Benoeming'en, enz. Frankrijk. Engeland. DuitscMasd. Zweden ea Noorwegen. Amerika. Marine-Haven JNieuwediep. gij lien een paar stappen te gemoet gaat, zal de eene of de andere rooruit treden en, de hand aan zijn muts brengende, zich vriendelijk aan u opdringen, ten einde u alles te kunnen vertellen. Zij praten er zoo graag over. Zij zijn er zoo trotsch op. Zij nemen uwe belangstelling in pacht en achten zich persoonlijk aan u verpligt, omdat gij naar het werk kwaamt kijken. Wij zijn werklui van de Koninklijke Fabriek van Stoomwerktuigen te Amsterdam, zegt er een. Afwisselend heeft een corvee van honderd vijftig man aan de brug gewerkt. Drie jaar hebben wij hier zoo goed als gewoond, ongemak en kou geleden aan dit eindje der wereld. Maar dat was niets. Dagelijks verheugden wij ons in den aanwas, den wonderlijken groei van ,onze brug. 't Was alsof er 's nachts door de geesten aan gebouwd werd. Alles ging zoo goed, zoo geregeld, zoo boven ver wachting. Eiken morgen gingen wij met een opgeruimd hart aan 't. werk. En onze baas ging ons in alles voor. Hij had de brug in zijn hoofd en in zijn hart, lang voordat ze daar lag, en hij heeft er 's nachts in zijn droom zeker wel honderdma'al overheen gereden. Nu is ze klaar en moge God haar in Zijne hoede nomen! Bij de feestelijke inwijding zijn de autoriteiten uit alle hoeken des lands aangekomen, en zij hadden regt aan 't feest deel te nemen, omdat zij de uitvoering van 't werk mogelijk hebben gemaakt; evenzoo de directeuren, de in genieurs en allen die medewerkten. Maar waarom alleen de werklieden achtergelaten? Was dat billijk, verstandig, ordentelijk? Zij waren toch ook deelgenooten in den grooten strijd; moesten zij niet in de overwinning deelen? Én wat zou 't geschaad hebben, als er een paar waggons 3 klasse aan den feesttrein waren gehaakt. Op 's rijks-werven geschiedt dat anders; geen schip loopt er af, of ook voor 't werkvolk wordt een feest ingerigt. Aan de werklieden der Koninklijke Fabriek voor Stoom- en andere Werktuigen te Amsterdam is men wel eene vergoeding schuldig." Een tapper te Sloten kreeg dezer dagen twist met zijn vrouw, die zoo hoog liep dat ze in drift ontstoken haar kind opnam en met dien last in de diepe sluis sprong. Gelukkig werd haar wanhope daad opgemerkt en moeder en kind beiden werden gered. Maar alsof deze gebeurtenis nog niet treurig genoeg ware, heeft nu de man vervolging tegen zijn vrouw ingesteld, wegens poging tot moord op hun kind. De zitting van jl. Donderdag der Arr. regtbank te 's Hage, kenmerkte zich door een gelukkig zeldzaam voorkomend incident. De regtbank had uitspraak gedaan in de onzen lezers bekende zaak van den diefstal van 32 emmers, en den lGjarigen knaap, den hoofdleider, tot een jaar, den tweeden, van 15 jaren, tot zes maanden, den derden en jongsten knaap tot eene maand gevangenisstraf veroordeeld, terwijl eindelijk den opkooper' der gestolen voorwerpen, zekeren H. één jaar werd opgelegd. Naauw waren deze vonnissen uitgesproken, of uit het talrijk aanwezig publiek verhief zich eene stem, die van de vrouw des laatsten veroordeelden, uitroepende„Onregt- vaardige regters, gij hebt mijn man onschuldig veroordeeld Een dergelijke uiting is strafbaar gesteld bij art. 222 Wetb. v. Strafr., zoodat dus ook de voorzitter der regtbank de onmiddelijke in hechtenisneming van vrouw H. gelastte. Nadat zij met diepe ontroering op de bank der beklaagden had plaats genomen, eischte het O. M., ingevolge genoemd artikel, tegen haar een gevangenisstraf van twee tot vijf jaren, doch voerde tevens verzachtende omstandigheden aan. De regtbank zal in deze droevige zaak a. s. Maandag uitspraak doen. De heer A. Meeter, directeur van het Rijksgesticht voor jeugdige veroordeelden, te Alkmaar, was jl. Donderdag avond de spreker in de vergadering van de Vereeniging tot Afschaffing van den sterken drank in het Venduhuis, Nobelstraat, te 's Hage. „Het leven is een vallen en opstaan," zoo ving hij aan, en bij die gedachte wilde hij nu bijzonder over het „vallen" in zedelijken zin, met betrekking tot den sterken drank spreken. Hij ging na hoe in het gelieele menschelijke leven, van de jeugd tot aan den ouderdom, de sterke drank bij dat vallen een hoofdrol speelt; voor het kind onbewust, als het slagtoffer wordt van der ouderen of anderen dranklust, voor den jongeling en man of vrouw, als zij later zelf in die strikken verward geraken. Spreker sloot met verwijzing op een 13tal levensspreuken van den grooten Benjamin Franklin, waarvan hij de toe passing in verband tot het drankgebruik aanbeval. Die spreuken waren: soberheid, stilzwijgendheid, orde, welberaden heid, zuinigheid, vlijt, opregtheid, regtvaardigheid, gema tigdheid, zindelijkheid, bedaardheid, kuischheid, en eindelijk: volg Jezus na! Op elk dier onderdeden ware een ver handeling in verband tot de zucht naar drank te maken, met al die deugden zoo in lijnregten strijd. Het leerzaam en aangenaam gesproken woord werd met veel belangstelling aangehoord. De voorzitter bragt den geachten spreker en trouwen medestrijder den meesten dank voor zijn hulp, ook nu weder hier gegeven. Een lOtal namen van nieuw toegetreden leden, waaronder 4 vrouwen, werd afgelezen en met de uitreiking aan de opgekomen hoorders van den Almanak der Vereeniging voor 1872, werd de vergadering gesloten. (D.v.'sGr enZli,) Voor de Rotterdamsche regtbank heeft jl. Donderdag een 61 jarig man teregt gestaan, die zijn zoon, in zijn branderij, waar deze werkman was, een gevaarlijken messteek toegebragt had. De man leefde gescheiden van zijn vrouw; de zoon, een oppassend jongeling woonde bij zijne moeder en voorzag door arbeid in haar onderhoud en het zijne. Tegen den vader is eene gevangenisstraf van zes maanden en eene geldboete van f 8 geëisclit. Naar de N. R. Crt. verneemt zal Donderdag a. s. in de kiesvereeniging Burgerpligt te Amsterdam het voorstel worden behandeld tot het indienen van een adres aan de Tweede Kamer, tot rehabilitatie van den voormaligen kapitein Janssen, door het aannemen van een duidelijke en stellige conclusie ten deze. Dat er verschillende soorten van ezels en apen zijn, wordt meermalen beweerd, doch verschillende soorten van biggen werden weinig of niet vermoed. Toch schijnt het, dat er meer soorten van biggen bestaan, want op een aanplakbillet in het Westland, waar men toch met het varkensgeslacht wel bekend kan zijn, wordt NB. ook de verkoop van een rarlejis-bigge aangekondigd. De heer J. A. de Lang, van 's Bosch, heeft dezer dagen te Deuteren een wilde gans geschoten, die niet minder dan bijna vier kilogrammen woog. -Te Franeker is dezer dagen zooveel sneeuw gevallen, dat zij op sommige plaatsen voeten hoog lag. Tot lid der Prov. Staten van Groningen is verkozen de heer dr. T. Folmer Reddingius. - Nadat men de kwestie van de Noordpool sedert een twintigtal jaren onaangeroerd had gelaten, zooals wij lezen in het Journal des Débats, ziet men haar nu plotseling op het gebied van do actualiteit terugkeeren. Wat gaat men aan de Noordpool zoeken? Ziedaar de vraag, die men zich stelt. Men gaat zich daar verzekeren van het bestaan ecner ijsvrije zee, aan de Noordpool zelve. Men gaat on derzoeken en constateren of er, ja dan neen, in de noorde lijkste streken ruimten zijn, die zich in een minder koude temperatuur verheugen dan de reeds bekende Noordpool- landstreken. Na kolossale opstapelingen van ijs, geheele barrières van zandbanken, die een reusachtigen, digt aaneengesloten band rondom de Pool vormen, doorworsteld te hebben, blijft het nog altijd de vraag of men een bevaarbare binnenzee zal bereiken. Dit is het op te lossen probleem, waarom heen zich natuurlijk nog vele andere vraagstukken groeperen, die voor de wetenschap van 't meeste belang zijn: voor de meteorologie, de astronomie, de hydographie, de physica, de fauna, de flora, enz. Men kan de oppervlakte van het volstrekt onbekende vaste land en tusschengelegen zeeën, die zieli boven de 82ste graad noorderbreedte uitstrekken, op 1,131,000 vierk. mijlen begrooten. Duitscliland, dat de oplossing van het vraagstuk reeds tot haar taak heeft gemaakt, zond een schip uit, dat een N.Br. van 8F5 bereikte en onverrigter zake terugkeerde. Zweden, Engeland, de Vereenigde Staten en Frankrijk en misschien nog anderen, zullen de handen ineen slaan om de duisternis, waarin men omtrent die uitgestrekte pool streken nog verkeert, voor licht te doen plaats maken. Genoemde Staten zullen elk een expeditie uitzenden ter verovering van de Polynia (vrije zee.) Koning Amadeus heeft ter beschikking gesteld van de ex-Keizerin Eugénie oen aanstelling tot luitenant der infanterie in het Spaansche leger voor den Keizerlijken Prins. Het is thans gebleken dat de boomen in Australië in hoogte, maar niet in dikte, die van Californië overtreffen. Een gevelde boom bij Dardenong (Victoria) heeft men kort geleden bevonden 420 voet lang te zijn, een andere op 10 mijlen afstand van Healesville mat 480 voet. De grootste boomen in Californië hadden slechts 450 voet lengte; de mid delbare hoogte is 300 tot 400 voet en 25 tot 34 voet middellijn. Do schors heeft somtijds een dikte van 18 duim. De ouderdom van enkele zou meer dan 2000jaar bedragen. Voor Plongkong hebben Duitsche en Engelsche marine matrozen een wedstrijd gehouden, waarbij de eersten, ook na verwisseling van boot, overwinnaars zijn gebleven. De generanl-majoor Engelvaart, oud-minister van Oorlog, is geplaatst bij den grooten staf van het leger. Buitenland. Te Parijs overleed dezer dagen een eenigzins merk waardig man. Zijn naam was Charles Framjois Ferté en zijn beroep was de lijken in ontvangst te nemen der per sonen, welke tengevolge van misdaad, ongeluk of zelfmoord naar de Morgue gebragt werden. Naar aanleiding van de bijzondere vesten, die hij altijd droeg, noemde men hem „den Rooden Man." Hoewol hij zich eenigzins ruw voor deed, bezat hij een goed hart. Hij heeft o. a. een register nagelaten, bevattende de beschrijving der 20,000 lijken, welke hij gedurende zijn 26 dienstjaren in ontvangst heeft genomen, en dat uit vele deelen bestaat. Gelijk men zich herinneren zal, werden eenigen tijd geleden op last der admiraliteit proeven genomen met de Fish-torpedo van Whitehead, die zoo gunstig uitvielen, dat van den uitvinder het monopolie werd gekocht voor 15,000 p. st., terwijl een schip van eigenaardige constructie zal worden gebouwd, welks bewapening uit torpedo-artillerie zal bestaan. Wordt het nu door de ondervinding bevestigd, dat een schip zijn batterij van torpedo-geschut op eiken willekeurigen afstand onder zijn waterlinie kan dragen, dan zal de pantsering van het schip zich niet meer tot de zijden kunnen bepalen, maar zich tot den bodem van het vaartuig moeten uitstrekken, terwijl kettingen, kolen, scheeps- voorraad als anderzins waarschijnlijk boven de waterlinie, en ongeveer ter plaatse, waar nu het geschut staat, hun plaats zullen moeten vinden. Het kabinet van schilderijen, nagelaten door den ge-- wezen werkman Joseph Gillot, onlangs in Engeland als fabrikant van stalen pennen overleden, heeft eene waarde van meer dan 1 millioen gulden. Een Duitscher uit Drieburg heeft in Afrika een diamant gevonden van 88| karaat. Er zijn weinig zulke groote steenen bekend. Op het einde van Febr. zal te Weenen een inter nationale conferentie bijeenkomen om te beraadslagen over gemeenschappelijke maatregelen tot afwering van de runderpest. Onlangs werden de inwoners van Strömstad, aan de Westkust van Zweden, door een merkwaardig natuurver schijnsel verrast. Toon zij nl. in den morgen van den 22 Oct. naar de zee zagen, bleek het water in plaats van blaauw, donkerrood gekleurd, 's Avonds scheen het water met millioenen lichtjes bedekt en bij golfslag geleek het een vuurzee. Niemand wist eene verklaring van 't verschijnsel te geven; maar de oude luidjes herinnerden zich alleen, dat „eene bloedroode zee een goede haringvangst" beduidde. Liet men het water over eene glasplaat loopen, dan kon men met het gewapend oog ontelbare cellen opmerken, als in een honiggraat, en in elke cel een klein diertje. Of nu deze insecten eene lekkernij zijn voor de haringen, men weet het niet; maar dit weet men zeer goed, dat den 24 October het water leefde van de haringen en dus de visschers van Strömstad een rijke vangst hadden. De geschiedenis van New-York is weder met een fonkel nieuw schandaal verrijkt. De bekende James Fisk junior, directeur van den Erie-spoorweg, die zich als zoodanig van eene weinig gunstige zijde heeft loeren kennen, heeft twist gehad met zekere Eduard S. Stokes, en wel ter zake van een liefdes-avontuur met zekere miss Mansfield. Fisk besloot zijn medeminnaar onschadelijk te maken door hem te laten arrestéren; er volgde een langdurig en schandaleus proces, waarin Stokes werd vrijgesproken. Zaturdag jl. nu was Stokes als getuige geroepen in eene strafzaak tegen Fisk, die door miss Mansfield van laster was beschuldigd; Stokes maakte van deze gelegenheid gebruik om zijn hart lucht te geven; hij dreigde o. a. met het openbaar maken van brieven, door khsk aan zijne bijzit geschreven, waardoor veel duisters in de Erie-geschiedenis zou worden opgehelderd. Fisk kocht nu een regter om, die aan Stokes het openbaar maken dezer brieven verbood; bovendien wist hij de Grand Jury te bewegeh, om Stokes te vervolgen wegens valsch getuigenis in strafzaken. Dit laatste deed de woede van Stokes ten top stijgen; Zondag namiddag ontmoete hij Fisk in den corridor van het Grand Central Hótel, en loste drie pistoolschoten op hem. Fisk gaf den volgendon morgen den geest in de armen van Gould en Tweed, twee beruchte zwendelaars, met wie hij steeds in naauwe betrek king had gestaan, en die niet van zijn sterfbed waren geweken, uit vrees dat eenig geheim zou worden verraden. De moordenaar werd natuurlijk in hechtenis genomen, en men verwacht, dat zijn verhoor meer licht zal verspreiden ook over het Erie-schandaal. Fisk zelf was een echte Yankee, zoo meldt een andere bron, die begon als marskramer, vervolgens bediende werd in een grutterij, maar daarop zich als makelaar in geld neerzette en spoedig naam maakte. Bij het eindigen van den oorlog in Amerika wist hij zich tot directeur Yan den Erie-spoorweg te doen benoemenhij moest zijne directie met geweld handhaven en kocht de regters óm. Spoedig ontruimden hij en zijne bondgenooten de muffe oude kan toren van den Erie-spoorweg en betrokken een prachtig marmeren gebouw, dat in een centraal punt was opgetrokken Hier werd een opera-gebouw gesticht, waarvan mr. Fisk directeur werd; het was daarenboven voorzien van rijke particuliere appartementen voor de directeuren, terwijl de bureaux voor de bedienden door pracht uitmuntten. Do vereenigde krachten van Erie en Tammany kwamen hier bijeen om hunne plannen te ontwerpen, terwijl zij aanzaten aan banketten, kostbaarder en schitterender dan die der Indische Nabobs in de vorige eeuw. Later kocht hij nog een schouwburg, rigtte een stoombootdienst op naar Boston, bleef finantielield, maar een schurk in het groot, terwijl hij eerlijk was in het klein. Hij bragt den Erie-spoorweg bijna ten val en behoorde tot de groote dieven, die Noord- Ajnerika en vooral New-York ten schande strekken. Hij leefde daarbij zeer losbandig, had onderscheidene meisjes luisterrijk gehuisd, en zou zijn roem weldra hebben overleefd, als het laatste drama hem niet te juister ure van het wereld- tooneel had gestooten. Per telegraaf is uit New-York de tijding gekomen, dat generaal fialleck overleden is. Men weet dat deze zich in den burgeroorlog zeer onderscheiden heeft. Hij was het die de gelukkige operatie der Noordelijken leidde, welke begon met de inneming van het fort Donelson en eindigde met het doen ontruimen vair Corinthe en den val van Memphis. Onder zijne troepen, waarbij hij geen negers duldde, wist hij strenge discipline te handhaven, terwijl de rebellen voor hem sidderden. Later werd hij opperbevel hebber en vervolgens minister van Oorlog. Gedurende zijn veelbewogen leven nam hij achtereenvolgens de betrek kingen waar van hoogleeraar, advocaat, directeur van een mijnwerk, enz. enz. Ook als schrijver maakte hij naam. De gevangenis te New-York, waar de moordenaar van Fisk in hechtenis wordt gehouden, wordt door de politie streng bewaakt, uit vrees voor het gemeen, dat de lynchwet wel eens op hem zou willen toepassen. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Zie ons vorig nommer. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst. 11 Jan. British Standard. W. Boys. v. Vliet Co. Taganrog. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Itobert Hay. I<\ Kerrison. Newcastle. Steenk. C. Berghuijs. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). rt 3 C 45 ►5 Wiudrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh.l procent. Toestand van de zee. b~i Stand. Afw. Stand. Afw. 12 12 zw. 0.2k. 765.20 f 5.03 5.1 f 2,8 0.98 Vlak. 13 8 zzw. 10.0„ 76565'f 5.46 4.0 f 3.3 0.97 Golvend. 13 12 z. 8.0„ 7645711 4.38 3.6 t 1.2 1.00 Weersgesteldheid: 12 Jan. 12 li. Ligtbeneveld, mooivveer. 13 Jan. 8 u. Digtbetr., winderig, vochtig. 13 Jan. 12 u. Betr., mistig, vochtig winderig.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 2