1872. N°. 3. Zondag 7 Januarij. 30 Jaargang. KENNISGEVING. Binnenland. HELDERSCHE MEI WEDIEPER COlRAM. Verschijnt Dingsdag-, Donderdag-'én Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post 1.65. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. VERTREKDAGEN DER BRIEVENMALEN Naar Oosi-Indië: via Triest 9 Januarij, 's avonds 6 u. 25 m. Brindisïl 2Januarij, 's avonds 6 u. 25 m. West-Indiè: via Southampton 15 Jan. 's morg. 6 u. 25 m. St.Nazaire 5 Febr. 's avonds 6 u. 25 m. de Kust van Guinea: 9 Januarij 's morg. 6 u. 25 m. Kaap de Goede Hoop: 8 Jan. 's morg. 6 u. 25 m. ut u u via Triest 7 Jan. 's m. 6 u. 25 m. De BURGEMEESTER der gemeente HELDER brengt, ter vol doening aan eene ontvangene aanschrijving, ter algeineeue kennis, dat de Koninklijke Pruissische Landdrostei te Osnabriick invoer van rundvee, uit dit Rijk herkomstig, in het district Aschendorf verboden heeft. Helder, De Burgemeester voornoemd, den 5 Januarij 1872. STAKMAN BOSSE. HELDER en NIEUWEDIEP, 6 Januarij. Voor 17 vacante plaatsen in de Nationale Vergadering te Versailles moeten op den dag van morgen verkiezingen plaats hebben. De meerderheid kan door den uitslag der te houden stemming niet worden verplaatst, maar toch kan door de te doene keuzen een zedelijken invloed uitgeoefend worden, die niet onbelangrijk is te achten. Met spanning wordt dan ook de uitslag verbeid, 't Is onmogelijk, met eenige waarschijnlijkheid naar den vermoedelijken uitslag te gissen. Niet het minst belangrijk is de keuze te Parijs, waar Victor Hugo candidaat is gesteld. In tegenstelling van hetgeen onder het keizerrijk geschiedde, zijn de prefecten in de betrokken departementen door den minister van Binnenlandsche Zaken aangeschreven om zich van iedere inmenging en van het gebruik maken van hun invloed op de kiezers te onthouden; alleen hebben ze de opdragt ontvangen om de kiezer* aan te sporen tot pligtsvervulling in dezen. De heer Jules Simon is weinig gelukkig met zijne nieuwe onderwijs-wet. De commissie, in wier handen het ontwerp is gesteld, bestaat grootendeels uit zijne tegenstanders in zake het onderwijs. Er bestaat weinig kans, dat de wets- voordragt tot wet zal verheven worden; door het toegeven CHARLES GOODYEAR. EEN 8TRIJDER IN *T GEBIED DER NIJVERHEID. Vervolg.) Patent-leer leidde tot de eerste Amerikaansche proefneming om van liet gom-elastiek in 't groot partij te trekken. Zekere E. M. Chaffee, opziener in eene fabriek van patent-leer te Boston, kwam in 1830 op de gedachte, het gom-elastiek uit te spreiden op doek, in de hoop een artikel te verkrijgen, dat de goede hoedanigheden van patent-leer zou bezitten en tevens waterdigt zijn. In het diepst geheim nam hij gedurende verscheidene maanden proeven. Door een kilo gom-elastiek te doen oplossen in ruim 1 liter geest van terpentijn en er genoegzaam lampzwart bij te voegen, om er de gewenschte kleur aan bij te zetten, verkreeg hij eene zelfstandigheid, welke, naar hij meende, uitmuntend aan het doel zou beantwoorden. Hij vond zelfs eene machine uit om haar gelijkmatig uit te strijken, en vervaardigde eenige monsters, welke alle voorkomen hadden van een zeer dienstbaar handels-artikel te zullen opleveren. De oppervlakte was, na in de zon gedroogd te zijn, vast en glad, zoodat Chaffee dacht, en zijne vrienden met hem, in eene uitvinding van buitengemeen groote waarde geslaagd te zijn. Hierop noodigde hij eene van de degelijkste mannen te Roxbury uit, zijne monsters te komen zien en van hem nadere toelichting te vernemen. Hij overtuigde hen van het belangrijke der uit vinding, en het gevolg der bijeenkomst was de in Feb. 1833 gevestigde Koxburv Gom-elastiek Vennootschap, met een kapitaal van f 75,000. De bloei dezer Vennootschap was verbazendbinnen een jaar was het kapitaal aangegroeid tot f 600,000, binnen het tweede tot f 750,000 en in het daarop volgende zelfs tot 1,000,000 De Vennootschap vervaardigde de door Chaffee uitgevonden stof, en menig artikel uit die stof, als jassen, petten, wagenkappen en dekken; spoedig kwam men ook tot schoenen zonder naad. Niets viel er af te dingen op het uitwendig voorkomen dezer artikelen, zoolang zij nieuw waren. Zij stonden dan ook in blakende gunst, en werden sneller verkocht dan de fabriek ze kon leveren. Deze verbazende voorspoed der Roxbury fabriek had het natuurlijk gevolg, dat in andere steden dergelijke inrigtingen tot stand kwamen. Er werden fabrieken opgerigt te Boston, Framingham, Salem, Lynn, Chelsea, Troy en op Staten-eiland, met kapitalen loopende van f 250,000 tot f 1,250,000, en alle schenen te bloeijen. Er was eene gom-elastiek-manie in die jaren, even groot als de in 1864 heerschende ten aanzien van het petroleum. Geen aandeelen te nemen in gom-elastiek-fabrieken werd door enkele slimme lui beschouwd, als een gering talent voor het doen van zaken en eene algemeene botheid van begrip te verraden. De uiterlijke verschijnselen waren dan ook wel geschikt, om aan de gewigtige eischen der geestelijkheid zou er evenwel nog kans zijn dat de minister slaagde. De Nationale Vergadering beeft hare goedkeuring verleend aan het wetsontwerp, waarbij aan afgevaardigden verboden wordt bezoldigde staatsambten aan te nemen, voor zooverre de benoeming daartoe van de regering uitgaat. Voor gezantschaps- en ministerposten werd eene exceptie toe gelaten. De vorst van Lippe-Detmold heeft de begrooting voor 1872, geschoeid op den leest van 1871, buiten de ver tegenwoordiging om, van kracht verklaard. De leden van den Landdag hadden allen (21) bun ontslag genomen en door den onwil der kiezers geen opvolgers bekomen vandaar dezen coup d'ctat op 1 Jan. 11., een handeling, die echter geen vrees voor 't behoud van de rust in ons werelddeel behoeft te verwekken. Heden werd alhier met militaire honneurs ter aarde besteld liet stoffelijk overschot van den 2den luitenant der infanterie van liet O. I. leger C. J. A. Reigersberg. Kort na zijn aankomst alhier met de Australië, overleed liij in het Marine-hospitaal. De opbrengst van den Noordhollandschen Staats spoorweg (HelderUitgeestZaandam) is geweest: over September jl. 24,496 en over October jl. J 22,183. Uit verschillende plaatsen verneemt men van onge lukken, door het zoogenaamde nieuwjaarschieten veroorzaakt. Ieder weet, dat sommige gewetenloozen met de uit gifte van Belgische centen veel verdienen, die dagelijks bij duizenden uit België in ons land worden ingevoerd, hetgeen eene winst van niet minder dan 6 pCt. oplevert, tengevolge waarvan men vooral in Limburg schier niets dan koper geld in omloop ziet en bij betalingen terug ontvangt. Immers bekomt men voor een gulden 2,12 fr. of 212 centimes; de twee centimes worden met de Hollandsche centen gelijk gesteld en voor een cent uitgegeven, zoodat men voor een gulden 106 Belgische centen bekomt. Vooral zijn het de winkeliers die er bij profiteren. Voor eenige weken betaalde een rijk graanhandelaar en molenaar te Sittard, die zich iedere week voor zijn handel naar Luik begeeft, zijn timmermande rekening bedroeg ruim 97, en de man ontving die som in Belgische centen, in zooge naamde knappers van 50 centen. De timmerman weigerde den mand met Belgische centen, en wat was nu het ant woord van den lijken molenaar? „Als gij dien mand met knappers niet aanneemt, kunt gij nog drie jaren op uw zelfs de geslepensten te verlokken. Men had hier te doen met eene ruwe grondstof van slechts weinige centen p.-r kilo waarde, en daaruit kon onverwijld een paar schoenen verkregen worden, welke ten minste f 5 per paar opbragten 1 Het was eene uitgemaakte zaak. Bovendien, er bestonden Gom-elastiek Vennootschappen, alle werkende met haar grootst vermogen en verkoopende al wat zij aan de markt bragten. Eerst toen deze tak van nijverheid tot voorschreven bloeijeuden toestand was opgevoerd, werd de aandacht van Charles Goodyear, een gefailleerden koopman in ijzerwaren te Philadelphia, op de hierbij ten grondslag strekkende grondstof gevestigd. In 1834 wegens zaken te New-York zijnde, kwam hem toevallig het uit hangbord der Roxbury Vennootschap onder de oogen, welke alstoen te dier plaatse een depot had opgerigt. Hij had niet lang te voren in de dagbladen beschrijvingen gelezen van de reddingsgordels uit gom-elastiek, eene toepassing van die stof welke zeer werd opgevijzeld. Nieuwsgierigheid dreef hem deu winkel binnen, ten einde die gordels in oogenschoujv te nemen; hij kocht er een van en nam dien meê naar huis. Als inboorling van Conneeticut bezat hij in volle mate de geneigdheid van eiken Yankee om elke nieuwigheid te onder zoeken, eerst om te weten op welke beginselen zij berustte, en vervolgens om te zien of er niets aan te verbeteren viel. Hij bezat trouwens bereids eenige ondervinding van de moeite, om verbeteringen ingang te doen vinden en er voorts het beoogde voordeel uit te trekken. Zijn vader, het hoofd der firma „A. Goodyear and Sons,'' waarvan hij deelgenoot was, had het eerst hooivorken vervaardigd uit veerkrachtig staal, in plaats van de zware, gesmeed ijzeren vorken, zooals deze door den dorpssmid werden afgeleverd; en Charles Goodyear kon zich best den tijd herinneren, dat zijn vader het voor een gelukkigen dag hield, als hij den een of anderen pachter overreed had een paar van de nieuwe vorken als geschenk van hem aan te nemen, onder voorwaarde dat hij er de proef meê nemen zon. Het was echter ook even versch in zijn geheugen, dat diezelfde vorken langzamerhand algemeen in gebruik waren gekomen, groote voordeeleu aan de firma hadden afgeworpen, en nog steeds een hoofd-artikel van dien handel uitmaakten, toen in 1830 het faillissement van huizen in het zuiden der Unie zijnen vader dwong tot staking van betaling. Hij was tevens bewust, dat, indien iets de firma A. Goodyear en Zonen uit hare verlegenheid helpen kon, zulks bestaan moest, in het bezit van betere middelen tot fabricatie en in den verkoop van artikels verbeterd door linn eigen vinding. Na den reddiugsgordel onderzocht te hebben, kwam hem eene verbetering in den opblazings-toestel mogelijk voor. Bij zijne eerst volgende veis naar New-York legde hij deze verbetering uit aan den agent der Roxbury Vennootschap, en bood haar aan te ver- koopen. De agent, getroffen door het vernuftige in de wijziging, geld wachten en ik laat bij een ander werken." De rijke molenaar had op 97, niet minder dan 5,82 gewonnen. Zoo gaat het algemeen. (Nieuwe N. H. Crt.) Men schrijft ons van Oudkarspel, dd. 5 dezer: „Op een ontrustbarende wijze werden lieden nacht de ingezetenen dezer plaats uit hunnen slaap gewekt. Te ruim drie ure in den nacht, terwijl een hevige storm woedde, brak er brand uit in het buis bewoond door den beer Gr. Eecen, directeur der 1ste Noordhollandsche Brandwaarborg- Maatschappij. In een oogenblik stond liet gansclie woon huis en kantoor, waar de archieven der 1ste Noordhollandsche Brandwaarborg-Maatschappij en die van de sedert twee a drie jaren geleden opgerigte Hollandsche Brandwaarborg- Maatschappij bewaard werden, in lichte laaije vlammen. De bewoners, bestaande uit den hoogbejaarden heer Gr. Eecen en zijne vrouw, benevens een kantoorbediende en meid, zijn de vlammen ontkomen, maar hebben niets kunnen redden. Alles, wat zich in woonhuis en kantoor bevond, is een prooi der vlammen geworden. Verontrustend was liet gezigt, zoo als de vlammen rondom zich sloegen en de vuurregen, die zich door den hevigen storm verspreidde. Gelukkig voor de gemeente dat er een vrij groote ruimte was tusschen het brandend en naastbij gelegen woonhuis en dat er juist een zware regenbui viel. Nog gelukkiger echter dat de wind eenigzins van rigting veranderde en zich van het zuiden naar het zuid-westen keerde, waardoor het bedreigde perceel steeds meer buiten gevaar kwam en het vuur meer het vrije veld werd ingejaagd. De oorzaak van het ontstaan des brands is gansch onbekend, ook weet men niet of de brand in het kantoor of in de schuur begonnen is. Jongelui, die op de koffij waren geweest en ten drie ure ongeveer het huis nog passeerden, hebben niets ontdekt en naauwelijks waren ze tehuis of alles stond in lichte laaije vlam. De kantoor bediende werd door het knetteren van het brandende hout uit zijn slaap gewekt en toen hij de spreekkamer doorgaande de kantoordeur opende, kwam de vlam hem te gemoet. Iets van de papieren en archieven de assurantie betreffende te redden, hieraan viel niet meer te denken. Terstond wekte bij patroon, patrones en dienstmeid, die dadelijk het brandend gebouw verlieten. De zware regen en de windrigting zijii in den plaats gehad hebbenden brand Oudkarspels bewoners weldadiger geweest dan zij zich zei ven zijn. Jaren lang heeft men de wetenschap geliad, dat de dorpsbrandspuit een regte prul is. Ruim drie jaren geleden heeft de naburige gemeente schonk den uitvinder zijn vol vertrouwen, gedeeltelijk door hem te verklaren waarom de Vennootschap de verbeterde buis niet koopen kon, maar vooral met het doel om de hulp van een schrander brein te verwerven in het te boven komen van een bezwaar, dat de Vennootschap met volslagen ondergang bedreigde. Hij deelde hem meê, dat de voorspoed der gom-elastiek vennootschappen in de Y'ercenigde Staten ten eenenmale bedriegelijk, niets dan schijn was. De Roxbury Vennootschap had in de koude maanden van 1833 en 1834 groote hoeveelheden schoenen en andere artikelen ver vaardigd, welke gereedelijk tot liooge prijzen verkocht warenmaar gedurende den volgenden zomer was het meerendeel daarvan ge smolten. Er was voor f 50,000 waarde teruggezonden in eenen staat van lijvigheid als van gewone gomgelei en een zoo onaan- genamen reuk verspreidende, dat men verpligt was geweest alles onder den grond te begraven. Er waren nieuwe hulpmiddelen gebezigd, nieuwe werktuigen aangebragt, maar steeds bleven de artikelen zieh oplossen. In sommige gevallen hadden de schoenen de hitte van eenen zomer verduurd, maar waren toch in den volgenden gesmolten. De wagendekken werden kleverig in de zon en stijf in de kou. De directeuren waren ten einde raad, daar er twee jaren vereischt werden om eene nieuwe methode te beproeven en zij gedurende al dien tijd niet wisten, of de vervaardigde artikels al dan niet op den duur waarde zouden bezitten. Hielden zij op te fabriceren, dan hadden zij ook eenen wissen ondergang voor oogen; bleven zij doorgaan met werken, dan zou wel eens de voortbrengst van eenen geheelen winter zich onder hunne handen kunnen oplossen. Het kapitaal der Vennootschap was bereids zoover uitgeput, dat zij, bijaldien de ware wijze van bewerking niet spoedig ontdekt werd, genoopt zou wezen hare matten op te rollen. De agent drong er dan ook bij Goodyear op aan, geen tijd te verspillen aan kleine verbeteringen, maar al zijne pogingen te rigten op de uitvinding van het geheim, hoe de grondstof zelve moest verwerkt worden. De Vennootschap kon wel niet zijn verbeterden opblazer koopen, doch kon hij haar slechts leeren, hoe gom-elastiek tegen zomer warmte te bestendigen, zoo was er kwalijk een prijs te noemen, welke zij niet gaarne voor zijn geh'cira zou willen uitbetalen. De ergste vermoedens der directeuren van de Vennootschap werden verwezenlijkt. Het publiek had er spoedig genoeg van, gom elastieken schoenen te koopen, die gedurende den zomer alleen bewaard konden blijven door ze in een koeltoestel te bergen. In het derde jaar der manie begonneu de gom-elastieken fondsen te dalen, en de Roxbury aandeelen zelve kwamen tot slechts ruim f 6 naar beneden. Voordat 1836 ten einde was, hadden alle Ven nootschappen opgehouden te bestaan, bij haar val honderde gezinnen in diepe ellende dompelende. De lompe vormlooze schoenen uit

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 1