Engeland. Duitschland en Oostenrijk. China. Marine-Haven Nieuwediep. ren De overstrooming - de naaste en grootste oorzaak van oor de spoorwegramp aan de Brague heeft nog verscheidene ligt andere onheilen in den omtrek van Antibes, Cannes, Nizza, me enz., of in die plaatsen zeiven, veroorzaakt. Op den noodlot- iel- tiffen 24 Jan. zijn tusschen Grasse en Cannes twee groote rots- ien Wokken op den spoorweg gestort, die echter enkel ene ak. Yersperring teweeg hebben gebragt. Een ander rotsblok is ers op den spoorweg tusschen Agay en Cannes nedergekomen op het oogenblik waarop de trein aldaar passeerde; ook daar echter is de schade slechts gering geweest. Daaren tegen hebben te Nizza, te Mentone en op verscheidene andere plaatsen instortingen van heuvels en aanzienlijke rotsmassa's plaats gehad, die tot. noodlottige gevolgen hebben geleid. Te Nizza is dientengevolge een groot gebouw, „het Kasteel" genaamd, verpletterd of ingestort, bij welke ramp erscheidene menschen het leven hebben verloren en vele andere zwaar gekwetst zijn. Een bij Londensclie dagbladen ontvangen telegram uit Washington van 9 Eebr. zegt: „De dagbladpers hier te lande verklaard zich in de dlahama-kwestie algemeen tegen Engeland, deels op heftigen en dreigenden, maar meeren- s op bezadigden en vriendschappelijken toon; de president Grant wordt door de voornaamste dagbladen, republikeinsche niet alleen maar ook democratische, aan gespoord om de te Genève ingediende pleitmemorie niet terug te nemen noch te wijzigen. De organen der Iersclie partij, altijd door haat tegen Engeland gedreven, vragen van den president dat hij aan Engeland den oorlog verklare indien het weigert het Wasliingtonsche verdrag na te leven en zich aan de door het Geneefsche scheidsgeregt te vellen uitspraak te onderwerpendoch het meerendeel der dag bladen van New-York, Philadelphia, Boston en Wasliinhton achten oorlog met Engeland onwaarschijnlijk en verwachten vereffening der te Genève ingebragte eischen door een onderling vergelijk. Dat er thans in Engeland zooveel en zoo hartstogtelijk over de Alabama-kwestie wordt gesproken, wordt door de dagbladen hier te lande algemeen beschouwd als vooral toe te schrijven aan partijbedoelingen; het zou namelijk ten doel hebben de wankelende populariteit van het ministerie Gladstone weder te bevestigen." Aan de Daily Telegraph wordt uit Berlijn, onder dagteeking van 11 dezer het volgende gemeld: Prins von Bismarck heeft aan de Kabinetten van Londen en Was hington zijn goede diensten aangeboden, om tot een schikking ten opzichte van de gerezen moeijelijkheden te geraken. Het British Medical Journal zegt, dat het herstel van den Prins van Wallis zoo goed vooruit gaat, dat hij weder dagelijks te paard rijdt. Eene deputatie der Evangelical Alliance, een genoot schap ter bevordering der zaak van de godsdienst en van het Protestantismus, heeft zich verleden Vrijdag bij lord Granville, den Britschen minister van Buitenlandsche Zaken, vervoegd en hem verzocht te willen bewerken dat er in het Japansche rijk veiligheid voor de predikers des Chris- tendoms en godsdienstvrijheid voor hunne leerlingen zou zijn. Zij werd daarop door den minister met de inzigten van het Japansche gouvernement aangaande die aange legenheid bekend gemaakt, en verwijderde zich tamelijk voldaan. De jagttijd in Engeland, zoo leest men in een Engelsch hlad, is bijna uit en de vossenjagers keeren ontevreden uit „de Shires" naar huis. Niets te doen geweest! Een nare, natte winter! Ieder rivier een meer en ieder beekje eene rivier. Alle gevaar dus, om bij het vervolgen van Heintje met paard en al in een vijver, kuil of diepte te rollen en met een voet of tien water boven zich, voor het laatst het jagtveld te ruimen. Klagen de meesters, de heeren rijknechts zullen zeker van vreugde juichen, want zij hebben een paar vreeselijke maanden beleefd. Nooit hebben ze zooveel laarzen en broeken moeten schoonhouden als dezen winter, want de menigvuldige regens hebben het jagtveld veranderd ini een modder- en waterpoel. Ook voor de honden is de jagt dit jaar zeer ongelukkig geweest; de Engelsche boeren toch beginnen hoe langer zoo meer hunne velden af te zetten met gegalvaniseerd ijzerdraad, waar langs ze heggen van hulst en mirth leiden. Verscheidene honden hebben bij het vervolgen van hun prooi den kop ingeloopen tegen deze ijzerdraden, die menige vloek tegen de Ieren tengevolge heeft; want de Engelsche boeren hebben deze omheiningen van de Ieren overgenomen. Tegen den afloop der beurs te Londen was gisteren het gerucht in omloop, dat de gouverneur-generaal van Indië, lord Mayo, vermoord zoude zijn. Een winkelier in Holywell-street werd dezer dagen voor het verkoopen van onwelvoegelijke platen tot twee jaar gevangenisstraf met dwangarbeid veroordeeld. In het Kristallen Paleis wordt dezer dagen een prachtige verzameling vogels geëxposeerd; hare uitgebreidheid blijkt o. a. hieruit, dat er meer dan 500 soorten kanarievogels vertegenwoordigd zijn. Volgens den Economist is de daling der effecten op 't oogenblik bijna even aanzienlijk als tijdens de paniek bij 't uitbreken van den Fransch-Duitsclien oorlog. Zij moet millioenen en millioenen hebben bedragen, en aan eigenaars van fondsen meer hebben doen verliezen dan 't bedrag van al de schade, die de Alabama aanrigtte. De Economist weet niet of 't als een geluk is te beschouwen, dat de Amerikanen die met hun buitensporige eischen de oorzaak van 't kwaad zijn 't meest lijden door de financiëele storingen. Maar hoe dit zij zulk een schade voor Amerika is immer ook schade voor den Europeeschen kapitalist, die nergens zijn geld voordeeliger plaatsen kon, dan juist in de Vereenigde Staten indien de staatslieden van dat land zich slechts wilden onthouden van onrust- stoken ten koste van de constituenten, die zij vertegen woordigen. Ongeveer anderhalf jaar geleden vond men in do Oostenrijksche en Duitsche bladen eene opgeschroefde aan kondiging, dat heeren en dames, tegen inzending van een bedrag van slechts 50 kreutzers aan zeker adres, konden belast worden met een zeer voordeelig agentschap, waaraan nagenoeg geene werkzaamheden verbonden waren. Ruim 2500 personen schreven op di,e annonce en ontvingen in antwoord eene circulaire, inhoudende dat zij tegen toezending van nog 7.j gulden konden worden ingeschreven als agenten van het huwelijks- bureau Felicitas te Bern. Verreweg de meeste personen zonden het verlangd bedrag en ontvingen daarvoor ook een aanstelling met de noodige instructiën en statuten. liet eenige wat zij nu te doen hadden, bestond in het opgeven der namen van schoone jonge dames, die door het centraal—bureau aan een echtgenoot zouden worden geholpen. Voor elk huwelijk, hetwelk op die wijze tot stand kwam, zou de agent of agente, naar evenredigheid van het vermogen van bruid of bruidegom, eene zekere som ontvangen, terwijl degene door wiens tusschenkomst honderd huwelijken werden gesloten, een jaargeld en levens lang pensioen zou verkrijgen. liet schijnt echter dat de taak van het centraal bureau niet zoo gemakkelijk was als het zich had voorgesteld; want ofschoon er gedurende het eerste jaar een groot aantal namen van dames waren opge geven, gelukte het echter slechts één huwelijk tot stand te brengen. Vele als agenten fungeerende heeren en dames, na de inzending der opgave niets meer vernemende, schreven naar Bern en ontvingen vandaar ten antwoord, dat men wegens den buitengewonen toevloed van trouw lustigen geen raad wist om ieder spoedig te helpen. Doch hiermede waren onderscheidene agenten niet tevreden; na verdere vergeefsche briefwisseling kregen zij achterdocht en ten slotte werd tegen het bureau eene aanklagt inge diend. De zaak is dezer dagen bij het Geregtshof te Bern behandeld. Het bleek toen dat de onderneming toebehoorde aan R. Faulmann, uit Saksen en W. Rovitzky, uit Oosten rijk. De jury verklaarde beiden schuldig aan opligting en zwendelarij, waarna de eerste beschuldigde tot een jaar en de tweede tot drie maanden gevangenisstraf werd veroor deeld; beiden tevens met verbanning uit het kanton voor den tijd van 5 jaren. Nadere berigten omtrent de bier-onlusten te Griitz luiden: „Ongeveer 3000 werklieden hadden eerst een deputatie naar den waarnemenden burgemeester afgevaardigd, om zijne tusschenkomst in te roepen en deze heeft toen met de brouwers eene bijeenkomst gehad, waarin zij ver klaarden den verhoogden prijs te moeten handhaven. Het eenige wat zij ter tegemoetkoming voor de werkende klasse wilden doen, was dat zij, bij het tegenwoordige bier, ook eene soort van mindere kwaliteit zouden brouwen, die zij tegen den prijs van de vroege goede soort wilden ver koopen. Dit bragt zulk een ontevredenheid teweeg, dat het spoedig tot gewelddadigheden kwam, waarbij in de brouwerijen veel schade werd aangerigt, tot op het laatst de kavallerie order kreeg om met de sabel op het volk in te slaan. Eerst nadat ruim honderd personen waren ge wond, ging het volk uiteen. Den volgenden avond hadden er wéér zamenscliolingen plaats en werd de militaire magt, thans door infanterie versterkt, in verschillende straten geposteerd. Volgens latere berigten, is evenwel de rust hersteld. In de republiek der Vereenigde Staten is stelen en bedriegen -een vak als ieder ander; die 't knap weet uit te oefenen, wordt gerespecteerd als ieder knap werkman of kunstenaar. Dat dit niet overdreven is, blijkt o. a. weder uit de sentimenteele necrologie, welke de New-York Times geeft van een beruchten nachtelijken inbreker „Carrol Sanborn": de gentleman-inhreker is dood. „Tengevolge van eene verwonding, welke hij in een gevecht met den konstabel Donovan in het begin van October bekwam, heeft hij na langdurig lijden onlangs in de gevangenis te Lawrence, in Massachussctts, den laatsten adem uitgeblazen. Men ver zekert, dat Sanborn allen, die hem in de gevangenis be zochten, voor zich innam en al het gestolen goed vrijwillig teruggaf. Over 't geheel schijnt het een merkwaardig karakter geweest te zijn. Hij leidde, behalve zijn manie voor inbreken, een voorbeeldig levenhij dronk geen sterken drank en rookte niet. Hij hield veel van zijn vrouw en kinderen. De geestelijke en de geneesheer zijn er over uit, hoe beminnelijk zijn gedrag en hoe beschaafd zijne manieren waren. Zij beweren, dat het nooit zijn doel is geweest groote rijkdommen te verzamelen, en dat hij goed hartig jegens zijne medemenschen was. Zijn eenig gebrek was zijn ontembare lust om des nachts in te brekendien hartstogt kon hij maar niet overwinnen. De ongelukkige ontging de onteering van een veroor deeling, want hij stierf, nadat hij alles had bekend, in de armen zijner vrouw, nog vóór het geregtshof tijd had zijn vonnis uit te spreken." Is het wonder, dat in een land, waar de misdaad zóó wordt voorgesteld, het begrip van goed en kwaad verloren gaat? In zijn laatste edict zegt de Mikado van Japan: „Mijn land ondervindt thans een geheelen omkeer van oude tot nieuwe denkbeelden, iets wat ik altijd heb gewenscht. Daarom roep ik alle wijze en ontwikkelde mannen op, om de regeering met raad en daad bij te staan. In de jeugd is het bepaald noodig, dat men vreemde landen gaat bezoeken, om zich met de verschillende ideën der wereld vertrouwd te maken. Knapen en meisjes zullen derhalve naar het buitenland gaan, en mijn land zal den zegen van hunne daar vermeerderde kennis genieten Vrouwen zijn nog altijd buiten alle maatschappelijke betrek kingen gehouden, omdat men haar niet genoeg verstandelijke ontwikkeling toeschreef; waren zij echter goed onderwezen en gevormd, dan zou ook haar een meerdere achting ten deel vallen." Zes jonge Japansche dames gaan daarom onder bescherming van mevrouw de Long naar Amerika, ten einde op kosten van den staat er de inrigtingen voor onderwijs te bezoeken De berigten uit het binnenland luiden nog altijd zeer bedroevend wegens de vreeselijke overstroomingen van Tien-tsin. De ongelukkigen, die nog een schuilplaats hebben kunnen vinden, worden slechts op een karige wijze van levensbehoeften voorzien. In 't geheel zullen een paar duizend vierkante mijlen onder water staan, terwijl meer dan twee millioen menschen van have en dak beroofd zijn geworden. Daarbij spreekt men nog van een vernieuwden opstand van den zoo gevreesden Tsing-Kuo-sordoch dit zou hoofdzakelijk te beschouwen zijn als een gevolg van den vreeselijken hongersnood. In een groot gedeelte, vooral in 't binnenland van China, geldt nog een bijzonderen vreemdelinghaat, die zich op alle mogelijke wijzen lucht geeft. Iu 't district Kwangi ziet men herhaalde malen het volgende aangeplaktOpenlijke besluiten tot verdrijving van vreemde priesters en verbod van proselietenmakerij. Alle schepen, welke zulke menschen aanvoeren, moeten met hout gevuld en verbrand worden. 2. Indien de menschen van zulk een schip dan toch nog landen mogten, zal er uit ieder' huis een man gesteld worden om hen terug te drijven; in allen gevalle is hun het verblijf hier ontzegd. 3. Elk huis, waarin zulke menschen eenige gastvrijheid genoten hebben, zal vernietigd worden, en de goederen van hem, die zoo iemand voedsel zal gegeven hebben, worden verbeurd verklaard. 4. Een ieder, die zich tot het Christen dom laat overhalen, zal gedood worden. Op andere plaatsen vindt men nog strenger besluiten en bepalingen openlijk aangeplakt, terwijl verder nog door een ooggetuige wordt medegedeeld, dat een Chineesch kind drie dagen lang bij de haren werd opgehangen, en het eindelijk hart en oogen werden uitgestoken. Dit gescheidde alleen, om de armen af te schrikken hunne kinderen naar Christe lijke scholen te zenden. Alle overheden en geestelijken doen hun best om liet christelijk geloof tegen te gaan. De onderkoning van Canton heeft evenwel aan den Franschen konsul een aanzienlijke schadevergoeding moeten geven voor de verwoesting eener kapel. De regering van China heeft voor meerdere oefening, een Pruissischen ridmeester bij het leger te Shangaï aan gesteld. Dewijl deze officier echter geen Chineesch kent, geeft hij zijn kommando's in het Duitsch, terwijl men in andere afdeelingen, waar Fransche en Engelsche officieren zijn aangesteld, ook mede in die talen de bevelen hoort geven. In China maakt eene bezending van twee olifanten uit Cochin-China (een is onder weg gestorven) veel opgang. De Chineezen zijn nieuwsgierig en hebben eerbied voor de statigheid van den olifanten-stap. De gouverneurs hebben de beesten aan de grenzen verwelkomd en zij werden met plegtigheid geëscorteerd. De olifanten zullen het op handen zijnde huwelijk van den Keizer opluisteren. Aan den uitzet voor de Keizerin is reeds drie jaar gewerkt. Ook het Japansche gezantschap is een voorwerp van buitengemeene belangstelling, want sinds 300 jaar waren de betrekkingen tusschen China en Japan afgebroken. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). I CJren. Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toestand van de zee. <D Stand. Afw. Stand. Afw. 11 12 zo. 1.2k. 763.06 f 3.02 7.0 t 3.2 0.84 wein golv 12 12 ozo. 8» 760.11 f 0.09 4.0 t 0.1 0.78 Golvend.) 13 8 ozo. 6/, 760.97 t 0.97 2.5 f 0.1 0.87 wein golv 13 12 ozo. 761.20 f 1.20 3.0 - 1.0 0.86 n Weersgesteldheid: 11 Febr. 12 u. Helder, mooiwecr. 12 Febr. 12 u. Helder, winderig, mooi. 13 Febr. 8 u. Helder, beneveld, goedweer. 13 Febr. 12 u. Ligt bewolkt, goedweer. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 25 Dcc. 12 Febr. Suriname. H. Houtkoper. Suriname. 29 Jan. 12 Kittv. Z. Mulder. Batavia. I Febr. 12 Hollaudia. Il.Nieuwenhuijs. Batavia. 7 12 Catherine. G. S. Bakker. Suriname. 8 12 Immanuel. I). W. Aden. Montevideo. 10 Agatga. D. H.v. Wijk. BuenosAyres. Per Suriname de heer C. P. J. van Vugt, officier van gezoudh., en echtgen., F. W. C. Ledeboer, luit. ter zee 2de kl., mejufvr. G. J. van Pelt, A. Arland, E. Arland eu jongeh. E. Zaal; per Hollandia de heeren P. Bommel, W. A. van Sliedregt en J. llardemau, opzigters vau de waterstaat voor Nederl. Indië. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst. 10 Febr. Kale Troop. J. A. Crocker. van Vliet Co. Savanah, 11 Poseidon. K. Knudsen. New-Orleans 11 Ary Schelïer. J.L.Besseling. Duink.StGoedk. Probolingo. 11 SouthernCross. C. Mc. Donald. Rangoon. 11 Soerab.Packet. I). O. llolff. Passaroeang. 11 EnricaMerello.T.Michiëlliné. ZurMühlen&Co. Ghenicesk. II n Johanues. J. E. Kramer. Duink.ScGoedk.Passaroeang. 12 Norham. W.Littfehailes. TheOdosia. 12 ii Ouderneming. C. L. van Veeu.ZurMühlen&Co. Suriname. 12 Johanna. J. T. Wilmink Duink.&Goedk. Mersella. 12 Hester. O. S. Parma. v. d. Brugh Co. Suriname. 12 Lily. D. Trail. Duink &Goedk. Taganrog. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Biddick. T. Liddie. Sunderland. Steenk. ZurMühlenSiCo. Stella. T). van Wijk. Lissabon. Stukg.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 3