STATKN-GENËRAAL. egenwoordig kunnen zijn, anders heeft het onderzoek „achter den rug" van den bekl. plaats. Vele vragen, dooi de gedelegeerden gedaan, hadden soms een „odieus" ka rakter en hadden achterwege moeten blijven. En toch is op liet oordeel van den raad waarschijnlijk ook dat onder vragen van invloed geweest. Wat de klagt betreft, dat de vrijheid van drukpers is geschonden, deze acht de commissie ongegrond. De minister heeft daarover teregt gezogd, dat het regt van officieren om te schrijven niet is verkort, behoudens, evenals bij anderen, hunne verantwoordelijkheid voor de wet, na de openbaar making. Ook punt 3 der grieven acht de commissie niet gegrond. Maar omtrent punt 1, 2 en 4 zegt zij, dat de totaal—indruk, door da lezing der stukken bij haar teweeg- gebragt, deze is: „dat do zaak van den kapitein Janssen uit meer dan een oogpunt op verkeerde wijze behandeld is, hetgeen vooral aan eene onjuiste opvatting van de wet van 1851 schijnt te moeten worden toegeschreven. Tot die opvatting heeft vooral dc meergemelde circulaire van den heer Blanken aanleiding gegeven, die in menig opzigt niet strookt met de bedoelingen van de wet, en daarom, naar het oordeel uwer commissie, behoort te worden ingetrokken. De verkeerde opvatting en toepassing van de wet van 1851 blijkt meer bepaaldjjuit de drie volgende, hierboven reeds in het breede behandelde punten 1. uit de omstandigheid, dat het onderzoek is uitgestrekt tot handelingen van den beklaagde, vallende buitan den kring van de oorspronkelijke punten van bezwaar; 2. uit het delegeren van een deel van den raad in com missie naar Leeuwarden, welke gedelegeerde commissie daar schier in allen deele gehandeld heeft, als ware zij zelve de raad van onderzoek; 3. uit het verzuim van opzettelijke mededeeling van dag en uur der zittingen te Leeuwarden, waardoor de beklaagde eenic regt verkreeg te beweren, dat zijne zaak te dier plaatse is onderzocht buiten hem om." De commissie betuigt ook den minister van Oorlog haar leedwezen, dat hij zulk een ongemeenen spoed heeft ge maakt met de voordragt tot ontslag van den adressant. Die voordragt draagt de dagteekening van 24 Sept. en de laatste zitting van den raad heeft den 20 Sept. plaats gehad. De minister heeft dus naauwelijks den tijd gehad de stukken betreffende deze zaak te lezen en te overwegen, of hij het advies van den raad al dan niet zou volgen. De voordragt tot ontslag moet wel schier onmiddellijk na het ontvangen van het advies zijn opgemaakt, hetgeen, vooral bij de wijze waarop de wet bij het onderzoek is toegepast, zeer te betreuren is. Op grond van al het bovenstaande stelt de commissie ten slotte aan de Kamer voor: 1. ten aanzien van het eerste adres van den voormaligen kapitein P. A. Janssen over te gaan tot de orde van den dag; 2. dit verslag te doen drukken en ronddeelen en een exemplaar daarvan, onder dankbetuiging voor de gegeven inlichtingen en de volledige overlegging der betrekkelijke stukken, te zenden aan den minister van Oorlog; en 3. zich te vereenigen met de beschouwingen, welke door de commissie in dit rapport omtrent de zaak van den voormaligen kapitein Janssen zijn ontwikkeld. Twee leden der commissie hebben echter verklaard zich niet te kunnen vereenigen met het voorstel sub 3 gedaan; het eene lid op grond, dat hij de zienswijze van de com missie omtrent de handeling dezer zaak in menig opzigt niet deelt; het andere lid omdat hij, ofschoon geen bezwaar hebbende tegen het sub 3 gedane voorstel, toch gaarne een andere, minder onbepaalde conclusie zou zien aangenomen, die, naar zijn oordeel, aldus zou kunnen luiden: „3. te verklaren, dat de wet van 28 Aug. 1851 (Staats blad No. 128), bij de behandeling van de zaak van den voormaligen kapitein P. A. Janssen in menig opzigt ver keerd is opgevat en toegepast, en dat het alzoo billijk moet worden geacht, dat aan den adressant alsnog een eervol ontslag uit de militaire dienst verleend en het gele den nadeel hem, zooveel mogelijk, vergoed worde." De commissie bestond uit de heeren de Roo van Alder- werelt, van der Linden, Storm van 's Gravesande, Sand- berg en Nierstrasz. Door den gemeenteraad te Hoogwoud is besloten, het tractement der hulponderwijzers met 25 te rerhoogen en alzoo te brengen op 350 's jaars. Ten bewijze van de hooge prijzen, die de Lnlerijen te Aartswoud gelden, diens het volgende een hectare land is aldaar verkocht voor 3900, en 68 aren voor 2500. Rekent men hierbij nog de onvermijdelijke onkosten, ook door den kooper te dragen, dan wordt het duidelijk waarom boter, kaas, enz. zoo enorm duur zijn. -Te Zaandam blijven dc pokken nog heerschcnde. In de maand December is aangifte van 13 gevallen gedaan. In de benedenverdieping van het gebouw dat de Groote Club, ten haren behoeve op den hoek van den Dam en Kalverstraat te Amsterdam heeft doen optrekken, wordt eerstdaags een café restaurant geopend, dat door den heer Robert gepacht is, die aan het nieuwe etablissement zijn naam heeft geschonken. Daar de heer Robert vroeger kok was, zoo is de naam alleen genoeg om het van koffijhuizen allesbehalve misdeelde Amsterdam nog eens in de nieuwe inrigting smaak te doen vinden. De decoratie der zalen wordt zeer geroemd. Lenige dames te Amsterdam hebben het voornemen eenige zoogenaamde crèches of bewaarplaatsen voor kinderen, wier moeders gedurende den dag hen onverzorgd moeten achterlaten, op te rigten. Het Leidsch Dagblad bevat een opstel over Nimfen en Vlaggen, dat niet zeer vleijend is voor de hoofd commissie te Brielle. Wij lezen daar o. a. 't volgende: „Wij wenschen nu het woord te rigten,"niet tot de com missie, die wij op het. kunstgebied als een minderjarige beschouwen, maar tot haar beide toeziende voogden. De nimfen vertegenwoordigen, zoowel in de kunst als in de letterkunde, het iIdyllisch en niet liet eroïsch element en zij blijven dit eigenaardig kenmerk behouden, ook waar zij met een vlag worden opgesmukt, tenzij gij, met wille keurige verkrachting van beur wezen, de éénheid dei- kunstgedachte gewelddadig doorbreekt! Wilt gij het schuwe en bloode volkje, dat gewoonlijk den aanblik der inenschen schuwt, nader leeron kennen? De herders zien hen, als de avonddampen neevlen, vlugtige schaduwen van drijvende wolken hen haastig voorbij jagende visschers zien hen, ia het vroege morgenuur, als de neevlen rijzen, in sierlijke golving langs het strand en de golven dwalen; de jagers zien hen, op het heetst van den middag, in het digst der bosschen, als invallende zonnestralen grillige lichtfigurcn op den grond tooveren, ziedaar uwe nimfen! Schimmen, schaduwen, luchtbeelden, nevelgestalten, waar het eerlijke en ronde Nederlandsche volkskarakter iets positiefs en degelijks verlangt!" Gisteren namiddag ten 1 ure heeft ten Hove de nieuwjaarsreceptie plaats gehad. Aan dezelve werd deel genomen door HH. KK. HII. Prins Prederik, Prins en Prinses von Wied, vele leden van het huis van H11. MM. den Koning en de Koningin, HH. KK. HII. Prins van Oranje en Prederik, de ministers, uitgenomen de heer Thorbecke, die ongesteld is, vele militaire en civile auto riteiten, ministers van Staat, enz. Op het dek van een Engelsch schip, liggende in de Leuvenhaven te Rotterdam, had jl. Zondag een vechtpartij plaats tusschen twee matrozen, die daarmede eindigde, dat beiden over boord vielen. Terstond werd door de om standers hulp aangebragt, en zoo kwamen de oorlogvoe renden weêr op het droogc. In het voorjaar van 1872 zal te Ilellevoetsluis eene amusementzaal worden opgerigt aan 's Rijks werf, met uitzigt op het paradeplein, en zulks in het bijzonder voor de mindere schepelingen der Marine. Jl. Zondag namiddag ten 2| ure is aan het hulp- spoorweg-station te Dordrecht de eerste diensttrein aange komen, en daarmede was de spoorweglijn Dordrecht- Zwaluwe geopend. Met den door eene versierde locomotief getrokken trein kwamen de heer's Jacob, directeur-generaal der exploitatie-maatschappij, benevens ingenieurs, aannemers enz. aan. Zij werden bij het uittreden door den heer de Raadt, burgemeester dier gemeente, die met de leden van de raad en van de Kamer van Koophandel en met een aantal genoodigden op het perron den trein opwachtte, hartelijk welkom geheeten. De heer 's Jacob heeft, in antwoord hierop, de stad Dordrecht met hare aansluiting aan het spoorwegnet geluk gewenscht. Zijn woorden werden door de zeer talrijk aanwezige volksmenigte met oen luid hoezee! beantwoordt. Vervolgens heeft de voorzitter dei- Kamer van Koophandel de handelsbelangen van Nederlands derde koopstad met bescheidenheid aan den heer 's Jacob aanbevolen. De toespraken werden afgewisseld door muziek stukken, uitgevoerd door het muziekcorps der stedelijke schutterij. In verband met het Zuidernet zullen drie treinen ver trekken en drie treinen aankomen. De beroeping van ds. Cohen Stuart tot predikant bij de Herv. gemeente te Gorinchem heeft plaat6 gehad na heftige discussiën in het kiescollege over de al- of niet beroepbaarheid van een dienstdoend Remonstrantsch predi kant tot herder en leeraar bij een Herv. gemeente. De heer Cohen Stuart verkreeg 28 stemmen, terwijl op den heer P. C. van der Harst, predikant te Zevenhuizen, 27 stemmen waren uitgebragt. Den 30 Dec. liecft aan het lokaal van het provinciaal gouvernement te Middelburg, de herbesteding plaats gehad van het maken van de buitenwerken der Suatiesluis, van het uitwateringskanaal in het voormalig 4de district van Zeeland. Hiervoor was het minst ingeschreven door den heer L. Kalis Kz., te Sliedrecht, voor 120,980. Prins Adalbert van Beijeren heeft den heer dr. L. Mulder, hoofdredacteur der Landbouw—Courant, te Arnhem, vereerd met de door Z. K. II. in 1856 gestichte medaille ter bevordering van de verbreiding van het ras van hoornloos rundvee. Voor eenige dagen had te Wijhe een treffend ongeluk plaats. Een jongentje, die een jager op de jagt vergezelde, om hem behulpzaam te zijn, kwam van achter een hoogte, zoodat zijn hoofd alleen zigtbaar was. De jager schoot, waardoor het knaapje het schot in het hoofd kreeg, ten gevolge waarvan hij in zorgwekkende omstandigheden verkeert. Te Staphorst overleed in een nacht een span paarden van een landbouwer aan de paardenziekte. Het span had eene waarde naar men berekent van 1000. Volgens de Friesche Crt. is de gezondheid van J. de Vletter in de gevangenis zeer geknakt. De heer Haenlein, van wiens plannen om een lucht schip zamen te stellen, dat zich onafhankelijk van den wind in alle rigtingen zou kunnen bewegen, onlangs melding is gemaakt, heeft te Weenen inderdaad de noodige gelde lijke ondersteuning gevonden. De kosten zijn op 24,000 geraamd; voor 50,000 is geteekend. Binnen vier maanden moet het luchtschip overeenkomstig hut vroeger beschreven model voltooid zijn. In de jongste berigten uit Kopenhagen wordt gemeld, dat het gouvernement besloten heeft om voortaan bij streng vorstweder een pantserschip aanhoudend in den Grooten Belt heen en weer te doen varen ten einde de opeenhooping van ijs en stremming der scheepvaart in die zeestraat voor te komen. De IJslandsche Crt. behelst eene annonce, die niet veel goeds voorspelt voor de dames-kapsels. Men leest daarin: Twee Russische kooplieden, de heeren Johannes- berg en Welensky, zijn hier aangekomen, met het doel om vrouwenhaar tegen goede prijzen op te koopen. Om al het gewigt dezer aankondiging in hare gevolgen te over zien, moet men weten, dat Rusland tot dusverre de Parij- sche en Londensche chignon-fabrikanten van haar voorzag. Blijkbaar spoedt nu de voorraad daar te lande ten einde, zoodat men zijne toevlugt reeds tot IJsland moet nemen. Tenzij de leiders der dames-modes er in slagen smaak voor het wollige kroeshaar der Afrikanen op te wekken, of do dames te winnen voor het grove zwarte haar der Tartaren, is het te vreezen, dat de tijd niet ver meer is, dat de dames zich zullen moeten vergenoegen met de tressen dio de natuur haar schonk. S3crste Mnmcr. In de zitting van Zaturdag is de begrooting van Koloniën aan genomen en bepaald, dat de Kamer medio Januarij weder bijeenkomt. Benoemingen, enz. De off. van gez. 1ste kl. Cl. Noordewier is, na met goed gevolg het geneeskundig examen afgelegd te hebben, benoemd tot arts. Eervol ontslag is verleend aan J. Komen, als heemraad van den polder West/aan en benoemd tot heemraad van den polder Katwoude, J. Keldermann; tot heemraden van het ambacht van Westfriesland, genaamd Drechterland, voor de Zuiderkogge J. Houter en voor de Westerkogge 11. Groot en C. Spaans Pz.in het bestuur van den polder Westzaan, tot dijkgraaf F. Chaffo Jz. en tot heemraad P. Veenis; tot hoogheemraad in het collegie der uitwaterende sluizen in Kennemerland en Westfriesland mr. H. J. Smit. Met bepaling, dat de benoemde zitting zal hebben gedurende den tijd van zes jaren en dat zijne benoeming onderworpen is aan de voorwaarden van het nader vast te stellen reglerae-nt van bestuur van dat waterschap; tot heemraden van het ambacht van West friesland, genaamd de Vier Noorder Koggen, voor de Medemblikker- kogge 1). Langereis cn voor de Ifoogwouderkogge J. Pauw. Bij het 1 departement van Koloniën is telegrafisch berigt ontvangen, dat de heer Loudon den 31 Dec. met zijn gezin in goeden welstand te Batavia is aangekomen en dat hij het bewind op den 1 Jan. heeft aanvaard. Buitenland. Frankrijk. De Keizer van Brazilië logeert te Parijs in het Grand hotel hij accoord. Voor een koopje evenwel heeft hij zijn verblijf aldaar niet. Hij betaalt 15,000 fr. per week voor huisvesting en voeding. Men zegt, dat Thiers tegenwoordig peinst over de buitengewone stoutheid van te interveniëren met de klee ding der dames. Op de staats-assemblèes onder het kei zerrijk waren de kleedjes der dames zeer laag uitgesneden. Doel: monsieur of madame Thiers zal aan die onzedige mode een einde maken en alles veranderen. Aan zijn huis is een geheime vergadering gehouden, waarop besloten is, dat de dames, die de assemblées van den heer Thiers willen bijwonen, in gesloten kleedjes zullen moeten komen. „Alles is verloren," riep Dumouriez, toen hij den bur ger-minister Roland op de Tuileriën zag komen zonder schoengespen. „Alles is verloren" mogen de imperialisten zeggen, wanneer zij zien, dat er eene ukase is gegeven, die decorum en hoogsluitonde kleedjes aanbeveelt. Het Journal Officiel melt, dat er te Versailles zeer gunstige berigten ontvangen zijn uit de kolonie Nieuw- Caledonië omtrent dc gouddelvingen, die aldaar plaats heb ben. In de eerste helft van Oetober waren twee groote stukken gemengd goud gegraven, die eene waarde hadden van 16,000 a 17,000 fr. en in de zaal van het museum te Numea, de hoofdplaats van het eiland, ten toon gesteld waren. Dezer dagen is te Charleville in eene Fransche cantine een moordaanslag gepleegd op tweo Beijersche soldaten, een korporaal en een trompetter, van welke de een doodelijk, de ander zwaar gekwetst is. De zaak wordt streng onderzocht. Enoelaad. De Prins van Wallis neemt, volgens de laatste berigten, langzaam in beterschap toe. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft, op last van Koningin Victoria, het volgende schrijven openbaar gemaakt Windsor Castle, 26 December. „De Koningin verlangt haar diep gevoel uit te drukken voor de treffende sympathie van de gansche natie bij ge legenheid der onrustbarende krankte van haren geliefden zoon, den Prins van Wallis. De algemeene deelneming, door haar volk gedurende die smartelijke, verschrikkelijke dagen getoond, en de sympathie met haarzelve en hare beminde dochter, de. Prinses van Wallis, zoowel als de algemeene vreugde hij 't ontstaan van verbetering in des Prinsen toestand hebben op haar gemoed een diepen en onuitwischbaren indruk tewoeggebragt. Nieuw was haar echter deze ondervinding niet; want de Koningin had dezelfde sympathie ondervonden, toen, nu juist tien jaren geleden, een ziekte van gelijken aard van hare zijde den steun baars levens wegrukte, den besten, verstandigsten en beminnelijksten aller echtgenooten. De Koningin wenscht tevens hartelijk dankbaarheid to betuigen vanwege de Prinses van Wallis; want deze is even diep getroffen door de algemeene uiting van loyauteit en sympathie. De Koningin kan niet eindigen, zonder hare hoop te kennen te geven, dat hare getrouwe onderdanen mocen voortgaan in hunne gebeden tot God, voor het volkomen herstel van haren geliefden zoon tot gezondheid en kracht." Donderdag 11. is te Londen, met eenige plegtigheid, in tegenwoordigheid van den lord-mayor en van andere autoriteiten, op het terrein der voormalige, eeuwenheugende koninklijke werf van Deptford, eene marktplaats voor het verkoopen en slagten van uit het buitenland afkomstig vee geopend. Diiitscaland. De Berlijner Yolkszeitung vertelt in een hoofdartikel over de zedelijkheids-discoursen bij den Pruissischen Land dag, naar aanleiding der debatten over de beteugeling der ontucht, dc volgende ware gebeurtenis: Eenigen tijd véér

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 2