1872. N°. 15. Zondag 4 Februarij 30 Jaargang, Binnenland. HELDERSCHE EV NIEUWEDIEPER COI R A\T. „Wij huldigen het g o o d o.': VerschijntDingsdag-, Donderdag- eu Zaturdag namiddag. Abomicmeutsprijs per ïwartaalf 1.30. franco per post - 1.65. VERTREKDAGEN DER BRIEVENMALEN I Naar Oost-Indië: via Triest 6 Februarij, 's avonds 6 u. 25 m. Marseille 15 Febr.,'s avonds 6 u. 25 m. 5nWi'si'8Februarij, 's avonds 6 u. 25m. Wcst-Indië: vinSouthampton 15Febr. 's morg. 6 u. 25 m. Suriname via St. Nazaire 4 Febr.'s avonds 6 u. 25 m. de Kust van Guinea: 9 Februarij 's morg. 6 u. 25 m. Kaap de Goede Hoop: 8 Febr. 's morg. 6 u. 25 m. u via Triest 7 Febr. 's m. G u. 25 ni. HELDER en NIEUWEDIEP, 3 Februarij. Naar de verschillende godsdienstige gezindheden tvas de bevolking dezer gemeente op den 31 Dec. 11. verdeeld als volgt: Nederd. Herv. 13198, Fransch Herv. of Waalschen 22, Eng. of Preb. 3, Anglik. of Episcopalcn 2, Evang. Luth. 445, Herst. Ev. Luth. 271, Doopsgez. 408, Remon stranten 34, Moravische broeders 1, Chr. Afg. Ger. 385, Roomsch. Cath. 4345, Oud-Roomschen of van de Bissch. Clerezy 2G1, Israëlieten 388, Portug. Israëlieten 1, tot geen der genoemde gezindh. behoorende 2, totaal 19766. Tot predikant bij de Herv. gemeente alhier is in de vergadering van het kiescollegie, gisteren avond gehouden, beroepen: de heer Calkoen, pred. te Nieuwe-Niedorp. Het Dagblad van 's Gr. en Zh. bevat het volgende: „Aan liet Nederlandsche volk. Mijne Vrienden „Heden ben ik aan boord der Libra, om mijne terug- reize te aanvaarden. De ministers gaven mij wel te kennen, zij mijne passage wilden betalen als ik met de mail ging, maar verontwaardigd wees ik deze aalmoes en gunst van de hand, en heb mijne terugreis even als alle andere kosten van het geld der Elminezen zelf betaald, die 1600 voor het behoud uwer vlag te vergeefs hebben opgeofferd. Gedurende den korten .tijd, dien ik in uw midden hen geweest, heb ik met veel blijdschap ondervonden, hoe veel Gij voor de Elminezen sympathiseert en het gedrag uwer Regering verfoeit. Ik schrijf de mislukking mijner zending niet aan u, maar wel aan uwe Ministers toe; alle denkbare middelen hadden zij te baat genomen, om de zending te doen mislukken, onder anderen den 12 Jan. toen de Minister van Bosse vernam van een zijner creaturen dat ik Z. M. den Koning om eene audiëntie had gevraagd, zond hij onmiddelijk mijn signalement aan een der Commissarissen van politie, die mij bij zich liet roepen en al mijn gangen deed nagaan door een agent van politie, die zich steeds aan het Hotel bevond en mij volgde als ik uitging; wer kelijk was ik dus onder surveillance der politie gesteld hetgeen tot den 17den duurde, toen het tractaat door de Eerste Kamer was aangenomen; dit had ik niet van een Minister verwacht, want het bewijst dat hij bang voor mij was, en bovendien was het onbillijk, daar ik Nederlandsch onderdaan was, en geen crime begaan had. De minister van Bosse en zijne vrienden hebben ook verkeerd voorgesteld, alsof de Elminezen den Duitschen Keizer hadden verzocht onder zijn gezag te komen; dit is een leugen, zij hebben alleen verzocht aan den Keizer, om hij zijn vriend den Koning van Holland, een goed woord voor hen te doen, om niet naar den slechten raad zijner ministers te luisteren en hen niet aan de Engelschen over te geven. Aan u, het Nederlandsche volk, wijt ik niet de mislukking der zending, maar alleen aan uwe ministers, tegen wier willekeurige handelingen ik in naam van mijnen meester, den Koning der Elminezen, en mijne landgenooten na drukkelijk protesteer. Op hun hoofd kome het onschuldig bloed, dat bij de overgave zal vergoten worden. Hoewel wij nu voor eeuwig gescheiden worden van het moederland en aan onze vijanden verkocht zijn als een troep slaven, zullen wij u nooit vloeken, maar altijd met liefde en vriendschap aan u, Hollanders, denken, maar zoolang gij deze ministers duldt kunnen wij Holland niet langer achten. Vaartwel! Ik zal mijnen Koning en mijnen landgenooten zeggen, dat alle onze ellende niet de schuld is van het volk van Holland. Dank, dank aan allen die mij vriend schap en eer bewezen. Ik zal lien nooit vergeten. God zegene Holland. Broedersbidt tot God voor de arme Elminezen. Uw Vriend, David Mill Graves, Afgezant van den Koning van Elmina. Aan boord der Libra te Ilellevoetsluis, den 1 Februarij 1872." Uitgever AABAKKER Cz. Bureau: HOLE K PLEIN, N°. 103. Het hoofdbestuur van het Nederlandsch Onderwijzers- j genootschap heeft aan de onderwijzers in Nederland eene uitnoodiging gerigt, opdat het Nationale feest ook in de school gevierd worde. Wij nemen daaruit de volgende woorden over: „Eene schoone gelegenheid tot opwekking van nationalen zin wordt ons volk, wordt onze school in 't begonnen jaar geboden. Of zouden wij 72 kunnen schrijven, zonder dat die cijfers ons gemoed zouden doortintelen van dankbaarheid, van moed, van vaderlandschlievend gevoel? Zou de school in 1872 mogen zwijgen van 't fiere voorgeslacht, dat om zich zelf toe te bchooren en naar de stem zijns gewetens te mogen leven, in 1572 het juk der dwingelandij heeft afgeschud, in 1672 het juk van vreemden heeft afge weerd en alzoo ons de heilgoederen heeft vermaakt, waarvan wij in 1872 de vruchten mogen genieten? Neen! het volk, dat zijn verleden vergeet en niet in gloed kan geraken bij het genot van zijn nationale voorregten, in dat verleden gegrond, het is rijp voor zijn ondergang. Zoover is 't, Goddank! nog niet gekomen! Het Nederlandsche volk zal in 1872 feestvieren en het verrijzen der vrijheidszon be groeten, in wier gloed het zich tocli heeft gebaad; het vaderlandsch lied zal klinken over onzen vrijen grond en de vreemdeling zal 't aan onze geestdrift zien, dat we nog geen uitgedoofde natie zijn. En de school zal in de feest vreugde deelenzij zal vertellen van de dagen van ouds, van de voorregten van heden; zij zal 't jeugdig Nederland opnemen in het trouwverbond voor vaderland en vorst, en het voornemen doen rijpen om eenmaal het heilig pand der volksvrijheid met vromen zin te eeren en te handhaven Het Provinciaal Geregtshof te Amsterdam heeft jl. Woensdag uitspraak gedaan in de den 24 Jan. behandelde strafzaak tegen den smid A. V., beschuldigd van bedriegelijke bankbreuk door het als gefailleerd koopman verduisteren eener tot zijn boedel behoorende som van 1300, zijnde het aandeel door hem ontvangen van den prijs van 31,000, gevallen op een door hem gespeeld 20ste kooplot van de Nederl. Staatsloterij. Het hof heeft overwogen, dat noch wettig noch overtuigend is gebleken, dat de beschuldigde, die, na het vonnis van insolventverklaring, door hem getrokken en ontvangen som ter kwader trouw aan den faillieten boedel heeft onttrokken en hem mitsdien te dezer zake vrijgesproken. De Landb. Crt. bevat het programma, voor de nationale en internationale tentoonstellingen, van 2031 September te 's Hage te houden bij gelegenheid van het 25jarig bestaan der Iiollandsche Maatschappij van Landbouw. Rijker uitlovingen, zegt de Landb. Crt., zijn wel nooit in ons land uitgeschreven en wij vestigen dan ook met bijzonder genoegen de aandacht op dat programma. Maakten wij vroeger reeds melding van de krachtige hulp, aan de Holl. Maatschappij van Landbouw verleend door de Nederlandsche Maatschappij ter bevordering der vlas-industrie en van de medewerking der Vereeniging tot bescherming van Dieren te 's Gravenhage, de billijkheid eischt ook de ondersteuning te gedenken, die aan de Hollandsche Maatschappij van Landbouw geschonken is door de Zeeuwsche Maatschappij van Landbouw, het genootschap voor Landbouw en Kruid kunde te Utrecht, de vereeniging Flora van Noordwijk en de Tuinbouw-vereeniging Beemster en Omstreken. In het programma toch zien wij meermalen gewag gemaakt van medailles, door deze vereenigingen welwillend afgestaan. En missen wij ongaarne de Geldersche en de Friesclie Maatschappij van Landbouw, het Drentsch genootschap, alle Landbouw-vereenigingen in Groningen, Noordbrabant en Overijssel, en de Maatschappij van Landbouw in Lim burg wij hopen, dat zij door liet bevorderen van inzenden uit die provinciën, desnoods door er eenige kosten aan te besteden, blijk zullen geven van belangstelling in deze voorwaar op ruime schaal opgezette tentoonstelling. Gemeen- scliappelijken arbeid houden wij althans zoo nu en dan voor onze landbouw-vereenigingen zeer gewenscht en voor de eer van den vaderlandschen landbouw is het naar onze overtuiging te hopen, dat de tentoonstelling te 's Hage moge wezen een in alle opzigten Nederlandsche en dat men, al is 't dan nu maar eens voor ditmaal, provincialen naijver in 1872 eens late rusten. Zeeland en Utrecht, benevens vier zuster-vereenigingen in Noord- en Zuidholland hebben reeds een kostelijk voorbeeld gegeven. Dat worde, al is 't bij wijze van proef, door nog menige andere vereeniging in ons land weldra nagevolgd. Het programma zelf is zeer uitvoerig en omvat voor veeteelt, pluimgedierte, akkerbouw, tuinbouw, boom- kweekerij, bloemkweekerij, zuivelbereiding enz., werktuigen (Internationaal) niet minder dan 476 gevraagde voorwerpen ter tentoonstelling en mededinging in den wedstrijd. Te Hoorn is men reeds druk bezig om te amoveren, de Amsterdamsche poort, in welke gebeeld was de bekende daad van kinderlijke liefde van Lammert Meeuwsz- of Meliszoon, ten tijde van den tachtigjarigen oorlog. Prijs der Ad verten tien: Yau 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Te Oudkarspel heeft zich eene commissie gevormd om gelden in te zamelen voor de feestviering op 1 April a. s. Ze is zamengesteld uit de volgende lieerenM. Kroon Cz., J. Eecen Gz., Ju. Vis, G. C. Weesenborn, Jb. Kroon Kz., J. Butter Cz. en W. B. Riesz. Jl. Donderdag namiddag ten ongeveer 3 ure wist te 's Hage iemand de straatjeugd om zich te verzamelen door eene oratie te houden tegen het Vorstelijk Huis. Terstond werd hij naar het politie-bureau gebragt, waar de oude kennis met liefde werd opgenomen. (V.) De Nieuwe Rott. Crt. hoeft op eigen kosten getele grafeerd 0111 nadere tijdingen nopens de overstoomingen op Java. Zij ontvangt daarop uit Batavia, dd. 31 Jan. de volgende dépêche „De rivieren Tji-liwoeng, Tjidjé en Tjidjie zijn den 24, 25 en 26 Jan. buiten haar oevers getreden en daardoor hebben groote overstroomingen plaats gehad in de residentie Batavia. Het water stond te Batavia op verscheiden plaatsen vier voet hoog. Eenige kampongs waren verlaten, de communicatie met den spoorweg en met den tramway was drie dagen afgebroken. Sedert den 28 Jan. is het water binnen zijn oevers teruggekeerd en is de communicatie overal hersteld." De gemeenteraad van Rotterdam heeft in zijne zit ting van jl. Donderdag met 33 tegen 2 stemmen aange nomen het voorstel van burgemeester en wethouders betreffende het bouwen van eene vaste brug voor voetgan gers en rijtuigen over de Maas. Twintig nieters westwaarts van de spoorbrug, tusschen de Boompjes en een der hoofdstraten op Feijenoord, zal thans, volgens het aangenomen plan, een vaste stadsbrug worden gelegd, die een breedte van 84 meters zal hebben en over de lengte in twee afdeelingen door een balustrade zal gescheiden zijn, eene voor rijtuigen en eene voor voet gangers. De brug zal op 4 pijlers rusten en hoog genoeg zijn, om aan de grootste schepen der binnenvaart, altijd met gestreken mast of schoorsteen, doorvaart te verleenen. De gemeenteraad van Ilellevoetsluis heeft jl. Maandag besloten om, in vereeniging met andere gemeenten, de verwezenlijking te bevorderen van het plan, omopVoorne een buurtspoorweg aan te leggen. Dit besluit wordt in die streken algemeen toegejuicht. In den Briel staat nog het huis, waarin de zeeheld Maarten Ilarpertsz. Tromp in 1579 werd geboren. Het huis draagt nog de bewijzen, dat het door diens familie is bewoond, o. a. door de wapens op de plafonds geschilderd. Een landbouwer kwam in een winkel te Boxmeer, vroeg om een postzegeltje en liet er spoedig opvolgen: ,wa kos det?" men antwoorde 5cent. „Kom, kom, zeido de vriend, ik zal er ouw vier veur gaiven." Men zeide, dat dit niet kon en dat ze op het postkantoor voor niet minder dan 5 cent te bekomen waren. „Da steur ik me nie an, de posïdillekeur kan ze verkoopen zo as ie wil, mar ik gaif nie meer dan 4 eens." De goede man vertrok om weldra terug te koeren met den uitroep: „Doedet of nie!As het doet, nem ik er twee"ende hij vertrok en kwam niet weerom. De Fransche kooplieden, die even als het vorige jaar te Moergestel veel vee opkoopen, doen de prijzen zeer stijgen. Dagelijks hebben daar en in de omliggende dorpen paardenmonsteringen plaats. Het Prov. Geregtshof in Gelderland heeft jl. Dingsdag bevestigd het vonnis der Arrond.-Regtbank te Arnhem, waarbij de magnetiseur Rijfkogel wegens het onbevoegd uitoefenen der geneeskunst tot eene geldboete van f 300 veroordeeld werd. Te Staphorst heeft zekere E. B., die 's aTonds nog al last had van straatschenderijen, om er een einde aan te maken, op drie jongens geschoten, waarvan een tamelijk ernstig, de anderen ligter werden gewond. Van deze zaak is bij de justitie aangifte gedaan. T. H. de Vries, te Knijpc, hoopt den 5 Maart a. s. zijn 107den verjaardag te vieren. Hoewel de oude man niet meer uitgaat is hij nog vrij gezond, eet goed en rookt zijn pijpje. De postbode van Bogaerd werd eergisteren nacht tusschen Ferwerd en Leeuwarden door twee kerels aange vallen, die 3 van hem vorderden. Op zijn zeggen dat hij die som niet had maar slechts 14 cents, had hij gelegenheid zich van zijn brieventasch te ontdoen en den één een slag toe te brengen, die hem bewusteloos deed nederzinken. Toen de ander hem peper in een zijner oogen wierp, wist hij ook dezen meester te worden en wel zoodanig, dat de moedige en vastberaden postbode zich met de aan zijn zorg toevertrouwde brieven kon verwijderen. Het is te hopen, dat de politie de bedrijvers van deze brutale aanranding in handen krijgt. Meer vee te houden, dan men overvloedig kan voederen, zegt de Landb. Ctis een der grootste gebreken, die in den Landbouw algemeen worden gevonden. Welligt

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 1