Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Drie duizend personen waren nu op liet plein voor liet paleis geposteerd, lluitendo en oproerige kreten uitende. De politie-cominissaris Leenaers wist dio menigte, met de hulp van eenige agenten, in toom te houden, totdat zij eindelijk haar weg vervolgde. Tegen half negen ure kwam een nieuwe bende, ditmaal 5000 man sterk, opdagen, die iets meer in den zin scheen te hebben dan eenvoudig leven- en rumoermaken. Eenige raddraaijers droegen toortsen. Do heer Leenaers, ditmaal geholpen door gendarmerie en een grooter aantal agenten, deed in den aanvang vruehteloozo pogingen om de menigte uiteen te drijven, die langzamerhand in aantal verdubbelde. Er werden steenen geworpen en de heer Leenaers kreeg bijna een kei tegen het hoofd. De chasseurs-éclaireurs en de Belgische jagers waren echter weldra toegesneld om de politie en de gendarmerie in de ontruiming van het plein te helpen, dat eindelijk aan weerszijden door de jagers werd afgezet. Den geheelen avond trokken bataiilons van de garde civique, door den heer Anspach geleid, door de straten der stad. Te midder nacht doorkruisten de oproerige benden nog steeds de voornaamste wijken, ijverig bewaakt door do burgerwacht. De belangrijke werken van de Senne, die jl. Donderdag plegtig ingewijd zijn, waren den 17 Sept. 1868 begonnen. Ondanks de vertraging, die het werk door velerlei be lemmeringen onderging, werd er zooveel ijver ontwikkeld door de ondernemers, dat het werk binnen den betrekkelijk zeer korten tijd van drie jaar voltooid werd. Men kan zich een denkbeeld vormen van de uitgestrekte afmetingen van het werk, wetende dat er over een lengte van 2200 meters gewelven gemaakt moesten worden, die het metselen van 60,000 steenen per strekkende meter vereischten, zonder nog te spreken van de betonblokken en zware steenen in de funderingen. Voor de vervaardiging van de mortel werd ongeveer 8,000,000 kilogr. tras en 45000 kub. meter kalk gebruikt. De snelheid en de degelijkheid van uitvoering van dezen reusachtigen arbeid strekken tot eer van de ondernemers, de heeren Gebr. Waring, van Londen. Bij het openen der gisteren gehouden zitting van de Kamer van Vertegenwoordigers heeft de minister d'Anethan medegedeeld, dat de ministers op 's Konings verlangen hunne portefeuilles ter beschikking van Z. M. hadden ge steld en dat de regering het in deze omstandigheden wen- schelijk achtte, om de zitting der Kamer te verdagen. Dienovereenkomstig is besloten. F r s n lt r ij k, Rossel heeft in de laatste oogenblikken voor zijn dood nog een brief geschreven. Ilij had iedere gedachte aan wraak laten varen; hij had zich verzoend met zijn lot en was overtuigd van de noodzakelijkheid der uitvoering van het vonnis. „Ik heb den krijgsraad gepresideerd," schreef hij o. a., „en ik ben gevonnisd; ik heb veroordeeld en ik ben ver oordeeld: oordeelt niet, opdat gij niet veroordeeld wordt." Aan zijn grootmoeder schrijft hij: „Passa (de predikant) en ik hebben het Avondmaal gebruikt, en God heeft onze plegtigheid gezegend. Ik heb voor de eerste maal aan het Avondmaal deelgenomen en ik ben dankbaar, dat Jezus ons dit teeken heeft nagelaten." Aan zijne ouders en zusters rigtte Rossel de volgende woorden „Vaartwel, vaartwel, geliefden! of liever, tot weerziens! Ik dank u voor al de liefde, waarmee gij mij tot het laatste oogenblik hebt liefgehad. Ik vraag u vergeving, dat ik u niet meer en beter heb bemind, dat ik u zooveel verdriet heb veroorzaakt. Ik ben goeds moeds. In gedachte omhels ik u vurig en innig." De heer Edmond de Pressensé, predikant bij de Protestantsehe gemeente te Parijs en lid van de Nationale Vergadering, heeft aan het Journal des Débats een brief geschreven over de tegenwoordige houding der Pransche pers. Hij beklaagt zich, dat zekere bladen er hun werk van maken om de verderfelijkste geruchten te verspreiden en meermalen op een uitkomende plaats en met grootcre letters, de onbeschaamdste leugens en de walgelijkste laste ringen doen drukken. Hij acht de Pransche pers, wanneer zij op dezen weg voortgaat, zeer laag gezonken. En het zijn niet de organen van enkele partijen, welks hoftèiijken toon en onpartijdigheid verachten de revolutionaire Radical, de legitimistisclie Pigaro en de Bonapartistisclie Gaulois wedijveren, als ware het, in liegen en lasteren. De Radical schroomt niet de heeren van de Pigaro „smeerlappen" te noemen en deze betitelen wederkeerig de medearbeiders des heeren Mottu met nog viezer naam. In het geheel voeren zij tegen elkander eene taal, die voor de ruzie—taal der voddenrapers en dames de la halle zich niet behoett te schamen. Waar is de tijd van Paul Louis Courrier, Armand Carrel, Genoude Lamennais? Verder zegt de Pressensé, dat, zoo Frankrijks jongste rampen niet een heilzame, zedelijke werking op de pers oefenen, deze ton spot van Europa zal worden. De rcgtschapon kerkleeraar is nog te zacht,,want reeds nu wekt een deel der Parijsche pers meer walging dan lachlust. Wat te denken toch van een groot, dagelijks verschijnend blad als de Radical, welks hoofdredacteur, Mottu, lid is van den stedelijken raad der hoofdstad, dat de citaten uit andere bladen, die niet van zijne kleur zijn, onder eene rubriek met het opschrift: Bolle aux ordures (vuilnisbak) zijnen lezers voorzet! Zoo men over den politieleen toestand eens volks mag oordeelen naar zijne dagelijksche litteratuur, dan moet men tot een steeds dieper zinken van Frankrijk besluiten, zoodra men het oog slaat in den Figaro, den Gaulois, het Paris-Journal, den Radical en zelfs den Unirers. En bovendien, hoe radbraken deze bladen den geest der Pransche taal, der geschiedenis en der wetenschap! Het Pransche leger zal nu ook den helm aannemen, evenals het Duitsche. Het Journal de Paris geeft er een beschrijving van. Het hoofdverschil met de Duitsche helmen bestaat daarin, dat zij versierd zijn met een haan, koper voor de soldaten, zilver voor de officieren en goud voor de hoofdofficieren. In oorlogstijd zal de haan worden afgelegd i en vervangen worden door een granaat. Vier Pruissische soldaten, uit Posen afkomstig, be- j vinden zich op de pontons te Brest.. Zij waren bij de belegering van Parijs tof de Pranschen overgeloopen en bij de Commune in dienst getreden. Het schijnt dat men hunne desertie als verzachtende omstandigheden wil aan merken, en hen vrijlaten, hoewol zij onder de Commune in vrij hoogen rang stonden. Msgr.Dupanloup, bisschop van Orleans, heeft aan Gam- betta, naar aanleiding van diens rede te Saint-Quentin, een brief geschreven, waarin hij hem verwijt, dat hij over staatkunde en godsdienst een oordeel uitspreekt, alsof hij die beide gewigtige aangelegenheden onmiddellijk moest regelen. Als bisschop vraagt hem de heer Dupanloup, waarom hij den oorlog aan de godsdienst en de kerk verklaart. -Gam- betta had op zijn verleden gewezen, als waarborg van hetgeen hij in de toekomst zou doen tot bevestiging der republiek. „Wat hebt ge dan toch verrigt?" vraagt de bisschop. „Gij waart een jong advocaat, dien men als een staatsman behandeld heeft, omdat gij gepleit hebt in een befaamd proces. De driestheid, waarmede gij voor uwe revolutionaire denkbeelden uitkwaamt, heeft u in het Wetgevend Ligehaam gebragt, met uwe vrienden Blanqui, Raspail, Rochefort. Den 4 Sept. hebt gij u meester ge maakt van het gezag, zonder het land te raadplegen, en eenmaal op het kussen, hebt gij bezit genomen van de portefeuille van binnenlandsche zaken, zonder in overleg te treden met uwe ambfgenooten. Hebt ge, toen ge minister waart, uwe armen geopend voor alle brave burgers, gij, die ze thans zoo wijd schijnt uit te strekken? Neen, gij hebt de Etienne Arago's, de Ferry's en de Rochefort's op het raadhuis, Delescluze, Mottu, Bonvalet, Clémenceau aan de mairiën, Duportal, Engelhard en alle Jacobijnen aan de prefecturen geplaatst; uwe vrienden, enkel uwe vrien den, en wol de dolzinnigste. Gij waart het ongeluk van Frankrijk." Vervolgens verwijt de heer Dupanloup aan Gambetta, dat hij aan de Fransche priesters het regt wil ontzeggen, dat alle Pranschen bezitten: het regt om te onderwijzen. De bisschop verdedigt het onderwijs door geestelijken, en herinnert aan de opoffering der Christelijke broeders en zusters en aan den heldenmoed der Zouaven gedurende den oorlog. Een systeem van opvoeding als Gambetta voorstaat, zou slechts menschelijke monsters vormen. „Gij zijt geen apostel," zoo besluit d« brief, „gij zijt een pretendent. De republiek ben ik! dat is uw pro gramma en het eenige doel uwer rede. Gaston Crémieux, de advocaat die te Marseille de Commune van Parijs wilde nabootsen, is jl. Donderdag ter dood gebragt. Nadat hem het doodvonnis was voorgelezen, zeide hij: „Ik zal toonen, hoe men sterft." Na zijn jas uitgetrokken te hebben, bleef hij overeind staan, gebood de soldaten, dat zij op zijn hart zouden aanleggen, en riep hierop: „Leve de republiek!" De correctioneele regtbank van Soissons (Aisne) zal eerlang eene in zeker opzigt netelige zaak te behandelen hebben. Men weet, dat het vergiftigen van huisdieren een vergrijp is, zelfs al pleegt men het ter bescherming van eigendom of oogst. Gij kunt dus uws buurmans kippen, dio op uw erf komen stroopen, doodschieten, maar hebt geen regt dat erf te bezaaijen met giftige planten, tot verderf van het gevogelte. Er bestaan vele regterlijke uitspraken in dien zin. Ziehier nu, wat een landbouwer van Fontenoy heeft uitgedacht: Daar het gevogelte van een zijner verwanten een zijner met graan bezaaide akkers zoo geheel had omgewroet, dat hij dien akker op nieuw moest bezaaijen, stortte hij petroleum over het zaaizaad. Zijn bloedverwant weigerde hardnekkig zijn gevogelte op te sluiten; het kwam met nieuwen lust het nieuw bezaaide veld bezoeken en den volgenden morgen lagen er 8 stuks dood. Vandaar aanklagt in wettigen vorm. De zaaijer gaf op, dat hij gehandeld had volgens een door wetenschappe lijke mannen aanbevolen systeem, dat hij dit had willen beproeven en daartoe volle regt had. In de vorige week zijn door een dertigtal jagers in de nabijheid van Puy-Sainte-Reparade een twintigtal ban dieten overvallen en gevangen genomen, welke deel uit maakten van eene bende van zestig manschappen, die de wegen van Aix naar Marseille reeds een geruimen tijd onveilig maakte. De overheid is door een lid der bende, die dezer dagen in handen der justitie was gevallen, met het hoofdkwartier der struikroovers bekend geworden. Engeland. De ziekte van den Prins van WalÜ3 heeft gisteren een zeer gunstige wending genomen. Te Bilston is een vrouw gearresteerd, beschuldigd drie harer kinderen vergiftigd te hebbenvan hare twaalf kinderen zijn reeds tien gestorven en men beweert, dat do dood van bijna allen door vergif zou zijn veroorzaakt. De Times is gemagtigd om mede te deelen, dat de Paus niet voornemens is Rome te verlaten, dat Z. II. volkomen gezond is en er geenerlei kans bestaat, dat hij tegenover de Italiaansche regering zou toegeven. De Times spreekt in haar eerste hoofdartikel over de te'regtstelling der Parijsche communisten Rossel en Perré. Hare redenering komt hierop neder. De teregtstelling is te lang uitgesteld. Wanneer zulk eene straf door een lang tijdsverloop van de misdaad gescheiden wordt, kan het niet anders, of de zedelijke uitwerking moet verminderen; de daad doet zelfs de gevoelens van hen, die haar vernemen, pijnlijk aanofschoon bestemd om eene daad der regt- vaardigheid te wezen, heeft zij den schijn van eene daad van wraakzucht. Wat Perré aangaat, die ongelukkige, die, hetzij uit natuurlijke woestheid, hetzij verblind door staat kundigen haat, het doodschieten der gijzelaars bestuurde en beval, niemand van hen, die ontzag hebben voor de menschelijke geregtigheid, zal zijn dood beklagen. Met Rossel daarentegen, ofschoon zijne teregtstelling in het belang der discipline bij het leger, vooral in het tegen woordige oogenblik, waarschijnlijk onvermijdelijk geweest is, staat het echter een ieder vrij, sympathie te gevoelen en aan den dag te leggen. Hij was pas 27 jaren oud, met hart en ziel militair, en hij had geschriften over krijgs kundige zaken in het licht gegeven, welke de aandacht getrokken hebben. Hij was te goeder trouw, maar een enthusiast, die geloofde, dat, indien de Commune slaagde, de Duitschers over den Rijn en zelfs over de Spree zouden worden teruggedreven. De slotsom van den Times is, dat zij het betreurt, dat Rossel gelijktijdig is doodgeschoten met iemand, die, zoo als Perré, bezoedeld is met onschuldig bloed. Te Glasgow heeft de politie eene boks-partij ge stoord en de hoofdpersonen benevens een twintigtal toe schouwers gevangen genomen. Dit geschiedde echter niet dan nadat de beide liefhebbers gedurende een uur ge vochten en elkanders aapgezigten in zes- en- veertig zoo genaamde rounds onkenbaar gemaakt hadden. D u i t s c li 1 a n d. Het onlangs vermelde feit, dat een Franschman, die een Duitsch soldaat vermoord had, in weerwil van de meest volledige bewijzen, door de jury is vrijgesproken, geeft aan de half-officiële Provinzial Correspondenz aan leiding tot beschouwingen van ernstigen aard. En, zegt het genoemde blad, de eerlooze houding der Fransche bevolking en der Fransche regtbanken kan niet slechts stof tot ernstige beschouwingen opleveren, maar is ook van dringende practische beteekenis. De veiligheid der Duitsche troepen in Frankrijk is ten hoogste bedreigd, indien Pran sche gezworenen en de hoogste regterlijke ambtenaren zulke nietswaardige stelregels ter verschopning van het ver moorden van Duitschers kunnen verkondigen. Men zal zich herinneren, dat eenigen tijd geleden de benoeming van een Fransch officier bij het Pruissische leger eenig opzien baarde. Thans leest men in het Militai Wochenblatt, dat die officier, de heer Prot de Viéville, 2de luit. der 11de artillerie-brigade, „onder opheffing zijner slechts bij wijze van proefneming plaats gevonden hebbende aanstelling in het Pruissische leger," zijn ontslag ver kregen heeft. Te Rio-Janeiro is den 19 Oct. jl. eene ernstige vechtpartij voorgevallen tusschen een officier en vier onder officieren van de Duitsche korvet Nymphe, die aldaar in de haven lag en een 70tal inwoners der stad, waaronder verscheidene politie-agenten, welk gevecht hiermede geëin digd is, dat de Duitsche zeelieden ernstig gekwetst in hechtenis genomen zijn. In een verslag van dit voorval, voorkomende in het weekblad lm neuen Reich, wordt ge zegd, dat de Duitschers niet de aanvallers waren, dat er reeds eenige spanning bestond tusschen de bemanning der korvet en de politie te Rio, en dat de politie-agenten bij de bevolking der stad zelve in een zeer slechten reuk staan. Volgens een Hamburgsch blad, zou de Duitsche regering voornemens zijn om, naar aanleiding van dit voorval, eenige schepen naar Brazilië te zenden. Zooveel schijnt zeker te zijn, dat' de minister van Marine te Kiel heeft doen vra gen, of het gepantserde fregat Friedrich Carl en de korvetten Elisabeth en Augusta in staat zijn om onmiddelijk in dienst gesteld te worden. Amerika. Onder de vele verbeteringen, die voorgesteld zijn bij de herbouwingen van Chicago, behoort ook de verwarming door stoom, op dezelfde wijze als het gas wordt aangevoerd, met in den grond gelegde pijpen. Het is de vraag in hoe verre de tijd rijp is voor zulke enorme toepassingen der wetenschap, doch wordt het in practijk gebragt, dan zal het onaangename, stof, roet, damp, enz. die de steenkolen opleveren, voor goed weg zijn. De stoom kan zonder merkbaar af te koelen op groote afstanden worden aangevoerd, daar zij door de buizen kan loopen met een snelheid van zeven mijlen per minuut. Een inwoner van Massachussetts gaf in zijne rijke dagen aan zijn geboortestad een stuk grond ten geschenke voor een openbaar plein. Het plein draagt steeds den naam van den schenker, maar hij zelf, thans zonder geld en vrienden, wordt in het stedelijk armenhuis verzorgd. Een journalist uit Californië, die een voorstelling heeft bijgewoond in een Chineschen schouwburg te San-Francisco, geeft van de uitgevoerde muziek de volgende beschrijving: „Men stelle zich voor een kogelgieterij, in vollen gang waar 400 handen bezig zijn met op 't aambeeld te slaan; rsgts voege men er een in werking zijnde blikslagerij en links een molen bij tot het malen van kwarts; om dat alles schare men in zijn gedachten 600 dronkaards, van allerlei instrumenten voorzienals couronnement de V édijice denke men boven op deze harmonische verzameling een vergade ring van 4000 dolle katten en dan heeft men nog maar een zeer flaauw denkbeeld van hetgeen een Chineesch orchest eigenlijk is „Toch verzekert men, dat Ricliard Wagner's muziek Jdit koor van liefelijke geluiden overstemt." De eigenaars van een walvisch, die te San Francisco op de bank was geraakt en dus gevangen, wenschten het geraamte er van ten toon te stellen. Zij wendden zich tot de Academie van Wetenschappen om de beenderen te rangschikken en op zijn plaats te brengen, vóór zij met draden aan elkander worden gemaakt. De leden der Academie werden echtar aan het einde van den eersten dag betaald en bedankt, want er was opgemerkt, dat zij den kop van het monster aan het verkeerde einde hadden geplaatst en eenige rugwervelen ter zijde hadden gelegd, omdat het dier er meer had dan in hun boek stonden. Dit pleit niet sterk voor de wetenschappelijke ontwikkeling van het verre westen. Van 24 November tot 1 December 1871. ONDERTROUWD: J. de Ridder, zonder beroep en J. Lioti. R. N. Donker, stoker bij de Marine en W. Overduin. S. Keizer, werkman en J. Hoogerduin. J. C. Dorsman, schoenmaker, weduw naar van de Vroome en H. Kamp. GEHUWD: C. H. Verbrugge en E. K. Vogelenzang. W. F. VVillems en II. J. Metz. W. Zantman en A. Viuxter.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1871 | | pagina 2