dezer dagen overluid tot groot genoegen van het publiek op de teregtzitting tot een der advocaten, die wat hard op zijn stoel ging zitten„Pas toch op, die stoel heeft de stad al 40,000 dollars aan reparatie gekost!" Toen men klaagde dat er zoo weinig spreeuwen in de parken van New-York waren, zei een der republikeinsche bladen, dat de diertjes vreesden, dat ze ook gestolen zouden worden als stads- eigendom en daarom naar een eerlijker klimaat waren getrokken. De couranten plaatsen boven hunne verkiezings artikelen de zeer duidelijke opschriften„Stemt geen dieven van onroerende goederen, gehouden op Maandag 13 November 1871, in het lokaal „Het Centrum" te Helder, ten overstaan van den Notaris J. W. 1IATTINGA HAVEN. Perceel 7 tot en met 12 der kaart de heer J. B. Esselaar voor f 560; perc. 19 de heer A. Vos Rz. voor f 100; perc. 20 de heer S. Schraa voor f 102.50; perc. 21 de heer P. Spruijt voor f100; perc. 22, 23 en 24 de heer J. J. Mens voor f 347.50; een huis op Onrust, No. 138, de heer J. lleijdenrijk voor f 810; een huis daarnaast, No. 137a, de heer J. van Haren voor f 800; een huis op Weltevreden, No. 142, de heer P. Bosch voor f 580; een huis daarnaast de heer J. van der Ben voor f 615; een winkelhuis in de Jonkerstraat do heer K. van der Ben voor f 1270; een huis daarnaast de heer II. J. Dekeina voor f 700. De perceelen bouwgrond Nos. 25 tot en met 28 zijn uit de hand verkocht, en de perc. bouwgrond 1 tot en met 6, 13 tot en met 18, 29 tot en met 46, zoomede de huizen op de Ribbetjes en het perceel bouwland, zijn opgehouden. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming^ 2 Nov. Prins Hendrik. J. Hendriks. Bat. via Suez. 3 Electra. P. H. Landweer. Batavia. 4 13 Nov. Nederland. E. van Ingen. Batavia. 6 Java Packet. C. A. Trappen. Batavia. 11 13 Nov. Krommenie. B. Bijll. Suriname. 12 Kaapstad Packet P. Collentcur. Curaijao. Per Nederland: de hh. J. H. Munter met familie en Jav. bed.; F. B. A. Grooss met familie en Jav. bed.; P. H. Kennis; J. G. C. Plantenga; R. Wijnstok; N. C. Labaar; van Ingen; mejufvr. Witsenrath. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Cargadoor. Herkomst, van Vliet Co. New-York. Duink.&Goedk. Philadelphia ZurMiihlen&Co.Taganrog. van Vliet Co. ZurMühlen&Co.Marianople. Duiuk.&Goedk.Taganrog. Odessa. van Vliet Co. Taganrog. Duinker&Goedk. Batavia. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Lilly. W. Watson. Neweastle. Steenk. Zur Miihlen Co. Mary's. R. Tindale. Mountaineer. W. Cooper. Order. Helen. G. Bamard. Martha. C. Brown. C. Berghuijs. David Owen. J. Broek. Duinker&Goedk. Susan Gray. J. Johnson. Sunderland. Noordholland.T. 11. Bloos. Sundswall. Hout. Amons Co. Brouwershaven. P.J.L.Tccnsma. Christina. J. J. Hazelhoff. Frederikstad. ChristianAngust.O. Evensen. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. 12 Nov. Orion. L. Christensen. 12 Enchanter. D. W. Roop. 12 Emilio. E. M. Valle. 12 Bei'tha. L. Berg. 12 1/ Liviëtta. M, Mazzclla. 13 1/ SternChase. J. Jarvis. 13 II Fairy. T. Johnson. 13 II Eros. L. Riiss. 14 II Voorlichter. C. J. Bunk. Soderhamn. Mercur. Wenskabeth. Sandviken. Aleida Maria. Heemse. Nicanor. H. IJ. Visser. C. Zernichoed. N. A. Orë. J. Hanssens. R. Verbeek W. W. Visser. G. E. Hansen. Nyland. Soderhamn. Drammen. Sandviken. Riga. Sundswall. George Washington.T.Svendsen West-Friesland. M. Thomasz. Johannes. A. R. Falck. Jura. Asijnja. Juno. Hclsingfors. Stokvick. llelsingfors. Azoff. Irt. F. Nannings. H. J. Hutt. C. M. Gronvoldt. Sundswall. D. Cappelen. J. Bell. Neweastle. Steenk, G. L. May. T. S. Little. Sunderland. van Vliet Co. i> P. Haagsma. Blikman Co. van Strijen. Amons Co. Duinker&Goedk. C. Berghuijs. van Vliet Co. LAATSTE ilKlt IGT11V. Heden nacht is door een onbekende reden de Noorsclie bark George Washington, kapt. Svendsen, geladen met hout, in de haven gezonken. Gelukkig lag dit schip behoorlijk gemeerd langs den steenen dam, zoodat dit ongeval niet de minste stremming aan de scheepvaart geeft. Door de haven-directie zijn voorzorgen genomen ter voor koming van verdere onheilen, die o. a. door het omvallen zoude kunnen plaats hebben. Men is bezig de deklast te lossen. Bij de Directie der Marine is heden aanbesteed de levering van vleescli en soepgroenten ten behoeve der equipagiën van Zr. Ms. schepen en vaartuigen van oorlog, gedurende het jaar 1872 alhier liggende. Voor vleescli waren 4 billetten ingekomen; van M. Schrijver 75, A. L. Leuw Jr. 72.45, Wed. Feucht ƒ72, W. S. J. Beek 65, per 100 kilogram. Voor soepgroenten was de minste inschrijver M« de Haas.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1871 | | pagina 3