1872. NV 10. Woensdag 24 Januarij. 30 Jaargang. Ben gevolg van liet Algemeen Stemregt. HELDERSCHE EN NIEUWEDIEPER COURANT. „Wij huldigen het goeds.' twrni"! im M Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65. Uitgever Bureau: A. A. BAKKER Cz. M 0 L E I> L E I IV. 163. Prijs der Advertentiön: Vau 1regels GO cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. VERTREKDAGEN DER BRIEVENMALEN Naar Oost—Indië: via Vriest 6 Februarij, 's avonds 6 u. 25 m. Marseille 1 Febr., 's avonds 6 u. 25 m. Brindisiüb Januarij, 's avonds 6 u. 25 m. West-Indiè: via Southampton 31 Jan. 's morg. 6 u. 25 in. Suriname via St. Nazaire 4 Febr. 's avonds 6 u. 25 m. de Kust van Guinea: 27 Januarij 's morg. 6 u. 25 m. Kaap de Goede Hoop: 8 Febr. 's morg. 6 u. 25 m. g via driest 7 Febr. 's m. 6 u. 25 m. ii. Zelfs voor den meest blinde werd het kort na het jaar 1850 duidelijk zigtbaar, dat de lagere klassen, die overal waar het algemeen stemregt is aangenomen de overgroote meerderheid uitmaken, en clat nergens meer dan in New- York, waar elke week troepen arme onwetende landver huizers aan wal stappen, dat deze gevonden hadden, wat hun ontbrak: eenheid en organisatie, en nu al te geneigd waren misbruik te maken van hare magt. De politiek was een beroep geworden. Een aantal menschen leefden er van. De stemmen van duizenden waren te koop. Do kunst om tien- en meermalen per dag in verschillende bureaux en onder verschillende namen te stemmen was uitgevonden, en omdat alle ambten verkies baar waren, konden zij, die van de politiek eene brood winning maakten, in elk ambt een helper en medestander brengen. De eerste ambten werden weldra bekleed door personen, wier eenige verdienste in hunne onbeschaamd heid, in do trouw aan hunne makkers bestond. Natuurlijk kostte dat bewerken van de stembus schatten gelds, maar wat noodIn 't bestuur gekomen, werden de stedelijke belastingen verhoogd, uitgeschreven door mannen, die zelf niets te verliezen hadden, en de daardoor verkragene gelden ten bate van de club (want de eigenlijke drijvers, de speculanten in politieke knoeijerij, hadden zich spoedig genoeg in eene club, de Tammany-ring, vereenigd) aange wend of verkwist. De eerste groote zege behaalde deze zoogenaamde „partij," toen zij den bankroeten handelaar Fernando Wood tot eersten burgemeester van New-York wist te doen verkiezen. De eenige grens, die aan de afpersingen en verkwistingen van deze koningen van het algemeen stemregt was gesteld, CHARLES GOODYEAR. EEK STBIJDEB IK *T GEBIED DIB NIJVEUI1RID. Vei volg.) Het Amerikaansclie volksboek „de Arme Itichard" leert ons, dat de Nood nimmer een goeden koop sluit: Charles Goodyear was dan ook altijd ter prooi aan behoefteook bleek bij geenszins altijd een ware man van zaken. Hij was te volbloed uitvinder om te weten, hoe met voordeel over zijne uitvindingen te beschikken, en hij kon nooit komen tot het besef, dat hij met betrekking tot het gom-elastiek zijne roeping vervuld had. Zoodra hij de schoenen- fabricatie gebragt bad op het standpunt, wanneer ieder ander er profijt van zou gaan trekken, liet hij de zaak glippen en deed hij zijn regt op fabricatie over tegen eene uilkeering van 2j cent per paar. Vijfmaal zooveel ware nog billijk geweest, en zou hem ruimschoots de middelen verschaft hebben om zijne proefnemingen voort te zetten. De door hein genoten 2 cent hield hem gekromd onder het juk der behoefte, en deze scheen hem te dwingen ook van andere regten tegen dergelijke spotprijzen af te zien. Aldus gebeurde het dat hij, toen alle gom-elastiekfabrieken van het land hem cijnsbaar waren, of cijnsbaar hadden behooren te zijn, steeds in geldelijke verlegenheid bleef verkeeren. Hij ondervond trouwens bovendien het gewone lot der uitvinders, namelijk dat hij te kampen had met mannen, die inbreuk maakten op zijne regten mannen, die alles aan zijne schranderheid en volharding te danken hadden. We kunnen echter nagaan hoeveel de omzet in artikelen van gom-elastiek toenam door het feit, dat, zes jaren na de voltooijing zijner onderzoekingen nopens het vulcaniseeren, de houders van regten tot het fabriceren van schoenen volgens die methode het de moeite waardig rekenden, Daniël Webster te belasten met het bepleiten, hunner zaak, en hem door eene gift van ruim f 60000 bij zijne bemoeijingen in dezen aan te vuren. Het is aan twijfel onderhevig, of Ch. Goodyear wel ooit dat bedrag uit zijne octrooijen putte, bijaldien vrij namelijk van zijne ontvangsten de gelden aftrekken, die hij aan de ontwikkeling zijner uitvinding besteedde. Zijne ziekelijkheid vevpligtte hem trouwens tot onthouding, en kostbare persoonlijke behoeften kende hij niet; alleen in zijne werkplaats wa» hij kwistig, en daar was hij dit dan ook van top tot teen. Zijne vrienden meesmuilden nog steeds bij zijnen ijver, of wel maakten hem er een verwijt van. Eerst toen de omzet in zijne producten zoo hooge vlucht nam, erkenden zij dat hij gelijk had en zij in 't ongelijk waren. Zij herinnerden zich, hoe hij ziek, mager en loodkleurig, nu eens tot hen kwam met een wandelstok van gom-elastiek, jubelende over de nieuwe toepassing van zijne grondstof en haar algemeen gebruik voorspellende, terwijl zij hem tegenwierpen dat zijn stok hem meer dan honderd gulden had gekost; hoe hij een andermaal de kamfabrieken afliep, om de bestond in de onafhankelijkheid van de regterlijkc mngt, die, uit de oudste en waardigste advocaten gekozen, ook nog na 1846 den ouden roem van eerlijkheid tamelijk handhaafde. De politieke speculanten hadden dus een eigen regter, een regter van hunne kleur, dat is van hunne immoraliteit, noodig, alvorens zij zich geheel konden overgeven aan de tenuitvoerlegging van hun doel, de verrijking van enkelen ten koste der belastingschuldigen. Een regter was hun genoeg thans zijn er een drietal bepaald omkoopbare regters in New-York omdat het regtsgebied van eiken regter zich uitstrekt over den geheelen Staat, en zoo elk vonnis door een tegenbevel van dien eenen regter werke loos kan worden gemaakt. Niets was natuurlijk gemakke lijker te verkrijgen voor eene voreeniging, die de meerder heid van stemmen gekocht en betaald had, en ten overvloede geen bezwaar zag de stemming te doen vervalschen door ambtenaren, door haar krachtens datzelfde algemeene stem regt aangewezen. De hoogste trap van bloei bereikte de zwendelarij in de laatste jaren, toen de burgemeester A. Oakey Hall, de stads-ontvanger Richard B. Connolly, de finantieraad Peter B. Sweeny, met den directeur der stedelijke bouwwerken W. Mac Tweed, zich verbonden hadden met den Erie- ring, en bij hunne magt als stedelijke beambten den invloed voegden, die de uitsluitende beschikking over de bronnen van inkomst en het politieke gezag, die het bezit eener groote spoorweglijn medebrengt, voegden. Het zoude te ver voeren om de geschiedenis van den Erie-spoorwcg niet in te lasschen, genoeg zij het te her inneren, dat men met behulp van een „eigen" regter, Fisk Jr. de aandeelhouders van de Erie juist zoo heeft uitgeplun derd, als Hall en de zijnen de belastingschuldigen van New-York behandelden. De wijze, waarop deze „volksvertegenwoordigers" jaren lang hebben gehandeld, grenst aan het onwaarschijnlijke. Doodarm toen hun 't algemeen stemregt aan 't bewind bragt, Tweed is een gefailleerd stoelenmatter, zijn zij thans allen vele malen millionair. Alleen echter genie ten zij de groote winsten van hun politiek „bedrijf" niet. Ontzaggelijk zijn de sommen, die zij uit de kassen der stad uitbetalen aan invloedrijke vrienden. Onder anderen is aan zekeren houtkoopor en meubelfabrikant voor gedane leverantiën aan het rog niet voltooide paleis van justitie meer betaald in mindering hunner rekening, dan het ge- weérbarstige eigenaars toch te overreden hunne gereedschappen op gehard gom-elaslick te beproeven, terwijl hij ten laatsten een stel kammen fabriceerde dat twintigmaal zooveel kostte, als wanneer ze van ivoor waren; hoe hij eenmaal ook zich gedurende maanden lang opsloot om een zeil van gom-elastiek te maken, ondoordring baar voor water, dat nimmer bevriezen en waarop zich sneeuw noch ijs ooit vasthechten zou; hoe hij soms een stel messen met gom elastieken heften vertoonde of wel eene schilderij in een lijst van gom-elastiek, of ook een hoek met een gom-elastieken band, of een horloge met eene gom-elastieken kasthoe hij ook vaak proeven nam met gom-elastieken vloertegels, welke hij even helder van kleuren hoopte te maken als die van marmer, even zacht om te betreden als een tapijt en even duurzaam als een vloer van het droogste eikenhout. Er komt dan ook in de geschiedenis der uitvindingen niets op merkelijker voor, dan de toewijding van dezen man aan de zoo vrijwillig op zich genomen taak. Geen kruisvaarder was immer zoo trouw aan zijne gelofte, geen minnaar zoo gehecht aan zijne geliefde, als hij was aan zijn voornemen om der menschheid te toonen wat er met gom-elastiek te doen was. De deurplaat van zijn kantoor bestond er uit; zijn portret was er op geschilderd en de lijst er omheen was er mede uit gemaakt; zijn boek was, zoo als wij zagen, er gansch en al uit vervaardigd; en zijn gemoed was er dag en nacht meê beladen. Hij ging nooit te bed zonder binnen zijn bereik schrijfgereedschap en lichtgerief te hebben, opdat hij, viel hem soms bij nacht eene gedachte in, deze onverwijld zou kunnen opteekenen. Door deze voorzorg waren, zoo als hij placht te zeggen, sommige zijner beste denkbeelden voor de menschheid bewaard gebleven. Het is voor niemand goed, aldus geheel in zijne ontwerpen ver diept, ja verloren te zijn. Voor Goodyear, wiens zwak gestel vooral rust en uitspanning noodig had, was het bepaald eene ramp, en dus ook ten laatsten noodlottig. Het gaat op den duur niet goed met iemand, die niet zoowel zich ontspant als werkt. Gelukkig, beginnen we zulks allen te begrijpen. We beginnen in te zien, dat eene toewijding aan zaken, welke ons geen kracht en tijd overlaat voor maatschappelijke uitspanning en verrijking van 't verstand, zelfs ons vermogen ondermijnt om onze zaken te behartigen met de onafgebroken en beleidvolle geestkracht, noodig om den goeden en veiligen uitslag te verzekeren. En het ergst daarbij is, wanneer een slechte gezondheid, de natuurlijke bondgenoot van alle kwalen, onze vermogens verlamt en onze geneigdheid vermindert om de zoo verderfelijke sleur, welke ons verkwijnen doet, te laten varen. Goodyear, altijd ziekelijk, was zoo lange jaren de slaaf geweest van zijne nasporingen, was zoo sterk aangedreven door den nood en zoo dikwerf verlokt geworden door eene gedeeltelijke zegepraal, dat ij, toen ten laatsten de gelegenheid tot uitrusten voor hem geboren h rd, dit niet meer kon. Het past ons, die den oogst plukken, beele onderhoud der Duitsche vloot in het oorlogsjaar 1 870 heeft gekost! Een gipswerker, die in de maand Junij 1870 aan datzelfde gebouw had gewerkt, ontving voor zijn arbeid niet minder dan.... negen honderd zes en tachtig duizend zes honderd zes en dertig gulden twee en veertig en een halve cent. Waarlijk, men behoeft niet te vragen, hoeveel stemmen die stucadoor te betalen had voor rekening van de heeren van het Raadhuis I De New-York Times, een der beste dagbladen uit die hoofdstad, heeft sints eenige maanden zich de moeite ge geven de bewijzen voor die tallooze grootere en kleinere zwendelarijen te verzamelen, waarvan de kleinsten echter nog vrij wat ernstiger zijn, dan wij Nederlanders van do grofste schurken zouden durven verwachten. Die maatregel van den Times heeft geleid tot eene ver- eeniging van gezetene burgers uit allerlei stand, die met ernst gepoogd hebben een einde te maken aan het schan daal. Tot heden, dank zij de „eigene" regters van het stadsbestuur, zonder veel succes. En al mogt het nu ook gelukken enkele van de allerergsten te verwijderen, dan is daarmede het kwaad, zelfs niet ten halve, genezen. Men zal andere personen krijgen, maar de zaak zal hetzelfde blijven. Tegen dat kwaad is zelfs het middel, dat de tegenwoordige President der Unie schijnt te willen aan wenden: benoeming der beambten zooveel mogelijk voor hun leven, en hunne aanstelling door het uitvoerend gezag, niet door het volk bij de stembus, niet afdoende. Wat alleen een einde zoude kunnen maken aan eene wijze van bestuur, die eene schande is voor het land, waarin zoo iets mogelijk is en eene vlek op de eeuw, waarin wij leven, is het uitroeijen van den wortel van den boom, die zulke vruchten draagt, is de terugkeer op den waren weg, de beperking van het stemregt tot hen, die een belang te verdedigen hebben, wier ontwikkeling hun het regt en de magt geeft van te oordeelen, wier maat- schappelijken toestand hun althans in zoover onafhankelijk maakt, dat zij niet do prooi worden van élken eerzuchtigen en gewetenloozen speculant. Maar men zal dit niet durven doen. Nimmer nog heeft men, waar eens het algemeen stemregt is ingedrongen, den moed gehad om terug te keeren, en overal waar het bestaat, voert het tot dwaas heden. In New-York tot erger, in Frankrijk, weinige maanden na het plebisciet, tot de Commune. Het is altijd in de politiek, vooral niet minder dan in 't dagelijksch leven, eene groote onvoorzigtigheid een voerman te kiezen, echter niet hem te gispen, die zichzelven in het uitstrooijen van 't zaad ter dood toe afmatte. De oogst is groot grooter dan iemand anders dan hij zulks durfde te denken. Zijne vrienden weten nu, dat hij nimmer de waarde zijner uitvinding overschatte; zij weten nu, wat hij meende door te zeggen, dat niemand anders dan hij zich de moeite zou getroosten zijne grondstof te bezigen voor de ontelbare doeleinden, waarvoor het geschikt was, omdat iedere nieuwe toepassing eene reeks van proefnemingen vereischte, welke een ieder zou ontmoedigen, die er alleen uit winstbejag toe overging. De gom-elastiekverwerking is sedert zijn dood in uitgebreidheid zeer toegenomen, doch in andere opzigten ging zij slechts weinig vooruit, en enkele denkbeelden zelfs, welke hij het meest waardeerde, verstikten in de kiem. Hij stierf onder anderen met de overtuiging, dat zeilen van gom-elastiek doek alle anderen zouden verdriugen. Hij offerde er zes maanden en ruim twaalf duizend gulden aan op, om een of twee dergelijke zeilen te vervaardigen, welke bij de beproevingen zeer goed voldeden; doch hij was niet bij magte zijne methode van zeilenraaken tot practische volkomenheid te brengen. De eenige zwarigheid, welke toch overbleef, was de zeilen zoo ligt te maken als die van linnen. Hij hield zich overtuigd dat hij er toe zou komen; doch te midden van het groot aantal zijner na sporingen en den druk zijner geldverlegenheid, zag hij zich gedrongèn de voltooijing zijner plannen te verschuiven tot een dag, die nooit kwam. De lijst zijner welgeslaagde pogingen is lang en treffendhet tweede deel van zijn boek is er geheel mee gevuld. Hij leefde lang genoeg om zijne grondstof tot meer dan vijf honderd doeleinden te zien gebruiken, om in Groot-Brittannie, Frankrijk, Duilschland en de Yereenigde Staten werk te verschaften aan 60,000 menschen, die jaarlijks tot eene waarde van 20 millioen gulden aan koopwaar leverden. Iemand, die louter een nieuwen tak van nijverheid in het leven roept, doet veel; maar hij doet nog veel meer, ingeval die nijverheid waarde geeft aan iets, dat vroeger nagenoeg zonder waarde was. Wij zouden evenwel de werkzaamheden van Charles Goodyear grootclijks onderschatten, indien wij ze alleen beschouwden uit het oogpunt, dat ze eene nieuwe bron van weelde openden; want er zijn vele toepassingen van het gom-elastiek, zooals dit door hem werd toegereed, welke eene veel grooter belangrijkheid hebben dan hare handelswaarde. Kunst, wetenschap en meusch- lievendheid zijn hem dank schuldig voor eene grondstof, waardoor zij alle gebaat worden, en gebaat zooals zij door geen andere bekende grondstof zouden kunnen worden. Zij o. a., die gedurende de jongsteu Amerikaanschen burger oorlog op de voorposten moesten dienst doen, weten wat het is roerloos te moeten staan in een natte en modderige ingraving, te midden van den killen regen van eenen donkeren winternacht. Beschut door gom-elastieken laarzen, deken en muts, volbrengt de

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 1