1871. N°. 156. Vrijdag 29 December. 29 Jaargang. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Uur eau: M O L E N 1» L E IIV, K°. 1G3, SCHOUWING VAN STOOKPLAATSEN, OVENS, ENZ. B I X X E X L A X HELDERSCRE EN NIEUWEDIEPER COURANT. „Wjj huldigen het goede.' Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- eu Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaalf 1.30. franco per post - 1.65. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. VERTREKDAGEN EER BRIEVENMALEN Naar Oost-Indië: viaBrindisi, Vrijdag 29Dec. 's av. 6 u. 30m. West-lnclie: viaiSW/ietm/>foJiZaturdag30Dec.'sni.6u.25m. Aan de ingezetenen wordt kennis gegeven, dat, te beginnen op Diugsdag den 2 Januarij aanstaande, door Brandmeesters eene Schouwing zal gehouden worden over de Schoorsteenen, Ovens, Vuurplaatsen, enz. Ieder wordt uitgenoodigd de Ambtenaren in de gelegenheid te stellen, om zich te kunnen overtuigen, dat de schoorsteenen behoorlijk geraagd en de stookplaatsen zóó zijn ingerigt, dat er geen vrees voor brand ontstaat. Burgemeester en Wethouders der gemeente Helder, Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester, den 28 December 1871. L. VERHEY, Secretaris. HELDER en NIEUWEDIEP, 28 December. Volgens telegram is de mailboot Prins van Oranje, kapt. Braat, der stoomvaart-maatschappij Nederland, jl. Zaturdag avond van Gibraltar naar hier vertrokken. Bijna alle passagiers bevinden zich nog aan boord. Een enkele is met particuliere gelegenheid reeds in Nederland aangekomen. -De ongesteldheid van den heer Thorbecke blijft steeds aanhouden. Naar men verneemt is thans prof. Evers geraad pleegd. Het is te hopen, dat diens advies den minister van Binnenl. Zaken weder spoedig geheel op de been helpe. Vele zaken toch, waaromtrent de heer Thorbecke moet beslissen, blijven steeds op afdoening wachten. Zoo verneemt men ook, tot bevreemding, dat nog geen ernstige pogingen zijn gedaan om een opvolger voor den heer Engelvaart te vinden. (Het Vaderland.) De oud-minister Bosscha heeft, met het oog op zijn hoogen leeftijd, zijn ontslag gevraagd als voorzitter van het hoofdcomité der vereeniging van het Roode Kruis. Van goeder hand verneemt de Opmerker, dat de heer C. J. van Doorn, ingenieur bij do Amsterdamsche kanaal maatschappij, door het Japansche gouvernement tot hoofd ingenieur is aangesteld on in het begin der maand Februari)' de reis per mail denkt te aanvaarden. Bij arrest van jl. Woensdag heeft de Hooge Raad Brieven uit Kennemerlaud, II. Alkmaar25 December. Met Kersmis vangen voor ons de zoogenaamde „stille zes weken" aan, dat zijn die, waarin de kaas- en graanmarkten niet gehouden, althans, wat men ook beproefd heeft, of door de boeren of door de kooplieden, die elkander toch wederkeerig behoeven, niet bezocht worden. De aangename en voordeelige levendigheid, ons door de markten aangebracht, daalt dan tot hare halve beteekenis en wij krijgen tijd onze jaarbalans op te maken. De landlieden ruimen tegen Kersmis, wanneer de grondeigenaar zijne huurpenningen wacht, van hunnen voorraad op wat maar redelijken prijs kan maken, op 11. Vrijdag 161,112 ponden (natuurlijk nederlandsche, kilogrammen eu dergelijke leelijke namen zijn mij te onhollandsch) kaas en 5477 mudden graan. Kent gij onze kaas- en graan markten? Niet? Zoo kom dan eens zien in het best van den tijd, gij zult er pleizier in hebben. Laat u niet afschrikken door dat bespottelijke prentje in de Ilollandsche Illustratie, aan den Graphic ontleend. Dat eindelooze veld, begrensd met kleine huisjes, en bedekt met kaas, huifwagens, markers en hindeloopers, zult gij hier niet vinden. De engelschman, die in den vorigen zomer met zijn vaartuigje Rob Roy onze provincie en de Zuiderzee bezocht, heeft blijkbaar, te huis komende, al zijne herinneringen door elkander gehaald, eenige schetsen ontworpen en die door zijne landgenooten als gezichten in Nederland laten slikken. Wij zijn van vreemdelingen dergelijke dwaasheden gewoon, maar dat zoogenaamde nationale bladen aan de verspreiding daarvan behulpzaam zijn, kan er in het geheel niet door. De Vereeniging Plicht en Recht, waarvan ik in mijn vorigen brief sprak, is tot stand gekomen. In haar reglement zijn verschillende bepalingen opgenomen, waardoor de Vereeniging, die openbaarheid in gemeentezaken wil, dezelfde openbaarheid van haar eigen hande lingen verzekert. Zoo staan alle vergaderingen open voor den burgemeester en de leden van den gemeenteraad, met recht van deelneming aan de discussiën, en voor de verslaggevers der hier verschijnende [drie] bladen. Het overlijden van den heer Nuhoit v. i). Veen bracht de Vereeniging reeds in hare eerste gewone vergadering tot liet behandelen der daardoor ontstane vacature in den gemeenteraad, met het gevolg, dat zij tot candidaat verkoos den meest daartoe aangewezen man, die door samenwerking van heterogene krachten zijnen zetel verloren had, maar wiens doorzicht en scherpzinnigheid meer en meer erkend worden, den heer M. Cohen Stuaet, den ontwerper van den hollandsch-frieschen spoor weg, waarvan de totstandkoming laatstelijk meer waarschijnlijk is geworden. Op kerkelijk gebied heeft hier in de jongste weken nog al wat beroering geheerscht. De beide jongste predikanten der hervormde gemeente, die in rechtzinnige opvatting der leer, bevordering van (strafkamer) o. a. verworpen liet beroep in cassatie van Iman Dorst, ingesteld tegen een arrest van liet Hof in Zuidholland, waarbij hij tot levenslange tuchthuisstraf is veroordeeld, ter zake van moord. Beroepen te Wijchen en Leur do heer E. F. H. Wolf, pred. te Utrecht. Bedankt voor het beroep naar de Ilerr. gemeente te Groningen, door ds. II. V. Hogerzeil. pred. te Driebergen. De zangvereeniging Euterpe te Schagen vierde jl. Dingsdag haar twintigjarig bestaan. Men heeft te Enkhuizen reeds ƒ1079 bijeengebragt voor het nationale herinneringsfeest op den 21 Mei a. s. De feestviering zal drie dagen duren. De heer J. II. Ivrelage, te Haarlem, zal een tijdschrift uitgeven voor tuinbouw en plantkunde, onder den titel „Tuinbouw-Iilustratio." De eerste aflevering van dit drie- maandclijksch tijdschrift zal in Jan. a. s. verschijnen. In de jl. Dingsdag te 's Hage gehouden algemeene vergadering der vereeniging onder dan naam van het Witte Kruis heeft het bestuur verslag van zijn verrigtingen gedaan. Uit dat verslag blijkt, dat de vereeniging voor een som van 43417.70 besteed heeft tot ondersteuning van door den oorlog verarmde bevolkingen. Den 24 dezer, 's mans sterfdag, is op kosten van zijne vrienden op het graf van wijlen S. J. van den Bergh, te Eik-en-Duinen, te 's Hage, een blaauwe zerk met marmeren plaat van 85 centimeters geplaatst, bevattende het onderstaande inschrift en omgeven door een ijzeren'hek. De heeren die zich met de uitvoering van deze zaak hadden belast, deden op genoemden dag aan de familie van den Bergh, namens de deelnemers, het aanbod om voormelde voorwerpen in bezit te nemen, onder overgifte van een naamlijst der deelnemers. Op de marmeren plaat is gebeiteld: Samuel Joiiannes van dun Bergh. 10 Jan. 1814 24 Dec. 1868. Daalt de dood eens op mijn kruin, Als mijn einde nadert, Aan de voeten van uw duin Word' mijn stof vergaderd; Vredig zij de ruste dan, Me in uw schoot beschoren: 't Zoetste slaapt de vrije man Waar hij is geboren. (Van den Bergh, Aan mijn vaderland.) Izak Creveld te Bodegraven, die voor 6 jaren zijn gouden bruiloft vierde, en met zijne echtgenoote dezer evangelisatie en bijzonder onderwijs écne lijn trokken, zijn onderling zóó verdeeld geraakt, dat pogingen tot verbroedering niet hebben kunnen baten en zij thans in afzonderlijke localen, voor hunne respectieve volgelingen, voordrachten houden. Van de israëlitische gemeente valt beter bericht te geven; zij is in de laatste jaren zoozeer toegenomen, dat het kerkbestuur ernstig bedacht is op het bouwen van een grooter bedehuis. In gelijke toename van bezoekers, in weerwil der concurrentie van protestantsche en eatholieke bijzondere scholen, mag zich de openbare burgerschool verheugen, waarvan de localen zóó gevuld zijn, dat het gemeentebestuur tot vergrooting een naburig perceel heeft aangekocht. Onze Uijks-hoogere-burgerschool, eene prachtige inrichting, is met een zwaar verlies bedreigd geweest, door het beroep, naar Deventer, van den leeraar in de scheikunde, dr. Boeke, wiens gaaf om duidelijk te doceeren eu zijne wetenschap zelfs aan stugge geesten mede te deelen, inderdaad bewonderenswaardig is. Gelukkig heeft hij vrijheid gevonden om te bedanken en zich aan Alkmaar te blijven verbinden. De bnrger-avondschool wordt, in weerwil dat het onderwijs kosteloos is, slechts door weinig leer lingen en door deze, ten gevolge der weinige medewerking van ouders en patroons, zeer slordig bezocht.. Men schijnt maar niet te begrijpen, dat aanstaande ambachtslieden nog iets meer noodig hebben dan bouwkundig teekenen, het eenige waar werkelijk prijs op gesteld wordt, en de lessen in alle andere vakken worden met de meeste onverschilligheid bijgewoond, alleen om vau de teeken- lessen te kunnen profiteeren. Met onze inrichtingen van onderwijs, onze spoor- en waterwegen, onze gasverlichting, telegraaf, muziekuitvoeringen en gemeenteschuld beginnen wij al puur op eene groote stad te gelijken. In die richting hebben wij weer een stap voorwaarts gedaan, door de invoering van naambordjes op de hoeken der straten. Dat is voor een nieuwbakken plaats als het Nieuwediep met hare nieuwgedoopte straten niets bijzonders, maar voor eene zoo oude stad als Alkmaar is het een événement. De bordjes zijn van zink, met daarop ge soldeerde gegoten zinken letters, hetgeen te betreuren is, dewijl de begane bokken nu wel onverbeterd zullen blijven. Het interesseert n zeker niet bijzonder welke, maar dat de overheid geen onder scheid weet te maken tusschen eene ij eu een y (onze muntgraveurs wisten het ook niet, maar die konden zich niet aan een slecht voorbeeld spiegelen), vindt gij met mij gewis tamelijk grof. Ik noemde daar met een enkel woord onze muziekuitvoeringen. Ik bedoelde daarmede de openbare, gedurende den zomer in den Hout. Nabij de tent, waarin zij plaats hebben, is sedert een jaar of drie een soort van buitensocietcit verrezen, welke gedurende de concerten slecht en overigens nooit bezocht wordt. Dit belet niet, dat eene vereeniging van lieden uit den minderen burgerstand het gemeentebestuur vergunning gevraagd heeft, om op dezelfde hoogte nog een tweede buitensocieteit te mogen bouwen. Als gij soms aandcelcn begeert, wil ik uwe commissie wel waarnemen't belooft dagen een bruiloftspartij bijwoonde, danste tot verwondering van de talrijke aanwezigen, met het meeste succes nog de ouderwetsche horlepijp. Voor behoeftige ongeneeselijke zieken,' die aan tering, verouderde jicht, kanker, verlamming of andere kwalen lijdende zijn. en voor het geval dat zij al in een ziekenhuis tijdelijk worden opgenomen, aldaar hun leven niet kunnen of wenschen te eindigen, of zulke lijders die geen vol doende verpleging erlangen in den huiselijken kring, is sedert kort een tehuis opengesteld op Schoonenberg, voorbij den Bontepaal, even huiten Rotterdam. In den aanvang kan slechts een beperkt getal vrouwelijke zieken worden opgenomen, zoowel uit Rotterdam als andere plaatsen uit Nederland. Thans is eene circulaire verspreid, waarin een beroep wordt gedaan op de algemeene liefdadigheid in het belang dezer instelling. (Dord. Crt.) Gisteren is een trein met vijf aaneengekoppelde locomotieven, met goed gevolg over de brug over het Hollandsch diep gestoomd. Bij den heer E. van den Bosch, te Goes, is een dépot gevestigd van Hope's veevoeder. Daar de ondervinding geleerd heeft, dat het niet genoegzaam verteren van het gegeten voedsel vaak alleen de oorzaak is van velo bij het vee dikwijls voorkomende ongesteldheden, cn daarbij veel voedsel nutteloos verloren gaat, is bovengenoemd veevoeder in Engeland bijna algemeen in gebruik gekomen. Door het aan de gewone voedingsmiddelen in zekere verhouding toe te voegen, worden de groei, en melkafscheiding en de vetwording der dieren bevorderd en verkrijgt men tevens een ligter te verteeren kwaliteit vleesch. Behalve voor paarden, rund- en wolvee en varkens wordt het ook voor hoenders en gevogelte aanbevolen. Dezer dagen had te Joure nog eens een extra ouder wetsche begrafenisplegtigheid plaats van een tachtigjarigon landbouwer. Vóór de begrafenis werd er rundvleesch en spekham met bollen geconsumeerd, terwijl na den afloop thee en daarna koflij met koek werd gebruikt. Nagenoeg een honderdtal namen aan de begrafenis en den begrafenis- maaltijd deel. Aan eene particuliere correspondentie uit Lima, hoofdstad van d» republiek Peru, per laatste mail ontvangen, ontleent de Asser Courant het volgende: Langs telegrafischen weg, zal het u waarschijnlijk uit de bladen wel zijn bekend geworden, dat de verkiezing van een nieuwen president der republiek tot wanordelijkheden eene voordeelige geldbelegging. Voor beminnaars der toonkunst was het een genotrijke avond, toen de beroemde bossche baritonzanger, de lieer VV. C. Deckers zich op bet concert van „Ariou" en „Concordia" deed hooren. Tiefdrunten van Muller, een arioso uit Elia op Iloreb van Coenen en eene aria uit de Vondels-cantalie van Holl werden door hem op meesterlijke wijze voorgedragen en brachten zijne hoorders in verrukking. 2 Boeren waren ook gekomen om hem te hooren; zij namen plaats aan een tafeltje bij eene deftige familie, spraken geen stom woord, vertrokken geen spier van hun gelaat en hielden in de volle, warme zaal hunne dikke cache-nez om en hunne petten op, welke de een slechts een oogenblik van het hoofd nam, toen Deckers in Elia'i klaagzang den naam van het Opperwezen deed hooren. Van Tjasink's schouwburgpcrsoneel heeft geschitterd mevr. v. d. Finck-Ellenbeuqer in de Vrouw uit de City, de heer Veltman vooral in den Vrek naar Molière, waar hij gelegenheid had al zijne groote talenten te doen uitkomen. De opvoering daarvan werd gevolgd door... een ballet, een heusch ballet met tricot en pailletten. Het geheele personeel bestond uit 7 personen, en als ik u die noem mr. en mevr. Oppermann, de heer Gundlacii, de dames Ciierbée, Emmy en de gezusters Grevelli, dan begrijpt gij, dat het geen kinderwerk was. Toch, indien een ballet wordt uitgevoerd zonder de hulpmiddelen van decoratief, verlichting, enz. enz. welke een groot tooneel aanbiedt, valt het in. i. in het water. Tot afwisseling onzer wintervermaken hebben wij in de gepasseerde week een brutale inbraak gehad in het kassiers-kantoor der heeren Coster v. Leeuwen, waarin de dieven te vergeefs getracht hebben, de zware brandkas, welke een zeer aanzienlijke waarde bevatte, te openen. Bij die gelegenheid is het weder gebleken, dat er bij de tegenwoordige organisatie der nachtelijke politie niets op haar te rekenen valt en dat ieder voor zijn eigen bezittingen moet waken. Van daar dezer dagen dubbele zorg voor sluiten, nazien van sloten, aanbrengen van kettingen, enz. Onze wachts moeten binnen een bepaalden, krap gestelden tijd, een gedeelte der stad afloopen, op verbeurte van eene boete, die gelijk is aan hun loon of dat overtreft. De arme drommels hebben dus geen tijd om links of rechts te zien, veel minder om zich op te houden tot onderzoeking van het een of ander, dat verdacht is. Een onderzoek, dat zonder gevolg bleef, zou hun allicht het loon hunner opgeofferde nachtrust doen verliezen, en dus: voort, voort. Hé ja, wij hebben hier, waar wij van alles hebben, ook een kamer van koophandel. Wist gij dat wel? 't Zou geen wonder zijn als gij het niet wist, wij wisten het zelf schier niet. Nn kan ik echter verzekeren, dat zij werkelijk leeft: zij heeft een adres aan de Tweede Kamer gericht, ten gunste van de vervanging der patentbelasting door eene inkomsten-belasting, en een schrijven gericht aan de andere kamers in den lande, om haar optewekken hetzelfde te doen. Om die goede daad zij haar veel vergeven.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1871 | | pagina 1