ADVERTENTIËN. Men vraagt TE HUUR: een burgerhuis. begonnen, zijn slechts 773 gevonnisd en verkregen 10,645 hunne vrijheid terug, zonder in verhoor te zijn gebragt. Nog meer dan 18,000 wachten in een of anderen vorm ondervraagd te worden. De meesten zullen wilder en wreeder dan ooit weder in de maatschappij terugkeeren en de bendon der ontevredenen op nieuw aanmerkelijk ver meerderen. Hunne houding tegenover de maatschappij gelijkt veel op die van Frankrijk tegenover Duitschland. Bewust van te zwak te zijn voor een nieuwen opstand, zullen zij wachten op nieuwe onlusten, om zich dan te verbinden met die partij, welke hun het geschiktst zal voorkomen ter bereiking hunner politieke en sociale bedoelingen. Wat den dood van Hossel en Crémieux betreft, het leger eisckte hun teregtstelling; alle c.hefs gaven te kennen, dat de beleedigde krijgstucht een offer vorderde en den advocaat Crémieux stelde men zedelijk verantwoordelijk voor den dood van den admiraal Cosnier. In zake Rossel meldt de predikant Bas sa, dat slechts door eene groote indiscretie de brieven zijn openbaar gemaakt, die hem door den ongelukkige even voor zijn dood waren ter hand gesteld. Men gaat in de pers intusschen voort, zijne letteren uit den kerker op te nemen. Zc getuigen zeker allen van veel geest en gevoel. In een brief van 26 November schrijft hij: „Ik kan niet weenendat is zoo in onze familie, de tranen willen niet komen; ik zou zoo gaarne uitweenen; maar de smart stapelt zich hier binnen op en bereikt het gelaat niet. Te middernacht ga ik slapen; de loop mijner denkbeelden verandert geheel. Hoe, zeg ik tot mij zeiven, verliest niet eiken dag een moeder een veelgeliefden zoon, zonder hem den dood te kunnen betwisten? De wereld heeft voort durend zulke smarten. En ik, kon ik beter dood wensehen Toch, hoezeer ben ik van den dood afkeerig! Ik moge mij zelre niet willen beklagen, ik gevoel dat ik regt heb beklaagd te worden. Ik heb nog niet genoeg geleefd; ik heb nog behoefte te werken, te denken, te handelen, te beminnen.... te beminnen vooral. Mijn longen zijn gemaakt, om nog lang adem te halen en mijn hart om te kloppen. Het is niet natuurlijk, "dan te moeten sterven!... Mijne gedachten volgen zich zoo snel op, dat ik moeite heb ze te volgen. Ik gevoel hoe snel mijne laatste uren voorbij gaan en hoe elk oogenblik het aanzien van 't gister en 't heden verandert. Ik weet niet meer wie ik gisteren was; er zijn als geheele pagina's in 't boek mijner herinnering uitgewischt. Een aria van Mozart gaat mij door 't hoofd wat komen die blijde toonen bij mij doen? Kende ik die en heb ik die geliefd? Ik herinner het mij reeds niet meer en ik zoek te vergeefs. Hoeveel gevoelens, hoeveel sensatiën zijn reeds voor mij verdwenen, om niet weder te keerenMaar ook hoeveel smarten, hoeveel lijden is voorbij hoeveel onverbeterlijke fouten zijn er, waarin ik niet meer zal vervallen, wat bittere droomen, die mij niet meer zullen komen benaauwenIk begroet den dood, die mij bevrijden zal: wat hij mij brengt weegt wel op tegen wat hij mij ontneemt!.... En toch dorst ik naar leven en liefde!...." maar we moeten eindigen met het weergeven. Rossel wordt meer en meer een martelaar. Bij gelegenheid van het huwelijk zijner dochter, heeft Frarikrijks minister van finantiën, Pouyer Quertier, een vermogend industriëel, zijn werklieden een feest gegeven en hartelijk toegesproken. Hij zeide o. a. dat één uur werken in het geheele land, de waarde vertegenwoordigt van één milliardAls dit zoo is, dan behoeft Frankrijk zich over de vijf milliard niet te verontrusten. De lord-mayor van Londen wordt 14 dezer te Parijs verwacht. Op het Luxembourg zal alsdan een groot banket worden gegeven. De Parijsche bladen melden, dat te Parijs is aange komen de heer Pierre de Decker, oud-gouverneur van Limburg. Hij zou voornemens zijn den winter in Frankrijk door te brengen. Na lang zoeken is de politie te Parijs weder een ex- coinmunist op het spoor gekomen, namelijk Louis Chapel, vroeger adjudant in het 11de legioen, die men dezer dagen herkende, terwijl hij in een Turksch costuum op straat noga en pastilles rondventte. Hij is 35 jaar oud en was vroeger directeur van oen circus, werd om opligterij tot 2 jaar tuchthuisstraf veroordeeld en dreef daarna handel in valsche diamanten. Het is te Parijs vrij benaauwd; men herdenkt de droeve dagen van voorleden jaar en ziet weder voor zich die treurige tooneelen, die zoolang men nog hoop had op een goede uitkomst en in volle liartstogt leefde, de opge wondenheid vermeerderden, maar nu een weemoedig gevoel opwekken. Pas is de gedenkdag van Bourget voorbij, of wij herdenken hot gevecht van Champignv. Hoe opgewonden was men voor een jaar, om ten strijde te trekken, hoe had Ducrot allen begeesterd, hoe toog de menigte, tintelend van moed en koude, naar de hoogten van Montmartre en naar Vincennes, om den uitslag te vernemen van den strijdj; hoeveel jammertooncelen boden de terugkeerende wagens met gekwetsten aan; hoeveel tranen werden er gestort bij de doodstijdingen, die dan dezen, dan genen troffenen waartoe strekte de harde strijd? En wat beleefde Parijs sinds dien stondwat leed ondervond het door zichzelve en zelfs nu, hoe bezwaard gevoelt men zich over wat is en nog komen kan De gestrengheid der regering, de verdeeld heid der partijen bekommert ieder en over een paar dagen keert de vertegenwoordiging tot den arbeid terug; onder welke voorteekens? De heer Thiers heeft zijn boodschap gereed en zal geene constitutioneele vragen er in behandelen. Maar de Nationale Vergadering weet nog niet wat zij doen moet, te Versailles blijven of naar Parijs gaan; en zalmen voortdurend in den voorloopigen toestand blijven? In telegrammen uit Marseille worden verscheidene bijzonderheden medegedeeld omtrent de executie van Gaston Crémieux, die aldaar in den ochtend van den 30 Nov. heeft plaats gehad. Ten twee ure des nachts heeft hij kennis van de verwerping van zijn verzoek om gratie bekomen. Hij heeft die kennisgeving vol berusting en oogenschijnlijk met de grootste kalmte ontvangen. Na zijn papieren in orde gebragt te hebben, is hij naar het fort Saint-Nicolas gebragt, in welks nabijheid de executie moest plaats hebben. Daar heeft hij een begonnen vers voltooid en aan den rabbijn Vidal, die hem in zijne laatste oogcnblikken bijstond de veroordeelde was, gelijk men weet, Israëliet en bloed verwant van den gewezen minister Crémieux verzocht om Alph. Esquiros de voltooijing van een door hem aan gevangen dramatischen arbeid op te dragen. Op de plaats der executie heeft hij den rabbijn omhelsd, zich ongeblind- doekt voor hot peloton gesteld, en, terwijl hij zijne borst ontblootte, den manschappen aanbevolen op zijn hart te mikken, om zijn gelaat niet te schenden en daardoor de smart zijner familiebetrekkingen te vermeerderen. „En nu vuur!" riep hij. „Leve de RepuHet woord was nog niet uitgesproken, toen hij reeds ontzield nederviel. De rabbijn heeft gedurende do executie, die door een groot aantal toeschouwers werd bijgewoond, overluid bijbelplaatsen voor gelezen. Er waren omstreeks 3000 man troepen op de been. Jl. Zondag ochtend hebben de heeren Barbes, redacteur van de Gazette en Teyron redacteur van de Egalité, te Marseille met den degen geduelleerd. De heer Teyron kreeg twee wonden in den regterarm. Cluserct houdt zich, zoo als men weet, in Amerika op. Hij is daar al dadelijk aan 't politiseren gegaan. Eerst behoorde hij tot de aanhangers van Juarez, maar al spoedig heeft hij dezen verloochend. Thans zou hij, volgens een berigt. van den Constitutionnel, een vrijcorps hebben georganiseerd. E li g c 1 n n d. Jl. Vrijdag keerde de Koningin van Sandringham naar Windsor terug, daar do toestand van den Prins van Wallis steeds vooruitgaande is. Een Engelsch blad verhaalde dezer dagen, dat Keizer Wilhelm in zijne jeugd zooveel liefhebberij in de boek drukkunst had, dat hij zich in het letterzetten had ge oefend. Later werd beweerd dat dit niet met den Keizer, maar met den Kroonprins het geval is geweest, en wel dat deze het werk had geleerd van een zetter uit de drukkerij van Hamel. De redactie van het Journal der Buchdruc- kerskunst, niet wetende of en in hoever zij dit kon bevestigen of tegenspreken, heeft zich regtstreeks tot den Kroonprins gewend en alsnu uit zijn naam van een der kamerheeren ten antwoord ontvangen, dat dit laatste berigt juist is. Men verzekert dat de ex-Keizerin Eugénie binnen kort Spanje zal verlaten en naar Engeland terugkeeren; zij zal zich te Gibraltar inschepen aan boord van de Engelsche pakketboot, varende tussclien Egypte en Southampton. Duitschland De drijvende circus van den heer Lent maakt in de Rijnprovincie veel opgang. Dit gevaarte bevat niet alleen amphitheaters voor een groot aantal toeschouwers, benevens stallingen, kleedkamers, enz., maar ook twee ruime restau- raticn, de noodige slaapvertrekken voor directie en personeel, eene doelmatige gasfabriek, eene drukkerij, magazijnen, verwarmingstoestel, enz. De circus zal te Keulen over winteren. Italië. Naar thans gemeld wordt, heeft de Paus, in antwoord op de deputatiën, die hem, den dag der opening van het Italiaansch Parlement, adressen van sympathie, enz. ter hand stelden, aldus geantwoord „De kerk is altoos vervolgd gewordenmaar ook telkens heeft zij roemrijk gezegevierd. Zelfs op Golgotha, op 't oogenblik dat Jezus aan 't kruis stierf, daalden eenigen zijner beulen berouwvol den berg af. In de daarop volgende drie eeuwen heeft de kerk, ver drukt, vervolgd door despoten, gezegevierd door het bloed harer martelaren en de godsvrucht harer belijders. Heden ten dage is de vervolging der kerk gevaarlijker dan ooit, want de vervolging is thans meer algemeen. Men wil nu niet meer weinig beteekenende ketterijen ingang verschaffen, maar de godsdienst uitroeijen." Hierna maande de Paus de aanwezigen aan, zich trouw om den Heiligen Stoel te scharen en wees op het verblijdend verschijnsel, dat zich overal de godsdienstige beweging openbaarde. Vervolgens zeide hij: „Men spreekt van verzoening en men gaat zelfs zoo ver dat men platen uitstalt, waarop die verzoening (tussclien den Paus en Koning Victor Emanuel) voorgesteld wordt. De verzoening tussclien Jezus en Belial, tussclien het licht en de duisternis, tussclien de waarheid en den leugen, is niet mogelijk. Moge de Almagtige God aan zijn Stedehouder de noodige krachten schenken om weerstand te bieden, zelfs ten koste van zijn leven, 0111 do waarheid, waarvan hij de vertegen woordiger is, teil einde toe te handhaven." Den 1 dezer is te Rome het Internationaal Telegraaf- congres geopend. Afgevaardigden uit alle Europesche staten waren tegenwoordig; ook de gedelegeerden voor Japan en Indië woonde de beraadslagingen bij Amerika. De burgemeester van Chicago heeft bij een schrijven van 10 November den ingezetenen der Schotsche stad Glasgow dank voor de van hun ontvangen ondersteuning betuigd, en hun verder de volgende opgaven medegedeeld: „Al onze Engelsch sprekende broeders zijn ons te hulp gesneld; wat er anders zou zijn geworden van de 100,000 half verhongerde menschen zonder huisvesting, waarvoor de zorg eensklaps aan ons werd opgelegd door eene ramp zonder weerga, is bezwaarlijk te zeggen. Thans nog zorgen wij voor omstreeks 13,000 huisgezinnen, bestaande uit ruim 60,000 noodlijdende, hulpbehoevende mannen, vrouwen en kinderen. Hoeveel menschen er bij de ramp hier ter stede omge komen zijn, zal nooit juist bekend worden, want de hitte en gloed van den brand waren zoo groot, dat zelfs de zerk en metselsteenen en het gebeente der ongelukkige slagt- ofters in aseli verkeerd werden. De waarde der door den brand verloren gegane have en goederen is op omstreeks 165 millioen dollars te ramen." De Amerikanen hebben nu onlangs piano's zonder snaren uitgevonden. Deze worden door dunne stalen reepen of rails vervangen. Het effect moet verrassend schoon zijn. ingezonden. Texel, den 2 December 1871. Mijnheer de liedacteur! Met zeer veel deelneming vernamen wij hier den inbraak, dien een of meer onverlaten zich verstout hebben te doen, een paar i achten geleden, in het Postkantoor ten uwent, die echter gelukkig nog bijtijds schijnt te zijn ontdekt cn verijdeld, terwijl de eigenlijke geldswaarden door den heer directeur naar eene andere plaats in het gebouw schijnen te zijn overgebracht; eene voor zorg inderdaad, die gebleken is niet overbodig tc zijn, daar in het ruime benedengebouw al heel wat kan voorvallen, alvorens men zulks in eene hoogere verdieping gewaar wordt. liet is intusschen te verwachten, dat al hetgeen tot deze belang rijke zaak in verband staat nnauwkeurig onderzocht worde. Steller dezes lieefi de meest gunstige ineening omtrent de activiteit en het doorzigt van den heer directeur, maar toch kan men zi'-h n et verklaren, hoe een dergelijk openbaar postkantoor de wettelijk aan gewezen tijdelijke bewaarplaats van hoogst belangrijke waarden en papieren, waarvan het publiek, dat dergelijke voorwerpen ver zenden moet, genoodzaakt is gebruik tc maken, dat zoodanige bewaarplaats zóó ligt te openen is als hier het geval schijnt te zijn geweest, door het wegsnijden van een of twee ruiten? en het mogelijk zijn van ecnig verblijf des nachts vau dergelijke hooswichten, zoo als uit liet openen van brieven en andere zaken duidelijk schijnt tc blijken? Maar ten anderen. Is de vraag zoo ongepast, wat toch wel de reden mag zijn, dat een dergelijk voor de geheele maatschappij hoogst belangrijk bureau, dat het geheele jaar door het wettelijk depot is van eens ieders gelden en geheimen, dat zulk een ebou.v niet door de openbare inagt behoorlijk, even als een militaire post, althans den gehcelen nacht door bewaakt worde! Men ziet soms vrij onbeduidende zaken der Marine of van Oorlog op dergelijke wijze bewaakt; welnu, dat zij zoo. Maar zou dit nu vooral niet en te eerder mogen verwacht worden in eene gemeente als den Helder, waar het Postkantoor ongetwijfeld onder de zeer belangrijke inrigtingen zal mogen worden gerekend, waar zooveel vreemdelingen van allerlei slag zich ophouden, vanwaar de evasie over water zoo gemakkelijk is, dat aldaar ook de maat regelen van bescherming tegen alle geweld en aanranding van buiten in verdubbelde mate genomen werden, en vooral het gebouw zelve in zijue sluiting en bewaking aan alle billijke eischcn eener meest angstvallige zorg voldeed? Het zou mij aangenaam zijn, Mijnheer de Redacteur, bijaldien gij, deze mijne mcening deelende, kondet goedvindeu aan deze let teren een plaatsje in uw blad te verlccncn; welligt, dat de daarin uitgedrukte gevoelens, die waarschijnlijk wel die van het geheele belanghebbend publiek zullen zijn, ook door de bevoegde autori teiten worden gedeeld, en dus liet nu voorgevallene ten spoorslag moge strekken tot daarstelliug van al hetgene, wat dc herhaling van al zoodanige misdadige aanslagen, althans het goed succes daarvan, onmogelijk maken, en daardoor dat vertrouwen ouder het publiek terugkeere en vaster dan ooit sta, als waardoor een ieder, zijne gelden en waarden, eenmaal aan het Postkantoor hebbende gedeponeerd, verzekerd is, dat het daar veiliger bewaard is dan hij hetzelve had kunnen doen. Het onbepaald vertrouwen toch in al wat het postwezen betreft, is eene der schoonste vruchten dezer voortreffelijke en onontbeerlijke maatschappelijke instelling. N.N. sraatsxotërij TWEEDE IvLALSSE. eerste lijst: No. 10339 20,000; No. 8251 ƒ5000; No. 14956 2000: No. 2878 1000; No. 16874 400; No. 3451, 6005, 8214, 12932 en 15615 ieder 100. Marine-Htiven Nieuwediep. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Grooto Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 24 Nov. G.K.G.v.llogendorp. A.F.A.Hörner.Batavia. 2 Dcc. Kosmopoliet. F. 11. Klein. Suriname. 4 CorneliaAbramina. J. Stuur. Montevideo. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst. 3 Der. Cycloop. G. J. Boon. ZurMühlen&Co. Malaga. Binnengekomen Sohopen bestemd hunne lading in de Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Pollux. J. W. Wilkens. Odessa. Kogge. ZurMiihlen&Co. Irene. F. J. Hoggear. Hamburg. Ballast. Redby. J. Mc. Pherson. Suuderlaud. Steenk. Fakrenheit. 1'. Bnrber. t Mary and Catk.Jt'r'.sp C. Berghuijs. Huink.XGoedk. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). 1s 8 Wiudrigting en Kracht. 12 ntw. 7k. 12 lino. 8„ 8 zzo. 0.3„ 12 w. ii 3 4 5 5 Weersgesteldheid Aanmerkingen Barometer Stand. I Afw. Thermometer O. Stand. Afw. -z: u O O C- toestand vau de zee. 4.2 - 1.5 0.52 Golvend. 0.3 - 6.3 0.88 ff -4.0 - 8.2 0.81 Vlak. 2.0 - 3.3 0.82 Slechtw. 759.71 0.45 761.96 1 2J 706.24 f 6.96 764.07,'t 5.39 3 Dee. 12 u. llelder, bewolkt, winderig, buijig. 4 Dec. 12 u. Digt bewolkt, wind, sneeuwbuien. 5 Dec. 8 u. Bewolkt, vorst, koudweer. 5 Dec. 12 u. Bewolkt, goedweer. Gevroren dikte van 3 op 4 Dee. 12 millimeters. H ii 4 5 18 Bevallen van eene Dochter J. LOEFF—VAN LOON. Nieuwediep, 4 December 1871. A. E. VAN DER De lieer en Mevrouw U I S I* JE Ij betuigen hunnen dank voor de belangstelling betoond bij de geboorte van liun Zoon. Den llelder, 5 December 1871. Voor de deelneming, ons betoond bij liet overlijden van onze oudste dochter, betuigen wij hartelijk dank. L. VERHEY. G. VERHEY—BORST. Adres bij den Boek- en Papierhandelaar W. P. KOOIJ, Binnenhaven No. 29.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1871 | | pagina 3