Benoemingen, enz. gisteren avond een drama te zien, Sara Waters, in 7 tafereelen, met een voorspel: de Kinderroofster. Ofschoon in dit stuk wel eens overdreven toestanden worden geschetst, mogen wij de opvoering er van niet onverdienstelijk heetenonder scheidene leden van dit gezelschap verdienden teregt den bijval, hun geschonken. Men verzekert, dat Z. M. de Koning aan den goud en zilversmid J. M. B., te Zwolle, kwijtschelding heeft verleend van de beide hem opgelegde hoeten van 25 en vermindering van de cellulaire gevangenisstraf van twee maanden tot op een maand, tot welke straf hij veroordeeld was wegens liet voor goud verkoopen van voorwerpen van een ander metaal. Bij het jl. Dingsdag ingediende ontwerp van wet tot wijziging van de wet op do Nationale Militie, wordt, naar men verneemt, het maximum der jaarlijksclie ligting van 11,000 op 13,000 man gehragt en worden de plaatsver vanging en nummerverwisseling afgeschaft. Wij zijn thans in staat, zegt het Vaderland, iets naders mede te deelen omtrent de voornemens van den minister van Oorlog. Zijn wij wel ingelicht, dan zal die minister zijn demissie nemen, nadat, behalve het hij de Tweede Kamer ingekomen wetsontwerp tot wijziging der militiewet, ook dat op het vestingsteisel zal zijn ingediend, en nadat do begrooting van Oorlog door de Staten-Generaal zal zijn behandeld. Het door het blad medegedeelde gerucht, dat do minister thans reeds zijn ontslag zou hebben gevraagd, meent het thans ook als voorbarig te kunnen beschouwen. De Hooge Baad der Nederlanden heeft bij arrest van jl. Dingsdag o. a. verworpen het beroep van cassatie, inge steld door Jolian Egly of Egli (meer hekend hier te lande als Alfred baron von Liehenstoin, onder welken gefin- geerden naam hij de amours te Amsterdam had, welke hem den kerker ontsloten), tegen het arrest van het Prov. Geregtshof van Noordholland van 22 Aug. jl., waarbij hij werd veroordeeld tot vijf jaren tuchthuisstraf. Het Hof van Noordliolland heeft jl. Dingsdag morgen den Engelschman Kichard Lloyd, die verleden week teregt heeft gestaan wegens poging tot moord door verdrinking, gepleegd op den persoon van A. Groen, daarvan vrijgesproken, doch hem schuldig verklaard aan moedwillige mishandeling waaruit geen verwonding noch beletsel om te werken is ontstaan en hem deswege veroordeeld tot eene cellulaire gevangenisstraf van 1 jaar en in eene geldboete van 25. Het O. M. had wegens poging tot moord gerequireerd eene cellulaire gevangenisstraf van 1 jaar.) Aan den hoogleeraar dr. F. Hofstede de Groot, te Groningen, zal met 1 Jan. a. s. emeritaat worden verleend. Dr. E. van der Ven, schoolopziener in het 5de district van Noordliolland, heeft een hoofdonderwijzer te Haarlem bij den gemeenteraad aldaar aangeklaagd, wegens het bezigen van beleedigende uitdrukkingen ten zijnen opzigte in een brief aan het dagelijkscli bestuur. Sedert de laatste opgave zijn te Texel geene pok lijders bijgekomen. Het aantal sollicitanten naar de vacante betrekking van gemeente-secretaris te Anna Paulowna bedraagt G5. Het jaarlijkscli tractement is 500. De Scliager Crt. bevat een ingezonden artikel, gc- teekend W. A. Hazou c. s., waaraan we deze regelen ontleenen „Naar wij vernemen, heeft de gemeenteraad in zijne openbare vergadering van Za'unlag jl. met algemeene stemmen goedgekeurd een voorstel van den waarnemenden burgemeester D. Timmerman, om een adres te rigten aan lieeren Gedeputeerde Staten, waarin adressanten verzoeken, om op grond der liavelooze handelingen van den heer van Dörnberg Heiden, in zijne kwaliteit van burgemeester van Schagen, voor en na het bezoek van Z. Exc. den commis saris des Konings betoond, op ZEd. Aolitb. toe te passen art. 60 der gemeentewet van 1851." De nieuwe waterweg naar liet station Noordscharwoude zal, naar men meldt, den 27 dezer plegtig worden geopend. Eeniwe dagen geleden heeft er onder de gemeente Koedijk een brutale aanranding plaats gehad. Een land bouwer, uit de gemeente St. Maarten afkomstig, reed in den laten avond naar huis met een aatizienlijkc som gelds hij zich. Door een persoon, die te Alkmaar en in den omtrek wël bekend is, en dien hij een oogenhlik te voren in liet oog gekregen had, werd plotseling zijn paard bij den teugel gegrepen en tot staan gehragt. De aanvaller, die steeds den teugel vasthield, begaf zich achter de tilbury, greep den hoer aan en eisclite liet geld, dat deze hij zich had, onder bedreiging tegen zijn leven. De boer grijpt hierop zijn mes en geeft den aanvaller een snede over liet voorhoofd, waardoor deze achterover tuimelt. Do aangevallene zette hierop zijn togt voort en kwam bleek van schrik in zijn woning aan. In den aanvang was men bevreesd, dat de landbouwer tengevolge van de schrik beroofd was van zijn verstand. De aanvaller bevindt zich reeds in verzekerde bewaring. (Yad.) Men meldt ons van Alkmaar, dd 22 November: „Op de zoogenaamde schoimarkt alhier zijn aangevoerd 971 stuks vee, die voor liet grootste doel voor liooge prijzen vlug van de hand zijn gegaan. Veel vee is voor het buitenland opgekocht." Naar men meldt zal liet voor zes jaren opgerigte gebouw aan den Oosterdijk tussclien Andijk en Enkhuizen en voor evangelisatie bestemd, met den 1 Januarij a. s. gebezigd worden om er geregeld eiken Zondag tweemaal godsdienstoefening te houden. Jl. Dingsdag is ten raadliuize der gemeente Alkmaar aanbesteed de levering van het voor 187-2 noodige plant soen. De laagste inschrijvers waren de lieeren J. Jurrissen en Zoon, te Naarden, voor de som 1184.50, aan wie de levering door burgemeester en wethouders is toegewezen. Terwijl in 1867 te Nieuwe Niedorp hij onderliandsclie verpachting 7 hectaren, 74 aren en 10 centiaren land, toebeliooreiide aan de Doopsgezinde gemeente aldaar, voor 400 's jaars waren gegund, bragten diezelfde stukken '^e/.er dagen 1063 op. En de overige perceelen, te zamen groot 9 hectaren, 71 aren en 10 centiaren, voor 4 jaren ondershands voor 669 verpacht, klommen thans tot een jaarlijkscheii huurprijs van 1860. Nog zijn 2 hectaren land, sinds- een aantal jaren voor do som van 86 in huur j gegeven, gestegen tot 325.50 's jaars. i Men verneemt dat Prins Oscar, broeder des Konings van Zweden, en vermoedelijk troonopvolger, zich naar Amsterdam zal begeven om zich daar onder behandeling i te stellen van dr. Mezger. (Vad.) Bij gebroeders Kraay, te Amsterdam, is verschenen eene brochure „de Sociale Kwestie, opmerkingen bij de studie van liet gewigtige vraagstuk van onzen tijd," door Werther. Deze brochure is in zes hoofdstukken verdeeld. In de eerste drie geeft de schrijver eenige opmerkingen omtrent den aard en den oorsprong der sociale kwestie. Hij dringt o. a. hierop aan, dat onderscheid gemaakt worde tusschen het streven der arbeiders om de wanverhouding van loon en levensbehoeften weg te nemen en de zucht van dien stand om zich te doen gelden als politieke magt. Verwarring van deze heiden staat de oplossing der kwestie in den weg, Daarom zal de Internationale haar doel nimmer bereiken Onder de oorzaken der sociale kwestie noemt de schrijvei o. a. liet verkeerd gebruik maken van het kapitaal, in beursspel, belegging in allerlei staatsleeningen, enz. In de laatste drie hoofdstukken geeft de schrijver eenigo wenken omtrent, verbetering van den toestand. Badicale genezing kan men vooreerst niet verwachten. Maar' er kan toch nog al wat gedaan worden. De werkman zelf kan zich onthouden van sterken drank; hij kan het trouwen uit stellen totdat hij een spaarduitje heeft vergaderd; hij kan een bepaald vak leeren en dat goed leeren; hij kan ijverig werken. De werkgever moest, zoo veel dat kan, op stuk laten werken of telkens zekere taak bij wijze van aanneming laten verrigten. Dat is beter dan de oudvaderlijke daggeld. Verder moesten de industrieëlen de vorming van goede werklieden meer bevorderen. Kinderen moesten niet werken. Leerlingen behoorden er te zijn en geene jongens die kleine knechten zijn Naarmate het gebruik van machines toeneemt, moet de werkman meer worden een intelligent wezen. I Ver volgons handelt de schrijver over arbeiders-vereeni- gingen, winkel-vereenigingen, inkoop-vereenigingen, voor- scliot-vereenigingen, eethuizen, enz. Hij wijst er de groote voordeelen en enkele nadeelen van aan. Met philantropische industrieële ondernemingen heeft hij weinig op. Van staats tusschenkomst houdt hij ook niet veel. De staat is in de moeste gevallen den arbeider het meest van nut door zich zoo weinig mogelijk met hem te bemoeijen. (Haarl. Crt.) Te Leksmond lieerschen nog sterk de pokken. Keeds een tiende gedeelte der bevolking is tengevolge daarvan 1 bezweken. Nu schijnt men het nut der vaccine te gaan inzien. In liet Gooi vinden honderden huisgezinnen gedurende don winter oen middel van bestaan in het spinnen van koehaar tot het vervaardigen van tapijten. De aanvraag is grooter dan andere jaren, toen het Engelsche machinaal gesponnen koehaar dezen handenarbeid dreigde te over vleugelen. De statuten der te Goes opgerigte Vereeniging „Help u zeiven" door en voor arbeiders zijn goedgekeurd bij koninklijk besluit van 28 October. Het doel dezer Vereeniging is: de bijeengebragte gelden der leden aan te wenden tot het bouwen van nieuwe en het koopen van bestaande woningen, en alzoo den leden goede, en goedkoope huisvesting te bezorgen. Het kapitaal wordt verkregena. door do betaling van eene entree van 25 centenb. door wekelijksclie bijdragen der leden van minstens lOcenten; c. door te behalen voordeelen. 1 De kantonregter te Arnhem heeft den persoon van II. S. veroordeeld tot een geldboete van 1, ter zake van het plaats nemen in den trein zonder geldig plaatsbewijs. Dezelfde persoon stond teregt wegens verminking van zijn plaatsbewijs, doch is ten aanzien van die overtreding ont slagen van regtsvervolging. - - In dezelfde zitting werd een zekere H. v. V. tot een geldboete van/1 veroordeeld, ter zake van weigering 0111 zijn plaatsbewijs af te geven op vordering van den spoorwegbeambte. Als een bijzonderheid kan vermeld worden, dat een der arbeiders op het landgoed Sonsbeek, bij Arnhem, Evert Magendans, die thans 75 jaren telt, gedurende 50 jaren onafgebroken op genoemd landgoed, hij de familie van Hceckeren, werkzaam is geweest. Het Prov. Geregtshof in Overijssel heeft jl. Dingsdag Grietje Voerman, oud 34 jaren, verlaten huisvrouw van Jasper Schipper, laatst gewoond hebbende te Zwartsluis, schuldig verklaard aan kindermoord door de gehuwde moeder gepleegd, en liaar met aanneming van verzachtende om standigheden, veroordeeld tot tien jaren tuchthuisstraf. Naar men verneemt, zal door den uitgever II. Kui pers te Leeuwarden, bij genoegzame deelneming, worden uitgegeven liet reeds zoo dikwijls besproken pricsch hand- sc/iri/t, in liet bezit van den heer C. Over do Linden. Het werk zal p. 111. 300 pag. heslaan en naast den Frieschen tekst de Nederl. vertaling door dr. J. G. Ottema bevatten, terwijl daaraan zullen worden toegevoegd twee lithographieën van photografisclie afbeeldingen van 2 bladzijden uit liet manuscript. Door de uitgave van liet gelieele werk kan het geheim zinnige worden opgehelderd, dat nog over dit handschrift 'verspreid ligt, Te Langezwang is een koe op ruwe wijze met mes- sneden doodgemarteld en daarna in een sloot geworpen. De Prov. Staten van Groningen hebben den heer Schepel, burgemeester van Winsum, tot lid van Gedep. Staten verkozen. Op den 18 dezer is te Groningen een huwelijk ge sloten tusschen twee doofstommen. De bruidegom is te Amsterdam gevestigd, de bruid woonde te Groningen. Te Groningen is dezer dagen overleden de bekende regtsgeleerde mr. A. Modderman, hij liad den ouderdom van 73 jaren bereikt. Een 20jarig meisje te Groningen heoft zich, na een woordenwisseling met hare tante over het te laat uitblijven met haren minnaar, door ophanging van 't leven beroofd. Als eene bijzonderheid wordt gemeld, dat jl. Zondag liet kerkgezang in de kerk der Christelijk Gereformeerde gemeente te Nieuw-Appelscha werd geleid door Wietze Hogeveen, oen knaap van 14 jaar. Zijne vastheid en zuiverheid in 't treffen der toonen waren inderdaad be wonderenswaardig; in dit opzigt behoeft hij waarlijk voor menig bejaarder voorzanger niet onder te doen. Uit Peize meldt men aan de Drentsche Crtdat aldaar een honderdtal personen van alle standen een geheele week van 's morgens vroeg tot 's avonds Iaat aan hot werk geweest zijn 0111 liet vaarwater voor het beurtschip te verdiepen. Het Prov. Geregtshof in Limburg heett in eene openbare teregtzitting op den 17 dezer uitspraak gedaan in de zaak der 3 personen, beschuldigd van in den nacht van 6 op 7 Aug. jl. in het gehucht Limmel, gem. Meerssen, gewapend met stokken en zware stukken hout, geweldige slagen te hebben toogebragt aan de drie gebroeders Dol mans en Pieter Blom, tengevolge waarvan P. Dolmans op de plaats dood bleef, en P. Blom gedurende ineer dan 20 dagen buiten staat geweest is persoonlijken arbeid te ver rigten. Dc beschuldigde D. is vrijgesproken; de bescli. B. veroordeeld tot 5 jaren gevangenisstraf en de besch. E. tot een cellulaire gevangenisstraf van één jaar. Het plan om de Kaspische zee met de Zwarte zee door middel van een kanaal te verbinden heeft alle kans van spoedig tot stand te zullen komen. Volgens.de bere kening van den ingenieur Blum zou het werk in 6 jaren voltooid kunnen worden. De kosten worden begroot op 80 millioen roebels, of 172 millioen gulden en de hoeveel heid uit te graven aarde op ongeveer 600 millioen kub. meter. Aan den beroemden geneesheer von Scherzer te VVeenen wordt uit Panama geschreven, dat slechts met de eigenlijke Cundurango (Pendandria Digynia L.) genomen proeven gunstige gevolgen bij kankerlijders verkregen zijn. De vele navraag heeft reeds tot misbruik aanleiding gegeven en allerlei klimplanten zijn als Cundurango in den handel gehragt. De prijs van den bast is op de plaats zelf tot 21 dollar por pond gestegen; in Noord-Amerika wordt het tienvoud van dat bedrag betaald. Door bemiddeling van den Engelschen consul in Panama zijn aan genoemden geneesheer 25 pond der echte Cundu rango verzonden, die uitsluitend tot wetenschappelijk onder zoek zullen aangewend worden. STATEN-JiENEKAAL. Tweede Sininer. Zitting van Dingsdag 21 November. - Met de behandeling van de begrooting van Justitie wordt voortgegaan. Door onderscheidene leden wordt het woord gevoerd over verschillende aangelegenheden be treffende rijks—politie, jagt en visschcrij. De ministers van Justitie en van Financiën verdedigden o. a. het koninklijk besluit van 10 October 11houdende nadere bepalingen omtrent de zalinvisscherij, en verklaarden de bewering van den heer Lynden, als zou van wege andere mogendheden pressie zijn uitgeoefend, voor bezijden de waarheid. Eerstgenoemde minister kon, op eene deswege tot hem gerigte vraag, nog niet liet tijdstip bepalen, waarop door hem een nieuwe jagtwet zou worden ingediend. De heer van Eek trad op als verdediger van de rijksveldwachters, wier beloouingeu hij te gering achtte, in aanmerking genomen hunne gewigtige bediening. De minister deelde in die luilde, doch kon niet besluiten, een voorstel tot verhooging hunner wedden te doen. Ten einde deu minister te nopen in dezen met spoed eene nieuwe regeling in te dienen, stelde de heer van Eok een amendement voor, strekkende om den post voor de rijksveldwacht met f 8100 te verminderen. Dit amendement is met 48 tegen 16 stemmen verworpen. Een ander amendement, van den heer de Bruyu Kops, om de kosten van het toezigt 111 de gevangenissen met f 4000 te verhoogen, werd mede verworpen. Zitting van Woensdag 22 November. Aan den heer Tak wordt, op zijn daartoe gedaan verzoek, verlof gegeven om in de zitting van den volgenden dag vragen te rigten tot den minister van Marine ter zake van de op de begrooting van fiinnenl. Zaken voorkomende sommen tot verbetering van den toegang van aan de Maas gelegen steden naar zee. - Vervolgens wordt de beraadsla ging over de begrooting van Justitie vervolgd. Nadat, ondanks de bestrijding door den minister, ecu amendement van den lieer (ira- tama met 46 tegen 23 stemmen was aangenomen, werd liet gelieele Hoofdstuk met algemeene stemmen aangenomen. Bij de Kaïner is ingekomen een wetsontwerp tot het toestaan van afwijking van de regelen der gemeentewet omtrent de plaat selijke verbruiksbelastingen ten behoeve van 17 gemeenten, waar onder de gemeenten Helder, Oostzaan, Urk, Vlieland, Terschelling, Hellevoetsluis en Vlissingen. Voor Alkmaar, Hoorn, Purmerend en Edaai wordt gevraagd afwijking alleen ten aanzien van de heffing der wik- en weegloouen gedurende 5 jaren. Er is bij de Kamer Ingekomen een wetsontwerp tot goedkeuring van sommige bepalingen cener overeenkomst tusschen Nederland en Groot-Brittanuië, betredende Suinatra. De statuten van de vereeniging tot stichting eener Burger bewaarschool te Hoorn zijn goedgekeurd. De benoeming van jhr. mr. P. van Foreest, burgemeester van Wieringerwaard, tot secretaris dier gemeente, is goedgekeurd. De lieer 1'. H. B. Moltkc, üoofdinsp. der dir. bel., in- en uitg. regten en accijiiseu, tevens belast met de functien van inspecteur der Ithijn- en Maasvaart, is tijdelijk gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Ncderl.-Indic. De luits. ter zee 2de kl. A. J. Krabbe en C. L. de Jong worden, met den 26 dezer, respectivelijk geplaatst op liet schroefstoomsobip het Eoo en het wachtschip te Hellevoetsluis. BUITENLAND. België. De laatste berigten uit Brussel gewagen van volks- demonstratiën, die aldaar hebben plaats gehad ter gelegen heid van de interpellatie, tot de regering gerigt door het kamerlid, den lieer Bara, ter zake van de benoeming des heeren de Decker tot gouverneur van Belgisch-Limburg. Op 't plein vóór 't gebouw, waar de zitting gehouden werd,

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1871 | | pagina 2