1 Marine-Haven Nieuwediep. SCHAGEk MARKT van HEDEN. om de noodlijdende bevolking in de hoofdstad en in de provinciën des rijks te ondersteunen, en is er vooruitzigt op eenen goeden oogst van veldgewassen in 't volgende jaar. .'-hijgers in menschengedaante, zooals Trauppman, be- behooren helaas niet tot de zeldzaamheden. Er is een soort menschen, die, om het bezit van een paar ellendige pen ningen, zich niet ontzien, niet alleen 0111 hun natuurgenoot in het grootste gevaar te brengen, maar die zelfs voor het bezit van een kleinigheid niet schromen om hun handen tot aan de ellebogen in menschenbloed te steken. Zoo stond onlangs in Engeland een zekere Anthony te regt, die vier maanden lang alle nachten te Londen brand stichtte, om een schamel alarmgeld to verdienen. Of hij daarmede menschenlevens in gevaar bragf, kon den overlaat niet schelen, als hij maar zijn rijf shillings (ƒ3) kreeg, dan bekommerde hij zich niet om het overige. Een tweede en nog erger tweevoetig verscheurend ge dierte is zekere Joseph Lemettre, die nu voor het Hof van Assises van Pas de Calais teregt staat. Deze ellendeling heeft niet minder dan 27 misdaden op zijn rekening. Alles wat afgrijselijk en ijzingwekkend is te noemen, heeft bij bedreven. Moord, brandstichting, inbraak, kortom, niets was zoo slecht, zoo laag, of zoo gemeen, of Lemettre was er toe in staat, als hij er maar een paar ellendige centen rijker door werd. Dat soort van menschen, zegt do Times, moordt niet uit genoegen; integendeel, zij schijnen niets buitengewoons of verschrikkelijks in hun misdaad te zien, en denken dat zij het al eons heel slim hebben overlegd, als zij door een moord een paar guldens rijker zijn geworden. Do beste weg om aan eenig geld te komen bestaat, „volgens hun meening", daarin, dat men een paar menschen vermoordt. Zulke lieden kunnen dan hun boos bedrijf lang uitoefenen zonder ontdekt te worden, want wie zal op de gedachte komen, dat een man, .die evenzoo leeft als elk ander, en bijna niets met de gepleegde misdaden kan winnen, een klein spaarpotje uit het bloed van zijn natuurgenoot en uit de asch van door brandstichting vernielde woningen vergaart? In die gevallen is de toepassing der doodstraf meer dan noodzakelijk. Bij het verhoor van zekeren Relf, te Londen, beschul digd van 37 kinderen van hun kleeren beroofd en hun daarna een pak slaag gegeven te hebben, betreurde de regter liet, dat er geen artikel in het wetboek was, dat hem veroorloofde den misdadiger te veroordeelen om „met al de moeders der mishandelde kinderen in één kamer te worden opgesloten, opdat dezen hom naar verkiezing zouden afstraffen." Jl. Donderdag is door het hof te Londen de zeven tigste teregtzitting in zake Tichborne gehouden. Het hooren der getuigen, door den eischer ingeroepen om te bewijzen dat hij de baron Roger Tichborne, het oudste lid der rijke familie van dien naam, is en alzoo regt op haar erfgoed heeft, is in die 70ste zitting ten einde gebragt. Daarop heeft het hof voor zich en voor de jury besloten van de gewone Kersvacantie gebruik te maken, en op Maandag 15 Januarij aanstaande de teregtzittingen te hervatten, om alsdan de door de verweerders, dat zijn de bekende en erkende leden der familie Tichborne, geroepen en nog te roepen getuigen te hooren. Deze vermaarde zaak, waarin geene regtskwestie maar de identiteit van eenen persoon het hoofddoel is, duurt zoolang en kost zooveel geld, dat zij nieuwen grond oplevert aan degenen, welke de Engelsche wijze van regtipleging gebrekkig achten. De beslissing der zaak is misschien nog ver af, en laat zich thans nog niet vooruitzien. Onder het Engelsche publiek, hetwelk de debatten met groote belang stelling aanhoort en leest, is het oordeel over het hoofdge schilpunt, namelijk over de identiteit des eischers, nog zeer uiteen loopend en weifelend. H. M. de ex-Keizerin der Fransclien is jl. Donderdag aan boord der stoomboot Malta, van Gibraltar te Sout- hamton aangekomen en aldaar door den mayor opgewacht en met haar gevolg naar het Southwestern-hötel geleld. Den volgenden dag is H. M. per spoortrein naar Chisle- liurst vertrokken. Volgens berigten uit Montevideo van 21 November bad de Britsche zaakgelastigde aldaar den 15den November de ofiicieele betrekking met de regering afgebroken, om reden dat hij geene schadevergoeding kon verkrijgen voor zekere door den burgerkrijg daar te lande geruïneerde Engelschen. Duitschland. De salonwagen, dien de directiën der Duitsche spoor wegen eenigen tijd geleden aan Prins von Bismarck ten geschenke hebben aangeboden, zou, naar men in do afgeloopen week uit Berlijn meldde, tegen de Kersdagen gereed zijn en ter beschikking van den Rijkskanselier gesteld kunnen worden. Het rijtuig bevat vier afdeelingen, twee slaapvertrekken, een salon en eene voor den arbeid ingerigte afdeeling. Op de deur van het rijtuig ziet men voor het eerst het nieuwe vorstelijke wapen van den Rijkskanselier. De spoorweg om de stad Berlijn zal 1 Januarij a. s. worden geopend. Naar men zegt, is de heer Reed, chef der afdeeling Scheepsbouw bij de Britsche Marine, voornemens in Duit- schen dienst over te gaan. Gelijk men weet, is hij belast met het toezigt op den bouw der Duitsche pantserfregatten Metz en Sédan, en naar hetgeen uit Londen wordt gemeld, is zijne positie bij de Engelsche admiraliteit dien tengevolge gecompromiteerd. De hoogleeraar von Döllinger heeft jl. Vrijdag te Munchen de lang verwachte rede gehouden ter aanvaarding van het rectoraat der Muuchensche hoogeschool. Gedurende bijna twee uren heeft de hoogleeraar gesproken over de taak der Duitsche hoogescliolen na de jongste groote ge beurtenissen. Na eerst een blik geworpen te hebben op den roemrijken strijd tegen Frankrijk en den voor Duitsch- land eervollen vrede, vestigde dr. von Döllinger de aan dacht op den invloed, dien Duitscliland en Frankrijk steeds wederkeerig op elkander hebben uitgeoefend. Frankrijk, zoo betoogde de spreker verder, behield ook thans en zou ook voortaan blijven behouden zijne beteekenis op het gebied der wetenschap. Zijne nederlagen had dat land naar sprekers oordeel, voornamelijk aan het sedert jaren bestaan hebbende gebrek aan waarheidsliefde in zijne literatuur, vooral op geschiedkundig gebied, te wijten. De 13 Julij 1870, vervolgde de hoogleeraar, bragt aan Duitschland nog eene oorlogsverklaring, die namelijk, welke uit het Vaticaan tegen de Duitsche wetenschap gerigt was. Als zoodanig, meende dr. von Döllinger, moesten do decreten van het Vaticaansche Concilie beschouwd worden, en die aanval tegen de Duitsche wetenschap was reeds gedurende meer dan 20 jaren stelselmatig voorbereid door vervalsching der theologische leerboeken. Reeds eenmaal O O voerde Rome oorlog tegen de wetenschap, toen tegen de natuurkunde, en in dien strijd had Rome liet onderspit gedolven; thans was de aanval tegen de geschiedkundige wetenschap gerigt. Deze en met haar de pliilosofie en de theologie waren de wetenschappon, in welker beoefening men tengevolge van de jongste gebeurtenissen eene belang rijke schrede verder gekomen was. De taak der theologie moest thans uit een geheel ander oogpunt dan voorheen beschouwd worden. Deze, vroeger niet het minst op het gebied der polemiek werkzaam, moest thans vooral irenisch zijn zij moest vrede stichten en het hierheen trachtten te brengen, dat Duitschland, hetwelk eens scheuring op ker kelijk gebied teweeggebragt had, de hereeniging of ten minste de verzoening der verschillende geloofsbelijdenissen bewerkte, waarnaar de edelste geesten van alle beschaafde natiën vurig verlangden. Dr. von Döllinger wees op de ver- pligting der Duitsche natie om, nu hare staatkundige beteekenis was toegenomen, ook dubbel ijverig in het be lang van godsdienst en beschaving werkzaam te zijn, en hij vermaande ten slotte de studenten om door vlijt en zedelijk gedrag opgewassen te zijn voor de grootere eisclien, welke de tegenwoordige tijd aan hen stelde. Rusland. Toen de Prins Frederik Karei van Pruissen zich dezer dagen bij gelegenheid van het verjaarfeest der St. George- orde te St. Petersburg bevond, heeft hij in een antwoord aan eene deputatio van aldaar gevestigde Duitscliers nieuwen weerklank gegeven aan Keizer Alexander's gedenkwaardige verklaring van vriendschap met het Duitsche keizerrijk. „Duitschland zeide de Prins begeert bovenal vrede met zijne naburendaarom verblijdt het mij, dat de Keizer van Rusland bij deze gelegenheid eene openlijke getuigenis van de goede verstandhouding tusschen de twee Rijken, Rusland en Duitschland, afgelegd heeft." Amerika. Het Huis van Volksafgevaardigden te Washington heeft den 11 dezer een besluit genomen strekkende om in het beheer en gebruik van 's lands gelden spaarzaamheid, orde en eerlijkheid door scherp toezigt te verzekeren. De aan leiding lag in het ontdekken van een paar bedriegerijen van betrekkelijk gering belang, door ondergeschikte ambte naren der schatkist gepleegd. De correspondent van den New-York Herald te Havana geeft in zijn schrijven van dan 28 Nov. een treurig verhaal van den moord, welke onlangs in dio stad heeft plaats gehad. Het schijnt, dat het de gewoonte van de studenten in de medicijnen is om op bepaalde dagen, daartoe cToor hunne professoren uitgenoodigd, op het alge- meene kerkhof bijeen te komen, waaraan een doodenhuis is verbonden, alwaar dan collegie gegeven wordt op lijken. In den namiddag van den 23sten kwam daar de eerste klasse, uit een vijftigtal jongelieden tusschen de zestien en twintig jaren bestaande, tot de beste en rijkste familiën van Cuba behoorende. Sommigen begonnen nu uit balda digheid de glazen te verbreken, die vóór de doodkisten, welke in den muur gezet worden, zijn aangebragt en ver nielden de immortellen kransen en versierselen, welke daarachter bewaard worden. Onder de graven, welke op die wijze werden gesehonden, was «ook dat van Gonzalo Castafion, die de Spanjaarden als een martelaar beschouwen, omdat hij in Jan. 1869 te Key-West werd doodgeschoten door de Cubanezen, en evenzoo dat van den majoor Ricardo Guzman, die bezweek aan de wonden bij het begin van den opstand ontvangen. Den 24sten bezochten de studenten het kerkhof wederom, en werden allen in hechtenis genomen door de militairen, die daarvoor gedesigneerd waren. Ongelukkigerwijze werd twee dagen later eene groote parade gehouden, ter eere van den kapitein-generaal, die de revue passeerde over 10,000 vrijwilligers. Op deze parade was het consigne gegeven en bij het defileren voor den kapitein-generaal riepen alle troepen„Ter dood de studenten!" Des avonds, toen de revue was afgeloopen, liepen de vrijwilligers te hoop voor de gevangenis, waar de studenten gevangen werden gehouden, en herhaalden hun eisch. Alle pogingen om hen te bevredigen waren vruch teloos; en nu werd een krijgsraad zamcngesteld, die des morgens ten twee ure bijeenkwam en bestond uit zes kapiteins van het leger en een van elke compagnie vrij willigers, die door de manschappen zeiven waren gekozen. Een kolonel trad als voorzitter op. De krijgsraad bleef bijeen tot den anderen middag twee ure. Gedurende dit proces trachtte generaal Clavigo het gebouw te verlaten, maar de vrijwilligers dwongen hem terug te gaan. Na afloop der beraadslagingen werd het vonnis van het balcon voorgelezen aan het zamengeschoolde volk. Acht studenten weiden veroordeeld om gefusilleerd te worden; elf tot zes jaren dwangarbeid; negentien tot vier jaren van dezelfde strafvier tot zes maanden gevangenisstraf en twee slechts vrijgesproken. De executie van de ter dood ver oordeelden had dadelijk plaats. Tusschen vier en vijf ure in den namiddag werden zij uit de gevangenis naar de strafplaats geleid. De jongelieden traden moedig en kalm den dood tegen; slechts de jongsten beefden en waren bleek. Een van hen, Allonzo Alvarez la Campa, trachtte zijne makkers te verontschuldigen door alle schuld op zich te nemen, maar te vergeefs. De kapelaan van het kerkhof deed alle moeite, om hen te redden, en zeide, dat de jon O u Uren. Windrigtiug en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh. procent. J Toestand van de zee. O Stand. Afw. Stand. Afw. 27 12 zzw. 9k. 752.89L 7.01 5.0 t 1.5 0.94 Golvend. 28 12 ztw. 9 ,i 754.85 - 5.06 4.2 f 1.8 0.97 wein golv 28 8 z. 6„ 754.12- 5.79 4.0 f 0.6 0.97 u 12 ge lieden zulk een zware straf niet verdiend hadden; dat het meer baldadigheid was; hij smeekte genade voor hen en werd om die reden ontzet uit zijne betrekking. Da ouders en vrienden van verscheidene studenten boden groote sommen aan Campa's vader, naar men zegt, een millioen maar de overheden waren niet in staat aan den drang der vrijwilligers weerstand te bieden, die hun bloeddorst nog leschten door op straat een achttal burgers neêr te schieten. Dertig jaren geleden, in het laatst van Nov. 1841, las men in een der bladen van New-Orleans de volgende advertentie: Vijf dollars belooning! De neger Oskar Dunn, die het gipswerken bij de ondergeteekenden heeft geleerd, is weggeloopen. Hij is een volbloed neger, ongeveer 21 jaren oud en 5 voet 10 duim lang. Een ieder wordt ge waarschuwd genoemden neger geen onderkomen to ver- leenen ter vermijding van de wettelijke straf. Wilson en Patterson. Deze weggeloopen slaaf Oskar [Dunn, is den 22 Nov. jl. overleden als vice-gouverneur van Louisiana. Te Worcester woont zekere juwelier Buck, die een gouden stoommachine heeft gemaakt, de kleinste van de wereld, daar zij niet meer dan van een vierkante Eng. duim beslaat, duim hoog is en door een gewonen vinger hoed geheel overdekt kan worden. In weerwil van die kleinheid is elk harer deelen, door een microscoop beschouwd, zeer naauwkeurig bewerkt en kan zij zelfs mot een droppel water in beweging gebragt worden. Nadere berigten uit Rio-Janeiro melden, dat de Duitsche Marine-soklaten aldaar het bekende gevecht ge opend hebben met zich tegen de politic te verzetten en de agenten door hunne wapenen zware wonden toe te brengen; van Fransche opstokerij is niets gebleken; de zaak is ge ëindigd met invrijheidstelling van de Duitscliers tegon borgtogt. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). Zoilklaar Aankomst. 24 Nov. 4 Dcc. 7 lUUUUlU V I U. jyinKuv/M 28 Dec. 8 u. Digtbetrokken, winderig, vochtig. 28 Dec. 12 u. Digtbetrokken, winderig, vochtig. liggende en vortrokkon Schepen Groote Vaart. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. G.K.G.v.Hogendorp. A.F.A.Hörner.Batavia. CorneliaAbramina. J. Stuur. Montevideo. Fennechiena. 12 13 13 15 16 16 22 22 22 22 24 25 Bellatrix. Leentje van Dam. Johanna. Jacoba&Christina. Gooregt. Avant. Kitty. VYaalstroom. Nicola Gezina. Batoe Bassie. Eros. H.W.Koetsc. Barbados. H.C.Haacke. Soerabaija. F.F.Maathuis. Trinidad. H. H. Potjer. Curatpio. P. J. Mulder. Batavia. P. P. Huges. Montevideo H.J.Oosterhuis. Suriname. Z. Mulder. Batavia- H. B. Manje. 1'adang. J.G Iloeksma. Curaijao. S. Visman. Macassar. L. Ituse. St. Ubcs. Willem.StClara. A.A.H.v.Hcrwerden. Batavia. Harmonie. T. J. Boer. Messina. Suriname. H. Houtkoper. Suriname. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst. 26 Dec. Vesta. A. Kuckens. van Vliet Co. Galatz. 27 Smile. C. Richards. Duink.&Goedk. Taganrog. 27 Einigkeit. R. Schmidt. Order. 27 ii AnnaElizabctb. II. J. Klasen. ZurMühlen&Co. Probolingo. PER TELEGRAAF, f 40 a Lammeren f 15 a 24 a 3 Bokk.enGeiten - IJa 4 a 7 Magere Varkens- 8 a 12 - 70 al30 20 Biggen - 8 a 5 -140 al85 300 Eenden c. 45 a 70 a 40 Kippen - 85 a 90 - a Boter per kop -105 all5 a Kans per K.G. - 30 a 40 a Kip-Eijeren per 100 -500 a 14 a 32 Eend-Eijeren a 1 Paard Veulens Stieren 7 Gelde-Koeijen Kalf-Kocijen Vaarzen Hokkelingen Nucht.Kalveren - YcttcRammcn - 980 Schapen V nou wen van BitiGiiAit Young. Het is reeds eenige tijd geleden, dat de dagbladen bijzonderheden be vatten omtrent (lc verschijning van het hoofd der Mormonen, den profeet van Utali, voor de regters der republiek van de Vereenigde Staten van Noord-Amerika als beschuldigd van polygamie. Geen wonder dat zoodanige gebeurtenis veler aandacht tot zich trok. De geschiedenis Brigham Young toch was voor velen een soort mythe, en nu werd de man, die voorgaf, dat hij in het vrouwelijk hart eigenschappen had ontdekt, nog onver klaarbaarder dan alle andere, die als een afgod te midden van zijne aanhangers leefde en aan al zijne neigingen kon botvieren, als een gewoon beschuldigde, als een groot bedrieger voor de regtbank gevoerd. Niet alleen in Amerika maar ook in Europa, waar het Mormonisme slechts weinig be kend was, daar het in verre streken in stilte voortwoekerde, moest zulk een feit veel gerucht maken. Brigham Young is, zooals bekend is, beschuldigd van „ongeoorloofde zamenleving" met 16 vrouwen. Hij is echter 29 maal gehuwd geweest en slechts 2 van zijne echtgenooten zijn gestorven, 4 of 5 zijn verdwenen, zonder dat men weet waar ze zijn gebleven, zoodat Brigham altijd nog 22 vrouwen had. Na den profeet trekken die vrouwen veler belang stelling, en het Fransche blad la Liberté deelt eenig

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1871 | | pagina 3