Benoeming-en, enz. België. Frankrijk. is dit gebrek wel bot grootste. Vooral maken de kleine en kleinere landbouwers er zicli aan schuldig, ofschoon 't niet alleen deze zijn, welke in die fout vervallen. Kleinere pachters of eigenaars meenen dikwijls, dat uitbreiden van hun veestapel hun in de oogen van hunne medeburgers doet rijzen, en er zijn er ook wel, die gelooven, dat daar waar ééne koe altijd genoeg vindt, ook wel cene tweede kan leven, en dus liet voedsel dubbel voordeel kan opleveren. Maar dit juist is een groote dwaling. Want elk stuk vee gebruikt van het aangeboden voer een deel om zijn leven te onderhouden, en wat het meer dan dat deel ontvangt, dient ter vorming van melk, vleesch, mest. Stel, dat twee koeijen te zamen per dag 29 kilo liooiwaarde ontvangen, dat zij elk daarvan 7 kilo gebruiken om in 't leven te blijven. Als nu bij deze twee koeijen nog een derde wordt opgestald, die met de beide eerste de 29 kilo hooiwaarde moet deelen, dan neemt ook zij natuurlijk 7 kilo voor haar levensonderhoud. De twee eerste koeijen hadden voor haar leven tweemaal 7 of 14 kilo noodig, en derhalve bleven van de 29 kilo. 15 kilo over ter vorming van melk, vleesch, mest. Drie koeijen echter hebben 3 maal 7 of 21 kilo voor het onderhoud van haar leven noodig, en er blijven dus van de 29 kilo slechts 8 kilo over voor wat men meer van de 3 koeijen verlangt, dan haar slechts in het leven te houden. Dat timmerhout lang zijn duurzaamheid kan behouden blijkt uit het volgende: Het oudste gedeelte van het dak van de St. Paulus kerk te Rome dagteekent van 816 en bij een naauwkeurig onderzoek in 1814, dus 1000 jaar later, bleek het nog in goeden staat te zijn. Het hout van de bekapping der torens van de St. Markus kerk te Yenetic is 840 jaar oud en nog in goeden staat. Alberti beschrijft deuren van de St. Petrus kerk te Rome, die nog in goeden toestand zijn, hoewel zij zes eeuwen gestaan hebben. Enge land kan de St. Nicolaas kapel te Norfolk en Frankrijk het Jacobs klooster te Parijs aanwijzen, als bewijs voor de duur zaamheid van hout. De volgende bijzonderheden worden medegedeeld betreffende een volksstam Hanganja, noordwestelijk van Quilimane. Het is een landbouwend volk, dat echter op een zeer lagen trap van ontwikkeling staat, zoo laag echter niet, of hier en daar in Europa zou er nog iets van te leeren zijn. De Hanganja's hebben het ongeluk bijzonder gesteld te zijn op een snel naar het hoofd stijgend bier. dat zij zeer goed uit verschillende graansoorten weten te bereiden. Indien nu een familie een groot brouwsel maakt, dan verzoekt zij vrienden en buren om mede te drinken. De gezamenlijke gasten brengen hunne zeisen mede. Zoodra nu de bedwelmende drank zijn invloed begint te doen gevoelen, staat het gezelschap op en maait koorn voor den gastheer of verrigt ander landbouwwerk, ten einde de opgewondenheid te dempen en de kwade gevolgen te voorkomen. Bij de Chineezen is het de gewoonte, al hunne schulden in het begin des jaars te betalen. Zoodra een huisvader al zijne schulden betaald heeft, plaatst hij boven zijne deur zeker teeken, waaraan de voorbijgangers weten dat niemand iets van hem te vorderen heeft. Het wordt eene zeer groote eer gerekend, dit teeken het eerst boven zijne deur te kunnen plaatsen. Hij, die dit teeken in de eerste week van het jaar boven zijne deur heeft, geniet het vertrouwen van het publiek en heeft zijn maatschappelijk bestaan gevestigd. Onder de bewoners van het zoogenaamde hemelsche rijk bestaan vele zeden en gewoonten, die we hun volstrekt niet benijden. Maar deze gewoonte mogten wij waarlijk wel van hen overnemen. Ook de -werklieden zouden er wel bij varen. Of is het niet de algemeene klagt der patroons, dat zij de werkloonen niet voldoende kunnen verhoogen, omdat o. a. de aanzienlijken hen soms 3 a 4 jaar op de voldoening hunner rekeningen laten wachten En is die klagt ongegrond? De luits. ter zee 2de kl. M. T. Tydeman, C. J. de Jong en W. A. Cambier, laatst behoord hebbende tot het escader in Oost- Indiö en vandaar den 25 Jan. jl. in Nederland' teruggekomen, worden met dien datum op non-activiteit gesteld. Bij Kon. besluit van den 1 dezer is, met ingang van den 5 dezer, benoemd tot minister van oorlog de gen.-majoor F. A. T. Delprat, directeur voor het materieel der artillerie. Benoemd tot hoofdonderwijzer aan de openbare lagere school No. 1 te Anna Paulowna, den heer M. D. van den Berg, hulp onderwijzer te Amsterdam. Buitenland. Een zekere Verbrugge heeft eene petitie aan de Kamer gerigt, om te verzoeken dat zij zal erkennen, dat hij de veeziekte kan genezen. De heer Bara zal eerstdaags in de Belgische Kamer een voorstel indienen, strekkende om te bepalen 1. dat de officieels verslagen van de zitttingen der Wetgevende Kamers in het Vlaamsch zullen worden vertaald; 2. dat er dagelijks een beknopt zittingverslag van wege de Kamers zelve in het Fransch en in het Vlaamsch opgemaakt en om niet aan al de stemgeregtigde burgers des lands toege zonden zal worden, met alle koninklijke en ministeriëele besluiten van algemeen belang; 3. dat het een met geld boete strafbaar misdrijf zijn zal, de verspreiding of de lezing van de officiëele zittingverslagen, uitvoerige of- beknopte, of van regeringsbesluiten te beletten of moeite te doen om ze te beletten. In die bepalingen zou de heer Bara een middel zien om de liberale partij in ds schatting van het Belgische volk te doen rijzen. - De heer [Langrand zal voor het Hof van Assises teregtstaan, als beschuldigd van frauduleus bankroet te hebben gemaakt. Eenige Brusselsche dames hebben eene inschrijving geopend om aan den Paus in de stad Brussel een paleis aan tc bieden, dat hem zoo noodig tot, wijkplaats zou kunnen strekken. Het gezamenlijk aantal Parijsche insurgenten, over wier lot uitspraak is gedaan, beliep den 27 Jan. reeds 22,413; namelijk 3647 teregtgesteldea en 18,766 op vrije voeten gestelden. In de laatst verloopen weekwaren 280 vonnissen geveld en 1608 personen ontslagen. De gewezen aanvoerder van de lcrijgsmagt der Com mune of van hot Centraal Comité, Ch. Lullier, die, gelijk men weet, gratie van de doodstraf heeft bekomen, is dezer dagen uit de gevangenis van Versaillcs naar Clairveaux overgebrngt, waar hij, ingevolge bijzondere vergunning, de hem opgelegde straf van levenslangen dwangarbeid in den vorm van gewone gevangenisstraf zal ondergaan. Op eene der laatste stations van het traject heeft hij onverhoeds het portier van den waggon, waarin hij met den hem ver- gezellenden politie-agent was geplaatst, opengerukt en is hij op de baan gesprongen. Zijn bewaker is hem echter onverwijld nagesneld, heeft hem spoedig ingehaald en hem met den bijstand van eenige toegesnelde landlieden naar het station teruggeleid, vanwaar hij met den volgenden trein naar zijne bestemming vervoerd is. De heer Louis Blanc verklaart zich in een aan den heer Henri Lacretelle gerigt schrijven tegen de instelling eener Tweede Kamer, die, na zijne overtuiging, aan haar doel, het tot tegenwigt strekken aan de andere Kamer, niet zou kunnen beantwoorden zonder of op hare beurt weder eene temperende magt boven of naast zich te behoeven, óf tot despotismus te vervallen. Hij verwijst naar het voor beeld van Carthago, en zegt, dat hetgeen men in Engeland ziet gebeuren reeds genoegzaam is om den staf over het dubbele-Kamer-stelsel te breken. Hij is achter van oordeel, dat het tegenwigt, hetwelk men wenseht te erlangen, op eene andere wijze verkregen kan worden, en stelt zich voor, daaromtrent later zijne gedachten 'mede te deelen. De Nationale Vergadering heeft gisteren met 377 tegen 318 stemmen het voorstel verworpen tot verplaatsing van den zetel van Vergadering en regering naar Parijs. De leden van den Parijsche gemeenteraad zullen voortaan niet meer kosteloos gebruik mogen maken van het buffet. Men berekent, dat dit eene bezuiniging zal opleveren van 60 francs per dag. Suikerwater evenwel blijft gratis verkrijgbaar. ïe Versailles is groote opschudding veroorzaakt door Het vonnis, dezer dagen over Rabourdin, vader en zoon, uitgesproken. Beiden zijn rijke pachters in Rambouillet; det vader was 30 jaar maire van Chatignonville'en werd als zoodanig opgevolgd door zijn zoon, die hef nog is. Zij zijn beschuldigd van gedurende den oorlog meer dan 30,000 koeijen en schapen en 68,000 kilo's haver ten behoeve van het Duitsclie leger geleverd en daardoor meer dan 1 millioen francs gewonnen te hebben. Het hof van assises heeft hen veroordeeld tot 5 jaar gevangenisstraf. De dames te Sédan hebben in minder dan een week meer dan 200,000 francs bijeengebragt als offer der vader landsliefde. Engeland. In het Stadhuis der City van Londen is den 30 Jan. 11., onder voorzitterschap van den lord-mayor, eene goed bezochte meeting gehouden, ten einde het plan der Koninklijke Geografische Maatschappij, óm dr. Livingstone op te sporen, te ondersteunen. De lord-mayor heeft, de vergadering openende, zijne ingenomenheid met het plan betuigd en gezegd, dat hij het betreurde, dat de zaak niet reeds vroeger, in de eerste plaats door de regering, was ter hand genomen zeer had het hem teleurgesteld, dat de afwijzende beschik king der regering op het verzoek om subsidie niet was vervat geweest in zoo wellevende bewoordingen als men zou hebben mogen verwachten. Sir Henry Rawlinson, de voorzitter der Geografische Maatschappij, heeft in den loop zijner toespraak dr. Living stone geschetst als een man, die aan volkomen zelfver loochening en eenvoud eeu onoverwimielijken moed, eene merkwaardige volharding en een vurigen ondernemingsgeest paarde. De taak, die de reiziger op zich genomen had, aldus merkte sir Henry op, had ten doel, niet alleen om licht te verspreiden over de onbekende Africaansche streken, maar ook en vooral om aan den verfoeijelijken slavenhandel, die van daaruit nog altijd gedreven wordt, een einde te maken, door die streken voor den Europeaan en voor den geoorloofden handel te openen. De laatste brief, welken men van den reiziger ontvangen had, was van den 30sten Mei 1869 gedagteekend. Daarin meldde hij, dat het werk, hetwelk hem nog te doen overbleef, was: de verbinding op te sporen tusschen de door hem ontdekte meren en den Nijl. Te dien einde moest hij nog een westelijk van het meer Tanganyika gelegen meer rondreizen, om van daar uit zijnen arbeid te voltooijen. Maar hij had groote behoefte aan provisiënde Arabische kooplieden, die belang hadden bij den slavenhandel, werkten hem tegen eii wilden zich niet met de overbrenging zijner brieven belasten. Hij had 34 brieven geschreven, waarvan geen enkele was over gekomen. Dit naren de laatste stellige berigten. In Nov. 1870 was door Arabieren eèn berigt. overgebragtdat dr. Livingstone, met eenige weinige volgelingen, te Mana- koso vertoefde, alwaar hij op provisiën wachtte; maar de laatste zekere berigten zouden den 30 Mei aanstaande drie jaren oud zijn. Sir Henry deelde voorts mede, dat de minister van Buitenl. Zaken aan de expeditie zou opdragen, een schrijven aan dr. Kirk, den Engelsclien consul te Zanzibar, over te brengen, inhoudende, dat de regering met het uitzenden der expeditie zeer was ingenomen. Twee uitstekende en volijverige jonge mannen, de luitenants Dawson en Henn, zouden aan het hoofd der expeditie staan en Livingstone's zoon, die te Glasgow studeert, zou hen vergezellen. Reeds waren 2800 p. st. bijeengebragt; de kleine stad Hamilton, waar Livingstone gewoond heeft, had alléén 200 p. st. bijgedragen en nog 100 p. st. toe gezegd. Maar er was nog zeer veel noodig. Ten slotte las sir Henry den volgenden brief van miss Florence, Nightingale voor: „Ik zend u mijn penningske voor de Livingstone-expcditie. God zegene olke poging om een der grootste mannen van dezen tijd te redden, of om, indien hij dood is, zijne ontdekkingen te redden. Indien het 1000 p. st. kostte om hem een paar laarzen te zenden, behoorde Engeland die 1000 p. st. te geven. Maar Enge land brengt die groote mannen voort en laat lien dan van honger sterven." Staande de vergadering zijn 250 p. st. bijeengebragt en de lord-mayor heeft medegedeeld, dat hij dagelijks op het stadhuis giften in ontvangst zal nemen. Voor de regtbank te Londen dienden dezer dagen eenige interessante gevallen. Een feuilleton-schryver werd door zijn uitgever gedagvaard, omdat diens novelle aan genomen werk -getiteld: „Jong en Schoon" niet voldeed aan het contract, wijl er te weinig liefde in voorkwam en de lezers haar bijgevolg niet aandoenlijk genoeg vonden. Een heer uit South-Kensington kwam zich beklagen over het luide kraaijen van zijn buurmans haan, maar moest onbevredigd huiswaarts keeren, daar men hem antwoordde, dat hier van geen interventie der autoriteit sprake kon zijn. Verder stond voor de zesde maal een persoon teregt, wegens het niet laten vaccineeren van zijn kind. Hij werd veroordeeld tot een maand gevangenisstraf. Een der aanwezigen deelde bij deze gelegenheid mede, dat 's mans familie, wanneer het hoofd gevangen zit, door de anti- vaccine-vereeniging wordt onderhouden. Een andere belangrijke vaccine-kwestie kwam voor 't Marylebone- geregtsliof. Een vader, die geweigerd had zijn kind dooi den docter die het gevaccineerd had pokstof te doen af nemen, wijl hij dit voor ongezond hield, werd tot eene zij liet dan ook zeer kleine geldboete veroordeeld. De Daily News, het orgaan van het driftigste gedeelte der liberale regerings-partij, levert in haar nummer van 31 Januarij een betoog, waarin wordt aangetoond, dat de door de Vereenigde Staten gedane eisch van schadever goeding voor de ook zijdelings hun door de Albama en andere uit Britsclie havens uitgeloopen kaperschepen be rokkende schade onredelijk en met het verdrag van Washington in strijd is. De Daily News verlangt, dat Engeland onmiddelijk weigeren zal om verdere, op grond van het bedoelde verdrag rustende, stappen te doen. Zij schrijft in hare beurs-berigten de ter beurze geheersclit hebbende flaauwe stemming voor een gedeelte toe aan eene onbepaalde vrees voor nieuwe verwikkelingen met de Vereenigde Staten. Al de dagbladen zijn het er over eens, dat Engeland en Amerika het eens moeten zijn over de bedoelingen van het tractaat van Washington voordat de Raad van scheidsregters te Genève zijnen arbeid aanvangt. De Times betoogt, dat Engeland het tractaat van Washington moet opzeggen, indien de Vereenigde Staten volharden in hunne poging om de zuivere bedoelingen er van te verdraaijen. De Daily Telegraph zegt, dat Engeland niet overijld handelen moet, maar krachtig moet protesteren tegen een eisch, welken de Engelsche onderhandelaars en onderteekenaars van het tractaat nimmers in het oog hebben gehad. -Lady Burdett Coutts is eene Engelsche dame, die door de wijze, waarop zij in de bres springt voor de be langen en regten van den arbeidersstand, algemeen geëerd en gevierd wordt. Als blijk daarvan wil men haar een aandenken geven, en op eene meeting ter bespreking van dit plan is door den liberalen heer Lucraft, lid van da Londensche schoolcommissie, afgevaardigd door den wer kenden stand, het plan geopperd de gevierde dame te verrassen met een standbeeld voor haren vader, die, even als zij, vóór zestig jaren de belangen der mindere klasse verdedigde. Sir Francis Burdett werd daarvoor in het jaar 1810 gevangen genomen en was een der laatste staats gevangenen in den Tower. Zestig jaren later wordt zijne dochter om dezelfde daden, waarvoor haar vader werd vervolgd, algemeen geëerd en geprezen. Wel een groot bewijs voor de verandering der tijden en een hoopvol teeken voor de toekomst der arbeidende standen. Over den vorm, waarin het beeld zoude worden voorgesteld, heerschte nog al verschil. Met het oog op de vele mis lukte standbeelden in Engeland wil men geene klassische naaperij. Een der sprekers zeide: „Men lacht om het ruiterbeeld van George III, die met driekanten hoed, staart pruik en hooge laarzen is afgebeeld; maar moet men niet veel meer den spot drijven met het zoogenaamd klassieke beeld van George IV, die op kousen en met een nat tafellaken om (de spreker meende sandalen en een toga) gereed is te paard te stijgen? Is het. natuurlijke niet meer nabij de waarheid, dan het nagemaakte? Italië. Op het raadhuis te Rome ligt tegenwoordig ter inzage een plan tot varfraaijing der hoofdstad, dat, wanneer het verwezenlijkt wordt, haar zeker tot een der schoonste van de wereld zal maken. Niet minder dan 20 nieuwe straten worden beloofd, geheele wijken zullen worden afgebroken, veertig boulevards worden aangelegd, enz. enz. Te Florence is dezer dagen door zekeren F. Cipriani, niet meer of minder dan een vork doorgeslikt. De man verkeert natuurlijk in een wanhopigen toestand. Een Italiaansch instrumentmaker heeft thans een werktuig vervaardigd, waarmede hij zich sterk maakt de vork in de maag van den patiënt te kunnen verbrijzelen. Amerika. In de New-York Tribune geeft prof. Agassiz, die thans een ontdekkingsreis doet, een beschrijving van een visch, die een nest bouwt in hot drijvende zeewier van den golfstroom, een vin heeft als een hand en meer wandelt dan zwemt. Omtrent het verbranden van het Itahaansche stoom schip America, varende tusschen Buenos-Ayres, waarvan wij onlangs melding maakten, worden de volgende bijzonder heden medegedeeld In den nacht van 23 Dec. 11., kort na het vertrek uit de haven van Buenos-Ayres, hoorden de passagiers, dia zich juist wegens de aanstaande Kersdagen in bijzonder groot

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 2