1872. N°. 19. 30 Jaargang. Woensdag 14 Februarij. LOTING VOOR DE NATIONALE MILITIE. TWEEDE BEKENDMAKING. Uitgever Bureau: A. A. BAKKER Cz. VASTSTELLING DER 278STE STAATS LOTERIJ. Binnenland. HËLDËRSCHË EN MËl WEDIËFËR COURANT, „W ij huldigen het goed o." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per li wartaal1.30. franco per post - 1.65. nOIENP L E IIV, N°. 103. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. VERTREKDAGEN DER BRIEVENMALEN Naar Oost-Tndiëvia Tri'èstïOFcbruarij's avonds 6 u. 25 m. m n u Marseille 15 Febr.,'s avonds 6 u. 25 m. t n /r Brindisi22Februarij,'savonds 6 u. 25m. West-Indiè: viaSouthampton 15Febr. 's morg. 6 u. 25 m. Suriname via St. iVa^a»Ve4Maart,'s avonds 6 u. 25 m. de Kust, van Guinea15 Februarij 's morg. 6 u. 25 m. Kaap de Goede Hoop23 Febr. 's morg. 6 u. 25 m. y y via 222nëslFebr. 's m. 6 u. 25 m. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HELDER maken bekend, dat de IiOTUV® over de in 1871 in deze gemeente ingeschrevenen voor de ligting der Nationale Militie van 1872 is bepaald op Bonderdag den tree-cn-twintigsten Februarij eerstkomende, des wormiddags ten half tien ure. De loting zal plaats hebben in de BOUWZAAL, nebter het Bureau voor Gemeentewerken, op de Kerkgracht. Gedurende vijf dagen, te rekenen van den dag waarop de loting heeft plaats gehad, kunnen tegen de wijze waarop zij is geschied, bij de Gedeputeerde Staten bezwaren wor den ingebragt door belanghebbende lotelingen, of door hun vader of voogd, bij verzoekschrift, op ongezegeld papier, onderteekend door hem die het bezwaar inbrengt. Dat verzoekschrift moet worden bezorgd bij den Burge meester dezer gemeente. Voorts wordt in herinnering gebragt dat zij die vermee- nen vrijstelling van dienst te kunnen erlangen, daarvan bij de loting opgave moeten doen aan den Heer Militie- Commissaris. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester. den 13 Februarij 1872. L. VERHEY, Secretaris. Het GEMEENTEBESTUUR van den HELDER brengt lei- kennis, dat bij resolutie van Z. Exc. den Minister van Financiën van den 19 Januarij 1872, No. 25, krachtens de daartoe door den Koning verleende magtiging, is vastgesteld de 278ste Staats-Loterij, bestaande uit 20,000 loten, 10,000 prijzen en 2 preraiën, overeen komstig het plan aan de resolutie gehecht. Beide stukken, geplaatst in de Staatscourant, zijn voor belang hebbenden aan de Secretarie der gemeente ter lezing nedergelegd. Het Gemeentebestuur voornoemd, Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester. 12 Februarij 1872. L. VERHEY, Secretaris. HELDER en NIEUWEDIEP, 13 Februarij. Een kijkje op de geldmarkt kon ons in de vorige week al heel spoedig overtuigen, dat het op diplomatiek gebied tussclien Oud- en Nieuw-Engeland niet pluis was. De Alabama-kwestie veroorzaakt eene flaauwe stemming ter beurze, teweeggebragt vooral door den scherpen toon der dagbladen zoowel in Engeland als in Amerika. Wel legde de kalme, bezadigde en vredelievende uitdrukking der Britsche troonrede een zalfje op den wond, maar toch begon men zich ongerust te maken, vooral toen het woord oorlog ter sprake werd gebragt. Omtrent den stand dezer zaak valt op dit oogenblik weinig licht te verspreiden. De Britsche staatslieden schijnen nog steeds te gelooven aan Engeland's goed regt op aanmerkelijke verzachting van der Amerikanen hooge eischen. Wel heeft Engeland's eerste minister in een-zijner jongste redevoeringen de wijze waarop de regering te Washington bet verdrag wordt uit gelegd, onjuist en oneerlijk genoemd, zelfs de Engelsche dagbladen houden het er voor, dat men dit den lieer Glad- stone aan den overkant van den Oceaan wel anders zal beduiden. Algemeen hoopt men op 't bewaard blijven des vredes tusschen de Oude en Nieuwe wereld. Met belang stelling wordt inmiddels vernomen, wat in het Congres te Washington en in het Britsche Parlement te dezer zake wordt gesproken. De redevoeringen van Gladstone en Disraeli worden door de Amerikaansche wetgevers ten zeerste gelaakt. In een berigt uit New-York wordt ver zekerd, dat de bladen aldaar de oorlog voor zeer onwaar schijnlijk, eene minnelijke schikking voor vrij zeker houden. In Spanje houdt de partij van den vooruitgang bare banier omhoog, gesteund als zij wordt door verdeeldheid 'ii 't kamp der conservatieven, 't Getuigt nog weinig van beschaving en zedelijkheid, dat er gedurig vrees wordt gekoesterd ten aanzien van de eerlijkheid der regerings beambten bij de eerlang te houden verkiezingen voor de Cortes. De Commissie belast met bet onderzoek, omtrent de in den jongsten oorlog plaats gehad hebbende capïtulatiën, heeft bare taak aangevangen. De capitulatie van Metz is reeds aan de orde gesteld; verscheidene getuigen zijn gehoord en de maarschalk Bazaine is thans aan de beurt. In Frankrijk spreekt men vrij druk van Bonapartistische woelingen, in verband met de zeer waarschijnlijke verkiezing van den heer Rouher tot lid der Nationale Vergadering. De militairen, vooral die van boogen rang, worden weinig vertrouwd. In 't oogvallend is het, dat, naar men zegt, juist thans de hooge rangen in het leger weder zullen worden verleend aan de hertogen Joinville en Aumale, die ze vroeger bezeten hebben. Men verzekert dat het voorstel daartoe dezer dagen hij de Nationale Vergadering zal worden ingediend. Voor den overvoer naar Java van een detachement sterk 125 militairen is aangenomen het schip Aurora, kapt. II. Visser. Embarkement 24 dezer alhier. Eergisteren avond hadden we het genoegen eene buitengewone vergadering der zangvereeniging Cecilia in Tivoli hij ie wonen. Het viertal nommers der eerste afdeeling van het programma werd met medewerking van den heer Otto, van Haarlem, flink ten gehoore gebragt. In de tweede werd „Het Lied van de Klok," naar Scliiller's: „Das Lied von der Glocke," muziek van Romberg ge zongen. "Wij zeggen niet te veel, als we verzekeren, dat Cecilia dit schoone, verhevene stuk op allezins verdienste lijke wijze heeft uitgevoerd. Zoowel solo's, duo's, quartetten als kooren voldoden ons uitstekend; terwijl het genoegen der aanwezigen werd vermeerderd door de aanbieding van teksthoekjes. Zijn wij wel ingelicht, dan zal dit omvangrijk stuk door deze vereeniging ook a. s. Vrijdag avond op de volksvoordragt worden uitgevoerd. De mededeeling hiervan zal, naar wij vertrouwen, velen opwekken, zulk een gelegenheid om iets waarlijk schoons te hooren, niet te verzuimen. Door onderofficieren der artillerie werd ^1. Zaturdag avond eene tooneelvoorstelling gegeven, ten voordeele der algemeene armen alhier. Het historisch tooneelspel„1 April 1572 of de inneming van den Briel" werd opgevoerd, gevolgd door: „Een avontuurtje van mijnheer Kikkerbil of een les voor oude jonge heeren;" een en ander besloten door een Bogenwals en quadrillelancier door 8 onderofficieren. De netto opbrengst bedraagt 22.671. Dezer dagen is een marinier alhier aangehouden die, naar men verzekert, niet geheel vreemd zoude zijn aan het ongeval, dat in den oudejaarsnacht een zijner makkers heeft getroffen, wiens lijk uit de Hoofdgracht is opgehaald. Beroepen te Leiden de heer S. H. J. de Wolft, pred te Dalfsen. Bedankt voor het beroep naar Groningen door den heer J. P. Nonhebei, pred te Middelburg. -Het bestuur der Prov. Friesclie Werklieden-Ver eeniging, door dat der Democratische-Vereeniging te Amsterdam uitgenoodigd om haar adres aan den Koning, ter verkrijging van liet algemeene stemregt, te ondersteunen, heeft aan de besturen der afdeelingen en vakvereenigingen kennis gegeven, dat het daartoe niet gezind is, dewijl onder de lagere standen te weinig kennis en zelfstandigheid gevonden worden, om niet te vreezen, dat het algemeene stemregt aanleiding tot omkooperij en pressie zou geven, alsook omdat de democratische partij de volksregering wil, en de vrije Friezen niemand de hand willen bieden tot troons- omwerping. In de Groninger Werklieden-vereeniging, hebben alle leden in haar jongste vergadering, het adres geteekend. Men verneemt, dat de gemeente Hoogkarspel voor twintigduizend gulden aandeel wil nemen in den ontworpen Noordhollandsch-Friesclien spoorweg. Te Amsterdam had jl. Zaturdag een vergadering van de Amsterdamsche Kanaal-Maatschappij plaats; het voorstel tot het aangaan eener leening van 5 3 millioen onder garantie van den staat en onder intrekking van het besluit van 24 Mei 1871 tot liet aangaan eener leening van 10 millioen, alles behoudens de goedkeuring door de volksvertegenwoor diging, werd na eenige discussie aangenomen. Met genoegen verneemt men, dat hij bestuurders van het Koninklijk Zoölogisch Genootschap Natura Artis Magistra te Amsterdam liet voornemen bestaat, binnen weinige dagen eene tentoonstelling te openen van de fraaiste duivensoorten, in de diergaarde van het Genootschap gekweekt en onder houden. Voor elk die zich een beeld wenscht te vormen van den invloed op gestalte en kleed der huisdieren, dooi de vernuftige te zamenvoeging en naauwlettende zorg der menschen teweeg gebragt, zijn dusdanige tentoonstellingen van het hoogste gewigt. Naar men zegt zal deze tentoonstelling gehouden worden in een der zalen van het hoofdgebouw, en zal de oor spronkelijke stamvader der ontelbare duivenrassen aan het hoofd er van prijken, onverbasterd en in hetzelfde kleed, waarin hij reeds in Noachs tijd dienst deed. (Amst.Crt.) -De kweekers, zoo schrijft men aan de Leidsche Crt., zien niet zonder bezorgdheid het zoo vroegtijdig uitbotten en groenen van planten en gewassen, omdat op zulk eene vroege ontluiking groote schade volgt, als het weer omslaat. Want zoo lenteachtig als liet nu sedert eenigen tijd is, kan het niet blijvenvroeg of laat volgt hierop groote verande ring. Men wijst op planten, die nu reeds beginnen te bloeijen en waarvan het mooi is als zij anders half Maart in bloei komen, en men ontdekt overal naar evenredigheid dezelfde verjonging aan heesters en geboomte. Menigmaal, men mag van de laatste jaren wel zeggen doorgaans, zien o. a. de weilanden in Mei er veel ongunstiger uit dan thans liet geval is. Een frisch groen waas ligt over de velden uitgespreid en een zachte zuidewind met koesterenden zonneschijn doet vergeten dat de maand Februarij pas is begonnen. Het was weder een hoogst treurige zaak, die jl. Donderdag het Prov. Geregtsliof in Zuidholland gedurende den geheelen dag bezig hield. Zij betrof toch een moord, thans gepleegd door een 27jarigen man op zijne 28jarige vrouw. Daar de dagbladen, toen de misdaad was begaan, daarvan uitvoerig mededeeling deden, zullen wij slechts ter herinnering in het kort deze vreeselijke gebeurtenis ver melden. De verslagene, Margaretlia Maria van Wijngaarden, verliet in den avond van 7 Nov. jl. omstreeks 8 ure haar werkhuis, in de Zandstraat te Rotterdam, gezond en wel, en een half uur daarna werd zij door eenige werklieden, die aan de nieuwe cellulaire gevangenis den arbeid voor dien dag hadden gestaakt en huiswaarts keerden, aan den Noordsingel vermoord gevonden, uitgestrekt op den grond en nog met een deel van haar verdiend loon, een paar sneden brood, naast zich. Als bedrijver van die af schuwelijke daad werd den volgenden ochtend gearresteerd haar wettige man, Hendrik Johannes Snoey, sjouwer van beroep, met wien de verslagene den 5 Oct. 1870 was ge huwd, bij welke gelegenheid door hem een kind was erkend, dat echter het zijne niet was. Reeds op zeer jeugdigen leeftijd had de beschuldigde met de verslagene kennis gemaakt, en de gevolgen daarvan waren al spoedig zigtbaar geworden. Toen het tijdstip van liare bevalling genaderd was, werd aan de jeugdige vrouw door hare moeder de deur gewezen en zij op straat gezet, hoewel de moeder dit thans ter teregtzitting tegensprak, maar dat door haren zoon, den schoonbroeder van beschul digde, werd bevestigd. De jeugdige vrouw werd met liefde door de ouders van Snoey opgenomen en beviel daar van een kind, dat echter na verloop van eenigen tijd stierf. De pogingen, door den beschuldigde aangewend om in het huwelijk te treden, werden echter voortdurend door de moeder van zijne aanstaande tegengegaan, zooals zij ter teregtzitting opgaf, wegens het slechte gedrag van Snoey, maar ook dit werd door haren zoon tegengesproken, die verklaarde dat zijne moeder hem zeiven gezegd had, dat het verschil in godsdienst tusschen de jongelieden haar aldus had doen handelen. Beschuldigde, die daarop uit baloorigheid in militaire dienst was gegaan, kon zijn aanstaande toch niet vergeten en bedreef, zooals hij voorgaf, om weder uit de dienst ont slagen te worden, een feit, waarvoor hij in 1867 door den krijgsraad in de 3de militaire afdeeling werd vervallen ver klaard van den militairen stand en veroordeeld tot drie jaren kruiwagenstraf. Toen nu die drie jaren voorbij waren en beschuldigde in vrijheid kwam, was zijn eerste werk zijn meisje op te zoeken, en zijn liefde was zoo. sterk, dat hij, niettegenstaande hij bevond dat zij in zijne afwezigheid andermaal was bevallen, zijne aanzoeken tot een huwelijk herhaalde. Hierin werd toen bewilligd, maar onder voor waarde, dat haar kind door hem als het zijne zou worden erkend. Daartoe liet hij zich overhalen en het huwelijk werd voltrokken, een huwelijk waarvan zooals mr. Terpstra het noemde twist en tweedragt, dronkenschap en mishandeling de gevolgen waren. De moeder van zijne vrouw was hem, naar het schijnt, een doorn in het oog, en hij kon maar niet dulden dat beide vrouwen te zamen waren, waardoor, gelijk beschuldigde opgaf, zijne huishou ding verliep en hij steeds armer werd, naarmate hij meer werkte. Dit gaf dikwijls tot twist en mishandeling aan leiding, en een borrel moest den beschuldigde tot troost verstrekken. Eens dat Snoey weder in beschonken toestand verkeerde, liet zijne vrouw hem door de politie uit zijn huis halen en in de wacht brengen, en toen hij ontnuchterd weder te huis kwam, vond hij zijne huishouding opgebroken en zijne vrouw bij hare moeder gehuisvest.. Snoey verkocht toen alles wat hij nog bezat, en ging bij zijne oudere inwonen. Niettegenstaande al deze treurige omstandigheden

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 1