Binnenland. Benoemingen, enz. B u i_te n I a n d. België. die niet kan rijden. De politiek is eene kunst en eene wetenschap. Eene veeleischende kunst en eene moeijelijke wetenschap. Zij dwalen, die meenen dat het volk als geheel eene aangeborene wijsheid en gematigdhaid bezit, die zij de eersten zijn om aan elk individu in liet bijzonder te ontzeggen. En daarom: laat ons voorzigtig zijn. Wij liberalen vooral, dat wij de oogen openhouden, dat wij ons niet laten overhalen, om ter wille van de klank .en den naam onze beginselen te verlaten, en ons te scharen aan de zijde van hen, die roepen: heil zijne heiligheid, het onfeilbare volk! Laat ons liever voor het volk en met het volk werken tot verbetering van hun materieel leven; laat ons voor allen de gelegenheid openstellen om te komen tot kennis en welvaart, alles opruimen, wat het individu belemmert in zijne ontwikkeling, maar laat ons geene afgoden aan bidden, ook ons zelf niet, in het volk! HELDER en NIEUWEDIEP, 23 Januarij. De jongstverloopene dagen zijn voor Erankrijk belangrijk geweest. De behandeling der wet betreffende de belasting der grondstoffen in de Nationale Vergadering te Versailles gaf daartoe aanleiding. De heer Barthe had voorgesteld de wet in beginsel aan te nemen en aan eene commissie van 15 leden op te dragen het onderzoek van de tarieven. De regering vereanigde zich met dit voorstel, dat gedaan was ter bevordering van het evenwigt tusschen ontvangsten en uitgaven. De Kamer echter vereenigde zich niet met dit voorstel, maar besloot met 377 tegen 307 stemmen om zich het oordeel over het beginsel dier belasting voor te behouden, totdat een nader onderzoek eener te benoemen commissie zal hebben aangetoond, dat op geene andere dan de voorgestelde wijze het evenwigt in de financiën des Rijks kan worden hersteld. De aanneming van dit voor stel verwekte groote sensatie. De heer Thiers verliet de vergaderzaal en spoedig vernam men, dat hij en zijne ministers hunne ambten zouden nederleggen. In de zitting van jl. Zaturdag werd door den voorzitter mededeeling gedaan van een ingekomen brief van den President, hou dende kennisgeving, dat hij zijn ontslag neemt uit zijne betrekking, terwijl hij verzekert het door de ministers aan geboden ontslag te hebben verleend. De Nationale Vergadering leverde, na de kennisneming van den inhoud dezer missive een tooneel op, als dat van een Poolschen Rijksdag. Het was den voorzitter onmogelijk de orde te doen bewaai-d blijven. Onderscheidene leden stelden motiën van orde voor, waarvan de strekking was om aan den heer Thiers hulde te betoonen en hem langs dian weg te bewegen van zijn voornemen om af te treden terug te komen. Ieder beijverde zich om het misverstand, dat ontstaan was, weg te nemen. Ten slotte werd, nadat, onder hevig rumoer, eenige motiën en amendementen waren voorgesteld en ingetrokken, besloten tot een beroep op de vaderlandsliefde van den President der Republiek. Eene commissie begaf zich onverwijld naar den lieer Thiers en smaakte de voldoening, dat zij bij hare terugkomst in de vergadering kon mededeelen, dat de President levendig getroffen en diep bewogen was door den stap, dien de Kamer had gedaan. Hij kwam nu op zijn besluit om af te treden terug en beloofde de hem nog overige krachten aan 's lands welzijn te zullen blijven wijden. Ook de ministers hebben hun beslu.it om af te treden ingetrokken. tirailleur echter met betrekkelijk comfort eenen pligt, die zonder die beschutting hem zou maken tot eenen kugehenden en huiverigen koortslijder en in zijn gebeente doen wortelen een verborgen rheumatisme, dat eenmaal de kwelgeest van zijn ouden dag zal wezen. Goodyear's gom-elastiek stelt hem in staat zijn kuil even droog te verlaten als hij er inkwam, daar hij thans een gom elastieken deken tusschen hem en den vochligen grond kan vlijen. Is hij gewond, het zijn gom-elastieken zeelen of boomen of wel het is eene draagbaar voorzien van gom-elastieken veêren, welke hem de minste pijn berokkent bij zijn vervoer naar 't hospitaal, waarin, is zijne wond ernstig, een waterbed van gom-elastiek aan zijn gekneusd ligchaam verpoozing geeft, terwijl het hem in staat stelt den afmattenden dwang eener onafgebroken zelfde houding geduldig te verduren. Windsels en steunsels van gom-elastiek zijn hem van groote dienst, als hij voor het eerst in zijn ziekenvertrek begint rond te stompelen. Een stuk gom-elastiek aan 't einde van zijn kruk vermindert de schuring en 't krakende zijner bewegingen, en een kussen van gom-elastiek is daarbij eene ware verlichting voor zijne okselgewrichten. De veeren, welke de deuren in 't hospitaal doen toegaan, de banden, welke alle togt door deuren en ramen weeren, zijn zakkammetje, zijn beker en zijn vingerhoed bestaan uit dezelfde grondstof. Uit kruiken, hermetisch met gom-elastiek gesloten, bekomt hij het versch en sappig ooft, dat zoo groote wellust is voor een koortsigen mond. Het instrumentenkistje van zijn heelmeester en de provisiekamer zijner verzorgster bevatten menig artikel, wier nut verhoogd wordt door het gebruik van gom-elastiek, en zelfs enkele voorwerpen, die nergens anders van zouden te maken zijn. Zijne hemden en lakens worden gereinigd in een kleerenwringer van gom-elastiek, waardoor zoowel de kracht der waschvrouw als de nerf van de voorwerpen bewaard blijven. Bekomt hij van regeringswege een kunstbeen, dan bezorgen een dikke hak en een veerkrachtige zool van gom-elastiek hem gemak, telkens als hij 't op den grond nederzet. Eene gom-elastieken pijp met leemen voering, een biljart met gom-elastieken banden en ballen, kunnen hem vertroosten bij zijne soms zoo trag,e herstelling. In het veld blijkt deze grondstof niet minder nuttig. Gedurende den jong9ten Amerikaanschen oorlog hebben legers tien dagen lang door den regen gemarcheerd en gedurende even zoovele regenachtige nachten op bivak moeten slapen, en toch waren ze droog bij het doorkomen van de zon, met hunne artillerie ongeroest en hunne munitie ongedeerd, omdat manschappen en munitie alle onder gom elastiek gedekt waren. Als Goodyear's denkbeelden worden ver wezenlijkt, zullen de rivieren met pontons van opgeblazen gom elastiek worden overgetrokken. Een pontontrein zal alsdan bestaan uit een enkelen door twee paarden of muilezels getrokken wagen, «n gaat de marsch door het land, dat hout voor de brug oplevert, dan kan een soldaat met ransel en deken zeer gevoegelijk nog een ponton op zijn rug meedragen. (Slot volgt.) In den naclit van jl. Zaturdag op Zondag, tusschen 2 en 3 ure heeft weder een diefstal plaats gehad bij den goud en zilversmid, den heer S. P. M. alhier. De dief (of dieven) is het ongesloten tuimelraam boven de deur ingeklommen en heeft uit den winkel, ofschoon tal van gouden en zilveren voorwerpen onder zijn bereik waren, zijne keuze bepaald tot 3 gouden en 11 zilveren liorologiën. Hij heeft daarop de deur ontsloten en zoo met het geroofde, zonder ontdekt te worden, het huis verlaten. Opmerkelijk is het, dat zulks geschiedde in de onmiddellijke nabijheid van het politie bureau n°. 1. Het is te hopen, dat de politie in haar onderzoek slage. Als een zeldzaamheid wordt medegedeeld, dat de beide hier van Oost-Indië binnengekomen schepen Aurora en Elisabeth in het afgeloopen jaar op denzelfden dag uit deze haven zijn gezeild en op denzelfden dag ter reede van Batavia zijn aangekomen terwijl beide schepen nu weder op denzeltden datum de terugreis naar het Vaderland hebben ondernomen en den 19 dezer, slechts 2 ii 3 uren na elkander, in deze haven zijn binnengevallen. Met het oog op de hooge prijzen der levensbehoeften is van wege liet Departement van Marine aan de minst- bezoldigde werklieden van 's Rijks werf alhier loonsverhooging toegestaan. Zij, die vroeger f 1 per dag verdienden, zullen voortaan een daggeld van 1,20 genietenterwijl de overige dagloonen tot en met 1,50 met 10 cents per dag worden vermeerderd. De overige loonen blijven onveranderd. De tractementen van de hoofd-ingenieurs der Marine zijn mede verhoogd en wel met 1000 's jaars. Voor de overige ingenieurs heeft de verhooging van jaarwedden reeds vroeger plaats gehad. De vertrekdag van de mailboot Prins van Oranje is bepaald op 3 Februarij. De oudste postdirecteur in ons land, de heer J. II. van Hoogstraten, overleed dezer dagen te Zutphen in 80 jarigen ouderdom. Een jaar geleden vierde hij zijn GOjarigen diensttijd. Men verzekert, dat de Koning, o. a. het tractaat met Engeland nopens den afstand van de Kust van Guinea, heeft bekrachtigd. Aangenomen het beroep naar Broek op Langendijk door den heer Noordink, pred. te Goënga c. a. Het tractement van den predikant te Zuidscharwoudo is verhoogd met 200 en bedraagt thans 1200. -Jl. Zondag is te Noordeind van Graft door den heer K. v. d. Meulen, Doopsgez. pred. te Nieuwe Niedorp, met eene leerrede naar aanleiding van 2 Tim. II 15 bevestigd de heer K. R. Taconis, die bij zijne intrede tot tekst had gekozen Hand. IX 6a. Op de te Hoorn gehouden vergadering der burge meesters van die gemeenten uit Noordholland en Friesland, die geacht kunnen woiden belang te stellen in het tot stand komen van den Noordhollandsch-Frieschen spoorweg, waren 45 gemeenten vertegenwoordigd. Het plan der commissie vond veel bijval. Men beloofde krachtige medewerking. In de verschillende gemeenten zullen thans pogingen worden aangewend, om het vereischte kapitaal bijeen te brengen. -Heden zal voor het Prov. Geregtshof in Noordholland, ter zake van moedwilligen doodslag teregtstaan Jan Traksel, oud 22 jaren, slagersknecht, wonende te Heemstede. Ten laste van den beschuldigde wordt in de acte van beschul diging aangevoerd, dat hij in den nacht van 1 op 2 Oct. 1871 in de tapperij van Stokman, te Heemstede, Dirk van Dam, die zich mede in die tapperij bevond, in gezelschap van S. van der B. en de zusters A. en M. F., zonder dat deze hiertoe eenige aanleiding had gegeven, moedwillig heeft aangegrepen, geduwd en tegen den muur gedrongen, en toen van Dam zich poogde te verweren, hem met een slagtersmes, moedwillig heeft toegebragt eene gesneden wonde in de linkerdij en eene gestoken wonde in den huik, waaraan hij vijf dagen later is gestorven. Te Bennebroek heerschen sterk de mazelen. Dezer dagen bezigde een onderwijzeres te Rotterdam op hare school schriften met groen gekleurde omslagen. Zij werd opmerkzaam gemaakt, dat deze omslagen voor de gezondheid schadelijk konden zijn, aangezien de groene kleur arsenic (rattenkruid) bevatte. Zij besloot daarom de omslagen te verbranden, en wierp ze bij gedeelten in het vuur. Weldra gevoelde zij zich zeer ongesteld; een dokter werd geroepen en deze verklaarde dat zij door den damp die uit het brandende groene papier steeg, en dien zij had ingeademd, vergiftigd was. Er werd haar een tegengift toegediend, en eerst nadat zij geruimen tijd zeer ziek geweest was, herstelde zij. -Jl. Dingsdag zou te Elelmond een bruidspaar door den echt worden verbonden. Op weg naar liet stadhuis werd de bruidegom door den schuttersbode gearresteerd: als onwillig schutter was hij tot eene boete van 12 ver oordeeld, diè hij nog altijd had verzuimd te voldoen. Hij werd in verzekerde bewaring gehragt en eerst toen de boete door zijn vader was voldaan, in vrijheid gesteld. Daarop had de liuwelijksplegtigheid plaats en konden de gasten aan het feestmaal aanzitten. (Arnh. Crt.) Jl. Zaturdag middag is de eerste spoortrein uit Goes te Middelburg en te Ylissingen aangekomen, bestaande uit een met vlaggen versierde locomotiaf en een personenwagen, waarin de ingenieurs en aannemers waren gezeten. In laatstgenoemde stad heeft het reisgezelschap een collation gebruikt, aangeboden door hh. aannemers. Langs den weg stond een menigte volks geschaard om hiervan getuige te zijn. H. Mulder, die jl. Donderdag voor het Provinciaal Geregtshof in Gelderland teregt stond, is beschuldigd van moedwilligen doodslag, gepleegd op den persoon van Colijn, machinist. Colijn had den 1 November eenige zijner vrienden in eenige herbergen te Hedel onthaald en de beschuldigde, ofschoon niet tot het gezelschap behoorende, voegde zich bij hen. Bij het uitgaan van een derde herberg scheen er een oogenblik twist te ontstaan tusschen den gastheer en een zijner gasten. Deze, om verder geen onaangenaamheid te krijgen, liep met een anderen kameraad door, en Colijn en de beschuldigde bleven een eind achter. Kort daarop hoorden een paar schippers, die in de buurt waren, Colijn roepen: „Mulder, dat is niet mooi van je; je snijdt ine," waarop de beschuldigde met een vloek zou geantwoord hebben: „dat doe ik ook, smeerlap/ nog eenige klappen volgden van weerszijden en Colijn zeeg neder, terwijl de beschuldigde de vlugt nam. Colijn werd door twee geneeslieeren behandeld, doch stierf twee dagen later, na den beschuldigde alles vergeven en hem da hand der verzoening gereikt te hebben. Laatstgenoemde die vroeger gunstig bekend stond bekende ter teregtzitt.ing volmondig en onder diep berouw zijn misdrijf, doch noch hij, noch een der getuigen kan een reden voor de gepleegde daad opgeven. Zeker is het, dat de sterke drank in dit geval zijn verderfelijke uitwerking heeft doen gelden. Het O. M. eischte eene tuchthuisstraf van 10 jaren. Donderdag a. s. zal het Hof uitspraak doen. Bij de jongste volkstelling te Zwolle is gebleken, dat aldaar vier hoofden van huisgezinnen woonachtig waren, die schriftelijk opgaven te zijn: „Heiligen der laatste dagen," (Mormonen). Overigens betoonden zij zich zeer onwillig in het doen van meer vereischte opgaven omtrent vrouwen en kinderen. Te Groningen heeft men de verregaande baldadigheid gepleegd om in een der brievenbussen brandende lucifers en andere brandende stoffen te werpen, waardoor zeer vele brieven verbrand en andere gezengd zijn. In een telegram» uit Batavia, dd. 20 dezer, wordt met geen enkel woord van overstroomingen gerept. Een van onze vijanden, zegt de Spectator-, is ook kleinheid in 't begrip van vele zaken. In plaats van met genereuse instemming een denkbeeld te omhelzen en voor de kracht der eendragtige zamenwerking de bijzondere in- zigten te doen wijken, wil ieder zijn eigen idee uitvoeren. Zoo als ieder in Nederland in zijn eigen huis woont, al is 't een notendop, zoo wil ook ieder zijn plan vasthouden. Daar zijn vele gevallen, waarin dit particularisme te prijzen is, maar indien elke ingenieur en opzigter, die aan de brug van den Moerdijk heeft gearbeid, zijn eigen particulier idee had willen volgen, dan zouden zij daar geen reuzenwerk hebben tot stand gebragt. Maar wat zich zelve verbiedt in de wereld van het ijzer en de positieve cijfers, wordt toe gelaten in die der gedachte. Hoeveel plannen hebben wij nu voor den BrielAan de Brielsche commissie komt regtens en feitelijk het initiatief toe. Naauwelijks heeft zij een eerste ontwerp geschetst, of men valt het aan, vaak zonder het te kennen, en men komt van alle zijden met andere plannen aandragen. Hier is A. die een nuttige stichting wenscht, een weeshuis, een zeemanshuis, een school, want monumenten leveren geen renten en vruchten. Ze zijn hij ons toch altijd leelijk, voegt B. er bij, en dus zal dit monument ook wel het schoone missen. Kijk, zegt C., rigt een toren te Dillenburg op en draagt uw steenen liever daarheen. Wel neen, zegt D., geen toren te Dillenburg, maar een museum voor onze oudheden. - Hola, valt E. hem hier in de rede, niet voor onze oudheden, maar een Museum Willem III, dat eindelijk ons Trippenhuis vervangt. In allen geval, roept F., geen nimf in den Briel, maar een vrijheid. Een Geus moet er staan, meent G., de Geuzen hebben den Briel genomen, een Geus moet er worden afgebeeld. Maar een Geus, verklaart H., is een ruwe, grove kerel, die mag hier het Nederlandsche volk niet vertegenwoordigendat doe veeleer een strijdbare Minerva. En het koor, zamenstemmend omtrent datgene wat ieders eigen plan niet is, roept, ja begint al te schreeuwen: Geen nimf, in allen gevalle geen nimf!" De Koningin van Griekenland is gisteren van een Prins bevallen. Door den Keizer van Brazilië moet gedurende zijn verblijf in Europa, reeds 4,600,000 francs besteed zijn. Tot voorzitter en burgerlijke leden en hunne plaatsvervangers in den militieraad van Noordholland zijn, voor de ligting der nationale militie van 1872, benoemd: in het 1ste militiedistrict: tot voorz. mr. A. de Vries, lid der Provinciale Staten; tot zijn plaatsverv. mr. L. A. A. van Wensen, lid der Prov. Statentot lid jhr. G. Tindal, lid van den gemeenter. van Amsterdam; tot zijn plaatsverv. mr. J. Lopes de Leao Laguna, lid van den gemeenter. van Amster dam; in het 2de militiedistrict: tot voorz. de heer P. L. Kist, lid der Prov. Staten; tot zijn plaatsverv. de heer A. van Stralen, lid der Prov. Staten; tot lid de heer J. de Breuk Jr., lid van den gemeenter. van Haarlemtot zijn plaatsverv. mr. G. Heshuyseu, lid van den gemeenter. van Haarlemin het 3de militiedistrict: tot voorz. de heer A. Machine Pont, lid der Prov. Staten; tot zijn plaatsverv. de heer W. Bos, lid der Prov. Staten; tot lid de heer P. A. van der Drift, lid van den gemeenter. van Alkmaar; tot zijn plaatsverv. de heer J. G. A. Verhoeff, lid van den gemeenter. van Alkmaar. ws r -v Voor het Hof van Assises in Oost-Vlaanderen is dezer dagen Maria Constancia Vercruyssen, wed. Ponnet verschenen, beschuldigd van haar man te Gent te hebben vermoord. De vermoorde was een dronkaard en doorbenger, zijn vrouw stond bekend als naarstig en spaarzaam; haar man had zij steeds met goedheid behandeld en voor hem gezorgd. Somtijds verloor zij echter haar geduld en verweet hem dan zijn schandelijk gedrag. Den 23 Oct II. liet hij zich in een vigilant naar zijn werk brengen, bedronk zich daar, reed in een vigilante naar huis en eischte tot overmaat, dat zijn vrouw dat alles zou betalen. Hierover ontstond tus schen man en vrouw een hevige twist, die zoo hoog liep, 'dat de vrouw in woede een broodmes opnam en haar man er zooernstig mede verwondde, dat hij dood bloedde. Nadat vrouw Vercruyssen, die hare misdaad erkende, door het Openbaar Ministerie was schuldig verklaard aan moord, heeft de Jury haar vrijgesproken en is zij onmiddelijk op vrije voeten gesteld. De Moniteur Beige behelst een ministeriëel besluit van 21 Januarij, ^waaruit blijkt dat de runderpest zich in West-Vlaanderen uitbreidt.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 2