1872. N°. 2. Vrijdag 5 Januarij. 30 Jaargang. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Binnenland. HELDERSCHE E\ NIEUWEDIEPER (01RUT „Wij huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per twartaal1.30. franco per post - 1.65. Bureau; MOLENPLEIN, N°. 163. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. VERTREKDAGEN DER BRIEVENMALEN Naar Oost-Indië: via Triest 9 Januarij, 's avonds 6 u. 25 m. Brindisi 5 Januarij, 's avonds 6 u. 25 m. West-Indiê: via Southampton 15 Jan. 's morg. 6 u. 25 m. t/ St.Nazaire 5 Jan.'s avonds 6 u. 25 m. de Kust van Guinea9 Januarij 's morg. 6 u. 25 m. Kaap de Goede Hoop: 8 Jan. 's morg. 6 u. 25 ra. u t u u via Triest 7 Jan. 's m. 6 u. 25 m. HELDER en NIEUWEDIEP, 4 Januarij. Zoowel in de diplomatieke wereld als in de gewone burger-maatschappij bestaat de gewoonte om ter gelegen heid der jaarsverwisseling bezoeken te brengen, wenschen te uiten, betuigingen van verknochtheid elkander te ge ven. De nieuwjaars-recepties waren ditmaal echter niet zeer belangrijk; 't waren zeer gewone officiëele visites, zonder eeuige staatkundige beteekenis. Wel herinnerde man zich bij het lezen van 't berigt dier afgelegde be zoeken, dat voor eenige jaren geleden, die nieuwjaars visites van gewigtige beteekenis werden geacht, omdat daarbij vaak woorden werden gesproken, die als profecyen konden gelden voor de te wachten gebeurtenissen. Napo leon III had het zich tot eene gewoonte gemaakt om op nieuwjaar een toespraak tot de hem gelukwenschende vreemde gezanten te houden, waarbij geheel de wereld het oor leende aan 's Keizers woorden. Sedert de laatste oorlogsrampen is de man, die in Frankrijk regeert, bui ten magte, al ware het ook zijn wensch, om op hoogen toon over vrede of oorlog te beschikken. Een der leden van de Nationale Vergadering in Frankrijk, de heer Henry de Lacretelle, bekend door zijn ijver voor het volksonderwijs, heeft een hoogst belangrijk voorstel ingediend tot wijziging van het wetsontwerp, door de regering voorgedragen tot regeling van 't lager onderwijs in Frankrijk. Schoolpligtigheid wordt ook door dezen staatsman voorgesteld, maar met uitzondering van 'die kinderen, welke op bijzondere scholen of aan huis onderrigt ontvangen. Kosteloos onderwijs wordt, volgens dat voor stel verstrekt aan kinderen van 7 tot 14 jaar. Do Staat en de gemeente dragen zamen de kosten van het onderwijs, zoo wordt verder voorgedragen. Overigens sluit de CIIARLES GOODYEAR. EEN STRIJDER IN 'T GEBIED DER NIJVERHEID. In 1853 verscheen in Noord-Amerika een werk in het licht, dat althans in cle kunst van boekmaken wel als eenig gelden mag. Het licht zichzelf toe, in zoover het als handelende orer gom-elastiek ook uit gom-elastiek vervaardigd is. Een onoplettend lezer evenwel zou kwalijk deze eigenaardigheid vermoeden alvorens hij het voor- berigt gelezen had, want de gom-elastieken omslag gelijkt sprekend op gepolijst ebbenhout, en de bladen hebben het voorkomen van veeljarig papier, dat door ontelbare keeren gebruikt te zijn morsig, d\ln en smerig werd. De beide deelen bevatten in alles honderd twintig bladzijden, maar hebben toch nog niet ten vollen de dikte van exemplaren van hetzelfde werk op papier gedrukt; alleen is het werk in zijn geheel iets zwaarder. Het is trouwens duidelijk, dat de stof, waaruit dit boek vervaardigd werd, niet kan zijn gom elastiek in zijn natuurlijken staat. De bladen, dunner dan papier, kunnen alleen door een forschen ruk worden uitgerekt, maar hernemen hunne vorige gedaante zoodra men ze loslaat. Er is geen reuk van gom-elastiek aan. Twaalf jaren later, in Januarij 1865, waren in eene kille kamer de bladen nog even lenig als oud papier, en te midden der volgende zomerhitte bleken ze ook niet zachter te zijn geworden. Eenige onzer lezers zullen zich mogelijk berinneren, hoe van Daniël Webster verhaald werd, dat hem in de kindsheid van de veredeling der gom-elastiek door een zijner vrienden uit New-York te Mershfield een mantel eu hoed van die stof werden toegezonden, en de mantel toen hij op een kouden morgen er meê uitging oogenblikkelijk zoo stug als blad-ijzer werd, waarop hij, bespeurende dat deze op zichzelveu staan bleef, den hoed er bovenop plaatste en de beide voorwerpen bezijden zijne vóórdeur opstelde. Ver scheidene zijner naburen zouden alstoen in het voorbijgaan, op het zien van een zoo sombereen statige gestalte, deze voor den heer des huizes gehouden en daarom deftig gegroet hebben. Deze zelfde voorwerpen waren trouwens aan nog grooter gebreken onderhevig, daar zij in de zon, zelfs bij koel weêr, kleverig werden, en op een heeten dag in een lijvige siroop dreigden te worden omgezet. Wat echter stellig nog den meesten onzer lezers heugen zal, zijn de dikke en lompe gom-elastieken schoenen van dertig jaren geleden, welke men eerst bij den kagchel verwarmen moest om ze te kunnen aantrekken, en die, liet men ze te lang bij 't vuur, tot eene gomgelei wegsmolten, welke geene huismoeder in staat was wederom te doen opstijven. Voorschreven opmerkelijk boek kan diensvolgens niet vervaardigd zijn van de onhandelbare stof, welke Daniël Webster vóór zijne deur ten toon stelde. Zulks laat zich bij den eersten oogopslag onderkennen. Het boek echter verhaalt ons, dat het zonder letsel heer Lacretelle zich aan bij 't ontwerp van den minister Jules Simon. Het ontwerp des ministers, zoowel als het amendement daarop voorgesteld, is in handen gesteld eener commissie van onderzoek. Eene talrijke schare van belangstellenden vulde gisteren avond de zaal van Tivoli, tengevolge van de uitnoodiging der voorloopige Commissie tot oprigting eener Werklieden- Vereeniging in deze gemeente. Tal van werklieden en onderscheidene werkbazen waren tegenwoordig. De presi dent, L. Hartog Jr., opende de vergadering met eene toespraak, waarin hij wees op den toestand der werklieden tegenover de stijgende prijzen der meest noodzakelijke levens behoeften. Spreker herinnerde voorts aan de pogingen, aangewend tot wegneming van den nood der arbeidende klassen, wraakte de heillooze middelen der Internationale en prees die middelen aan, welke langs geleidelijken weg kunnen strekken tot verbetering van hen, die men aanduidt met den naam vande werkende stand. Na eene pauze werd door den secretaris voorlezing gedaan van de statuten, zoo als ze door de voorloopige commissie werden voorge steld. Vervolgens werd den aanwezigen de gelegenheid aan geboden om als leden toe te treden, waarvan door velen werd gebruik gemaakt. Volgens het aangeboden reglement kunnen de werkbazen en patroons eene afzonderlijke sectie vormen, onder een eigen bestuur, in betrekking staande tot het hoofdbestuur, en kunnen, bij talrijke deelneming, voor bijzondere vakken afzonderlijke secties worden zamengesteld, zonder dat het verband van het geheel verloren gaat. Tevens is opgenomen de bepaling, dat belangstellende personen tot eereleden kunnen benoemd worden, ten einde de vereeniging met raad en voorlichting te dienen. Tot aanprijzing van het doel der vereeniging deelen we einde lijk nog mede, dat zij volgens bet ontwerp-reglement zich aansluit bij de bestaande orde van zaken, de regering wil steunen en met eerbiediging van ieders godsdienstige over tuiging, de godsdienst, dien magtigen hefboom van bet volksgeluk, huldigt. v Aan 22 weduwen van werklieden van 's Rijks werf alhier werd dezer dagen, namens den minister van Marine, aan ieder eene gratificatie van 20 uitgekeerd. Volgens waarnemingen van astronomen, heeft in den laatsten tijd een vreeselijke uitbarsting op de zon plaats gehad. Een reusachtige kolom, welke, dank zij de tegen woordige hulpmiddelen der wetenschap, erkend werd uit kan worden onderworpen aan zwaarder beproevingen dan zomer hitte en winterkou. Het kan zes maanden lang in eene kom met water liggen, en toch nog even goed een boek als vroeger zijn. Het kan gekookt wordenhet kan gebraden worden in een oven, heet genoeg om er eene kalkoen in gaar te krijgenhet kan ge dompeld worden in pekel, loog, eamphine, terpentijn of olie; het kan zelfs gedoopt worden in vitriool-olie, en toch nog geen letsel ondergaan. Om aan de verdiensten van dit boek de kroon op te zetten, getuigt eindelijk de schrijver, dat geen rat, muis, worm of mot ooit de minste genegenheid heeft aan den dag gelegd om er kennis meê te maken, en 't geen wij in den jongsten tijd vernamen met betrekking tot de proeven, waaraan in de fabrieken bet ver edeld gom-elastiek onderworpen wordt, kan ons geen oogenblik aan de waarheid van des schrijvers beweringen doen twijfelen. Het late nageslacht intusscben zal nog de vrucht van zijnen arbeid kunnen genieten, tenzij de een of ander zich bijzondere moeite getroost om zijn boek te vernielen; want hel schijnt alsof zelfs de tijd geeuen knagenden invloed uitoefent op het gom-elastiek, hetwelk den zoo algemeen bekenden stempel „Goodyears Patent" draagt. In den vochtigsten hoek van den vochtigsten kelder komt er geen schimmel op te voorschijn, of blijkt de stof te verteren; op de heetste vliering krimpt noch berst het ooit. Het hoofddoel van 't boek is dan ook te verhalen, hoe deze opmerkelijke wijziging in den aard der grondstof, waarover bet handelt, bewerkstelligd werd. Het kostte meer dan vijf millioen gulden om er toe te komen. Het kostte aan Charles Goodyear elf hoogst werkzame en kommervolle jaren zijns levens. Zijn boek is geschreven zonder kunst of opsmuk, maar ook tevens zonder bedrog. Hij was blijkbaar een werkzaam, naauwgezet, nederig man, evenmin geleerd als hoogbegaafd, en ook geene aanspraak op geleerdheid of geestesgaven makende, maar de hem te beurt gevallen taak met al zijn vermogen en met eene volharding volbrengende, welke in de gansche geschiedenis van uitvindingen en ontdekkingen niet overtroffen wordt. Wie zou gedacht hebben in de jaarboeken van het gom-elastiek een roman te vinden? Wë zijn gemeenzaam bekend met de geschiedenissen van arme en onbevriende mannen, behebt met een bepaald idéé en hun doel, te midden van smaad, ver onachtzaming en kommer, vervolgende totdat zij hunne onbezweken pogingen ten slotte bekroond zagen met de zegepraal van hun geliefkoosd droombeeld, doch helaas alleen om andere menschen de stoffelijke voordeden hunner zegepraal te zien plukken, aan den ontdekker niets overlatende dan de bloote roem van 't geen hij wrocht, en die roem nog bezwalkt door afgunst. Columbus is de vertegenwoordiger, de reivoerder dezer niet hoog genoeg te schatten klasse van mannen, en wij vertrouwen in staat te zijn aan te toouen, dat ook Ch. Goodyear daaronder eene eereplaats verdient. Hetzij wij 't verbazend en onvoorzien gewigt zijner ontdekking, of wel zijne kwalijk te evenaren toewijding aan zijn doel tegenover waterstofgas te bestaan, steeg met ondenkbare snelheid tot een hoogte van 5000 mijlen boyen de lichtsfeer van de zon. Een half uur later werd do geheele massa door een kracht of stoot van onderen in kleine deelen vaneen- gescheurd en tien minuten later was de zonnevlakte tot eene hoogte van 60,000 mijlen met deze overblijfselen ge vuld. Tegenover dit natuurverschijnsel zinken de uitbarstingen op onze aarde in het niet. Het blijft echter een vraagstuk, of het op onzen atmosfeer invloed heeft uitgeoefend. Het is een lang bekende daadzaak, dat zelfs een zonnevlek van meer dan gewone grootte in staat is op de magneetnaald in onze observatoria te werken. Het is zeer wel mogelijk, dat de in den laatsten tijd buitengewoon dikwerf voorko mende magnetische stroomen, die wij onder den naam van noorderlicht kennen, aan deze geweldige uitbarstingen op de zon zijn tóe te schrijven. Het noorderlicht is zeer naauvr met het [magnetisme der aarde en der overige hemelligchamen verbonden. Volgens de Volksvriend hebben in het jaar 1871 de volgende jeneverrampen plaats gehad: 86 gevallen van ge vangenneming en veroordeeling, 10 van moord en manslag (waaronder 2 kinderen door de dronken ouders in het bed doodgelegen), 65 van verwonding en mishandeling, 68 van zelfmoorden. Gelijk men weet, is de heer Waldorp den 1 dezer afgetreden als hoofdingenieur der Staats-spoorwegen. De minister van Binnenl. Zaken heeft den heer Kool, hoofd ingenieur der zuiderlijnen, thans het bestuur der geheele voltooijing van het net der Staats-spoorwegen, met al wat daartoe nog wordt gevorderd, opgedragen, zoodat ook de onder den heer Waldorp aangevangen, doch nog onvol tooide groote werken onder de leiding van den heer Kool zullen worden afgewerkt. De lijn-ingenieurs blijven voor- loopig dezelfden, oven als de indeeling hunner bureaux en liet overige personeel. Volgens de nieuwe regterlijke inrigting zullen er 27 arrond.-regtbanken zijn; 8 zullen er vervallen, als: Eindhoven, Zutphen, Leiden, Gorincliem, Brielle, Goes, Amersfoort en Appingadamdaarentegen zal er eene nieuwe te Axel worden gevestigd. De regtbanken die in hooger beroep kennis nemen van de vonnissen, door de regtbanken in strafzaken gewezen, zijn's Bosch, Maastricht, Arnhem, Zwolle, 's Gravenhage, Rotterdam, Middelburg, Amsterdam, Haarlem, Utrecht, Leeuwarden, Groningen en Assen. de meest ontmoedigende hinderpalen in oogenschouw nemen; in beide opzigten achten wij 't eene vevpligte hulde aan zijne nage dachtenis, aan zijne nakomelingen en aan de menschheid, de geschiedenis van zijn leven en streven nader te doen kennen. Weinigen toch zullen immer zijn boek zien, waarvan slechts een klein aantal exemplaren en dan nog buiten den handel gedrukt werd. Nog geringer aantal zal zich de moeite getroosten, om de lichtpunten op te zamelen uit de verwarde massa van bescheiden, waarin zij tot heden toe verscholen lagen. Gelukkig voor ons doel trouwens, heeft niemand er meer belang bij, zijne verdiensten in twijfel te trekkenhij rust van zijn arbeid, en het octrooi, dat de roem en de ellende van zijn leven uitmaakte, is vervallen. Onze overgrootouders kenden het gom-elastiek alleen als eene curiositeit, en onze grootouders alleen als een middel om potlood- schrappen uit te wisschen, of liever uit te stuffen. De eerste monsters werden in 1730 naar Europa gebragt, en nog in 1770 was het zoo schaarsch een artikel, dat het te Londen slechts in een eenigen winkel te bekomen was, waar een stuk van nog geen 8 teerling centimeter voor 3 shilling (f 1.80) verkocht werd. Dr. Prieslley in zijn werk over doorzigtkunde, dat in 1770 in het licht verscheen, spreekt er van, als ware het een nieuw artikel en beveelt het als stuf aan teekenaars ten gebruike aan. Daar deze grondstof evenwel tot die behoort, waarvan de natuur een als onuitputtelijken voorraad oplevert, zoo verschenen er allengs grooter hoeveelheden van in den handel, totdat het in 1S20 op alle markten onder de minste waarde hebbende artikelen voorkwam, en zelfs dikwerf louter in ballast werd aangevoerd. Omstreeks dezen tijd echter begon het aan proefnemingen onder worpen te worden, ten einde er zoo mogelijk voor de nijverheid partij van te trekken. Het werd nuttig bevonden als bestanddeel van schoensmeer en vernis; en van zijne veêrkracht begon men in Frankrijk gebruik te maken in de fabrieken van broekdraagbanden en kousebanden, doordien men draden van gom-elastiek in het weefsel opnam. In Groot-Brittannië vond Mackintosh zijne nog beroemde waterdigte kleedeven uit, bestaande uit twee dunne stoffen met eene laag gom-elastiek daartusschen. In de scheikunde kwam het gebruik van die grondstof allengs veelvuldig in zwang en had men met hare bijzondere eigenschappen veel op. In Groot-Brittannië en Frankrijk had de verwerking van 't gom-elastiek zelfs reeds een aanmerkelijken omvang bekomen, alvorens de grondstof de aandacht der Amerikaansche proefnemers tot zich trok. De Euro peanen slaagden, er partij van te trekken, omdat zij er voor'shands niet te veel vau vergden. De Franschen sneden de ingevoerde gomplaten in strooken, zonder ooit te beproeven, of ze die platen of bladen zelve konden bereiden. Mackintosh stelde geen oppervlak vau gom-elastiek aan de lucht bloot, en bragt geene oppervlakten van gom-elastiek in onderlinge aanraking. Niemand had nog eenig middel bedacht, om eens opgelost gom-elastiek tot zijne oorspron-

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 1