STATEX-ÜEXERAAL. Benoemingen, enz. B U 1 T E X L A X I). toen met donderend geraas naar beneden gestort. Ware bet ongeluk eenige oogenblikken vroeger voorgevallen, dan zouden de gevolgen nog treuriger geweest zijn, want toen bevonden zicli omstreeks 30 werklieden daar ter plaatse. Op enkelen na, hadden zij toevallig het gebouw verlaten. Deze enkelen hebben kwetsuren bekomen, doch wisten zich achter de gemetselde retorten te redden. Het slagtoffer der ineenstorting was een voerman, die een kar met stee- nen had aangebragt en zich tot verwarming even binnen het gebouw had begeven. Hij werd onder steenen en ijzeren platen dood gevonden. Naar men verneemt, is er eene commissie benoemd, om de oorzaak dezer geduchte ramp op te sporen. Vrijdag namiddag tusschen 5 en 7 uur is te Velp de opzigter der jacht en visscherij G. Branderhorst, een verdienstelijk en algemeen geacht man, terwijl hij surveil leerde op stroopers, door vier hunner verraderlijk vermoord het achterhoofd en nekbeen zijn letterlijk vermorseld door geweldige kolfslagen van een of' meer geweren. Het is een vader met drie zoons, eene zeer ter kwader naam en faam staande familie, die zich aan deze vreeselijke misdaad moet hebben schuldig gemaakt; zij zijn in handen der justitie. Hij, die men vermoedt hoofddader te zijn, is 's avonds nog laat naar de plaats gebragt, waar de ver- slagene in geknielde bonding met het gelaat in de sneeuw lag. Hij is soldaat bij het regiment grenadiers en jagers, was met verlof en had zich, zegt men, uitgelaten tegen enkele dorpelingen, dat hij vóór zijn vertrek eerst nog deze daad zou volvoeren; het zou dus schijnen, dat de moord met voorbedachten rade gepleegd is. De verslagene was een ijverig en zeer gezien ambtenaar, hij laat eene weduwe en een knaapje van vier jaar na. (U. D.) Tusschen jl. Donderdag en Vrijdag nacht had te Heerenveen een brutale diefstal plaats in een bewoond huis op het digtst bebouwde gedeelte. Bij den heer G. v. cl. Sluis, wethouder in de gemeente Schoterland, heeft men nagenoeg al het goud— en zilverwerk en de juweelen gestolen. Men berekent de waarde van 't ontvreemde op bijna 2000. Toen de bewoners 's morgens opstonden, lag alles verward dooreen, het raam was opengeschoven, een dikke knuppel stond in de vensterbank en op een stoel lag een groot voorsnijdersmes. Door het gelieele huis heen vond men vetdruppelen eener kaarsi In de gemeente Kollummerland houden zich dezen herfst een ongewoon groot aantal zwanen op. Men ziet er koppels van 30 tot 50 stuks. De heer Julius Axenfeld, vroeger zes ja ren-predikant te Smyrna, nu te Godosberg, hield Woensdag avond te Groningen eene voordragt over den godsdienstigen en wetenschappelijke!! toestand der Christelijke kerk in Grieken land en Turkije. De Groninger Courant geeft daarvan het volgende verslag: Eerst schilderde hij de schaduwzijde van dien toestand. Hij gaf hiertoe eenige tafereelen uit het leven van den Griekschen Christen. De doop, het avondmaal, het huwelijk en het sterven van den Griek werd ons voor oogen gemaald, alsof wij er bij waren. Eene menigte ceremoniën wordt daarbij verrigt, doch niets begrepen, aangezien de gebeden worden afgerabbeld, terwijl ze bovendien in de oude, niet meer verstaanbare Grieksche taal worden gehouden en dan ook zonder eenige aandacht door de aanwezigen worden bijgewoond. Men praat, schertst, lacht en klopt elkander ook wel eens daar onder. Niet beter is de openbare godsdienst-oefening. Op kruismaken, wierook branden, gebeden murmelen ook al in de niet meer verstaanbare oud-Griekscbe taal komt alles neer. De kansel staat ledig, behalve in den vastentijd, de veertig dagen vóór Paschen; doch ook dan wordt hij alleen beklommen, om de lijdensgeschiedenis voor te lezen. Predikers zijn er bijna niet, doorgaans maar óén in een geheel bisdom. Van de overige geestelijken kan menigeen niet eens lezenvier weken vóór zijne inwijding was hij misschien een kramer, een herder of een roover. Na deze hartroerende tooneelen van duisternis en zedelijke ellende volgden in de tweede plaats eenige blijken van morgenschemering Vooral in Athene, de hoofdstad van het koningrijk Griekenland, ziet men doorbrekende licht stralen. Er staat een ziekenhuis in Athene's havenstad, grootscher dan eenig gebouw in Groningen en dat is gesticht door een in den handel rijk geworden echtpaar, hetwelk voor zich er niets in heeft gehouden dan één klein kamertje ter inwoning. In Athene zelf ziet gij hier een paleis, om 800 meisjes op te voeden, elders een, om 500 jongens te onderrigten; dergelijke gebouwen ziet gij meer, en ginds het universiteits-gebouw in den reinsten oud-Griekschen stijl opgetrokken, en al deze prachtgebouwen zijn stichtingen van één of van enkele burgers. Er is vreugde aan het offer brengen (Opferfrcudiykcit), er is lust aan het leeren, er is groote begaafdheid, om het in kunst en wetenschap ver te brengen, maar er ontbreekt gelegenheid, om liet regto onderwijs te ontvangen. Hiermede ging de spreker over tot het derde deel zijner rede, waarin hij aantoonde, dat het noodig is, aan het Oosten veel meer degelijke, wel onderwezene, kundige en brave mannen en vrouwen ter opleiding der bevolking te schenken, dan er tot dusverre gevonden worden. In Smyrna was daarmede voor omtrent twintig jaar een aanvang gemaakt. Eenige leden der Ilollandsche gemeente aldaar hadden zich vereenigd, om van dr. Eliednof te Keizers weert een paar diakonessen te vragen, ten einde hunne meisjes te onderwijzen; voor haar onderhoud zouden zij zorgen. De diakonessen zijn gekomen en nu ziet men reeds drie omvang rijke inrigtingen daardoor tot stand gebragt: eene hoogero burgerschool voor meisjes met 250 leerlingen, eene armen school voor 150 en een weeshuis voor 70 kinderen. Hier wenschte nu de heer Axenfeld eene door hem gestichte jongensschool, die na twee jaren reeds 88 leerlingen telde, aan de milddadigheid der Nederlanders aan te bevelen, bovenal opdat de regte onderwijzers er verschaft kunnen worden, die deze knapen tot verstandige en brave menschen en bijzonder tot degelijke schoolonderwijzers en evangelie predikers kunnen opleiden. Aan zulke scholen is verder groote behoefte alom in het Oosten, aan scholen, waarin de leerlingen, zonder hunne nationaliteit en kerk te verlaten, wetenschap en deugd kunnen erlangen. De Gron. Crt. meldt, dat de proeven vanwege het departement van oorlog met erwtenworst genomen, zeer gunstig zijn uitgevallen. Zamengesteld uit erwten of linzen- meel, extract uit varkens en rundvleesch, zout en eenig aromatisch kruid, levert de worst een gemakkelijk te be reiden en gezond voedsel. Naar de Maas- en lïoerbodc meldt, heeft in de vorige week te Maastricht een duel op de pistool plaats gehad tusschen een officier en een leeraar aan het gymnasium en aan de hoogere burgerschool aldaar. Hot schip Aldebaran, kapt. Meijboom, is te Simons- Baai afgekeurd. -- „Bij den haard" is de titel, „Als de kinderen groot zijn!" het motto boven een hoofdartikel in de KI. Cour., waaraan wij de volgende teekening naar 't leven ontleenen „Kent gij dat aandoenlijke versje van onzen Beets? Nog zijn de kinderen klein en binden moeder voortdurend de handen. Zelfs aan de meest ordinaire uitspanningen valt voor haar niet meer te denken. In de zorg voor het alle- daagsche vloeit de eene dag voor, de andere na, daarheen O, als de kinderen groot zijn, zal dit heel anders worden. Dan zal zij, die haar loon zoo ruim verdiend heeft, het leven nog eens volop genieten. Dan zullen de feestdagen, die hare liefde en kroost zoo vaak bereide, ook voor baai- zelve aanbreken. Men zal haar dan met zacht geweld naar buiten brengen in de lieve zon. Zij zullen de schoonste bloemen haar voor de voeten strooijen. Zij zullen haar in triumf rondvoeren door alle paden van het hof des levens en de feosttoonen doen klinken, tot de buren vragen of et- een bruid haren hoogtijd viert. Och, zij heeft waarlijk veel, te veel te doen. Zij duldt niet, dat iemand haar werk j verlichte. Zelfs 's nachts ontzegt zij zich de zoo noodige i rust. Zij is overal en steeds de eerste die raad schaft of de handen uit de mouw steekt. Zij voedde de kinderen met haar eigen bloed. Zij laat van den morgen tot den avond niet na ieders genoegen te geven. Zij slaaft in ieders plantage. Zij neemt ieders juk op haar tengere schouders. Zij verslaat de kwade humeuren met het zwaard van het geduld. Zij overwint de kleine en groote gebreken door i (ie aimagt der zachtmoedigheid.... Zij is altijd bij de hand en altijd wakker, ze heeft 't altijd even druk en is altijd even zorgvuldig't Is niet om aan te zien. 't Snijdt den man, die .eenmaal beloofde haar een steun en staf te zullen wezen, door de ziel. 't Begint den oudsten zoon ook al te hinderen, ofschoon hij zelf er geen enkelen eisch om 1 vallen laat.... 't Is onvermijdelijk, 't is haar eigen vrije keus, 't kan niet anders.... maar 't is toch niet om aan te zien.... Goddank, straks, als de kinderen groot zijn dan zal j het anders wezen I En ziet! voordat de kinderen groot waren, droegen de engelen de trouwe moeder heen naar de plaats, van waar zelts de liefsten en edelsten nooit wederkeeren, uit de volle drukte van haar bezigheden!... terwijl man en kinderen er nog niet aan dachten de Sabbatlislamp te vullen en de groene meien voor haar feest nog niet eens geplukt waren. Zonder haar zorgen moeten nu de kinderen groot worden. Alleen door liet dagelijkscli gemis zullen zij haar blijven gedenken,.... misschien ook door de wroeging dat zij haar nog te weinig, o, veel te weinig hebben liefgehad. Vindt ge dat niet een verrukkelijk sujet van onzen Beets, al krimpt uw hart van weemoed bij de gedachte dat het geen dichterlijke fictie, maar uit 't leven gegrepen is. Uit het leven gegrepen?... Alsof de kinderen niet juist 't aanvalligst zijn in de jaren hunner onnoozelheidalsof, terwijl de kleinen op h t kleed treden, de grooteren ons niet welligt het hart zullen brekenAls de kinderen groot zijn is een goed deel van ons eigen leven onherroepelijk voorbij gegaan.... Als de kinderen groot zijn, staat de ouderdom voor de deur...." „Als de kinderen groot zijn, dan komt voorts de gezellige avond van het leven, die wel is waar den nacht omniddelijk voorafgaat, maar toch nog zoo oneindig rijk in vrede en dankbaarheid kan wezen. Dan zal ons huis, van waar ze allen uitgingen, een ieder tot zijn eigen levenskring, op welks drempel zij tranen van dankbaarheid plengden, toen wij de handen zegenend ophun hoofd legden, voor hen het groote middelpunt van vrede en liefde blijven, waardoor zij zich aan elkaar verbonden voelen, waarheen ze van links on regts zullen zamenkomen op vaders of moeders jaardag... ja, waar de kinderen onzer kinderen aan onze lippen zullen hangen, als wij vertellen van den tijd toen hunne lieve ouders ook nog zoo klein waren en ook nog aan onze knieën speelden. Als dan de avondzon langs de glasruiten glijdt en het vriendelijke huis, waar ons lief en leed in de steenen gebijteld staat, van zijn goud en purper doet schit teren, dan zullen wij de handen in elkaar leggen en de zegeningen van ons huwelijksleven tellen. Als 't God behaagt ook daar een einde aan te maken, zullen wij Ilem danken, dat de laatste dag niet ganscli ongelijk was aan den eersten vriendelijken morgen, toen we nog niet wisten dat het leven ook zorgen kweekt, toen wij alle booze geesten nog in hun gezicht uitlachten." Voor een paar dagen werd een lief jong meisje door teedere bloedverwanten en door haar aanstaanden echtge noot naar het station van een der spoorwegen gebragt. Het allerhartelijkste afscheid duurde zóó lang, dat de trein juist wegstoomde, toen zij den laatsten kus ontving. De stations-chef, veroorloofde zich den volgenden variant op het bekende spreekwoord, aan bet adres dezer jonge dame: nqui trop cmbrasse, manque le train." lleeds sedert onheugelijke jaren is het eene gewoonte in China, dat de voeten der jonge meisjes kunstmatig ver minkt worden. Die gewoonte heeft, volgens de legende, haar ontstaan te danken aan eene Chineesche Prinses, die ongeveer elfhonderd jaren vóór onze jaartelling zou ge leefd hebben en zeer leelijke misvormde voeten had. Na tuurlijk had zj hier erg veel verdriet van, zij meende dat de heele wereld er haar op aanzag; maar wat zou zij er aan doen? Hare leelijke voeten in mooije veranderen? dat ging niet. De menschen verhinderen er naar te kijken - evenmin. Eindelijk had zij er iets op gevonden. Zij begreep dat hare voeten mooi zouden zijn, zoodra men die voor mooi ging houden en dat men die werkelijk voor. mooi zou gaan houden, indien dergelijke leelijke voeten als zij had in de mode kwamen. Alzoo van de nood een deugd makende, liet zij al hare hofdames hare voeten op eene dergelijke wijze verwringen, dat deze eenigermate op de hare geleken; de rest volgde zulks, zooals het ook nog beden gaat, zooveel mogelijk na en van dien tijd af trachtten alle Chineesche vrouwen dergelijke leelijke, maar omdat het mode was, mooije voeten te krijgen. Maar hoe krijgt men dit gedaan? Wanneer de meisjes 14 a 18 maanden oud zijn, worden haar de vier kleine teenen van eiken voet met linnen zwachtels stijf onder tegen den voet gebonden en wel zoo, dat de groote teen alleen vrij blijft, evenals wanneer wij onze handballen maar den duim in zijne natuurlijke positie laten. Een meisje zonder verminkten voet krijgt niet gemakkelijk een manhaar ontbreekt, althans naar Chi- neesch begrip, een van de voornaamste schoonheden. Zij echter die zoo gelukkig zijn, verminkte voeten te hebben, kunnen hunne beenspieren niet oefenen, krijgen derhalve geene kuiten en hebben beenen als stelten. Wij zijn niet nieuwsgierig en willen ook niet indiscreet zijn, maar het zou ons toch niet. verwonderen, dat indien sommigen onzer schoone lezeressen hare onderdanen eens wat naauwkeurig bekeken, zij misschien wel eenige overeenkomst daarin met die der Chineesche vrouwen zouden opmerken Dat komt van de naauwe laarsjes en de hooge hakken! Een der slagtoffere van den grooten brand te Chicago had, twee dagen nadat zijn huis, inboedel enz. verbrand was, uit oude planken een ruwe hut getimmerd. Het uithang bord, door hem zelf geschilderd, luidt aldus: „John Wilson, schoenmaker, heeft alles verloren, behalve zijn 'vrouw, kinderen en energie." Connolly, de controleur van de stad New-York, verklaarde in 18(16, toen hij voor schulden werd gedag vaard, dat hij niets bezat; thans heeft hij een eigendom van 2,300,691 dollars aan goederen en.effecten. Wm. M. Tweed heeft sedert 1868 voor 4,474,954 dollars aan den aankoop van onroerende goederen en staatspapieren besteed. Peter B. Sweeny heeft in drie jaren tijd 1,479,736 dollars belegd. Dit zijn wel aardige cijfers. Middelerwijl hebben de New-Yorkers voortdurend meer belasting betaald. Porte Plafa, do voornaamste handelsstad der repu bliek San Domingo, is door een hevigen brand geheel vernield Overal in Mexico hebben geduchte opstanden plaats. De troepen zijn niet gunstig jegens het gouvernement gezind, dat ten einde raad schijnt te zijn. In den Staat New-IIampschire is de wet tegen den dronkenschap met het volgende artikel verscherpt „De schade, die een beschonkene aanrigt, moet worden vergoed door den herbergier, ten wiens huize de onge lukkige zich aan het gebrnik van sterken drank te buiten I heeft gegaan. Bij nalatigheid in die vergoeding van de zijde des tappers zal deze met eene boete van 50 tot 100 dollars gestraft worden." Tweeiic 44amer. Zitting van Zaturdag 18 November. Aan de orde is del beraadslaging over Hoofdstuk IV der Staatsbegrooting voor 1872,1 (departement van Justitie). Onderscheidene aangelegenheden, dit departement van algemeen bestuur betreffende, worden door vir-l schillende leden besproken, o. a. het cellulair—stelselde keuze van regterlijke ambtenaren, het stelsel van erfelijkheid van het notaris ambt, de invoering der jury, enz. Zitting van Maandag 20 November. Voortzetting der beraad slaging over Hoofdstuk IV der Staatsbegrooting. De minister vanl Justitie is aan 't woord; hij verdedigt zijne begrooting, gelijkI inele zijn reg< ringsbeleid tegen de in de vorige zitting geopperde bedenkingen. De algemeenc beschouwingen over dit Hoofdstuk loopen ten einde; met de behandeling der artikelen is meul gevorderd tot art. 16. Du heer Lentiug heeft zijn amendement op art. 12 (kosten van het Hoog Militair Geregtshof) ingetrokken. De luit. ter zee 1ste kl. C. A. Jeekel, adj. van den direct, en comm. der marine te Hcllevoetsluis en onder-equipagem. der marine! aldaar, wordt met den laatsten dezer eervol ontheven van de waai'-f neming dier betrekkingen, op non-activiteit gesteld en met denl 1 Dcc. daaraanvolgende als zoodanig vervangen door den luit. terl zee 1ste kl. J. 1'. van Kossum. De heer S. Hoven, med. dr. te 's Ilage, is benoemd tot ridder! der orde van den Nederl. Leeuw; tot broeder dier orde is benoemd! den beer E. H. Brouwer, bibliothecaris der Koninklijke Militaire! Academie. Tot burgemeester van Vlieland is herbenoemd de lieer L. Zunder-I dorp, tevens secretaris dier gemeente. Blijkens eeu van den gouv.-gcncraal van Nederl. Indië bij heil departement van Koloniën ontvangen telegram, van den 19 dezer,! is de telegrafische verbinding tusschen Java en Australië voltooid. F r tl li k r ij k. Do Patrie berigt, dat dezer dagen door den minister vaal Marine een commissie is benoemd om een nieuw zamenstel van regelen voor den krijg ter zee te onderwerpen, en well omdat do veranderingen, welke sedert twintig jaren in den bouw der oorlogschepen zijn gekomen, ook verandering detl taktiek noodig maken. Volgens eene opgave van Parijsche dagbladen bestaanl er in Europa, huiten Frankrijk, thans 19 dag- of week-| bladen, welke door toedoen van de Internationale vereeni- ging van zoogenaamde handwerkslieden opgerigt zijn enl tot orgaan voor hare begrippen dienen. Zeven daarvan! verschijnen in België; een in 's Hage en een in Amster-[ dam verschijnend blad zijn waardig geacht mede onder diel negentien te worden gerekend.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1871 | | pagina 2