1871. Nu. 138. Vrijdag 17 November. 29 Jaargang. A. A. BAKKER Cz. BEKENDMAKING. laar. al«t ;ersl slu 211 'ota Oei 30) rkeu lucbl 40 SI 4,15 f 1! f IS 4,! inda age» 2,51 ka; 5 p« k. ei 3,8) 10,5 nd« 6,25 Voe HELDERSCHE EN NIEUWEMEPER COURANT. ,,W ij huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65. Uitgever Bureau: NOLE X 1» I, E I X. X°. 103. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent. Grooto letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. VERTREKDAGEN DER BRIEVENMALEN I Naar Oost-Indiii: via Triest Dingsdag 28 Nov. 's av. 6 u. 30 m. u Brindisi, Vrijdag 17 Nov. 's av. 6 u. 30 m. West-lndie: via Sf.AfosaiVe,Dingsdag 5 Dec. 'sav.6 u.30m. jSo«(/tam/>fonWoensd.29Nov.'sm.6u.25 m. de Kust van Guinea: Dingsdag 21 Nov. 'sm. 6 u. 25 m. Kaap de Goede Hoop:Woensdag22Nov. 's m. 6 u. 25 m. over Frankrijk en Donderdag 23 Nov. 's m. 6 u. 25 m. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HELDER brengen ter openbare kennis, dat liet TWEEDE SUPPLETOIR KOHIER van den IIOOFDELIJKEN OMSLAG over het dienst jaar 1871, op gisteren door den Raad dezer gemeente vastgesteld en gedurende de eerstvolgende acht werkdagen op de gewone kantooruren ter Secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing is ncdergelegd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester. 15 November 1871. L. YERHEY, Secretaris. puil wan ;ot lodei 37,- priu inaii Ï2.5I jarij wei istot endi jko Tl 50. B i X E L A N I). IIELDER en NIEUWEDIEP, 16 November. Als ergens het regeren moeijelijk wordt gemaakt aan de mannen, die de teugels des bewinds in handen genomen hebben, dan is dit wel liet geval in Spanje. Waarlijk, daar is het minister—ambt een hoogst ondankbare post. Tegen het pas opgetreden kabinet wordt thans door de oppositie, liet navolgend votum van wantrouwen geslingerd: „Plet Congres ziet met leedwezen de handhaving van het ministerie, hetwelk geeno enkele groote staatspartij, noch een of ander streven der Kamer vertegenwoordigt." De ministers hebben niet geschroomd het in behandeling nemen dezer motie te ondersteunen en met groote meerderheid is tot de beraadslaging over dit voor de regering weinig vleijend voorstel besloten. De thans aangevangen zitting der beide Kamers in België is zonder troonrede geopend. Als er weinig of geen nieuws mede te deelen valt, is het gemis van zulk een rede zeker niet ongewenscht. Kil i 7/ lveri Noi 4 3A 4f 24 7tt 74 54 74 14 54 64 2A 0 44 54 84 3 8A 74 gA 64 5 94 84 0 sA 54 74 81 De Internationale. Vervolg De stukken, welke op 1 November 1864 door dr. Marx, namens de daartoe benoemde commissie, aan het Comité, hetwelk op zich genomen had om eene internationale arbeilers-beweging teweeg te brengen, werden voorgelegd, en de goedkeuring van dat Comité erlangden, waren een inaugureel adres en eene uiteenzetting van beginselen en voorloopig reglement der Vereeniging, welke van dat oogenblik af onder den naam van de „Internationale Werkraans- Vereeniging" bestaan zou. Het adres ving aan met de verklaring, dat de ellende der mindere standen van de maatschappij tusschen 1848 en 1864 niet verminderd was, ofschoon dat tijdperk, wat de ontwikkeling der nijverheid en de uitbreiding des handels aangaat, zijne wedergade niet had. Aan eene den 7 den April door den heer Gladstone uitgesproken redevoering werd ontleend, dat de uitvoer handel van Engeland in 20 jaren verdrievoudigd was, .maar dat het leven van hen, die voor dagloonen werkten, in negen van de tien gevallen niets anders was dan eene worsteling,tegen den hongerdood. Vervolgens werd betoogd, dat de productie op groote schaal en volgens de eischen der moderne wetenschap kan worden voortgezet zonder het bestaan van eene klasse van patroons, welke eene klasse van handwerkslieden gebruikt, en dat, even als de arbeid van slaven en van lijfeigenen, de gehuurde arbeid slechts een voorbijgaande en onedele vorm van arbeid is, bestemd om te verdwijnen voor den gezamenlijken arbeid, „welke verrigt wordt met eene gewillige hand, een vaardigen geest en een opgeruimd hart." De werkman, zoo heet het verder, is in het bezit van één middel ter bereiking van zijn doel: de magt van het aantal; om die magt aan te wenden, is vereeniging noodig, en deze is het doel der Internationale. Dat doel kan echter niet worden bereikt zoolang eene internationale staatkunde gehuldigd wordt, welke, ter verwezenlijking vau mis dadige bedoelingen, nationale vooroordeelen te baat neemt en in roofgierige oorlogen het bloed en de schatten der volken verspilt. Het is dus de pligt van den werkman om zich de geheimen der buitenlandsche staatkunde eigen te maken; om het oog te houden op de diplomatieke daden zijner regering; om die, zoo noodig, tegen te werken, en om de eenvoudige wetten vau zedeleer en regtvaardigheid te doen gelden, welke zoowel de verhoudingen tusschen afzonderlijke personen als die tusschen natiën behooren te beheerschen. „De strijd voor zulk eene buitenlandsche staat kunde (aldus besloot het adres) maakt een deel uit van de algemeene worsteling voor de vrijmaking van de werkende standen. Proletariërs van alle landen! vereenigt u!" De uiteenzetting van beginselen en het voorloopig reglement luidden als volgt: „Overwegende dat de vrijmaking van de werkende standen door de werkende standen zeiven veroverd worden moet; dat de wor steling voor die emancipatie beleekent, niet eene worsteling voor de voorregten en monopoliën eener klasse, maar eene worsteling Terwijl de afgetreden minister-president von Beust tal van bewijzen van sympathie ontvangt, hebben de heeren Andrassy en Lonyay hunne ambtseeden afgelegd en hunne liooge functiën aanvaard. Achter de vraag, of zij in staat zullen zijn om de verschillende nationaliteiten in Oostenrijk te bevredigen, zijn een aantal vraagteekens voorzeker niet ongepast te plaatsen. De uitvoering van 't besluit, onlangs door do Nationale Vergadering in Frankrijk genomen, om de nationale garde van lieverlede te ontwapenen, vordert nu met rassche schreden. Naar men uit Versailles verzekert, zal de regering hier mede aan 't einde dezer maand gereed komen. Volgens ontvangen telegram van Port-Saïd, was het stoomschip „Prins van Oranje" 9 dezer te Suez en 13 dezer te Port-Saïd gearriveerd; alles wel aan boord. Tengevolge van eene kleine averij aan de schroef zal het stoomschip eenige dagen te Port-Saïd moeten vertoeven. Volgens telegrafisch berigt uit Glasgow, is het stoom schip Conrad, van de stoomvaartmaatschappij Nederland, jl. Dingsdag met goed gevolg te water gelaten. Met het schip de Voorlichter, kapt. Blink, jl. Dings dag alhier binnengekomen, is aangebragt een prachtige tijger, bestemd voor den zoölogischen tuin te Rotterdam. De opbrengst van de voorstelling, door den Burger kring Harmonie, gisteren avond ten voordeele van de wed. H Schraa gegeven, bedraagt 163.65, welke som den heeren Lastdrager en Tinkelenherg heden is ter hand gesteld. De politie alhier heeft een ernstig onderzoek ingesteld naar het vermissen van den zeeloods P. Smit, alhier woon achtig, die in zijne betrekking werkzaam is geweest aan boord van het jl. Zondag nabij Kaaphoofd gestrande Italiaansche barkschip Manuelita A.' Bij 't verlaten van 't schip door de equipage, bleek de loods niet meer tegen woordig te zijn. Het vermoeden bestaat, dat de man op gewelddadige wijze is om 't leven gekomen. De reden van het zinken der Noordsclie bark George Washington, in de haven alhier, (zie ons vorig nommer) is geweest het openmaken der boegpoort, waardoor hot schip vol water is geloopen. Nadat men liet schip met kettingen en trossen aan den steenen dam had bevestigd, en de voor gelijkheid van regten en verpligtingen, en de afschaffing van alle heerschappij eener klasse; dat de economische afhankelijkheid, waarin de werkman verkeert tegenover hen, die het monopolie hebben van de bronnen van den arbeid dat wil zeggen van de levensbehoeften dat deze afhankelijkheid de grondslag is der slavernij in alle vormen, van alle maatschappelijke ellende, ver standelijke verdorvenheid en staatkundige afhankelijkheiddat daarom de economische vrijmaking van de werkende standen het groote doel is, waaraan elke staatkundige beweging, als zijnde een raiddel, ondergeschikt behoort te wezen; dat alle pogingen, welke tot nu toe ter verwezenlijking van dat groote doel zijn aangewend, mislukt zijn, wegens het gebrek aan solidariteit tusschen de velerlei onderdeelen der klasse van arbeiders in de verschillende lauden dat de emancipatie van den arbeid noch een plaatselijk, noch een nationaal, maar een maatschappelijk vraagstuk is, hetwelk alle landen aangaat waar de moderne maatschappij bestaat, en welks oplossing afhangt van de practische en theoretische medewerking van de meest ontwikkelde landen; dat de tegenwoordige herleving der arbeidende standen in de meest nijvere landen van Europa, terwijl zij eene nieuwe hoop doet ontstaan, tevens eene plegtige waarschuwing is tegen een terugkeeren tot de oude dwalingen, en de oumiddelijke aansluiting vordert der nog op zich zelve staande bewegingen, om deze redenen hebben de ondergeteekenden, die hunne magt ontleeuen aan het besluit der openbare vergadering, den 28 Sept. 1SG4 te Londen in de St. Martins-zaal gehouden, de noodige stappen gedaan, ten einde de Internationale Werkmans- Vereenigiug te stichten. Zij verklaren, dat deze Internationale ver eeniging en alle vereenigingen en personen, die tot haar zullen toetreden, waarheid, regtvaardigheid en zedelijkheid zullen erkennen als den grondslag van hun gedrag ten opzigte van elkander en ten opzigte vau alle mcnschen, van welke gelaatskleur, geloofsbelijdenis en nationaliteit ook. Zij houden het er voor, dat het eens ieders pligt is om de regten van den mensch en van den burger te eischen, niet slechts voor zieh zeiven, maar ook voor een ieder, die zijnen pligt doet. Geene regten zonder verpligtingen; geene verpligtingen zonder regten. En in dezen geest hebben zij het volgende voor- loopige reglement der Internationale Vereeniging opgesteld: Deze vereeniging is opgerigt, ten einde een middelpunt van gemeenschaps oefening en zamenwerking te doen ontstaan tusschen de Werkmans- Yereenigingen in verschillende landen, welke hetzelfde doel beoogen, namelijk de bescherming, ontwikkeling en volkomen vrijmaking der arbeidende volksklassen. De naam der vereeniging zal zijn: „De Internationale Werkmans-Vereeniging." In 1865 zal in België een Algemeen Werkmans-Congres bijeenkomen, bestaande uit ver tegenwoordigers van die Werkmans-Vercenigingen, welke zich aan de internationale vereeniging zullen hebben aangesloten. Het congres zal ten aanhoore van Europa het gemeenschappelijk streven der arbeidende standen hebben te proclameren.... Zulk een congres zal jaarlijks bijeenkomen.... De Centrale Rand zal een internationaal agentschap vormen tusschen de verschillende zninenwcrkcnde ver eenigingen, zoodat de werklieden in het eene land gestadig zullen deklast was gelost, lieeft een lielmduiker de poort er weer ingebragt. Thans is men bezig liet water uit te pompen. Omtrent bet vertrek van II. M. de Koningin uit Rome op Dingsdag 7 November, schrijft men aan bet Vaderland van daar, dat burgerlijke autoriteiten en notabili- teiten, o. a. de minister-president H. M. uitgeleide deden bij HD. aankomst van 1'Albergo di Roma aan het stations gebouw bij bet vertrek van den ochtend-sneltrein. Schoon het regenachtig weder was, waren er vele nieuwsgierigen op de been, die H. M. beleefdelijk en eerbiedig groetten. Dat de kleine Ilollandsche kolonie mede niet verzuimde nog eens voor 't laatst en misschien wel voor 't allerlaatst H. M. te zien en een hartelijken groet te brengen, behoeft wel niet te worden gezegd, 's Avonds zeer laat meldde een telegram van Florence, dat II. M. met IIDs. gevolg aldaar was gearriveerd te 8 ure 15 minuten, en intrek genomen had in 1'Albergo della P.ice, waar kamers in gereedheid waren gebragt. Anderhalven dag later ontving de correspondent van een hooggeachte hand een schrijven uit Florence, eenige bijzonderheden van het liooge reisgezelschap medcdeelende. H. M. was aan liet station te Florence opgewacht en ver welkomd door den prefect der Toskaansclie provincie, den Syndico der stad, een adjudant en een ordonnans-officier van Z. NI. Ital ië's Koning en een tal aanzienlijke personages. In privaatrijtuigen werd II. M. met IIDs. gevolg, te zamen thans uit vijftien personen bestaande, barones van Zuylen van Nijevelt, jlir. P. O. LI. Gevaerts van Simonshaven, baron G. van Weckerlin, enz. enz. naar 1'Albergo della Pace voornoemd, gebragt. Gelijk in de eeuwige stad een der eerste bezoeken van H. M. aan de Petrus Baziliek werd gebragt, zoo was te Florence den volgenden morgen de eerste rid naar de Domkerk, liet Baptistorium en de kerk Santa Croce genaamd, waarna de galerij degli Ufizi en vooral la Tribune hezigtigd werd. Om 2 uur keerde H. M. naar 1'Albergo terug. Z. M. Koning Victor Emmanuel had tegen 5 uur een bezoek bij LI. M. laten aanzeggen. Ook te Florence werd Hr. Ms. fraai Italiaansch accént reeds opgemerkt, zoo schrijft mijn zegsman. Bij bet afscheidsbezoek van H. M. aan Z. H. den Paus kwam wederom, nu niet op bet einde, maar bij bet begin van het bezoek, de betuiging, „dat liet Z. H. leed deed, met het oog op den treurigen toestand, zich de vreugde te kunnen worden bekend gemaakt met de daden hunner lotgenooten in andere landen; zoodat gelijktijdig en onder gemeenschappelijke leiding, een onderzoek zal kunnen worden ingesteld naar den maatschappelijken toestand van alle lauden van Europa; zoodat vraagstukken van algemeen belang, in eene vereeniging te berde gebragt zijnde, iu alle landen kunnen worden onderzocht en zoodat, wanneer het nemen van oumiddelijke praktische stappen noodig worden mogt, zooals bijv. in geval van internationale geschillen het optreden vau de verschillende vereenigingen gelijktijdig en in denzelfden geest moge geschieden." liet voorgenomen Congres te Brussel in 1S65 heeft echter niet plaats gehad, gedeeltelijk omdat eene iu België uieuw aangenomene vreemdelingen-wet zulks verhinderde; maar in September van" dat jaar is te Londen eene conferentie gehouden, ter voorbereiding van een in 1866 te Genève te houden Congres. De op dat Congres, hetwelk door 17 Fransche, 7 Londensche, en 39 Zwitsersche afgevaardigden werd bijgewoond, genomeue besluiten vormen het programma der Internationale. Die besluiten komen kortelijk hierop neder: Als voorbereiding van practische maatregelen zal een algemeen onderzoek worden ingesteld naar den toestand der werkende standen in al de landen, met betrekking tot de hoogte der loonen, het aantal werkuren, enz. (Dat onderzoek is nog niet voltooid.) De werkdag behoort niet langer te zijn dan 8 uren. Kinderen tusschen 9 en 12 jaren zullen slechts 2, tusschen 12 en 15 slechts 4 en tusschen 15 en 17 slechts 6 uren daags mogen werken. De kinderen behooren geestelijk, ligchainelijk en polytechnisch onderrigt te ontvangen. De zamenwerking, welke de Internationale begeert, heeft ten doel, hervorming der tegenwoordige, het antagonisinus van verschillende standen steunende, maatschappij. 1'ractisch moet worden aangetoond, dat het tegenwoordige armoede kweekende en despotische stelsel van onderwerping van den arbeid aan het kapitaal kan worden vervangen door het republikeinsche en weldadige stelsel der vereeniging, het stelsel der vrije productie. Die hervorming kan echter niet worden tot stnild gebragt dan nadat de staatsmagt zal zijn overgegaan uit de handen der kapitalisten en grondeigenaars in die der voortbrengers zeiven. Nog werden motiën aangenomen ten gunste van directe belastingen, dc afschaffing der staande legers en de onafhankelijkheid van Polen. De „Internationale" heeft zich sedert met kracht uitgebreid, en omtrent haren tegenwoordigen toestand is herhaaldelijk een en ander medegedeeld. Dc val der Commune schijnt haar geen afbreuk gedaan te hebben, ten minste iu Engeland niet, «aar sedert verscheidene nieuwe afdeelingen gesticht zijn. De vereeniging verklaart, tlpms hetzelfde doel te hebben als zeven jaren geleden, namelijk „de volkomene vrijmaking der arbeidende standen", dat wil zeggen, afschaffiug van den arbeid voor loon, door de tegen woordige wijze van voortbrenging, te veranderen iu eene coöperative voortbrenging, en dat wel door den grond en de andere arbeids- bronnen te maken tot gemeen eigendom onder staatstoczigt. De „nationalisatie" van den grond wordt als eene der eerste practische stappen aan de orde gesteld.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1871 | | pagina 1