VESTFAALSGHE HAMMEN BESTE WORST, Marine-Club te Helder. W erklieden - Vereeniging'. AGoap der Openbare Verpachiing Landerijen, Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Mmine- Htiven Nieuwediep. ALKMA ARSCHE MARKT VAN MEDEN. A D VE RTENTI IM. bij C. HIEL, Hoofdgracht, Nieuwediep. De Notaris B. WEREND LIJN SMIT HNTBOEDBL., eenig GOUD- en ZILVER WERK. zo zou ons honend nitlagchen. Zij wil zich vermaken, en moet zich vermaken en kan zich niet anders ver maken dan met de middelen die binnen haar bereik liggen. Toch wanhopen we niet. NeenDe tijd nadert, dat ook de zonen van den arbeid zullen kunnen en willen genieten als redelijke wezens. Thans, helaas! is er nog maar al te veel waarheid in de verontschuldiging: dat de werkman tot uitspanning geen andere toevlugt heeft dan de kroeg. Philanthropen en moralisten praten en praten, maar handelen niet. Zij zijn een soort negatieve zedemeesters evenals domme ouders, die altoos hun kinderen ver bieden met dit of met dat te spelen, doch nimmer ander of beter speelgoed voor de kleinen aanschaffen. Een stuiver schonk den ouden Romein toegang tot die prachtige en geliefkoosde inrigtingen, welke men „de Baden" noemde. Voor den Britschen werkman bestaat niets van dien aard geen plekje, waar hij bij geringe verteering, licht, warmte, gezelligheid, verversching en uitspanning vindt. Is zijn dagwerk verrigt hij wordt als 't ware gedreven naar de plaats, die hij niet kan betreden dan met geheele of gedeeltelijke opoffering van zijn ligchamelijk en zedelijk welzijn. Zal niemand eens afdalen uit de wolken van redenarij en philanthropie, om het woord door de daad te vervangen De Times heeft regt. De kwestie der volksvermaken is eene der gewigtigste van den dag; een kwestie, dia onver mijdelijk teberde gebragt wordt, telkenmale wanneer de massa hare saturnaliën viert, 't Is eene netelige kwestie. Want, alle practische bezwaren nog daargelaten, dient men, om volksvermaak te kunnen schenken, vooraf te onderzoeken wat het volk vermakelijk vindt. Hoe verschillend nu op dit punt de meeningen zijn met andere woorden hoe het begrip van vermaak bij de individuen uiteenloopen kan, moge blijken uit 't volgende feit: Op den eersten Kersdag kwamen, evenals vroegere jaren, omtrent dertig leden van een club bijeen niet rondom een knappend vuur of een kom punch doch aan den liardbevrozcn oever van „the Serpentine," den grooten vijver in Hyde- park. Die dertig personen ontkleedden zich, sloegen met bijlen 't ijs stuk, begaven zich te water, en zwommen een wedstrijd om een zilveren beker. Na afloop schaarden zich de dertig „All-the-year-round-bathers" rondom een emmer melk en rum, en dronken dapper op de gezondheid van de Koningin en van den Prins van Wallis. Altoos drinkenDat althans, schijnen alle menschen verma kelijk te vinden. Ons dunkt, 't zal moeijelijk wezen een volksvermaak uit te denken buiten dat. Zelfs wie 't koude water zóó liefheeft als deze dertig „All-the-yaer-round- bathers," acht toch in den regel geen feestviering ver makelijk, waarbij niet ook andere vloeistoffen een rol spelen. Dezer dagen is plotseling overleden de hond van lord Lurgan, do beroemde Marten Magrath. Hij was de afgod der Iersche bevolking en meer bepaald van de bewoners van lord Lurgan's heerlijkheid, die hem, zoo als we reeds vroeger meldden, reeds bij zijn leven een gedenkteeken hebben gewijd. De Ieren denken aan vergiftiging en men eischt met nadruk eene lijkschouwing. Men leest in de Manchester Guardian: „Naar op goede gronden berekend wordt, zal het bedrag, hetwelk Atnerikaansclie burgers van de Engelsche regering eischen zullen, ter zake van de door de Alabaina en door andere kruisers der zuidelijken opgebragte en vernielde schepen, meer bedragen dan dat der oorlogs-belasting van 200 millioen p. st., welke do Duitschers van de Eranschen eischen." De arbeid der diamautzoekers, zoo meldt men uit de Kaapstad dd. 19 Nov., wordt bij voortduring met goede vondsten bekroond; aldaar en in Port Elisabeth worden door de overheden en ingezetenen der Kaapkolonie, in Dclagoa-baai door de Portugeesche overheid, maatregelen beraamd om het handelsverkeer met de diamantvelden naar die plaatsen te trekken Het voornaamste middel daartoe bestond in het verschaffen van middelen van vervoor van en naar het binnenland. Een postwagen, of rijtuig van hetzelfde model als door de po&terij voor het vervoer van personen en goederen binnen de kolonie gebruikt pleegt te worden, had bij wijze van proefneming eene reis van de Kaapstad naar de diamantvelden gedaan, en die in vier dagen tijds volbragt. In de Kaapstad werden schier dagelijks openbare veilingen van diamanten en andere edelgesteenten gehouden; in de laatste veertien dagen waren er diamanten van een geza menlijk gewigt van 4G30 karaten verkocht voor 21,748 ponden sterling. Geen raad van eer, maar toch een raad van officieren is in Calcutta bijeengeroepen, om de door het gouvernement gestelde vraag te beantwoorden, of een kolonel X. wegens zijne zwaarlijvigheid nog in het veld dienst kon doen. Do uitspraak is geweest, dat dit zeer goed zou gaan, indien er een paard kon gevonden worden, sterk genoeg om den kolonel te dragen. Daar men vreesde hierin niet te kunnen slagen, is de arme kolonel wegens zwaarlijvigheid uit de dienst ontslagen. Of 't ontslag eervol is geweest, meldt de berigtgever niet, maar wel voegt hij er bij, dat onze tijd veel toegefelijker op dit punt is dan vroeger. Indien zoodanig ongeluk een Spartaan overkwam, werden hem de noodige zweepslagen toegediend tot zijne genezing. Zekere Nauclis werd wegens dit gebrek openlijk ten toon gesteld en met eeuwigdurende verbanning bedreigd, indien hij niet spoedig een behoorlijk Spartaansch figuur herkreeg. Amerika. Te New-York is een Duitscher, zekere heer Busch, ver oordeeld tot zes maanden gevangenisstraf, wegens de hoogst laakbare poging om de beroemde Zweedscho zangeres Niellson, die zich daar bevindt, tegen haren zin tekussen. Uit New-York wordt onder dagteekening van 27 dezer gemeld dat Tweed, 't beruchte lid van den gemeen teraad, die wegens zijne dieverijen gearresteerd was, maar tegen een borgtogt van 2 millioen dollars ontslagen, zich uit de voeten heelt gemaakt. Gelukkig dat hij wegens zijne bijzondere zwaarlijvigheid zich niet gemakkelijk kan be wegen en ligt te herkennen is. De Chicago Tribune deelt thans als zeker mede, dat bij den jongsten brand 250 personen het leven hebben verloren. De schade wordt door het blad berekend op 290 millioen dollars. Binnen twee, driejaar hoopt men de stad herbouwd te hebben. Het territorium Utah, waar het die goede Mormonen thans zoo moeijelijk wordt gemaakt, bevat uitgebreide zilvermijnen. Er is o. a. eene mijn, die dit jaar 700,000 p. st. heeft opgebragt. Jammer dat de „Heiligen der laatste dagen" de mijnen zullen moeten verlaten, om hunne harems te redden. LAATSTE SSSSÏÏÏtSTKN. De mailboot Prins van Oranje is heden middag alhier aangekomen. Gisteren is alhier van Curacao binnengekomen de Nederlandschc brik Santa Rosa, kapt. J. de Waard, aan boord hebbende een achttal schipbreukelingen, waaronder de kapitein van het Amerikaansche barkschip Volunteer, komende van Boston en bestemd naar Marseille. Den 13 December 11. ontmoette kapt. de Waard dit schip als wrak op 49 gr. W. L. 34 gr. N. 15., terwijl de equipage zich in het want bevond. Met den meesten spoed gaf kapt. de Waard order de sloep buiten boord te zetten en bemande deze met vijf man zijner equipage, die alle krachten aanwendden om het wrak te bereiken, en het geluk hadden in twee togten acht schipbreukelingen op de Santa Rosa over te brengen, die 17 dagen in zulk een benarden toestand hadden doorgebrngt met slechts eenige waskaarsen en een stukje zout vleesch tot voedsel. Twee man der equipage waren reeds van gebrek omgekomen. De doorgestane ellende dezer schipbreukelingeninzonderheid door gebrek aan drinkwater, is niet te beschrijven. voor den tijd van vier jaren, gehouden op 28 December 1871, in het lokaal Tivoli, ten overstaan van den Notaris SMIT No. 1. Weiland, verpacht aan K. Kater, voor f 135 per jaar. 2. Weiland, verpacht aan M. A. Grunwald, voor f 156 per jaar. 3. Weiland, verpacht aan P. Siijkerman, voor f 141 per jaar. 4. Weiland, verpacht aan L. Tjittes, voor f S7 per jaar. 5. Weiland, verpacht aan D. Bandsma, voor f 107 per jaar. 6. Weiland, ver pacht aan P. Smit voor f 50 per jaar 7. (in 2 perceeleu). 1ste perc. Bouwgrond, verpacht aan P. Bonselar'", voor f 26 per jaar; 2de perc. Bouwgrond, verpacht aan L. KrO' u, voor f 20 per jaar. 8. Het Grasgewas van den Parallelweg langs den Staatsspoorweg, verpacht aan L. Kroon, voor f 41 per jaar. Van 22 tot 29 December 1871. ONDERTROUWD: J. Bosman, schippersknecht en M. van Kijken, wonende beiden thans alhier en voor minder dan zes maanden te Zwartsluis. P. Krijnen, hulploods en II. Greiner. A. de Geus, zonder beroep en M. Vetten. 11. Jongkces, Oppasser in het Marine-Hospitaal en W. Kroos. GEHUWD: H. Vos cn D. K,puing. P. Stelleman eu B. W. C. Dieho. J. Jager en G. Kootkar. BEVALLEN: W. Zaal, geb. Dekker, (Z.). D. Dito, geb. van Riel, (Z.). G. van Juchem, geb. Bakker, (Z.). G. Esselnar, geb. de Moei, (Z.). D. Hin, geb. Rei, (1).) G. Schorsij, geb. Klein, (Z.J. G. Hubbeling, geb. Smit, (D.). T. Nicuwenhuizen, geb. Oonijn, (Z OVERLEDEN: E. J. Bakker, 20 maanden. J. Breet, 13 dagen. A. van der Ilam, 46 jaren. A. Koning, geb. Kooy, 45 jaren. P. Bruid, 6 jaren. W. J. Annijas, 6 jaren. J. C. de Bruin, 5 maanden. C. Bruin, 2 jaren. A. Hopman, geb. Bierens, 39 jaren. A. A. Bierenbroodspot, 27 jaren, W. Lijding, 18 maanden. J. M. Mulder, 2 jaren. L. van Dam, 5 jaren. T. Kok, 16 maanden. A. E. Barbarini, geb. Emmiuck, 46 jaren. J. Stelleinan, 10 Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). -§ Windrigting en Kracht. 12 ztw. 8 Z7.W. 12 ztw. 5k. 5„ Barometer Stand. I Afw. 755.14- 4.7S 760.74 f 0.81 760.12 f 0.19 Thermometer C. Stand. I Afw. 3.8 3.6 3.0 f 0.4 t 1-2 - 0.3 0.87 0.98 0.96 Toestand van de zee. weiu golv H Golvend. Weersgesteldheid: 29 Dec. i2u. Ligtbewolkt, beneveld, goedw. 30 Dec. 8 u. Digtbewolkt, 30 Dcc. 12 u. Ligtbencveld, goedweer. Zoilklaar liggende on vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 29 Dec. Kandanghauer. W. Zeelt. Batavia. 29 Raphacl. G. Molenaar. Ouraijao. benevens de schepen in ons vorig noramer gemeld. Binnongokomon Koopvaardijschepen Grooto Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst. 28 Dcc. Rotterdam. E. H. Zuidema. ZurMühlen&Co. Bordeaux. Santa Rosa. J. de Waard. Cnracao. Tennessee. J. B. Berg. Duink.&Gocdk. Taganrog. Znanstroom. C. J. Oepkes. ZurMühlcii&Co. Batavia. 29 29 29 30 30 Chilliugham. T. Beer. Ranger. J. P. Cox. van Vliet Co. New-York. Savannh. 6 Paarden bov.'tjaar f 20a 75 Veulens - a 2 Koeijen - 90al20 Vette Kalveren - a 10 Nuchtere dito - 8 a 16 171 Schapen - 12a 30 Lammeren - a VetteVarkens.pK.G.f -a 40 Magere dito - 10a 16 84 Biggen ben. 10 w.- 2a 6 Bokken en Geitena Kleine dito c a Ezel f a Boter, per 0.630 K.G. c 90a 95 Ondertrouwd: P. K R IJ N E N en II. GREINER. Nieuwediep, 28 December 1871. Bevallen van eene Dochter C. C. KOOIJNANDORFF Nieuicediep, 29 December 1871. F,enige kennisgeving. Heden overleed in den ouderdom van 46 jaren, mijne geliefde Echtgenoote ADRIANA ELISABETH EMMINCK, mij nalatende drie Kinderen. Nieuwediep, 29 December 1871. Namens mij en mijne Behuwdzuster, J. J. BARBARINI. II. EMMINCK. Algcmeene kennisgeving. Op den 10 December 1871 is overleden, tot diepe droefheid van mij en mijne Kinderenmijn geliefde Echtgenoote CHRISTINA MARIA BAZERGA, in den ouderdom van 58 jaren. Helder, 30 December 1871. J. GRAAT. Wegens buitenlandsvhe heirekkingen thans geplaatst. De Hoer en Mevrouw J. G. R. V O S betuigen hun opregten dank voor de vele bewijzen van belangstelling, ondervonden bij de geboorte van hunnen Zoon. Helder, 29 December 1871. De ondergeteekende betuigt haar hartelijkcn dank voor de bewijzen van deelneming, ondervonden bij het overlijden van liaar Echtgenoot. Nieuwediep, 30 December 1871. Wed. Jb. HOPMAN—DE WIT. Onder dankbetuiging voor de vele bewijzen van belang stelling, gedurende zijne ongesteldheid ondervonden, berigt de ondergeteekende tevens, dat liij zijne praktijk van af' heden weder op de gewone wijze zal hervatten. Nieuwediep, 30 December 1871. H. BITTER, Genees-, Heel- en Verloskundige. Commissarissen van de Eerste (onderlinge) Noordhollandsche Brandwaarborg-Maatschappij voor Gebouwen, gevestigd te Oud-Carspcl, opgerigt in den jare 1816, brengen ter kennisse van belang hebbenden, dat zij zicli zullen wenden tot de bevoegde regterlijke magt, ten einde de vernietiging te verkrijgen van bet besluit, den 30sten November 1871 door de meerder heid der vergadering van Directeur, Commissarissen, Cor respondenten en zes hoogste Deelhebbers genomen, bij welk besluit do Maatschappij is bevoegd verklaard tot liet ver zekeren van roerend goed. De vernietiging van dit besluit zou de vernietiging van alle reeds gesloteno of nog te sluiten assurantiën medebrengen. Commissarissen voornoemd, J. PRINS. P. DE BOER. C. POOL. Allen die iets te vorderen hebben wegens verrigte werken of gedane leverantiën aan genoemde Club in 1871, worden verzocht hunne rekeningen met overlegging der bons vóór den öden Jiiiiuuiij 1478 in te dienen bij den Heer HEIJNING, Penningmeester der Marine-Club. Uitnoocliging aan IIII. Patroons, Werkgevers, Werkbazen en w erklieden, tot het bijwonen eener VKJSCAlWKïilWO, tc kouden op Woensdag den 3den JnnunriJ 1473, des avonds ten 71 ure, in het lokaal TIVOLT. Allen, die liet waarlijk goed met den Werkman meenen, en alle Werklieden, welke willen medewerken om hun toestand te verbeteren, worden uitgenoodigd deze Vergadering bij te wonen. Ter bestrijding der kosten is de toegang op 5 Cents de persoon bepaald. Tocgnngknnrteit te verkrijgen bij de IIH. Boekhan delaren: DE BUISONJÉ en LAUREIJ (Hoofdgracht), RINNER (Kanaalweg), KOOIJ (Binnenhaven) en JONKER (Spoorstraat). Namens de Commissie. ONTVANGEN: zal op YBMOAfi 5 JA4TARIJ 1473, des voormiddags ten 10 ure, voor het huis in de Vlamingstraat, wijk P, 163 te Helder, in het openbaar verkoopen: Ken netten en zindelijken De goederen zijn daags voor den verkoopdag in gezegd huis te bezigtigen. Informatiën ten kantore van voornoemden Notaris SMIT, Dijkstraat, II No. 384, te Helder.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1871 | | pagina 3