Zwitserland. Mtirine-Haven Nieuwediep. SCHAÜEil MAG KT van HKDKN. strychine om een geheele stad naar de andere wereld te helpen. Zij liet dan naderhand bij de chemisten, waar zij het vergif had opgekocht, door een jongen, zoogenaamd uit naam van den bewoner, om de winkelboeken vragen. De niets kwaads vermoedende man gaf dan het boek af, hetwelk bij de giftmengster verdwaalde, die dan-de bladen, welke tegen haar konden getuigen, er uit scheurde en het aldus naar den cliemist terugzond. Al die listen en lagen hebben haar toch niet gebaatde regter heeft het geheele weefsel ontsponnen en miss Edmunds zal haar wanbedrijf met haar leven boeten. (Dagblad.) Op den 1 Mei zal in het Kristallen Daleis te Londen een groot nationaal feest worden gegeven ter viering van de herstelling des troonopvolgers; aan den heer Sulivan is voor die gelegenheid de vervaardiging van een Te Deunr voor orkest en zang opgedragen. Uit Londen wordt aan de Liberté gemeld, dat eene dochter van Carl Marx, den hoofdleider der Internationale trouwen gaat met den citoyen Lemoustu, die zich onder het schrikbewind der Commune vooral berucht maakte door het plunderen van kerken, en de kunstgreep der vertoo ning van de skeletten uit de Notre-Dame-des-Victoires bedacht en uitvoerde. Daily News bevat naar aanleiding van het vreeselijk voorval ta Bolton, waarvan we voor eenige dagen melding maakten, een lang verslag over leeuwentemmers en ver tooningen met leeuwen in Engeland, geschreven door aen der leeuwenkoningen, thans een oud man, doch die, zoo als hij berigt, reeds grijze haren had toen hij jong was, tengevolge van den angst die hem telkens bekroop, wan neer hij het hok moest binnentreden. Ook hij gebruikte sterken drank, toen hij eenmaal gewond was geworden om den moed niet te verliezen. Volgens genoemd berigt zijn er thans ongeveer vijftig leeuwen, meestal Indisch ras, in Engeland doch zeer weinig oude. De leeuw wordt gehouden voor het krachtigst, wanneer hij tien jaren bereikt heeft. De berigtgever meldt, dat hij leeuwen, die uit het woud waren aangevoerd, veel gemakkelijker kon leeren dan de inlandsch geborenen, en beweert dat de aanhoudende ver tooning in een hok, waarvoor zoo vele menschen staan, den invloed, dien de mensclielijke blik anders uitoefent, zeer vermindert. Hij stelt als zeker dat Macarti zich te veel waagde, door niet genoeg te bedenken, dat de leeuwen zich tegenwoordig in een ongunstig tijdperk bevinden. Van von Amburgh, die zoo bekend en befaamd was, doordien hij zijn hoofd in den muil van den leeuw stak, zegt de schrijver, dat hij dit deed, door den kop van den leeuw met de regterhand op te helfen, het neusgat en met de linkerhand de onderkaak en de lip te grijpen, waardoor het beest veel van de kracht zijner kaken verliest. Wan neer de leeuw echter een zijner pooten opheft en zijn klaauwen intrekt, dan is er groot gavaar en moet de temmer zich niet verroeren, als hij zijn leven lief heeft. Von Amburgh stierf een natuurlijken dood, doch had een aantal lidteekenen. Er waren vroeger nog verscheidene leeuwentemmers in Engeland; hij, die den meesten invloed uitoefende, was Crockett, die voor eenige jaren bij Ashtleyn zes leeuwen, welke kunsten moesten verrigten, doch los braken, een man verscheurd hadden en gereed waren op de paarden te springen, bedwong en in bun hokken dreef, zonder iets anders in de hand te hebben dan een teentje. Crockett's moeder reisde op kermissen als reuzin, zijnde li voet 9 duim lang. Behalve Crockett bestond er nog een neger, Maccomo, die een buitengewoon overwigt op wilde dieren bezat. Geen van deze leeuwentemmers (Croc kett en Maccomo) gebruikten sterken drank. Laatstge noemde dronk slechts koffij en stierf ongeveer 15 maanden geleden aan de tering, na voortdurend het denkbeeld te hebben gekoesterd, dat hij op gewelddadige wijze zou omkomen. Vrouwen zijn insgelijks opgetreden als leeuwen- temsters. De dochter van een menageriehouder, Hilton genaamd, was de eerste; zij verscheen onder den naam van madame Pauline de Vere, the Lady of Lyon. Vervolgens miss Chapman, nu de vrouw van George Sanger; daarna trad miss Helen Blight op, doch deze stierf toen zij te Greenwich, bij gelegenheid der kermis, door een ouden tijger bij den hals gegrepen werd, op het oogen- blik dat zij zich omkeerde om een jonger beest kunsten te doen verrigten. Daarna verbood de regering het optreden van „leeuwen-koninginnen,'' en zij zou (zoo als de schrijver van den brief teregt aanmerkt) wel doen ook bet optreden van „leeuwen—koningen" te verbieden, iets dat van meer belang ware dan het verbod van kwinkslagen op de minis ters in de pantomimes, dat dezer dagen op last van den heer Gladstone werd afgekondigd. Duitschiasd ea Oostenrijk. Met het gieten van bronzen geschut voor de Duitsche artillerie heeft men zooveel spoed gemaakt, dat men thans reeds in staat zou zijn te velde te trekken met een genoeg zaam aantal bronzen achterladers. Das Kaiserreiclt ist der Friede! In officieele opgaven wordt geconstateerd, dat door de Duitscliers bij het bombardement van Straatsburg 193,722 projectielen, waaronder 84,000 granaten en 58,600 bommen, op genoemde stad zijn geworpen. In den stoommeelmolen van de firma Huisgens Co. te Ilerdingen was in den avond van 16 dezer de bedekking van een put, waar water voor de machine uit gepompt en stoom in afgelaten werd, ingestort. De put bevond zich op een binnenplaats, die men steeds moest overgaan, om van een der lokalen in een ander te komen. Toen men ten 11 ure de stoom door de aflaatbuis in den put wilde laten, sloeg zij, daar de pijp door de naar beneden gestorte aarde verstopt was, in den ketel terug. Hierdoor een ongeluk vermoedende, liepen achtereenvolgens de machinist diens zoon, als stoker werkzaam en een tal van fabrieks arbeiders naar het ketelhuis. De beide eersten en 5 der laatsten stortten in den diepen put. De heer Henri Huisgens, chef der fabriek, stortte mede daarin. Daar men door de naar buiten slaande stoom brand vermoedde, kwam de vrijwillige brandweer ter hulp snellen en deze redde vier fabriekarbeiders, eebter deerlijk verminkt. De machinist, zijn zoon en een fabriekarbeider, werden levenloos uit den put gehaald. De heer Huisgens werd eerst den volgenden dag levenloos opgehaald. De officieele Wiener Zeitung deelt het volgende tele gram uit St. Petersburg van 17 Jan. mede: „Gisteren is Z. M. Keizer Alexander door eigenkoelbloedigheid en tegen woordigheid van geest op de jagt aan een dreigend gevaar ontsnapt. Een gewonde beer, die zich op den Keizer wilde werpen, bragt het leven van Z. M. in liet grootste gevaar, doch werd door ecu schot van den Keizer zeiven gedood." Daarbij voegt het Oostenrijkschen x-egeringsblad 't volgende: „Dj gelukkige, door eigen onverschrokkenheid en tegen woordigheid van geest bewerkte redding van Z. M. den Keizer van Rusland uit het dreigende gevaar, waarvan ons telegram uit St. Petersburg gewaagt, heeft Z. M. den Keizer en Koning Frans Jozef aanleiding gegeven om de warme uitdrukking van zijne deelneming terstond door middel van den telegraaf ter kennis van Z. M. den Keizer van Rusland te brengen. Het is bekend, dat er bij de diplomatie van Europa gedachtenwisselingen over het jegens de Internationale te houden gedrag hebben plaats gehad, en dat daarbij wederom klagten zijn ingebragt tegen Zwitserland, hetwelk zijn regt tot opneming van politieke vlugtelingen ten nadeele van ganscli Europa deed strekken door zijne inschikkelijkheid voor de Internationale in het algemeen en inzondex-heid voor de gevlugte aanvoerders van den Parijschen opstand. Thans wordt uit Parijs aan de Londensclie Times berigt dat het Russische en het Pruissische gouvernement zich hebben verstaan om Zwitsei-land door gezamenlijke ver- toogen tot eene andere, voor Europa's rust minder gevaar lijke handelwijze te dwingen. Na schijnbaar onoverkomelijke zwarigheden is de Central Pacific spoorweg tot stand gekomende wagens rijden onvermoeid en veilig langs het aangegeven spoor en de directie komt na zooveel zorgen tot kalmte. Maar gelijk aan al het ondex-maansche is ook aan deze x-eusachtige onderneming teleurstelling verbonden, en.wordt de directie onverwachts uit hare kalme stemming gewekt en in groote verlegexxheid gebi-agt. Ten einde zich de vi-iendsclxap te verzekex-en der Shoshone Indianen, die humxe Wigams in de gevaarlijke nabijheid van de spoorweglijn hebben, werd huxx toegestaan gratis van de goederentreincix gebx-uik te maken. Vaxx dit privilegie wordt een ijverig gebi'uik gemaakt en menig wilde nanx x-eeds met zijne familie plaats op den kolexx- of goedex-en- wagen. De onderneming was daardoor gewaarborgd tegen beschadiging van de rails. Ongelukkigerwijs ontdekten deShoshonschc wilden spoedig, dat reizen in een personenwagen veel aangenamer en ge makkelijker is en Zondag voor Kersmis vond men aan een halt een stei-ke afdeeling Indianen, waax-onder drie hoofden, die zonder veel omstandigheden plaats naixxexx in de fraaiste rijtuigen. Do conducteur zette een zuur gezigt, toen hij op zijne vraag naar plaatskaartjes van den oudsten der hoofden ten antwoord ontving, dat bet „schitterend oog" niet gewoon was spoorwegkaarten te koopen, cn het kostte vrij wat moeite de edele wilden weder uit de wagens te verwijderen. Daanxiede is echter de zaak xxiet uit. Het „schitterend oog" heeft aan het bestuur der spoorwegmaatschappij doen weten, dat, indien nxen hem en zijn stanx niet vrij vervoer met eiken trein en in elk rijtuig toestond, hij de rails van den Pacific-spoorweg zou doen opbreken. Het bestuur heeft thans besloten met het „schitterend oog" in onderhandeling te treden, welke zeker in het voordeel van den laatste zal afloopen. Eerlang zal men waarschijnlijk in Amerika ook de briefkaarten invoeren. Het Congres bad het vroeger daartoe strekkende voorstel afgewezen, op grond, dat het tegeix het stelsel was algemeen leesbare brieven por post te verzenden. Thans heeft men een tweevoudig middel bedacht, om aan dit bezwaar te genxoet te komen. Het eerste bestaat daarin, dat men de kaart dwars over het midden half dooi-snijdt, zoodat zij gemakkelijk kan worden toegevouwen. Langs den rand is gonx gesti-eken, zooals bij de enveloppes. Op de binnenzijde wordt nu de brief, en na het toevouwen en sluiten, op de buitenzijde het adres geschreven. Een ander middel komt hierop nedex-, dat aan de kaart eene stx-ook dunner papier is vastgemaakt, die juist de ruimte voor het te beschrijven gedeelte bedekt en waarvan de rand eveneens xxxet gom is bestreken. Mexx schrijft den brief, brengt de strook er voor, die tevens voor adx-es bestemd is, en niemand kan van den inhoud der correspondentie kennis nemen, zonder de sluiting te vex-breken. Te Valparaiso hebben - de doctoren strike gemaakt. De aanleiding is een onredelijke eisclx van den provin cialen intendant. Deze, Echaussen, die geheel het leven in bux-eaucratischc ketenen zou willen slaan, verox-dende o. a. dat de doctoren onx de week de nachtdienst zouden hebben, nxct nxeer andex-e dwaze bepalingen. De doctorexx hebbexx alles aangewend onx die verordening te doen in trekken of wijzigen, doch tevergeefs. 14 van de 16 doctoren hebben nu strike gemaakt. De intendant wil nu uit Europa plaatsvervangers doen aanrukken. 10,000 dollars werden daarvoor aangewezen. Minstens een 12tal wordt verlangd. Vrije overtogt wordt hun vex-leend en voor het eerste kwartaal 200 dollars toelage per nxaand. Mexx vreest echter dat niet velen aan dit aasje zullen bijten. Zeilklaar liggsndo en vertrokken Schepon Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 21 Nov. Johanna. W.H.E.K.Rösingh. Batavia. Deo. Jnn. Bellali-ix. H.C.Haacke. Soerabaija. JiicobakChxistina. 1'. J. Mulder. Batavia. Kitty. Z. Mulder. Batavia. Willem.üClara. A.A.H.v.Herwerden. Batavia. Suriname. H. Houtkoper. Suriname. Kandanghauer. W. Zeelt. Batavia. Zeebloem. T. P. Gollards. Soerabaija. Biunengekomon Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binneuk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst. 23 Jan. LouisAugustConstantijn. A.C.Steur. P.IIaagsma. Batavia. 23 Ivalo. J.l'lomstroin. DninkerStGocdkoop. 2» ,1 India l'ackct. G. Dicpering. 11. .1. Tweehuijs. 25 Tclnnnk. J. 11. Lusink. Dttinker&Goedkoop. PER TELEGRAAF. 1 Ptiard f 40 a Veulens - a Stieren - a 4 Gelde-Kocijcn -140 nlSO Kalf-Koeijen - a Vaarzen - a Hokkelingen - a 11 Nlicht.Kalveren - 6 a 19 Vetteltammen - a 590 Schapen - 12 a 30 Lammeren f a Bokk. en Geiten - a 18 Magere Varkens - 10Ja 16 22 Biggen - 4 a 7 150 Eenden c. 75 «115 30 Kippen - 60 al40 Boter per kop - 90 Kaas perK.G. - 30 a32f Kip-Eijeren per 100 -300 a350 Eend-Eijeren a Wcst-Filcsche Correspondentie. V. Zoo als de lezers dezer courant zeker weten zullen, is door het voorloopig comité tot aanleg van den FriescltWest-Frieschen spoorweg dezer dagen eene oproeping gedaan aan de burgemeesters der hij dezen geprojecteerden spoorweg betrokken gemeenten. Deze vergadering heeft Zaturdag den 20 dezer plaats gehad in het Park te Hoorn, en, als een getrouw en ijverig correspondent, heb ook ik mij naar Hoorn begeven, ten einde de lezers der Heldersche en Nieuwedieper Courant op de hoogte van deze zaak te houden. lluiin tachtig burgemeesters en wethouders hebben aan de uit- noodiging gevolg gegeven, zoodat het eene zeer cdel-achtbare vergadering genaamd kon worden. Bovendien waren tegenwoordig de beide afgevaardigden ter Tweede Kamer en de dijkgraven der voornaamste betrokken polders. Alle deze heeren hadden plaats genomen op de bovenzaal, waar de toegang voor het publiek verboden was, dat evenwel gelegen heid gegeven werd, in de benedenzaal plaats te nemen. Wie nu bekend is met het Hoorusche Park, weet dat de zoo genaamde bovenzaal eigenlijk het slechts weinige voeten verheven orkest of tooneel is, dat zich aan het eind der benedenzaal bevindt, liet publiek, waarbij ook ik had plaats genomen, was dus kostelijk in de gelegenheid alles te zien en te hoorett, ja kon zich zelfs met een weinig illusie voorstellen, dat er iets ten hunnen genoegen vertoond werd. Er waren minstens drie honderd personen uit alle omliggende plaatsen toegestroomd. De heer C. Bloem Az. voerde namens het gansche comité het woord. In een waarlijk boeiende en goed gestileerde rede beschreef spr. het ontstaan en de geschiedenis van dit comité en het verschil er van met het vorige comité, dat voor omstreeks zeven jaren het zelfde doel had beoogd. liet vorige comité, onder presidium van jhr. P. Opperdoes Alewijn, had getracht belangrijke inschrijvingen bijeen te krijgen in Nederland, om daarna eene maatschappij te zoeken, die de zaak zou willen exploiteeren. Het tegenwoordige comité heeft de zaak omgekeerd en eerst een maatschappij gezocht, die den spoorweg tot stand zou kunnen cn willen brengen, oin later, na van deze maatschappij de voorwaarden vernomen te hebben waarop zij de zaak wil exploiteeren, te zien in hoeverre belanghebbende gemeenten en personen genegen zijn mede te werken. Deze maatschappij acht het comité gevonden te hebben in een Londensclie firma, die reeds zeventien groote sponningen heeft gelegd, allen grooter dan den geprojecteerde. Als ik goed verstaan iteb, heet de finna Hudson, Yignolles Co. Zoowel de Neder- landsche gezant als de. konsul. te Londen haddon de firma als bij uitnemendheid soliede aanbevolen. Het kapitaal, dat deze firma rekent noodig te hebben, bedraagt vijftien millioen gulden. Hiervan moeten door Nederland bijge dragen worden één millioen als subsidie, d. i. als gift, en twee honderd duizend pond slerling, d. i. twee millioen vier honderd duizend gulden, als inschrijving. Zoodra tot het bedrag van deze sommen door belanghebbenden of donateurs is deelgenomen, zal bovengenoemde maatschappij hare werkzaamheden aanvangen eu komt het spoor stellig tot stand. Spreker deelde vervolgens mede, dat deze oproeping geschied was, om aan de hoofden der verschillende gemeentebesturen, die geacht mogen worden bij het tot stand kotnen van dit spoor belang te hebben, de gelegenheid te geven keunis te nemen van de plannen van dit comité eu te verklaren, of zij genegen zijn iu liet belang der geprojecteerde onderneming werkzaam te zijn. Het comité stelde dan voor, dat in iedere gemeente zich een commissie zou vormen, die het comité zouden behulpzaam zijn. De afgevaardigde van Enkhuizen verzocht ingelicht te magen worden, of in het plan van het comité begrepen was een zijtak door de welvarende Streek naar Enkhuizeu, waarop bevestigend geantwoord werd. Ofschoon ik zulks in een vroegere correspondentie reeds mede gedeeld heb, meen ik wel te doen den lezer te herinneren, dat de geprojecteerde weg zal loopen van Amsterdam over het IJ hij Sehellingwonde naar 1'urmerend, vervolgens door de Beemster langs Aveuhorn naar Hoorn en vandaar in noordoostelijke richting naar Medetnblik en vervolgens met een stoomboot naar Hinloopen, langs Sneek naar het Staatsspoor bij Grouw. Er komt dan nu nog bij een zijtak op Grouw. liet schijnt, dat aanvankelijk l.et plan heeft bestaan, om den weg door de Beemster langs de Beetsersloot te doen loopendit is later, men zegt door tussehenkomst van eenige voorname handels firma's te Rijp, in dier voege gewijzigd, dat hij nu zou komen langs de Jispersloot, met een station tussehen Rijp en Midden- Beemster. De mededcelingen van het comité werden met veel belangstelling zoowel door de grnoodigden als door het talrijke publiek aange hoord, en alle burgemeesters, op één na, uatnen aan het comité te zullen ondersteunen. Die ééne burgemeester gaf te kennen, dat hij geen mandaat had, om zich tot iets te verbinden, doch gelukkig stond een der wethouders uit zijne gemeente oumiddelijk op, om te kennen te geven, dat, ingeval de burgemeester zwarigheden mocht vinden, het comité op de, ondersteuning van dien heer kon rekenen. Lieden, die heide heeren van nabij 'kennen, zeggen, dat de wethouder evenveel invloed heeft als de burgemeester. Overigens werd er zeer weinig gediscussieerd. De burgemeesters waren zeer dociel. Slechts een paar, o. a. de burgemeesters van

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 3