"state^gëxeéiaal/ Benoemingen, enz. jflf i t'o l a x d. Naar aanleiding van een en ander heeft do gouverneur eene proclamatie uitgevaardigd om tot rust aan te sporen. Dezer dagen werd, op aangifte van een bakker, door de politie te Maastricht een man gearresteerd, die een brood had ontvreemd, dat nog in zijn bezit werd gevonden. Het korpus delicti werd bij die gelegenheid op de weegschaal der geregtighcid gelegd, gewogen en te ligt bevonden, zoodat de bakker, ais belooning voor zijn aangifte, eene niet geringe boete beliep. Den 23 Oct. 1702 zonken in de baai van Vigos, aan do Spaansche kust, veertien Spaaniche galjoenen met een lading van zilveren staven, die op 2 ii 4 honderd millioen geraamd wordt. Een Fransch ingenieur, Bazin, die zich reeds sedert ge- ruimen tijd wijdt aan nasporingen en ontdekkingen ter navorsching van den zeebodem, kwam op het denkbeeld om de gezonken schatten weêr cijnsbaar te maken aan den mensch en zijne behoeften. In Junij van het vorige jaar werd eene poging gedaan, die ook werkelijk geluktede galjoenen zijn er, maar liggen bedolven onder vijftien voet dik slijk en zestig h zeventig voet onder de oppervlakte der zee. Het gelukte den kloeken ondernemer zelfs reeds in een dezer schepen 'door te dringen en daaruit vijf met oxyde bedekte staven zilver naar omhoog te brengen, waarvan er een 60 pond weegt en door do Parijsche munt voor den prijs van 5,465 fr. werd overgenomen. Deze vondst verlevendigde niet weinig de reeds aan het wankelen gebragte hoop op het vinden en naar de opper vlakte van het water terugbrengen der schattener werd een maatschappij met aandeelcn opgerigt om de schatten uit de baai van Vigos op te visschenaan het hoofd stond een zekere heer de Verbrouck en onder de overige namen komen voor de hertog van Fitz-James, de burggraaf de Castellane en anderen. De onderneming heeft, gelijk men wel denken kan, vele en eigenaardige bezwaren. Een eerste vercischte is natuurlijk, dat men de plaats wete, waar de schepen liggen. Bazin verlicht den zeebodem, waar hij werkt, met een straal electrisch licht, die in de diepte doordringt en alle details duidelijk zigtbaar maakt. Vervolgens heeft hij een eigenaardige machine gebouwd om het slijk uit te scheppen in een uur ruimt hij daarmee 250 kub. meter uit den weg en met behulp van de door hem gevonden inrigting om op den bodem der zee een constanten en hevigen stroom in het water voort te brengen, wordt het wrak voortdurend omspoeld en van slijk gezuiverd. Do duiker, die op den bodem werkt, behoeft nu maar alleen zijn schatten in vaten te laden, die een boven hem in het vaartuig geplaatste stoommachine naar de oppervlakte werkt. Alle maatregelen voor hot groote werk zijn dus genomen. Do operatien waren vóór het uitbreken van don oorlog met een aantal Fransclie zeelieden begonnen, maar deze werden naar Parijs ontboden en het werk moest uitgesteld worden. Ook Bazin kwam weêr te Parijs en organiseerde gedurende het beleg den electrischen lichttoren van Mont- martre. Maar nu zal men do expeditie weêr op nieuw beginnen, zoo men namelijk een millioen bijeen kan krijgen, welke som men voor do voortzetting van liet werk noodig hoeft. De Communisten zijn toch zonderlinge menschen eerst willen zij alles wat processie houdt te vuur en te zwaard verdelgen, en nu blijkt het van achteren, dat zij aartsliefhebbers van processie—houden zijn. Zij zijn een klein weinigje lastig in Amerika geweest, omdat de politie hen in die liefhebberij gedwarsboomd heeft. Het nieuws van de executie van liossel bereikte New- York en op eens kregen de leden dor Internationale het in 't hoofd zijn uitvaart, en die van nog andere Commune mannen met een processie Ie vieren. Nu kan het den Amerikaan weinig schelen of men den geprangden boezem al eens door een optogt lucht geeft, mits men die grappen maar niet op Zondag viert. Do politie verbood daarom do demonstratie. De Communisten bragten daartegen in, dat zij werklieden waren, die slechts den Zondag beschikbaar hadden, welke dag dan ook het geschiktste was om een uitvaart te herdenken. De politie, wel wetende, dat de Commune-mannen zich zoo spoedig niet bekeerd hadden, bleef onverzettelijk. Het bombardement van scheldwoorden, dat toen zoowel door middel van do lippenbatterij als door de liederlijke pers op de poli;ie werd gerigt, gaan wij met stilzwijgen voorbijgenoeg, men hield een meetingeenigen wilden do processie tot het Kersfeest uitstellen, doch enkele heethoofden dreven door, dat de optogt coüle que coüte op den bestemden Zondag zou plaats hebben. De dag voor de communistische canonisatie brak aan. Een 70tal leden van de Internationale schaarden zich in 't gelid, en het was weêr het oude liedje: geen Commune zonder rood is denkbaar. Er was een rood vaandel, men droeg roode stropdassen en had roode veeren op den hoed. Het opschrift op het roode vaandel vertelde den goeden burgers van New-York, dat hoe meer koppen de beul zou af hakken, des te grooter de communistische gemeente zou worden. Aldus uitgerust en toegetakeld ging men op weg. Doch daar kwam de politie en deze verzocht de hceren beleefd om uit elkander te gaan. Natuurlijk weigerde men, en het gevolg was, dat het vaandel en vijf leaders van het standje door de politie ingerekend werden, en do geheele optogt als kaf voor den wind uit elkaar werd gejaagd. Nu waren er wel eeuige razende Roelanden, die do leaders uit de klaauwen van hun gemeenschappelijken vijand wilden ontrukken, doch deze stoorde zich daar niet veel aan en paste het Hollandsche spreekwoord „kip ik heb .je," toe Men schreeuwde toen wel wat over wraak, verontwaar diging, enz. en de heethoofden wilden den volgenden Zondag nog eens zulk een standje op touw zetten, doch daarbij bleef het ook. Men zal wel zoo wijs zijn, en tot de over tuiging komen, dat de wil even goed al3 de daad is, en dat de Internationale nu veilig de geëxecuteerde commu nisten als heilig kan beschouwen. Kardinaal Amat, vice-kangelier der heilige lloomsche kerk, is den 25 Doe. te Rome overleden. Hij was in 1796 geboren en sedert 1837 kardinaal. Kerst© fitamcr. Zitting van Donderdag 28 December. Dc wet op de Middelen komt in behandeling. Verschillende sprekers operen bezwaren, o. a. ook tegen de vaststelling der inkomsten vóór dat de raming der uitgaven door deze Kamer is bepaald. De minister van Financiën verdedigde deze begrooting, die ten slotte aangenomen werd met 31 tegen 2 stemmen. Overgaande tot de behandeling der verschillende hoofdstukken der Staatsbegrooting, werd Hoofdstuk II (Hooge Collegiën van Staat) aangenomen met algemeene en Hoofdstuk III (Departement van lluitenlandsche Zaken) met 23 tegen 12 stemmen. Eenige leden bespraken de opheffing der missie te Rome, en de minister van Buitenl. Zaken drukte zijn leedwezen uit over de weigering der Tweede Kamer, om den post voor dat gezantschap toe te staan. Zitting van Vrijdag 29 December. Met algemeene stemmen zijn achtereenvolgens aangenomen de begrootingen: voor Justitie, Staatsspoorwegen, Binnenlandsche Zaken, Marine, Nationale Schuld en Financiën. In eene avondzitting zou de huishoudelijke begrooting voor Suriname worden behandeld. De luit. tel' zee 2de kl. W. A. Buytenclijk, laatst bekoord hebbende tot liet eskader in Oost-Indië en van daar den 19 dezer in Nederl. teruggekomen, wordt met dat tijdstip op non-act. gesteld. De student voor de militaire geneeskundige dienst der zeemagt J. J. Hendriksz is, met ingang van den i Jan. e. k., benoemd tot off. van gcz. 2de kl. bij de zeemagt. Aan J. Huybrechtsen, matroos 1ste kl., dienende op het scliroef- stoomscliip Vice-Admiraal Koopman, is wegens de redding van een in gevaar van verdrinken verkeerend ligtmatroos, op 15 Sept. 1871, toegekend de zilveren medaiije, ingesteld bij besluit van 22 Sept. 1855, no. 64, alsmede een loffelijk getuigschrift. Het kantoor van den rijks-lelegraaf alhier is gerangschikt onder die der 2de klasse. De Staatscourant van 29 Dec. bevestigt het berigt, dat de beproeving van de spoorwegbrug over het Hollandscli Diep met een gunstigen uitslag heeft plaats gehad. Het onderzoek der commissie, zegt zij, leidde tot de verklaring, dat de brug veilig voor het publiek verkeer kan opengesteld worden. België. O]) den tweeden Kersdag is tc Antwerpen bij het op- hijschen van een zwaren balk een muur van een in aanbouw zijnd huis ingestort. Drie der in het gebouw arbeidende werklieden hebben zich in tijds weten te redden, maar de vijf overige zijn onder het puin bedolven. Door spoedig aangebragto hulp is men er in geslaagd drie der onge- lukkigen te redden, waarvan echter een in hopeloozen toestand verkeert en een ander een arm en een been heeft gebroken. Twee van het vijftal zijn geheel verpletterd teruggevonden. Er is dadelijk een geregtalijk onderzoek naar het gebeurde ingesteld. In het krankzinnigengesticht te Evere in België, had onlangs tusschen twee dier ongelukkigen, terwijl de wachters de slaapzaal hadden verlaten, een hevig gevecht plaats, dat zoo hoog liep, dat de een op de plaats dood bleef en de andere aan de gevolgen overleed. De overige krank zinnigen schepten kennelijk genoegen in den woedenden strijd en deden hoegenaamd geen moeite tusschen beide te komen. F r a n lt r ij k. Blijkens do officieële verliesstaten, wat betreft do staf van het Fransclie leger, heeft dit leger gedurende den oorlog 18701871 verloren 36 generaals nl. 11 divisie- generaals en 25 brigade-generaals. De Flace de la Bastille te Parijs was jl. Maandag het tooneel van een afgrijselijke misdaad. Twee welgekleede heeren wierpen een 22jarige dame den inhoud van oen fieschje in 't gelaat, waardoor dit terstond opzwol en zij blind werd; bovendien waren alle kleederen, hals en borst verbrand. Men schrijft dit misdrijf, waarvan de daders nog niet ontdekt zijn, aan persoonlijke wraak toe. De heeren zijn in Versailles vastgevroren, zoo meldt men uit Parijs. Terwijl wij ons met levensgevaar door het sneeuwmoeras dor Parijzer boulevards moesten door werken, wandelen zij in de zorgvuldig gereinigde straten der oude koningsstad als in de zalen van een museum; in sleden met vrolijk schelgeklingel rijden zij naar de verga dering, en als de wind al te grimmig blaast, steken zij neus en ooren in ccne met bontwerk gevoerde boschlik, die de mode den gepasten naam van „la Versaillaise" heeft gegeven. En nu in de vergaderzaal, welk eene bakoven- hitte Do verrukkendste aller theaterzalen is in een Rus sisch dampbad veranderd. Onder den grond, die kunstige machineriën en kleppen verbergt, gloeit een monsterboard, waaruit tweehonderd buizen de hitte in de zaal brengen en deze vuurbuizen, deze vandalistische calorifères respec teren niets, noch kunst, noch wetenschap, noch historische herinneringen; alles, wat zij in baron loop aantreffen, wordt aan den wansmaak geofferd; graniet en marmer weten zij uit te graven, overal een doorgang te vinden. Wandelt rond in do standbeelden-galerij van het slot van Versailles en bewondert het werk der commissie tot verwarming! Duguesclin, de dappere ridder, is door een warmteleider in de borst getroffen, Karei Martel draagt een pijp in den buik en o misdaad! eene indiscrete calorifère gaat door den onderrok der deugdzame Koningin Blanche van Castilië. De hersenontsteking, [waaraan de Nationalo Vergadering lijdt, en die iederen dag een parlementaire bokserij veroor zaakt, is mogelijk aan de werking van tweehonderd vuur- kolken toe te schrijven. Gij, goden des vredes en der eendragt, is dat een leven in den Versailler muzentempel Wij bezitten tegenwoordig in de Avenue d'Eylau eene hoogst interessante honden-, katten- en hoender-tentoon stelling, die ik, als een groot dierenvriend, voor weinige dagen bezocht. Ik verzeker u, dat, toen ik eenige uren daarna in de Nationale Vergadering kwam, en het dolle spel daar zag en het woeste geschreeuw hoorde, toen meende ik mij in een filiale dier beesten-tGntoonstellingen verplaatst te zien. De afgevaardigde Ordinaire herinnerde mij aan den bekroonden haan van Bangkok, die een gan- sclie collectie Engelsche kippen de vederen uitpikte, en de president Gruvy scheen mij eene frappante overeenkomst te hebben met een hondenslager, die te vergeefs alle moeite doet om een paar woedende buldoggen van elkander te scheiden. De commissie van initiatief heeft met bijna algemeene stemmen besloten om te adviseren, dat het niet raadzaam is den zetel der Regering en der Nationale Vergadering naar Parijs te verleggen. De hertog van Aumale zou vóór da verplaatsing naar Parijs stemmenook Thiers is er zeer voor, gelijk men weet, om althans den zetel der Regering te Parijs te vestigen. Hoe het nu zal komen, is nog on bepaald, doch hoogstwaarschijnlijk zullen de tegenstanders der zaak eerlang wel moeten toegeven; op den duur kan Versailles niet de zetel van Regering en Volksvertegen woordiging blijven Men is voornemens op den 15 April a. s. te Marseille een gedenksteen te plaatsen in den gevel van het huis, waar de heer Thiers den 15 April 1797 werd geboren. E n s; e 1 a n d. Het gisteren middag te 12 ure uitgegeven bulletin luidt: „De Prins van Wallis heeft een goeden nacht doorgebragt. De pijn boven de linker heup is een weinig verminderd. De geestelijken der Anglicaansche kerk zijn door den aartsbisschop van Canterbury bij eene circulaire van jl. Woensdag uitgenoodigd om het uitspreken van een afzon derlijk gebed voor den Prins van Wallis in de openbare godsdienstoefeningen te staken, dewijl de lijder de crisis gelukkig was doorgekomen. Op de te Londen gehouden conferentie der Inter nationale zijn de volgende vijf punten vastgesteld: 1. Op den geheelen aardbodem is het de hoogste pligt der arbei dende klasse geworden, om zich meester te maken van de politieke magt; 2. De maatschappelijke emancipatie van den werkman is onafscheidbaar van zijne staatkundige emancipatie3. De Internationale wil niet alleen voor de arbeidende klassen middelpunten tot organisatie van den strijd vestigen, maar ook in alle landen met alle kracht de politieke beweging der werkende klasse ondersteunen4. Om de bandclooze reactie, die onbeschaamd elke poging tot emancipatie van den werkman zoekt te verijdelen, tegen te gaan, kan men op den bijstand der Internationale rekenen; 5. De arbeidende stand moet zich tegenover do vereenigde magt der bezittende klassen tot eene zelfstandige politieke partij aaneensluiten, ter voorbereiding eener maat schappelijke revolutie. Dit stuk is onderteekend door de corresponderende secretarissen voor de verschillende Europesche landen en voor Amerika. Te Londen worden, evenals In geheel Engeland, de Kersdagen met meer luister gevierd dan op het vasteland. In de winkels ziet men tallooze hoeveelheden nieuwe voorwerpen, geschikt als kersgeschenken. Een der cadeaux, bij velen in trek, zijn kistjes met negen flesschen wijn naar keuze, voor een guinje. Bonte en zijden kleêren, met het onmisbaar paar handschoenen, zijn eveneens zeer gezocht. De boekwinkels wedijveren met het ten toon spreiden van allerlei werken, vooral voor de jeugd of voor hen, die de dagen vrolijk willen doorbrengen, want in do Kers dagen moet een Engelscliman vrolijk zijn. Dit weten ook de schouwburgen, die allerlei kluchtspelen opvoeren met zooveel mogelijk effect. In het Crystal Palaca was een kersboom van 80 voet hoogte, terwijl acrobaten, de tweelingen Chimpanzé, en geleerde honden werden vertoond, terwijl de avond besloten werd door eene, in Engeland nieuwe pantomime„Alibaba, of de veertig dieven. De spoorwegdirectiën organiseren extra-treinen in alle rigtingen voor hen, die het Kersfeest bij hunne familie willen doorbrengen. Alle muren zijn bedekt met aankon- digingsbilletten. Ook de armen worden niet vergetenin do dagbladen vindt men een aantal inschrijvingen geopend voor liefdadigen doeleinden. Ieder moet dia dagen gelukkig zijn. Aan het Kersfeest zijn verscheidene traditionele ge schenken en gebruiken verbonden. Zoo ontvangen de ministers van Binnenlandsche Zaken, do groot-kanselier, de groot-kamerheer, de twee presidenten van de hoogste geregtshoven en negen andere ambtenaren oen la]) laken, die 240 pond sterling kost, en in stukken van 4| el wordt geknipt. De Hall-keeper der city, voor wiens rekening het laken gekocht wordt, biedt dit met groote plegtigheid aan genoemde ambtenaren aan. Eene andere kersplegrigheid is de opvoering van een klassiek Latijnsch stuk door de academie van Westminster, de beroemde school, in 1560 door Elisabeth gesticht. Jaar lijks voeren de studenten eene comédie van Terentius op, voorafgegaan door een gelegenheidsstuk, eveneens in het Latijn. Grieksch en Latijn zijn, zooals men weet, bij de Engelschen nog in hooge eer. Vooral de tweede Kersdag, boxingday, is in Engeland een dag van algemeene pret of liever ongebondenheid. Even als bij ons de Donderdag van een kennis is. De Times vindt zulks ditmaal bijzonder ongepast, en houdt in zijn nummer van 26 dezer een boetpredicatie omtrent wier goede uitwerking hot blad zelf zich echter geen illusiën maakt. Weinige dagen geleden zoo lezen we verkeerde de geheele natie in angstige spanning. Europa had den blik op ons gevestigd met verbazing en bewon dering. Hoe loyaal waren we! Hoe tevreden met onze instellingen en regeerders! Hoe ernstig! Hoe godsdienstig! Wij hadden een geloof en konden bidden, als in den goeden ouden tijd, voor 't behoud van een man, die aan negen tienden uit ons midden geheel vreemd is! 't Was een anachronisme meenden sommige vrienden der vrijheid op 't vastelandEn nu heeft Londen dat alles vergeten? Of kan 't op geen andere wijze aan zijne dankbaarheid lucht geven, dan door zich te wentelen in ongebondenheid, en door een zondvloed van bier en sterken drank te verzwelgen, „op de gezondheid van 't Koninklijke Huis" We weten 't vervolgt de Times onze stem is als die eens roependen in de woestijn. De massa, tot wie we spreken, hoort ons niet; en zoo ze ons hoorde

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1871 | | pagina 2