Engeland. Diiitschland. Zwitserland. Portugal. Amerika. Marine-Haven Nieuwediep. Correspondentie, SCHAGER MARKT van HEDEN. Volgens een gisteren middag uitgegeven bulletin, had de Prins van Wallis den nacht te voren goed geslapen; de krachten nemen toe en de plaatselijke pijnen verminderen. De Times prijst Prins Bismarck, omdat hij in den laatsten tijd in diplomatieke bescheiden van de Duitsche taal gebruik heeft gemaakt. Het blad verwacht, dat andere volken dat voorbeeld zullen navolgen en ieder zijne eigene taal zal gebruiken. De volgende twee opmerkingen zijn ontleend aan een zeer uitgebreid opstel der Times over „het stervende jaar". „Wijlen het gemeentebestuur van New-York en wijlen de Parijsche Commune zijn toonbeelden van de grotesque en der sombere zijde van do uiterste democratie. De Fransche revolutionist is vindingrijk, ernstig en wreed; de Amerikaansclie demagoog is praktisch, luimig en veil; van de twee soorten is het Iersch-Amerikaansclie type welligt het minst schadelijke." „Er bestaat gegronde hoop (aldus besluit de Times haar artikel) dat de Prins van Wallis zal blijven leven om de liefde des volks te regtvaardigen en te vergelden. Het zou dwaas en misdadig wezen om, steunende op de kracht der persoonlijke gevoelens, welke zoo duide lijk zijn ten toon gespreid, de openbare pligten te verwaar- loozen. De veiligheid der Kroon en van de overige staats instellingen hangt ten slotte hiervan af, of die instellingen blijken nuttig te zijn en te voldoen aan de beste belangen der natie; maar de Koningsgezindheid, welke, scherpzinnig als zij is, de slotsom, waartoe staatkundige berekeningen of ervaring leiden, voorziet, of, zonder hetzelve te weten, verwezentlijkt, is een der beste waarborgen voor gewillige gehoorzaamheid en voor ordelijke vrijheid." De voornaamste dagbladen van Londen geven bij de intrede in het nieuwe jaar, naar hunne gewoonte, een overzigt der gebeurtenissen van het afgeloopene en eene schets van den staat der zaken aan deszei fs einde. Het Daily News, een orgaan van de voorste gelederen dei- liberale partij, zegt, dat het ministerie een aanmerkelijk deel zijner partij van zich heeft vervreemd door de laatste lijk gemaakte wetsbepalingen betreffende het openbaar onderwijs, het middelbare en vooral het lagere schoolwezen, in den geest der kerkgenootschappen en onder den invloed hunner geestelijken te laten uitvoeren. De Times erkent dat feit, en voegt daarbij, dat de heethoofdige voorstanders van louter wereldlijk onderwijs het ministerie met scheuring der liberale partij bedreigen. Of de populariteit van den heer Gladstone en van zijne ambtgenooten geschokt is en ernstige afbreuk heeft geleden, gelijk door conservative dagbladen wordt beweerd, is bij de Times eene moeijelijk uit te maken vraag. Het streven der zich noemende nationale partij in Ier land naar „eene regering ten onzent," dat is naar eene afzonderlijke wetgeving en administratie, werd aanvankelijk door de Times tot onderwerp van spotternijen gemaakt; thans ziet dat blad „reden om te gelooven, dat er bij de eerstvolgende vernieuwing van het Huis der Gemeenten eenige ongelegenheden door dat streven zullen worden veroorzaakt." Dat de ziekte van den Kroonprins de toegenegenheid van het Engelsche volk voor het regerende geslacht heeft doen uitkomen, juist toen zij door de redevoeringen van den heer Dilke en van andere radicalen hier en daar twijfelachtig geworden was, wordt door de beide genoemde bladen opgemerkt; doch daarbij wordt door het Daily News herinnerd, dat in het begin des jaars menig hard woord tegen de dynastie, zelfs in het Lagerhuis, werd gehoord naar aanleiding der aanvrage om een uitzet voor eene dochter der Koningin. De beperking van het dagwerk tot negen uren, welke op het eind des jaars in vele takken der Engelsche fabriek- nijverheid door de werklieden verkregen was, wordt door do Daily News als eene goede, door de Times als eene bedenkelijke verandering voorgesteld doch die beide bladen geven te kennen, dat zij vermindering van ket werkloon moet medebrengen, zoo niet thans, nu de Engelsche fabri kanten goede zaken doen en dus ruim werkloon kunnen betalen, dan toch in het vervolg indien er weder dagen van onspoed en van verflaauwing voor de volksbedrijvig heid kwamen. Onder de gelukkige uitkomsten des jaars rekent de Daily News vooral den vooruitgang van het lager onder wijs in Engeland en Wales onder den invloed der nieuwe schoolwet. Opmerkelijke bijzonderheden worden daarbij vermeld, zooals dat er thans nagenoeg drie honderd steden in Engeland en Wales zijn alwaar de belastingpligtigen de zaak van het volksonderwijs in handen genomen en de zorg daarvoor opgedragen hebben aan plaatselijke com- missiën, door hen naar de voorschriften der nieuwe school wet gekozen; en dat het thans in de meeste groote steden van Engeland en Wales regel is, gelegenheid tot onderwijs voor ieder kind te verstrekken, maar tevens de ouders te verpligten om hunne kinderen naar de school te zenden. Ook ten platten lande ziet het blad eenige blijken van voor uitgang in de zaak van het volksonderwijs. Het Milk Journal constateert, dat van 1000 proefjes melk, van Londensche slijters afkomstig en door toedoen der redactie onderzocht, slechts 26 bleken onvervalscht te zijn. Zeker om het bekende Tichborne-proces minder inge wikkeld te maken, meldt de Times, dat zich te Cardiff, in Wallis, een tweede sir Hoger Tichborne heeft opgedaan, die treffend op den eersten gelijkt. Prins Arthur zal den 16 dezer naar Berlijn vertrekken om het „Ordenfest* bij te wonende Prins zal de gast van den Kroonprins zijn. Prins Arthur zal, naar men vermoedt, eene hooge decoratie ontvangen. Volgens de Economist was de prijs van inlandsche wol per baal in Jan. 1871 13 p. s. en in Dec. 21 p. st. 15.5. Gedurende het jaar 1871 zijn, met hulp der redding booten van de Engelsche Koninklijke Nationale Maatschappij, op verschillende punten der Engelsche kust te zamen 658 menschenlevens gered. Die Maatschappij heeft voorts in dat jaar het vergaan van 31 schepen voorkomen en voor de reddingen van 230 menschenlevens door visschers- en andere vaartuigen belooningen uitgedeeld. Verleden Zaturdag is te Glasgow de ketel gesprongen van eene nieuwe soort van locomotief, waarmede men zware macliineriën van eene scheepstimmerwerf vervoerd had, en die, daar het gevaarte eene nieuwigheid was, door eene menigte van knapen omringd, ledig terug kwam. De ketel is in de lucht gevlogen en in het dak van een eet huis nedergekomen. Naar luid van een telegram van Zondag, waren reeds zeven personen tengevolge van bij het ongeval bekomen wonden overleden en verwachtte men, dat zes anderen insgelijks sterven zouden, terwijl bovendien veertig personen meer of minder ernstig gekwetst waren. -Te Southampton kwam jl. Zaturdag per mailstoomer aan Prins Alaya, de zoon van wijlen Keizer Theodorus van Abessinië. Na langdurige reizen in Indië en China, waarbij hij zijn moedertaal geheel schijnt vergeten te hebben, is hij nu naar Engeland gekomen om zijn opvoeding te voltooijen. Bij de Nieuwjaars-receptie heeft de Keizer tot de generaals en de ministers eenige hartelijke woorden gerigt, waarbij hij zijne erkentelijkheid te kennen gaf over de wijze, waarop zij gedurende den oorlog tot de gelukkige vol brenging der grootsche taak hadden bijgedragen. „Thans (zeide hij) moet het aller streven zijn om den vrede, die ons, gelijk wij hopen, voor een geruimen tijd verzekerd is, dienstbaar te maken aan de bevestiging der grondslagen onzer tegenwoordige grootheid en aan de ontwikkeling van alle zedelijke en stoffelijke goederen des volks. Het nieuwe hoofd der admiraliteit, generaal von Stosch, is tegelijkertijd tot Pruissisch minister van Staat benoemd geworden. Het jongste werk van dr. A. Pierson, hoogleeraar te Heidelberg, is van geschiedkundigen aard; het is getiteld: Herinneringen uit Pruissen's geschiedenis, en dankt zijn ontstaan aan de gedwongen vacantie van den Hoogleeraar in het jaar 1870. Het werk wordt voorafgegaan door een merkwaardig „Voorberigt", waaraan wij de volgende karakterschets van het Nederlandsche Yolk ontleenen. „De Duitscher", zegt dr. Pierson, „buigt gemakkelijk voor zijn meerderenwij zijn eigenlijk geboren republikeinen, ofschoon altijd geboren in een aristocratische republiek en daarom geschikter, althans meer geneigd, tot voorgaan dan tot volgen. Met taai geduld vervolgt elk zijn eigen weg; elk woont ook in geestelijken zin, in zijn eigen huis, en gevoelt zich daarin heer en meester. Dat leven op eene verdieping, als in den vreemde, lijkt een Hollander in geen enkel opzigt. Het uiterste van zelfstandigheid, dat wij bereiken, schaadt misschien aan onze beminnelijkheid, aan onze toe schietelijkheid, waarvan sommigen beweren dat zij tewenschen overig laat. Het individualisme, dat wij koesteren, heeft ons welligt bij den vreemde den roep van stijfheid en koelheid verschaft; en inderdaad buitengemeen ontvlambaar zijn wij niet. Men kan ook slechts ontvlambaar zijn, wanneer het gevoel van gemeenschap sterk ontwikkeld en de bewust heid voortdurend levendig is, dat men deel uitmaakt van een groot geheel. Die bewustheid missen wij, juist omdat de persoonlijkheid ten onzent zoo sterk op den voorgrond treedt. De Hollander gaat niet met den stroom mede, bespeurt zelfs in de meeste gevallen niet naar den stroom, vervolgt zijn eigen koers en zorgt zeer naauwlettend dat een ander niet in zijn vaarwater komt. Wij hebben geene openbare meening, of liever wij hebben er minstens tien. Reis in ons vaderland een half uur met den sneltrein, en gij zijt in eene andere wereld; de bouwtrant en de spraak is anders; de bevolking heeft een ander aanzien; de alge- meene geest is anders. Wie vormt ten onzent eene school? Wie vermag eene partij bij elkander te brengen en te houden? Wie geniet eene algemeen erkende reputatie? Wie is volksdichter, wie volksredenaar? Gij, die het u inbeeldt; stopt de ooren, men schatert achter u. Hier kunt gij teekenen doen, sterk door het vertrouwen waarmede men u te gemoet komtginds is uwe kracht door het uitblijven van alle sympathie voor uw persoon verlamd. Elk heeft zijn kracht in een zeker isolement." In het aardrijkskundig jaarboek van E. Behm wordt het verbruik van suiker, koffij en thee per hoofd in de volgende landen, aldus opgegeven in ponden: Groot-Brittannië. 35.96 suiker, 0.90 koffij, 3.19 Vereenigde Staten 24.63 5.68 Nederland14.86 7.03 Frankrijk 14.30 2.32 Noorwegen11.04 6.92 Zweden9.80 0.80 Zwitserland9.60 5.28 Duitsch. (Zolver.). 9.42 4.03 Denemarken 9.00 3.40 België7.18 8.59 Portugal6.33 0.69 Italië5.20 0.90 Oostenrijk4.95 1.30 Spanje4.23 0.01 Rusland2.40 0.007 thee. 0.80 0.018 0.06 0.06 0.035 0.400 0.018 0.04 0.012 0.012 0.04 0.160 De studenten der Zurichsche universiteit hebben eene vergadering gehouden, om over de kwestie der vrouwelijke studenten te handelen. Men erkende de verdiensten van verscheidene der .dames, waarvan reeds vier gepromoveerd waren. Maar er waren er ook, die het er op toelegden om de professoren met onbescheiden vragen lastig te vallen of door cigarettes te rooken en buitensporige toiletten de aan dacht te trekken. Van deze laatste hadden er lid willen worden van de gymnastische studenten-vereeniging. Daar enboven blijkt het, dat velen niet de noodige kennis bezit ten om den cursus met goed gevolg te kunnen bijwonen. De studenten besloten eindelijk, in het belang der goede orde aan de universiteit, te verzoeken, dat de dames, die als studenten bij do universiteit wenschten te worden inge schreven, voortaan aan een examen zouden worden onder worpen. De Koning heeft jl. Dingsdag de Cortes met de ge bruikelijke plegtiglieden in persoon geopend met eene lange en belangrijke troonrede, waarin hij verscheidene voorstellen tot wijziging der Constitutie aankondigt, ten einde deze in overeenstemming te brengen met den geest van vrijheid dezer eeuw, en waarin hij zegt, dat de toe stand der geldmiddelen in de toekomst verbetering belooft. Gelijk men weet is den 17 Dec. jl. in de straten van New-York door toedoen van de aldaar gevestigde afdeeling der Internationale, een optogt gehouden ter eere van die mannen der Parijsche Commune, welke in Frankrijk ter dood veroordeeld werden en die straf hebben ondergaan; naar de opgave der correspondent der Londensche Times bestond de stoet uit twee duizend personen. Den 18 werd in het Huis der Vertegenwoordigers te Washington door een democratisch lid voorgesteld, de handelwijze der Fransche regering tegen de gevangen genomen belhamers van den Parijschen opstand te laken, als een uitvloeisel van haat en wraakzucht. Een ander lid stelde voor, tevens de hard vochtige handelwijze derSpaansclie overheden op Cuba, bepaal delijk het dooden van eenige studenten teHavana, af te keuren. Deze twee voorstellen werden met eene geringe meerder heid van stemmen verworpen, vooral wegens bedenkingen tegen den vorm. Daarop werd het volgende voorstel door een republikeinsch lid gedaan en door het Huis met alge- meene stemmen (181) aangenomen. „Het Huis heeft het gedrag van buitenlandsche gouvernementen niet te beoor- deelendoch het gevoelt innige deelneming voor elke poging om in andere landen zelfbeheer des volks en republikeinsclie instellingen te vestigen, alsmede hartelijke meewarigheid voor de nabestaanden en vrienden van al degenen die, hetzij op het slagveld, hetzij op het schavot, of elders het leven hebben verloren in den strijd voor de zaak der volks vrijheid." Naar aanleiding van den moord op de studenten te Havana, omdat zij in jeugdige brooddronkenheid baldadig heden hadden gepleegd aan het grafgesteente van een Spanjaard, die in den strijd tegen de Cubasche opstande lingen het leven verloren had, zijn eenige hoofdambtenaren van het bestuur van Cuba, waaronder de gouverneur, af gezet. Ook zijn er weder troepen naar Cuba gezonden. Zeilklaar Aankomst. 24 Nov. 4 Deo. 7 liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. G.K.G.v.Hogendorp. A.F.A.Hörner.Batavia. CorneliaAbramina. J. Stuur. Moutevideo. Fennecbiena. Bellatrix. Leentje van Dam. Johanna. Jan. H.W.Koetse. Barbados. H.C.Haacke. Soerabaija. F.F.Maathuis. Trinidad. H. H. Potjer. Curaqao. P. J. Mulder. Batavia. P. P. Huges. Montevideo H.J.Oosterhuis. Suriname. Z. Mulder. Batavia' II. B. Manje. Padang. J.G.Hoeksma. Curaqao. S. Visman. Macassar. L. Ruse. St. Ubes. Wiilem.&Clara. A.A.H.v.Herwerden. Batavia. Harmonie. T. J. Boer. Messina. II. Houtkoper. Suriname. W. Zeelt. Batavia. G. Molenaar. Curafao. L. Stuur. BueuosAyrcs. Jacoba&Christina. Gooregt. Avant. Kitty. Waalstroom. Nicola Gezina. Batoe Bassie. Eros. Suriname. Kandanghauer. Raphaël. Anua. Binnengekomen Koopvaardij schepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst. 3 Jan. Rosa of Sharon. G.H.Thompson. Duink.&Goedk. ïaganrog. 3 Tbalia. P. Hazleton. Tjeskie. 4 Cornelia. H. Croese. IhJ.Tweehuijs. Batavia. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Castor. P. A. de Boer. Middell. Zee. Stukgoed. ZurMühlen&Co Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). 12 12 Windrigting en Kracht. zw. z. z. 6k. 17„ 20„ Weersgesteldheid Barometer Stand. I Afw. 759.33 - 0.66 752.68 - 7.33 748.36-11.65 Thermometer C. Stand. 1 Afw. 5.0 3.5 3.8 t 2.1 f 2.3 t 1-0 Toestand van de zee. 0.90 Slechtw. 0.91 Holwater 0.97 3 Jan. 12 u. Bewolkt, goedweer. 4Jau. 8 u. Betrokken, wind, regenbnijen. 4 Jan. 12 u. Betr. wind en regen, onstuimig. Aan de nieuwe abonnés zij berigt, dat No. 1 van dezen jaargang is uitverkocht. PER TELEGRAAF, f a Lammeren f a - a 2 Bokk. en Geiten - 3 a 5 - 80 a 6 Magere Varkens- 8 a 16 -170 al90 25 Biggen - 3 a Ef a 300 Eenden c. 45 a 90 - a 40 Kippen - 40 a 80 - a Boter per kop -87£ al 00 12 a 16 Kaas per K.G. - 30 a 40 a Kip-Eijeren per 100 -500 a600 14 a 28 Eend-Eijeren a Paard Veulens 1 Stieren 4 Gehle-Koeijen Kalf-Koeijen Vaarzen Hokkelingen 7 Nucht.Kalveren- Vetteltammen - 670 Schapen

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 3