BDITENGEWONE VERGADERING Duitschland ea Oostenrijk. Amerika. INGEZONDEN. Burgerlijke Stand. Gemeente Texel. Burgeerlijke Stand. Gemeente Wieringen. Marine-Haven Nieuwediep. voor de Leden van het CASINO op Zaturdag den 10 Februarij 1872, SC MAGER MARKT van HEDEN. Een Spoor weg-ram p. hebben dus maanden achtereen, met schop en spade, kanalen voor onze schepen moeten graven. Natuurlijk hoopten zoowel de officieren als de soldaten, dat wij terug zouden keeren, maar ik dreef hen voort, en wij doorwor stelden, Goddank! de moeijelijkheid, en kwamen hier aan, na onder weg teerkost voor zes maanden gebruikt te hebben eene bedenkelijke zaak. De wilde baris begonnen alras vijandelijkheden te bedrijven en doodden eenige van onze mannen, maar ik maakte hieraan spoedig een einde, en zij zijn thans van diep ontzag vervuld. Het ergste van dit alles is, dat de officieren en man schappen zoo tegen het doel der expeditie zijn; zij willen den slavenhandel behouden zien. Ik heb van alles wat voorgevallen is volledige verslagen aan Chcrij-bassa en ook regtstreeks aan den onderkoning gezonden. Deze streek is prachtig en kan alles voortbrengen wat de mensch behoeft; maar de inboorlingen zijn voortdurend onderling in strijd, elkander hun vee en hunne vrouwen ontstelende. Nimmer heb ik zulke prachtige tamarinde- bosschen gezien als hier. De grond is over het algemeen, behalve onmiddellijk nabij Ismaïla, vruchtbaar. Ik zal in bijna 12 maanden niet weder gelegenheid tot schrijven hebben. Lady Baker en ik zijn, Goddank! altijd welvarend. Groet alle vrienden, enz. Het is zeer hard, dat wij in een zoo belangwekkenden tijd als dezen geene berigten uit Europa ontvangen; wan neer de bladen zullen aankomen, zal de oorlog zoo goed als vergeten zijn." Naar de Daily Telegraph meldt, is de heer Caleb Cushing thans op weg naar Engeland, ten einde met de Britsche regering te confereeren over de Alabama-kwestie. Van genoemden Amerikaansclien gezant geeft de Telegraph de volgende, voor Engeland weinig opbeurende, beschrijving: Hij is „een buitengewoon bekwaam, slim en welbespraakt oud gediende." „Hij is de Nestor der Atnerikaansche staats lieden en heeft meer en langduriger ondervinding van de intrigues en de tracasseriën van 't kabinet van Washington, dan zelfs William Henry Seward!" „Bedeeld met een ijzeren ligchaamsgestel, matig en toch joviaal in zijn manier van leven, niet minder gevoelloos dan Hannibal voor de hitte van Washington en de koude van Boston" en we weten hoe gevoelloos Hannibal was voor 't klimaat van Amerika„is de heer Cushing zeker wel de stevigste en vlugste zeventiger van geheel de diplomatieke wereld." Hij is „de levendige verpersoonlijking van de geheime geschiedenis van Washington, tot welke hij, gedurende vijftig jaren, zoo menige bladzijde heeft bijgedragen. Hij is de regterhand, 't brein van den heer Fisheen slimme pleiter, en ontegenzeggelijk de Amerikaansche peetoom van 't tractaat van Washington." En zulk een man, roept sarcastisch de Pall Mali Gazette, zulk een man komt zijne krachten meten met den heer Gladstone en lord Granville De Hemel moge ons genadig zijn Yoor het fonds van 100,000 p. st., hetwelk door „United Kingdom Alliance" wordt bijeengebragt, ten einde eene agitatie te stoken, waarvan zij hoopt, dat verbods bepalingen tegen het verkoopen van sterke dranken het gevolg zullen wezen, is reeds een bedrag van 80,500 p. st. toegezegd. De Keizer heeft aan de officieren in Berlijn een wenk gegeven om de receptiën van den Franschen gezant bij te wonen. Bij het laatste bal aan het hof genoot die gezant de eer, bij de opening, aan de Keizerin voor de polonaise den arm te reiken. Over 't geheel wordt de Fransclie gezant met. eene onderscheiding bejegend, die wel geschikt is de ijdelheid der Franschen te streelen. De Keizer weet nu beter dan ooit met wie hij te doen heeft. De regeringscommissaris te Berlijn heeft de politie krachtig verdedigd tegen de klagten, dat de onzedelijkheid aldaar zoo sterk bleef toenemen. Hij zelf erkende intusschen eenigermate de waarheid daarvan, nu hij voorstelde de politie te versterken. Dit voorstel is echter door de com missie verworpen. De meerderheid toch betwijfelde den ijver der politie, omdat niettegenstaande alle toezigt, het aantal der publieke vrouwen op de openbare straat voort durend grooter werd, en dat in eene sectie der politie 13 nachthuizen in 4 jaren waren opgerigt, terwijl er ook niet gezien scheen te worden naar den vrijen verkoop en ten toonstelling van air zulke geschriften en photographiën, die de onzedelijkheid kunnen in de hand werken. Ten slotte werd door de commissie met 14 tegen 7 stemmen besloten om de regering te verzoeken, de bestaande wetten tegen de onzedelijkheid krachtiger te doen handhaven. De bierhuishouders te Berlijn zijn besloten voor het eerste glas bier 2 grossclien en voor elk volgend 1| te rekenen. De beroemde tooneelspeler Bogumil Dawison is den 1 dezer te Dresden overleden. Hij was den 15 Mei 1818 te Warschau geboren. Naar aanleiding van het berigt omtrent de mishande- ling van een Beijersch soldaat gedurende zijne gevangen schap te Algiers, wordt uit Mannheim aan de Kölnische Zeitung 'liet volgende geschreven „Betrekkelijk het aan de Ulmer Schnellpost ontleende berigt van den Beijerschen soldaat, wien in zijne gevangen schap de tong uitgesneden zou zijn, reken ik mij gelukkig u het volgende te kunnen mededeelen. Op den gedenkdag van de gevechten voor Belfort vertoonde zich een man in Beijersche infanterie-uniform aan den feestdisch, door schrift te kennen gevende, dat hij niet kon spreken, daar hem te Algiers de tong uitgesneden was. Terstond werden belang rijke giften voor hem ingezameld, die hem echter niet overgegeven werden, omdat de aanwezige officieren van de geneeskundige dienst inmiddels ontdekt hadden, dat de stomme in het volle bezit zijner tong was en meesterlijk de kunst verstond, om den tong zeer ver naar achteren te brengen. Een nader onderzoek bij het Beijersche regiment, welks uniform hij droeg, leidde tot de ontdekking, dat deze persoon nooit in het regiment gediend had en een bekende bedrieger was. Hij heeft zich bij tijds uit de voeten kun nen maken en schijnt thans zijne brutaliteit zoover gedreven te hebben, dat hij, niettegenstaande zijne ontdekking alhier, nogmaals zijne bedriegerij te Ulm in praktijk gebragt heeft." In Palanka, eene plaats aan de Donau, is een balzaal ingestort. Zeven jongelingen en vijf meisjes zijn onmiddeüjk gedood. Vijftien jongelieden zijn bovendien zoo gekwetst, dat er weinig kans op levensbehoud bestaat. Door het Congres der Unie is dezer dagen eene commissie benoemd om in New-Orleans onderzoek te doen omtrent de tot feitelijkheden overgeslagen twisten in de wetgevende Kamers van den Staat Louisiana. Te New-York bevinden zich op het oogenbük 321 Italiaansche draaiorgelspelers, naauwkeurig geteld. Die virtuozen houden geregeld meetings, waarop zij de belangen van hun beroep bespreken. Die orgel-soirée's worden geopend en gesloten met „gemeenschappelijke" uitvoeringen op het draai-instrument. In de nabijheid van Charleston is onlangs een haai gevangen. De inventaris van zijn maag bestond o. a. uit een paar laarzen, de huid van een menschenhoofd, twee kanonkogels en een pakket toegangkaartjes tot een Zon dagschool. De koe, welke, naar verhaald werd, de .oorzaak is geweest van den brand te Chicago, heeft alle kans van beroemd te worden, Aan de eigenares van het dier, een zekere mistress O'Leary, zou namelijk het aanbod gedaan zijn om met het dier in een sensatiestuk op het tooneel te verschijnen. Mijnheer de Redacteur! Herhaaldelijk hebt ge in uw blad melding gemaakt van de volksvoordragten, die Tiier dezen winter zijn gehouden. Daardoor hebt ge medegewerkt om die gelegenheden tot aangename en nuttige uitspanning meer bekend te maken, ook in den kring van hen voor wie die voordragten in de eerste plaats bestemd zijn. De werkmansstand kou echter, naar mijne meening, veel talrijker van die vergaderingen profiteren, en dat zou hij voorzeker, indien het doel en het streven der commissie, die daarvoor werkzaam is, nog beter bekend was. Daartoe in staat gesteld door verkregen inlich tingen, kan ik thans mededeelen, dat de commissie de entree van 10 cents tot op 5 cents heeft verlaagd, opdat de kosten voor niemand tot een bezwaar zouden zijn. Verder wordt er ernstig naar gestreefd om in deze vergaderingen onderwerpen te behandelen, die voor den handwerksstand in groote mate belangwekkend zijn. Voor de eerstvolgende voordragt heeft de heer Blok zich belast om eene lezing te houden over het stoomwerktuig, zoo mogelijk door aan schouwelijke voorstelling verduidelijkt. En opdat zich het aangename aan het nuttige pare, zal de zangvereeniging Cecilia de werkzaamheden voor dien avond met de uitvoering van een keurig zangstuk besluiten. Blijkens de statuten der alhier opgerigte werkmansvereeniging, wil ook deze voordragten en lezingen tot nut van den handwerks man organiseren. Ten hoogste ingenomen met die nuttige ver- eeniging, uit den boezem der werklieden zelve voortgekomen, is het met het schrijven dezer regelen vooral mijn doel om de leden dier vereeniging op de volksvoordragten, die reeds georganiseerd zijn, te wijzen, opdat zij van die gelegenheden om kennis te vergaren en zoowel aangenaam als nuttig zamen te zijn, gebruik zouden maken. Iu den loop dezer maand zal weder zulk eene gelegenheid worden ontsloten, waarop ik met een enkel woord de aandacht heb willen vestigen. Ontvang, mijnheer de Redacteur! dank voor de plaatsing dezer regelen en de verzekering der hoogachting van Een warm vriend der JUerklieden-Vereeniging. Ni eu wed iep, 5 Februarij 1872. "Woensdag 7 Februarij jl. hield de te Helder gevestigde IJsclub hare jaarlijksche vergadering in het locaal 't Centrum. Aan de orde was de rekening en verantwoording van de gelden der vereeniging door het bestuur, waaruit bleek, dat de vereeniging voor dezen wfnter met een buiten verwachting batig saldo sloot. Het bestuur heeft besloten de disponible gelden te beleggen, ten einde daardoor bij te dragen tot ondersteuning der IJsclub, om daarover, wanneer een volgenden winter gunstiger mogt zijn, voor het doel der ver eeniging te beschikken. Van 31 Jauuarij tot. 7 Februarij 1872. ONDERTROUWD: Simon Schipper, weduwnaar van Trijntje Kooiman en Marretje Vos. Tjeerd Dijkstra, van Bakhuizen eu Ariaanlje Boon. GETROUWDGeene. GEBOREN: Trijntje, dochter van Lammert Jongeboer en Neeltje Boon. Cornelia Bregetha, dochter van Tijs van Heer- waarde en Jannetje Dijt. Marretje, dochter van Fieter Krul en Geertje Gielepijn. OVERLEDENTrijntje, 19 maanden, dochter van Dirk Henkes en Cornelia Brouwer. Jaeob, 16 jaren, zoon van Jan List en Haartje Aris. Lodewijk, 10 dagen, zoon van Nan Vermeulen en Antje Schuil. Dieuwertje Lelij, 66 jaren, huisvrouw van Cornelis liin. Van 1 tot 31 Januarij 1872. ONDERTROUWD: Simon Minnes en Elisabeth Wagemaker. GETROUWD: Geene. GEBOREN Willem, zoon van W. de Jager en A. A. van den Berg. Aaltje, dochter van D. Zasburg en C. Dovis. Johanna Margaretha, dochter van C. J. van Kelckhoven en E. C. Lomeijer. Jacob, zoon van C. de Haan en N. Kunt. Trijntje, dochter van A. Hutman en G. Schelters. Geertje, zoon van K. Sprcukeling en M. Koster. Aaltje, dochter van P. Keijzer en M. Boersen. Willem Hendrik Friso Karei, zoon van W. Keijzer en G. Berkhout. OVERLEDEN: Aaltje Tijsen, 77 jaren, weduwe C. Stadig. Jan, 2 jaren en Haartje, 6 jaren, zoon en dochter van M. Koorn en G. Wagemaker. Geertje, 19 jaren, dochter van A. Veerdig en G. Mulder. Antje, 6 weken, dochter van J. Hegeman en G. Bos. Jan Munt, 72 jaren, weduwnaar van G. Lont. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. 25 Dec. 29 Jan. 1 Febr. 1 7 Vertrek. Schip. Suriname. Kittv. Hollandia. 8 Febr. Phoenix. Catherine. Immanuel. Gezagvoerder. Bestemming. H. Houtkoper. Suriname. Z. Mulder. Batavia. H.Nieuwenhuijs. Batavia. l'.v.Duivenboden. Aporto. G. S. Bakker. Suriname. D. W. Aden. Montevideo. des namiddags ten half drie ure, in MSTSIS SACKUM. HET BESTUUR. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). Windrigtiug eu Kracht. Barometer Stand. I Afw. zzw. O. zto. lOk. D 0.3„ 762.32 f 2.24 761.95 f 1.88 761.92(j 1.85 Thermometer C. Stand. Al'w. -= (Toestand van de zee. O u O t; 8.4 5.2 7.8 t 4.7 f 3.2 t 4.1 0.86 0.97 0.97 weingolv Vlak. Vlak. Weersgesteldheid: 7 Febr. 12 u. Digtbewolkt, winderig, goed. 8 Febr. S u. Digtbelrokken, regenachtig. 8 Febr. 12 u. Mistig, vochtig, regenachtig. PER TELEGRAAF. 2 Paarden f Veulens Stieren 4 Gelde-ICoeijen - Kalf-Koeijen Vaarzen - Hokkelingen 12 Nucht.Kalveren- Vette Hammen - 520 Schapen 30 a 60 170 a230 a a a 5 a 16 a 15 a 28 Lammeren f a Bokk. en Geiten - a 12 Magere Varkens- 13 a 20 22 Biggen - 6 a 10 Eenden e.100 a!40 Kippen - 90 al50 Boter per kop -100 a Kaas per K.G. - 30 a 40 Kip-Eijeren per 100 -300 n350 Eend-Eijeren a Door la Revue de Cannes worden nadere bijzonderheden medegedeeld omtrent de ramp, die den 24 Jan. jl., des avonds, tussclien Antibes en Vence-Cagnes door het weg slaan der spoorwegbrug, die ongeveer twee kilometers van Antibes over het riviertje la Brague ligt, is voorgevallen. Tengevolge der gedurende de laatste acht dagen gevallen zware regens, waren de Brague hij Antibes, de Paillon bij Nizza en verscheidene andere kleine stroomen buiten hunno oevers getreden, zoodat eene groote uitgestrektheid dier streek overstroomd was. Op sommige punten stond op do straatwegen anderhalve meter water en had de vloed na genoeg de hoogte der spoorwegrails bereikt. Deze over strooming ging vergezeld van een hevigen wind, die do golven èn van do Brague èn van de in hare onmiddellijke nabijheid gelegen zee met kracht tegen de genoemde spoorwegbrug aandreef, waardoor twee van hare vier bogen den 24sten, ten 5 ure des avonds, kort nadat de trein uit Parijs haar gepasseerd was, instortten. Dit onheil word bespeurd door een voetganger, die, van Antibes naar Cagnes willende gaan, den spoorweg volgde, omdat de straatweg geheel onbegaanbaar was. Deze man liep ijlings naar Antibes terug, om den chef van het spoorweg-station aldaar te waarschuwen. Daar de telegraaf tusschen Antibes en Cagnes van welke plaats onmiddellijk een lokaaltrein te Antibes werd verwacht insgelijks in het ongereedo was geraakt, bleef er niets anders over dan om onverwijld wachters met lantaarns naar de brug te zenden. Onge lukkigerwijze stond de over den weg liggende brug van den straatweg onder water en konden de wachters alzoo de overzijde van den stroom niet bereikenzij moesten er zich dus toe bepalen om aan de zijde van Antibes seinen te geven, die echter tengevolge van den nevel door den trein niet werden opgemerkt. Éen beambte van den tele graaf, die het wegslaan der brug insgelijks bemerkt had en zich daarop naar Cagnes had gespoed, bereikte die plaats eerst toen de trein reeds vandaar vertrokken was. Hij had op alle wijzen getracht den machinist te beduiden, dat er onraad was, maar deze had dit niet begrepen. Het gevolg van dezen noodlottigen zamenloop van om standigheden was, dat de 35 passagiers medevoerende trein in de Brague stortte. Het eerste personenrijtuig, hetwelk op de goederenwagens volgde, een waggon der 1ste klasse, werd, tengevolge van den schok, dien het neerstorten van locomotief, tender en goederenwagens in den vloed ver oorzaakte, uit het spoor gerukt en tegen den steenen walmuur der hrug geslingerd, waardoor het tegen het lot der verdere waggons van den trein werd behoed, die alle op elkander in do rivier stortten. De zes reizigers, die zich in het wonderdadig geredde rijtuig bevonden, zijn ongedeerd gebleven. Yan de overige reizigers zijn er tien omgekomen en nagenoeg de helft der twintig geredden zijn in meerdere of mindere mate gekwetst. Men verbaast er zich over, dat, te midden der ontzettende verwarring en bij de gesteldheid van het overstroomde terrein, nog een enkel persoon gered is, te meer daar het reddingswerk aanvankelijk door niet meer dan vijf of zes personen kon worden ondernomen. De chef van den trein of vddr- conducteur heeft ziclizelven gered, door een stouten sprong, ondernomen toen hij nog een paar meters van de in de brug ontstane gaping verwijderd was. De achterconducteur is er met eenige kwetsuren afgekomen, maar naar gemeld wordt, door den schrik in zijne verstandelijke vermogens gekrenkt. De machinist en de stoker zijn onbeschrijflijk verminkt teruggevonden. Eerstgenoemde was tusschen locomotief en tender gekneld en door een ijzeren staaf als doorboord, en van den romp van den stoker waren hoofd en armen gescheiden. Een moedig burger van Cagnes nagenoeg al de passagiers behoorden te Cagnes, te Grasse en in den omtrek te huis zekere heer Isnard, heeft, na eerst een jong meisje met levensgevaar gered te hebben, ook nog het ongeloofelijke doch vruchteloos beproefd om eene dame te redden, die door een naar zee afdrijvende waggon werd medegevoerd.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 3