Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Burgerlijke Stand. Gemeente Zijpe. ALKMAARSCHE MARKT VAN HEDEN. A D V E RTENTl ËN. Maatschappij Tot Nut van 't Algemeen. Engeland. De Prins van Wallis neemt voortdurend in krachten toe. Naar gemeld wordt, zullen de verschillende persen, zet- en distribueer-machines van den Times, in volle werking vertoond worden op de internationale tentoon stelling van 1872. De snelheid, die door de verbinding der verschillende werktuigen verkregen wordt, is ongeveer driemaal grooter dan bij de gewone thans gevolgde wijze. Drie malen per week zal de mailéditie op de tentoonstelling gedrukt worden en wanneer het eenigzins mogelijk is, ook het dagelijksche bijvoegsel van het blad. Britisch medical Journal vestigt do aandacht op de gevaarlijke eigenschap van melk als overbrenger van be smetting, en geeft verslag van eenige waarnemingen te dien opzigte gedaan. Te Peurith deed zich het eerste geval van scharlakenkoorts voor in het kleine, slecht ingerigte vertrek van een melkslijter, en van daar verbreide zich de ziekte in den omtrek nagenoeg alleen in de huizen, waar men zich van zijne melk bediende; zonder eenigen twijfel had dio melk de smetstof in zich genomen en overgeplant. In eene der voorsteden van Londen was dezelfde ervaring op gedaan. Eene typhus-epidemie maakte hare slagtoffer» uitsluitend onder de klanten van een aldaar gevestigden melkwinkel. Een opzettelijk onderzoek bragt op het spoor van een water-reservoir, waarvan het water voor het schoon maken der melkvaten, misschien ook voor het wasschen der melk, gebruikt werd. De wanden van het reservoir waren ten deele vergaan, daardoor stond het met eene na- burigen beerput in verbinding, en zoo was de melk, in stede van de versterkende drank, die zij moest wezen, drager ge worden van ziekte en dood. Om het gevaar te voorkomen, dat het gebruik van melk, bij het heerschen van epidemiën, stellig na zich slepen kan, wordt de raad gegeven, om geene andere dan flink gekookte melk te gebruiken. Het voornaamste en meest gelezene der door en voor werklieden geschreven Engelsclie bladen, the Beehive, bevat in zijn nommer van 1 Jan. een overzigt over het afgeloopen jaar, waarin het volgende voorkomt: „Twee dingen zijn als bijzonder opmerkelijk te ver melden; de werkende klasse is gematigder geworden, zonder in standvastigheid verloren te hebben, en de andere klassen der staatsburgers hebben erkend, dat de denk beelden en wenschen der werklieden verdienen dat er acht op geslagen worde. Wel werden vele pogingen gedaan om de rijken door valsche voorstellingen bevreesd te maken voor het streven der armen. Let toch zeide men op de Parijsche Communisten en op de Internationale, die zich over geheel Europa verspreidt en zelfs in Engeland binnendringt! Maar welk verstandig mensch zal zich door zulke ijdele schrikbeelden laten misleiden? Wat de meer- vermogenden in den lande te doen hebben, is: alles van de hen omringende volksmassa te verwijderen, wat deze zou kunnen verleiden om onwettige en met de constitutie strijdige middelen aan te grijpen. Wie oogen heeft om te zien en verstand om ze te gebruiken, zal zich ligtelijk overtuigen dat het verlangen naar republikeinsche instel lingen hier te lande slechts in zeer geringe mate aanwezig is, en dat de invloed der Internationale onder ons niet verder gaat dan juist voldoende is om duidelijk te bewijzen, dat de werklieden als ligchaam te verstandig, te geduldig, te Engelsch zijn, om zich met dergelijke wilde, onbekookte en verderfelijke plannen in te laten. Geeft ons gelijk Scott Hussel aanbevolen heeft gezondere woningen, gepastere uitspanningen, handwerksscholen, beter ingerigte markten en gemeentebesturen, dan zult gij weldra onder vinden, dat de zwaar werkende millioenen even tevreden kunnen zijn, alsof zij in paleizen woonden en in koetsen reden." Een ander blad merkt hierop aan: „Deze laatste ver klaring zal men niet te letterlijk moeten opvatten, want, nadat aan al de opgesomde vorderingen voldaan was, zou de werkman toch nog wel andere onvervulde wenschen overhouden; het wenschen neemt bij den mensch eerst in het graf een einde. Maar met dat al is het zeer opmer kelijk, hoe stellig en bepaald het invloedrijkste van de bladen der werklieden het bestaan van republikeinsche denkbeelden ontkent en de „wilde, onbekookte en verderfe lijke" plannen der Internationale verwerpt. Dergelijke ver klaringen zijn alleszins geschikt om het oordeel van velen over den geest onzer werklieden ten goede te wijzigen." Jl. Donderdag ochtend zijn te Sheffield verscheidene hevige schokken van aardbeving gevoeld. De beroemde Engelsclie philanthrope, baronnes Burdett Couts, zal waarschijnlijk de zeldzame eer genieten zij deelt die met wijlen Peabody dat bij haar leven een standbeeld voor haar wordt opgerigt. Pogingen zijn door arbeiders daartoe in het werk gesteld. Bij een regtszitting in het dorpje Kilyclogher in Ierland, is de vloer der geregtszaal, waarin 300 personen bijeen waren, ingestort; vele hunner zijn door den 18 voet hoogen val doodelijk gewond. Düitschlaiid. In de omstreken van Aken heerscht thans onder de paarden eene verschrikkelijke ziekte, naar men zegt, een soort typhus. In weinige dagen zijn 31 paarden hieraan bezweken. Te Erlangen is in het krankzinnigengesticht overleden, Gustav Chorinsky, een man van aanzienlijk geslacht, die voor ruim drie jaren, geholpen door freule von Ebergenyi, met wie hij in ongeoorloofde betrekking stond, zijn echt genoot door middel van vergift om het leven bragt. Beide giftmengers werden tot langdurige tuchthuisstraf verwezen. Chorinsky werd waanzinnig en overgebragt naar het krank zinnigengesticht te Erlangen. Freule von Ebergenyi bevindt zich in Oostenrijk in een tuchthuis. Dezer dagen was de Academiestraat te Pesth het tooneel van een vreeselijk schouwspel. Even over half vier werd de opmerkzaamheid der voorbijgangers op het huis van den heer Ganz gevestigd, waar uit een dei- vensters van de vierde verdieping een gillend hulpgeschrei weerklonk. In het volgend oogenblik zag men, hoe een vrouw hals over kop uit het venster trachtte te storten. Do beide kinderen van de ongelukkige, meisjes van 12 tot 14 jaar, schenen het noodlottige voornemen van haar moeder bemerkt te hebben en waren nog juist bij tijds toegeschoten om do voeten te grijpen en den val harer moeder te breken. Zoo hing de arme vrouw met het gcheele bovenligchaam uit het venster, het hoofd naar om laag, waarmede zij herhaaldelijk tegen den muur onder het venster sloeg. De kinderen schreeuwden om hulp, terwijl de moeder al haar krachten inspande om de voeten los te wringen. Het in groote menigte zaamgestroomdc publiek, riep de kinderen, die meer en meer uitgeput raakten van inspanning, toe, dat zij nog slechts eenige minuten moesten trachten vast te houden, tot er hulp kwam opdagen. Een gedeelte van de toeschouwers liep het huis in, do overigen pos teerden zich onder het venster, om de hangende vrouw, die elk oogenblik aan de krachtelooze armen van de kinderen kon ontglippen, te kunnen opvangen. Dit verschrikkelijke tooneel duurde ongeveer tien minuten, vóórdat de conciërge en nog eenige personen aan het venster verschenen en de kinderen, wier krachten het geen minuut langer hadden uitgehouden, aflosten. Zoo gelukte het eindelijk, de beklagenswaardige vrouw, die reeds half bewusteloos en donkerblaauw in liet gezigt was, weder binnen de kamer te trekken. De ongelukkige is de echtgenoot van den koopman Ganz en werd in een plotse- lingen aanval van waanzin tot die vreeselijke poging, om zich het leven te benemen, gedreven. Rusland. Het Journal de St. Petersbourg, hetwelk van wege het Russische ministerie van Buitenl. Zaken uitgegeven wordt, betuigt aan de Amerikaansche natie dank voor „de harte lijke en warme ontvangst," welke de grootvorst Alexis van haar genoten heeft, en verzekert dat de grootvorst naar Amerika gegaan is als „vertegenwoordiger van het gevoel van sympathie, hetwelk Rusland voor de Amerikaansche natie koestert." „Rusland, dus vervolgt het blad, ziet in de aan Z. K. H ten deel gevallene ontvangst een bewijs, dat dit gevoel door het Amerikaansche volk hoog gewaar deerd wordt, en dat dit volk van zijnen kant in volle mate door hetzelfde gevoel jegens Rusland bezield is. Rusland zal dit niet vergeten. Wanneer twee groote landen door wederkeerige sympathie, die zich bij elke gelegenheid zoo algemeen openbaart, vereenigd zijn, wanneer zij bovendien het nationale instinct der gemeenschappelijk heid van belangen hebben, dan mag men daarin met zekerheid een onderpand zien van hechte en duurzame goede betrekkingen." Italië. Een Katholiek, die dagelijks toegang tot het Vaticaan heeft, schrijft in eenen brief uit Rome van 26 Dec. jl. het volgende aan het Journal de Bruxelles: „Al miste Rome bij dit Kersfeest de plegtigheden van vroegere jaren, toen de Paus de misse in de domkerk van St. Pieter vierde in bijzijn eener uit alle deelen der wereld zamengevloeide schare geloovigen, Rome is evenwel ook nu den naam van hoofdstad waardig gebleven. De kerkelijke overheid had gemeend de vergunning tot het houden der in den Kers nacht gebruikelijke misse niet te moeten verleenen; de kerkgebouwen waren dan ook gedurende den nacht ge sloten doch zoodra zij in den ochtend geopend werden, stroomden de geloovigen toe, en de toeloop hield den ganschen dag aan. In de Jezuïtenkerk, bijvoorbeeld, waren minstens twaaf duizend menschen vereenigd om de predikatie van den pater Gallerani, van de orde van Jezus, aan te hooren. Deze verkondigde den aanstaanden triomf der goede zaak; hij wordt deswege door de revolutionaire dagbladen dezer stad met spotternijen vervolgd. In de Groote Mariakerk, waar de gewijde krib als naar gewoonte op het altaar ten toon was gesteld en door hare eenvoudigheid te midden der ruime en weidsche kerk prijkte, was de toevloed zoo groot, dat er schier geweld noodig was om binnen te komen. De Paus heeft in persoon driemalen de misse gevierd, des middernachts, des ochtends en op den middag, telkens in het VaticaanZ. H. toonde na het verrigten van al de plegtigheden van den dag geen zweem zelfs van vermoeidheid. Amerika. In den Senaat heeft de heer Buckingham een protest voorgelezen van 10,000 vrouwen uit Connecticut, die bedanken voor het stemregt, hetgeen de heer Summer haar wil verleenendit regt zou, meenen de adressanten, het werk van vrouwen op de fabrieken benadeelen, en oneens gezindheid in de gezinnen stichten, als man en vrouw verschillende politieke gevoelens waren toegedaan. Te Lima, hoofdstad van Peru, is onlangs generaal Melgarejo, ex-president van Bolivia, door zijn schoonzoon, generaal Sanchez, doodgeschoten. Verscheidene jaren zijn er verloopen tusschen de uitvinding der naaimachines in Amerika en de laatste verbetering in constructie, die zij hebben ondergaan. Verge lijken wij de eerste naaimachines, die een kettingsteek maakten, met den tegenwoordigen borduurwerker met vijf kleuren dien „la Silencieuse" bezit, dan blijkt dat vak van werktuigkunde bijna uitgeput, want voor huishoudelijk ge bruik is de naaimachine op een hoogte, die, oppervlakkig beschouwd, alle vordere verbering onnoodig maakt. Zoo niet met de breimachine. Vóór dat dit werktuig het burger- regt naast de naaimachine in de huishouding zal verkregen hebben, moet er nog veel aan verbeterd, vereenvoudigd en doelmatiger gemaakt worden. Het is daarom ver blijdend te zien, dat er pogingen worden gedaan om de machine van Lamb te verbeteren. Bickfort heeft een nieuwe breimachine voor huishoudelijk gebruik gemaakt, die verschillende gebreken van de Lamb'sclie heeft verbeterd. De machine, door hem, „Little Rapid" genaamd, breidt rond, en draait rond, kan grof en fijn werk maken, meer deren en door verschillende bijgevoegde deelen aan. het werk alle vormen geven, die gewenscht zijn. Van 29 December 1871 tot 5 Jauuarij 1872. ONDERTROUWD: L. H. Edcius, werktuigmaker en C. VV. II. Lafon. C. Kossen, werkman en S. de Leeuw. J. Dalmeijer, schilder en G. Vroon. GEHUWDP. A. E. Thijssen en N. Abbenes. J. Mens en T. Rieuwers. BEVALLEN: C. C. Kooij, gcb. Naudorff, (D.). A. M. D. Sturk, geb. Schmidt, (Z.). M. Pooij, geb. Metzelaar, (Z.). M. E. van der Meer, geb. Whittingham, (Z.). A. van den Brom, geb. de Jong, (Z.). M. E. Smit, geb. Bonefacius, (2 Z.). M. Bieren broodspot, geb. Lastdrager, (D H. J. W. Audenaerde, geb. Lacor, (D.). Z. Dortmundt, geb. van Hotte, (Z). Jonkvrouwe M. T. A. van der Meersch, geb. van der Wijek, (DM. G. ter Beek, geb. Witte, (DW. van Dok, geb. Enters, (Z.). OVERLEDEN: W. C. Pacaud, 3 jaren. A. Hubbeliag, geb. Mantel, 78 jaren. A. Schaap, geb. de Ruijter, 31 jaren. A. A. O. Capteijn, 23 jaren. C. J. A. Reigersman, 27 jaren. W. C. van den Heuvel, 21 maanden. G. Hellegers, geb. Bakker, 49 jaren. E. Feich, 28 jaren. S. P. Knaven, geb. Luijt, 35 jaren. P. H. Voskuil, circa 41 jaren. II. Lijding, 7 jaren. G. Pels, 64 jaren. Ambtshalve ingeschreven 1. Van 15 tot 31 November 1871. ONDERTROUWD: Geene. GETROUWDA. Koopman en M. M. Stikkel. GEBOREN: Gerritje, dochter van P. Dissel en A. de Graaf. Jan, zoon van A. Zander en A. Meijer. Cornelia, dochter van S. Thoes en M. C. de Wit. Lummegi Maria, dochter van B. Kort- lioven en A. Smidt. Cornelis, zoon van C. Schrijver en L. Visscher. Jacob, zoon van S. Kossen en A. Doorn. Jacob, zoon van VV. Strooper en M. Rodenburg. OVERLEDENHillegonda Visscher, 82 jaren, weduwe P. Ellen. Barbara Dissel, 45 jaren, echtgenoote van II. Hoogakker. Cornelis, 3 weken, zoon van J. Brouwer en T. Grin. Jacoba, 10 weken, dochter van D. Koster en M. Breed. Trijntje Vlam, 72 jaren, echtgenoote van C. Bellis. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). Cv 3 3 [Jren. J Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh.j procent. Toestand van de see. Stand. Afw. Stand. Afw. 5 12 zzw. 15k. 737.13 -22.90 7.5 f 4.9 0.93 Holwater 6 8 zwtw. 25 748.15 -11.90 5.0 t 4.1 0.84 Hol. 6 12 zw. 7 752.34 - 7.71 5.8 f 3.3 0.85 u Weersgesteldheid: 5 Jan. 12 u. Digtbewolkt, buijig. 6 Jau. 8 u. Onstuimig, wind, buijig. 6 Jan. 12 u. Helder, beneveld, goedweer. In den nacht tusschen Donderdag en Vrijdag jl. werd ten 51 ure een windstoot van 70 K.G. op den vierkanten meter waarge nomen. De windrigting was achtereenvolgens Z., ZtW. en Z.ZW. Ten 6 ure was de winddruk weder tot 50 K.G. verminderd. Ten 6^ ure 's morgens was de laagste bavometerstaud 734,8 millimeters evenwel was de temperatuur opmerkelijk hoog, teekende de ther mometer 9°.9 Celoius, of 8°.9 boven den normalen stand. Heden nacht ten 4 ure werd weder een windstoot waargenomen van 61 K.G. en ten 5 u. 10 m. van 64 K.G.; de windrigting was toen WtZ. 1 Paardenbov.'tjaar f 60a Veulens - a 1 Koeijen - 120a Vette Kalveren - a 10 Nuchtere dito - 7 a 15 96 Schapen - 12a 26 Lammeren - a VetteVarkens.pK.G.f a 25 Magere dito - 7a 15 52 Biggen ben. 10 w.- 2a 6 4 Bokken en Geiten - 4a 5 Kleine dito e a Ezel Boter, per 0.630 K.G. f a c 90al00 Getrouwd W. F. H A U B E R en T. R U IJ G H. Amsterdam, 4 Januarij 1872. Getrouwd P. A. E. THIJSSEN en N. ABBENES. Helder, 5 Januarij 1872. Heden overleed, na een langdurig en smartelijk lijden, mijn geliefde Echtgenoot, de Wei-Edele Heer PIETER HENDRIK VOSKUIL, in den ouderdom van circa een en veertig jaar. Nieuwediep, 3 Januarij 1872. Weduwe P. II. VOSKUIL, Tiiieeens. Heden overleed ons geliefd Kind JAN DIRK, circa 3 maanden oud. Anna Paulowna, 5 Januarij 1872. D. A. BAKKER. S. C. BAKKER—SIPMAN. Heden overleed om geliefd Zoontje ADRIANUS GERRIT, in den ouderdom van driejaren en twee maanden. Nieuwediep, 5 Januarij 1872. A. VAN DAM, C. VAN DAM—COPPÊ. VOLKSVOORDRACHT, afgewisseld door JEI XIEU, op Vrijdag den 13 Januari 1873, des avonds ten 71 ure, in het lokaal T1VOLI. Sprekers: de Heeren THIE, GREIDANUS, LEICII en v. d. PAUWERT. Toegangkaartjes h ÏO Cents verkrijgbaar hij de Heeren, vroeger vermeld, en Vrijdag 's avonds aan het lokaal. -

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 3