1871. N". 145. Zondag 3 December. 29 Jaargang. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Benoemingen, enz. 03 j ten, last. HELDERSCHE EV MEI WEDIEPER COURANT. „Wij huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. - franco per post - 1.65. li u r e a u MOLENPLEIN, N°. 163. Prijs der Advertentiön: Van 14 regels GO cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. VERTREKDAGEN DER BRIEVENMALEN Naar Oost-Indië: via Triest Dingsdag 12 Dec. 's av. 6 u. 30m. Brindisi, Vrijdag 8 Dec. 's av. 6 u. 30m. West-lndie: via5t.iVaja(Ve,Dingsdag 5Dec.'sav.6 u.30m. y n SouthamptonY r\]Aaglb Dec.'sm.6u.25m. de Kust van Guinea: Zondag 3 Dcc. 's m. 6 u. 25 m. Kaap de Goede HoopDonderdag 7Dec. 's m. 6 u. 25m. over Frankrijk en Vrijdag 8 Dec. 's m. 6 u. 25 m. B I E L A I). HELDER en NIEUWEDIEP, 2 December. Volgens telegraphisch berigt dd. Plymouth 30 Nov., is het stoomschip Prins Hendrik, kapt. Hendriks, tusschen Kaap St. Vincent en Gibraltar, den 24 Nov. gepraaid door het Ned. stoomschip Pollux. Aan boord alles wel. Het talrijk publiek, dat jl. Donderdag avond de zaal Tan Tivoli vulde, strekte ons ten bewijze, dat men hier ter plaatse, ondanks de veelheid der tooneelvoorstellingen, nog volstrekt niet verzadigd is van 't genot dat het schouw- tooneel verschaft. Ditmaal trotseerde men al de guurheid van het weer voor 't genoegen van de uitvoering, door de korporaals der Artillerie te geven. Het tooneelstuk.Huzaar tn Pandoer" werd door hen met succes ten tooneele gebragt. 't Spel was niet onverdienstelijk. Het nastukje: „Wie zal de schoonzoon zijn?" deed in vrolijke stemming de werkzaamheden besluiten. Een woord van hulde komt toe aan 't streven dezer militairen, die moeite noch inspanning ontzagen, om wel te doen aan eene behoeftige weduwe, welke voor eenigen tijd op noodlottige wijze haar echtgenoot moest verliezen. Gisteren avond had in Tivoli de tweede voordragt plaats van wege het plaatselijk departement der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen voor niet-leden. De heer J. Itinner vervulde de spreekbeurt. Hij behandelde in zijne lezing den toestand der werklieden, de werkstakingen, en liet verband tusschen loonsverhooging en stijging der prijzen van levensbehoeften. Door den heer A. Tegel werden achtereenvolgens voorgedragen1. „Als de kinderen groot zijn," gedicht van N. Beetsen 2. „Bart en Elsje," Tan C. G. Withuys. Eindelijk werd door heeren werkende leden van de vereeniging Liefde tot Kunst het blijspel „Een Hedendaagsch duel," op flinke wijze ten tooneele gebragt. Door muziekuitvoeringen werden deze werk zaamheden afgewisseld. Ook deze voordragt werd vrij talrijk bijgewoond. Met genoegen vernemen wij, dat het hoofdbestuur der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen voor de losse blaadjes" ter verspreiding onder al de leden in den loop dezer maand zal uitgeven eene bloemlezing uit de spreuken van Jezus Sirach", naar de nieuwste vertaling van den heer Johs. Dyserinck. Een matroos van het stoomschip Java is jl. Donderdag avond in het Heldersche Kanaal gevallen en door de nachtwachts A. Leijen en J. Bon gered. Jl. Donderdag is de commissie in zake het droog maken van een gedeelte der Zuiderzee, in een der lokalen van het ministerie van Binnenl. Zaken vergaderd geweest. Beroepen bij de Doopsgezinde gemeente te Graft Noordeinde) de heer K. R. Taconis, candidaat, woonachtig te Nieuwe Niedorp. Men schrijft ons uit Callantsoog, dd. 30 Nov.: „Jl. Dingsdag gaf de onlangs opgerigte rederijkerskamer alhier hare eerste voorstelling. Deze eerste proeve mag met volle regt als welgeslaagd worden beschouwd. Niemand zou met billijkheid meer van de jeugdige krachten der Kamer Mooij aanwezigen welvoldaan huiswaarts gekeerd. De drie stukjes, dien avond ten tooneele gevoerd, waren de Wraak, het Melkmeisje en Solide Mensehen. Vooral komt aan de vrouwelijke werkende leden der Kamer alle eer toe voor hare flinke voordragt van het tweede stukje, boven genoemd. Dat alle leden lust en opgewektheid mogen «houden, om op den ingeslagen weg voort te gaan, is de wensch van den schrijver dezer regelen." Men meldt uit Nieuwe Niedorp dd. 30 Nov.: Jl. Maandag heeft in deze gemeente een brutale aanranding en roof plaats gehad. Op ongeveer een kwartieruur afstands van het dorp werd de in Heer Hugowaard woonachtige broodventer T. de Jong, 's avonds ten 10 ure, aangesproken door twee hem onbekende mannen, met de vraag, of hij nog brood in zijn kar had. Op zijn toestemmend antwoord, verlangden zij een brood van 20 cents, waarvoor zij hem een 25centsstuk aanboden. De niets kwaads vermoedende venter haalde daarop zijn portemonnaie te voorschijn, om centen terug te geven. Nu werd hij plotseling door die mannen aangevallen, en van zijn portemonnaie, waarin eene Bom van ongeveer f 30, beroofd, waarop de dieven haastig een zijpad insloegen, over een sloot sprongen en weldra kunnen vorderen. De zaal bij den kastelein M. was goed bezet en zoo wij vertrouwen zijn al de uit liet gezigt verdwenen. Te brutaler moet deze aan randing genoemd worden, daar het, wegens de lichte maan, volstrekt niet donker was. en zij slechts op ongeveer 5 minuten afstands van het gehucht Ter Diek geschiedde. Tot heden zijn de daders nog niet gevonden. De verbetering van den waterweg voor de haven te Enkhuizen, in 't groot belang van den handel en de scheep vaart op de Zuiderzee, is, na jaren lang tot de vrome wenschen te hebben behoord, van regeringswege toegezegd en zal zoo spoedig mogelijk een begin van uitvoering erlangen. Te Westwoud werd* jl. Woensdag aanbesteed het bouwen van een nieuwe school met onderwijzerswoning en eenige reparatie aan de R. C. pastorie. Minste inschrijver was de heer J. Boos, te Grootebroek, ad 17,499. De Engelsclie matroos Llovd, die onlangs te Amster dam tot een jaar cellulaire gevangenisstraf werd veroordeeld, is, naar de Amst. Crt. met zekerheid verneemt, in welstand naar zijn vaderland teruggekeerd, wenschende van het hem aangeboden verblijf in de gevangenis geen gebruik te maken. Daar de wet tegen zijn misdrijf geen preventive gevangenis toeliet, gelastte het Hof zijne invrijheidstelling. Men herin nert zich de klagten, zegt de Amst. Crt., over de ruimte onzer- wet, in zake van preventive gevangenis nog onlangs aangeheven. Jl. Dingsdag avond werd te Nieuw Vennip (Haar lemmermeer,) de tweede volksvoorlezing van wege „Eenheid en ontwikkeling" gehouden. Als spreker trad dr. S. P. Heringa van Zuidscharwoude op. Was er reeds in het aangekondigde onderwerp: „de afstamming van den menscli" veel wat de belangstelling trok, de heldere, frissche wijze van behandeling boeide daarenboven het geheele gehoor, niet hot minst toen de spreker aantoonde, hoe door Darwin's systeem het godsdienstig en zedelijk leven krachtig gevoed en geenszins benadeeld werd. De opkomst was wederom zeer goed. De indruk was diep. „Eenheid en ontwikkeling" ziet zoo wederom ook deze pogingen geslaagd. Mogen de ontwikkelden in Haarlemmermeer voortdurend kracht en ijver behouden, om te arbeiden aan de opvoeding en ver lichting van zoo menig onontwikkelde rondom hen. (N.R.C.) Te 's Hage is jl. Donderdag aanbesteed: het maken en stellen van de gegoten ijzeren jukken en de bovenbouw van den viaduct over de Binnen-Rotte te Rotterdam, in twee perceelen en in massa. Minste inschrijvers: perceel 1 de ijzergieterij Prins van Oranje, te 's Hage, ad ƒ52,000; perceel 2 de maatschappij John Cockerill, te Seraing, ad 407,717; in massa: Bullerlev Co., te Bullerley in Enge land, ad 447,400. Het Yachtclubgebouw te Rotterdam is jl. Woensdag avond in publieke veiling verkocht voor 78,900. Te Rotterdam bestelde een jongen bij een winkelier petten met bont, op bezien te bezorgen bij een der ingeze tenen. Later kwam dezelfde jongen hij dezen ingezetene met de boodschap, dat de petten verkeerd bezorgd waren, zoodat hij ze terug verzocht. Daar men hij den ingezetene van geen bestelling van petten wist, gaf men ze meê... en de knaap liad zijn doel bereikt, hij was in het bezit van de petten, die hij natuurlijk niet voornemens was aan den wettigen eigenaar terug te bezorgen. Er is nabij Arnhem een jagtopziener om het leven gebragt. Voor welke zaak, vraagt de Arnh. Crt., heeft de jagtopziener zijn leven veil? Is dan het wild van zooveel belang voor het land, dat het speciale beschermers noodig heeft? Het is hier niet het misdrijf, dat de wet heeft noodzakelijk gemaakt, maar de wet, die het misdrijf ge boren heeft doen worden. De jagtwet is slechts een over blijfsel van een maatschappelijken toestand, die niet meer bestaat. Zeer onregtvaardig is het, dat de grondbezitter of pachter aan den Staat verlof moet vragen en daarvoor betalen, om zelf het wild te vangen op zijn grond. Wan neer een persoon zijn oogst verwoestte, zou hij verhaal op hem hebben; wanneer herten of hazen schade aanrigten, zal hij ze hoogstens mogen verjagen, maar waagt hij het, hen onschadelijk te maken, dan bedrijft hij een misdrijf, 'twelk door de jagtwet is uitgedacht. Dc instandhouding van het jagtregt, ten genoege van de liefhebbers van het edel jagtbedrijf, schept een onregt voor den landbouwer, die er door belet wordt zijn eigendom te beschermen. Het maakt tot misdrijven daden, die uit een zedelijk oogpunt geene misdrijven zijn, en het geeft aanleiding tot misdaden, zoo als er dezer dagen in de nabijheid een bedreven werd. De toepassing van de wet kost aan den Staat oneindig veel meer dan de jagtacten opbrengen. De minister van Justitie, die eene wijziging van de jagtwet heeft toegezegd, moest geven eene wet van één enkel artikel, luidende „De wet van 13 Junij 1857 (Sthl. No. 87) is afgeschaft." Eenige politie-agenten te Zutphen gingen jl. Maandag de woningen van velen ingezetenen rond met een brietje, waarop geschreven stond„Brutaal gestolen bankbillet van 300," met bijgevoegde opgave van letter en nommer. Men vernam later, dat de bestolene te Utrecht woont, en dat deze ongewone maatregel diende ter opsporing van den dief en van het gestolene, die zich even goed daar ter stede als elders kon bevinden. Ruim 300 landbouwers uit de omstreken van Tiel hebben een adres tot den Koning gerigt, met verzoek om zijne goedkeuring te onthouden aan eene door de Prov. Staten van Gelderland vastgestelde verordening op de breede velgen. Zondag jl. is te Opheusden van den predikstoel het besluit van de classis van Tiel afgekondigd, waarbij het collegie van kerkvoogden werd afgezet, en zij tevens als leden van de Hervormde kerk werden geschrapt. Te Doesburg is dezer dagen op 90jarigen leeftijd een gepensioneerd ritmeester overleden, die reeds in 1799 onder Brune tegen de Engelschen en Russen heeft gestre- den. De slag hij Waterloo was de laatste veldslag die liij medemaakte. In 1828 werd hij reeds gepensioneerd. De gemeenteraad van Kampen heeft besloten eene nieuwe brug over den IJssel te doen bouwen. De kosten zijn op 275,000 geraamd. De uitvoering van het plan zal aan den kapitein—ingenieur Nierstrasz worden opgedragen. Voor de Groningsche regtbank stond jl. Donderdag teregt mi. M. C. B., wegens een gelijksoortige zaak als onlangs te Zutplien behandeld werd. Onder Zuidhorn, op de jagt zijnde, liad beklaagde het ongeluk dat zijn schot een kind trof, hoewel met geen doodelijko gevolgen. De eisch strekte tot een veroordeeling voor 3 dagen gevange nisstraf en 50 boete. Donderdag a. s. uitspraak. Als eene bijzonderheid deelt men mede, dat Maan dag jl. door J. Nieman bij den burgerlijken stand te Groningen aangifte is gedaan van de geboorte van het twintigste kind, waarvan zijn 40jarige vrouw dezer dagen is bevallen. Van die 20 zijn echter nog slechts 2 in leven. Te Assen heeft men uit een kruidenierswinkel een glasruit geligt en een mandje met vijgen weggenomen. STATE \-G E X ER AA Tweede Kamer. Zitting van Donderdag 30 November. Voortzetting der beraadslaging over de begrooting voor Binnenlandsche Zaken. Het Middelbaar Onderwijs wordt besproken. Op de aan- en opmer kingen van de verschillende sprekers wordt door den minister, den heer Thorbecke, in het breede geantwoord. De minister betoonde zich een voorstander van de toelating van meisjes op de Hoogere Burgerscholen. Tevens sloot hij zich aan bij 'tgeen door den heer Mackay was gezegd omtrent de wcnschelijkheid, dat aan de ge meenten in ruime mate vrijstelling worde verleeud van 't oprigten van burger-dagscholen, die weinig aan de verwachting voldoen, en daarentegen te bevorderen de oprigting van ambachtsscholen, waar aan blijkbaar groote behoefte bestaat. Ook toonde zich de minister niet ongezind, om aan 't verlangen van den heer Saaymans Vader te voldoen, die wilde, dat hij 't lager onderwijs de eerste begin selen van chemie en natuurkunde zouden worden onderwezen, ter latere aansluiting aan 't landbouw-onderwijs. De op 't Middel- haar Onderwijs betrekking hebbende artikelen zijn aangenomen. Zitting van Vrijdag 1 December. Beraadslagingen worden gevoerd over het lager onderwijs. Onderscheidene sprekers opperen bezwaren tegen de wet van 1857, en worden door andere leden, alsmede door den minister van Binnenl. Zaken beantwoord. De artikelen over dit onderwerp worden aangenomen, gelijk mede die be treffende Kunsten en Wetenschappen, Armwezen en Nijverheid. De luit. ter zee 2de kl. C. W. A. D. Steup, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië en van daar den 22 Nov. in Nederland teruggekomen, wordt met dien datum op non-activi teit gesteld. Tot officier der Orde van de Eikenkroon is benoemd de luit.-kol. J. J. Meder, oud-kommandant der dd. schutterij te Amersfoort. B U i T E X L A X 1). België. De toestand in Brussel verandert niet veel. Er blijft groote opgewondenheid lieerschen, en het volk schijnt niet te zullen rusten vóór de ministers hun ontslag hebben ge vraagd. Uit verscheidene andere steden komen adressen tot instemming; uit Gent werd dit overgebragt door eene deputatie van 400 personen, aan wier hoofd de burgemees ter zich bevond; van de andere zijde komen eveneens adressen tot ondersteuning der regering in. Men spreekt nu van een ministerie Thouissen, een clcricaal hoogleeraar aan de universiteit te Leuven, afgevaardigde voor Hasselt, die bij den koning moet zijn ontboden. Donderdag heeft te Brussel de inwijding plaats gehad van den nieuwen boulevard. De Koning was daarbij niet tegenwoordig. Bij deze gelegenheid hebben weder manifes- tatiën plaats gehad. Om half zeven ure was de Place des Palais nagenoeg verlaten, maar een half uur later trok een digte troep, onder 't aanheffen van de kreet: naar het paleis! naar het paleis! door de Rue de 1'Ecuyer naar het hoogere gedeelte van de stad.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1871 | | pagina 1