A. A. BAKKER i n n e n I a n d „W ij huldigen het goed e.,: Verschijnt Dingsdaq-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65. Uitgever lï r c u KOIËKPLEISs. S°. 103. "Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 cent, elke regel lneer 15 cent. Grocte letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. VERTREKDAGEN DER BRIEVENMALEN Naar Oost—Tndlë: via TV/és/^ 3 Januarij, 's avonds G u. 25 ra. u e BrindisiV2Jaman'], 's avonds G u. 25 ra. West-Tudiè: via Southampton 15 Jan. 's morg. G n. 25 ni. St.Nazaire 5 Febr. 's avonds 6 u. 25 ra. dó Kust van Guinea: 15 Januarij 's morg. 6 u. 25 ra. Kaap de Goede Hoop: 23 Jan. 's morg. 6 u. 25 ra. u via Triest 22 Jan. 's ra. 6 u. 25 ra. HELDER en NIEUWEDIEP, 9 Januarij. Berigten uit Noord—Amerika houden in, dat onder scheidene Commune-mannen, op behendige wijze uit Parijs ontsnapt, aldaar aangekomen en nog altijd met de bekende gevoelens bezield zijn. De verhalen van hunne welgelukte pogingen om leven en vrijheid te redden zijn niet onbe langrijk. Dat die Communisten alle hoop zouden hebben opgegeven, om te eeniger tijd weder in hun vaderland het roode vaandel te doen wapperen, is niet te verwachten. Men zegt, dat de ex-Koning Frans II van Napels in dat land nog altijd tal van aanhangers heeft. Bladen, die gewoon zijn de verjaging van dien vorst af te keuren en te betreuren, verzekeren, dat aan dien ex-Koning een adres is toegezonden, inhoudende do betuiging van hulde en de uitdrukking van den vrensch, dat de onttroonde vorst spoedig weder met het vorstelijk oppergezag worde bekleed. In die berigten wordt verzekerd, dat bedoeld adres door niet minder dan 789,108 personen is onderteekend. Wij durven niet verzekeren,- dat deze berigten op waarheid zijn gegrond, daar men zou mogen verwachten, dat in dat geval dit blijk van sympathie geen op zichzelf staand feit zou zijn. Ondanks don door republikeinen zoo hoog geroemden toestand in do Noord-Amerikaansche Unie, verneemt men vandaar den laatsten tijd steeds klagten over ergerlijke CHARLES GOODYEAR, EEN STRIJDER IN 'T GEBIED DEI! NIJVERHEID. C Vervolg.) In eene kleine woning te Pkiladelpliia begon hij in den winter van 183435 in allen ernst zijne nasporingen; hij smolt zijn gom-elastiek aan den huiselijken haard, kneedde het met eigen handen, spreidde het over eene marmeren plaat uit en rolde het met een rolstok glad. Het vooruitzigt op eenen gnnstigen uitslag lachte hem van den beginne af toe en viiurde hem aan. Spoedig was hij bij mngte platen gom-elastiek te bereiden, welke even digt en stijf schenen als die van elders ingevoerd, cn eenen vriend verlokten hem eene som voor te schieten, groot genoeg om eenige hotiderde paren schoenen te vervaardigen. Ilij slaagde er in zijne schoenen op te werken met verschillende patronen, welke er een spiksplinter nieuw en sierlijk voorkomen aan gaven. Gedachtig aan de tegenspoeden van de Roxbury Yennootschap, had hij trouwens de voorzigtigheid zijne schoenen tot in den zomer op te leggen; de hcete dagen van Jnnij echter verkeerden ze allen in een «eek en stinkend deeg. Zijn vriend was ontmoedigd cn weigerde hem allen verderen bijstand. Wat hem zeiven betreft, dergelijke onder vindingen als deze mogten voor eene korte poos zijnen geest ter neder slaan, op den duur strekten zij slechts ten prikkel tot nieuwe pogingen. Hij begon alsnu te bedenken, of soms niet de terpentijn, door hem tot oplossing van het gom-elastiek gebezigd, of wel het lainp- zivart tot kleuring daarvan aange«;end, zijn fabrieaat bedierven. Hij hield het voor een opmerkelijk geluk dat hij eenige vaten gomsap, niet gerookt en nog vloeijend, kon meester worden. Toen hij zich naar de loods begaf,, waar het kostbaar sap was opgelegd, werd hij aangesproken door een Ier in zijn dienst, welke hem in groote opgewondenheid mededeelde dat hij 't geheim ontdekt had, hierbij «'ijzende op zijne overbroek, die hij in 't sap gedompeld had cn thans met opgesteven gom-elastiek zeer net hekleed bleek. Voor een oogenblik dacht hij, dat Jerry werkelijk bij toeval achter het geheim gekomen was, maar de man, die zich op een vat naast het vuur had neergevlijd, vond, toen hij «rilde opstaan, zichzelven aan het vat en zijne pijpen aaneengekleefd. Hij moest uit zijne overbroek «-orden losgesneden. Zijn meester ging teen over tot proefnemingen met het sap, doch ontwaarde spoedig dat het bevallig «ritte kleed, daaruit vervaardigd, de hitte niet heter verdragen kon, clan artikelen op de gewone wijze verkregen. liet is iutusschen opmerkelijk, dat uitvinders zoo zelden eenig regtstreeksch licht ontleenen van de wetenschap in hun eigen tijd. Jaines Watt schrijft wel in zijne nederigheid aan den hooglceraar Black een gedeelte van den roem in zijne verbeteringen aan het stoomwerktuig toemaar het blijkt uit zijn eigen verslagen zonne klaar, dat hij zonder eenige hulp zijne groote ontdekking van het koelvat bewerkstelligde. Black stond hem ter zijde, om hem tc onderrigteu en te vormen; maar de vonk van 't genie, «'elke het stoomwerktuig maakte tot hetgeen wij 't nu zien, «-as geheel zijn eigen. De wetenschap van Glasgow u-erd ijverig door hem nopens de gebreken van de oude machine gepolst, maar zij gaf hem geenerlei wenk met betrekking tot het heelmiddel. Het was James Watt, mathematisch-instrumeutmaker, met een inkomen van f8.40 (14 shilling) 's weeks, die over ziju klein model zat te peinzen aswaggn»BgSKaaBS5BssijaEas93gg^5SiSS5 misbruiken in liet staatsbeheer, inzonderheid bij het begeven van ambten en bedieningen. Dit heeft aanleiding gegeven tot het voorste] dat door den Senaat eene commissie uit zijn midden zou worden benoemd, belast niet het doen van onderzoek naar de bestaande misbruiken. Dit voorste! of de uitvoering er van werd voorkomen door een verslag van den president, behelzende tevens de voordragt eener nieuwe regeling van do benoeming der staatsambtenaren. Zooveel schijnt evenwel duidelijk te zijn gebleken, dat de zoozeer gewraakte misbruiken werkelijk bestonden en als een worm knaagden aan bet welzijn van den Staat, aan den goeden gang der staatsmachine. Dezer dagen beeft de Pruissische minister van Koop handel met onderscheidene leden van 't Huis van Afge vaardigden eene conferentie gehouden, waarin o. a. deze op de sociale kwestie betrekking hebbende punten in behandeling kwamen: 1. maatregelen, waardoor de partijen tot elkander gebragt kunnen worden, bijv. door de onder nemers in te lichten omtrent bun eigenbelang bij bet bevredigen van gegronde cischen en bij de zorg voor de welvaart bunnor werklieden; deze behooren daarentegen opmerkzaam te worden gemaakt op het bedriegelijke der socialistische leerstellingen en op de noodzakelijkheid van de voornaamste maatschappelijke instellingen en van de zamenwerking met bet kapitaal2. maatregelen ter bescher ming der arbeiders tegen de nadeelige concurrentie; maximum van werktijd, opheffing van het werken op Zondag, bescher ming der kinderen en jeugdige werklieden tegen overmatige inspanning, controle tegen onbillijke bepalingen der fabri kanten, waarborgen tegen onjuiste betaling van loon; 3. maatregelen tot verbetering van den toestand der werklieden, vooral door onderwijsook voor vrouwen en meisjes, betere woningen voor den werkman, kapitaalvorming, spaar kassen, levensverzekeringen, bouwvereenigingen, pensioen en ziekenfondsen4. maatregelen om geschillen tussclien ondernemers cn werklieden bij te leggen, en eindelijk 5. maatregelen, dienstig om bet misbruik der arbeiders van ■ws scaizy-w-tfssvaKtoyö totdat liet denkbeeld van een koelvat hem voor den geest schoot, toen hij zijne Zondagsehe namiddagwandeling in Glasgoiv-Green deed. Goodyear deed soortgelijke ondervindingen op. Philadelphia «-as steeds bekend wegens hare scheikundige producten, en die stad voorziet nog in 't grootst gedeelte Van het platteland met toebereide droogerijen en chemicaliën. Desniettemin gaf, ofschoon Goodyear zijne bezwaren aan hoogleeraren, natuur- en scheikundigen kennen deed, geen hunner eenige proefneming aan de hand, «'elke tot eene gunstige uitkomst leidde. Ons bleef trouwens onbekend, of de wetenschap ook nog wel ooit zijne eindelijke zegepraal toelichtte en verklaarde. Overtuigd dat niets met zuiver en onvermengd gom-elastiek kon worden uitgerigt, kwam lig tot het besluit, dat alieen een mengsel van eenige zelfstandigheid met gom-elastiek deze grondstof werke lijk voor het beoogde doel kon bruikbaar maken. Hij was in deze zijne onderstelling juist, maar er bleef na te speren of er dergelijke zelfstandigheid in de natuur voorhanden was. Hij beproefde alles wat hij slechts bedenken kou. Voor korten tijd «7as hij opgetogen met de uitkomsten van zijne proefnemingen met magnesia, waarbij hij kilo dezer grondstof met 1 kilo gom-elastiek vermengde. Dit mengsel had het voordeel blanker te zijn dan het zuivere sap. Het «as zoo stijf, dat hij 't voor leer bezigde bij het inbinden van een bock. Na weinige weken echter had hij de ergernis te zien, hoe zijne sierlijke «ritte hoek-omslagen begonnen te schimmelen en weck te worden. Later werden zij even hard en bros als eene broodkorst, en zoo bleven zij voortdurend. Omstreeks dezen tijd geraakten het geduld zijner vrienden en zijne eigen geringe fondsen heide geheel uitgeput, en stuk hij stuk vonden de overblijfselen van vroegeren voorspoed, tot zelfs de snuisterijen zijner vrouw, eene plaats in de bank van Lening. Ilij was een vurig man, zooals uitvinders in den regel zijn, altijd wanende dat hij op het punt was van slagen. Het zelfvertrouwen, waarmee hij steeds van elke nieuwe onderstelling gewaagde, sloot ten laatsten alle ooren voor zijne aanzoeken. In het. tweede jaar zijner navorschingen deed hij zijn gezin verhuizen naar het platte land, en toog zelf naar New-York om iemand op te sporen, die nog eenig vertrouwen in 't gom-elastiek zou willen stellen. Zijn credict was zoo laag gezonken, dat hij zich genoopt zag zijnen huisheer in pand te geven eene hoeveelheid linnen garen, dat zijne vrouw zelve gesponnen had. Het werd nimmer gelost, doch geveild iu voldoening van zijn eerste vierendeeljaar huur; ook op zijne meubelen zou beslag ziju gelegd, bijaldien hij niet bereids zelf ze tc 1'uiladelphia verkocht had en in zijne nederige plattelandsn-oning slechts voorwerpen van zco geringe waarde bezat, dat zij zelfs den harrivochtigsten schuldeiseher niet konden hekoren. In New-York liet eerste toevlugtsoord van de ondernemenden cn de laatste wijkplaats van de ongelukkigeu vond hij twee oude vrienden; een hunner leende hein een vertrek in de Goldstraat voor zijne werkplaats, en de ander, een drogist, voorzag hem van grondstoffen op credict. Op nieuw u-erd zijne hoop gevleid door een oogcnschijnlijk gnnstigen uitslag. Door zijn mengsel van gom elastiek eu magnesia in ongeblusehten kalk en water te koken, verkreeg hij eene* stof, welke aan al zijne wenschen soheen te voldoen. Heilige platen of bladen gom-elastiek, op deze wijze bereid, verwierven eene mednlje op de tentoonstelling van het Amerikaansch instituut in 1S35, en werden door de dagbladen hooglijk geprezen. Niets kon volgens hen de gladheid en digtheid der oppervlakte liunnc vrijheid tegen te gaan. Aan de behandeling dezer punten werd o. n. deelgenomen door den lieer Schulze- Delitsch, bekend door zijne groote belangstelling in de arbeiders—kwestie. Uit Parijs wordt berigt, dat de verkiezingen op jl. Zondag aldaar in goede orde hebben plaats gehad. Men verzekert dat meer dan de helft der kiezers zijn weggebleven. De uitslag is deze: Vautrain is gekozen met 121,158 stemmen; op den beer Victor Hugo werden 93,423 stemmen uitgebragt. Deze idtslag beeft op den stand der fondsen een gunstigen invloed uitgeoefend. Gisteren avond is op de Noorderhaaks gestrand het Engelsch barkschip Lady Gundlay, kapt. William Schul- berg, geladen met salpeter en bestemd naar Hamburg. Een man der equipage is verdronken; de overige 10 man cn de loods zijn door den loodskotter No. 12, schipper P. Scbra, gered eu behouden alhier aangebragt. De minister van Oorlog heeft bepaald, dat voor korporaals of sergeanten—milicien, bij overgang bij de staande armee, de vastgestelde werfkosten zullen worden te goed gedaan De beer G. J. Boelen beeft zijn ontslag genomen als directeur der stoomvaart-maatschappij Nederland. Bedankt voor bet beroep naar de Herv. gemeente te Leur (cl. Breda) door den beer J. W. Lem, pred. te Sint Pancras. (cl. Alkmaar). Door de verschillende Nederlandsche Zendings- Vereenigingen is aan bare leden eene uitnoodiging gerigt, om den 12 dezer in de Schotsche kerk te Amsterdam een gemeenscbappelijken bidstond te houden; waarbij voor elke vereeniging een spreker bet woord zal voeren. Men schrijft ons van Terschelling, dd. 6 Januarij: „Gisteren avond is do t.usschen bier en Vlieland varende postschuit, schipper W. J. Kleijn, door het stooten op een wrak lek geworden en spoedig daarna gezonken. Ter naauwernood bad de bemanning, bestaande uit den 87 -.x.-rK irosjpsecwcsirïcïssistaRSiC van deze bladen te boven gaan, en zij zijn dan ook in die opzigten nog tot heden niet overtroffen. Hij verwierf een octrooi voor zijne wijze van bereiding, fabriceerde eene aanmerkelijke hoeveelheid toegereede bladen gom-elastiek, ver kocht zelfs zijn artikel zeer gereedelijk, cn dacht alle bezwaren te boven te zijn. Weinige weken later echter «-as wederom al zijne hoop in rook vervlogen. 'Ilij bevond toch, dat een droppel slap zuur, bijv. appelensap of azijn en water, oogenblikkelijk de werking van den kalk vernietigde en de fraaije Oppervlakte van zijne stof kleverig maakte. Steeds onvervaard, beproefde hij alsnu den ongeblusehten kalk te mengen met zuiver gom-elastiekHij verhaalt ons te dien aanzien, dat liij destijds gewoon «-as eene kruik met 4| liter (1 gallon) ongeblusehten kalk op zijne kamer in de Goldstraat toe te bereiden en deze op zijnen schouder te brengen naar het dorp Greenwich, dat op een uur afstand lag, en waar hij van een paard kon gebruik maken om zijn mengsel dooréén te werken. Ook deze proefneming mislukte: de kalk bleek in korten tijd het gom-elastiek, waarmee hij vermengd was, te verteren, daarbij eene zelfstandigheid achter latende, welke bij behandeling geheel wegkruimelde. Het toeval deed hem zijne volgende proefneming aau de hand, en deze liragt hem, schoon des onbewust, eene schrede nader tot zijne eigenlijke zegepraal. Behalve zijne schier ongeëvenaarde vol harding, was de sprekendste trek in het karakter van dezen op- merkelijken man zijne voorliefde voor fraaije vormen en kleuren. Het ergerde hem bepaald, zag hij hij iemand van zijn gezin iets slordigs of onpassends in kleeding en opsmuk, of wel vond hij in een vertrek iets smakeloos geschikt of ingcrigt. Diensvolgens zien «-e hem dan ook altijd bezig zijne gom-elastieken fabricaten op tc sieren. Bij 't bronzen uu van de oppervlakte eener gom elastieken draperie had het toeval plaats, waarop «rij doelden. Het brons van een gedeelte der draperie «rillende afnemen, nam hij zijne toevlucht tot sterkwater, hetgeen werkelijk de verlangde uit werking had, maar tevens het fabrieaat ontkleurde en scheen te bederven. Hij wierp dan ook de stof als nutteloos van zich; doch eenige dagen later kwam hij op de gedachte, dat hij tocli eigenlijk de werking van liet sterkwater niet met genoegzame zorg had nagegaan, en zicli naar zijne kamer spoedende was hij gelukkig genoeg den lap terug te vinden. Bij aandachtige beschouwing scheen het hem alsnu toe, dat het gom-elastiek eene opmerkelijke verandering had ondergaan. Dat sterkwater voor twee-vijfde gedeelte uit zwavelzuur bestaat, was hem vermoedelijk onbekend, en nog veel minder kon hij ooit vermoeden, dat de oppervlakte zijner draperie werkelijk „gevulcaniseerd" was. Al wat hij wist, «-as dat gom-elastieken stof, „gezuiverd" zooals gij dit noemde door sterk water, onvergelijkelijk beter was, dan 't geen hij ooit vroeger vervaardigd had, eu eene mate van hitte verduren kon, welke haar voor menig schatbaar doel geschikt maakte. Hij gevoelde zich op nieuw een gelukkig man. Een vennoot met ruim kapitaal sloot zich bij hem aan. Ilij ging naar Washington en verwierf ecu octrooi; hij vertoonde zelfs monsters van zijn fabrieaat aan President Jackson, en deze gaf hem schriftelijk zijne voldoening daarover te kennen. Naar New-York teruggekeerd, rigtte hij er zich geheel op in, de zaak op.grooter schaal te drijven, huurde de verlaten gom-elastiek fabriek op Staten-Kiland, en sloot eene overeenkomst met een winkelier op den Broadway tot verkoop van zijne artikelen. (JVordt vervolgd.)

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 1