1872. N°. 6. Zondag 14 Januarij. 30 Jaargang. KENNISGEVING. NATIONALE MILITIE. KIEZERSLIJSTEN. Uitgever A. A1} A K K II Cz. BELASTING OP DE HONDEN. Binneniand. HELDERSCIIE E\ MEI WË1HËPER COURANT. „Wij huldigen het goede. Verschijnt Dingsdag-, Dondkhdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs pér kwartaalf 1-30. franco per post - 1.65. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. Prijs der Advcrtentiën: Van 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. VERTREKDAGEN DER BRIEVENMALEN Naar Oost-Indiii: via Triest 23Januarij, 's avonds 6 u.'25 in. Marseille 18 Jan., 's avonds 6 u. 25 in. Brindisiüb Januarij, 's avonds 6 u. 25 m. West-Indië: via Southampton 15 Jan. 's morg. G u. 25 in. Suriname via St. Nazaire 4 Febr. 's avonds 6 u. 25 m. b de Kust van Guinea: 15 Januarij 's morg. 6 u. 25 m. b Kaap de Goede Hoop: 23 Jan. 's morg. 6 u. 25 m. bib u yia Triest 22 Jan. 's m. 6 u. 25 m. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HELDER Gezien art. 26 der Wet van den 19 Augustus 1S61 (Staats blad No. 72); Brengen ter kennis van de belanghebbenden, dat het inselirijvings- register en de daarbij behoorende alphabetische naamlijst, betrekkelijk de jongelingen die zich binnen deze gemeente in 1871 hebben doen inschrijven voor de ligting der Nationale Militie van 1872, op de Secretarie der gemeente voor elk Ier lezing is nedergelegd, van heden tot den 19 Januarij aanstaande, van des morgens negen tot des namiddags een ure, cn dat tegen register en lijst binnen genoemden tijd bezwaren kunnen worden ingebragt bij den Commis saris des Konings in deze provincie, door middel van een bij den Burgemeester in te leveren, door de noodige bewijsstukken gestaafd verzoekschrift, op ougezegeld papier en onderteekend door hem, die ze inbrengt. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester. 10 Januarij 1872. L. YERIIEY, Secretaris. De VOORZITTER van den RAAD der gemeente Helder; Gelet hebbende op het bepaalde bij art. 7 der Wet van 4 Julij 1850 (Staatsblad No. 37), betrekkelijk bet opmaken der LIJSTEN, aanwijzende de personen, die tot bet kiezen van leden van de Tweede Kamer, van de Provinciale Staten en van den Gemeenteraad bevoegd zijn. Noodigt alle inwoners der gemeeute uit, om, zoo zij elders in de directe belastingen zijn aangeslagen, daarvan vóór den 15 Eebruarij aanstaande te doen blijken. Helder, De Voorzitter voornoemd, 10 Januarij 1S72. STAKMAN BOSSE. De BURGEMEESTER der gemeente HELDER brengt ter kennis van de Ingezetenen, dat in het begin der volgende maand Eebruarij de beschrijving zal worden gedaan van de in de gemeente aan wezige HÓNDEN, voor de belasting van liet loopende jaar, bij welke beschrijving ieder verpligt is aan de daarmede belaste Amb tenaren de noodige opgaven en inlichtingen te geven. Ieder belastingschuldige, die overgeslagen mogt zijn, is gehouden vóór of op den laatsten dag der volgende maand ten kantore van den Gemeente-Ontvanger schriftelijk aangifte te doen. De belasting bedraagt voor een losloopenden hond f 3.en voor een die vast ligt f 1. Losloopende honden moeten een halsband dragen, voorzien van den naam des eigenaars. Van ontduiking of overtreding dezer belasting wordt proces verbaal opgemaakt en voor de Arrondissements-Regtbank te Alkmaar vervolgd. Helder, De Burgemeester voornoemd, 10 Januarij 1S72. STAKMAN BOSSE. HELDER en NIEUWE DIEP, 13 Januarij. Zr. Ms. stoomsellip liet Loo, onder bevel van den kapitein luit. ter zee Rijk, zal den 17 dezer naar de Kust van Guinea vertrekken. Op liet einde dezer maand zal van hier met het schip Robertus Hendrikus, kapt. Hageraats, via de Kust van Guinea naar Java vertrekken een detachement militairen. Te St. George d'Elmina zullen nog een 80tal Afiikaansche reernten worden ingenomen, welke insgelijks naar Java moeten worden overgevoerd. De derde volksvoordragt van wegeonsNuts-departement werd gisteren avond in Tivoli gehouden. De heer Tliie hield eene lezing over den lof der dronkenschap; hij prees die bij zijne hoorders aan als eene verheffing van den mensch, een sieraad van den huisvader en een verdienste van den staatsburger. Om als dronkaard te leven en als dronkaard te sterven eischte hij aan liet slot alleen het afleggen van een paar vooroordeelen, kleinigheden slechts hij noemde ze: ugoeden naam, getoetcn, God, eeuwigheid!" De eerste bijdrage werd geleverd door den heer Greidanus in de voordragt van: „De Visscliersvrouw," van H. G. Roodhuijzen. Door den heer v. d Pauwert werden voor gedragen: 1. „De beer," lees- en leerlesje over de Natuurlijke Historie, van „een Neefje van den Schoolmeester;" en 2. „Het Kinderbal," van Gouverneur. De heer Leich leverde twee proza—stokjes: 1. Verhaal van een loods en een kat, de een door den ander uit doodsgevaar gered; een belangwekkende gebeurtenis, voorgevallen met den zee- loods Peter Buil,van Enghaven, op den 22 Nov. 1736; en 2. „De hond Napoleon," een treffend voorbeeld van vergevende liefde. Blijkbaar met belangstelling werden de verschillende voordragten, afgewisseld door muziekuitvoeringen, door de aanwezigen aangehoord. De alphabetische naamlijst der jongelingen, in 1871 ingeschreven en bestemd om deel te nemen aan de loting voor de ligting der nationale militie van dit jaar, bevat 177 namen. Het wrak van het stoomschip Willem III, der Stoom vaart-Maatschappij Nederland, deze week te Portsmoutli in veiling gebragt, heeft, naar men aan het Vaderland uit Amsterdam meldt, opgebragt do aanzienlijke som van 250,000. Een cijfer dat stellig de meest gespannen ver wachting heelt overtroffen. De heer Thorbecke, die gisteren zijn 75sten ver jaardag vierde, is nagenoeg geheel hersteld. Er is dien dag ministerraad ten zijnen huize gehouden. Gaandeweg neemt het getal der vacante gemsenten bij de Nederlandsche Hervormde kerk toe en dat der can- didaten tot de Heilige Dienst af. Met den aanvang des jaars toch waren er 140 predikantsplaatsen om verschillende redenen vacant. Terwijl er in Januarij 1871 nog 43 can- didaten waren, zijn er thans nog slechts 37, volgens de lijst die er thans van bestaat, aanwezig. Doch als men van die lijst aftrekt èn degenen, die wegens ouderdom of om andere redenen waarschijnlijk niet meer naar eene standplaats uitzien (er zijn er bij die sedert 20 jaren can- didaat zijn), èn hen die hij liooger en middelbaar onderwijs geplaatst zijn of tot de Waalsche kerk belmoren, dan blijven er over p. m. 20 candidaten. Ergo, 120 te weinig. De bevolking der gemeente Zijpe is gedurende den jare 1871 vermeerderd met 105 geb. van het m. en 105 van het vr. gesl., door vestiging in de gem. met 162 van het m. en 177 van het vr. gesl., daarentegen verminderd: door sterfte met 60 van het m. en 53 van het vr. gesl., door vertrek naar elders met 171 van het m. en 177 van het vr. gesl., blijvende eene vermeerdering van 36 m. en 52 vr.. zoodat de bevolking der gemeente den 31 Dec. 1871 bedroeg 2359 m. en 2470 vr., totaal 4829, in de ondersch. godsd. gezindh. verdeeld als volgt: 3570Nederd. Herv., 32 Evang. Luth., 213 Doopsgez., 7 Christ. Afgesch., 999 11. Cath., 1 oud Roomsche en 2 Nederd. Israël. Er zijn in het jaar 1871 41 huwel. voltrokken, 35 tussclien jm. en jd., 4 tussclien wednr. en jd. en 2 tussclien wednr. en wed. Twee tweclinggeboorten hebben plaats gehad en 5 geboorten, welke als levenloos zijn aangegeven. In de gemeente St. Maarten zijn in 1871 geboren 21 m. en 24 vr., overleden 8 m. en 12. vr. Bevolking op 1 Jan. 1872 536 m. en 547 vr. In de gemeente Barsingerhorn zijn in 1871 geboren 52 m. en 67 vr.. overleden 35 m. en 28 vr. Bevolking op 1 Jan. 1872 1223 m. en 1163 v. Men schrijft ons'uit Alkmaar, dd. 11 Jan.: „Uit de gehouden opening van stembriefjes ter verkiezing van twee leden voor den gemeenteraad alhier, is gebleken, dat ter vervanging van den heer mr. J. E. Nuhout van der Veen zijn uitgebragt 354 geldige stemmen. De heer M. Cohen Stuart is gekozen met 192 stemmen; de heer mr. C. R. H. van Lelyveld verkreeg 115 stemmen, 47 stemmen zijn op 11 andere heeren uitgebragt. In de plaats van den heer S. Blom Hz. is er herstemming tussclien de heeren dr. C. J. de Lange die 162 en C. Janssen Cz. die 116 stemmen bekwam; 70 stemmon zijn op 11 andere heeren uitgebragt. Voor deze verkiezing kwamen 348 geldige stemmen in." Gedurende 1871 wei-den te Hoorn ter waag gewogen 6856 stapels kaas, te zamen wegende 1,727,354 kilogrammen, uitmakende 834,334 stuks. Naar men verneemt zal dit jaar aan de armen der gemeente Avenhorn geneeskundige hulp worden verstrekt door den heer C. de Boer, legen eene vergoeding van 500 in het jaar. Men schat het getal dier ingezetenen op minstens vijftig. De bevolking der gemeente Medemblik bedroeg op 31 Dec, 1871 2202 personen; geb. werden 88, overl. 74, waaronder 5 levenl. aangegeven, huwel. 17, de gemeente ingekomen 92 en de gemeente verlaten 97 personen. Te Amsterdam bestaat het plan om eene premie- leening te sluiten, groot 5,000,000, met het doel om 1000 burgerwoningen te stichten, bestemd voor de midden klasse der maatschappij, en langs dien weg in eene werkelijk bestaande behoefte te voorzien. De heer J. J. Weteling, magnetiseur te Amsterdam, die reeds eenige malen veroordeeld is wegens 't verleenen van geneeskundigen raad en bijstand zonder daartoe bevoegd te zijn, stond jl. Woensdag wederom teregt voor de cor- rectioneele kamer der Arrondissements-Regtbank, gedag vaard ter zake van hetzelfde feit. Hij toch heeft op 21 en 29 Aug. 1870 aan dén zoon van zekeren Pieter Swart, die aan toevallen lijdende is en zijne somnambule kwam raadplegen, volgens voorschriften door haar in den slaap gegeven, aan genoemden lijder een recept gegeven en voor elk consult genoten 3 Dit recept werd door Swart aan zijn apotheker gegeven, om de daarin voorgeschreven pillen te bereiden en deze verklaarde toen, dat, als hij de pillen gereed maakte volgens dat voorschrift en de zoon er van gebruikte, hij in 3 dagen een lijk zou zijn. Een door W. aangewezen apotheker bereidde het geneesmiddel daarop, dat echter niet in handen van Swart kwam, daar deze weigerde het recept aan den apotheker te laten. Van een en ander werd voorts kennis gegeven aan .den inspecteur van de geneeskundige dienst in Noordholland. Vier getui gen werden voor deze feiten gehoord en constateerden door hunne verklaringen de ten laste gelegde overtreding, terwijl door de beide getuigen Swart een omstandig verhaal werd gedaan van hun bezoek hij de „slaapster." Drie door den bekl. k décharge gedagvaarde getuigen waren eenstemmig in hunne verklaringen omtrent den goeden uitslag der voorschriften van de somnambule des heeren W., en van hun onbepaald vertrouwen in het magnetisme. Een hunner deelde mede dat hij voor zijn kind, dat door de geneesheeren was opgegeven, de somnambule had ge raadpleegd en deze hem had medegedeeld dat het door de doctoren verkeerd was behandeld, wat de eigenlijke kwaal was en welke middelen daartegen moesten word- n aan gewend. Het geneesmiddel dat voorgeschreven werd wilde zijn apotheker, daar het dien te sterk voorkwam, eerst niet gereed maken, waarop getuige hem had gezegd dat zijn vertrouwen in de uitspraak en het voorschrift der som nambule zoo onbepaald was dat, had deze het scherpste vergif voorgeschreven, hij dat aan het kind zou ingeven Door het gebruiken van het middel was het kind geheel hersteld. De heer W. zegt daarop zich nooit te bemoeijen met de hoeveelheid der door zijne somnambule voorgeschreven middelen en alleen wel eens vraagt naar de juistheid van eene of andere genoteerde opgave, als hij meent niet juist verstaan te hebben. Voorts erkent hij, dat alles onder zijne leiding geschiedt. De subst.-offic. mr. Verloren van Themaat requireerde, na betoogd te hebben dat hier alle elementen der bij de geneeskundige wet strafbaar gestelde overtreding aanwezig waren en dat, tengevolge van de voorafgegane veroordeelingen geen boete maar gevangenisstraf moest worden opgelegd, eene veroordeeling tot 2 maanden een zame opsluiting. Mr. A. F. K. Hartogh betwistte de toepasselijkheid in deze van de betrokken artikelen der geneeskundige wet, en toonde aan, dat waar bij elke overtreding tot appreciatie der strafbaarheid gelet wordt op het nadeel dat de maat schappij er door heeft geleden, hiervan in het onderhavige geval geen sprake kon zijn, daar niet nadeel, maar integen deel steeds voordeel het gevolg was geweest van de beweerde overtreding, zoo als bleek uit de talrijke brieven van voorname personen uit geheel Nederland, o. a. van een lid van den Iloogen Raad, leden van andere regterlijke colleges, enz. welke door pleiter overgelegd werden, en waarin de gunstige resultaten van de adviezen der somnambule des heeren W. werden geconstateerd, terwijl nergens een ongunstige uitslag was aan te wijzen, Voorts constateerde pleiter dat het oordeel des apothekers van Swart over het gevaarlijke van het middel dat diens zoon was voorgeschreven, het gevolg was van eene onjuiste lezing, zooals later gebleken is. De uitspraak in deze zaak is bepaald op Woensdag 15 Feb. a. s. - Het Handelsblad geeft een statistieke tabel van de gedurende de laatste twaalf jaren te Amsterdam gehuwde personen, die hun naam niet onder de huwelijksacte konden teekenen. Uit die tabel 1-lijkt, dat in 1860 nog 13.79 pCt. van de personen die gehuwd zijn, hun naam niet konden tcekenen, en in 1871 slechts 6.81 pCt. Wel een bewijs dat er vooruitgang is. In een hoofdartikel bespreekt de KI. Crt. de opening van de prachtige brug over het Hollandsch Diep. Zo vraagt: „wie is de Jupiter, die bevolen heeft dit werk te maken? wie is de Vulkaan, in wiens brein het plan voor dezen bouw gerijpt is? wie is de Apollo, die zich naast j don zwarten smid nederzette om met pen of graveernaald de sierlijke teekeningen te ontwerpen, welke straks aan het ijzeren gevaarte bevalligheid zullen bijzetten? en waar zijn de Cyclopen, de dienaren van den vuurgod, die hier ge hamerd hebben tot het metaal onder hunne slagen gedweeër werd dan hout?Die Cyclopen staan daar ginds. Als

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 1