ADVERTENTIËN. Beweging-en van Zr. Ms. schepen in Nederl. Oost-Indië, dato 15 Oct. 1871. Marine-Haven Nieuwediep. dank wordt gebragtomdat hij de Decker's benoeming en Langrand's zwendelarijen in de Kamer van Afgevaardigden ter sprake gebragt heeft. Ook uit andere provinciën worden adressen van dezelfde strekking aan den heer Bara gerigt. De Moniteur behelst een koninklijk besluit, waarbij de heer de Decker, op zijn verzoek, is ontslagen als gouverneur van Limburg. Het genoemde regeringsorgaan zegt, in antwoord aan den burgemeester van Brussel, volgens wien de benoeming van den heer de Decker aan de Kroon zou zijn opgedrongen, dat geenerlei benoeming aan de Kroon is opgedrongen, maar dat alleen het ministerie verantwoordelijk is voor de benoemingen, welke het den Koning voordraagt. Men verwacht heden in de Kamer van Vertegenwoordigers eene interpellatie door een lid van de linkerzijde omtrent het ontslag van den heer de Decker. In het Alhambra te Brussel heeft jl. Zaturdagavond een ongeluk plaats gehad. De gebroeders Colmars ver- rigtten daar hunne gevaarlijke kunsten. Langs het voor- tooneel was hoog in de lucht een koord gespannen, waaraan twee trapezen hangen, waarop twee der broeders hals brekende toeren verrigten, terwijl de derde met een velo- cipède over dat koord rijdt. Terwijl zij zóó bezig waren brak een der ijzeren haken, die het koord hielden. De drie kunstenaars sloegen naar beneden en alhoewel zij in het net teregt kwamen, dat onder het koord gespannen was, werd een (degeen die op de velocipède reed) gevaarlijk gewond: de tweede ontving zware kneuzingen; alleen de derde kwam er heelhuids af. Te Bergen is bij den agent der Nationale Bank een bedrag van 450,000 francs gestolen. F r a n k r ij k. De meerdere belasting, welke de ingezetenen van Parijs betalen moeten, is oorzaak, dat de uitgevers den prijs hunner boeken verhoogd hebben. Zoo heeft de bekende Michel Lévy aangekondigd, dat zijne 1 francs uitgaven voortaan fr. 1,25 zullen kosten. Men berekent dat Napoleon op het oogenblik meer dan 1000 agenten in Frankrijk heeft, die het geheele land doorreizen en brochures en geschriften verspreiden, om de bevolking weder voor hem te winnen. De Franschen beginnen het nu ernstig te meenen. Daar zij tot het bewustzijn zijn gekomen dat hunne vol- komene onwetendheid in aardrijkskunde niet weinig heeft bijgedragen tot hunne nederlagen, hebben zij er iets op gevonden om deze door hen zoo gehate wetenschap op een even aangename als genotrijke wijze te leeren. Zij zullen namelijk op de billardlakens kaarten van Frankrijk, Europa, Duitschland, enz. afdrukken, met punten voor de steden, strepen voor de rivieren, enz. Iedere partij billard zal alsdan een geographische les worden. Daar een billard aldaar tegenwoordig 60 fr. belasting moet opbrengen, is de vondst van de koffijhuishouders voortreffelijk, want hunne billarten zullen nu wel nooit leêg staan, en welk vader zal b. v. voortaan nog aan zijne jonge zoons het koffijhuis kunnen verbieden? Zij gaan immers naar de aarddrijks- kundige les!? De Parijsche scholieren hebben zich het lot van Rossel aangetrokken. Zij vreesden dat de commissie van gratie hem de doodstraf niet sparen zou, en besloten voor hem genade te vragen aan den president der republiek en de genoemde commissie. Jl. Vrijdag morgen verzamelden de scholieren zich bij het station Montparnasse en trokken naar Versailles. Eenigen uit hun midden werden met het aanbieden van het verzoekschrift aan den heer Thiers belast. Zij kwamen te Versailles juist op het oogenblik dat Thiers de vergadering der,commissie van gratie verliet. Barthelemy Saint-llilaire nam het verzoekschrift aan, maar berispte hen ernstig. Hun stap kon, zeide hij, de commissie kwetsen en manifestatiën, als zij op het touw hadden gezet, waren nadeelig voor de republiek. Met deze teregtwijziging dropen de jongelieden af. Het Journal des Débats erkent dat de scholieren bewogen weiden door edelmoedigheid, en dat zij zich zeer welvoegelijk gedroegen, maar keurt het zeer af, dat een manifestatie gehouden werd, welke tot wanorde aanleiding geven kon, en dat de jongelieden invloed wilden uitoefenen op de beslissing eener regtbank, en dus aan de vrijheid van overweging der regters geweld doen. Digt bij den pont Louis Philippe te Parijs staat een klein houten hutje, waarin over dag een oud vrouwtje gebraden aardappelen verkoopt. Dat hutje huurde zij van den eigenaar, die het alleen 's nachts bewoonde, daar hij over dag de straten van Parijs doorliep met een langen stok, waaraan eenige doode ratten hingen. Het was een grijsaard, van wien men nooit iets anders heeft geweten, dan dat hij tot een der aanzienlijkste familiën van Frankrijk behoorde. Ook na zijn dood, die dezer dagen voorviel, is het geheim zijner geboorte niet opgelost. Hij was bekend als een eerste rattendooder en riep altijd met een gebroken stem: „La mort aux rats\" Hij nam een sou voor iederen rat, dien hij in iemands kelder, pakhuis of woning doodde. In een houten kist heeft men het portret gevonden van een edel man uit de vorige eeuw, vermoedelijk zijn vader. Ziehier wat het Cliineesch gouvernement tot herstel van de slagting der Fransclie onderdanen te Tien-Tsin heeft gedaan en waarop de president der republiek in zijn rede, uitgesproken bij de ontvangst van den Chineschen ambassadeur, heeft gezinspeeld: 1. heeft het 21 schuldigen ter dood doen brengen en 25 anderen gedeporteerd 2. zijn de prefect en onder-prefect van Tien-Tsin ontzet van hun ambt en verbannen; 3. zijn talrijke boeten, tot een bedrag van 3,450,000 fr. opgelegd, om aan de gezinnen der slagtoffers te goed gedaan of voor de wederoprigting der vernielde gebouwen besteed te worden; 4. laat het Cliineesch gouvernement grafzerken leggen op de graven der slagtoffers en aan den ingang van het kerkhof te Tien-Tsin een monumentalen boog oprigten, waarin gebeiteld is een officiële proclamatie, houdende me- dedeeling der bestraffing van de schuldigen en de lasterlijke beschuldigingen wederleggende, die tegen het christendom en de zendelingen zijn geuit; 5. eindelijk heeft de Keizer van China in den brief, dien de ambassadeur aan den president heeft ter hand gesteld, zijn leedwezen over het gebeurde betuigd, terwijl de gezant in verschillende gesprekken met den minister van Buitenl. Zaken voldoende opheldering en bevredigende verklaringen heeft gegeven omtrent onderscheidene punten, waarvan de definitieve regeling aan de Fransclie legatie te Peking is opgedragen. Engeland. Het jongste bulletin, nopens den gezondstoestand van den Prins van Wallis uitgegeven, meldt dat de Prins jl. Zondag een hevigen aanval van koorts heeft gehad, maar dat overigens de verschijnselen der ziekte van geen ernstigen aard zijn. Shakespeare zal eindelijk een standbeeld in Londen verkrijgen op den hoek van Park Lane en Hamilton place. Spurgeon, die nog altijd even populair in Engeland blijft, heeft onlangs van eene dame 240,000 ontvangen om een weeshuis voor jongens te stichten; en nu eene gelijke som om een voor meisjes op te rigten. Uit Alexandrie wordt aan de Telegrapli gemeld, dat eene Algerijnsche bark met 75 Mecca-gangers in die haven is vergaan en dat al de opvarenden verdronken zijn. Duitschland. Op bevel van den Duitsclien Keizer heeft het geheele leger jl. Zondag gerouwd en is naar de kerk geweest, ter herinnering aan de gesneuvelden in den laatsten oorlog. Bij den Bondsraad is door den rijkskanselier een wets ontwerp ingediend, waarbij voor de jaren 1872, 1873 en 1874 de sterkte des legers op den voet van vrede op 401,659 man en de middelen tot bestrijding der uitgaven Aoor dit leger op jaarlijks lid. 90,373,275 bepaald worden, waarvan jaarlijks ruim 79 millioen ter beschikking van den Keizer en ruim 10 millioen ter beschikking van Beijeren gesteld zullen worden. Onder het vorenstaande cijfer is niet begrepen eene op de rijksbegrooting voor 1872 gebragte som voor verhooging van bezoldigingen. Een bij de Augsburgsche Allgemeine Zeitung ont vangen schrijven uit Yokohama van 11 Sept. bevestigt het berigt van de omkeering die onlangs in de politieke ge steldheid van het Japansche rijk heeft plaats gegrepen, en wel, zoover bekend is, op vreedzame wijze en zonder verzet te ontmoeten. De officiële uitdrukking, waarmede in Japan die omwenteling omschreven wordt, is eenvoudig: verande ring van de hans, of het grondgebied der vazallen, in keus, dat is Keizerlijke domeinen. In de daad is, volgens den schrijver van den aangehaalden brief, invoering der regering door eenen souverein met onbeperkte magt in plaats van het leenregtelijk regeringstelsel, eene verandering die, welke nadeelen of gevaren zij ook medebrengen moge, voor de groote massa der bevolking, alsmede voor het verkeer met de buitenlanders gunstig schijnt te moeten werken. Het aangehaalde schrijven zegt verder: „Eene commissie van geleerden uit de Vereenigde Staten, door toedoen van het Washingtonsche bewind overgekomen om zich door wetenschappelijk onderzoek met de hulpbronnen van het Japansche Kijk bekend te maken, is door het Japansche gouvernement uitstekend goed ontvangenzij bestaat uit de heeren: generaal Capron, professor Antisell, majoor War- field en Stuart Eldridge; de laatstgenoemde is tevens secretaris der commissie en belast met het opstellen van het rapport dezer wetenschappelijke expeditie. Gisteren is aan die heeren de zeldzame eer ten deel gevallen van den souverein des rijks te zien; zij werden den Mikado persoonlijk voorgesteld. Onze telegraphische verbinding met do Chineesche haven Shanghai is, helaas! slechts van korten duur geweest; een stuk van den telegraaphkabel is door Chineesche zeeroovers opgehaald en geroofd." Volgens een berigt uit Londen is de evenbedoelde tele graaphkabel hersteld. Italië. Naar men verneemt, heeft de Paus jl. Vrijdag bij het afscheid der Italiaansche bisschoppen gezegd„Ik smeek u, uwe kudden in de wegen der godsdienst te leiden, en haar te beschermen tegen de rampen, welke <hp aarde meer dan in andere tijden overstroomen. Indien men u de middelen onthoudt om uwe waardigheid op te houden, God zal u in zijne barmhartigheid zijne toezeggingen niet onthouden. Gaat naar uwe diocesen, en vervult uw ambt met regtvaardigheid en ijver." Fanfula meldt, dat de Paus, tengevolge van het gezamenlijke verzoek van de superieurs der geestelijke corporatiën van Home om het Vaticaan niet te verlaten, alle plannen, welke dienaangaande mogten hebben, heeft laten varen. De" Keizer en de Keizerin van Brazilië hebben dezer dagen den Paus bezocht. De Unita Catholica verhaalt, onder het opschrift „Petroleum in Italië," het volgende: „In den nacht van 6 Nov. beproefden eenige onbekende petrolieri den kathedraal van Padua in brand te steken, door die vloeistof bij de doopkapel te sprenkelen, wier muren met prachtige fresco-schilderingen uit de veertiende eeuw versierd zijn. Gelnkkig had de vlam niet genoeg voedsel en ging uit, na eenige kleine voorwerpen vernield te hebben. Twee dagen later brak een brand uit in de sacristie van San Benedetto. Eenige soldaten bespeurden dit en luidden dadelijk de brandklok. Spoedig kwam er van alle kanten hulp en vermeesterde men het vuur, doch het geheele vertrek was vernield. De stad was geheel in onrust en verwarring en strenge voorzorgsmaatregelen zijn verordend. Prins Alexander der Nederlandenkapt. P. van der Velden Erdbriuk, Prinses Amelia, kapt. J. E. Buys, van Speijk, kapt. J. M. I. Brutel de la Rivière en roeikanonneerboot n°. 14, luit. 2de kl. W. J. van Iloogcnhuyze, wachtschepen te Batavia, Soerabaija, Macassar en Samarang. Djambi, kapt. J. F. Koopman, gest. ter W.kust van Sumatra, bezoekt het rijk van Atsjin. Curaqao, kapt-luit. jhr. M. W. Bowier, op reis naar Australië. Vesuvius, luit 2de kj. E. Simou van der Aa, tijd. komm., is buiten dienst gesteld. Vice-Admiraal Koopman, kapt.—luit. B. D. van Trojen, den 27 Sept. vertrokken naar Menado en ïernate, ten einde het noordelijk gedeelte van de Moluksche zee te bekruisen. Marnix, kapt.—luit. W. Euslie, gest. in de wateren van Riouw en Linga, heeft een togt gedaan naar het rijk van Atsjin. Coelioorn, luit. lste kl. W. J. Adams, wordt verwacht te Soerabaija om eenige voorzieningen te ondergaan. Aart van Nes, luit. lste kl. G. C. C. Thiereus, drn 15 Oct. vertrokken naar het slation in de wateren van Cclebes. den Briel, luit. 2de kl. P. Metman, tijdel. komm., ondergaat te Soerabaija eenige voorzieningen. Maas en Waal, luit. lste kl. J. Spanjaard, gest ter W.kust van Sumatra. Ard- joeno, kapt.-luit. Al. O. de Kanter, ligt te Soerabaija beschikbaar voor de dienst. Amsterdam, kapt.-luit. H. 1'. Klerck, ligt te Batavia beschikbaar voor de dienst. Cycloop, kapt.-luit. C. A. IVHalverhout, gest. in de wateren van Celebes. Sumatra, luit. lste kl. P. J. Kosenwald, gest. in de wateren van Riouw en Linga. Borneo, luit. lste kl. W. F. de Bruyn Kops, gest. in de Aloluksche wateren. Banka, luit. lste kl. J. Tromp, gest. ter O.kust van Sumatra. Timor, luit. lste kl. G. W. C. Voorduin, gest. in de wateren van Alenado. Suriname, luit. lste kl. W. J. S. de Kauter, gest. ter Z. en O.-afd. van Borneo. Madura, luit. lste kl. J. A. Greve, gest. in de VV.-afd. van Borneo. Onrust, luit. lste kl. E. B. Bonn, gest. ter Z. en O.-afd. van Borneo. Admiraal van Kinsbergen, luit. lste kl. K. O. van der Veen, gest. ter Z. en O.afd. van Borneo. Stavoren, luit. lste kl. C. L. van VVoelderen, op het terrein der opname ter O.kust van Sumatra. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). Windrigting en Kracht. ono. noto. otn. noto. 4.6k. 0.8 0.3„ 0.3„ Barometer Stand. Afw. 761.89 t 2.77 Thermometer C. Stand. 1 Afw. .Èf a CA 2.4 3.4 2.0 - 4.0 - 2.9 - 2.8 - 3.6 0.79 Toestand van de zee. 763.62 f 4.46 762.78 f 3.58 12 noto. 0.3„ 761.92 f 2.72 Weersgesteldheid: 26 Nov. 12 u. Diglber^plkt, goedweer. 27 Nov. 12 u. Digtbewolkt, goedweer. 28 Nov. 8 u. Bewolkt, goedweer. 28 Nov. 12 u. Bewolkt, goedweer. 0.89 0.83 0.85 Slechtw. Vlak. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 20 Nor. 26 Nov. AunaMariaHenriëtte. A.S.deJoug. Suriname. 24 G.K.G.v.Hogendorp. A.F.A.lIörner.Butavia. 25 27 Nov. Elizabeth Jacoba. A. J. Bakker. Macasser. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst. 25 Nov. Ermina. E. Phillips. v.VÏietSiCo. New-York. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Lanchester. C. Hammond. Sunderland. Steenk. Zur.Muhlen&Co. Carbon. G. Reston. Newcastle. Waverley. C. Evensen. Hudichswall. Hout. Amons Co. Olga. J. N. Smith. Helsingfors. van Strijen. Tagal. P.C.Stangebije.Sundswall. van Vliet Co. TvendeBródre.A. Hansson. Hernosand. Barsingerhorn.S. v. d. Woude. Pikkala. Blikman Co. Eensgezindh. S. J. Seinstra. Wyborg. H. J. Tweehuijs. Getrouwd A. J. DEKKERS, van Vlissingen, en H. C O N IJ N, van Egmond aan Zee. Helder, 25 November 1871. Heden beviel zeer voorspoedig van eene Dochter, PIETEKTJE BOON, Echtgenoote van KLAAS BAARSE. Aalsmeer, 24 November 1871. Algemeens kennisgeving. Heden overleed, onze Vader en Behuwd vader, de Heer JACOBUS VAN DER MEER, in den ouderdom van 59 jaren. Delft, 25 November 1871. G. B. II. FILBRI Jr. C. C. FILBRI. van der Meer. Tot mijne diepe droefheid moest ik heden door den dood verliezen, mijn dierbare Echtgenoote WILHELMINA ARTS, in den ouderdom van ruim 25 jaren, die mij den 15 dezer een Kindje schonk. Zij, die de overledene van nabij gekend hebben, zullen beseften hoe zwaar mij dit verlies treft. Helder, 26 November 1871. H. SMIT. Algemeens kennisgeving. Den 22 dezer overleed mijn geliefde Echtgenoot K. DE LIEFDE, in den ouderdom van circa 54 jaren. Wieringen, 28 November 1871. Wed. F. DE LIEFDE, geb. Maaks. Algemeene kennisgeving.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1871 | | pagina 3