Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Burgerlijke Stand. Gemeente VVieringen. Marine-Haven Nieuwediep. ALKMA A RSCHE MARKT VAN GISTEREN"." ALKMA ARSOH E MARKT VAN HEDEN. is gebleven." „Zijne zoon» (schrijft zij verder) zullen den noodlottigen 30 November 1871 niet vergeten; zij zullen zich aan het door hunnen vader geliefde volk toewijden, en even als hij de republiek liefhebben, voor welke hij gestorven is. Het is mijne taak, hun die gevoelens in te prenten. Dit alleen hecht mij nog aan het ieven." Te Yitry is generaal Frossard, ex-gouverneur van den ex-Keizerlijken Prins, door het volk uitgejouwd. La France wijdt eene beschouwing aan de ziekte van den Prins van Wallis, die bij de lezing diepen indruk maakt. liet politiek leven is geschorst in Engeland, zegt het blad; één enkele omstandigheid houdt aller gemoederen bezigde ziekte van den Prins van Wallis. Een geheel volk, nog krachtig aan 't geloof gehecht, wendt zich tot God en lijdt onder de smarten van zijn souvereine, wier zoon welligt sterven zal. En toch was de Prins van Wallis nimmer zoo populair; hij bezat noch de hoedanigheden, noch de fouten, die het oude Albion bewondert of gedoogt, en het Engelscho volk vreesde menigmaal, of het hem wel zou zien optreden als den meester van Eugeland's toekomst en den bewaker zijner vrijheden. Maar nu de dood hem bedreigt, thans staat geheel Groot-Brittannië overeind. In zijn loyale vader landsliefde vergeet het dwalingen en feilen en denkt slechts aan de gevaren, die den erfgenaam der kroon bedreigen. Welk een schouwspel en welk een les De Koningin en geheel het volk bidt en niemand lacht; de laster is verstomd, het leedgevoel alleen spreekt uit aller mond en hart. Zulk een schouwspel treft ons diep, zegt la France. Te vergeefs, helaaszoeken wij een dezer magtige banden bij ons, om in oogenblikken van beproeving ons daaraan vast te klemmen. Maar wij hebben niet meer geloof in God, dan in de mensclien zelfs in de kerk zijn wij verdeeld. En toch spreekt men nog van onze eenheid. In onze ongelukken en rampen hebben wij elkander slechts wederkeerig te verwijten, dat wij God niet hebben aangebeden. Engeland. Het gisteren middag uitgegeven bulletin omtrent de ziekte van den Prins van Wallis luidt: „De Prins heeft een rus- tigen ochtend doorgebragt; de verschijnselen blijven gunstig." Het bulletin van gisteren avond 10 uur luidt: „De Prins heeft den avond rustig doorgebragt. Zijn toestand blijtt overigens onveranderd." Bij het koninklijke observatorium te Greenwich is dezer dagen per telegraaph berigt uit Madras ontvangen, dat 's ochtends van dien dag de volledige zon-eclips in het zuiden van Britsch-Indië door de uit Engeland daartoe afge zonden deskundigen goed en naar wensch was waargenomen. In een bijeenkomst van de Royal Geographical Society heeft de voorzitter als zeker medegedeeld, dat dr. Livingstone nog te Mannema leeft, waar hij zich ophield in gezelschap van den grooten Arabischen reiziger Moham med Bin Gharib. Men stelde o. a voor 100 guinjes uit te loven aan iederen Afrikaan, die een eigenhandigen brief van Livingstone naar de kust zou brengen. De strike der telegrafisten is te Manchester feitelijk geëindigd, vermits een groot aantal hunner jl. Dingsdag liet hoofd in den schoot gelegd en den arbeid hervat heeft, zonder langer op de herroeping van het ontslag hunner zes ambtgenooten aan te dringen, en nadat zij verklaard hadden niet langer lid te zullen blijven van de vereeniging van telegrafisten, die zich herstel van zekere grieven ten doel stelt. Te Liverpool, Edinburgh en Glasgow duurt zij echter, voor zoo ver bekend is, voort, en in eerstgenoemde stad zijn een vijftigtal ambtenaren ontslagen, maar te Dublin, alwaar ook een aantal vrouwelijke telegrafisten aan de strike hadden deelgenomen, is deze, naar luid der laatste telegrammen, afgeloopen, en hebben de telegrafisten leed wezen over hun verzet aan den dag gelegd. Dezer dagen is op het kerkhof van Bunliill-field tot stand gekomen het monument opgerigt ter herinnering aan Daniël Defoe, schrijver van Robinson Crusoe. Sir Mozes Montefiore, die 88 jaren telt, heeft een telegram gezonden aan den opperrabbijn te Jeruzalem, hou dende verzoek om een gebed voor den Prins van Wallis op te zenden, en dit ook te doen geschieden door de rabbijnen der andere heilige steden. Dnitschland. In Duitschland zullen met 1 Jan. a. s. briefkaarten worden uitgegeven met antwoord betaald. De inzender moet dan in 't geheel twee silbergrosschen betalen. Generaal von Moltke is door den Keizer van Rusland benoemd tot eerelid van de Russische staf-akademie. Italië. In een schrijven uit Rome van den 10 dezer zegt de correspondent van het Journal des Débats: .Eergisteren is het feest der Vlekkelooze Ontvangenis hier nagenoeg even zoo gevierd als véór het bezetten der stad door de Itali- aansche troepen. Het behoort niet tot de in Italië wettelijk erkende feestdagenevenwel waren bijna alle winkels hier ter stede den 8sten geslotenzoo ook de effectenbeurs, hoewel de Israëlieten er doorgaans de meerderheid uit maken. Ook was er een zeker aantal particuliere woningen geïllumineerd. Alzoo is die kerkelijke feestdag door een aantal inge zetenen gevierd, geheel vrijwillig en uit eigen verkiezing; en de lieden die niet verkozen het feest te vieren, hebben de andersdenkenden niet met demonstratien van tegen gestelde strekking, laat staan met aanranding of geweld dadigheden bemoeijelijkt. Ook nu bleek weder de onjuistheid der voorstelling welke van den toestand dezer stad door Catholieken dag bladen van Frankrijk wordt gegeven. Naar hunne berigten te oordeelen zou het schijnen als of Rome in staat van oproer en revolutie verkeert. De waarheid is dat Rome er geheel uitziet als eene vreedzame en welvarende stad; de bevolking gedraagt zich ordelijk, ja fatsoenlijk en beleefd de kerkgebouwen staan er open, zijn voor een ieder toe gankelijk en worden druk bezocht; er worden met alle staatsie godsdienstoefeningen, met volle vrijheid predikatiën gehouden. Priesters en andere personen van den geestelijken stand ontmoet men in grooten getale op de straten, en zij hebben er niet den minsten overlast van de zijde des publieks te lijden." D e n e m ft r k e ïi. Een practisch socialisme bestaat al sedert onheugelijke tijden in Denemarken. Het verschil van stand wordt niet uitgemeten of kleingeestig nog wijder gemaakt. Des zomers, bij voorbeeld, worden de kinderen van de burgerscholen der hoofdstad gedurende de vacantie verdeeld over het geheele land bij de meervermogenden, om hun uitspanning en verpoozing te geven. Het nationale, onbedorven gevoel, de kracht van het esprit de clocher in den goeden zin is oorzaak van die volkseenheid, welke toestand in vele andere landen geheel onmogelijk is geworden. Maar juist daarom willen de Denen niets weten van Duitsche Cultur, al noemt zij zich nog zoo christelijk (wat zij volstrokt niet is, veeleer is zij een parodie op het christendom.) De Denen zijn het Duitsche soldatendom reeds voor lang ont wassen en hebben iets beters dan einen kriechtschen Geist. Er is in geheel Denemarken niet een enkele handwerksman, die zulken schandelijken onzin zou uitkramen als men van de sociaal-democraten te Berlijn hoorde. Zulke vertoo ningen, als op de vergaderingen van Charles Dilke in Engeland, zijn hier geheel onmogelijk, om de eenvoudige reden, dat de kloof tusschen rijk en arm, voornaam en burgerlijk, hier ten eenemale onbekend is. Deze toestand, door eene gezonde maatschappelijke ont wikkeling, vooral door bijzonder goed en goedkoop onder wijs verkregen, is een doorn in het oog van Bismarck en zijne geestverwanten, die milliarden met bloed gaan halen om kasteelen te bouwen, en de klove tusschen mensch en mensch nog wijder doen worden en bovendien wijs willen maken dat dit isDie sittlich ehrliche germanische Cultur, verheven boven alle andere beschavings-rigtingen Amerika. Elihu Burrit, de geleerde hoefsmid, werd den 11 Dec. 1811 in Noord-Amerika in Conuecticut geboren. Zijn vader was schoenmaker en had tien kinderen, van welke Elihu de jongste was. Het schoolonderwijs dat hij ontving be paalde zich tot een vertoef van drie maanden op de dorpsschool. In dien tijd leerde hij lezen en verslond sedert alles wat hij in zijn dorp te lezen kon krijgen. Als jongeling had hij het voorregt, zich nog gedurende zes maanden bij zijnen broeder, die onderwijzer was, te mogen bekwamen. In die zes maanden maakte hij groote vorderingen in de wiskunde, het Latijn en Fransch. Dankbaar voor de bereikte hoogte van kennis keerde hij tot het smeden terug, en hoewel hij zich nu tot een arbeid van veertien uren daags verbond, zette hij zijne geliefde taalstudiën met zulk een ijver voort, dat hij al spoedig ook het Spaansch, Grieksch, Ilebreeuwsch, Syrisch, Deensch en Boheemsch magtig was. Toen hij zooverre gevorderd was, bereikte de roem zijner geleerdheid den gouverneur der provincie, Everett, on bood deze hem de gelegenheid tot academie-studiën aan; maar hij wees dat aanbod minzaam van de hand; keerde tot zijne smidse in Worcester weder en arbeidde ijveriger dan ooit te voren. In 1842 gaf hij verschillende stukken uit het IJslandsch, Samaritaansch, Hebreeuwsch en Arabisch ver taald uit. Gedurende den winter van dat jaar hield hij niet minder dan 68 voorlezingen. In het voorjaar van het jaar 1843 ving hij de beoefening van de Ethiopische, Perzische en Turksche talen aan. Terwijl deze verdienstelijke ambachts man, over den Hebreeuwschen bijbel gebogen, de hoogste waarheid bepeinsde, werd zijn geest op de krachtigste wijze getroffen door het woord, dat God alle natiën der wereld uit éénen bloede heeft doen voortkomen. De invloed van die waarheid was beslissend voor zijn verder leven. Door hare magt gedreven en bestuurd, legde hij zijne gemaakte overwinsten ten koste aan de uitgave van een bladde „Christen-burger", waarin hij in elke rigting de belangen van godsdienst, vrede en vrijheid voorstond, en optrad met het stelsel, om door een stuiverspostwezen eene algemeene wisseling van gedachten over de gansche wereld mogelijk te maken. Met al de overreding, waartoe zijne godsvrucht, menschenliefdc en wetenschap hem bekwaam maakten, heeft hij dit zijn lievelingsdenkbeeld aanbevolen en bepleit. Ook deed hij het met in menig opzigt allergunstigste ge volgen. Van jaar tot jaar hebben Amerika's en Engeland's staatslieden meer het gezonde der door hem aanbevolen postinrigting erkend en die trapsgewijze in beoefening ge- bragt. Engelands postmeester, de bekwame Rowland Hill, die onlangs zijne betrekking als zoodanig moest ncderleggen, heeft, behalve den roem, rijke stoffelijke voordeelen van de toepassing van dit stelsel geplukt. Het dankbaar Groot- Brittannië heeft hem niet slechts een jaargeld van 25,003 gulden, dat bij zijn afsterven op zijne weduwe overgaat, maar bovendien een geschenk van 25,000 gulden aangeboden. Een Amerikaan heeft een nieuwe soort van inkt uit gevonden, en daaraan den naam gegeven van Minnebrieven- inkt. De reden, waarom hij hem zoo heeft genoemd, is, dat de inkt na vier weken geheel is weggetrokken, en het papier alsdan weêr zoo blank is, als het was voor men er op geschreven had. Minnebriefjes nu, meent de inkt- fabrikant blijven nooit langer dan vier weken waarheid, zoodat het goed is, dat men ze na dien tijd niet meer zwart op wit kan toonen. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). -o a Uren. i Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtiph. procent. Toestand van da tee. Stand. Afw. Stand. Afw. 16 12 wtn. 0.6k. 769.2sjp 9.73 6.0 L5 0.95 Vlak. 16 8 wzw. 0.2 769.71 +10.13 5.8 t 2.4 0.88 16 12 jwzw. 1.0„ 770.28|fl0.70 7.0 f 2.5 0.86 Van 8 tot 15 December 1871. ONDERTROUWD: P. Stelleman, voerman, weduwnaar van R. Dekker en B. W. C. Dieho, weduwe van D. H. Tabeling. P. A. E. Thijssen, koetsier en N. Abbenes. GEHUWDS. Keizer en J. Hoogerduin. J. C. Dorsman en II. Kamp. BEVALLENN. H. Gottschalk, geb. Broer, (Z.). J. Platvoet, geb. Roozeboom, (D.). S. C. Bijl, geb. Leliveld, (D). W. Breet, geb. Eeuhorst, (Z.). 1'. W. Willemse, geb. Schendelaar, (Z N. J. Donker, geb. Kraan, (Z.). J. M. Meijer, geb. Lucas, (ZA. Boll, geb. Eeitjes, (1).). A. Peters, geb. Koudenburg, (l)j A. Muller, geb. Vijselaar, (D.). J. F. Baak, geb. van Engelen, (B). J. Renard, geb. Harten, (D). G. U. van Berk, geb. Daarnbouwer, (D.). J. Mounies, geb. Bais, (Z.). F. Velders, geb. Nieman, (D). M. A. Dost, geb. van Engelen, (1).). E. Kaas, geb. Klaassen, (Z.). OVERLEDEN: J. van Poolen, geb. Knies, 80jaren. N. Vlam, 2 jaren en 8 maanden. P. Vlam, 14 maanden. E. Linssen, geb. Wagenmaker, 76 jaren. C. Haring, geb. Blok, 43 jaren. A. van der Zand, geb. Galden, 82 jaren. J. M. Burki, 5 weken. 0. Iken, 47 jaren. M. G. Seeboldt, 3 jaren en 9 maanden. G. M. J. Wendt, 9 maanden. M. Mos, 13 maanden. A. Giltjes, 15 maanden. G. VV. Koedijk, 31 jaren. A. de Wijn, geb. Bruin, 42 jaren. Van 1 tot 30 November 1871. ONDERTROUWD: S. Mostert en M. Smit. GETROUWD: S. Koster en S. Zomerdijk. M. Vroone en J. Koning. GEBORENPaulus, zoon van N. Hellingman en A. Kaan. Geertje, dochter van D. Lout en M. Poppen. Maartje, dochter van K. Smit en N. Roos. Jan, zoon van S. Wigbout en H. Wage- maker. Jan, zoon van C. Lont en N. Kaan. Simon, zoon van S. Heijblok en G. ten Bokkel. Willemijntje, dochter van D. Post en G. Wiegman. Trijntje, dochter van P. Luijt en E. Koorn. OVERLEDEN: Aricn llutman, 67 jaren, weduwnaar van A. Bakker. Simon, 2 jaren, zoon van S. Klein en M. Mostert. Geertje de Jong, 71 jaren, echtgenoot van C. M. Wagemaker. Pieter Metselaar, 90 jaren, weduwnaar van G. Astuling. Klaas de Liefde, 54 jaren, echtgenoot van T. Maars. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 24 Nov. G.K.G.v.Hogendorp. A.F.A.Hörner.Batavia. 4 Dec. CorneliaAbramina. J. Stuur. Montevideo. 7 Fennechiena. II.W.Koetse. Barbados. 7 Bellatrix. H.C.Haacke. Soerabaija. 8 Leentje van Dam. F F.Maathuis. Trinidad. 12 Johanna. H. H. Potjer. Curaijao. 13 Jacoba&Christina. P. J. Mulder. Batavia. 13 Gooregt. P. P. Huges. Montevideo 15 i, Avaut. H.J.Oosterhuis. Suriname. Binnengekomon Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst. 14 Dec. Guilliette. S. Tevolo. Duink.&Goedk. Tagunrog. 14 NuovaEularia. P. Magnasco. ZurMühlen&Co. Berdianski. 14 I, Viking. R. Nicholson. Blikman Co. Girgenti. 15 Venus. D.G.Piejeers. ZurMülilen8cCo. Genua. Binnengekomen Sohepen bestemd hunne lading in de Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Glencoe. W.H.Hildebrandt. Sunderland. Steenk. ZurMühlen&Co. Aangevoerd 500 stapels Kaas. PrijzenKleine f 37,50. Commissie f 37, Middelbare f 37,50. Laagste prijs f 20, Ter graanmarkt bedroeg de aanvoer ongeveer 3000 hectoliters, waaronder 215 hectol. Tarwe, 250 hectol. Rogge, 680 hectol. Gerst en 1400 hectol. Haver. Gedurende hel eerste half uur werd nagenoeg niets verkocht. Later is, met steeds terugloopende prijzen, nagenoeg alles verkocht. Tarwe f 13, Rogge f 9,50, Gerst 62 kilo f 6, 05 kilo f 6,40, Chev. 69 kilo f 7,25, Haver 40 kilo f 3,50, 45 kilo f 4, 50 kilo f 4,50, 55 kilo f 5, Kanariezaad f 10,50, geel Mosterdzaad f 11, Paardenb. f 9. Erwten weder lager. 10 Paardenbov.'tjaar f 30all0 Veulens - a 6 Koeijen - 75a200 Vette Kalveren - a 14 Nuchtere dito - 6a 16 140 Schapeu - 8a 38 Lammeren - a VetteVarkens.pK.G.f a 52 Magere dito - 8a 12 120 Biggen ben. 10 w.- 2a 6 5 Bokken en Geiten - la 6 Kleine dito c a Ezel f a Boter, per 0.630 K.G. c 80a 95 I.A VTSTU JIKHIGTKV Weersgesteldheid: 15 Dec. 12 u. Digtbetrokken, vochtig, goedweer. 16 Dec. 8 u. Ligtbewolkt, beneveld, mooi. 16 Dec. 12 u. Ligtbewolkt, beneveld, mooiweer. Bij gunstige gelegenheid vertrekt morgen het transportschip de Java. Het état-major van genoemden bodem is als volgt: Kommandant G. II. Bakker, kapt.—luit. ter zee; 1ste off. jhr. J. A. Roëll, luit. ter zee 1ste kl.L. C. Iloltzappel, J. Loods, J. M. Boers, C. II. Bogaert, luits. ter zee 1ste kl.; li. D. Crommelin, W. M. G. Bervoets, M. L. van Doorn, R. C. v. d. Meulen, P. Zegers Veeekens, A. W. Vink- liuizen, J. A. Vening, A. Werumeus Buning, luits. ter zee 2de kl.; adelborsten 1ste kl. J. W. Schuijlenburg, A. D. de Bergh, C. Pels Rijcken, C. J. G. de Rooij, jhr. A. O. J. H. de Casembroot, W. Römer, jhr. S. B. Ortt, C. Moll, G. M. Titsing, A. Voormolen, A. C. v. d. Sande la Coste, jhr. H. M. Spoelman, S. K. Sybrandi, J. G. Roozenburg, J. B. Dukkers, E. Meyboom, C. J. Fran^ois; off. van gez.: 1ste kl. J. B. Coomans de Ruiter, 2de kl. J. J. Dekker, 3de kl. D. Dronkersoff. van adm.1ste kl. H. J. Adams, 2de kl. J. A. H. Huart, 3de kl. M. D. L. Hertzveld, P. J. Roest, A. Vermeulen, J. A. Torre klerken G. A. Zeegers, J. E. de Visser, G. Afarcella. Gisteren werden de visschers, alhier in de haven liggende, wegens stilte verhinderd naar zee te zeilen, ter uitoefening van hun bedrijf, doch aangezien de prijzen van den schel- visch zeer hoog zijn, kwamen eenigen hunner op het denkbeeld een stoomsleepboot te bezigen, ten einde hun naar de plaats der bestemming te slepen. Een-en-twintig vischschuiten maakten daarvan gebruik en eenige zijn thans reeds met een uitmuntende vangst teruggekeerd, waardoor de gemaakte kosten ruimschoots vergoed werden. Aan het raadhuis alhier is gisteren aanbesteed: de levering van schoolboeken en sclioolbehoeften voor de open bare lagere scholen in 1872. Minste inschrijver de heer W. P. Kooij.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1871 | | pagina 3