Benoemingen, enz. heeft aanleiding gegeven. De gewoonten in dit land wijken zoozeer af van die in Holland, dat ik mij niet weerhouden kan u het een en ander van die gebeurtenissen, die hier aller gemoederen in hevige beweging brengen, te vertellen. Voor do betrekking van president deden zich drie voor name mededingers op, die ieder voor zich de kiezers trachtten te winnen, natuurlijk door omkooping, want met geld kan men hier veel doen. De kunstmatige opwinding van het volk was aan de regering van zelf niet onbekend gebleven, en daar de menschen hier niet het bedaarde Hollandsche karakter hebben, waren strenge voorzorgsmaatregelen ge nomen om bloedige botsingen te voorkomen. Afgescheiden van do verkiezing, had op 20 Sept. jl. een hevig tumult plaats, ter oorzake van het tegenwerken der régéringsbevelen door Italianen, die hier in massa zijn. Duitschers zijn er ook velen. Op dien dag vierden de Italianen het feest der eenheid van hun vaderland, en 0111 daaraan nu meer luister bij te zetten, organiseerden zij een optogt. De regering had dit verboden, doch de Italianen bekommerden hierover zich niet en vereenigden zich wel ten getale van 5000 waaronder natuurlijk vele andere vreemdelingen en liberale inwoners op de Plaza de Bolivar. Naauwelijks hadden zij zich daar verzameld, of van allo kanten rukten regeringstroepen op, die met sabel en bajonet de menigte uiteendreven en de leiders arresteerden. Zooals te denken is, vielen bij deze gelegenheid eenige dooden en werden velen gekwetst. Den 16 Oct. moest de verkiezing geproclameerd worden van den plaatsvervanger van den tegenwoordigen president, José Balta. Reeds op 1 Oct. begon men met het opnemen der stemmen, doch doordien er drie voorname candidaten waren, liep de stemming zeer uiteen en liet de zaak zich van den beginne af aan reeds eenigzins mocijelijk aanzien. Van den lsten tot den löden Oct. was het stadhuis, waai de stemmen werden opgenomen, door militairen afgezet, om gevreesde ongeregeldheden te voorkomen. Den 15 Oct. waren al de kiesvereenigingen vergaderd, welker leden reeds den vorigen Zondag als dollen, met ontplooide banieren, door Lima's straten renden. Op den avond van dien dag hadden er al hevige woordenwisselingen plaats tusschen twee kiesvereenigingen, de eene voor Pardo, de andere voor den tweeden voornaamsten candidaat, den generaal Echeniquc. Door de regering was een decreet uitgovaardigd, dat gedurende de dagen der verkiezing geen wapens mogten gedragen worden. Toch waren de aanhangers van 1'ardo gewapend, en toen nu generaal Echeniquc zijne partij ook van wapens trachtte te voorzien, werd hij hierin door de Pardisten verhinderd, hetgeen tot ernstige ongeregeldheden aanleiding gaf. Den 16den 's morgens had de stad werkelijk een angstig voorkomenallo winkels gesloten geen dienst in de kerken, en dat beteekent hier wat geen klokgelui geen rijtuig, ja zelfs geen fatsoenlijk gekleed mensch op straat. Om 10 uur werd de uitslag der stemming gepubliceerd en gelukkig was de meerderheid voor Pardo zoo groot, dat do andere partijen, na uit wraak eenige dooden te hebben doen vallen, terugtrokken. Dagelijks worden nu nog do stemmen uit andere doelen van Peru ingewacht, doch in het district Lima-Callao is Pardo met schitterende meerderheid gekozen. Te Callao hebben eveneens ernstige ongeregeldheden plaats gehad. In Arequipa is het zelfs tot een formelen oorlog gekomen. Daar intrigeert de broeder van den tegenwoordigen president en schijnt, evenals deze gedaan heeft, zich met geweld van het presidentschap meester te willen maken. Gelukkig dat de talrijke vreemdelingen zeer gezien zijn en zich vrij kunnen bewegen. Het stemregt hebben zij niet en met de staatkundige woelingen niets uit te staan. Hot is hun ook niet geraden zich daarmede in te laten, want een menschenleven is hier niet zooveel in tel als bij u in Holland. Jl. Zaturdag nacht had te Maastricht, ten huize van mevr. S. een brutale diefstal plaats. De dieven hebben zich, door een ijzeren hek over te klimmen en het slot der huisdeur te forceren, toegang verschaft. Het gehecle onderhuis schijnt door hen onderzocht te zijn. Het tafel zilver, benevens verscheiden andere voorwerpen, worden vermist. Uit een schrijftafel is een revolver en een kistje met 250 sigaren weggenomen, terwijl een pakje met actiën, ter waarde van 500, is blijven liggen. Van de brandkast is het bovendeksel afgebroken, maar men is niet verder er in kunnen doordringen. Door een achterpoortje, waarvan het slot is beschadigd, schijnen de dieven het huis te hebben verlaten. Door de inwoners, die in het bovenhuis sliepen, is niets gedurende de inbraak bemerkt. (N. liott. Crt.) Te Maastricht is een persoon veroordeeld tot eene gevangenisstraf van drie maanden en eene geldboete van 8, wegens het 's nachts op eene niet eenzame plaats te vondeling leggen van een pasgeboren kind. De sneeuw en de strenge koude, zegt de Hollandsche Illustratie, mogen voor de menschen -- do liefhebbers van narren en schaatsrijden uitgezonderd niet aangenaam zijn, voor de vogeltjes zijn zij het nog minder. Men behoeft die diertjes juist niet te zien rondfladderen om de huizen, noch te hooren tjilpen van den honger, om te beseffen, hoe moeijelijk het hun in dezen tijd valt, om het weinige voedsel te vinden, dat zij noodig hebben. Dat daarom ieder de kruimels van zijn tafel uit de deur of uit het venster werpe en hij kan er zeker van zijn, dat zij niet graagte zullen worden ontvangen. In sommige steden, o. a. te Constanz in Zwitserland, worden de vogels des winters gevoed op kosten der ge- moente. Men strooit dan graan in de stad en op sommige plekken in de omstreken. De bewoners weten maar al te goed, dat de vogeltjes, die des zomers zooveel insecten uit het graan pikken, niet weinig bijdragen tot een goeden oogst, zoodat hier niet meer dan verschuldigde dankbaarheid, ja zelfs eenigermate eigenbelang is van de menschen, wanneer zij de vogels des winters onderhouden. Aan de academie te Zuricb studeren 32 jufvrouwen, die o. a. theologische en philosophische colleges bijwonen. Te Mollis (Zwitserland) is dezer dagen een kind ge doopt, wiens vader 19 jaar oud is; zijn beide grootvaders zijn 50 en 71 jaar, zijn drie overgrootvaders 66, 73 en 78 jaar en zijn bet-overgrootvader is 88 jaar. Do jongste berigten uit Rome maken bekend den inhoud van een allocutie, die door den Paus ter gelegenheid van het Kersfeest is gehouden en waaruit blijkt dat het vertrek van den Paus uit Rome niet aan de orde is, gelijk sommige Italiaansche bladen beweren. 1'ius IX zich tot de kardinalen wendende, zeide: „De zegepraal der Kerk staat vast. Zoo God mij den troost mogt onthouden daarvan getuige te zijn, zoo zal mijn opvolger dien roemrijken dag zeker zien aanbreken." De Paus heeft daarop aangespoord tot gebed voor en tot liefdadigheid jegens allen. -- De Overland China Mail, die in Hongkong uitkomt, geeft in haar nommcr van 15 Nov. uit Japan een berigt, volgens hetwelk het Japansche gouvernement besloten zou hebben aan het Buddhismus het karakter van de godsdienst des Staats te ontnemen, en deszelfs geestelijken, de bonzen, niet langer op 's rijks kosten te onderhouden. STAT E - G E Milt A A L Eerste Hiamer. In (le memorie van beantwoording; op het verslag; der Kamer over de begrooting van Buitenlandsche Zaken verklaart de minister, dat ook hem dc opheffing van de missie te Rome leed doet. Uit liet verslag der Kamer over de begrooting van Koloniën blijkt, dat de meerderheid in de afdeclingen voor den afstand der Kust van Guinea is. De luit. ter zee 2de kl. M. F. ITceringh, dienende op liet scliroefstoomschip Kijkduin, wordt met den 31 dezer op non-act. gesteld en met 1 Jan. vervangen door den luit. ter zee 2de kl. II. Scliotborgh, terwijl met Jan. de luit. ter zee 2de kl. N. A. de Yries geplaatst wordt aan boord van het wachtschip te Willemsoord. De luit. ter zee 2de kl. C. 11. A. van Osenbruggen, laatst behoord hebbende tot het escader in Oost-Indië en vandaar den 17 dezer in Nederland teruggekeerd, wordt met dien datum op non-activiteit gesteld. Aan den luit.-kol. J. van Stralen is, onder dankbetuiging voor zijn bewezen diensten, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als comm. der dd. schutterij te 's Hage, met vergunning de uniform der schutterij met de onderscheiding-steekenen, aan zijnen rang van luit.-kol. verbonden, te blijven dragen. Tot luit.-kol. comm. der dd. schutterij te 's Hage is benoemd de heer K. J. G. baron van Ilardenbroek van 's Heeraartsberg en Bergambacht, .en zulks onder toekenning van een eervol ontslag als maj.-comm. van het corps Kon. scherpschutters van 's Hage. Tot ridder der orde van den Witten Olifant is benoemd de luit. ter zee 1ste kl. A. Dronkers. Aan A. Snelleuberg, te Velzen, is, als blijk van Zr. Ms. goed keuring en tevredenheid, wegens de op 27 Nov. jl. volbragte red ding van een in zee gevallen werkman aan de havenwerken van het Noordzeekanaal, toegekend de bronzen medaille, ingesteld bij besluit van 22 Scpt. 1855, alsmede een loffelijk getuigschrift. Het Staatsblad No. 129, bevat een koninklijk besluit van IS Dec. 1871, houdende wijziging van art. 18 van het bij koninklijk besluit van 12 Mei 1803 (Staatsblad No. 58) vastgestelde alge- meene reglement voor de spoorwegdiensten. Dat art. i3 thans van den volgenden inhoud: „Op elk station is bij den stationchef een klagtenbock volgens een door den Raad van Toezigt vast te stellen model, waarin alle aanmerkingen of klagten over de dienst van den spoorweg kunnen geschreven worden. Wie hiervan gebruik maakt, moet duidelijk en volledig den aard en de strekking van den klagt, zijnen naam, vaste woonplaats, bij klagten over beambten en bedienden, zoo mogelijk, den naam, de betrekking of anders het nummer of het onderscheidend kenmerk van de dienstbetrekking, aangeven en zijne klagt of aanmerking onderteekenen. Bestuurders dragen zorg, dat zij onmiddelijk afschrift der klagten ontvangen. Zij zijn verpligt die te onderzoeken en aan den klager den uitslag van hun onderzoek mede te deelen. In de eerste helft van elke maand wordt door hen van de in de voorgaande maand inge schreven klagten en van de daarop genomen beschikking berigt aan den Raad van Toezigt op de spoorwegdiensten gezonden. Het klagtenboek wordt op elk blad genummerd en op de eerste en laatste bladzijde door een der leden van den Raad van Toezigt gewaarmerkt. Het boek wordt steeds op de eerste aanvrage door den stationschef verstrekt aan ieder, die het ter inschrijving eener aanmerking of klagt verlangt, en ter inzage gegeven aan ile personen, genoemd in art. 10 der wet van 21 Aug. 1859 (Staatsblad No. 98), aan de ambtenaren van het O. M., den kantonregter en de com missarissen van politie of, waar geen commissaris van politie is, aan den burgemeester. 'wmrrriïi). IS c 1 g i Weder luiden de berigten betreffende do veepest zeer ongunstig. Zij is uitgebroken te Antoiny (Henegouwen) en breidt zich uit te Oudenaarden, en men vreest dat tal rijke kudden afgemaakt zullen moeten worden, want men handelt bier met de gestrengheid, die eenige jaren geleden België's landbouw van een groote ramp verloste. F r a n K r ij k. Het officiëele regeringsblad zegt, dat „de President dei- Republiek den 24 dezer te Versailles de eer beeft gehad Hunne Majesteiten den Keizer en do Keizerin van Brazilië bij zich te ontvangen." De lieer Thiers beeft tot dc Koningin van Engeland bet volgende telegram gerigt, om baar geluk te weuschen O O O O £3 met bet borstel van baar zoon, den Prins van Wallis „Het bebage aan Uw Majesteit mijn opregte gelukwen- sclien en bet getuigenis mijner vreugde te aanvaarden, bij do tijding van bet aanstaande herstel van Z. K. II. den Prins van Wallis. God heeft, in Zijn regtvaardigheid, een reeds zoo wreed als eclitgenoote beproefde Koningin als moeder niet willen treffen. Uw Majesteit gelieve Z. K. 11. den Prins van Wallis te verzekeren van mijn eerbiedige verknochtheid en lictn te zeggen met welk een angstige spanning men bij deii Pre sident der Fransche Republiek berigten omtrent zijn toestand verwachtte, terwijl bij in gevaar verkeerde." l)e Koningin antwoordde per omgaande: „Wij "zijn u allen zeer erkentelijk voor uwe dépêche. De Prins van Wallis zend 11 zijn hartelijke dankbetuiging en zijn toege negen groetc." In de jl, Dingsdag door de Nationale Vergadering gehouden zitting is liet voorstel betreffende do inkomsten belasting in behandeling gekomen, De heer Thiers beeft bet ontwerp met warmte bestreden; hij zag daarin groote moeijelijklieden, zoowel uit een politiek, als uit een finan cieel en maatschappelijk oogpunt. Eene belasting als de onderhavige, zeide spreker, zou met de meeste der be staande belastingen op dubbele wijze werken; zij zou aan leiding geven tot ondragelijke willekeur, en de oude willekeurige wijze van belasting-heffing in het leven roepen onlusten en bevordering van bestaande verdeeldheid zouden er het gevolg van zijn. De spreker eindigde met éen beroep te doen op du Vergadering ter ondersteuning van het gouvernement. Do Kamer, zeide hij, die op loyale wijze de republiek wil, kan zich geen medepligtige maken van willekeur. Binnen korten tijd zullen 2,400,000 chassepots, van liet verbeterde stelsel, gereed zijn. LIVrijdag boden de dames de la lialle te Parijs de Keizerin van Brazilië een bouquet van witte camelia's aan en ont vingen met haar dankbetuiging de som van 2000 francs. Te Lyon is een vervolging ingesteld tegen een be waarder van een der kerkhoven, beschuldigd van liet opgraven van vrouwenlijken en bet afsnijden van liet haar, dat hij aan handelaars in chignons verkocht. De advocaat Bouis, van Toulon, die in do Cri du Peuple een artikel schreef ter aanhitsing tot den moord van den aartsbisschop van Parijs, is tot levenslange vesting straf veroordeeld. Paris Journal beweert, dat in de Londensclie Times van Dingsdag 26 dezer een staatkundig gesprek het licht zal zien, 't welk door Napoleon III met een zijner voor malige raadslieden te Chislehurst gevoerd is, en het zegt, zelfs in staat te zijn den hoofdinhoud van dat gesprek vooraf te kunnen mededeelen. De gewezen Keizer zou verklaard hebben, dat voor het oogenblik aan geene Bona- partistische restauratie in Frankrijk te denken vieldaartoe waren de gemoederen nog te verbitterd en was men nog niet genoeg met de wezenlijke oorzaken van den oorlog en der daaruit voortgevloeide rampen bekend. Van den lieer Thiers kon men de vestiging van eene definitive orde van zaken niet verwachten; indien hij daartoe al de kracht bezat, ontbrak het hem aan den wil of de begeerte. De gelegenheid om den graaf van Cliambord tot Koning te proclameren bad men te Bordeaux verloren laten gaan. Het Orleanismus had als een bastaard-stelsel geene kans van slagen. Indien Frankrijk noch tot bet radicalismus, noch tot liet keizerrijk de toevlugt wilde nemen, bleef het, naar Napoleons inzien, niets anders oyer dan de hertog van Aumale, als hersteller van het regime van 1852, als dictator derhalve. „De hertog van Aumale (zou de Keizer gezegd hebben) bezit de vereischte kracht om dat regime te herstellen. Hij is een schrander, kundig en vastberaden man. Wat mij betreft, wil de hertog de taak aanvaarden, die de omstandigheden en zijne vaderlandsliefde hem aan wijzen dan zal ik hem ondersteunen en aan mijne vrienden schrijven, dat zij hem geene moeijelijklieden in den weg leggen. Maar zal de hertog van Aumale willen? Daaraan twijfel ik, want liet ontbreekt hem aan vrienden, die hem bij bet nemen van zulk een gewigtig besluit zouden kunnen raden of ondersteunen. Van de juistheid van hetgeen ik u thans zal zeggen, kunt gij u overtuigd houden; deinst Aumale voor de taak terug, is bij over zes maanden niet de president der republiek en herstelt bij liet regime van 1852 niet, dan zal Frankrijk zich weder tot mij wenden en liet zal mij alsdan bereid vinden." In den Figaro leest men: „Iedereen vraagt: Waar is Felix Pyat? Wat doet Felix Pyat? Want men is zeker dat bij zich op geen barricade beeft laten doodschieten. Hij lieeft zich zeker hier of daar verborgen. Wij zijn zoo gelukkig aan de algemeene nieuwsgierigheid te kunnen voldoen. Wij vinden het antwoord in de Courier de San Francisco, die dezen avond is aangekomen, in de volgende prachtige aankondiging. „Let wellet welHat is om uw hoofd te doen. Felix Pyat, Dameskapper en Kunstliaar- werker, ma.akt aan zijne talrijke begunstigers en aan alle dames in liet algemeen bekend, dat hij op a. s. Donderdag 9 Nov. No. 424, Kearnystraat, een nieuw magazijn zal openen, waar men steeds zal voorhanden vinden eene groote keuze van vlechten en chignons, alles van de beste kwaliteit. Vereer hem met een bezoek." E tl e c la n d. Het gisteren uitgegeven bulletin omtrent de ziekte van den Prins van Wallis luidt als volgt: „De Prins heeft een rustigen nacht doorgebragt. Zijn herstel wordt vertraagd door eene smartelijke aandoening aan de linker heup, die van eenige koorts vergezeld gaat." Op den eersten Kersdag heeft de Londensclie club der „all-the-year-round" zwemmers men noemt haar ook wel „ijsbeeren-club" in de Serpentine een zwem wedstrijd gegevenongeveer 30 personen namen daaraan deel. De overwinnaar, die een zilveren beker als prijs be haalde, gaf na afloop aan zijne medeleden een collation, waar met molk en brandewijn gedronken werd op de ge zondheid van den Prins van Wallis. De Engelsche bladen bevatten zeer uitvoerige beschrij vingen van de collectie edele steenen, die door de firma Emanuel Co. te Londen ten verkoop zal worden aan geboden. De waarde dezer collectie, welke van Keizerin Eugenia afkomstig is, wordt geschat op ongeveer 80,000 p. st. Zij bevat intusscben geenszins al de juweelen, die eenmaal de vorstin tooiden, maar slechts die steenen, welke door dames van hooge geboorte en wier beurs ruim genoeg voorzien is, kunnen gedragen worden. De prachtige „wel bekende" robijnen der Keizerin zijn gekocht door dc Keizerin van Rusland, en andere dergelijke kleinodiën van zeer groote waarde wachten te Chislehurst op vorstelijke koopsters. De commissie die te Londen werkzaam is om den nood in Perzië te lenigen, heeft dezer dagen een telegram uit Teheran van den nieuwen grootvesier van Perzië ont vangen; volgens hetzelve is de regering ijverig werkzaam

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1871 | | pagina 2