Benoemingen, enz. B u ite n 1 a n d. België. Frankrijk. De Arrond.-Regtbank to 's Hage heeft gisteren de vrouw, die de vorige week ter teregtzitting in hechtenis werd genomen, schuldig verklaard aan beleediging van magistraats-personen in de uitoefening hunner bediening, en haar, onder aanneming van verzachtende omstandigheden, veroordeeld tot acht dagen gevangenisstraf. Als prijsvraag heeft de Hollandsche Maatschappij van Landbouw uitgeschreveneen doelmatig, eenvoudig en tevens beknopt model-aanteekeningboek voor den landbouwer, veehouder en vetweider, om bij het einde des jaars te kunnen opnemen de zuivere opbrengst per hectare of de hectaren, bij den landbouwer in gebruik. Voor de volledige en best gekeurde beantwoording, in te zenden vóór 1 Julij 1872, looft zij haar gouden medaille uit, waarbij de afdeeling Opmeer en omstreken nog 50 voegt. Antwoorden moeten bij den secretaris der Maatschappij, de heer P. F. L. Waldeck, te Loosduinen, worden ingezonden. Voor de arrond.-regtbank te Rotterdam stond iemand teregt wegens het bezigen van beleedigende uitdrukkingen tegen een bedienend beambte der politie. Een der beleedi gende uitdrukkingen was het woord „aap." De verdediger van dien beschuldigde betoogde, dat, sints de leer van Darwin en van Voigt zooveel aanhangers telt, liet woord aap, tot een menscli gerigt, niet meer als scheldwoord is te beschouwen. Bedankt voor het beroep naar Dordrecht door ds. P. Huet, pred. te Dirksland. Te Baxhuizen is een vrouw bevallen van 4 kinderen. Te Heino werd dezer dagen een stierkalf van tien maanden verkocht voor 115 en te Heusden een kalfkoe voor 350. Uit een geplombeerden waggon, die te Rozendaal dezer dagen een nacht moest blijven staan, is circa 100,000 francs gestolen. De politie heeft in een weiland niet ver vandaar de gestolen schat, in den grond begraven, ontdekt. De daders is men nog niet op het spoor. Jl. Zondag morgen heeft men, naar verhaald wordt, tussclien Duiven en Westervoort, op den weg een man dood gevonden, welke over het geheele ligchaam was verbrand; het paard is met het rijtuig, waarin hij gezeten had, te Duiven aangekomendaaraan bemerkte men dat een ongeluk had plaats gehad, waarop men ging zoeken. De Nederlandiche bisschoppen hebben een adres aan den Paus gerigt, welks inhoud door de Tijd wordt medege deeld. De adressanten zeggen daarin o. a. het volgende: „Bij de diepe droefheid, die, Allerheiligste Vader, ons vervult, bij het zien èn der vele rampen, die da H. Kerk, in haar allereerwaardigst hoofd, zoo scherp treffen, èn der beleedigingen, die u, op eene schaamtelooze en steeds ruwer wijze, worden aangedaan, was het ons steeds een groote troost, dat ten minste ons dierbaar vaderland niet ophield u de eer te bewijzen, welke den regtmatigen, hoewel be roofden Vorst behoort. Tot onze innige droefheid is ook deze troost ons ontnomen. Blijkens de verwerping van het regtvaardig voorstel der regering, heeft de meerderheid onzer volksvertegenwoordigers het nutteloos en overtollig geacht, een Nederlandsclien gezant bij den Heiligen Apos- tolischen Stoel te bahouden. Wij hebben niet nagelaten tegen dit betreurenswaardig besluit onze stem te verheffen, en de uitdrukking van onze smart neêr te leggen aan den koninklijken troonWat er ook geschiede, allerheiligste Vader, de Catholieken van Nederland, de zeer gehoorzame zonen der H. Roomsche kerk, zullen er steeds roem op dragen door steeds naauwer banden aan den Apostolischen Stoel verbonden te zijn, en niets zal ons dierbaarder- en Arkwright, dat deze den gebaanden weg gingen verlaten om zich een pad door de wildernis, door niets dan wildernis te banen. Geen dezer mannen zou waarschijnlijk in staat geweest zijn een steekhoudend antwoord op de vermaningen hunner vrienden te geven. Zij gevoelden alleen, evenals onze arme Goodyear gevoelde, dat het steil en doornig pad, hetwelk zij betraden, ook het pad was dat zij moesten betreden. Eene magt, waarvan zij geen vol doende rekenschap koude geven, dreef hen aan, en wanneer we den levensloop van dergelijke mannen gadeslaan, dan zien we, dat er zich in de dagen van tegenspoed steeds eene of andere omstandigheid voordeed, welke hen tot nieuwe navorschingen aanspoorde en met nieuwe hoop bezielde. Niet zelden bleek het dan wel nog een dwaallicht, dat hen nog verder van huis bragt, maar soms ook het ware licht, dat hen op het ware pad voerde. Goodyear zou weliigt bij deze gelegenheid voor den aandrang zijner vrienden bezweken zijn, want het was een teerhartig inau, zijner familie innig toegenegenmaar ook nu had er eene, dier beuzelachtige voorvallen plaats, welke zijne nieuwsgierigheid op nieuw aanwakkerden. Gedurende zijn jongsten korstondigen voor spoed was hij in betrekking gekomen met zekeren Nathaniël Hayward, die opzigtcr bij eene der ontbonden gom-elastiek •„vennootschappen geweest was. Hij vond deze belast met het toezigt op de verlaten fabriek, en nog steeds voor eigen rekening volgens eene nieuwe methode eenige weinige artikelen uit die grondstof vervaardigende. Om zijn gom-elastiek te harden, deed deze Hayward er eene zeer geringe hoeveelheid zwavel bij, of wel sprenkelde zwavel op de oppervlakte en droogde die in de zon. Goodyear stond verbaasd, toen hij bespeurde dat deze behandeling dezelfde uitwerking scheen te hebben als sterkwater. Het blijkt niet in zijnen geest te zijn opgekomen, dat de methode van Hayward en zijne eigene in de hoofdzaak dezelfde waren. Een scheikundig woordenboek zou hem hebben geleerd, dat zwavelzuur eene hoofdrol speelt bij de bereiding van sterkwater, waaruit hij zou.hebben kunnen afleiden, dat het eenig verschil tussclien beide methoden daarin bestond, dat Hayward de zon en Goodyear salpeterzuur bezigde, om het zwavel te doen werken. De producten van Hayward hadden evenwel een groot gebrek; bij warm weder was de daaraan eigen reuk van zwavel onuitstaanbaar. Hayward was, naar het schijnt, een zeer ongeletterd man, en het eenig verslag dat hij van zijne uitvinding wist te geven, was dat zij hem in een droom ge openbaard werd Zijne uitvinding was hem dan ook van zoo weinig baat, dat Goodyear hem het octrooi voor eene geringe som afkocht, en hem op een maandelijksch loon in dienst nam, totdat de tegenspoed met de brievenzakken hem van de middelen beroofde om zulks nog verder te doen. Door zwavel met gom-elastiek te verbinden, was Goodyear zoo nabij zijne eindelijke zegepraal gekomen, dat één stap verder hem Van de proeven, door dr. Lüdersdorff te Berlijn sedert 1832 in dien geest genomen, was hem vermoedelijk evenwel niets bekend. hooger pligt schijnen clan openlijk te belijden, dat wij met alle krachten en onverbreekbaar gehecht zijn aan n, don Roomschen Paus, Petrus' opvolger en Christus' waarach- tigen stedehouder. Geen besluit der vijandelijke magten zal ooit dezen band verbreken. Bij het uitspreken dezer gevoelens, zouden wij te gelijk Uwe Heiligheid allernede rigst willen smeeken om uwen vertegenwoordiger, don vertegenwoordiger van uwen vorstelijken staat en uwe onverbreekbare regten, bij ons te willen behouden, zoo liet ons niet vermetel toescheen de besluiten uwer wijsheid vooruit te loopen." Naar aanleiding van de schoone instelling, nabij Rotterdam gesticht voor ongeneeslijke zieken, waarvoor een beroep wordt gedaan op de algemeene liefdadigheid, leest men o. a. het volgende in de KI. Crt.,'t Is toch zoo heerlijk gezond fe zijn en, in het volle genot van al zijne ligchamelijke on geestelijke krachten, dit schoone leven te genieten. Maar dubbel wordt, dunkt me, dit genot, als de mensch de bewustheid met zich omdraagt, welgedaan te hebben aan die ongelukkigen, voor wie de gansche levensweg een lijdensweg moet wezen. Onze haard brandt helderder op, als de arme weduwe met hare hulpbehoevende kleinen zich warmen kan aan een turfje van ons vuur. Dit glas wijn, niet waar mijne vrienden, dat gij met uwe vrouw en een besten huisvriend hebt genoten, dankte een deel van zijn geur en zijn smaak aan de omstandigheid, dat een arme zieke in de buurt bij den dag zijne krachten voelt wederkeeren, nu hij een paar flesschen van uwen voorraad heeft gebruikt. En het is u wel gebeurd, dat gij aan den vooravond van een grooten huiselijken feestdag u vooral daarover liet inlichten, of de armen in uwe wijk, de weezen in 't gesticht, de oude mannen en vrouwen van 't besjeshuis, wel waren bedacht. Ja, gij hadt er misschien wel een uurtje voor over, om dat alles, als ik 't zoo zeggen mag, eens regt. op uw gemak te bestellen en te leiden. Ik moet zeggen, dat ik het genot van het feest u dan ook regt hartelijk heb gegund. Ja waarlijk, 't zonnetje van liefde en vrede schijnt zóó koesterend en zacht over ons hoofd en deelt aan ons hart zulk een aangename warmte mede, als wij van onzen over vloed aan behoeftige en lijdende medemenschen ook wat te genieten geven, dat het weldoen er een lust door wordt. Want ik weet het zeker, onze weldadigheid is geene ijdel- heid: ze is behoefte des harten. Zoo vind ik 't dan ook zoo schoon, dat er sedert kort eene inrigting is geopend, waar Rotterdam roem op dragen mag en die een rijke bron van zegen belooft te worden voor ongeneeslijke kranken. Daar is een arme vrouw, geheel alleen op de wereld en niemand om voor haar te zorgen. Hare oude moeder heeft ze langen tijd kunnen onderhouden, maar nu door hare ziekte heeft ze die aan de armenkas moeten toevertrouwen. Hare ziekte! helaas ze gevoelt het maar al te wel, is ongeneeslijk; de kanker woelt haar om in 't ligchaam en maakt haar ongeschikt voor ieder werk. Wie zal haar bijstaan, nu ze de hulp van anderen niet missen kan? Maar daar is uitkomst gekomen; de deuren van de inrigting op Schoonenberg zijn haar welwillend geopend. Haar laatste levensmaanden zullen zooveel mogelijk worden dragelijk gemaakt door eene liefdevolle verzorging, door eene goede verpleging tot aan haar uiterste oogenblikken. Gezegende inrigting!'* De Haagsclie correspondent van de N. R. Crt. geeft eene beschrijving van den heer David Mill Graves, die door den Koning der Elminezen is afgevaardigd om de Eerste Kamer nog zoo mogelijk te overreden, niet toe te er bragt. Hij liielJ zich verzekerd het geheim aH met den voet te treden. Hij zag dat zwavel een zonderlingen invloed op gom elastiek uitoefende, zoodra er tussehen beide grondstoffen eene vereeniging plaats had. Er bevond zich toch slechts eene oneindig geringe hoeveelheid zwavel in zijne brievenzakken, en deze waren gesmolten in de schaduwterwijl de oppervlakte van zijn doek, met zwavel overslrooid en in de zon gedroogd, de hitte der zon verduurde. Hier school een geheim achter. Het vraagstuk was, hoe in eene massa gom-elastiek de verandering te bewerkstelligen, welke door zwavel en zon op de oppervlakte werden teweeggebragt Hij deed tallooze proefnemingen. Hij vermengde met het gom elastiek nu eens groote hoeveelheden zwavel, dan weder kleine; hij stelde zijn mengsel aan de zon bloot, en hield het digt bij het vuur. Hij gevoelde het geheim in handen te hebbendoch vele maanden lang bleef het hem ontwijken. En toch, bij al die naspo ringen, bij al die moeite, was het slechts een toeval, dat hem het geheim openbaarde; maar een toeval dat niemand ter wereld dan Charles Goodyear kou hebben verklaard, eu ook hij niet, had hij zich niet bereids, vijf jaren lang in onderstellingen en onderzoekingen uitgesloofd. Te Wolbum stond hij in de lente van 1839 eens met zijn broeder en verscheidene andere personen bij een zeer heete kagchel. Hij hield in zijne hand eene klomp van zijn mengsel van zwavel en gom-elastiek, waarover hij op zijne gewone opgewonden wijze redeneerde, doch waarbij het gezelschap de onverschilligheid bleef bewaren, aan welke hij reeds lang gewend was. In de over spanning nu van zijn betoog maakte hij een heftig gebaar, welke de klomp iu aanraking bragt met den kagchel, die heet genoeg was oin gom-elastiek onverwijld te doen smelten; een oogenblik daarna er op starende, bespeurde hij dat zijn mengsel in het minste niet gesmolten was. Het was verkoold zooals leêr gewoonlijk doet. maar geen gedeelte van het oppervlak had zich opgelost. Er was geen enkele kleverige plek in op te merken. Tc zeggen dat hij verwonderd stond, zou slechts flaauw zijne verbazing kenschetsen. De werking was zoo volkomen anders, dan die bij alle vroegere proefnemingen gom-elastiek niet smeltend, schoon in aanraking met roodgloeijend ijzerIemand moet vijf jaren in onafgebroken navorschiug van een onderwerp hebben doorleefd, om zijne gewaar wordingen te kunnen beseften. Hij gevoelde als Columbus deed, toen deze den landvogel op zijn schip zag nederdalen, en de boom stammen zag voorbijdrijven. Maar ook evenals Columbus was hij omringd van een ongeloovig personeel. Met koortsige drift toonde hij het verschrompeld gom-elastiek aan zijn broeder eu aan de overige bijstanders, terwijl hij hen op het nieuwe en verwonderlijke van het feit wees. Zij bleven er volkomen onverschillig bij; de goede man had hen volslagen afgemat, lleeds meer dan vijftig malen te voren was hij op hen toegeijld, juichende over de eene of andere nieuwe ontdekking, eu zij moesten natuurlijk onderstellen, dat het hier alweer om een zijner ijdele hersenschimmen te doen was. JFordt vervolgd) stemmen in den afstand van de Kust. Zijn voorkomen is mannelijk, zegt bijlist is eèn krachtig gebouwd en forsch gespierd man. Blijkbaar beweegt hij zich niet ge makkelijk in bet Europeesch winterpak, waarin men hem gestoken beeft.: dat is bet ware woord. Niettemin is bet een imposante figuur; de zeer donkere kleur der huid strekt slechts om bet schitteren van een paar oogen nog te meer te doen uitkomen, waaruit de intelligentiejspreekt, die zich in zijne redeneringen ook openbaart. Hij spreekt bet Nederlandsch zoo vloeijend als bet Engelsch, en menig zeer ontwikkeld Europeaan zou hem het bandschrift be nijden, dat ik van hem zag. De Noorwegers zijn van plan, ter herinnering aan bet duizendjarig bestaan van bun Rijk, 't werd in 871 door Harraid Haarfagr gegrondvest een monument op te rigten. 't Zal bestaan uit eenige kolossale brokken graniet. In Zwitserland zijn door een maatschappij twee prijzen uitgeloofd van 400 en van 200 fr. voor een geschrift over de beste middelen om bet bovenmatig gebruik van sterke dranken in Zwitserland tegen te gaan. In Perzië straft men de menschen, die wegens poli tieke misdrijven veroordeeld zijn, op de volgende wijze: De beul boort dien lieden een gaatje injbeide neusvleugels, baalt er een touwtje door en vertoont ben dus op straat aan hunne medeburgers. Verleden maand nog is die straf toegepast op een aanzienlijken Pers. Hij werd dus veroor deeld om bij den neus door alle straten van Teheran geleid te worden. De beul maakt er alsdan niet zelden gebruik van, om, indien zoo iemand hem geen fooi geeft, aan het touw te rukken, dat een lievige pijn veroorzaakt. Volgens berigten uit Nieuw Zeeland, moet daar een soort van zand aanwezig zijn, taranaki zand genaamd, dat door eenvoudige bewerking staal oplevert. Een man en eene vrouw stonden op Oudejaarsavond voor een winkel. „Ik moet u toch iets geven voor uw Nieuwjaar," zeide de man, „wat dunkt u er van, als ik eens een warme japon voor u kocht?" „Ik heb die niet noodig," zeide de vrouw, ik heb mijn katoentje gewatteerd." Dan een paar gom-elastieke overschoenen? Neen, ik heb flinke leeren laarsjes aan. Maar wat zal 't dan zijn? Ik wil u toch iets geven." Zachtkens fluisterend, zeide zij: „Ge weet wel, sedert de geboorte van onze kleine, mijn trouwring, bij is nog daar ginds, baal hem voor mij terug!" Het is niet te verwonderen, dat groote actrices ge woonlijk nog al rijk gezegend worden met liefdesverkla ringen, en dat er onder voorkomen van allerlei allooi, dit is ligt na te gaan; de vorm intusschen, waarin een opge schoten straatjongen eenmaal aan wijlen de tragédienne Rachel de gevoelens zijns harten openbaarde, verdient wel aan de vergetelheid ontrukt te worden. Zijn billet-doux luidde als volgt„Indien gij liem, die u aanbidt en gaarne zijn vrouw zou willen noemen, wilt herkennen, zie dan naar de bovenste galerij. Ik zal er met de beenen over gaan liggen." Tot off.-macli. 1ste kl. zijn bevorderd de off.-mach. bij de zee- inagt A. Sol, J. H. Jullien, A. Flaes en P. A. van Aken; de overige off.-mach. bij de zeemagt zullen den titel voeren van off- mach. 2de kl. De luit. ter zee 1ste kl. Nolthenius, die na een driejarig veiblijf in Indië de terugreis naar Nederland heeft aanvaard, is de over brenger van de insignia en van het brevet van het grootkruis der Olifantsorde van Siam voor Z. M. den Koning. Tot burgem. van Oudkarspel is herbenoemd de heer C. Kroon Mz. Oost-Indië. Ingetrokken de benoeming van IV. F. Bauman tot machinist-leerling 2de kl. bij de dienst der gouv.-marine. Eenige dagen geleden is eene som van 475,000 fr. uit de Nationale Bank te Bergen, in Henegouwen ontvreemd. Volgens de Gazette de Mons, is Woensdag jl. de van bet plegen van dien diefstal verdachte persoon, een gewezen beambte der bank, Léandre Deliaut genaamd, aldaar in hechtenis genomen. Deze arrestatie heeft te Bergen zeer veel opzien en leed verwekt, dewijl de familie van den beschuldigde aldaar de algemeene achting geniet. Sedert den 3 dezer zijn in België geene nieuwe gevallen van veepest ontdekt. De commissie voor de leger-organisatie te Parijs heeft een artikel goedgekeurd, hetwelk bepaalt, dat elke soldaat, die na een jaar in dienst te zijn geweest niet kan lezen en schrijven, onder de wapenen zal worden gehouden tot hij zulks geleerd heeft. Eerlang zal voor den krijgsraad zekere Charles Dupont als deserteur te regt staan. Hij diende tijdens den oorlog bij het 18de bataillon der jagers te voet. Toen hij met tien dagen arrest gestraft werd, vlugtte hij uit Vincennes, hing zijn arm in een doek, kocht het kruis van het Legioen van Eer, de militaire medaille en de reddings-medaille en verhaalde, te Parijs komende, dat hij te Gravelotte was gekwetst en ontkomen was. Op die wijze leefde hij een jaar lang ten koste van velen, die medelijden met hem hadden, met name van een der professoren aan den Jardin des Plantes en diens vrienden. Hij ging eenige malen in de week, zoo het heette, zich laten verbinden in de ambu lance te Val-de-Grace en bragt inderdaad fleschjes mede, die medicijnen schenen te bevatten. Eindelijk echter, toen hij zich ongunstig uitliet over een officier van zijne com pagnie, toevallig tegen dezen zeiven, dien hij niet herkend had, word hij gearresteerd, onderzocht, en het bleek dat zijn arm volkomen ongedeerd was. Sedert eenige maanden is hij thans te Satory gedetineerd. Sedert de invoering der nieuwe belasting wordt in Frankrijk het kilogram tabak verkocht voor niet minder dan 15 francs. De gemeente'raad van Parijs heeft in zijn laatste bij eenkomst besloten, dat de veertig gala-rijtuigen, die de stad

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 2