STATEX-GENERAAL Benoemingen, enz. Buitenland. Frankrijk. Engeland. Duitschland. Zweden en Hoorwegen. Marine-Haven N ieuwediep. 8CHAÜER MARKT van HEDEN. hoogcn rang aangekomen om hare opvoeding in Amerika te ontvangen. In hot eerste nummer voor dit jaar van het weekblad Versnapering wordt, uit naam van vijf dienstboden, die overtuigd zijn, dat niet alle klagten over haar stand onge grond zijn, het denkbeeld geopperd om een „Dienstboden- bond te stichten, die zich ten doel zou stellen do verheffing van den dienstbodenstand, en waartoe de toetreding alleen vergund zou worden aan haar, die bewijzen kunnen leveren, dat zij een zeker aantal jaren trouw en eerlijk gediend en zich als fatsoenlijke meiden gedragen hébben. Do bladeren van alle geraniums hebben de eigenschap van zeer snel wonden, door een snijdend werktuig ver oorzaakt, schrammen en andere kwetsuren van dien aard te genezen. Men neemt een of meer bladeren van die plant, die men wat fijn gewreven op een lapje linnen legt en daarmede de wond bedekt. Zeer dikwijls ge beurt het, dat één blaadje al voldoende is, om de wond te genezen. De plantenvezeltjes hechten zeer sterk aan de huid, helpen het geschonden vleescli weer bijeenvoegen en holen de wond in weinig tijds. Scrstc Mnmcr. Jl. Maandag zijn de leden der Kamer (veder bijeengekomen en is de behandeling aangevangen van de met Groot-Brittannië ge sloten tractaten. Inzonderheid bepaalde men zicli bij de discussie lot bet tractaat betreffende den afstand der Kust van Guinea, waaromtrent de belangstelling te grooter is geworden, sinds men in de laatste dagen is te weten gekomen, dat de Elminezen met bart en ziel aan Nederland gehecht en zeer ongenegen zijn om onder de Britsclie bescherming te komen. Eenige leden hebben dan ook den voorgestelden afstand ontraden en bestreden. De minister van Buitenl. Zaken heeft de onderscheidene bedenkingen wederlcgd en de tractaten verdedigd. In zijne rede heeft bij het verspreide gerucht weersproken als zou er eene revolutionaire be weging onder de Fantijnen zijn ontstaan. In de zitting van gisteren is genoemd tractaat aangenomen met 29 tegen 6 stemmen. Ilecïen is liet Sumatra-tractaat aan de orde gesteld. Tot leden en plaatsvervangende leden van den militieraad in de provincie Noordliolland zijn benoemd te Amsterdom, tot lid, de majoor Schravertot plaatsvervanger, de kapt. van der Monde, beiden van het 7de reg. infanteriete Haarlem, tot lid, de luit.-kol. Pels Rijckentot plaatsvervanger, de majoor Scheidier List, beiden van het 3de reg. huzaren: te Alkmaar, tot lid, de majoor Troester tot plaatsvervanger, de kapt. Mos, beiden van bet 7de reg. infanterie. Tot directeur van bet postkantoor te W'ormerveer is benoemd dc heer jhr. H. A. van Foreest, thans directeur van het postkantoor te Haarlemmermeer. De hoofdonderwijzers K. J. Bazelius, II. Colpa, W. Briel, L. Franken, J. van den Bos, C. Wegenaar en G. Oostergetel, en de hulponderwijzers C. W. Mulder, L. II. Verhoog en L. de Pagter zijn ter beschikking gesteld van den gouverneur-generaal van Nedel. Indic, om le worden benoemd tot onderwijzer der derde klasse voor dc dienst daar te lande. Vergunning is verleend voor eene stoombootdienst tot vervoer van goederen en vee tusschen Medemblik en Botterdam, aan J. Kaper, te Rotterdam, overgeschreven ten name van J. Laming Zonen, aldaar. .j. Het Journal Officiel behelst eene lijst van belooningen, toegekend aan sappeurs-pompiers van verschillenden rang uit het departement der Seine en uit een achttal andere Fransche gewesten, die in de maand Mei jl. bij het blusschen van de brandstichtingen der Commune de behulpzame hand hebben geboden. Die belooningen bestaan in opzettelijk voor dit doel vervaardigde zilvereii medailles en in getuigschriften of brieven van gelukwenscliing. Een honderdtal personen, tot do brandweer behoorende, en 20 van hare compagnien hebben medailles een tachtigtal personen brieven van gelukwenscliing bekomen. De Gauïois geeft het volgende portret van den heer de Persigny: Hij droeg geen decoratiën; hij was zeer net op zijn persoon. Donkere kleeding, kleine rotting, vlugge gang, onberispelijke handschoenen, ziedaar zijn toilet. In zijn studeerkamer (waar hij weer eenvoudig particulier werd) stond naast zijn bureau een kleine tafel met drie paar handschoenen, daar neer gelegd door den kamerbediendesplinternieuwe, eensge- hruikte en reeds verscheidene dagen gedragen handschoenen, allen van dezelfde kleur. Hij ontbeet zeer matig met thee en ham. Hij was zwaar moedig en drinken viel niet in zijn smaak. Men moge den staatsman beoordeelen zoo als men wilals mensch eischt het hart zijn regten. Hij was edelmoedig van natuur, trouw in de vriendschap en wist beleedigingen te vergeten hij verloochende nooit een arm of ongelukkig lid van zijn familie of van zijn vrienden; toornig, wanneer hein reden tot verontwaardiging gegeven werd, schonk hij bij eene eerste opwelling alles weg. Voor de regtbank te Parijs wordt sedert, eenige dagen het proces gevoerd tegen den heer Victor Place, tijdens den Fransch-Duitschen oorlog consul-generaal in Amerika. Place was door zijn gouvernement belast met den aankoop van geweren in Amerika, en nu is het gebleken dat hij voor zijne tusschenkomst niet minder dan 900,000 fr. heeft getrokken door zich 2 pCt. commissieloon te laten uitkeeren. Hij beweert, dat hij ter goeder trouw die som heeft berekend, omdat ook voor andere artikelen, met name den tabak, gelijk bedrag wordt geheven. Intusschen brengt het proces bijzonderheden aan den dag, waaruit de heer Place in geen gunstig daglicht zich vertoont. Hij schijnt hij al de trans actiën tusschen het Fransche gouvernement en de Ameri- kaansche fabriekanten zijn eigenbelang niet uit het oog te hebben verloren en zich te hebben laten omkoopen, terwijl hij een aantal onkostenrekeningen heeft verhoogd. Ofschoon hij vaardig is in het geven van ophelderingen, is de schijn zeer tegen hem, en de omstandigheid dat hij acht tiende gedeelten van zijn commissieloon heeft gedeponeerd bij zijne terugkomst in Frankrijk schijnt hem niet ten goede te worde gerekend. In de winkels op de Boulevards te Parijs werden, eenige dagen geleden, wandelstokken verkocht, waarvan de knoppen bekende figuren voorstelden van de radicale afgevaardigden. Om den verkoop te forceren riep de koopman: „Koopt.! Mijn lieeren! koopt! de rottingen der kiezers; iedereen zal ze hebben." Op de vraag door een voorbijganger gedaan, wat dat was, werd hem geantwoord: „dat zijn rottingen van het „mandat impératif." Do knop van iedcren stok vertoont een afgevaardigde en op die wijze kan de kiezer hen altijd onder den duim hebben." In de scholen der cóngreganisten te Marseille laat men de kleine kinderen petitiën teekenen tegen do door Jules Simon ingediende onderwijswet; wie niet wilde teekenen, heeft men gedreigd de school te zullen ontzeggen. Op verscheidene plaatsen in Frankrijk worden thans dc krijgsbedrijven, welke er ten vorigen jare omstreeks dezen tijd voorgevallen zijn, plegtig herdacht. In Dijon zal dat naar een besluit vau den gemeenteraad op 21, 22 en 23 Januarij plaats hebben en alsdan de eerste steen worden gelegd van een gedenkteeken ter eere van Garibaldi, den man die bij de kerkelijke on conservative rigting in Frank rijk verfoeid wordt. Een der Algerijnsche bladen deelt eene vertaling mede van een brief, door Abd—el-Kader aan den Fransclien consul te Damascus geschreven over zijnen zoon Mohi-ed- Dinc, die, gelijk men weet, in strijd met den uitdrukkelijke» wil van den gewezen Emir, deel aan den Kabylischen op stand heeft genomen. Hij verklaart daarin, dat hij besloten had, dien „rebel" nimmer weder te zien en met hem nimmer meer onder hetzelfde dak en zelfs niet in dezelfde stad te wonen. „Tot dat einde (schrijft hij) had ik zijne vrouwen en kinderen uit mijn huis verdreven. Daar echter de minister (de Ilémusat) pogingen wil aanwenden om zijne vergiffenis bij het gouvernement te bewerken, hetwelk in deze zaak het meest van allen betrokken is, blijft mij slechts over mij te onderwerpen. De nietige uitslag zijner onder neming en de jammerlijke toestand, waarin zijn slecht gedrag en zijne verbijstering hem gebragt hebben, zullen hem ongetwijfeld al de grootheid zijner dwaasheid hebben doen inzien en ik hoop, dat die toestand een voldoende waarborg voor zijn toekomstig gedrag zal zijn. Mohi-ed- Dine heeft door zijne handelwijze de spreuk van den wijze bevestigd„De onverstandige berokkent zich zeiven meer kwaad dan de verstandige man zelfs zijnen vijand zou aandoen."" Sir William Jenner en dr. Gull hebben Zaturdag, 13 dezer, den Prins van Wallis te Sandringham bezocht en zijn den volgenden avond naar Londen teruggekeerd. „Zij hebben den Prins gevonden (zoo leest men in de Times van 15 dezer) in alle opzigten op bevredigende wijze in beterschap toenemende. De Prins heeft gisteren eenige stappen kunnen loopen, hij zal morgen zijne gewone zitkamer betrekken, en, indien het weder gunstig is, zal hij waarschijnlijk in den loop der week een rijtoer kunnen doen. Zijn toestand, ook die van zijne borst, is zeer be vredigend en boezemt de beste hoop in op een volkomen herstelechter zal het uit den aard der zaak nog geruimen tijd duren voordat de Prins zijne krachten volkomen zal hebben teruggekregen, en hij zal waarschijnlijk op zijn minst eene maand lang te Sandringham blijven, waar de lucht, wegens de nabijheid der zee, frisch en zuiver is en waar alles tot zijn herstel en tot de daartoe vereischte rust zal medewerken. Het laatste bulletin is thans uitge geven, en de geneesheeren hebben afscheid van hun patiënt genomen. Zijn verder volkomen herstel eischt niets anders dan tijd en rust. Derhalve zal de Geheime Raad onge twijfeld binnen kort een voegzatnen vorm van dankzegging voor alic kerken uitschrijven. Maar den Prins zal het in dn eerste maand zeker niet mogelijk zijn om aan eene openbare plegtigheid, van welken aard ook, deel te nemen." In een toespraak van den populairen redenaar de heer Spurgeon tot de werklieden jl. Zaturdag te Londen gehouden, wees hij op de verontschuldigingen over het niet ter kerk komen. Sommigen, zeide hij, beweren dat zij den predikant niet kunnen volgen. De reden daarvan ligt in liet gebruik van groote woorden. Spurgeon, studeerde er op om al zulke woorden uit zijn preek te verwijderen „een huismoeder kan niet naauwkeuriger de steentjes uit het deeg van de plumpudding zoeken, dan ik de groote woorden." Lange preken achtte liij als een groot kwaad. Als iemand lang preekte was het omdat hij niets te zeggen had. Hoe tegenstrijdig het klinkt, waar is het, dat men het langste werk heeft als men eigenlijk niets te zeggen heeft. Als iemand een lange preek maakt, heeft hij weinig stof en begint hij te spinnen, spinnen, spinnen. „Ik ben, zeide Spurgeon, van de meening van ds. Chalmers, die, toen men hein vroeg in welken tijd men een preek kon maken, ant woordde: dat hangt er van af hoe lang die is. Indien uw preek een half uur moet duren, drie dagen; preekt gij drie kwartier, dan kunt gij die in twee dagen afmaken; indien gij een uur wilt preeken, wel dan is er niet veel werk aan, dan maakt gij uw preek in een uur.'- Bij een brand in Cleveland-street te Londen zijn drie kinderen van den heer Price omgekomen. Jl. Zaturdag werd van de werf der heeren Simons Co. te Renfrew een stoomschip van geheel nieuwe constructie te water gelaten, dat voor rekening van het gouvernement van Canada is gebouwd. Het is een schroefstoomscliip en tevens een baggermolen, en bestemd om de rivieren en havens van Koord-Amerika op eene goede diepte te houden en wel op eenvoudiger en minder kostbare wijze, dan tot nu toe geschiedde. Het schip stoomt naar de plaats waar de moddermolen moet werken. Na aan de boeijen te zijn gemeerd, worden dc baggerbeugels neergelaten, door middel waarvan het schip, ongeveer 200 ton metende, met slijk wordt volgeladen. Zoodra het vaartuig geladen is, wordt in plaats van de baggermachine de schroefas in verbinding gebragt met de stoommachine, waarna het schip met een aclitmijlsvaart naar een diepte van 30 of' 50 vademen water vaart, om daar de lading slijk, door het openen van zijn luiken, in een oogenblik te lossen. Op die wijze kan dit vaartuig 500 tot 1000 ton slijk per dag baggeren, zoodat de kosten, vergeleken bij die van gewone baggermolens, aanzienlijk minder zijn. Jl. Zaturdag avond had te Bolton een soiree van 700 onthouders plaats, die 20 jaar en meer geen sterken drank hadden gebruikt; onder deze waren er 333, dia dien nooit hadden geproefd -De emancipatie en de regten der vrouw zijn in Engeland aan de orde van den dag. Nu zal de zaak zelfs tot een proces aanleiding geven. Onlangs werd in een kerk te West-End, Londen, een paar uit ue hoogere standen getrouwd. Toen de bruid gehoorzaamheid moest beloven, weigerde zij. De predikant weigerde voort te gaan en de bruidegom gaf hem gelijk. De huwelijksplegtigheid had geen voortgang, maar nu za! den bruidegom een proces worden aangedaan wegens verbreking van trouwbelofte, daar de gewezen bruid beweert dat haar aanstaande vooraf geweten had, dat zij geen gehoorzaamheid beloven wilde. - Nabij de stad Indore, in het district Bombay, heeft de ontploffing van een kruidmagazijn den dood van 70 a 80 personen veroorzaakt. Op enkele Duitschc spoorwegen zijn in den laatsten tijd de waterstoven vervangen door een ander middel van verwarming, uitgevonden door den heer Feuten, ingenieur der Rheinische Eisenhahn—Gesellschaft. De brandstof is een chemisch geprepareerde kool, die gedurende een geruimen tijd groote warmte ontwikkelt, zoodat vier kolen voldoende zijn om bij de strengste in Duitschland voor komende vorst een coupé gedurende 12 uren te verwarmen. De kool verbrandt in koperen doozen, die onder de banken of onder den vloer der coupés zijn aangebragt en voorzien zijn van buizen, die voor den toevoer van lucht zorgen. Men verwacht, dat deze nieuwe methode van verwarming weldra algemeen ingang zal vinden. De liooglceraar Kletzinski te Weenen beveelt als middel tot desinfectie aan, om een stukje jodium in eene besmette kamer neder te leggen. Een stukje van 1 lood is voor een maand voldoende. In de troonrede, waarmede de Koning eergisteren don Rijksdag geopend heeft, wordt gewag gemaakt van den voortreffelijken staat, waarin de geldmiddelen verkeeren. Onder de regoringsvoordragtcn, waarvan de indiening is aangekondigd, zijn er verscheidene, waardoor vermindering in de bestaande lasten zal worden gebragt. Z. M. zeide, dat de Rijksraad geene voorstellen omtrent de reorganisatie van het leger zouden worden voorgelegd, maar wel eene aanvraag van fondsen tot voortzetting der verdedigingswerken. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). CC s a Uren. Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. <D _c 0 O p> P-i Toestand van de see. Stand. Afw. Stand. Afw. 17 12 z. 12k. 755.04!- 5.23 1.6 - 1.2 0.89 Golvend. 18 8 ztw. 25„ 738.88-21.41 5.2 f 4.1 0.94 Hol wat er 18 12 ztw. 20, 740.04-20.25 6.2 f 3.3 0.89 B Weersgesteldheid: 17 Jan. 12 u. Digtbetr., winderig, buijig. 18 Jan. 8 n. Onstuimig, winderig, buijig. 18 Jan. 12 u. Onstuimig, winderig, buijig. Zeilklaar ligg3nde en vertrokken Schepen Groote Vaart. Zie ons vorig notmuer. Binnengekomen Sohopon bestemd hunne lading in do Binnenhaven te lossen. Schip. Ge»gvoerrler. Herkomst. Lading. Cargadoor. JohaimEilardMaria. A.E.Scheurleer. Newcastle. Steenkolen. vVliet&Co. VER TELEGRAAF. Lammeren f a Bokk. en Geiten - a Magere Varkens- a 28 Biggen - 4 a -6 Eenden c. 55 a 90 Kippen - 50 alOO Boter per kop - 90 a Kaas perK.G. - 30 a 40 Kip-Eijeren per 100a Eend-Lijeren a I'aard Veulens Stieren Gelde-Koeijen Kalf-Koeijen Vaarzen Hokkelingen Nucht.Kalveren f a a -175 a - 9Jn 20 VettcRammen - a 650 Schapen - 14 a 37 I)E ST St A i T-8.0C0 WOTIVES. Dc straat—locomotiven schijnen voor het oogenblik weder van eenige beteekenis te worden. Terwijl men vroeger twijfelde, of zij wel ooit algemeen bruikbare machines zouden blijken te zijn, is men thans weêr ijverig bezig, zulke machines te konstrueren, welke gebruikt kunnen worden om of spoediger ligte lasten te verplaatsen, vooral derhalve voor personen-vervoer, of voor langzame beweging Yan zware transporten, dus als machines om goederen op de gewone wegen te vervoeren. Het vraagpunt is van des te meer belang, daar het algemeen gebruik van stoom kracht voor grondbewerking tot heden nog voornamelijk tegengehouden wordt, omdat voor zoo menig doel, bij name voor het vervoeren van mest, grind, graan, enz., nog te veol dierlijke trekkracht in den landbouw gebezigd moet worden, welke kracht dan ook, om haar rentegevend te maken, tevens voor bewerking des bodems gebruikt moet worden. Kan men aan de stoomkracht ook nog het gewone transport van lasten opdragen, dan treedt de stoommachine, die thans slechts eerst een hulpmiddel is in dc intensivere grondbewerking, geheel in de plaats van het thans ge bruikelijke trekvee, en wordt eerst dan in den volsten zin des woords slavin van de boerderij.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 3