Buitenland. Benoemingen, enz. Frankrijk. Engeland. wakkeren schipper, met zijn zoon en zwager, den tijd, het vaartuigje te verlaten, hetwelk met eigene achteraan hebbende sloep geschiedde. De brievenmaal is intijds in veiligheid gebragt." Door het kerkbestuur te Aartswoud is besloten het predikants-t rukte ment met j 100 te verhoogen. Tevens werd het besluit genomen om dit jaar over te gaan tot den bouw van ecne nieuwe pastorie. Te Spaarndam wilden dieven inbreken bij den pre dikant, doch deze verscheen met een revolver, waarop de ongenoocligde gasten vertrokken. In de residentie loopt het gerucht, dat het Kamerlid, de heer Stieltjes, zich met de portefeuille van Oorlog zou belasten. (Arnb. Crt.) In 1871 stierven te 's Hage 1012 en te Scheveilingen 279 personen aan pokken. De N. li. Crt. deelt mede, dat ds. M. Colien Stuart, predikant bij de liemonstrantsche gemeente te Rotterdam, voor het beroep naar de Nederl. Hervormde gemeente te Gorincbem heeft bedankt. Beroepen te Dordrecht ds. P. Huet, prod. te Dirksland. Het algemeen Nederlandsch Werklieden-Verbond, waarvan den 29 en 30 October te Utrecht de statuten zijn vastgesteld, telt thans 10 vereenigingen in zijn midden, met te zamen ongeveer 1800 leden. Het centraal bestuur noodigt alle in Nederland bestaande werkmansvereenigingen uit om toe te treden tot hel verbond, dat, lokale werkzaam heden geheel vrij latende, voor algemeene zaken, alle beschikbare krachten centraliseert. (Utr. Dbl.) Fransche paardenlrandelaars reizen op dit oogenblik de verschillende gemeenten van de provincie Utrecht af, om bij de landlieden paarden te koopen. De meeste land lieden hebben echter hunne paarden reeds van de hand gedaande kooplieden nemen nu nog al wat zij krijgen kunnen. Hooge prijzen van 500 k 600 worden besteed; het aangekochte wordt bij koppels naar België vervoord De commissie tot regeling der aanstaande feestviering te Vlissingen heeft thans definitief vastgesteld, dat die viering op den gedenkdag zelf van Vlissingen's bevrijding van het Spaansche juk, namelijk den Gden April e. k., zal plaats hebben en niet, zoo als van sommige zijden werd verlangd, op den lsten of wel op den 8sten daaraan volgende. Het plan bestaat om door het luiden der klokken en het bespelen van het carrillon de feestviering te openen, waarna onderscheidene muziekgezelschappen en andere corpo- ratiën, die tot de feestviering zullen worden uitgenoodigd, op het stadhuis zullen ontvangen worden en zich vervolgens en corps naar de Groote Markt begeven, waar door militaire muziekkorpsen vaderlandsche liederen zullen ten gehoore gebragt worden. Verder zal de dag aan volkspelen en andere vermake lijkheden worden gewijd, terwijl illuminatie en vuurwerk het feest zullen besluiten. Of op den Maandag daaraanvolgende, op Zondag mogen er te dier stede geen openbare vermakelijkheden plaats hebben, -ook nog ecne feestcantate zal worden uitge voerd, ligt nog in het onzekere. Waarschijnlijk zal de be trekkelijk korte tijd, die nog aan de feestviering vooraf gaat, hieraan onoverkomelijke bezwaren in den weg leggen. Te Arnhem ie een adres aan de gemeenteraad in omloop, om een verordening in 't leven te roepen tegen het in kenneüjken staat van dronkenschap zich op straat bevinden. De Arnb. Crt. kan zich met dit verzoek niet vereenigen, 't Misbruik van sterken drank bestrijdt men niet, alleen wil mén beletten, dat de dronkaard in 't publiek verschïjne. Is 't echter strafbaarder dronken op straat te komen, dan het in huis te zijn? Is de dronkaard lastig voor de openbare veiligheid, de politie kan hem in hechte nis nemen. Mogt men eene verordening willen maken, om de openbare dronkenschap tegen te gaan, dan geeft de A. C. in overweging, om liet Engelsche middel toe te passen. Te Liverpool hueft liet gemeentebestuur besloten tot het van overheidswege bekend maken van de namen dergenen, die in beschonken toastand op straat worden aangetroffen. Do gemeenteraad van Liverpool, die dit denkbeeld van den heer Robertson Gladstone broeder van den minister overnam is van oordeel, dat die maatregel meer zal uit werken dan de strengste straf. Te Zwolle overleed jl. Zondag, na een zeer korta ongesteldheid, dr. C. II. Thiebout, ridder der orde van den Nederl. Leeuw, oud-rector der Latijnsche scholen aldaar, in den ouderdom van zeventig jaren. Naar men verzekert, neemt de longziekte op sommige plaatsen in Friesland onrustbarend toe. Hoorde men in den laatsten tijd in den omtrek van Héèrenveeu van geene diefstallen meer, thans verneemt men weder, dat een brutale diefstal in den nacht van 3 op 4 Januarij heeft plaats gehad. Met inbraak en inklimming is men ingedrongen in het huis, bewoond door M. Zonne veld, onder Ilaskcndijken. Vijftien voorwerpen van zilver en onderscheiden kleedingstukkcn zijn ontvreemd. De daders heeft men tot nogtoo niet op 't spoor kunnen geraken. De officier van justitie te Heerenveen verzoekt opsporing, aanhouding en berigt. Men schrijft uit Zevenwoklen, dd. 1 Januarij: In sommige dorpen van onze wouden, waar afzonderlijk of bij de kerk een klokhuis staat met twee klokken, blijft nog steeds het „Sint-Thomaslieden," hot luiden der klokken van den dag van den II. Thomes, 21 Dcc., tot op dezen dag in gebruik. Niet ter cere van dien heilige, zoo als dit vroeger welligt plaats had, geschiedt dit; o neen, daaraan wordt niet eens gedacht, maar ,,'t is je zoo(n old gobruuk," zoo als men in Dronthe zou zeggen, dat dit klokluiden telken jare weer op nieuw, en enkel uit lief hebberij, plaats heeft. Men moet soms verbaasd staan over de hartstogtelijkhoid, waarmede velen dat werk verrigten. Met een touw in elke hand worden beide klokken door één man geluid, en wie dat het meest harmonisch en het langste zonder te vasten kan doen, weest er van verzekerd dat diens roem gaat van huis tot huis. Omdat ieder bij dit werk gaarne den mecsten lof wil behalen, laat het zich begrijpen, dat alle krachten worden bijgezet. Men ziet de boeren zelfs bij zeer koud weder soms zweeten als ware liet midden in de liooijing, en al krijgen zs blaren in de banden en loopt ten laatste liet bloed er ook uit, liet, moet al zeer pijnlijk worden, als ze het werk aan anderen overlaten, 't Gebeurt wel, dat het luiden een gebeelen nacht doorgaat. Zijn er nu, die, dit lezende, glimlngchend vragen: boe is liet mogelijk? wij weten hen niets beters te antwoorden dan ,,'s lands wijs 's lands eer." Bij dit klokluiden viel eenige dagen geladen te Katlijk een der zware klepels naar beneden, gelukkig zonder een der aanwezigen te treffen. Mogt dit voorval tocli tot omzigtigheid aansporen -- De heer Hartman wijst in de Wekker op het ver schijnsel, dat Nederlandsclie mannen en vrouwen uit het volk veel liever de zoutelooste, triviaalste en meest profane en onzedelijke straatliedjes zingen dan schoolliederen, en liederen die een zedelijke strekking hebben. Hij meent de oorzaak te moeten zoeken in de melodie, den rythmus, den cadans van het straatlied, en bespreekt de middelén, die tot veredeling van het volksgezang zullen kunnen strekken. Indien, zegt hij, door de een of andere maatschappij, die volltsvcrcdcUng in bare banier schrijft, eens orgeldraaijers in dienst genomen werden, die flinke, degelijke liederen zongen en verspreidden liederen voor den werkman geschikt, liederen die spraken tot liet hart en die volksliederen werden dan gezongen op wijzen in !t genre van de zede- looze en profane straatdeuntjes: dan zouden voorzeker die orgeldraaijers en rondreizende liedjeszangers practisch meer nut stichten, dan een honderdtal liederen met 't notenschrift er bij, die niet geleerd worden. Er is zijn inziens echter nog een ander middel te vinden om het volksgezang krachtdadig te verbeteren, en dat middel zou zijn: censuur op de kermisbedjes. Het Alg. Nederl. Nieuws- en Advertentieblad berigt aan zijne lezers, dat de oud-kapitein P. A. Janssen mede werker geworden is aan de Arnliemsche Courant. Bij onze redactie is daarvan niet bet minste bekend. Er is zelfs nooit sprake van geweest. (Arnb. Crt.) In een in liet Vaderland voorkomend ingezonden stuk maakt de heer E. Bergsma de zeer juiste opmerking, dat bot rapport der commissie uit de Tweede Kamer over de zaak van den oud-kapitein Janssen geen conclusie bevat. Het voorstel strekt slechts om zich te vereenigen met de beschouwingen." En dan? Dan is men nog even ver. Of men zicli ver- eenigt met de „beschouwingen," of niet vereenigt met de „beschouwingen", brengt de zaak geen stap verder. (Arnb.Ct.) -- Naar aanleiding van de grootere letter waaruit liet Handelsblad sedert 1 dezer gezet wordt, zegt genoemd blad liet volgende: „Hebben de meesten onzer lezers stellig met genoegen ons blad met grooter letter zien verschijnen, met verbazing zullen zij kennis maken met een letter, zóó klein, dat er 175,000, d. i. ongeveer 5 vel druks of 80 gewone octaaf bladzijden, op een ruimte van 15 vierk. cM. staan. Niet alleen de ouden van dagen, die zicli beroemden liet Handels blad -- namelijk dat van vóór 1872 nog met onge wapend oog te lozen, maar zelfs diegenen, welke regtstreeks van de lynx afstammen, zullen natuurlijk niet in staat zijn dat schrift zonder hulp der kunst te lezen. Wij bedoelen de pliotographiselie duiveuberigten, die tijdens liet beleg van Parijs de gewone middelen van gemeenschap vervingen en waarvan de geabonneerden op liet Album der natuur onlangs voor 25 cent een staaltje ontvingen. Op een vliesje, 5 cM. boog en 3 cM. breed, ziet men, behalve een niet bloot oog leesbaar opschrift, niet meer dan een aantal kolommetjes, die tegen liet licht donker afsteken. Legt men liet onder een veertigvoudig vergrootend microscoop of vergrootglas, dan veranderen de donkere tinten in letters van gewonen boekdruk, en bemerkt men dat liet vliesje een aantal berigten bevat, waarin ingesloten Parijzenaars aan liunnc betrekkingen daarbuiten kennis geven van bunnen toestand. Ongeveer den inhoud van een nummer van ons blad vindt men bijeen ongeveer op de ruimte eener vijfregelige advertentie! Achttien van zulke vliesjes, in een penucnschaelit gestoken, en den inhoud van vier boekdoelen van 360 bladzijden elk bevattende, maakten de vracht uit eener postduif. Velen hebben zeker reeds tijdens den oorlog gehoord van die wijze van correspondentie, maar zuilen ook wel lust gevoelen, zulk een merkwaardige toepassing der wetenschap te zien. Bij den uitgever van bet Album der Natuur, den lieer A. C. Kruseman, te Haarlem, zijn tegen eenigzins lioogercn prijs dan voor de inteekenaren op dat maandschrift exemplaren verkrijgbaar. In liet Handelsblad klaagt een zuinig huisvader over liet misbruik dat do wasclivrouwen van bleekpoeder maken. Men vervaardigt tegenwoordig ijzerblad, 30 pCt. minder zwaar dan dat tot nu toe is gemaakt; 1614 van die ijzeren bladen op elkander gelegd verkrijgen een dikte van één centimeter, dus is elk blad slechts zes duizendste streep dik, terwijl liet dunste schrijfpapier 21 duizendste streep dik is. Brigham Young, die voortvlugtig was, heeft zicli ge steld ter beschikking van de regterlijke magt. Aan de off. van gez. 1ste kl. bij de zeeinagt dr. F. J. van Leent, is vergunning verleend tot liet aannemen en dragen der versierselen van ridder der orde van liet Legioen van Eer, hem geschonken door den President der Fransche Republiek. De luit. ter zee 2de kl. W. van Hasselt, dienende op de monitor Tijger, wordt met den 15 dezer op non-activiteit gesteld, rn met den l(i daaraanvolgende vervangen door den luit. ter zee 2de kl. R. de Vidal de St. Germain. De luit. ter zee 1ste kl. W. J. A. Nolllienius, de luit. ter zee 2de kl. N. W. van Ammers, en de scheepsklerk M. J. Vitringa, laatst behoord hebbende lot de zecmagt in O. I., en van daar, de eerstgenoemde den 30 Dee. II. en de beiden anderen den 29 te voren in Nederland teruggekeerd, worden met die datums op non-activi teit gesteld. Gisteren werden in den Gden krijgsraad de debatten geopend betreffende den moord van den aartsbisschop van Parijs en de overige gijzelaars. Te Parijs zal den 15 Julij a. s in liet Palais de ITndustrie een tentoonstelling van voorwerpen ten behoeve van den werkman worden geopend. De medewerking van alle volkeren der wereld wordt daartoe ingeroepen. De voornaamste afde'elingen der tentoonstelling zijn: 1. model len van woningen; 2. kleeding; 3. voorwerpen voor huise lijk gebruik; 4. voedingsmiddelen; 5. gereedschappen; 6. middelen tot zedelijke, verstandelijke en ligcliamelijke ver betering; 7. statuten, reglementen en verslagen van ver schillende maatschappijen, in liet belang van den hand werksman opgerigt; 8. eene speciale afdeeling, gewijd aan de geschiedenis van de 7 voorgaande groepen; 9. al wat op de uitrusting en de kleeding van den soldaat en zeeman betrekking lieeft. Er zullen zoowel aan werklieden als aan industricelen belooningen worden toegekend. Aanvragen om te exposeren moeten gerigt zijn aan den lieer Tronsin dn Mersan, president der maatschappij, 67 rue Caumartin, te Parijs. De tentoonstelling zal 15 October worden gesloten. De som van 100,000 frs., die jaarlijks op liet budget van Parijs voor feesten en openbare plegtigheden wordt uitgetrokken, is ditmaal gebruikt ter oprigting van 60 volksgaarkeukens. Den 21 dezer wordt te Parijs de Koning van Cam- bodscha (in Achter-Indië) verwacht; bet doel zijner reis is geheel wetenschappelijk; bij reist dan ook incognito. Te Parijs is de verkoop aangekondigd van do poppen of marionetten, die wijlen de lieer Ponson du Terrail, de bekende romanschrijver, gebruikte bij zijne uitgebreide feuilletons, waardoor bij zooveel naam maakte. Die poppen, welke de verschillende personen voorstellen uit zijne onder scheidene romans, zijn ongeveer een palm groot; hare gelaatstrekken werden gesneden ten dienste van den heer Ponson door een Zwitserscli kunstenaar, Dollegus. Zij zijn verdeeld in groepenelke groep draagt den naam van het verbaal, waarin de figuren eene rol vervulden. Yoor zijn laatsten roman, Rocambole, had de auteur niet minder dan 282 poppen. Dit hulpmiddel liad Ponson du Terrail ook wel noodig. Men bedenke slechts dat hij soms tegelijkertijd vijf feuille tons leverde aan vijf verschillende Parijsche dagbladen, en liij moest dus wel tot deze aanschouwelijke herinnering zijne toevlugt nemen om de verschillende romans uit elkander te houden. Men zegt, dat Paul Féval en Victorien Sardou van betzelfde middel gebruik maken De Keizerlijke liquidatie beeft tot heden reeds opgebragt: Rijtuigen, paarden en tuigen fr. 285,703 Wapenen15,500 Wijnen en likeuren 326,964 Porceleinen en kristallen. 210,509 Béd- en tafellinnen 188,000 Ruolz-zilver 90,000 Keukengerij (lsta ged.) 23,000 Totaal fr. 1,139,676 Nog twee maanden zal de verkoop duren van bet mate- riëel, dat do keizerlijke kastedien van Compiègne, Fontaine- bleau, enz. versierde. Men hoopt tot 2 millioen te zullen komen. De dames van Bischwiller, bet voorbeeld van hare zusters te Straatsburg, Muhlliouse en St. Marie—aux—Mines volgende, hebben den president der republiek bij een in treffende bewoordingen gestelden brief van haar onwrik bare gehechtheid aan haar vaderland doen blijken, door de toezending tevens van een som van 3740 francs ten be hoeve van de staatskas. Het herstel van Z. K. H. de Prins van Wallis gaat thans zoo voorspoedig voort, dat sir William Jenner Woensdag en sir James Paget Donderdag Sandringham hebben kunnen verlaten. De Lancet deelt mede, dat de gezondheid van H. M. de Koningin tegenwoordig uitmuntend goed is, niettegen staande de zorgvolle weken, welke II. M. laatstelijk beeft doorleefd. De Britsclie Geographische Yereeniging doet een beroep op de vrijgevigheid der natie tot 't onmiddelijk doen uitrusten van eene expeditie tot opsporing van dr. Livingstone. De regering hoeft geweigerd daarvan de kosten geheel of gedeeltelijk te dragen. Nu heeft de vereenigiug zelve voor 500 p. st. ingeschreven en hoopt de nog verder benoodigde 2000 p. st. door 't publiek te zien bijeengebragt. Spoedig geven is hier hoofdzaakwant juist bestaat er gelegenheid om de expeditie te doen ver trekken met een schip, dat gereed ligt om door 't Suez- kanaal naar Zanzibar te stevenen. Laat men deze gelegen heid voorbijgaan, dan zal 't saizoen te ver gevorderd zijn en zal men maanden moeten wachten. Te Huddersfield gaf een moeder hare beide kinderen zulk een dosis slaapmiddelen in, dat zij eenige uren later lijken waren. De Globe maakt molding van berigten, die te Queenstown zijn ontvangen en waaruit blijkt, dat tweo millioen personen op dit oogenblik in China van honger sterven, tengevolge van de overstroomingen, welke in de provincie Tient-sin hebben plaats gehad en waardoor zij van de overige deelen des lands is afgesloten. Verleden Woensdag heeft te Bolton het volgende vreeselijke voorval plaats geliad. Massarti, (de leeuwen temmer) eigenlijk Jolm M'Carte geheeten) gaf op de markt plaats eene voorstelling en had zich in een bok met vijf leeuwen begeveneen van deze gaf hem een slag met zijnen poot, waardoor Massarti op eene knie viel. Hij

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 2