1 Marine-Haven JSieuwediep. ALKMAARSCHE MARKT VAN GISTEREN» ALKMAARSCHE MARKT VAN HEDEN. Een man, die zich deze gelegenheid in het belang zijner Londensche medeïngezetenen bijzonder heeft aangetrokken, de heer James Beal, heeft zich dezer dagen tot den minis ter van Binnenlandsche Zaken gewend met verzoek om eene wet dienaangaande in de volgende parlementszitting voor te dragen. De minister heeft daarop in een te Londen openbaar gemaakt schrijven het volgende geantwoord: ,,De regering van het plaatselijk bestuur der hoofdstad is door Hare Majesteits gouvernement zorgvuldig overwogen; doch lettende op den grooten omvang der zaak en op den tijd, die vereischt zou worden om eene wet tot regeling daarvan bij het parlement tot stand te brengen, heeft het (met leedwezen moet ik u dit bcrigten) gemeend zulk eene wet niet te kunnen opnemen onder die, welke het in de volgende parlements-zitting zal voordragen." Hoe weinig ook do ex-Keizer Napoleon in zijn Britsche ballingschap van zich doet hooren, toch nog te veel naar den zin der Fransche bladen. De cadetten te Woohvicli viel 't onlangs in, naar Chislehurst te marcheren, met ;t bepaalde doel om di'ulr voor Napoleon de revue te passeeren. De ex-Keizer, wien de wellevendheid zekere verpligtingen oplegt, schikte zich naar den wensch van 't korps en passeerde de revue. Over dit onschuldige voorval nu, maakt 't Journal des Débats zich boos; het vindt 't moeijelijk te bepalen wie zich onzinniger aanstelde de Keizer of de cadetten. 't Blad had liever den gewezen Caesar moeten beklagen, dan hem hard te vallen. Hij, wien vroeger Europa naar de oogen zag, moet zich thans schikken naar den gril van een korps cadetten. Het moet hem een bitter oogenblik geweest zijn, toen die knapen voor hem in 't gelid stonden en hij terugdacht aan de dagen, dat hij zijn Garde Impériale in 't Champ de Mars deed defileeren! De deputatie van Parijsche dames en heeren, die dezer dagen den ex—Keizer te Chislehurst kwamen geluk- wensclicn op den naamdag der Keizerin, hadden o. a. een bouquetje meêgebragt van niet minder dan 4 ellen in omtrek. I) u i t s c li 1 a n d. De Augsburgsche Allgemeine Zeitung deelt de aanspraak mede, die de Paus tot de dertien onlangs benoemde Itali- aansche aartsbisschoppen gehouden heeft, toen zij met het gewijde pallium bekleed werden. Die aanspraak hield het volgende in „Het is, zeer geliefde broeders, voor mij zeer troostrijk mij heden in uw midden te zien, ofschoon mijne vreugde niet onvermengd is met verdriet. Gelijk eens de Heer, zend ook ik u heden uit, maar naar ongelukkige, reeds lang van hare herders beroofde kerkelijke provinciën van Italië. Misschien haast schroom ik liet uit te spreken-zend ik u uit als lammeren in het midden der wolven. Ik weet niet of gij uwe zetels zult bereiken, of gij de middelen zult hebben om in uw levensonderhoud te voorzien. Zijt echter niet bevreesd; hoe velerlei ontberingen mij ook opgelegd werden, de werkdadige liefde der geloovigen liet het mij tot dusverre aan niets wat ik behoef ontbreken. Dat zal ook uw lot zijn. Trekt derhalve uit ten strijde tegen de ondeugden van den tijd. Zijne verdorvenheid bestaat hoofdzakelijk in de liefde voor het stoffelijke en in den hoogmoed. God heeft verordend, dat het ligchaam van den heiligen Frans van Assisi voor vele jaren gevonden werd, een heilige, die ons zulke verhevene voorbeelden van een volkomen los-zijn van de aardsehe goederen heeft achtergelaten. De op zich zelve niet verwerpelijke uitvindingen van den nieuwen tijd, spoorwegen, telegrafen, enz., dienen alleen als spoorslag om rijkdommen te vergaderen; de meeste menschen zijn alleen bezield door liefde tot de zigtbare goederen, de eeuwige worden veronachtzaamd. Door te wijzen op dien grooten heilige en op zijn voorbeeld kunt gij de menschen misschien op een beteren weg brengen. Voor korten tijd werden te Milaan de stoffelijke over blijfselen van den heiligen Ambrosius weder gevonden. Gelijk deze den hoogmoed zijner eigene rede voor het goddelijke gezag des geloofs vernederde, wist hij ook aan een magtige dezer aarde het hoofd te bieden en hem tot boetedoening te dwingen. Het is waar, dat hij te doen had met een gehoorzamen, godvreezenden vorst; gij echter zult met onboetvaardige lieden te doen hebben maar met geduld, beleid, liefde, standvastigheid zult gij hen kunnen overwinnen. Ik zeg tot u met den apostel: Vervult in uw vleescli, wat nog ontbreekt bij het lijden van Christus. Do maatseluppij is zeer krank; met het gebed, door uw voorbeeld, door ijver in daden en woorden zult gij haar kunnen genezen, indien gij onvermoeid zijt bij den moeijelijken arbeid in den wijnberg. Opdat u dit groote heil ten deel moge vallen, bid ik om Gods zegen. Die zegen geleide u op den weg naar uwe ze tels; hij steune u in de moeijelijke vervulling uwer ambts- pligten, hij trooste u in de ure des doods, opdat gij te midden van duizende zielen, die gij gered hebt, vol vertrouwen verschijnen kunt voor den oppersten herder der zielen,- onzen goddelijken verlosser Jezus Christus." De heer Friedrich Kapp, die jaren lang advocaat te New—York is geweest en eerst onlangs in Duitschland is teruggekomen, gaat in de Preuszische Jahrbücher de oor zaken na, welke tot zoo schromelijke misbruiken geleid hebben als door het gemeentebestuur van New—York gepleegd zijn. De wortel van het kwaad, zegt de schrij ver, is do toepassing van het algemeen stemregt ook voor de gemeenten. Oorspronkelijk was de uitoefening van gemeente-burgerregten in de Amerikaansche steden, even als in de Engelsche, van zekere voorwaarden afhankelijk, als: een gevestigd burger te zijn, in do stedelijke belasting bij te dragen, bevoegdheid om lid eener jury te zijn, enz. De stad was eene corporatie, en om over het bestraten, de verlichting der stad, over gezondheids-politic enz. mede te spreken, was het noodig, zijn deel in de lasten te dra gen. Aan dat beginsel hield men ook na 1787 tot 1826 vast, toen elke 21jarige blanke van het mannelijk geslacht het stemregt verkreeg In 1833 werd bepaald, dat ook de mayor van New-York, die tot dusver jaarlijks door den gemeenteraad benoemd werd, regtstreeks door het volk zou gekozen worden; vervolgens werd hetzelfde be ginsel gaandeweg op al de stedelijke betrekkingen toege past en in 1816 werd daaraan de kroon opgezet door de bepaling, dat ook de regters door het volk zouden benoemd worden. Omstreeks het jaar 1850 hoorde men het eerst te New-York van omkoopbare regters, en dat thans groote spoorweg-maatschappijen er roem op dragen bare eigene regters te bezoldigen, is bekend. Reeds vóór dien tijd had het lidmaatschap van het gemeentebestuur opgehouden eene eer te zijn In 1870 waren te New—York slechts 71,000 aldaar geboren stemgeregtigden tegenover 113,000 stem- gcregtigde immigranten. Tot deze laatstgenoemden had Ierland het sterkste contingent geleverd, en wie deze ruwe en onwetende volksmenigte door geld en beloften wist te bewerken, kon in het bezit komen van elke stedelijke be trekking. Zoo doende is het bestuur van New-York gekomen in handen der mannen, die de stedelijke kas op zoo onge hoorde wijze hebben geplunderd. En dat kwaad, vervolgt dr. Kapp, is niet van lokalen aard. Te St. Louis en te Chicago, in den jeugdigen Staat Minnesota, wordt de open bare kas even goed bestolen als te New-York. Om het stedelijk bestuur in Amerika weder in het regte spoor te brengen, er is, naar des schrijvers oordeel, slechts één middelafschaffing van het algemeene stemregt voor gemeente-aangelegenheden De Leipziger paardenkoopers hebben voor Parijsche rekening eene bestelling aangenomen tot de levering van ongeveer 11,000 paarden, grootendeels ten behoeve van de omnibusdienst. Zwitserland, Genève heeft een groote schade geleden door den hevigen brand, die jl. Maandag morgen aldaar uitbrak. Dank zij de overvloedige hulp tot blussching en den tact, waarmede zij werd aangewend, was men de vlammen, die door een hevigen wind werden aangezet, betrekkelijk spoedig meester; zeven huizen werden geheel vernield, waaronder het ge bouw van het Fransche consulaat en het Café de la Couronne. Eenige persoonlijke ongelukken zijn te betreureno. a. zijn twee pompiers bij de ramp omgekomen. Ofschoon men niet gelooft aan kwaadwilligheid, trok toch de kreet van een onbekende de opmerkzaamheid, die te midden van de digt zamengedrongen menigte uitriep: „De aristocraten branden! Leve de Commune!" Hij werd onmiddellijk gearresteerd, maar de dreigende houding van een massa werklieden, die tot zijne ontzetting kwam opdagen, nood zaakte de politie om den man weêr los te laten. Behalve twee dooden, telt men vijf gekwetsten. A m e r 1 k a. De woud—branden duren nog altijd voort en verspreiden dood en verderf over geheele Staten. Iemand die een spoorwegrit door de brandende bosschen der noordwestelijke Unie heeft gemaakt, geeft daarvan in een blad van Balti- more verslag, waaraan het volgende wordt ontleend: Do geheele staat Michigan staat van de grenzen bij Toledo tot aan het Huronmeer (70 uren gaans) en van het Michigan- meer tot aan den Detroitiivier in volle vlam. Een zware, ondoordringbare rookwolk hangt over den geheelen staat en strekt zich tot ver in Oliio uit. Reeds van Toledo brandde het bosch aan beide zijden, doch op zulken afstand van de Michigan—Southernbaan, dat geen gevaar voor de treinen bestond, maar in Holy kwam een telegram met berigt, dat de Flint— en Perre-Marquette spoorlijn niet te passeeren was. V/ij bleven daar 7 uren stil, toen ten 12 uur 's nachts de express van East—Saginau aankwam en alzoo het bewijs leverde, dat de weg te berijden was. Oogenblikkelijk ging het voorwaarts. Onbeschrijfelijk was nu het gezigt. 't Was alsof wij de hel tegemoet vlogen en als Mendelsohn Bartholdy dit schouwspel had gezien, dan zou zijn Walpurgisnaclit nog grooter meesterstuk zijn geweest. Een fabelachtiger Ileksen-Sabbath kan zich de opgewekte verbeelding naauwelijks denken. De honderd jarige pijn- en dennenbosschen zijn door de vlammen aan getast, en deze, gevoed door den uitvloeijenden harst, lekken tot aan de toppen der reusachtige boomen en vlammende takken, door stormwind gedreven, vlogen door de lucht, ver over het veld der verwoesting. Aan beide zijden van den weg knetterden de vlammen, doch altijd ging liet voort steeds dieper den vuurgloed in. Op eens stond de trein stil. Wat nu? Vlak voor ons had een groote bewaarplaats van hout, die langs den weg opgestapeld stond, om voor de locomotieven gebezigd te worden, vlam gevat. De vlam strekte zich over- de volle breedte van den weg uit en vereenigde alzoo den vuurgloed aan beide zijden van den weg. Nu volgde een tooneel van wilden schrik; een kreet van angst ging op uit de drie waggons, kinderen weenden, de moeders klemden zich aan de conducteurs vast en smeekten terug te keeren, de mannen, met verwrongen gezigten, spookachtig door de flikkerende vlammen verlicht, voegden hunne beden bij die der vrouwen. De raampjes toe, klonk het bevel, en doof voor de smeekingen der naar lucht hijgende passagiers, werd de trein in beweging gebragt en ging langzaam voorbij de 500 el lange brandende houtmassa. Gebeurde er een wonder? ik weet het niet, maar de vlammen die een oogenblik te voren over de rails sloegen, gingen, toen wij naderden, naar de tegenover gestelde zijden. Wel was de hitte zoo groot dat de glazen in de portieren sprongen en de verf van de waggons in blaren optrok, maar de trein geraakte niet in brand. Nog driemaal her haalde zich deze angst, doch de houtstapels waren reeds zoover weggebrand, dat het gevaar veel geringer was. Wij bereikten onze bestemming, maar nooit zal ik dezen nacht van angst en doodsgevaar vergeten. Aan een particulieren brief, uit Chicago aan de Nieuw—Y ork Times gerigt, ontleent men het volgende „De giften, die ten behoeve van de zwaar geteisterde stad van heinde en verre zijn toegestroomd, beloopen meer dan drie millioen dollars, behalve eene groote hoeveelheid levens middelen. De bouwmaterialen zijn zeer duur. Steenen zijn honderd percent hooger in prijs en van 't timmerhout kan men hetzelfde zeggen. De werklieden bedingen buitensporig hooge loonen metselaars vragen 5 a 5.50 doll. per dag, en de bazen zijn verpligt die loonen te geven, ofschoon Uren. jj Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh.; procent. Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 17 12 no. O.lk. 753.14j- 5.70 4.6 - 2.9 0.90 wcin.golv 18 8 ntw. 7 763.31 f 4.45 5.2 - 0.6 0.87 Golvend. 18 12 nw. 10„ 765.06 f 6.20 5.3 - 2.2 0.89 H het leven te Chicago niet duurder is dan vóór den brand. De ruïnes worden met snelheid uit den weg geruimd, en allerwege worden houten gebouwen in allen haast opge slagen, om tijdelijk in de behoefte te voorzien. De handel is zeer levendig." De postboot Franklin, van de Ballische Lloyd, is jl. Dingsdag van Stettin te New-York aangekomen. Gedu rende den overtogt hebben zich 41 choleragevallen, allen met doodelijken afloop, aan boord voorgedaan. Volgens de New-Yorker Handelszeitung is James Fisk Jr. de man die zulk eene groote rol speelde in hechtenis genomen. Zijn maitresse lieeft een aanklagt tegen liem ingediend. Zij beschuldigt hem haar 50,000 dollars te hebben ontstolen. Fisk, zegt het blad, heeft wel voor lieeter vuren gestaan en waarschijnlijk zou hij om die vervolging slechts lagchen, ware het niet dat de bedoelde dame dreigde zekere intieme geschiedenissen aan liet licht te brengen. Zij genoot namelijk eenmaal het volle ver trouwen van den speculant, die haar o. a. de kunst leerde, hoe men door schandelijke middelen rijk kan worden. De schoone schijnt volstrekt niet ongeneigd deze geheimen aan het licht te brengen. Ten opzigte van de door leden van het gemeentebestuur gepleegde bedriegerijen is thans, tengevolge van de onder zoekingen door het comité van zeventig burgers, gebleken dat er bewezen-kan worden, dat door de Tammany—mannen 19,519,586 dollars ontvreemd zijn. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). Aankomst. 2 Nov. 3 6 12 15 17 Weersgesteldheid: 15 Nov. 12 n. I.osbewolkt, buijig weer. 16 Nov. S u. Los- en zwaarbewolkt, bnijig. 16 Nov. 12 u. Zwaarbewolkt, buijig weer. Zoilklaar liggonde en vertrokken Schepen Grooto Vaart. a i Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 18Nov.* Prins Hendrik. J.Hendriks. Bat. viaSuez. Electra. P. H. Landweer. Batavia. Java Packet. G. A. Trappen. Batavia. Kaapstadl'aeket 1'. Collentcur. Curafao. 18 Nov. Ondine. J. A. 'i'akes. Bordeaux. Lammechina. H. H. DuitJr. BuenosAyres. *He Prins Hendrik manoeuvreert thans ter reede en zal denkelijk heden namiddag vertrekken. Passagiers per Prins Hendrik: de hh. A. J. Diepenbroek, majoor der infanterie, detachem.-kommandant, echtgenoot, 5 kinderen en baboe; P. J. Miltenburg, 1ste luit. der inf.D. F. W. van Gennep, 2de luit. der kavallerie; C. H. A. Wcsthoff, oif. v. gez. 2de kl.; A. van Kappen, majoor der genie, echtgenoot, 2 kinderen en inl. bediende; C. 11. F. Riesz met 3 dames en 1 heer; J. W. Jager, echtgenoot, kind, gouvernante en baboe; J. A. James, echtgenoot en 3 kinderen; E. J. F. Taok Lamme; CornelissenCh. Stork L. van Freijburg, echtgenoot, 5 kinderen en baboe; Everard, echt genoot, kind en baboe; L. C. A. Halewijn en echtgenoot; A. J. baron van Geen, luit. ter zee 1ste kb; 11. J. P. Lange; Ilenthem Reddiugius; A. Baud; W. vou BultzingslöwenA. Hoogvelt; F. C. Doijen Barends; lluijser en echtgenoot; Harting en echtgenoot; I). Tombrinck, echtgenoot en 2 kinderenA. E. SmitsJ. Peelen; Collard; van llossem; J. II. Tcrsteeg ïeniiijtelenPinodu Croo; II. J. van Swieten; Victor Gans; 1'. Kraijeuhofï; P. II. T. Junius; ltud. Eek; J. F. Phitzinger; P. van der Poel; II. Wichers; Mr. M. H. C. van Oosterzee; W. C. G. Bleckman; J. W. Croes; H. Yreedenberg; B. Klaassen Jr J. G. Meijer; W. A. Sijbouts A van Aineijden van Duijn; Ritsema; van Swieten; II. L. Ketjen; W. Bruijning; J. W. W. Freytag, echtgenoot eu kind; G. J. Grashuis; A. Ott; G. van Bell; S. M. N. llakx; D. van der Maden; mevr. de Rochemont, 5 kinderen en baboe; mevr. Enthoven-Polak; inej. Williuk-Ketjcn; mevr. van Beest Holle, 4 dochters, zoontje en gouvernante; mevr. van Swieten; inej. R. Mecter; mej. Hale wijn; inej. Pino; mej. A. E. Wijnnobel en zoontje; mej. G. J. van llrielen-de Munnick en kind; benevens een detachement suppletie- troepen, sterk 125 man, waaronder 6 onderofficieren. Binnengekomen Sokepon boatomd hunne lading in de Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Irene.® F. J. iloggeur. Palermo. Stukg. ZurMiihleu&Co. Orb. G. Field. Sunderland. Steenk. v.d.Brugh&Co. Speculation. T. Bjerkoe. Sundswall. Hout. v. Vliet 8c Go. Stella.* D. Aan Wijk. Kroonstadt. Granen. ZurMühlen&Co. .*Lossen in het Bassin. Aangevoerd 381 stapels Kaas, wegende 80611 kilogrammen. PrijzenKleine f 38,25. Commissie f 41, Middelbare f 42,50. Laagste prijs f 22,50. Ter graanmarkt bedroeg de aanvoer 3200 hectoliters, waaronder 222 heetol. Tarwe, 264 hectol. Rogge, 692 Iiectol. Gerst, 1640 hectol. Haver en 172 hectol. Boenen. De handel aanvankelijk traag, werd door het terngloopen der prijzen op het einde der markt vlug. De eindprijzen waren: Tarwe f 13,50, Rogge f 9,50, Gerst 63 kilo f 6.75, Chev. 70 kilo f 7,50, Haver 40 kiio f 3,75, 45 kilo f4,20, 50 kilo f 5, Kanariezaad f 10,50, rood Mosterdzaad f 23,50, Erwten: Groene f 18,50, Graauwe f 19, Vale f 16, Bruine Boonen f 16, Paardenbooncn f 8,25. 13 Paardenbov.'tjaar f 35al05 Veulens - a 1 Koeijcn - 95a Vette Kalveren - a 10 Nuchtere dito - 8a IS 109 Schapen - 8a 31 Lammeren - a Vette Varkens,pK.G.f a 61 Magere dito - 8a 18 324 Biggen hen. 10 w.- Ija 4 4 Bokken en Geiten - 4a 8 Kleine dito e a Ezel f a Boter, per 0.630 K.G. clOOallO LAATSTE BEHieTEA. Heden middag is de „Java." alhier uit Engeland geretourneerd

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1871 | | pagina 3