Engeland. Duitschlaiid. Italië. Amerika. INGEZONDEN! Correspondentie. 277stë~STAATS-LOÏERIJ Marine-Haven Nieuwediep. Hei Proces ia zake den moord in de gevangenis la Roquette van den Aartsbisschop m Parijs c. s. Parijs bezit en die eeno waarde van 300,000 fr. vertegen woordigen, in liet openbaar verkocht zullen worden. De Parijsche vleeschhouwers bobben dezer dagen besloten, dat er van dit jaar 3 paaschossen zullen zijn, dat deze zullen boeten Parijs, Belfort, en Cliateaudun en dat zij niet naar Yersailles zullen gaan om het hoofd der rege ring een bezoek te brengen. De rector van het gymnasium te Vitry-le-Francais is door den Duitschen krijgsraad tot 12 dagen gevangenis veroordeeld, wegens beleedigende uitdrukkingen tegen de Duitscliers. Te Nizza overleed dezer dagen in 63jarigen ouderdom do hertog de Persigny, een der vertrouwdste aanhangers van Napoleon III. Er zal een derde kabel naar de Vereenigde Staten gelegd worden, namelijk regtstreeks van de Engelsche kust naar New-York. -Tegen Februarij a. s. wordt aangekondigd een nieuw gedicht van Tennyson. Het handelt over de ziekto van den Prins van Wallis. Te Manchester is de oerste ziekenoppasster in een krankzinnigengesticht beschuldigd van den daar inwonenden geneesheer Andrew Harris te hebben vergiftigd. Jl. Donderdag is uitspraak gedaan in de hoogst geheimzinnige zaak van den gewezen predikant Watson te Stockwell, bij Londen, die den 9 October 11. zijn vrouw, met wie hij overigens in vrede leefde, in een aanval van drift vermoordde en daarna zich zeiven trachtte te ver giftigen. De jury sprak over den 56jarigen man, die overigens in alle opzigten allergunstigst bekend stond, het tchuldig uit en het Crimineel Geregtshof veroordeelde hem ter dood. De persoon, die voorgeeft te zijn Sir Eoger C. D. Tiscliborne en den tegenwoordigen eigenaars van de bezit tingen der familie Tischborno dien eigendom betwist, is gefailleerd. Op een der Eng. W.-Indische eilanden zijn vergiftige slangen, die door hare sterke vruchtbaarheid een groote plaag geworden zijn. Men heeft daarom reeds verscheidene jaren proeven genomen, om deze gevaarlijke dieren door bekende slangendoodende vogels en zoogdieren te verdelgen, en daarheen bijv. den secretarisvogel, den slangenadelaar en andere diersoorten overgeplant. Het kwaad werd desniet tegenstaande niet minder en de kwestie daarom voor het Londensclie zoölogisch genootschap gebragt. Daar werd door een der leden de opmerkzaamheid gevestigd op de slangenverdelgende eigenschappen van het gewone Euro- pesche varken. Als voorbeeld werd aangehaald, dat in Oregon, sedert de talrijke uitbreiding dezer diersoort, die aldaar in de uitgestrekte eikenbosschen in vrijheid gelaten wordt, de ratelslang, die voor eenige jaren daar nog in zeer grooten getale gevonden werd, bijna niet moer voor komt. Op het oogenblik, dat het varken een slang gewaar wordt, schiet het op het kruipdier aan, vertrapt het onder zijne kleine hoeven en verslindt het. De slang is trouwens zoo bevreesd voor dezen vijand, dat zij zelfs stukken van doode varkens vermijdt, waarom de Indiaansclie vrouwen dan ook, wanneer zij in het bosch gaan, hare voeten en beenen in een varkenshuid wikkelen, om voor de gevaarlijke beeten der slangen gevrijwaard te zijn. Men gelooft, dat bij het varken de slangenbeet niet gevaarlijk is, omdat de dikke laag vet tegen verspreiding van het vergift beschut. Men hoopt thans door de overbrenging van het varken de bewoners der Antillen van dezevreeselijke plaag te verlossen. - Volgens een door de Londensche Times medegedeeld schrijven uit de Zuid-Afrikaansclie republiek van 8 Nov. jl., was aldaar een goudbevattend terrein ontdekt, zoo rijk, dat volslagen verandering van de volkshuishoudelijke en ook van de politieke gesteldheid dier republiek het gevolg zou zijn. Het volk van Berlijn men versta hier de aller laagste klasse des volks heeft eene zonderlinge manier om den Nieuwjaarsdag te vieren. Half en driekwart dronken zwieren zij iangs de straten en plegen allerlei baldadigheid, enkel uit lust om baldadig te zijn. Vooral de straatlantarens moeten het bij die gelegenheid ontgelden. Verleden jaar werden er niet minder dan 1100 stuk geslagen. Door de waakzaamheid der politie werden er dit jaar slechts 376 vernield, en maar 20 der belhamers gevangen genomen, Een schoolmeester op een dorpje bij Insterbrug heeft 19 thaler pensioen gekregen; een inzameling, tot zelfs in Amerika en Moskou, heeft 2500 thaler opgeleverd, waar mede men den pionier der beschaving tegen den honger dood zal beschermen. Een Elzasser, die beweert zijne landgenooten door en door te kennen, verzekert in de Kölnische Zeitung, dat de stemming der bevolking in het nieuwe Rij'ksland voort durend gunstiger jegens Duitschland wordt. Duitschland, zegt hij, verstaat de kunst om onze sympathie te winnen; nog slechts enkele stappen van weerszijden, en de volks stammen, die twee eeuwen lang gescheiden waren, zullen tot elkander gekomen zijn. Hij voegt echter zijne stem bij die van vele anderen uit den Elzas om er op aan te dringen, dat het invoeren der verpligte krijgsdienst in het Rijksland wordt uitgesteld. „Dat wij Elzassers (zegt hij) bruikbare soldaten zijn, is algemeen bekend, en de Franschen hebben twee eeuwen lang hunne beste manschappen "uit den Elzas verkregen. Maar juist daarom is het den Ëlzasser niet mogelijk, zich plotseling van zijne vroegere wapen broeders, met welke hij roem verworven had, te scheiden, en zich in het gelid te stellen met hen, die hij eerst be streden heeft, of wel zich na korten tijd te doen aanvoeren tegen zijne vroegers strijdmakkers.... Daaruit volgt, dat de Elzasser rekruut gedurende nog 4 of 5 jaren voor Duitsch land niet alleen een slecht, maar ook een niet te vertrouwen, zelfs gevaarlijk soldaat zal zijn, en dat de jonge Elzassers eerst dan als flinke of ten minste bruikbare soldaten zullen kunnen dienen, nadat zij in Duitsche scholen opgegroeid en gevormd zijn. Het indertijd te Nancy gevestigde agentschap om jeugdige emigranten uit den Elzas geldelijke onder steuning te verleenen, is thans, naar men verneemt, opge heven, „daar de zaak niets meer oplevert,* dat wil zeggen, omdat de knapen in den Elzas den lust verloren hebben, naar Frankrijk te emigreren, om tot wrekers van hun vaderland te worden opgekweekt. Vele dor geëmigreerde knapen zijn ook reeds teruggekomen, daar men hen in Frankrijk volstrekt niet zoo ontvangen en behandeld had als hun beloofd was.* Blijkens de berigten uit Rome van 10 Jan. werd aldaar onder het publiek verzekerd dat er eene toenadering tusschen den Heiligen Stoel en liet Russische gouvernement was tot stand gebragt, en dat er zou worden voldaan aan zekere wenschen van het Russische gouvernement, bepaaldelijk ten aanzien van het vervangen der Poolsche taal door de Rus sische bij de godsdienstoefeningen der Catholieken in Bolen. Er is eene omstandigheid welke gewigt. aan het even- gemolde gerucht bijzet, namelijk dat de Unita Cattolica, een orgaan der in het Vaticaan bovendrijvende inzigten, in baai- jongste nommer eene lofrede op den Keizer Aloxandor houdt. Een zekere Edward Power, civiel-ingenieur te Cliicago, heeft bij het congres van Washington een rekwest inge zonden, waarin hij ondersteuning vraagt voor zijne ont dekking, om het op kunstmatige wijze te laten regenen. Voor zijn proeven zou hij noodig hebben 300 stukken geschut, 30,000 ponden kruid, om ze te laden en te lossen, en bovendien eene electrische batterij plus eenige andere toestellen, welke den „regenmaker* in staat moeten stellen alle stukken te gelijkertijd af te steken. Zoo als bekend is, heeft men reeds meermalen beweerd en is bevestigd? dat op een zwaar kanonvuur, door twee legers tegen elkander onderhouden, steeds overvloedige regen gevolgd is. In hoeverre echter de heer Power de droppels oogen- blikkelijk op kommando zal kunnen doen nederdalen, zal het eventueel besluit van het congres, om zijn verzoek in te willigen moeten uitmaken. Aan den New-York Times wordt uit Japan gemeld: De Mikado drinkt Franschen wijn en draagt pantalons. Hij vertoont zich openlijk op straat; zijne onderdanen leggen paarden-spoorwegen aan en zijne soldaten gaan lederen schoenen dragen. Hoelang zal het duren, eer China zoover komt? Het is merkwaardig, dat volken, die zoo naauw verwant zijn, zoo digt bij elkander wonen, in hunne waardeering van het vreemde zoo verschillen. Als Japan zoo voortgaat, dan zal het weldra een vloot van stoom schepen hebben, waardoor het in staat zal zijn zijnen na buren handelstractaten voor te schrijven. De zee zal hen evenmin van China uitsluiten, als de groote muur dit den Tartaren deed. Zie hier eenige bijzonderheden uit het leven van James Fisk Jr., die in onmiddelijk verband staan met zijn ge- welddadigden dood. Drie jaren geleden was James Fisk, niettegenstaande hij gehuwd was, in liefde ontbrand voor zekere Josephine Mansfeld -een vrouw, even schoon als sluw, doch zonder de minste opvoeding. Hij kocht voor haar in de nabijheid van zijn operagebouw een lief huis en speculeerde met een haar tocbelioorend kapitaaltje zóó gelukkig, dat hij haar in een paar weken een winst ter hand stelde van 50,000 dollars. Niet alleen beminde hij haar, maar hij maakte haar tot zijn vertrouwde. Alle ge heimen en intrigues van de Erie-club waren haar bekend. Zij woonde de banketten en drinkgelagen bij, waar de krijgslisten tegen de aandeelhouders van den spoorweg be raamd werden. Dit leventje duurde voort, totdat Josephine haar minnaar op zekeren dag wat vervelend vond; mis schien voorzag zij ook zijn aanstaanden val hoe het zij, zij wees hem in het huis dat hij haar geschonken had, de deur, en zijn plaats werd ingenomen door Edward S. Stokes, een makelaar uit Walstreot en voormalig vertrouwde van Fisk. 't Duurde niet lang of beiden dreigden Fisk, dat zij alle geheimen, die hun bekend waren, zonden verraden, indien bij hun geen 25,000 dollars ter hand stelde. In plaats van hieraan gevolg te geren, diende Fisk tegen Stokes eene aanklagt in wegens geldafpcrserij, en toen Stokes eenige brieven over zwendelarijen betreffende den Erie-spoorweg aan den regter wilde overleggen, werd dit door een der creaturen van Fisk, die op de regtersbank zat, verboden. Hierop volgde de bekende catastrophe; Fisk werd door Stokes in het Grand Central hotel vermoord. Berigten uit Jokohama van 22 November jl., den 17 December te San Francisco ontvangen, en thans in de New-Yorksche dagbladen te lezen, melden dat op den laatstgemelden dag een gezantschap te Jokohama zou scheep gaan met last om namens den Mikado met onder scheiden buitenlandsche gouvernementen te onderhandelen over het herzien der bestaande handelsverdragen. Daarbij wordt gevoegd dat het Japansche gouvernement niet ongezind was om het gansclie rijk, al de havens en het binnenland, voor het handelsverkeer met buitenlanders open te stellen, maar dat bet een gezamenlijk aanzoek van al de mogendheden wilde afwachten alvorens t t dien stap te besluiten. Aan ilen avond van 4 Januanj jl. beeft ondergeteekende zich op uitnoodiging naar de Werklieden-Vereeniging in Tivoli begeven en liet is mij eene aangename zaak publiek te melden, dat dat bezoek mij de overtuiging heeft geschonken, dat met zulke rustige en kalme werklieden wel wat goeds tot stand te brengen is. Men zou hij zoo een talrijke vergadering misschien iets dat op een Poolschen landdag geleek verwachten. Men zou alligt denken revolutionaire denkbeelden te hooren debiteren, niets van dat alles, liet was een waardige vergadering, die de Helderscbe werk lieden alle eer aandoet, en hunne plannen dragen mijne volle sympathie weg. Het onWorpen Concept-Reglement getuigt van bedaard en ernstig overleg. Waarom ik niet heb geaarzeld dona teur te worden, 'twelk ik hoop dat honderde navolgers moge vinden en deze goede zaak tot verbetering van het lot van de Hcldersche werklieden tol zegenrijke uitkomsten moge leiden. J. C. DE BU1SONJÉ. X. vraagt of de straatlantaarns des morgens niet een uur langer kunnen branden. Hij heeft opgemerkt, dat ze Maandag tusschen half zes en zes uur werden uitgedaan. Voor personen en rijtuigen, die naar den eersten trein moeten, voorziet hij ongelukken. Dien morgen toch kon men geen hand voor oogeu zien. V IJ F1 D E KLASSE KUitSTE lijst: No. 13950 1500No. 569, 102-1, 9438 en 10988 ieder ƒ1000: No. 11327, 13044 en 15896 ieder 400: No. 6631 en 11397 ieder 200; No. 19.14, 5473, 12404, 14767, 16590, 18168, 18394 en 19632 ieder 100. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landsk -et). Uren. Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Voeluigh.' procent. T'JCSUilid va u de zee. Stand. Afw. Stand. 1 Afw. 14 12 74 wzw. 7k. 756.85 - 3.36 6.2 f 3.8 0.88 Slechtw. 15 8 zwtw. 0.5„ 762.77 f 2.54 5.S f 3.2 0.94- Vlak. 16 12 zotz. 0.2„ 762.82 t 2.57 2.6 t 1-6 0.96 K 16 zto. 0.4„ 762.88 f 2.63 2.8 t 0.1 0.93 Weersgesteldheid 14 Jan. 12 li. leider, ■nootweer. 15 Jan. 12 u. Helder, ligtbewolkt. 19 Jan. 8 u. Betrokken, mistig, goedweer. 16 Jan. 12 u. Digtbewulkt, beneveld. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Sehip. Gezagvoerder. Bestemming. S Dee. 16 Jan. Leentje van Dam. EVF. Maathuis. Trinidad. 13 16 Gooregt. P. P. Huges. Montevideo De overige schepen zie No. 5. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Sehip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst. 14 Jan. Wcnskaboth. J. Fohannessen. van Vliet C'o.Wilmington 14- Questembert. J. Guilbaud. Duinker&Goedk. Padong. 15 Tjetska. A. II. Doewes. ZurMühlen&Co. Napels. 15 Ettrope. W. Greenfiehl. Duinker&Goedk. Tnganrog. Jl. Maandag zijn in den 6deu krijgsraad de debatten aange vangen betredende den moord der gijzelaars en wel die van de eerste serie, zijnde de zes slagtoffere, waaronder Darboy, aarts bisschop van Parijs, die den 24 Mei in de gevangenis la Roquette werden gefusilleerd. Drie-cn-twintig beschuldigden, waaronder twee vrouwen, staan te dezer zake teregt. Aan de uitvoerige instructie is bet volgende ontleend Den 18 Maart werden op de hoogte van Montmartre omtrent 200 man van de Parijsebe garde gevangen genomen, van de eene gevangenis naar de andere en eindelijk naar la Roquette gebragt. Deze arrestatiën, door vele dergelijke gevolgd, betroffen de tegen partij en waren daarom misschien te billijken. Doch zeker niet, wat den '21 Maart gebeurde, toen zonder mandaat, zonder reden, zonder regt, de hecren Bonjean, Darboy en Surrat met geweld uit hun woning naar de conciergerie werden gebragt. Daar de Commune-regering zelf bezorgd begon te worden over die onwettige handelingen, vaardigde zij den 5 April een decreet uit, waarbij werd bepaald, dal ieder inedepliglige aan de partij te Yersailles als gijzelaar zou in hechtenis gebonden, voor een jury gebragt en in zekere gevallen gefusilleerd worden. Nu was er geen stuiten aan de arrestatiën, huiszoekingen, plunderingen, vooral van kerken en kloosterszelfs werden de graven van bun doods beenderen beroofd en deze aan het volk voorgesteld als de over blijfselen van de slagt offers der priesters, alleen als voorwendsel om zich des te beter de goederen der geestelijken le kunnen meester maken. Toen daarop de Commune alle onroerende en roerende goederen, die aan de godsdienstige congregatiën behoorden, bad verbeurd verklaard, werd bet paleis van den aartsbisschop geplunderd en weder een groot aantal geestelijken gevangen genomen, waaronder de abten Deguerrv en Allard, toen zij van de wallen kwamen, waar zij de gewonden hadden bijgestaan. Van 12 lot 19 April werden die gijzelaars naar de gevangenis Mazas overgebragt, waar zij geheel alleen werden opgesloten. Als zij oin regters vroegen, antwoordde men bun: „De Commune doet geen regt, zij maakt revolutie." Daarna werden zij weder naar la Roquette overgebragt en moesten op bun weg derwaarts van bet brooddronken gemeen de lasterlijkste taal hooren. Het piket, dat voor de deur der gevangenis de wacht hield, stond onder kommando van zekeren dronkaard Vcrig. de,manschappen waren uit de slechtste bataillons gekozen. Men weet dat op den morgen van den 24 Mei die Communisten, die de vlugt niet hadden genomen na den brand in bet stadhuis, in de mairie van bet lSde arrondissement waren geweken. Toen zij zich verloven zagen, toen de nationale gardes verraad begonnen te roepen, werd in allerijl een socvt van krijgsraad belegd, met Genton, den vertrouwde van Ranvier, tot voorzitter en een sergeant der gefedercerden en een oude nationale garde tot leden. Deze krijgsraad veroordeelde dë gijzelaars om oogenblikkelijkterdood gebragt te worden, welk vonnis dan ook kort daarna ten uitvoer n erd gebragt. Op den weg naar de strafplaats hadden de oiigelukkigen nog menige brutale bcleediging van hunne beulen te verdurende aarts bisschop trachtte verscheidene malen te spreken, ook de overigen, maar dit deed slechts de mishandelingen verdubbelen. Ten laatste kwam er een einde aan dit afschuwelijk tooneclDarboy knielde, deed een kort gebed tn gaf zijn zegen aan zijn knielende lotgenooten. Hierop trok men verder tot aan bet einde van den tweeden ringmuur der gevangenis, de slagtoffers werden op een rij geplaatst, drie meters van den muur, Darboy regts; men boorde 4 minuten voor 8 uren een pelotonsvuur met twee korte lusscbenpoozeu, daarna eenige afzonderlijke schoten en de 6 gijzelaars hadden bun treurig lot ondergaan. Bij het heengaan toonde zekere Ycriot aan de wachtkebbendcn zijn pistool en zeide „Kijk, bet rookt nog; ik heb er den beluchten aartsbisschop hut genadeschot meê gegeven." Een ander liet zich onder bet heengaan dus uit: „Die oude Darboy wilde niet sterven, hij rigtte zich driemaal op, ik werd bang van hem." Op de plaats der gevangenis riepen die ellendelingen: „Wij hebben 50 fr. verdiend." Des avonds tegen 11 uur kwam de directeur der gevangenis Erancjois, met ltamain, Ricon en zekeren Clement de ledige cellen der gefusilleerden doorsnuffelen en al wat cr te vinden was weg halen. Bij vergissing klopte er een aan no. 24, waar pastour Récourt gevangen zat. „Odie is een volgende keer aan de beurt zeide de directeur. In de cel van deu abt Allard vond men niets. „Arme drommel!" riep er een uit. Des nachts te 2 uren gingen Verig, Ramain, Bicon, Robe, Garand en 3 of 4 anderen de lijken weghalenmen doorzocht de klcedereu en sneed er de knoopen en gespen af, waarbij ecu der ellendigeu, die zijn vinger bezeerde aan een der gespen van den

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 3