1872. N°. 7. Woensdag 17 Januarij. 30 Jaargang. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Binnenland. HELDERSCHE EV NIEUWEDIEPER COURANT ,W ij huldigen hot g o e d o." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per iwartaal1.30. n franco per post - 1.65. ÏJureau: MOLK N I' L E IIV, i\°. 166. Prijs der Advertenticn: Van 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. VERTREKDAGEN DER BRIEVENMALEN Naar Oost-Indië: via Triest 23Januarij, 's avonds 6 u. 25 m. o Mcirseille 18 Jan., 's avonds 6 u. 25 ni. 5nWist'2 5 Januarij, 's avonds 6 u. 25 m. g West-Indië: via Southampton 31 Jan. 's morg. 6 u. 25 in. Suriname via St. Nazaire 4 Febr. 's avonds 6 u. 25 m. de Kust van Guinea21 Januarij 's morg. 6 u. 25 m. g Kaap de Goede IIoop: 23 Jan. 's morg. 6 u. 25 m. ui// v via Triest 22 Jan. 's m. 6 u. 25 m. HELDER en NIEUWEDIEP, 16 Januarij. De grieven der Ieren -blijven steeds heersclien de onte vredenheid over de afhankelijkheid van liet overheerschend deel des rijks duurt voort, en wordt vooral levendig gehouden door de meetings en banketten der nationalisten. Het doel van hun streven is in de eerste plaats het aantal Parlements leden, die gunstig voor de Iersche grieven gestemd zijn, te vermeerderen, om daardoor te komen tot eene administrative afscheiding, tot een zelfstandig bestuur over Ierland. Dezer dagen werd te Limmerick eene meeting gehouden, waarop de heer Butt de gewone wenschen uitte, de gewone eisclien deed hooren. Hij eindigde zijn betoog met de opwekking en aansporing, dat de Ieren op God vertrouwen en zorgen zouden dat hun kruid droog bleef. Ditmaal werden weinige blijken van ingenomenheid gezien. Het publiek was niet druk opgekomende opgekomeneu waren grootendeels vrouwen en kinderen. Een vreemdsoortig wetsvoorstel werd den 11 dezer in de Nationale Vergadering te Versailles ter tafel gebragt. De afgevaardigde Jean Brunet, b'ehoorende tot de radicale partij en bekend wegens zijne motie, waardoor hij tot het zitting nemen der Prinsen van Orleans heeft aanleiding gegeven, heeft thans een voorstel gedaan, waarmede hij zijne eigene partij weinig genoegen heeft verschaft. Hij wil dat Frankrijk zich geheel wijde aan God en Christus, een tempel stichte op' 't Plein van den Koning van Rome, waarboven 't opschrift zou worden gesteld„God beschermt FrankrijkChristus is overwinnaar, hij heersclit en regeert." De voorsteller wilde, dat aan zijn voorstel in de orde van werkzaamheden den voorrang zou worden toegekend. Ondanks zijne verdediging, werd de urgentie niet verleend en het CHARLES GOODYEAR. EEN STRIJDER IN 'l GE-BIED DER NIJVERHEID. [Vervolg.) Te middeo dezer grootsciie toebereidselen kostte zijn ijver in 't propyen nemen hem bijna 't leven. Door eene groote hoeveelheid vergiftig gas in zijn digtgesloten vertrek te ontwikkelen, liep hij zoo groot gevaar van stikken, dat liet zes weken duurde alvorens hij weer geheel op streek was. Voordat hij echter nog zijne fabri- caten in eene cenigzins aanmerkelijke hoeveelheid had kunnen afleveren, deed de handelstorm van 1836 het gansche fortuin van zijnen vennoot tot niet verzwinden, waardoor van de verdere ver werking van gom-elastiek voor goed moest worden afgezien, en de arme Goodyear andermaal in zijn vorigen staat of juister tot den bedelstaf gebragt werd. Een bedelaar was hij tlians in den volsten zin des woords, want hij was ten aanzien van de middelen tot zijn levens-onderhoud volkomen afhankelijk vau anderen. Hij ver haalt dan ook, dat hij kort na dezen verpletterenden slag, vóór welken zijn gezin zich te New-York wederom bij hem gevestigd had, op een morgen bij zijn ontwaken bespeurde, dat er geen zier voedsel voor zich en de zijnen in huis was en dat hij geen cent bezat om dit te koopeu. In zijn zak een voorwerp stekende, waarop hij onderstelde dat een pandhouder hem nog iets zou willen geven, verliet hij zijne woning in de hoop althans genoeg geld te zullen opdoen om voor éénen dag in aller behoeften te voorzien. Alvorens echter het hem zoo gemeenzaam uithangbord, „de drie gouden ballen" te bereiken, ontmoette hij voor iemand in zijnen toestand een allervreeselijkst wezen, namelijk een schuldeischer. Hongerig en moedeloos, maakte hij zich innerlijk gereed voor de ontvangst van eenen stroom der bitterste verwijten; want de man, die vóór hem stond, was iemand, wiens geduld hij zeer goed besefte mis bruikt te hebben. Hoe groot was zijne verademing toen zijn schuldeischer hem lagchend toesprak met een: „Wel, mijnheer Goodyear, wat kan ik heden voor u doen?" Eerst dacht hij, dat men hem in zijn ongeluk nog beschimpen wilde, zoo buitensporig scheen het te onderstellen, dat die man hem werkelijk wenschte voort te helpen. Eindelijk overtuigd, dat het aanbod hartelijk gemeend was, zoo verhaalde hij zijnen nieuwen vriend dat hij dien morgen uitgegaan was om voedsel voor zijn gezin op te sporen, en dat eene som van veertig gulden ter leen hem van groote dienst zou wezen. Het geld werd hem oogenblikkelijk gegeven, zoodat hij zijn bezoek bij den pandhouder verscheidene dagen kon uit stellen; deze bleef evenwel gedurende dat gansche jaar bij herhaling zijn eenige toeverlaat, tot dat de weinige overblijfselen van zijnen jongsten zoo kortstondigen voorspoed geheel verdwenen waren. Hij verloor echter nooit een oogenblik het gom-elastiek uit de oogen. Eene tijdige leening van t' 250 van een oud vriend stelde hem in staat, zijn gezin over te brengen naar Staten-Eiland, digt hij de verlaten gom-elastiek fabriek. Daar bij tot de vroegere werkplaatsen daarin vrijen toegang had, slaagde hij er in, met zijne voorstel eenvoudig naar de Commissie voor het initiatief gezonden. Ten onregte is gemeld, dat de minister van Binnenl. Zaken, mr. J. R. Thorbeckc, jl. Zaturdag zijn 75steri ver jaardag heeft gevierd. De heer Thorbecko is geboren den 15 Jan. 1798 en vierde alzoo gisteren zijnen 74sten verjaardag. De luitenant-adjudant Keyzer, wiens houding in de bekende zaak van kapitein Janssen zoo algemeene afkeuring ondervindt, zal voor een raad van onderzoek gesteld worden. Men schrijft ons van Texel dd. 16 Januarij: „Den ingezetenen van het Oude Schild was jl. Vrijdag weêr een genoegelijke avond bereid in het gebouw van den heer Hillenius, waar dien avond door de daarvoor bestaande vereeniging volksvoordragten werden gehouden. De heer Muller, onze geachte hoofdonderwijzer, had gezorgd, dat er dien avond van nog iets anders kon ge profiteerd worden. Die verrassing bestoud daarin, dat door een veertigtal der oudste scholieren, tot opening der ver gadering en gedurende de pauzen, zangstukjes zouden worden uitgevoerd. Nadat door een lief zangstukje de avond was ingewijd, hield de heer Zwanenburg eene redevoering over „Neuzen." Deze redevoering muntte door fijnen humor en populaire voordragt zeer uit en kon met regt op deu naam van volksvoorlezing aanspraak maken. Vervolgens gaf de heer Muller een stukje ten beste, dat ook algemeen in den smaak van het talrijk gehoor viel en „Voorwaarts" tot titel voerde. Het keurige dichtstuk van Tollens„Hondentrouw" werd daarna door ds. Wassenaar op keurige wijze voorgedragen. De heer J. Hillenius wist met de voordragt van het gedicht „Rabbi Mayer" de aanwezigen ook gestaag te boeijen. Ook bragt de heer W. Mets zijn oorspronkelijk dicht stukje „Mijmeringen van een Schulpenvisscher" ten ge- hoore, dat door het publiek met genoegen werd gevolgd. Ten slotte las do heer K. Bakker een brief voor van eene moeder aan hare dochter, die de hoorders in zeer vrolijke stemming na het zingen van het 1ste couplet van ons Volkslied deed huiswaarts keeren. Wij mogen hier niet onvermeld laten, dat de jeugd door hun lief en harmonieus gezang blijken gaf van het zang onderwijs, door onzen bekwamen hulponderwijzer gegeven, vrouw eenige weinige artikelen van zijne verbeterde grondstof te vervaardigen, en er genoegzaam van te verkoopen om in liet dagelijks onderhoud der zijnen te voorzien. Hij had bij dit alles liet er vooral op gezet, de directeuren der geschorste vennootschap over te halen om op zijn nieuw octrooi de werkzaamheden te hervatten. Deze gevoelden zicli ecliter zoo ziek alleen op het hooien van den naam eener grondstof, welke hun op zoo groote verliezen en zoo sterk miscrediet was komen te staan, dat hij gedurende de zes maanden van zijn bedrijf op bet eiland er nooit in slaagde, een hunner te overreden aan de fabriek te komen en de monsters in oogenseboiuv te nemen. Er bevond zieli aldaar voor duizende guldens waarde aan machines, doch geen enkel aandeelhouder bekreunde zicli zelfs om den toestand vau zijn eigendom. Deze onverschilligheid was des te opmerkelijker, aangezien hij in buiten gewone mate van nature begaafd was met liet vermogen, andere menschen met zijn eigen zelfvertrouwen te bezielen. De patriciërs van Staten-Eiland daarentegen, begrepen als zij waren in de alge meene schipbreuk van eigendom en crediet, bleven onverbiddelijk doof voor zijne welsprekendheid. Evenals hij vroeger 1'hiladelphia had uitgeput., scheen thans New-York dit te zijn. Hij werd zelfs een voorwerp van spotlust, en verdacht met eene gom-elastiek monomanie behebt te zijn. Toen aan een zijner vrienden te New-Yrork gevraagd werd, waaraan de heer Gsodyear op straat te onderkennen was, antwoordde deze: „Als ge iemand ziet, gekleed in een gom-elastieken jas, met gom elastieken schoenen aan, een gom-elastieken muts op, en in zijn zak een gom-elastieken beurs met geen cent er in, dan is liet Goodyear." Hij was dan ook gewoon zijne lievelingsstof onder alle vormen te dragen, met het dubbel doei haar te beproeven en er de aandacht op te vestigen. In Sept. 1836, op nieuw door eene geringe som bijgestaan, pakte hij enkele zijner beste monsters in zijn reiszak, en toog op zijn eentje naar de wieg der gom-elastiek verwerking Roxbury. De ondergang der aldaar gevestigde vennootschap was toen vol dongen en de fabriek verlaten. Dat gansche gedeelte van Massa- chusetts leed onder de volslagen onwaarde van de aandeelen in gom-elastiek. Er waren evenwel nog een paar personen, die hun vroeger stokpaardje niet geheel konden vaarwel zeggende heer Chaffee, de eerste grondlegger van dezen tak van nijverheid in Amerika, heette eenen broeder proefnemer van harte welkom, bewonderde zijne monsters, moedigde hem aan te volharden, bezorgde hem vrienden, en, wat van nog grooter gewigt was, stond hem het gebruik der uitgebreide, thans in de fabriek werke loos staande machinerie toe. Een kortstondige, bedriegelijke voor spoed wisselde andermaal de eentooniglieid van den tegenspoed af. Volgens zijne nieuwe methode vervaardigde hij schoenen, wageukappen en piano-overtrekken zooveel beter dan die ooit vroeger in deVereenigde Siaten aangeboden waren, dat de vraag naar artikelen van gom elastiek tijdelijk herleefde, zóó zelfs dat hij bij magte werd, op van zijn octrooi, aan andeven het regt van fabricatie te verkoopen. goed te hebben geprofiteerd. Wij wenschen dan ook, dat de beer G. Dros ons meermalen met de scholieren een genoegelijken avond moge verschaften, als er weer volksvoorlezingen worden gehouden." Door de zorg van eene commissie uit de vereeniging tot het houden van volksvoordragten op den Langedijk, gaf de heer Maju, uit Amsterdam, jl. Donderdag avond te Noordsoharwoude eene zeer belangwekkende voorstelling met zijn hydro-oxygeen-gasmicroscoop. Een groot aantal merkwaardige voorwerpen uit het dieren-, planten- en delfstoftenrijk, die wegens hunne kleinheid en fijnheid voor het bloote oog naauwelijks of niet merkbaar zijn, werden door middel van dezen microscoop, duizenden malen ver groot, zigtbaar gemaakt. Tot slot stelde de heer Maju eenige afbeeldingen van beroemde kunstwerken voor. Het tal rijke publiek was zeer ingenomen met deze voorstelling. Jl. Vrijdag avond zou eene voorstelling voor minvermogenden plaats hebben met denzelfden toestel, waartoe de commissie door du bijdragen van het publiek, welke de eerste voor stelling bijgewoond heeft, in staat gesteld is. De uitstekende praeparaten van allerlei fraaije en belangrijke natuurvoor werpen, die de heer Maju bij „zijne voorstellingen gebruikt en de zorg, die hij aanwendt om het publiek te leeren en te vermaken, verdienen allen lof. Ook te Hoog- en Aartswoud en Medemblik heeft zich eene sub-commissie voor de nationale feestviering van 1 April a. s. gevormd, bestaande uit 7 leden. Het voorne men bestaat, ook daar den 1 April feestelijk te herdenken. Burgemeesters in Noordholland en Friesland zijn uit- genoodigd op Zaturdag 20 dezer te Hoorn bijoen te komen, ten einde met het bestaande spoorweg-comité in overleg te treden over de financieële medewerldng voor den Noord- hollandsch-Fneschen spoorweg. Het comité heeft voorloopige overeenkomsten aangegaan met solide Engejsche onder nemers, die, volgens mededeeling, het grootste deel van het kapitaal zullen fourneeren. Bij eene volksvoorstelling, in Frascati to Amsterdam gegeven, werd mevr. Geijtenbeek, die de rol van Jack Sheppard vervulde, door het. afschieten van een pistool, erg aan een der slapen van haar hoofd verwond, waardoor een groot bloedverlies ontstond. Niettegenstaande dit, bleef zij haaf rol ten einde toe vervullen, zoodat zonder eenige stoornis het stuk werd afgespeeld. (Arnh. Crt.) Zijne profijten in een enkel jaar beliepen f 10,000 tot f 15,000. Op nieuw vcreenigde bij zijne betrekkingen om zich been en bad een onbegrensd vertrouwen in de toekomst. Eene gebeurtenis, waarop hij al zijne lioop gevestigd, had ten einde zijne zigepraal te voltooijen, stortte hem evenwel op nieuw in liet verderf, llein gewerd namelijk van wege het staatsbestuur eene commissie tot het leveren van 150 brievenzakken voor de uiail. In het volkomen vertrouwen bij magte te zijn de bestelling naar wcnscli te volvoeren, maakte hij haar zooveel mogelijk alge meen bekend. De gcheele wereld -zou thans zien dat Goodyear's gom-elastiek in alle opzigten was hetgeen Goodyear er van had opgegeven. De zakken waren gereed, en fraaije zakken waren 't lenig, stevig, met zorg opgemaakt, van keurigen vorm en buiten allen twijfel waterproef. Hij had ze alle in de fabriek opgehangen, en noodigde een ieder uit ze te komen bezien. Zij werden alge meen bewonderd, en de vervaardiger werd met den goeden uitslag gelukgewenscht. Het was echter in den zomer dat deze noodlottige zakken gereed kwamen. Ongeveer eene maand naar elders moetende gaan, liet hij ze in de fabriek hangen: doch oordeel over zijne ontsteltenis, toen bij bij terugkomst bevond dat ze weck werden, schimmelden en van de handvatsels afdropen. Het sterkwater „zuiverde" werkelijk de oppervlakte van zijn gom-elastiek, doch alleen de oppervlakte. Zeer dun doek, langs dien weg verkregen, was een nuttig en eenigzins duurzaam artikel, maar voor eenig ander doel had het geen waarde. De algemeen bekende en volkomene mislukking der brievenzakken gepaard aan de onvolkomenheid van al zijne pro ducten, behalve dat allerdunste doek, bragt plotseling en ten eeue- male zijne opkomende zaken weder giheel ten gronde. Alles wat hij bezat, dat slechts verkoopbaar was, werd in veiling gebragt om zijne schulden te betalen. Hij was op nieuw zonder geld en zonder hulpmiddelen, met een nog vermeerderd gezin en eenen bejaarden vader ter verzorging. Zijne vrienden, zijne broeders en zijne vrouw deden nu al het mogelijke, om hem van verdere proefnemingen af te houden. Waren vier jaren van zoo gruwzame beproeving niet voldoende? Wie had zich ooit met gom-elastiek afgegeven, zonder er bij te verliezen? Kon hij hopen te slagen, terwijl zoovele bekwame en ondernemende mannen te kort geschoten waren? llad hij een regt otn zijn gezin in zoo vernederenden en kommervollen toestand te houden Hij was in den handel met ijzerwaren bedrevenwaarom niet weêr daartoe overgegaan? Er waren nog menschen te vinden, die hem in elke redelijke onderneming zouden willen bijstaan; maar boe kon hij verwachten, dat iemand willens en wetens nog meer geld zou werpen in den bodemloozen put, die bereids milli- oenen zonder eenige vrucht af te werpen ingezwolgen had! Op deze drangredenen kon hij niet antwoorden, en wij evenmin; de vrienden van schier alle groote uitvinders waren in de gelegenheid hetzelfde voor te spiegelen. Het scheen hoogst ongerijmd toe aau de vrienden van Elitch, Watt, Fulton, Wedgwood, Whitncy,

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 1